Rezbárstvo pre začiatočníkov

Rezbárstvo je druh dekoratívneho a úžitkového umenia, ktoré v jednom čase získalo širokú a špeciálnu popularitu na území moderného Ruska. Prakticky v každom regióne krajiny sa vytvorili ich tradície vyrezávania ozdôb, vzorov, postáv ľudí a zvierat na drevených povrchoch. Drevo sa vo všeobecnosti vzťahuje na obľúbené materiály ruského ľudu. Možno, že "korene" tejto lásky idú hlboko do histórie a sú stratené niekde v časoch pohanských presvedčení, keď akékoľvek prírodné objekty dostali posvätný význam, a stromy boli všeobecne považované za "rod", to je predchodca vecí, zosobnenie Matky Prírody. Drevo je naozaj veľmi "teplý", útulný, domáci materiál, ktorý je tiež šetrný k životnému prostrediu. V súčasnej dobe existuje veľa spôsobov spracovania dreva, ale tradičná rezba sa nachádza krok nad všetky "priemyselné" techniky. Rezané ozdoby, maľby, figúrky, remeselníci vložili svoju dušu do svojej práce. Nebudeme schopní naučiť, ako dať kusu do vytvoreného produktu, ale zoznámime vás so základmi práce s drevom, ktorá bude užitočná pre každého nováčika.

História vzniku a vývoja

Drevo môže byť právom považované za jeden z najstarších materiálov používaných človekom. Aj na úsvite času ľudia chápali, aké cenovo dostupné a jednoduché spracovanie dreva môže byť. Začala priťahovať všade na stavbu. Umenie rezbárstva je úzko prepojené so samostatným typom architektúry - drevenou architektúrou. Ľudia nikdy nepotlačili svoje vnútorné túžby obklopiť sa krásnymi vecami. Toto úsilie o krásu sa často stalo podnetom pre rozvoj umenia v rôznych smeroch. Vlákno nie je výnimkou. Ako zvyčajne, na oltároch sa najprv na všetky božstvá, ktoré v tom čase uctievali, dali najlepšie. Šigirský idol je považovaný za najstarší príklad umenia drevorezby. Bolo nájdené pri vykopávkach v blízkosti Jekaterinburgu. Výrobok je postavený stĺpik s tematickými výkresmi na povrchu. Podľa vedcov bol tento idol vytvorený v polovici VIII. Storočia. Vyrobil stĺpec smrekovca (na rozdiel od bežnej mylnej predstavy o dube). Okrem šigirského idolu sú neskôr nájdené aj neskôr zdobené vyrezávané prvky, ale technika týchto majstrov bola primitívna a hrubá. Moderný človek by ich radšej označoval za výrazných ako krásnych. Tu vplyv chudobných nástrojov, ktoré boli použité pánmi týchto čias.

A teraz urobíme veľký skok v takmer desiatich storočiach a prejdeme k XVI. Storočiu, keď sa začali objavovať prvé artely rezbárov. Z oblasti rituálov a pohanstva sa rezbárstvo postupne presťahovalo do každodenného života. Začali zdobiť predmety chudobného nábytku a drevených jedál s efektnými vzormi. Technika sa stala pôvabnejšou vďaka rozšírenej sade špeciálnych nástrojov, ktoré majstri začali používať. Okrem obvyklého dreva boli použité aj korene stromov a burl (druh rastu). S ich bizarnými, nepravidelnými tvarmi evokovali abstraktné asociácie a tlačili rezbárov, aby vytvorili originálne asymetrické domáce potreby. Artels masívne zdobia chrámy, katedrály, paláce a domy bohatých občanov. Väčšina domácich potrieb (od truhly po lyžice) bola pokrytá dekoratívnymi vzormi. Keďže aj stredná trieda sa pokúšala vyzdobiť domy, objavila sa samostatná oblasť nazývaná rezbárstvo. Mnohé vzorky prežili dodnes. Väčšina z nich sa stala oficiálnymi umeleckými pamiatkami. Súbežne s domovým vláknom sa objavila zložitejšia technika - objemná. Reliéfne dekorácie si vyžadovali veľkú zručnosť zo strany rezbárov, ale výsledok za to stál. Rezbárske práce boli zdobené truhlicami, stoličkami, hračkami, stojanmi, perníkovými doskami (analógové podnosy), lyžičkami, šnupačkami, skrinkami, čelami, platňami a oknami na oknách. Hoci pred niekoľkými desaťročiami bola táto umelecká forma v úpadku, postupne sa obnovujú tradície starého ruského rezbárstva. Nie je to za nič, že hovoria, že všetko nové bolo jednoducho zabudnuté dobre.

Typy nití

Rezby z dreva sú rozdelené do nasledujúcich podtypov a smerov:

 • Objem (sochárstvo). Obrázok (označený) je úplne alebo čiastočne oddelený od pozadia. Technika je podobná basreliéfom.
 • Ploskorelefnye. Z dôvodu prehlbovania obrazu sa obraz vyníma z pozadia.
 • Prorizna (prelamované). Týka sa techniky pass-through. Pozadie výrobku sa úplne odstráni. Predtým sa často používali na navrhovanie ikon a obrazov ako rámov.
 • Obrysy. Je považovaná za jednu z najjednoduchších techník. Často ho používajú začiatočníci na praktickú prípravu. Obrysový závit je vzor, ​​ktorý je tvorený priesečníkom plytkých čiar. Ak ho porovnáme so sochárskym umením, potom najbližším analógom tejto techniky je ankre alebo coylanaglyph.
 • Geometrické. Rovnako ako tvarovanie, odkazuje sa na jednoduché techniky, ktoré môže aj začiatočník. Vzor je vytvorený z rôznych geometrických tvarov a ich väzieb. Napriek zdanlivej jednoduchosti sa diela vďaka hre svetla menia a vyzerajú veľmi krásne.
 • Úľava. Vo výrobku nie je prakticky žiadna rovina. Každý prvok vzoru s rôznymi výškami vyčnieva nad povrch. Existujú dva podtypy závitu: vysoký reliéf a nízky reliéf. V prvom prípade sa na obrázku objaví takmer polovica objemu a v druhom len pár centimetrov.
 • East. Vyznačuje sa množstvom elegantných ozdôb, ktoré sa získali pretínaním rovných a zakrivených línií. Kvety sú často uvádzané vo výkresoch.
  Vyššie uvedené techniky sú klasifikované ako základné, ale zoznam nie je obmedzený na ne. Oveľa menej často sa používajú rezbárske techniky so zladeným a polstrovaným pozadím, strihané strihanie.

Kde sa dá uplatniť

Rezbárstvo je široko používané v interiéri a krajinnom dizajne. Hoci takéto produkty najviac zodpovedajú etnickému ruskému štýlu, krásne dielo majstra sa môže organicky pripojiť k škandinávskemu, eko, eklektickému, Provence (všeobecne akémukoľvek druhu country hudby), modernej, klasickej a dokonca aj fúzii. V interiéri sa používajú buď vyrezávané predmety z domácnosti (truhly, skrinky, atramentové tlačiarne, tácky, nábytok), alebo dekoratívne detaily, ktoré hrajú výhradne úlohu dekorácie (rímsy, fresky na určitých plochách stien, lemovanie oblúkov, dverí). Na výzdobu exteriéru domu a priľahlých území sa používajú altány, lavičky, platiny, štíty, brány a brány, ploty vyrobené technikami rezbárstva.

Výber materiálu pre prácu

Pri výbere dreva je potrebné venovať pozornosť trom kritériám:

 • Hmotnosti. Čím ťažší je bar alebo doska, tým silnejší bude hotový výrobok. Toto pravidlo platí pre všetky druhy dreva.
 • Vlhkosť. Na prácu nepoužívajte surové drevo. Skôr alebo neskôr bude vyschnúť, a to je plná deformácie materiálu, ktorý môže ovplyvniť vlákno.
 • Všeobecný stav. Čím viac rastov, uzlov a deformovaných vlákien v tyči, tým ťažšie je pracovať s takýmto materiálom. Takéto defekty nedovoľujú majiteľovi pohybovať nástrojmi správnym smerom, pretože budú neustále „narážať“ na prekážky.

Ak sa rezačka dreva skladuje nezávisle v susednom lese, potom sa materiál musí vysušiť. Odporúča sa vykonať tento postup v lete, pretože strom by mal ležať 1-2 týždne vonku. Ak má obrobok pôsobivé rozmery, potom sa táto doba zvýši na 1-2 mesiace. V období dažďov nemôžete nechať materiál na ulici. Takýto postup nebude mať zmysel, pretože voda s vysokou vlhkosťou v prostredí nezmizne. Po vysušení ulice sa drevo dostáva do domu, ale nie je umiestnené vedľa vykurovacích zariadení. Vlhkosť bude odstránená do týždňa. Technológia trávenia je vhodná pre malé obrobky. Sú vložené do nádoby s vodou, ktorá sa zahrieva a varí 2-3 hodiny. Táto ekpress-metóda vám umožní rýchlo "stlačiť" zvyšky vlhkosti z mikropórov dreva. Po zákroku, polotovary sú uvedené "odpočinok" v dome asi týždeň.

Základné remeselné nástroje

Ak chcete získať prácu, existuje len málo zručností a schopností, musíte tiež použiť vysoko kvalitné nástroje. Nicolo Paganini mohol kompenzovať svoju schopnosť hrať na husliach hraním na jednom reťazci, ale táto legenda odkazuje na výnimky zo všeobecného pravidla. Štandardný zoznam rezbárskych nástrojov zahŕňa:

 • Doska pre rezbárske práce. Pokryté na pracovnom povrchu, aby ho chránili pred poškodením. Používa sa len v prípadoch, keď kapitán nemá trvalé miesto na prácu.
 • Sada sekáčov. Tieto stolárske nástroje sa líšia vo forme špicatých oceľových hrotov, ale o nich budeme hovoriť podrobnejšie.
 • Nože. Spolu s dlátmi sa aktívne používajú na strihanie vzorov. Existuje niekoľko poddruhov nožov, ktoré sa líšia svojím vzhľadom a funkčnosťou. Nože, rezačky a nože-kladky sa líšia len v uhle rezu šikmého noža. Ten nerobí techniku ​​plochého rezbárstva. Bogorodskie nože dostali svoje meno na počesť regiónu, kde ich miestni remeselníci aktívne využívali na prácu na tradičných hračkách. Zvyčajne sa predáva v sade. Existuje jeden podtyp tohto typu nástroja - "Tatyanka". Charakteristickým prvkom týchto nožov sú podlhovasté rukoväte. Umožňujú maximalizovať tlakový nástroj pre prenosový nástroj. Používa sa v tzv.
 • Vážnejšie. Vyzerá veľmi podobne ako dláto, ale má charakteristický hríbovitý tvar rukoväte. To umožňuje majiteľovi rezať najtenšie čiary.
 • Lozhechnik. Nástroj sa zvyčajne používa na prácu s lyžičkami, čo je jasné z názvu. Môže sa však použiť aj v iných technikách, ak je potrebné, aby sa do stromu v hendikepe kruhu alebo polkruhu vytvoril čistý otvor. Je to oceľová doska na rukoväti. Na konci je buď polkruhový alebo zalomený do kruhu.
 • Leka. Používa sa ako šablóna na prenos výkresu na obrobok.
 • Nichrom drôt. Používa sa iba na napaľovanie jednotlivých prvkov obrazu pri jemnej práci s detailmi. Vyžaduje dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Ak sa drôt zahreje, bude ľahko horieť cez hornú tenkú vrstvu drevených vlákien.

Pozrime sa teraz bližšie na odrody sekáčov, ktoré možno právom považovať za hlavný nástroj rezbára.

Typy sekáčov

V závislosti na vlastnostiach čepele a rozsahu použitia je sekáč klasifikovaný do nasledovných typov:

 • Priame čiary Majte ploché čepele. Nástroj sa používa na vyrovnanie jednotlivých oblastí obrobku alebo na jeho čistenie v prípravnom štádiu práce.
 • "Zvažuje." Uhol rezu ich čepelí sa pohybuje od 35 stupňov do 70 stupňov. Široko používané v geometrickom závite.
 • Kljukarzy. Sú považované za rôzne polkruhové sekáče. Používa sa na spracovanie pozadia a vystrihnutie veľkých konvexných číslic. Majú zakrivenú čepeľ, nejasne pripomínajúcu „šálku“ okvetného lístka ruží.
 • Rohy (geizmus). Ostrie v tvare žľabu zanecháva na obrobku charakteristické drážky.
 • Polkruhový. Spravidla sa tieto sekáče používajú na sypké nite, ale môžu sa použiť aj v technikách reliéfu. Nástroje sa líšia polomerom ohybu a dĺžkou hrany. Na obrobku s ich pomocou vytvoria konkávne kruhy a čiary, ktorých hĺbka sa nastaví zmenou tlaku na sekáči.

Každý majster v sade má svoje vlastné nástroje pre domáce zvieratá, ktoré najčastejšie používa. Zvyčajne sa takáto dotyková pripútanosť rozvíja v priebehu rokov práce, keď si rezbár už vyvinul svoj individuálny pracovný štýl. Začiatočníci môžu naplniť svoje hrče len pokusom a omylom, kým sa nenájde dokonalý nástroj.

Bezpečnostné opatrenia pri práci

Pri rezaní na dreve je vždy riziko poškodenia rúk majstra a hlavnými nástrojmi práce sú prsty pre rezbárov. Všetky prípravky sú dostatočne ostré a stačí len jeden nešikovný pohyb na odrezanie pokožky, alebo dokonca na odstránenie niečoho dôležitého. Preto by sme nemali ignorovať bezpečnostné pravidlá, ktoré nie je tak ťažké pozorovať:

 • Pracovný povrch musí byť stabilný. Profesionálni rezbári majú na tento účel špeciálne pracovné stoly. Začiatočníci často pracujú na bežných stoloch, ktoré sa môžu hýbať.
 • Potrebujete to len odrezať. Podľa toho istého pravidla sa zápas zapáli.
 • Osvetlenie v miestnosti by malo smerovať na pracovný povrch. Na stole by nemali padať tiene. V opačnom prípade bude práca musieť byť veľmi blízko k dielu, ktorý je plný poškodenia nielen prstami v prípade prebytku.
 • Spracovávané obrobky musia byť zaistené špeciálnymi upevňovacími prvkami.
 • Pri ostrení náradia používajte ochranné okuliare. Po procese nie je možné kontrolovať ostrosť čepele na prstoch. Všetky nežiaduce bar bude robiť.
 • Presnosť - kľúč k úspešnej práci. Každý nástroj musí byť na mieste (najlepšie v špeciálnych organizátoroch). Kapitán teda eliminuje riziko, že sekáč alebo nôž padne na podlahu s následným poškodením nôh. Je tiež potrebné včas odstrániť triesky z pracovnej plochy. V opačnom prípade môže existovať ohromná túžba urobiť to počas procesov rezania. Jeden nepríjemný pohyb pri práci s elektrickým náradím môže mať za následok katastrofu.
 • Pri práci s elektrickým náradím je potrebné venovať pozornosť vodičom. Nemôžeš im dovoliť, aby sa krútili, pretože v takých "loptičkách" je ľahké sa zmiasť.

Taktiež sa neodporúča umiestniť vykurovacie zariadenia v blízkosti pracoviska, zapaľovať sviečky, fajčiť. Čipy sú vysoko horľavé, preto by mal byť obmedzený kontakt s ohňom.

Hlavný geometrický závit

Ako bolo uvedené vyššie, geometrický závit je považovaný za jeden z najjednoduchších, preto je ideálny pre začiatočníkov. Práca vyžaduje minimálny súbor nástrojov. Počas procesu rezania záleží len na presnosti. Prvky obrazu by mali mať jasnú symetriu. Samotné obrazy sa skladajú z opakujúcich sa zón, ktoré tvoria jednu elegantnú kompozíciu.

Technológia a sled geometrických závitov

Základ kresby v technike geometrickej rezby je založený na rôznych jednoduchých tvaroch: kruhy, trojuholníky, štvorce, obdĺžniky, lichobežníky a kosoštvorce, ktoré sú doplnené rovnými a prerušovanými čiarami. Na rozdiel od mylných predstáv obyčajných ľudí, hotové kompozície sú bez hranatosti a hrubosti. Hra svetla a tieňa zdôrazňuje reliéf obrazu. Pozemky ako také, geometrický závit nie. Vyjadruje náladu a živo demonštruje zručnosť autora. Hotový výrobok môže ovplyvniť zložitosť a jemnosť práce a niekedy dodržiava zásady lakonizmu, ktoré neovplyvňujú jeho vnímanie. Veľmi často je kompozícia založená na tradičných ruských ozdobách, ktoré boli predtým považované za „talizmany“ proti zlým silám. Proces práce v technike geometrického vlákna konvenčne rozdelený do etáp:

 • Prípravná. Zahŕňa výrobu polotovarov (polotovarov) a hrubé zarovnanie jeho povrchu, to znamená odstránenie defektov, triesok, reliéfnych prvkov.
 • Práca na kompozícii pomocou nožov.
 • Posledná fáza. Konečné spracovanie obrobku: brúsenie, impregnácia špeciálnymi zlúčeninami, laky alebo farby.

Po vysušení môže byť vyrezávané plavidlo použité na určený účel.

Požadované nástroje

Práca v technike geometrického vlákna bude vyžadovať minimálny súbor nástrojov:

 • Ceruzka, kompas a pravítko (krivka) na vytvorenie presného obrazu.
 • Dva typy nožov: "bong" a "perie" (druh Bogorodsky nožov).

Prvý typ noža sa používa na rezanie priamok, ktoré tvoria uhlové geometrické obrazce, a druhý na „drážky“ s mäkkými krivkami.

Vytvorenie náčrtu návrhu

Majstri, ktorých ruky sú plné, dávajú vzory priamo na prázdne ceruzkou a kompasom, pravítko. Pre začiatočníkov je lepšie najprv nakresliť náčrtok na papieri alebo použiť hotové kresby, ktoré možno ľahko nájsť na celosvetovej sieti. Vzorky sa vytlačia, potom sa nanesú na prázdne miesto a orezajú okolo obrysu pomocou kópií. Keď je výkres kompletne prenesený do prázdneho miesta, môžete začať s vyrezaním kompozície.

Rezné vzory

Musíte začať s jemnými detailmi (kruhy, okvetné lístky, hladké čiary). Pre prácu použite nožové perie. Upína sa v ruke medzi dlaňou a ukazovákom. Palec je odložený a opieraný o obrobok. Bude slúžiť ako podpora. Ohnutý ukazovák bude regulátorom sily tlaku na nástroj a jeho uhlom sklonu. Z toho bude závisieť hĺbka "drážok". Pamätajte si, že musíte znížiť "na vlastnú päsť". Сначала обрабатывают одну часть композиции (слева или справа зависит от ведущей руки), а затем болванку переворачивают и продолжают вырезать вторую часть узора.

Теперь в дело вступает нож-косячок для работы над треугольными элементами. Этот инструмент держат иначе. Upína sa medzi ukazovákom a palcom ako ceruzka, ale na samom konci rukoväte, bližšie k čepeli. "Päta" noža je vtlačená do obrobku pod uhlom 45 stupňov, ale nie na samom okraji obrázku, ale s miernym vtlačením. Je potrebné urobiť tak, aby drážka mala „jemné“ hrany. "Drážky" s takým reliéfom vyzerajú krajšie. Okraje trojuholníkov sa musia zbiehať. Rovnakým algoritmom vystrihnite zostávajúce prvky obrazu. Vyhorené kusy dreva by mali byť vo forme pyramíd, potom sa práca vykonáva správne.

Počas procesu rezania je ľahké skontrolovať ostrosť noža. Ak sú triesky vtiahnuté do súvislej „pásky“, potom je nástroj dobre naostrený. Ak sa rozpadne a spadne na kusy, nôž nie je vhodný na rezanie. Dokonca aj ostré nástroje počas práce sa musia pravidelne otáčať. Na tieto účely použite kus prírodnej kože, na ktorý sa aplikuje malé množstvo leštiacej pasty na báze oxidu chrómu.

Brúsenie a impregnácia hotového výrobku

Na vyhladenie drsnosti okrajov "drážok" by mal byť povrch remesiel mierne brúsený brúsnym papierom. Potom je výrobok impregnovaný špeciálnym zložením. Niektoré pokrývajú remeslá s lakom, ale väčšina remeselníkov uprednostňuje voskovanie (voskový tmel) alebo povrchovú úpravu olejom. V tomto prípade hack získa svetlo, prirodzený lesk. Zvyčajne sa používa ľanové semienko, púpava, mäta, sedem-bylinný olej. Tie isté kompozície sú skvelé na namáčanie riadu. Plavidlo je silne mazané s činidlom, po ktorom je olej "trela" do dreva. Teraz by mal produkt vyschnúť. Najlepšie je umiestniť ho na ulicu, aby zaschlo na slnku. Niektoré výrobky umiestňujú výrobok do blízkosti batérie alebo používajú fén, aby sa proces urýchlil.

Formy Master triedy pre tlačené cookies

Ak chcete vytvoriť formu pre tlačené cookies, musíte najprv rezať obrobok. Šírka a dĺžka polotovaru závisí od veľkosti budúcej cukrovinky. Môžete sa spoliehať na všeobecne uznávané normy a merať zvyčajné výročné alebo kávové cookies zakúpené v obchode. Pre tento účel je vhodný výber dreva, smrekovca, buka a dubu. Blank sa vyreže z dosky pomocou elektrickej skladačky. Ďalej sa upevní na pracovnú plochu a prenesie pripravený náčrt obrazu. Všetky podrobnosti o zložení na cookie by mali byť konvexné, resp. Pozadie nemusí byť spracované. Sada nástrojov pre prácu sa líši v závislosti od jej zložitosti. Ak chcete znížiť to bolo jednoduchšie, musíte vybrať zdrojový obrázok, nakreslené poltóny. Potom bude master ľahšie navigovať s hĺbkou rezných prvkov. Nápisy, nenáročná krajina so stromami a vtákmi, zvieratá, aranžovanie kvetov, "kytice" uší sú často vyberané pre tlačené cookies.

    
    

Rezné dosky

Dosky majú spravidla nepravidelný tvar. Obrysy výrobku zdôrazňujú ohyby písmen, takže budete musieť drotiť s prázdnym, vyrezať zbytočné fragmenty na určitých miestach. Písmená možno kresliť ručne pomocou ceruzky a pravítka, alebo si môžete stiahnuť hotový nápis z internetu. Je veľmi jednoduché vyrobiť dosky, preto je variant ideálny pre začínajúcich rezbárov. Pre prácu dosť kosyachka nôž a Bogorodsky súbor "Tatyanka". Po rozrezaní sa doska rozomelie a potiahne škvrnou. Keď je kompozícia suchá, drážky sú dodatočne zdôraznené druhou vrstvou. Nápisy na doskách pre kúpeľ dopĺňajú oblaky, dubové alebo brezy, panvy, umývadlá s metlami. Na ulici, používajú krásne, dokonca písmo a elegantné kadere pozdĺž kontúry, pretože tu kresby budú nevhodné. Takýmto spôsobom môžete napríklad vytvoriť originálny znak pre obchod alebo pivo.

    
    
    
    

záver

Jeden významný sochár raz povedal, že kompozícia - najťažšia v umení. Neexistujú žiadne všeobecné pravidlá na jeho kompiláciu. Rozumieť algoritmu pre konštrukciu kompozície a rozvíjať jemný umelecký vkus v sebe len pozorovaním prírody. Nie je nič dokonalejšie ako prirodzený systém prvkov. Táto rada sa nevzťahuje len na sochárov, architektov alebo umelcov, ale aj na rezbárov. Po prvé, počas tréningu začiatočníci používajú hotové kresby, aby získali ruku a získali zručnosti potrebné na vytvorenie kvalitných diel. V budúcnosti sa však každý pokúsi urobiť predbežné kroky v oblasti umelca, kde nestačí len zručnosť. Vyžaduje si to schopnosť jemne cítiť rovnováhu v kompozícii, ktorá bola vyrobená v priebehu rokov. Rezbár, ktorý sa naučil kombinovať zručnosti a umelecký vkus, má právo byť nazývaný majstrom a vytvárať produkty „s dušou“.

Zanechajte Svoj Komentár