Dekoratívne tehly pre dekoráciu interiéru +75 fotografií v interiéri

Je nepravdepodobné, že by použitie silikátových tehál v stavebníctve nikoho prekvapilo. V poslednej dobe sa však široko používa nový dokončovací materiál - dekoratívna tehla. Zručne zhotovené čiastkové murivo premieňa dizajn domácej izby a vytvára atmosféru newyorského podkrovia, vidieckeho domu, starých ruských kniežacích komnat alebo stredovekého hradu.

Typy dekoratívnych tehál

Dekoratívne tehla je druh symbiózy umelého kameňa s dlažbou. Existujú rôzne typy tohto dokončovacieho materiálu: na základe cementu, sadry, ílu, atď. Oblasť použitia povrchovej úpravy je veľmi široká: od chodieb, kuchýň a obývacích miestností až po kancelárie, od výstavy až po sklad. Rozdiel medzi dekoratívnymi tehlami a umelým kameňom spočíva v tom, že tento má vyvýšený povrch. Tvar tehly je pravouhlý. Zaokrúhľovanie rohov je povolené. Mnohé výrobné spoločnosti, berúc do úvahy zvláštnosti štýlov, kde sa tento materiál môže aplikovať, vyrábajú umelo starnúcu dyhu. Zvážte jej hlavné typy.


    

Klinker

Tento typ dekoratívnych tehál je najdrahší. Povlak slinku je vyrobený z hliny. Vďaka špeciálnej technológii vypaľovania získava materiál špeciálnu pevnosť a tvrdosť. Pálenie pomáha získať rôznorodú a úplne unikátnu farebnú paletu. Vonkajší povrch tehál slinku je hladký. Tento typ povrchovej úpravy je rovnako vhodný pre vnútorné a vonkajšie obklady. Vzhľadom k tomu, že slinok dokonale toleruje pokles teploty, používa sa na výzdobu chodieb, fasády budov, krbovej zóny a komínov. Veľkosť jednotky tehlového muriva:

 • Šírka - 160-190 mm;
 • Výška - 60 mm;
 • Hrúbka 20 ± 5 mm.


    

Okrem plochých dlaždíc vyrábajú aj hranaté.

Sadra a cementové tehly

Princíp výroby dokončovacieho materiálu je nasledovný. Pripravený roztok sa naleje do foriem. Po úplnom nastavení sa zmes uvoľní z formy a vysuší. Technológia je v podstate rovnaká ako pri výrobe dekoratívneho kameňa, ale jednotlivé prvky vo veľkosti a tvare pripomínajú tehlu. Povrchová úprava na báze sadry nie je odolná voči vlhkosti. Používa sa v suchých miestnostiach. Pevnosť výrobkov na báze cementu je oveľa vyššia. Môžu byť použité pre vonkajšie aplikácie a vo vlhkom prostredí. Tehla získaná spôsobom ručného tvarovania má reliéf alebo jednoducho drsný povrch.


    

Výhody a pravidlá výberu

Hlavné výhody dekoratívnych tehál sú:

 • Dlhé pracovné zdroje;
 • Jednoduché obloženie;
 • Spoľahlivosť, trvanlivosť;
 • Široká škála odtieňov a textúr;
 • Bezpečnosť životného prostredia;
 • trvanlivosť;
 • Dobré zvukové izolačné vlastnosti;
 • Odolnosť voči ohňu;
 • Chemická neutralita;
 • Možnosť aplikácie pre rôzne možnosti štýlu.

Dekoratívna tehla je relatívne novým dokončovacím materiálom. Začalo sa široko používať asi pred 10 rokmi. Spolupráca s ním je taká jednoduchá, že obloženie sa dá robiť vlastnými rukami. Trvanlivosť a pevnosť ju privádzajú na špičkové pozície medzi dokončovacími materiálmi. Ekologická bezpečnosť ho umožňuje používať vo všetkých priestoroch, vrátane škôlky. Farebná škála je najrozmanitejšia: odtiene bielej, hnedej a žltej farby. Textúra je realistická imitácia prírodnej tehly. Ide o univerzálny stavebný materiál. Môže sa použiť na obklady stien z tehál, cementu, penového betónu a sadrokartónu.

Základy výberu správneho

Pri výbere dokončovacieho materiálu je potrebné venovať pozornosť tomu, aký druh materiálu je v základni:

 • Dekoratívne umelé sadrokartónové tehly absorbujú vodu, preto sa neodporúča používať vo vlhkom prostredí.
 • Keramická tehla je univerzálna, preto je vhodná do každej miestnosti, vrátane dokončovacích krbov a kachlí.
 • Cementové obklady sú rovnako vhodné pre exteriérové ​​a interiérové ​​dekorácie.


    

Použitie v interiéri

Výzdoba stien s dekoratívnymi tehál sa používa nielen pre exteriérový dizajn budov, ale aj pre interiér, či už rezidenčné alebo verejné. Jednoduchá inštalácia a externé funkcie umožňujú používať materiál pri dokončovaní komplexných a neštandardných povrchov. Pomocou imitácie muriva prideľujte otvory, oblúky, ozdobte architektonické prvky alebo akcenty. Vnútorné steny s imitáciou tehál, natreté v nenápadných prírodných odtieňoch: čierna, béžová, biela, sivá alebo krémová.


    

Obývacia izba

Steny, zdobené pod murivo, vyzerajú originálne a veľmi krásne. Zvlášť harmonicky sa táto dekorácia hodí do štýlov: moderná, grungeová alebo priemyselná (loft). Takáto akcentačná stena môže slúžiť ako nádherné pozadie pre umiestnenie veľkej televízie, neobvyklého panelu, obrázkov futuristického obsahu a dizajnérskeho nábytku.

Jedáleň, kuchyňa

Okrem estetického vzhľadu sa tu využíva aj taká vlastnosť povlaku, ako je sila a praktickosť. Kuchynská zástera z dekoratívnych tehál toleruje vlhkosť a pokles teploty, ľahko sa čistí. Postupom času nestratí svoju pôvodnú výzvu. Vyzerá to dobre v moderných a klasických štýloch.

spálne

Dizajnéri odporúčajú používať tento materiál v interiéri spálne merané v malých množstvách (napríklad na zvýraznenie otvorov okien a dverí, navrhnúť akcentovú stenu na čelo postele alebo oproti nej). Môže to byť brutálny interiér alebo pôvabný eklekticizmus, hra kontrastov. V tomto prípade hrubé tehly kontrastujú s elegantným nábytkom a jemnými textilnými závesmi a prehozami.

Štýly vhodné pre murivo

Po prvé, tehlové obklady murivo je spojené so štýlom "loft". V súčasnosti sa priemyselný štýl alebo imitácia českého bývania presťahovala do obyčajných bytov. Imitácia muriva zo staršej tehly môže byť použitá ako interiérový akcent na zvýraznenie priestoru za posteľou alebo pohovkou, ozdobenie výklenkov atď.

Ďalším štýlom, ktorý plne pripúšťa použitie holých tehál, je krajina, ktorá vytvára atmosféru loveckej chaty, chaty v krajine, alebo domu známeho každému z reklamy „domu v obci“. Obzvlášť zaujímavý a funkčný je murovaný priestor sporáku alebo ohniska. Kombinácia "neošetreného" povrchu s prírodnými drevenými a textilnými prvkami z kúskov a textílií "babičky" má zvláštny šarm.

Materiál bol použitý v interiéroch vyrobených v štýle "gotiky" a "novogotiky". Reprodukujú atmosféru feudálnych hradov s mnohými stĺpmi a ostrými oblúkmi. Pre ich dizajn imitácia tehly dokonale zapadá. Elegantný luster s množstvom krištáľových príveskov alebo obrovskou posteľou s baldachýnom vytvára nádherný kontrast s asketickými tehlami.


    

Mimochodom, o asceticism. Lícová dekoratívna tehla dokonale ladí s prvkami minimalizmu. Zvlášť krásna je kombinácia tehál červenej, vajcovej, hnedej alebo terakotovej farby s nábytkom z neutrálnych farieb.

Ako si vybrať tehlu pre dekoráciu interiéru

Najdôležitejším kritériom výberu sú estetické vlastnosti materiálu, jeho súlad so zvoleným štýlom. Vytvorte exkluzívnu, skutočne jedinečnú atmosféru, ktorá môže byť len pomocou tehál, ideálne zodpovedajúcej dizajnu miestnosti. Nezabudnite sa opýtať na vlastnosti spotrebiča materiálu, jeho technické vlastnosti. Nebojte sa experimentovať s dizajnom. Vlastnosti dekoratívnych povrchov sú také, že je zaručená neštandardná dekorácia.


    

Tvorba tehál vlastnými rukami

V interiéri nie je vôbec potrebné používať prírodnú tehlu. Ak chcete dyhovať miestnosť s neobvyklým materiálom a hrubou textúrou, môžete použiť jeho imitáciu. Zvážte rôzne výrobné možnosti.

Z omietky

Sadra je plastový materiál, ktorý dokonale napodobňuje textúru prírodnej tehly. Ak sa pokúsite, bude čeliť dopadnúť na nerozoznanie od prírodných. Pre svoju nezávislú výrobu budú potrebovať tieto materiály:

 • Zmes sadry - suchá;
 • Forma na tehly;
 • Lepidlo na obklady;
 • voda;
 • Vrubová stierka;
 • Zvlhčená penová špongia.

Suchá zmes sadry, lepidlo a voda sa zmiešajú, aby sa získala hmota, ktorá vyzerá ako kyslá smotana. Pripravená kompozícia sa naleje do formy. Sadra tuhne veľmi rýchlo, takže nie je potrebné vytvárať nadmerné množstvo roztoku.

Pre rovnomernú distribúciu roztoku sa forma mierne pretrepe.

Do roztoku môžete pridať akrylovú farbu alebo po nalepení na stenu natrieť „murivo“. Priestor medzi "tehlami" sa bude obaľovať tmavou farbou.

Z cementu

Pre výrobu dekoratívnych cementových tehál vlastnými rukami je potrebné pripraviť:

 • Portlandský cement biely;
 • piesok;
 • lepenka;
 • Guľôčky z polyfoamu (môžete si ich kúpiť v obchode s nábytkom);
 • Výstužné pletivo;
 • Tmel na cement.

Forma zásobníka na tehly môže byť vyrobená z lepenky. Dno a jeho steny rozprestierajú výstužné pletivo. Na prípravu roztoku zmiešajte piesok, penu a vodu v pomere 1: 1: 2. Ďalej zaspávajte portlandský cement, aby ste získali roztok s konzistenciou kyslej smotany. Pracovná kompozícia sa udržiava 20 minút. Viskózna hmota sa umiestni do formy ručne, vyrovnáva sa a nechá sa zamrznúť na jeden deň. Po vytvrdnutí sú potiahnuté roztokom na hladkosť (do 3 častí vody s 1 dielom portlandského cementu a piesku). Na farbenie použite zriedenú akrylovú farbu. Spočiatku je podšívka tónovaná tmavším tónom, potom pokrytá priehľadnou vrstvou ľahkej farby.


    

Z ílových a žulových triesok

Clay - hlavná surovina pre výrobu keramiky. Na získanie kvalitnej imitácie tehál sa hlina zmieša so žulovými trieskami. Lisované obkladové prvky sa spaľujú v špeciálnych peciach pri vysokých teplotách. Doma je to veľmi ťažké dosiahnuť. To je prípad, keď by ste sa nemali snažiť robiť niečo na vlastnú päsť a kupovať výrobky od serióznych výrobných spoločností.

Iné spôsoby

Na výzdobu stien "pod tehlou" môže byť inými spôsobmi. Niektoré firmy vyrábajú povrch MDF a polyvinylchloridu. Zvláštnosťou týchto materiálov je, že nie sú namontované samostatnými prvkami, ale veľkými panelmi. Montáž sa vykonáva na opláštenie z drevených alebo kovových profilov. Takéto prevedenie bude stáť oveľa lacnejšie ako v klasickej verzii.


    

Kladenie dekoratívnych tehál

Tento proces nemožno nazvať príliš komplikovaný. Nevyžaduje sa špeciálne vybavenie pre prácu. Ak chcete steny prekryť, potrebujete iba nasledujúce nástroje a zariadenia:

 • Stavebná páska, pravítko, úroveň;
 • Ceruzka - na značenie;
 • Ručná píla;
 • kefa;
 • povraz;
 • kefa;
 • špachtľa;
 • Brúsny papier na odstraňovanie kusov tehál.

V závislosti od dyhy aplikujte uhlové alebo rovinné prvky. Použitie "rohov" vytvára dojem pevnej, dobrej, prirodzenej znášky. Počet metrov štvorcových materiálu, ktorý sa musí kúpiť, vypočítaný na základe plánovanej plochy obloženia.

Predbežná fáza

Je potrebné nalepiť dekoratívne tehly na pevný, dobre vyčistený podklad zo starého náteru. Stena a tehla na zadnej strane sú vopred ošetrené hlbokým penetračným náterom. Pred čelnou stenou sa tehly vyberú z obalu a položia na rovný povrch, aby sa prvky starostlivo vybrali podľa odtieňa, štruktúry a hrúbky. Ďalšou fázou je horizontálne označenie povrchu. To je nevyhnutné pre správne prispôsobenie veľkosti spojených prvkov. Tým sa ušetria materiály a zníži sa počet rezaných prvkov. Začíname čeliť s uhlovými "tehly" za predpokladu, ak existujú, striedavo krátke strany s dlhými. Pri montáži bez spojovania sa zvislé spoje posunú najmenej o 50 mm.


    

Postup inštalácie

Pomocou stierky sa na povrch steny aplikuje lepiaca malta, ktorá sa snaží vyplniť všetky nerovnosti so zlúčeninou. Lepidlo sa nanáša na celý spodný povrch obkladového prvku s hrúbkou vrstvy 1-3 mm. Tehla sa pritláča k povrchu steny, mierne sa pohybuje zo strany na stranu. Tým je zaistené lepšie uchopenie steny. Roztok by mal byť plastový, ale nie kvapalný. Ak sa kameň silno posúva, nebude možné pevne priľnúť k povrchu

Výber jednotlivých prvkov podľa farby je individuálnym tvorivým procesom a tu nie je jednoznačný štandard. Odporúča sa použiť "tehly" z rôznych obalov. V prípade potreby sa kameň uloží do píly s jemnými zubami. Jemný strih funguje dobre s brúsnym papierom.


    

záver

Tehla vyzerá krásne a nezvyčajné v interiéri. Ťažká „globálna“ spojka však sotva vyzerá krásne. Preto by malo byť použitie dekoratívnych tehál vo výzdobe miestností merané, "bez fanatizmu" na výzdobu miestnosti, na umiestnenie farieb a textúrovaných akcentov.

Zanechajte Svoj Komentár