Typy záclonových tyčí pre záclony

Záclony - nepostrádateľný atribút väčšiny bytov, súkromných domov, kancelárií. Chráni miestnosť pred denným svetlom a jej obyvateľmi - pred zvedavými očami, studeným vzduchom z okien. Drvivá väčšina závesov je zavesená na odkvapových - špeciálnych zariadeniach, ktoré majú tvar priečky, vybavené krúžkami, háčikmi, inými druhmi uzáverov. Správne zvolené záclonové tyče pre záclony ozdobia akúkoľvek miestnosť, dodajú interiéru úplnosť a vytvoria skutočne pohodlie domova.

To je zaujímavé: história vzniku odkvapov

Spolu s najstaršími obydliami sa objavili prvé „rímsovité“ zariadenia - boli to palice, dlhé zvieracie kosti, nad ktorými sa hodili zvieracie kože. Spočiatku takéto zariadenie zatvorilo vstup do jaskyne, chránilo ho pred chladom a neskôr - malými otvormi okien. Po 16. - 17. storočí sa začali používať častejšie ako látky záclony rôzne tkaniny a namiesto závesových tyčí sa kovové tyče začali pohybovať pozdĺž ktorej sa opona voľne pohybovala.

Na začiatku barokovej éry sa okná zväčšili, čo viedlo k nárastu ríms, zložitosti ich tvaru. V 18.-19. Storočí sa stali populárnymi asymetrické, rastlinné a heraldické motívy a vrcholné priečky. Objavili sa tie najlepšie tyl tkaniny, ktorý bol kombinovaný s viac hustý, ťažký, textúrou. V 20. storočí sa dizajn stal jednoduchším, minimalistickejším, zároveň tyčovým závesom, profilom, sotva viditeľným v interiéri.

    

Typy záclon, spôsoby upevnenia

Existujú dva typy záclon:

 • strop - inštalovaný kdekoľvek v miestnosti, nielen pri okne, ale aj ako územný prvok;
 • nástenná montáž na stenu nad oknom.

Všetky z nich sú samostatné (pre jednu záclonu), dvojité (pre dve záclony), trojlôžkové (pre dva závesy, tyl alebo garnýž). Pod rôznymi štýlmi interiéru sa vyberajú uzavreté alebo otvorené, úzke alebo široké, obdĺžnikové alebo zaoblené.

    

kolo

Okrúhle odkvapové tyče sú relevantné v takmer každom interiéri. Sú vyrobené z dreva, kovov, plastov, montované na konzoly na stenu, strop. Môžu byť hladké alebo drážkované, matné alebo lesklé, zdobené guľôčkami, kvetmi, bobuľami, vrcholy na koncoch. Táto konštrukcia sa často používa v kúpeľni, čo predstavuje posuvnú dutú rúru, ktorá je rovná alebo zaoblená. Takýto model môže byť jednoradový, dvojradový, trojradový, závesy zapínané na očkách, háčiky, zodpovedajúce rímsu. Často sa vyrábajú s krúžkami.

povrázok

Tento odkvapový dizajn je šnúrka - kovová alebo plastová niť, upevnená pozdĺž okna, na strope, pod uhlom k stene, medzi dvomi stenami. Je určený na zavesenie tenkých, ľahkých tkanín - tylu, závoja, organzy, šifónu, menej často - ľanu a bavlny, maskovaných špeciálnym barom. Neodporúča sa inštalovať na strešné, sadrokartónové stropy, ako aj do miestností s vysokou vlhkosťou - vane, vane.

autobus

Odchýlky na pneumatikách nemajú medzery medzi stropom a zavesením. Štandardný plastový dvojradový výrobok zahŕňa zavesenie hrubých a tenkých závesov v optimálnej vzájomnej vzdialenosti. Sú namontované na stenu v konzolách, na strop - bez nich, ak je to žiaduce - namontované v rohu, arkýřové okno, oblúk, je možné vytvoriť zaoblené konštrukcie v tvare oblúka, "had". Takéto modely by mali byť zavesené najmenej 10-12 cm od najvýznamnejších detailov parapetov.

bagetnye

Sú vyrobené z kovu, cenných druhov dreva, plastov, rôznych kompozitných materiálov. Najčastejšie bagetové kompozície sú vyrezávané, vyrobené z drahého dreva, zdobené rezbami, patinované kovovými uzávermi. Mount je zvyčajne stena, veľmi zriedka - strop. Šírka konkrétneho modelu závisí od výšky stropu v miestnosti - čím je vyšší, tým širší je bar. Detail skrýva háčiky, na ktoré sú závesy zavesené, pôvodne maskuje chyby v hornej časti okna.

profilovaná

Jeden z najľahších, najodolnejších, pohodlných modelov, namontovaný v uzavretých otvorených budovách - obývacie izby, kancelárie, letné kuchyne, kúpele, altány, lodžie atď. Je to plastová alebo hliníková koľajnica s háčikmi. Vhodné na posúvanie, zdvíhanie, laminované záclony s volánikmi, stuhami, volánikmi, volánikmi. Pre ťažké záclony používajte vzory z hliníka - sú oveľa silnejšie ako plast. K dispozícii sú flexibilné možnosti pre oblúkové otvory, arkýřové okná, zakrivené výčnelky, zaoblené tvary. Na strop sú steny upevnené na konzolách, ktoré sú od seba vzdialené jeden a pol metra.

teleskopický

Jedná sa o posuvný tubulárny produkt dvoch častí, ktoré sa hodia do druhého, takže je nastaviteľný v dĺžke bez orezania. Je vyrobená z plastu, pochrómovaného kovu, nehrdzavejúcej ocele, rôznych zliatin s pozlátením. K dispozícii v dvoch variantoch: dištančná vložka s gumovými koncovkami - vložená medzi dve steny, sklony okien a pripevnené na stenu, stropné konzoly, do ktorých je vložená tyč. Záclony sa zmestia na závity, háčiky, "krabikah", oká, krúžky.

Mini kaviareň

Tento teleskopický dizajn sa nazýva aj vitráže, nakreslí okná s mini záclonami, dvere so sklom, vrátane matného alebo farebného. Sú namontované na konzolách medzi dvoma vertikálnymi sklonmi okien. Približná dĺžka je od 40 do 200 cm, vhodná na ľahké ľanové záclony, tyl, organzu, jemnú bavlnu, rôzne syntetické materiály.

otáčavý

Otočná konštrukcia uľahčuje súčasné usporiadanie dvoch alebo viacerých okien umiestnených na rôznych stenách, čo je obzvlášť výhodné v neštandardných priestoroch. Vizuálne rozširujú stiesnenú miestnosť s nízkymi stropmi. Zvyčajne je vyrobený z bieleho PVC, béžovej, ale môže byť ozdobený špeciálnym filmom. Strop pneumatiky, struny na konzolách, stena s rúrkami, tyče sú vyrábané. Používajú sa na montáž otočných, rohových konštrukcií, okien v arkierových oknách, upevnenie prístreškov, zónovanie izieb, štúdiové apartmány. Vhodné do interiérov s ťažkými závesmi z plastu, kovu.

dištančné

Jedná sa o "vzperu" vloženú medzi dve steny, sklony, dvere, niekedy vložené do výklenku ako zónový prvok. Najčastejšie montované v kúpeľni nevyžaduje vŕtanie steny. Závesy sú zavesené na pántoch z tkaniny, plastových krúžkov. Zvyčajne sa vyrába z plastu, nehrdzavejúcej ocele, hliníka, menej často - dreva so špeciálnym povlakom.

Pre rímske rolety

Veľmi multifunkčný, štýlový výrobok. Namontované na stenu, strop, okno. S pomocou špeciálnych suchých zipsov, rímskeho, francúzskeho, rakúske záclony sú pripojené k takejto koľajnici. Výber závisí od veľkosti, tvaru okna - pre šikmé strešné okná sa používajú držiaky skosenia a montujú sa na štandardné okná, ktoré sú v jednej rovine s otvorom. Záclony sú zvyčajne prispôsobené farbe stien a vytvárajú tak vzhľad jedného priestoru. Vedenie stavby - zdvíhanie - spúšťanie závesov pomocou šnúr, reťazových mechanizmov alebo ovládacieho panelu. Keď sa rozloží, záves vyzerá úplne plocho, tento model nebude úspešný.

materiály

Stropné výrobky sú často vyrobené z prírodného dreva (borovica, smrek, smrekovec, orech, hruška, čerešňa, wenge, buk, dub, breza atď.). Sú pevné, trvanlivé, funkčné, estetický, zdobené rezbami, patinované, majú asymetrický alebo štandardný tvar.
Plast - lacný, funkčný, vyrobený hlavne v bielej farbe, takže je perfektne kombinovaný so stropnými podstavcami, PVC oknami.

    

Kov vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, mosadz, ideálny pre hrubé, ťažké záclony. Sú odolné, spoľahlivé, odolné, môžu byť kované, vyrobené "starožitnosti".

Hliník - vyzerajú dobre v každej miestnosti, nepodliehajú korózii, sú vhodné pre ľahké aj ťažké záclony, ľahko sa čistia od nečistôt. Často sa montujú v kanceláriách, ako aj nad hranatými, šikmými, arkýřovými oknami, v oblúkoch. Ideálne pre japonské, rímske, francúzske, rakúske záclony, viacradové možnosti.

    

Sláčikové výrobky sa ľahko inštalujú, sú lacné, vhodné pre neštandardné okná. Skladajú sa z dvoch nosných konzol, na ktorých je upevnená kovová šnúra, rybárska šnúra. Vhodné výhradne pre ľahké textílie - ťažké závesy vedú k previsu, ktorá vyzerá ošklivo.

Stenové konštrukcie sú vyrobené z dreva, plastu, kovov, hliníka, kompozitných materiálov. Sú vhodné do interiérov s vysokými stropmi a dizajn záclon pre nich je oveľa rozmanitejší.

    

Ťažké odkvapy sa neodporúčajú, aby boli stanovené na "slabé" steny, sadrokartónové stropy - to nemôže stať a kolaps.

Ako si vybrať veľkosť, zavesiť, pripojiť

V závislosti od šírky okna, v štandardných kuchyniach, halách, chodbách, detských izbách, spálňach a kúpeľniach by mali byť namontované univerzálne modely o niečo dlhšie ako otvor. Dve alebo tri okná sú zdobené dlhými závesmi súčasne alebo dokonca celou stenou, čo umožňuje zlepšiť tvar miestnosti. Dôležitá je aj farba stien, interiérový štýl, výška stropu, farby, modelové závesy. V niektorých verziách sú háčiky, krúžky, kde sú záclony prilepené, uzavreté ozdobnými lamelami, v iných sú otvorené a predstavujú prvok dizajnu.

    

Nosný stropný profil alebo konštrukcia pneumatík sa najprv skúšajú na mieste, kde sa rozhodli zavesiť. Ak je rímsa dlhšia, je prerezaná. Značenie sa robí pomocou ceruzky, pravítka, úrovne budovy. Budete potrebovať dierovač, skrutkovač, kliešte, kladivo, štafle na montáž. V závislosti od hmotnosti výrobku je záves namontovaný na strop plastovými alebo kovovými hmoždinkami, samoreznými skrutkami, ako je dáždnik alebo motýľ. Keď je strop sadrokartón alebo strečink, upevnenie je vyrobené na špeciálnych vložených tyčiach - to zachráni konštrukciu pred zrútením. To je dôležité najmä v prípade, že záclony sú ťažké a tam sú malé deti doma, domáce zvieratá, ktoré môžu náhodne roztrhnúť oponu.

Niekedy je rímsa prilepená k stropu, ktorý je predčistený od bielenia, nečistôt a odmasťovaný. Inštalácia sa vykonáva na "kvapalné nechty", ktoré sú nastavené na dvadsať minút, odolávať zaťaženiu až 60-70 kg.

    

Možnosti stien tiež niekedy vyžadujú orezanie, s výnimkou teleskopických štruktúr. Konzoly pre ne sa montujú na stenu vo zvolenej výške pomocou hmoždiniek, skrutiek. Vzdialenosť medzi podperami: pre ťažké viacvrstvové závesy 50-60 cm, pre ľahšie - 100-150 alebo viac cm, je dôležité zvoliť dĺžku držiakov správne - ak sú krátke, opona bude ležať na parapete, ktorý vyzerá ošklivo.

Kovanie, značenie je žiaduce na výrobu dvoch, najmä to je dôležité pri inštalácii dlhých výrobkov, štruktúr zložitého tvaru.

    

Farby, štýl

Dizajn pre nízke miestnosti, či už je to obývacia izba, spálňa alebo balkónová konštrukcia, je zvolený tak, aby zodpovedal farbe záclon. Rovnaká možnosť je prijateľná, ak je v miestnosti viacfarebný.
Kombinácie budú:

 • marhuľa so starožitnou mosadzou;
 • vápno so šafranom;
 • Čokoláda s čiernou a červenou;
 • baklažán s amarantom;
 • hliník s béžovo-sivými;
 • tyrkysová s modrastou zelenou farbou;
 • jantárová so zelenou a žltou;
 • kvetinová biela s matnou ružovou;
 • močiar s verdepeshevym.

    

Keď je miestnosť dostatočne vysoká, ostro kontrastuje so všeobecným pozadím, odkvap, najmä stena, vyrovnáva tvar priestoru. Rovnaká možnosť sa používa, ak potrebujete ozdobiť dlhú stenu dvoma alebo tromi otvormi.

Obľúbené možnosti:

 • béžová s čučoriedkovo hnedou;
 • jantár so smaragdovo zelenou;
 • drevo žlté s kávou;
 • smotana s čerešňou;
 • fialová s čiernym transportom;
 • tekvica so svetlo fialovou;
 • snehobiely s prašnou modrou;
 • olivovo sivá s rubínom;
 • Burgundsko s granátovým jablkom.

    

Modely, ktoré sa zhodujú vo farbe so stropom - napätie, sadrokartón, maľované, sú takmer nepostrehnuteľné a neodvádzajú pozornosť k sebe. Varianty výberu pre rôzne prvky nábytku, polyuretánové stropné podstavce, dvere a ďalšie interiérové ​​doplnky sú veľmi populárne.

Odrody sa vyberajú individuálne, pod určitým štýlom interiéru:

 • klasika je drevená, najčastejšie široká, pokrytá obvodovým rezbárstvom, s transparentným lakom;
 • ekologický - pripomína prirodzený zádrh so všetkými uzlami, kúsky kôry pozdĺž okrajov, imitáciu listov;
 • retro - zvyčajne dvojradové, kované, lesklé, má tvarované tipy, viacvrstvové závesy;
 • krajina - hrubý drevený alebo tmavý kov, vyrobený z kockovaných alebo kvetinových závesov;
 • avantgardné - kovové, s kučeravými, elegantnými rastlinnými prvkami, môžu byť asymetrické;
 • minimalizmus - preferovaný je plast, väčšinou biely, spájajúci sa so stropom, stenou;
 • Barokový - trojradový, masívny, vyrezávaný, veľmi nápadný v interiéri, má ťažké závesy s lambrequínmi;
 • high-tech - rovný, lesklý, oceľ, má metalizované závesy na priechodkách.

Tipy na výber

Pri výbere zvážte nasledujúce faktory:

 • šírka závesu - zvolená podľa dĺžky zavesenia;
 • dizajn by mal byť bezpečný, spoľahlivý;
 • rímsa je vybraná pre špecifický model záclon, interiérového štýlu;
 • pre ťažké záclony sa volí spoľahlivejšia voľba pre ľahké - elegantné, dekoratívne;
 • stena rímsa je vybavená dlhými držiakmi - tkanina by nemala ležať na parapete;
 • zavesenie okna by malo byť o 15-25 cm širšie ako samotný otvor;
 • keď sa rímsa nevyrobí zo steny na stenu, ale len na okno, uprednostňuje sa model s otočkami pokrývajúcimi strany;
 • osvedčený dizajn vizuálne mení tvar miestnosti - pri montáži zo steny na stenu sa miestnosť rozširuje smerom k stropu - výška sa zvyšuje;
 • Požadovaný počet riadkov je jeden, dva alebo tri.


    

záver

Moderné a klasické nástenné, stropné vešiaky sú ľahko zabudované do akéhokoľvek interiéru vlastnými rukami. Výber závisí od tvaru, výšky, plochy miestnosti, vybraného typu závesov. Kuchynský alebo obývacia izba, spálňa alebo kancelársky dizajn budú dokonale doplnené odkvapom pôvodnej formy alebo takmer skrytým. Môžete si vybrať vhodné možnosti sami, podľa obrázkov v lesklých časopisoch, na internete alebo požiadať o pomoc od profesionálnych dizajnérov. V prípade ťažkostí s riadnym zavesením sa môžete obrátiť aj na majstrov.

Zanechajte Svoj Komentár