Ako urobiť orezávanie svahov vo vnútri okien

Nie je možné si predstaviť obytnú budovu bez okenných otvorov. Ich hlavnou funkciou je osvetlenie interiéru prirodzeným spôsobom. Majú osobitný vplyv na psychologický stav samotného človeka, napodobňujúc prítomnosť otvoreného priestoru okolo neho. Je tiež súčasťou interiéru, ktorý je neustále v nedohľadne, a preto podlieha všetkým trendom meniacej sa módy. Preto dôležitú úlohu zohráva nielen vzhľad samotného výrobku, ale aj povrchová úprava svahov okien vo vnútri i zvonku.

Vnútorné obloženie umožňuje otvoriť, zamaskovať všetky nedostatky montážnych prác, zvyšuje životnosť inštalovanej konštrukcie, chráni ju pred vlhkosťou, pomáha fixovať izolačný materiál. Typicky, spoločnosti, ktoré inštalujú okná, môžu len doplniť dizajn vnútorného parapetu a vonkajšieho lesku. Svahy budú musieť urobiť sami alebo využiť služby špecialistov.

Vlastnosti a potreba dekorácie interiéru

Po výmene alebo inštalácii okien je potrebné vytvoriť svahy, ktoré sú naklonenou rovinou medzi rámom okna a povrchom opornej steny. Bez včasnej kvality obloženia jednoducho nemôže robiť. Vykonáva dekoratívnu a ochrannú funkciu. Na jednej strane pomáha skryť švy, nepravidelnosti, penu, na druhej strane umožňuje izolovať okno, chráni ho pred nadmernou vlhkosťou, zabraňuje prenikaniu hluku do miestnosti.

Ak nie je obloženie otvoru urobené včas, potom časom erekčná pena stratí svoje vlastnosti, priepustné švy umožnia nadmernú vlhkosť do miestnosti a teplý vzduch nebude zachovaný. Okná budú neustále tvoriť kondenzáciu, na stenách budú huby a plesne. Je potrebné pripomenúť, že vrstva peny veľmi zle znáša slnečné svetlo, zrážky, zmeny teploty, mechanické účinky.

Niektorí ľudia odložili otázku dokončovania svahov na dlhú dobu, a keď sa rozhodnú ho dokončiť, priviesť ho až do konca, čelia nepríjemným následkom vyplývajúcim zo zničenia inštalačného materiálu. Táto situácia môže viesť nielen k určitým ťažkostiam, ale aj k nepredvídaným odpadom. Preto sa odporúča vykonávať tento typ práce včas.

Materiály a metódy konečných svahov

Na navrhovanie svahov sa používa široká škála materiálov. Medzi najčastejšie suroviny možno identifikovať: omietky, sadrokartónové dosky, PVC panely, drevo, kov, umelý a prírodný kameň, iné stavebné materiály. Niektoré z vyššie uvedených typov povrchových úprav na vrchole sú niekedy pokryté dekoratívnou vrstvou vo forme laku, farby, tapety.

Pri výbere vhodného obkladu odborníci odporúčajú dať prednosť rovnakému základu, ktorý sa používa pri výrobe okenných rámov. Homogénne materiály sa navzájom dopĺňajú, robia dizajn celkovým, dodávajú mu konečný vzhľad.

Svahy môžu byť pokračovaním nie okenného rámu a steny, v tomto prípade stojí za to venovať pozornosť jeho dizajnu. Ak chcete urobiť správnu voľbu, musíte pochopiť existujúce typy surovín, zvážiť výhody, spôsoby inštalácie. Aby sme to dosiahli, podrobnejšie sa budeme zaoberať rôznymi stavebnými materiálmi, ktoré sa používajú na vykonávanie montážnych prác.

Sadrokartón - výber materiálu a montážna technika

Jeden z najobľúbenejších materiálov, ktorý sa používa v interiéri. Je veľmi kujný. S ním môžete vykonávať stavebné práce vlastnými rukami. Mnohí ho uprednostňujú kvôli významným výhodám, ktoré sú vyjadrené:

 • nízke náklady;
 • nízka hmotnosť;
 • jednoduché spracovanie;
 • flexibility;
 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • veľmi hladký povrch.

Ale skôr, ako sa rozhodnete pre sadrokartónové dosky, mali by ste zvážiť jeho nedostatky:

 • nízka pevnosť, strach z mechanických účinkov;
 • strach z vysokej vlhkosti, ak je ochranná vrstva poškodená, môže napučať;
 • V priebehu času sa na povrchu vyžaduje tvorba škvŕn, oprava a maľovanie.

Pre voľné sklony nebude štandardný list GK fungovať. V závislosti od typu priestorov by sa mali uprednostniť GKLV alebo GKLVO. Ide o vodotesné a protipožiarne varianty, ktoré dobre znášajú vlhkosť a zvýšené teploty. Pre dodatočnú ochranu plechov pomocou antiseptík, farbív, lakov.

Sadrokartónové dosky možno inštalovať tromi spôsobmi:

 1. Na prepravke. Táto metóda sa používa vtedy, keď má nosná stena rovnaký povrch.
 2. Zapínanie v rohu tvaru L.
 3. Upevnenie priamo na svah. Pre upevnenie použitie lepidla, polyuretánovej peny.

meranie

Dostať sa k čelným svahom, najprv vykonať prípravné práce. Ak to chcete urobiť, odstráňte starý dokončovací materiál, vyčistite povrch od nečistôt a prachu, odstráňte drobné chyby, triesky, poškodenie, aby sa uzavrel tmelom. Výsledná rovina je ošetrená látkami odolnými voči vlhkosti, antiseptikami. Po vykonaní špecifikovaných akcií spustite meranie.

Najprv je potrebné určiť uhol sklonu voči oknu, pričom sa berie do úvahy latka, ak existuje, aby sa určila poloha jej okraja na okennej konštrukcii. Potom pomocou páskového meradla zmerajte jeho dĺžku, berúc do úvahy ostatné svahy susediace s oboma stranami. Potom sa jeho šírka nastaví na rovinu steny, hĺbku, ktorá sa vypočíta z čiary vnútorného okraja k rámu.

Pri meraní je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že sklon by nemal byť prekážkou pri otváraní ventilov, nesmie zasahovať do prístupu k príslušenstvu.

Postupná inštalácia

Postup krok za krokom je nasledovný:

 1. Inštalácia prepraviek. Na tieto účely môžete použiť drevené lišty alebo profily, ktoré sú narezané na veľkosť otvoru, sú inštalované pozdĺž jeho obvodu.
 2. Izoluje sa minerálnou vlnou.
 3. Na základe vykonaných meraní sa zodpovedajúce diely vyrežú zo sadrokartónu.
 4. Získané listy so skrutkami sú pripevnené k profilu alebo lamelám.
 5. Prečnievajúce časti sú odrezané.
 6. Medzery a dutiny sú ošetrené tesniacim prostriedkom.
 7. Potom sa povrch natrie a vyleje, potom sa nanesie vrstva farby.

omietanie

Starý osvedčený spôsob dokončenia vnútorných svahov. Mnohí sa rozhodujú o jeho aplikácii vzhľadom na nízke náklady, jednoduchosť a veľký výber moderných zmesí. Pomocou interiérovej dekoračnej omietky môžete na oknách vytvoriť neobvyklé, veľkolepé akcenty, obloženie akéhokoľvek povrchu.

Zmesi môžu pozostávať z rôznych plnív a frakcií - drevných vlákien, kamenných triesok a iných. Vďaka neobvyklým granulám vzniká zaujímavý textúrovaný povrch a zvláštny vzor. Materiál na povrchovú úpravu má tieto vlastnosti:

 • Dobre sa hodí na akýkoľvek podklad (drevo, sadrokartón, tehla, betón);
 • Účinne maskuje nezrovnalosti, chyby;
 • Neabsorbuje pachy;
 • Potláča zvuk, tok hluku;
 • Nehorľavá, bezpečná, ekologická zmes;
 • Môže sa aplikovať na deformovaný substrát;
 • Pri oprave nie je potrebné čistiť celú povrchovú úpravu.

Výber a príprava roztoku

Zmes omietky môže byť jednoduchá a komplikovaná. Typ riešenia závisí od súladu s podielmi hlavných zložiek a prítomnosťou nečistôt na dekoráciu. Pri nezávislej výrobe stavebných materiálov je dôležité správne vypočítať obsah spojiva a plniva. Nájsť "stred zlata" stupňa tuku, môžete ponoriť špachtľou do roztoku. Kvalitná zmes sa bude držať trochu na lopatke.

Malta s hasenou vápennou omietkou, drevené svahy. Nalejte vodou, nechajte usadiť a prefiltrujte. Potom pridajte zostávajúce komponenty. Toto je najlacnejšia a najobľúbenejšia možnosť dekorácie interiéru. Môžete pridať cement alebo ho použiť samostatne s pieskom.

Omietka na základe sadry rýchlo schne, zostane pevná po dlhú dobu, vytvrdnutie nastane 5 minút po aplikácii. Čas vytvrdnutia je možné predĺžiť pridaním lepidla na drevo. Sadra môže byť použitá v čistej forme, ale len v suchých priestoroch, nie na ulici.

Najsilnejšia a najodolnejšia omietka bude na báze cementu. Prednastavenie nastáva po 15 minútach, konečné vytvrdnutie po 12 hodinách. Na dokončovanie okien v miestnosti s vysokou vlhkosťou sa do zmesi pridáva latexové lepidlo (najmenej 20%).

Hliník a piesok sú najčastejšie plnivá. Na prípravu sadry je lepšie použiť hrubé frakcie - 3-4 mm. Pred hnetením sa materiály preosejú, aby sa zabránilo vniknutiu odpadu.

PVC panely

Moderné plastové panely sú absolútne bezpečné a môžu byť bezpečne použité na dekoráciu interiéru. Svahy plastových panelov majú elegantný vzhľad, ľahko sa čistia od nečistôt, nemenia farbu zo slnečných lúčov. Praktický materiál je inštalovaný rýchlo, bez prachu, zbytočného hluku a množstva ďalších nástrojov. Pozitívne faktory zahŕňajú aj tieto faktory:

 • PVC panely sú vyrobené z rovnakého materiálu ako rám okna. Konštrukcia okna je dokončená;
 • Možnosť inštalácie izolácie, ktorá eliminuje kondenzáciu;
 • Materiál nie je absolútne citlivý na vlhkosť;
 • Môže byť použitý bez opravy a výmeny niekoľko desaťročí;
 • Toleruje nízke, vysoké teploty;
 • Veľká škála plastových výrobkov umožňuje, aby boli okná zdobené rozpočtom a luxusnými materiálmi.

Príprava povrchu

Okenné sklá vyrobené z plastu sa obyčajne inštalujú bezprostredne po montáži okennej jednotky po uplynutí minimálne 24 hodín. Počas tejto doby je potrebné pripraviť povrch - odstrániť výčnelky, prach a suché. V prípade potreby je možné stenu ošetriť roztokom silikátového lepidla, základným náterom pre lepšiu priľnavosť.

Vyčnievajúca montážna pena medzi rámom a stenou by mala byť odrezaná nožom tak, aby nenarušovala montáž štartovacieho profilu. Musíte tiež odstrániť prepravnú pásku z profilu okna, utesniť vnútorné švy. Vyrovnané plochy nad rámom a po stranách by mali byť zarovnané sadrou.

Preložte alebo nainštalujte profil vedenia

V ďalšom kroku nastavte počiatočný profil. Upevnenie tvaru U umožňuje upevnenie svahu bez použitia lepidla, silikónu a iných materiálov. Môže byť priskrutkovaný k rámu alebo drevenej tyči. Prvé upevnenie horizontálneho horného profilu od steny k stene. Upevnené skrutkami presne pozdĺž okraja s krokom 20 cm Vertikálne bočné prvky sú namontované vo vzdialenosti 4-5 cm od spojov rovnakým krokom.

Ak sa rozhodne použiť vodiace lišty, potom najprv zmerajte dĺžku svahu, vyrežte výrobok a upevnite ho hmoždinkami na tmel pozdĺž obrysu celého otvoru. Pred inštaláciou alebo počas procesu by mali byť všetky prvky ošetrené zlúčeninami proti hnilobe. Štartovací profil je priskrutkovaný na drevený podklad.

Požadovaná tuhosť konštrukcie poskytne drevenú prepravku. Tyče priskrutkujú hmoždinky na vonkajšom okraji. Ich konce by nemali zasahovať do okraja panelu a steny, ponechať niekoľko centimetrov pre profil krytu.

Montáž na panel

Inštalácia PVC panelov začína od vrchu svahu, potom choďte na stenu. Podľa predtým získaných meraní vyrežte potrebné prvky. Vzhľadom na krehkosť materiálu je potrebné pracovať bez tlaku. Pre rovnomerný strih môžete použiť vodiacu čiaru.

Pripravené PVC diely sa vložia do profilu, skontrolujú sa križovatky. Oddeľuje sa od stien a je na ne nasadená montážna pena alebo stenová izolácia. Vráťte sa na miesto, zatlačte, upevnite skrutkami. Ak nie je dosadnutie výrobku dostačujúce, dutiny sú utesnené tekutým plastom. Týmto spôsobom je celý okenný otvor opláštený.

V záverečnej fáze sú konce panelov uzavreté dokončovacím profilom. Začnite pracovať zhora. Použite profil v tvare F a po celej dĺžke prilepte dlaň na panel.

Umelý alebo prírodný kameň

Pri dokončovaní okien s kameňom, hlavná vec je správne zodpovedať šírke otvoru a veľkosti dekoratívnych predmetov. Dekoratívne prvky by nemali okno masívne, ich hrúbka by mala byť maximálne 2 cm, umelý prírodný kameň je položený na špeciálne lepidlo na vopred vyrovnaný povrch.

Kamenné svahy, dlažba - najdrahšia možnosť. Zvyšujú stav miestnosti, takže okno je výrazné a reprezentatívne. Robustný materiál sa nedeformuje, má dlhú životnosť, ľahko sa čistí. Vykladá sa len v horizontálnej polohe. V prípade potreby môžete rezať pílou, kotúčovou pílou, v závislosti od zloženia a typu.

Po pokládke sa vykoná injektáž. Špeciálna epoxidová, silikónová zmes sa aplikuje na spoje a vyhladí gumovou stierkou. Umelé tehly je možné položiť na koniec bez trenia.

drevo

Drevené svahy budú vynikajúcim doplnkom k drevenému rámu. Je možné dosiahnuť najlepší výsledok, ak je povrchová úprava vykonávaná jedným plemenom. Farebná paleta bude presne rovnaká, čím sa otvorenie stane atraktívnejším. Pomocou prírodných povrchových úprav môžete skryť zle tvarované švy, zvyšky peny, rôzne medzery a trhliny.

Okrem dekoratívnych účelov, svahy prírodného dreva vykonávajú množstvo dôležitých funkcií, z ktorých hlavnou je izolácia okien. Rám tiež zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu cez praskliny, vzhľad kondenzátu, vývoj plesní. Pre vnútorné okná používajte masívne drevo (borovica, dub, smrekovec). Na predĺženie životnosti výrobkov z prírodných materiálov sú lakované.

Laminátové a podlahové krytiny

Materiál na konečnú úpravu svahov bude vyzerať harmonicky na pozadí drevených okien, najmä ak všetky prvky majú rovnakú farbu a textúru. Laminátové podlahy - vynikajúci analóg prírodných materiálov. Široká škála typov a tried umožňuje vybrať materiál vhodných parametrov pre samoinštaláciu v byte.

Parketové podlahy, vlečka je okamžite považovaná za vrchnú vrstvu. Materiál nalepený na omietku, tmel. Sadrové zmesi sú vhodné pre základy tehál, pre cementový betón.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Ak sa po inštalácii okien a svahov vyskytnú problémy, vzduch prechádza cez medzery, vlhkosť, čím sa rušia tepelné, zvukovo izolačné prednosti okenných vzorov, to znamená, že technológia bola počas práce porušená.

K tomu môže dôjsť z dvoch dôvodov: počas inštalácie boli chyby nedokončené na strane ulice. Pozrime sa podrobnejšie na možné nedostatky, ktoré by nemali byť povolené:

 • Akýkoľvek materiál vybraný na obloženie by mal ísť trochu do rámu okna.
 • Pri inštalácii sadrokartónových konštrukcií sa pod okenným profilom prinášajú plechy, ktoré sa snažia zjednodušiť prácu, čo je neprijateľné.
 • Pod kožou, v mieste kontaktu s oknom, sú dutiny - nemali by byť. Je lepšie umiestniť ohrievač minerálnej vlny, peny.
 • V dôsledku nesprávneho merania môže obklad voľne priľnúť k svahom.
 • Nezanedbávajte tesniace, antiseptické, hydroizolačné látky, zabraňujú vzniku plesní a plesní.
 • Neodporúča sa zlepšovať svahy vrstvou omietky väčšej ako 2 cm, môže prasknúť.

Výber a montáž parapetov

Vnútorný prah slúži na správne usmernenie toku tepla, ochranu steny pred znečistením a záplavami. Výber týchto detailov je ovplyvnený technickými vlastnosťami okna, jeho veľkosťou, šírkou a materiálom rámu. Drevené, kamenné parapety sú vhodné pre vysokokvalitný, kvalitný otvor z podobných panelov. Nie je nutné montovať prírodný prvok pod obvyklé plastové okno.

Voľbu parapetu ovplyvňujú aj vlastnosti miestnosti. V kúpeľni je radšej dať prednosť vlhkosti odolným materiálom (plast, laminát, kameň). Spálňa, obývacia izba je lepšie, aby sa viac funkčné a teplé možnosť, napríklad drevo.

Proces inštalácie parapetu vyžaduje opatrnosť a prísne dodržiavanie určitých pravidiel. Bez ohľadu na materiál sa výrobky montujú podľa všeobecného princípu. Vykonávame potrebné merania. Pridať 1-2 cm prehlbovať položky. Vyrábame perforátor v stenových drážkach a vkladáme parapet. Pod ňou položíme drevené kliny, vyrovnávame ich podľa výšky.

Okenné dekoratívne textílie

Krásne navrhnutý okenný otvor môže pôsobiť ako prízvuk miestnosti, na ktorej bude do veľkej miery závisieť interiér miestnosti. Takéto návrhy by nemali byť skryté za mohutnými závesmi, stačí použiť tyl, organzu. Ak táto možnosť nie je vhodná, môžete závesy zavesiť. Sú pripevnené k rámu a všetky detaily otvoru sú viditeľné.

Pri výbere vhodného typu záclon zvážte nasledujúce body:

 • Priestor izby. Для небольших комнат лучше использовать светлые жалюзи, рулонные шторы, для просторных подойдут массивные модели более темных оттенков.
 • Расположение относительно сторон света. Ak sú okná tvárou na sever, potom použiť pastelové, béžové, broskyňové tóny, aby chlad v dome - šedá, modrá farba.
 • Osvetlenie miestnosti. Na oknách umiestnených na slnečnej strane je lepšie zavesiť reflexné textílie.
 • Sezónnosť. V lete môžete použiť chintz, satén, v zime - velúr, zamat.
 • Všeobecný dizajnový štýl. Napríklad pre smer krajiny farebné záclony by mali byť kombinované s farbou nábytku, obrusy, je vhodné zvoliť bavlnu alebo ľan. V minimalizme sa používajú rímske a japonské záclony, ktoré nemajú svetlé farby.

záver

Pri inštalácii nových okien by nemali zanedbávať svahy. Z nich záleží na pohodlných podmienkach v miestnosti, na bezpečnosti samotnej okennej konštrukcie, ako aj na jej estetickej stránke. Po zvážení možných možností si každý môže vybrať vhodný typ obkladu, vykonať montážne práce samostatne alebo vyhľadať pomoc špecialistov. Hlavnou vecou je neodkladať tento problém, okamžite vyriešiť problém.

Zanechajte Svoj Komentár