Dizajn a členenie obývacej izby

Myšlienka vytvoriť štúdio apartmány prvýkrát prišiel na myseľ amerických architektov. Izby s podobným usporiadaním sa rýchlo stali módne. Slovo "štúdio" k nám prišlo z talianskeho jazyka, kde to znamenalo priestrannú dielňu umelcov alebo sochárov. Tieto byty sú relatívne nízke náklady, čo uľahčuje nákup bývania pre tých, ktorí predtým mohli len snívať o tom. Napríklad na západe sú takéto možnosti klasifikované ako rozpočtové, ktoré sú žiadané medzi mladými rodinami. V rámci dvoj- a jednoizbových apartmánov realizujú aj štúdiové projekty. Umožňujú vám umiestniť niekoľko miestností v tej istej miestnosti bez toho, aby to ohrozilo vizuálne vnímanie priestoru. Dizajn obývačky-štúdio má množstvo nuansy, ktoré bude potrebné zvážiť pri vytváraní projektu. Takéto priestory sa môžu pochváliť výhodami, ale nie bez nevýhod. Usporiadanie štúdio v súkromnom dome je viac rozmaru, zatiaľ čo dizajn kombinovaných možností v Chruščove - naliehavá potreba.

Výhody a nevýhody

Štúdio obývacia izba patrí do univerzálnych priestorov. Sála bude tolerovať akékoľvek "okolie". V kombinácii s kuchyňou, spálňou, jedálňou, detskou, dielňou a kanceláriou. Každá ďalšia miestnosť s množstvom dizajnových trikov môže byť organicky zapadnutá do rámca priestranných a stiesnených izieb. Pre majiteľov dvojizbových bytov je úloha zjednodušená, pretože je možné zorganizovať rozsiahlu prestavbu a spojiť tieto dva priestory do jedného. Štúdio žije podľa vlastných zákonov a neumožňuje chaos na jeho území. Táto miestnosť je striktne rozdelená na zóny, ktorých umiestnenie sa riadi racionálnymi úvahami. Táto kombinácia má nasledujúce výhody:

 • Úspora miesta. V niektorých prípadoch je to dokonca jediná možnosť vybaviť ďalšiu oblasť. Pri prestavbe bytu dvoch malých izieb si môžete vytvoriť jeden, ale priestranný. Napríklad, malá kuchynka sa zdala taká malá, že ani pri pohľade na ňu bolo „stiesnené“. Akékoľvek triky dizajnérov neukladajú situáciu. Demolácia steny a inštalácia dekoratívnej priečky s výklenkami alebo barom pomôže radikálne zmeniť vnímanie tejto miestnosti. Teraz, podvedome, bude považovaný za pokračovanie priestrannej hosťovskej izby.
 • Možnosť originálu pre majiteľov vidieckych fariem a vidieckych domov. Môže sa teda ukázať, že slovo „mod“ nie je pre nich prázdnym zvukom.
 • Priestor pre fantáziu. Tam, kde sa bude nachádzať každá zóna a koľko metrov štvorcových sú pre ňu majitelia ochotní prideliť, rozhodnú len oni.
 • V kuchyniach sa nemusia chodiť ďaleko na občerstvenie pre hostí, ktorí sa budú nachádzať v hale. Ak je priestor zdieľaný barom, potom tu môžete servírovať koktaily a rozprávať sa s priateľmi, bez prerušenia procesu varenia kulinárskych majstrovských diel.
 • V kuchyni, obývacej miestnosti, ktorá je tiež v kombinácii s jedálňou, je zjednodušený proces nastavenia stola na jedlo. Už nemusíte chodiť cez bludisko prechádzkových miestností, aby ste dostali jedlo do jedálne.
 • Široká škála transformačného nábytku vám umožní vybaviť izbu s chuťou bez obetovania funkčnosti. Dekor bude kompaktný a elegantný, bez hromadenia, ktoré vizuálne redukuje priestor.

Medzi uvedenými nedostatkami:

 • Nedostatok zvukovej izolácie. Žiaľ, mobilné alebo statické dekoratívne priečky a podmienečné deliče priestoru úplne vylučujú prítomnosť akejkoľvek izolácie priestorov okrem vizuálnej.
 • Vo variantoch kuchyne a obývacej izby je nevyhnutná častá výmena textilu, ktorá sa nasiakne vôňou kulinárskej polovice miestnosti.
 • Nedostatok prirodzeného osvetlenia. Ak spočiatku miestnosť bola jedna, a nebol výsledkom prestavby, potom len zóna priľahlá k oknu sa kúpa v lúčoch slnka. Delenie zhorší situáciu. Vzdialená lokalita, ktorá sa nachádza bližšie k dverám, bude musieť byť umelo osvetlená.

Neodporúča sa kombinovať izby s kontrastným funkčným účelom s použitím podmienených hraníc. Napríklad spálňa a obývacia izba sú oproti atmosfére a účelu použitia. V prvom odpočinku ticho, av druhom s hlukom. Preto nie je možné rozlišovať zóny so svetlom alebo mólom, pretože nebude možné zaspať v prítomnosti spoločnosti hostí.

    

Kuchyňa-obývacia izba

Interiér kuchyne-obývacia izba je spojený s radom nuansy. Ak chcete začať, agresívna mikroklíma kulinárskej oblasti by nemala byť povolená vstup do rekreačnej oblasti. Výfukový a ventilačný systém sa musí vyrovnať s úlohami, takže obývacia izba netrpí neustálymi zmenami teploty a vysokou vlhkosťou. Odporúča sa, samozrejme, stanoviť skutočné oddelenie zón. Je to trochu, ale ochráni halu pred kuchyňou a varí vedľajšie produkty (zápach a mastnotu). Odborníci tiež odporúčajú používať minimum textilu. V každom prípade sa bude musieť často umývať. Pre čalúnený nábytok je lepšie poskytnúť špeciálne ochranné kryty. Nemôžete v dizajne používať syntetické látky, ktoré sa rýchlo stanú zbytočnými z častých praní. Je potrebné kompetentne zjednotiť priestory. Hala v tejto situácii pôsobí ako „vedúca“ miestnosť. V kuchyni je často malý roh. Dôležitá je možnosť rozdelenia dvoch priestorov pomocou barového pultu alebo stola so sporákom. Posledné rozhodnutie, ktoré ste mohli vidieť v kulinárskych programoch. Vo veľkých miestnostiach (na chalupách alebo vidieckych domoch), kde je priestor pre "manévre", organizujú ostrovný typ umiestnenia kuchynskej súpravy. Tento typ usporiadania je považovaný za štýlový a módny.


    

Kuchyňa - obývacia izba - jedáleň

Tri zóny v jednej fľaši - riskantná možnosť. Jedáleň je zvyčajne považovaná za doplnok kuchyne alebo obývačky. Nie je klasifikovaný ako „vodca“ trojky, takže miesto na stravovanie je minimálne. Môže to byť „nárazník“, prechodná zóna medzi kuchyňou a obývacou izbou, alebo môže byť zasadená do rohu, kde nebude zasahovať. Prvá možnosť je vhodnejšia, pretože v tomto prípade bude prechodná zóna chrániť obývaciu izbu pred mikroklímou v kuchyni. Ak je izba vybavená arkýřovým oknom, je jedáleň organizovaná pri okne. Na večeru si môžu hostia vychutnať krásny výhľad a zaplávať na slnku. Tiež majte na pamäti, že keď sa zóny separácie farieb, platforma pre jedlá je v teplých farbách. Majú priaznivý vplyv na chuť k jedlu a vytvárajú príjemnú atmosféru.

    

Stylistické smery

Stylistické možnosti v konštrukčnej hmotnosti. Pre návrh obývačky odporúča štúdio nalepiť na jeden alebo niekoľko susediacich rámov. Silný štýlový kontrast môže „ublížiť“, aby zasiahol do vnímania miestnosti. Namiesto jedného štúdia uvidíte niekoľko zón, ktoré vytvárajú chaotický zmysel. Zvážte niektoré z oblastí, ktoré hľadajú dizajnéri a vlastníci štúdií.

Klasika, napriek tomu, že patrí k starým štýlom, zostáva relevantná dodnes. Smer sa mierne zmenil, stal sa elegantnejším, nechal moderné domáce spotrebiče do interiérov, bez ktorých sa nedá urobiť, ale zostáva verný sebe a svojim pravidlám. V klasickom štýle pre separáciu zón pomocou dekoratívnych stĺpov. Organicky splynú s atmosférou a harmonizujú so štukom na strope. Steny sú omietnuté alebo pokryté tapetou s kvetinovými vzormi. Podlaha je obložená parketovou doskou alebo laminátom. Čalúnenie čalúneného nábytku je doplnené malým kvetinovým vzorom. Okná sú závesené ťažkými závesmi z prírodnej tkaniny, ktoré sú popoludní zviazané úhľadnými šnúrkami so strapcami na koncoch. V obývacej izbe nastaviť dekoratívne krb, zdobené umelým kameňom alebo štuky. Polstrované stoličky, konferenčné stolíky, komody a skrinky stoja na elegantných, skrútených nohách. Steny sú zdobené reprodukciou obrazov slávnych umelcov v rámových rámoch so zlacením. Od stropu visí ťažký krištáľový luster. Vo farbách prevládajú odtiene hnedej: zlato, piesok, béžová, krémová. Pre kontrast, pridajte pár modrých, terakotových, vínnych "škvŕn".

    

Loft je považovaný za produkt urbanizácie. Spája v sebe detaily, ktorých kombináciu nebolo možné predstaviť predtým. Steny z hrubých tehál sa striedajú s hladkou, snehovo bielou omietkou. Strop je zdobený drevenými trámami. Na oknách vôbec nie sú závesy, sú nahradené praktickými žalúziami. Štúdio obývacia izba doslova kúpala v umelom svetle, ktorá je organizovaná na troch úrovniach. Moderné spotrebiče a nábytok sa organicky zlúčia do kompozície. Komunikácia je vystavená na verejnosti. Stávajú sa dekoratívnym prvkom. Loft patrí do skupiny elitných štýlov, ktoré sú vhodné na výzdobu vidieckych sídiel.

    

Obývacia izba v provensálskom štýle má osobitnú atmosféru útulného, ​​romantického staroveku. V rozsahu farieb prevláda biela, béžová, ružová a modrá. Mäkké a pokojné odtiene oživujú vďaka množstvu kvetinových vzorov na tapete av textíliách. Podlaha je obložená parketovou doskou, ktorá je dodatočne natretá bielou farbou. Aplikuje sa len jedna vrstva, takže na povrchu sú viditeľné hrubé ťahy. Nábytok použitý starožitný alebo exkluzívne časti, vo veku umelo. Osobitnú pozornosť venuje výzdoba: malé vankúše, prehozy, sochy, vázy s kvetmi a hrnce so živými rastlinami. Na strope visia ťažký luster s lampami napodobňujúcimi sviečky. Okrem toho je zdobená umelými perlami. Podlaha je pokrytá mäkkým kobercom s klasickým geometrickým vzorom. Steny sú zdobené malebnými maľbami v okrúhlych rámoch.

    

Americký art deco je ako potpourri klasických a moderných štýlov. Drevo a plasty sa používajú v dokončovacích materiáloch. Čalúnenie sedacích súprav a stoličiek je vyrobené z pravej kože monochromatických farieb. V odtieňoch prevláda olivový, béžový, sivý, biely. Akcenty sa vykonávajú v modrej, zelenej, fialovej a modrej farbe. Podlaha je pokrytá laminátom. Stretch strop s lesklým povrchom svetlý odtieň, sa natiahne do miestnosti na výšku. Na pozadí obyčajných stien bude prízvuková zóna s kvetinovým ornamentom vyzerať štýlovo a organicky.

    

Môžete kombinovať minimalizmus a high-tech, Provence a romantický štýl, klasiku a modernosť, fúziu a eklekticizmus, futurizmus a postpunk, konštruktivizmus a kubizmus.

Územné metódy

Možnosti programovania zón nie sú podmienené a aktuálne. Prvé vám umožňujú vizuálne oddeliť jednu stránku od druhej, zatiaľ čo druhá nehovorí, ale hovorí o nej priamo. Zónovanie sa môže vykonať pomocou nasledujúcich techník:

 • Nábytok. Variant sa týka skutočného, ​​pretože hmotný predmet je umiestnený na hranici, ktorá je prekážkou.
 • Farebné zloženie alebo pomocou kombinovaných konečných materiálov. Táto metóda sa považuje za podmienenú.
 • Rôzne úrovne na strope alebo pódium na podlahe.
 • S pomocou osvetlenia.
 • Oblúky alebo dekoratívne steny.
 • Posuvné alebo mobilné oddiely.

Metódy môžu byť navzájom kombinované, ak to dovoľuje zloženie interiéru.

    

Umiestnenie nábytku

Zónovanie nábytku sa zvyčajne vykonáva pomocou pohoviek, podstavcov alebo otvorených regálov. Dlhý úzky stôl môže tiež slúžiť ako oddeľovač. Pri zariaďovaní nábytku je potrebné mať na pamäti, že si nevedome vytvoríte „cesty“ pre pohyb po miestnosti. Mali by byť pohodlné s minimálnymi prekážkami. V opačnom prípade bude pohyb spojený so zbytočnými gestami a vnútorným nepohodlím. Pohovka naprieč obývacou izbou spôsobuje zmiešané dojmy. Niektorí ľudia sa môžu cítiť nepohodlne bez toho, aby mali uzavretú „zadnú časť“. Stojan je stále považovaný za najlepšiu možnosť. Zároveň zdobí obývaciu izbu a vytvára skutočnú hranicu, ktorá je podvedome ľahko vnímaná.

Farby na steny a dokončovacie materiály

Kontrastové zónovanie hrá na psychológiu ľudí. Vnímanie farieb automaticky oddeľuje jednu zónu od druhej. Zvýšte efekt kombinovanej povrchovej úpravy. Kombinácia rôznych textúr dokonca robí zóny viac „nezávislými“. Napríklad kombinácia reliéfnej omietky s hladkým a hladkým organickým vzhľadom. Tiež vyzerá dobre svetlá farba s jemnou tapetou. Podkrovie kombinuje tehly alebo murivo so sadrou. Farebné kontrasty môžu byť svetlé, čo je prípustné len v priestranných miestnostiach alebo hladkých, s mäkkým prechodom.

Výhody a nevýhody pódia

V kuchyniach obývacej izby sa odporúča nastaviť miesto na varenie v nadmorskej výške. Nie je tak priestranná ako hala a podobná recepcia ju mierne zvýrazní a zdvihne do očí domácnosti. Ak kombinujú obývaciu izbu so spálňou, potom sa na pódium umiestni posteľ. Tento krok spôsobuje odmietanie u mnohých ľudí, pretože najprv sa neustále potýkajú, že ho nepoužívajú. Ak však má pódium komplexnú štruktúru, môže sa použiť ako dodatočný úložný priestor. V ňom vložiť zásuvky, ktoré správne maskovať. Mólo sa označuje ako moderné dizajnérske riešenia. Bude vyzerať organickejšie s dekoratívnym "krokom" na strope podobného tvaru.

Barový pult alebo ostrov

Barový pult je považovaný za všestrannú možnosť, ktorá pridá do pracovného priestoru v kuchyni a skutočne rozdelí priestor. Okrem toho, tento nábytok je relevantný pre tých majiteľov, ktorí radi zbierajú v hlučnej spoločnosti. Nikto sa nevzdá dvojice osviežujúcich koktailov. Z obývacej izby je stojan doplnený o vysoké stoličky, v najlepších tradíciách obilnín. Z vyššie uvedeného vytvorte špeciálnu poličku s držiakmi na fľaše a poháre. "Ostrov" - typ umiestnenia kuchyne. Je to samostatná doska, najčastejšie s tanierom, aby neprekračovala pracovný „trojuholník“. Rozloženie ostrova sa používa len vo veľkých izbách. Malý kúsok "pozemku" oddelený od pevniny bude slúžiť ako skutočná hranica na križovatke oboch zón a umožní vám ozdobiť interiér originálnym spôsobom.

Posuvná konštrukcia

Posuvné konštrukcie sú prezentované obrazovkami, dverami a priečkami - akordeónmi. Niekedy sa nazývajú aj „putujúce“ alebo „unášané“ steny. Obrazovky patria do mobilných oddielov. Kedykoľvek ich možno z miestnosti odstrániť. Posuvné dvere a akordeónové priečky sa „rozptyľujú“ nabok. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov: sadrokartón, MDF, plast, sklo, tkanina v kovových rámoch. Zaujímavá možnosť - rotačné oddiely. Samozrejme, že budú musieť zabezpečiť priestor pre „manévrovanie“, preto sú vnútorné objekty povolené len v priestranných izbách. Originálne verzie sú zdobené živými rastlinami, ktoré je možné tiež pravidelne presúvať z tieňa pod slnečnými lúčmi. Regulácia úrovne osvetlenia vám umožní kontrolovať rast domácej flóry.

Split strop a osvetlenie

Rôzne úrovne stropu sú tradične zdôraznené osvetľovacie zariadenia. Reflektory nielen pridávajú dekoratívne, rozptýlené svetlo do miestnosti, ale tiež zdôrazňujú povrchový reliéf. Okrem toho sú žiarovky inštalované po obvode miestnosti av oblasti prízvukových zón. Toto riešenie vyzerá štýlovo a elegantne. Viacúrovňové stropy s dodatočným osvetlením sa organicky spájajú do podkrovia, high-tech a minimalizmu. Ak je miestnosť malá, potom je vizuálne zväčšená kvôli odrazným povrchom, ktoré sa hrajú v studenom dekoratívnom svetle.

Dekoratívne dotýka kombinovanej miestnosti

Výzdoba kombinovaného priestoru hrá dôležitú úlohu pri oddeľovaní zón. Prostredníctvom dekorácií rôznych štýlov je možné priestor ďalej vymedzovať. V obývacej izbe používajú veľa textilu: záclony, čalúnenie, koberce, podložky, koberce. V kuchyni sa odporúča použitie látky, aby sa zabránilo vôbec. Zdobenie je zredukované na pridanie niekoľkých kulinárskych detailov: pohárov na korenie, sklárske kompozície, umelé zvraty v octe, zásterové amulety, maľované rezné dosky, rezačky s vyrezávanými rukoväťami, vyšívané obrúsky. Steny kuchyne sú zvyčajne zdobené tématické fotografické tapety alebo koláže so zátiší. V obývacej izbe používajú kompozície z fotografií, svietidiel (stôl, podlaha, svietniky), figúrky (dôležité pre klasiku), vázy, misy, taniere na špeciálnych stojanoch. Svetlé miesto v interiéri obrazu bude vyniknúť živé izbové rastliny.

záver

V vidieckych domoch je kombinácia zvyčajne špecifikovaná pred výstavbou. Preto je asociácia jednoduchšia, pretože všetky nuansy sa počítajú vopred. V bytoch tento proces prebieha „s ťažkosťami“, pretože je sprevádzaný množstvom problémov, ktoré je potrebné riešiť vopred. Aby nedošlo k náprave už vykonaných a vynaložiť nové sily na re-opravy alebo dekorácie, je lepšie obrátiť sa na odborníka na radu. Ďalšou možnosťou je vytvoriť návrh projektu, ktorý vám umožní vyhodnotiť silné a slabé stránky dizajnu.

Zanechajte Svoj Komentár