Možnosti položenia dlažby v kúpeľni

Zdobenie kúpeľne s dlažbou (keramická dlažba) je originálnym a rozpočtovým riešením. Materiál sa vyrába niekoľkými spôsobmi a vyznačuje sa vysokou pevnosťou. V Nemecku získala názov „dlažba“, kde bolo založené jedno z prvých veľkých výrobných zariadení v Mettlachu. Stále existuje a je známa vysokou kvalitou výrobkov, ktoré prechádzajú dvojitým postupom. V tradičnej verzii sú dlaždice štvorcové. Keramika patrí medzi najstaršie dokončovacie materiály. Nielen riady boli vyrobené z hliny, ale aj približne identické kúsky, ktoré boli lemované stenami chrámov a palácov v mozaikovej technike. Dlaždice boli o niečo tenšie ako tehly, natreté a pokryté silnou vrstvou glazúry, ktorá chránila povrch pred mechanickým poškodením. Na obkladanie jednoduchých domov sa materiál nepoužíva kvôli jeho vysokým nákladom. Najstaršie nálezy siahajú do 3000 rokov pred naším letopočtom. a bol objavený na troskách osady medzi riekou Tigris a Eufrat. Môžete vidieť staroveké kachľové vzor na slávnej Ishtar Gate Babylon. Boli postavené počas vlády Nabuchodonozora na počesť bohyne plodnosti. Pamiatka je dokonale zachovaná: brána je zdobená obrazmi mystických zvierat (syrrushy a býky), zložených podľa princípu mozaiky, ktoré slúžia ako živý príklad vysokej úrovne zručností starých remeselníkov.

Po druhom objave technológie hromadnej výroby sa ako dekoratívny dekor použili dlaždice. V stredoveku získali talianski majstri „východné“ tajomstvo výroby keramického obkladu a distribúciu svojich výrobkov po celej Európe. Výroba bola založená na ostrove Mallorca, ktorý dal názov dlaždice: "majolica". Varianty pokládky dlažieb v kúpeľni sa skladajú z niekoľkých desiatok spôsobov, ktoré pomôžu vytvoriť jedinečný dizajn miestnosti. Podľa výrobného postupu sú dlaždice rozdelené do niekoľkých typov:

Rezanie.Prírodný kameň (často pieskovec) je narezaný na rovnaké kúsky. Metóda sa pripisuje nákladným kvôli zložitosti procesu spracovania zdrojového materiálu.
Casting.Doska sa získava vypaľovaním špeciálnych foriem, kde sa hlina predlieva. Týka sa najstarších technológií.
Výroba pomocou tlače.High-tech spôsob, ktorý vám umožní získať hustý, a preto trvanlivý materiál.
Extrúziou.Hlinená hmota "jazdí" cez špeciálny stroj, ktorý ho tlačí do formy.

Keramické dlaždice sa používajú na dokončenie podlahy, steny, "zástery", kachle, a špeciálny vzhľad - dlažba položiť stopy na elegantné uliciach mesta. Pri navrhovaní domov sa obklady zvyčajne používajú v kúpeľoch a kuchyniach. Obe izby sa vyznačujú agresívnou mikroklímou, ktorú materiál úspešne odoláva.

Ako si vybrať

Aj keď moderný trh s dokončovacími materiálmi ponúka vinylové dlaždice, PVC panely a obklady, ktoré sú spracované špeciálnym spôsobom, dlažba je stále mimo konkurencie. Predtým, ako pôjdete nakupovať v železiarstve, musíte vyvinúť program na ukladanie dlaždíc a vybrať tú správnu možnosť medzi rôznymi textúrami, farbami a veľkosťami. Doska je vyhotovená v troch verziách formulárov:

 • Square. Tieto "kocky" majú trojdimenzionálne štandardy: 15x15 cm, 30x30 cm a 50x50 cm.
 • Obdĺžnikový. Obvykle má rozmery 25x20 cm, spravidla taká dlažba napodobňuje parkety alebo laminátovú podlahu a tehlu na steny.
 • Neštandardné formuláre. Používa sa v modernom dizajne. Voštiny, kruhy, päťuholníky, trojuholníky vyzerajú veľkolepé a nezvyčajné.

Zloženie dlaždice zahŕňa ílu, živce a kremenný piesok, ktorý pôsobí ako "rám", ktorý si zachováva tvar výrobku počas streľby. Celá sada keramických materiálov je rozdelená do dvoch skupín:

 • Bikottura. Dlaždice na obloženie stien vnútri skrine. Smaltovaný poťah dodáva povrchu štýlový lesk. Materiál je odolný, odolný voči mechanickému poškodeniu, teplotným extrémom, zmenám vlhkosti. Bikottura ľahko čistiť a ľahko sa vzťahujú na kontakty s akýmkoľvek typom domácich chemikálií.
 • Monokottura. Trvanlivejší typ, ktorý lemuje steny, podlahu vo vnútri domu a chodníky vo dvore. Na ulici sa používajú špeciálne mrazuvzdorné modely.

Je tiež možné podmienečne rozdeliť keramické materiály na konečnú úpravu do troch podskupín:

 • Porcelánový kameninový tovar. Materiál s nízkou absorpciou vlhkosti. Podľa vlastností porcelánového kameniny podobného kameňu av zložení - s porcelánom.
 • Cotto. Materiál získaný spálením červenej hliny. Jeho povrch nie je glazovaný a má charakteristickú „hrubú“ textúru. Cotto má výhradne prírodné odtiene v rozsahu červenohnedej farby.
 • Slinku. Vyrobené extrúziou. Môže mať glazovaný povrch alebo rôzne textúrne riešenia. Unary streľba na ultrahigh teploty poskytuje nízku priepustnosť pre vlhkosť, ktorá umožňuje dokončiť s týmto materiálom nielen kúpeľne, dokonca aj bazény. Pre nich sú k dispozícii "kachľové" sady schodov, rohov, odkvapov.

Textúra dlaždice je klasifikovaná ako lesklá, matná a "hrubá". Druhý typ zahŕňa napodobňovanie kože plazy "korytnačka", ktorá, ak je podsvietenie, vyzerá na akcentačných stenách veľkolepé. Čo sa týka farebného riešenia, množstvo odtieňov a vzorov vám umožní vybrať si možnosť pre váš interiér. Najobľúbenejšie sú modré, zelené, modré tóny, charakteristické pre morský štýl kúpeľne. Použite tiež kontrastné a svetlé kombinácie: čiernobiele, červenošedé, žlto-zelené. V priestranných izbách sa každá samostatná zóna (vaňa, WC, sprcha) vyznačuje špecifickým odtieňom. V starých Chruščov domy, kde malé kombinované kúpeľne, neodporúčame experimentovanie s farebným zónovaním, ale s použitím dlaždíc len svetlých tónov, ktoré budú vizuálne rozširovať hranice priestoru. Textúra dlaždice je rozdelená na:

 • Monofónny. Používa sa na jednoduché a prísne interiéry.
 • Imitácia povrchu prírodných materiálov (žula, mramor, drevo).
 • S opakovanými vzormi. "Vzorované" povrch, spravidla zdobené kvetinové ornamenty alebo geometrické tvary.
 • Mosaic. Táto dlažba tvorí komplexný odtieň alebo veľký obraz na povrchu.

Neobvyklé formy sú najčastejšie stelesnené v slinkových obkladačkách, pretože proces vytláčania umožňuje realizovať najdivokejšie fantázie dizajnérov.

    

Ako si vybrať dlaždice podľa štýlu

Pre tých, ktorí milujú klasické smery, bude robiť tradičné rozloženie dlaždíc. Farebná gradácia môže hladko prechádzať celým povrchom alebo mať obmedzenia vo forme dekoratívnych okrajov medzi tieniacimi zónami. V štýle Provence sa dlaždice používajú s jemným ornamentom a jemnou kravatu na bielom pozadí. V krajine používajte kombináciu hladkých dosiek so vzorovanými povrchmi. Vo farbách prevláda hnedá a sivá. V štýle loftu bude slinok vo forme tehál s charakteristickým povrchom pre materiál vyzerať primerane a krásne. Minimalizmus uprednostňuje monochromatické dlaždice alebo kombináciu dvoch neutrálnych farieb v šachovnicovom vzore (čierna a biela, šedo-modrá). Aj pre tento orientálny štýl sa vyznačuje imitáciou mramoru a hrubou textúrou. V high-tech ležať dlaždice šedá, čierna, biela farba alebo "strieborné" povrchy.


    

Spôsoby dlaždíc

Nielen estetický vzhľad hotovej povrchovej úpravy, ale aj spotreba materiálu závisí od spôsobu usporiadania. Medzi najobľúbenejšie štýlové možnosti patrí "zlatý" päť spôsobov: rovný, diagonálny, horizontálny, vertikálny a vrazbezhku. Mozaika, modulárna a rozložená môže byť považovaná za zložitejšiu. Existujú tiež kombinované možnosti, zvyčajne sa používajú pri kombinovaní materiálov rôznych veľkostí, farieb a textúr. Ak položíte dlažbu v súlade so všetkými pravidlami zvolenej metódy, potom bude hotový obraz ľahko vnímaný vizuálne a zdôrazní dôstojnosť miestnosti.


    

Priama čiara

Dokonca aj nováčik dekoratér bude môcť položiť "šev do švu" dlaždice. S priamym rozložením by každá dlaždica v nasledujúcom riadku mala opakovať polohu svojho suseda z predchádzajúceho. V tomto prípade je dôležitá len plochá záložka prvej úrovne, na ktorej bude vychádzať všetko ostatné. Spravidla majú obložené steny jednoduchý, ale krásny a elegantný vzhľad. Pre túto metódu sú charakteristické vysoké materiálové úspory.


    

vrazbezhku

Pri spôsobe miešania nie sú susedné švy medzi fragmentmi spojené. Každý nasledujúci riadok sa posunie na dĺžku rovnajúcu sa polovici dlaždice. Táto metóda napodobňuje murivo na stenách a laminátovú alebo podlahovú dosku na podlahe. Farebná schéma sa zvyčajne volí vhodne. Materiál pre podobnú povrchovú úpravu bude trvať približne rovnaký ako pri priamej metóde. Je však potrebné drotiť úlomkami, pretože jeden rad z nich začne štandardne s polovicou dlaždice.

Priechod paluby znamená diagonálne usporiadanie muriva.

    

uhlopriečka

Diagonálny typ pokládky sa zatrieďuje do troch typov:

 • Jednoduché so šitím. Výsledkom bude zloženie rovných vertikálnych diamantov. Každý druhý riadok končí v trojuholníku, takže budete musieť vyrezať toľko kusov ako v metóde kódovania.
 • Pokladanie vložkami. Pre túto možnosť použite dlaždicu v dvoch veľkostiach: veľké obdĺžniky a malé štvorčeky. Vo vnútri každej zo štyroch veľkých dlaždíc je malý fragment.
 • Pokládka s odsadením švu na stranu (rybie kosti). Každý nasledujúci riadok obdĺžnikových obdĺžnikov mení smer. Výsledkom je, že priľahlé fragmenty padajú na krátku stranu na polovicu dlhej čelnej plochy dolných dlaždíc.

Čím zložitejší je typ diagonálneho štýlu, tým dlhšie bude práca trvať. Pokládka obkladačiek s odsadením do strany sa odporúča v prípade materiálových chýb: odchýlky od uhlov 90 stupňov alebo nezrovnalosti v dĺžke a šírke každého fragmentu.

modulárny

Modulárna metóda vám umožňuje vytvoriť originálny vzor stehu na povrchu podlahy alebo stien v kúpeľni. Podstata metódy spočíva v názve. Pre dekoráciu používajte fragmenty, ktoré sa líšia veľkosťou a niekedy aj farbami. Dlaždicu môžete položiť vodorovne alebo šikmo. Relevantné kompozície používajúce dva a tri rôzne moduly, zvyčajne obdĺžnikové a štvorcové. Čím rôznorodejšie fragmenty, tým ťažšie bude výsledok kreslenie. V katalógoch výrobcovia zvyčajne označujú dlaždice, ktoré umožňujú modulárnu inštaláciu s označením „modulare“.

horizontálne

Metóda sa používa pre obdĺžnikové obklady. Pri tomto type pokládky sú široké plochy umiestnené v horizontálnej rovine. Aktívne aplikovať prax pre malé miestnosti, ktoré sú tak vizuálne natiahnuté skryť nedostatok priestoru. Ak sú spoje dlaždíc sotva viditeľné a používa sa len jedna farba, potom neexistuje žiadny rozdiel medzi horizontálnym a vertikálnym stohovaním. Aby bol účinok výraznejší, medzery medzi fragmentmi sú zdobené špeciálnym povlakom.


    

vertikálne

Cesta diametrálne oproti horizontále. Široké okraje pravouhlého obkladu sú usporiadané zvisle. Použite metódu na dokončovanie miestností s nízkymi stropmi. Vertikálne „pruhy“ švov rozšíria kúpeľňu a vizuálne pridajú pár metrov k nej.


    

Mozaikové usporiadanie

Mozaikový efekt na celom povrchu steny alebo podlahy môže pridať ďalšie zaťaženie vizuálneho vnímania miestnosti. Jeho kombinácia s rovnými, diagonálnymi alebo horizontálnymi spôsobmi vyzerá organickejšie. Pod mozaikou je na povrchu oddelený fragment, ktorý bude hrať úlohu prízvuku. Ak chcete zobraziť panely na stene, už nemusíte starostlivo zbierať obraz kúsok po kúsku. Výrobcovia sa zúčastnili na zjednodušení úlohy a začali vyrábať špeciálne základy siete, ktoré vám umožňujú pripojiť veľké mozaikové moduly v jednom páde. Čím menšie kúsky dokončovacieho puzzle, tým vyšší je detail obrázku.

Tam je samostatný typ dlaždice, ktorá simuluje mozaiku. Dekoratívne "švy" sa aplikujú na povrch celého kusu.

    

Šachový set

V klasickej šachovej verzii sa používajú fragmenty čiernej a bielej. Dlažba sa dá položiť rovným a uhlopriečnym spôsobom v závislosti od preferencií majiteľov kúpeľní. Šachové stohovanie je nevyhnutne založené na kombinácii dvoch rôznych farieb. V zložitejších kompozíciách sa používa veľký počet odtieňov v jednom tóne alebo na princípe kontrastu. Usporiadanie fragmentov podlieha prísnym pravidlám a neumožňuje chaotickú kombináciu. Inak to nie je šachové usporiadanie, ale kreatívny neporiadok.


    

Kombinovaná metóda

Okrem vyššie uvedených spôsobov sa tiež používajú ich kombinácie. Zvyčajne sa kombinácia vykonáva v rámci dvoch možností. Miesta "spojov" rôznych usporiadaní zdôrazňujú kontrastné švy. Skutočné horizontálne oddelenie malej miestnosti v polovici od skutočnej čiary. Na rozlíšenie akcentových zón na pozadí jednoduchších rozložení sa používajú komplexné bludisko, mozaika, ofsetový šev alebo modulárne kombinácie. Často sú tieto oblasti zdobené dlaždicami iných farieb, ktoré kontrastujú s neutrálnym pozadím.

Koncepty moderného dizajnu

Móda je v neustálom pohybe, statický nie je pre ňu príznačný a dizajn, ako je známe, dodržiava túto rozmarnú dámu. V rade moderných štýlov, keramická dlažba hrá úlohu luxusný prvok, skôr než na pozadí. Kladenie fragmentov neštandardných foriem (voštiny, trojuholníky, kruhy), použitie povrchov, ktoré napodobňujú textúru prírodných materiálov, použitie techniky šitia v dizajne kompozície sú populárne. Tiež v dopyte sú originálne kresby vyhotovené v súlade s princípmi minimalizmu, abstrakcie, surrealizmu. Všetky tieto možnosti umožňujú nielen zdôrazniť zvláštnosti štylistického rozhodnutia kúpeľne, ale aj to, aby bol interiér jedinečný.

Pokladanie ornamentom

Z dlaždíc malých rozmerov rozložte „pixelové“ kompozície alebo zložité ornamenty, ktoré „ťahajú“ cez samostatné zóny. Podobná technika sa považuje za "kaleidoskop", teda kombináciu rôznych vzorov a farieb na fragmentoch. Ornament sa neodporúča zariadiť malé kúpeľne. Vyzerá pôsobivejšie ako recepcia zón v kombinovaných priestoroch.

Pokladanie mozaiky

Patchwork - spôsob šitia veľkých vecí (prikrývok, kobercov, obliečok na vankúše) z malých kúskov rôznych tkanín. V usporiadaní dlaždíc je táto technika celkom bežná. V dôsledku nadmerného pestovania sa však neodporúča usporiadať celú stenu alebo podlahu podobným spôsobom. V interiéri takejto povrchovej úpravy spojenej organicky sa používa na samostatnom mieste povrchu, ktorým bude prízvukový prvok v miestnosti. Kombinujte kusy rôznych farieb, veľkostí a vzorov. V niektorých uskutočneniach sú "spoje" dekorované imitáciou švov nití.

Honeycomb styling

Voštiny - bunky, ktoré vytvárajú včely z včiel v úli z vosku, sa stali neobyčajne populárnou formou, ktorá sa používa na výzdobu izieb. Dlaždice (často slinku), imitujúce šesťuholníky, sa používa pri výzdobe kúpeľne a kuchynských záster. Zvyčajne sa používajú fragmenty rôznych odtieňov, aby sa vytvorila kompozícia s efektom gradácie. Možnosti originálneho vzhľadu s prechodom od steny k podlahe. Napríklad vodorovný povrch je zdobený modrými a bielymi dlaždicami a zvislý - čierny, v ktorom sú na vrchole "spadnuté" kusy. Z buniek sú tiež vytvorené stovky kompozícií a kresieb, ale uprednostňuje sa náhodné usporiadanie šesťuholníkov.


    

Imitácia parkiet a masívneho dreva

Laminátové a podlahové dosky v kúpeľni nepoužívajte. Táto „jemná“ podlaha v náročných podmienkach netrvá dlho. V niektorých prípadoch vyžaduje koncepcia interiéru použitie iba dreva. Je ľahké nájsť cestu von zo situácie: nákup dlaždice vo forme dlaždíc s povrchom, ktorý imituje drevený vzor. Povlak je oveľa silnejší, nebojí sa vlhkosti a agresívnych čistiacich prostriedkov. Škála farieb vám umožňuje vybrať imitáciu akéhokoľvek typu dreva: od drahého ratanu a po obvyklú borovicu.


    

Ako nakresliť mapu rozloženia

Mnohí veria, že vytvorenie štýlového projektu je otázkou niekoľkých minút. Ak chcete posúdiť rozsah práce, stačí vziať do ruky ceruzku a stratiť, nevedieť, kde začať. Je potrebné nakresliť pôdorys na čistý list papiera, čím vyšší bude jeho detail, tým ľahšie bude zhodnotiť výhody a nevýhody dokončovacieho projektu. Potom podpíšte merania, ktoré boli predtým vykonané pomocou rulety. Dokončite umiestnenie vodovodu. Далее стены или пол делят несколькими прямыми горизонтально, вертикально или диагонально в зависимости от будущей раскладки.Vyhodnoťte, ktorá sektorová divízia vyzerá ekologickejšie, a vymažte ďalšie riadky. Potom dokončite „mriežku“ dlaždice na povrchoch. Výsledné štvorce alebo obdĺžniky sú vyplnené jednotlivými farbami alebo nakreslite hrubý ornament.

Ako spočítať počet dlaždíc

Na začiatku sa vykonajú merania šírky a dĺžky (výšky) steny alebo podlahy, ktoré budú lemované. Hodnoty sa navzájom násobia, aby sa oblasť dostala. Ak existujú „uzavreté“ zóny (okná alebo miesta na konečnú úpravu inými materiálmi), merajú sa tiež. Potom sa od celkovej plochy odpočítajú nepotrebné merače. V predstihu je potrebné poznať dĺžku a šírku dlaždice, ktorá bude použitá vo výzdobe. Vynásobením týchto hodnôt vypočítajte aj jeho plochu. Majte na pamäti, že presnosť švov vo výpočtoch sa neberie do úvahy. Potom sa plocha celej miestnosti vydelí rovnakou hodnotou jedného fragmentu dlaždíc. To má za následok približný počet dlaždíc, ktoré budú potrebné na dokončenie povrchu. Nezabudnite urobiť malú rezervu v rámci 5% výslednej hodnoty. Ak sa použijú fragmenty rôznych veľkostí, potom sa budúca kompozícia zvyčajne rozdelí na ekvivalentné sektory a vypočíta sa ich počet. Napríklad, s modulárnym stylingom, dva obdĺžniky a jeden štvorec tvoria fragment s rovnakými stranami. Jeho plocha a využitie ako jednotka dekorácie. V prítomnosti malých vložiek, ich počet zvyčajne zodpovedá číslu hlavnej dlaždice a je tiež braný s rezervou.

záver

Dokončovanie obkladačiek sa už dlho zmenilo na tvorivý proces. „Nudné“ hladké dlaždice sa používajú stále menej a dizajnéri uprednostňujú neštandardné možnosti, ktoré zvýrazňujú silné stránky interiéru a sami sa stávajú súčasťou umeleckej kompozície v miestnosti. Hlavným cieľom materiálu je ochrana povrchu pred účinkami mikroklímy kúpeľne a estetický vzhľad miestnosti. Sila dlaždice nie je nižšia ako u tehál a dreva, a bohatý sortiment vám umožní vybrať si možnosť v súlade s individuálnymi ľudskými potrebami.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár