Ktorý kúpeľ je lepšie si vybrať

Mnohí majitelia malých apartmánov vybavia svoje kúpeľne kompaktnými sprchami. Ale v určitom momente prichádza uvedomenie si, že je veľmi cenný prvok stratený, v ktorom si môžete oddýchnuť a odpočívať. Je ľahké prestavať izbu, ale vzniká ďalší problém - ako si vybrať vaňu tak, aby sa zmestila do vnútra miestnosti. Existuje mnoho typov tohto predmetu. Aby ste pochopili, mali by ste sa zoznámiť s vlastnosťami a vlastnosťami každého z nich.

Výroba materiálu - výhody, nevýhody a vlastnosti zariadenia

V štandardnom byte je ťažké umiestniť kúpeľ požadovaného tvaru a veľkosti, len obyčajný typ objektu. Situácia sa mení v súkromnom dome, počas ktorého je možné v projekte vybudovať akúkoľvek veľkosť sprchy. Výroba materiálu, rozmery, tvar pohodlia môže byť akýkoľvek. Voľba závisí len od osobných preferencií a finančných možností.

Oceľové vane

Takéto kúpele sú vyrobené z kovových polotovarov s hrúbkou aspoň 2 mm. Listy sú umiestnené pod lisom a vytlačujú výrobky akéhokoľvek tvaru, pokryté smaltom. Špeciálne programy na automatických dierovacích linkách plne riadia proces, určujú hrúbku dna a stien. Vďaka tejto presnosti sa získajú kvalitné výrobky s minimálnou mierou zrnitosti.

Výrobky z ľahkej ocele sa môžu montovať aj v schátraných budovách bez strachu z kolapsu. Okamžite sa zahrejú. Aby sa dno zahrialo, stačí ho opláchnuť teplou vodou. Modelový rad je rôznorodý. Môžete si vyzdvihnúť výrobok akéhokoľvek tvaru, s opierkou hlavy, stojanom na sprchové doplnky. Súprava môže obsahovať nastaviteľné nohy, špeciálny stojan na tlmenie hluku. Toto sú nevyhnutné dodatky pre pohodlné použitie, pretože oceľ robí hlasný zvuk pod tlakom prúdu vody. Minimálna životnosť výrobku je 15 rokov.

Hlavnou výhodou oceľového kúpeľa je nízka cena. Táto možnosť nie je veľký dopyt, pretože má veľa nedostatkov. Voda sa veľmi rýchlo ochladzuje. Po kúpaní by steny a dno mali byť utreté do sucha, aby zostávajúca voda neodtekala a nezanechávala viditeľné netesnosti. Kúpeľ nie je možné čistiť tvrdými kefami a abrazívami. V miestach popraskania smaltovaného povrchu sa okamžite objaví korózia.

Nastavte predmet na plávanie dvoma spôsobmi. Na špeciálne nohy, ktoré prichádzajú do súpravy, alebo na tehlový vankúš. V každom prípade musí byť pre spoľahlivosť dodatočne upevnený, pripevnený k stene.

Liatinové kúpele

Výroba liatinových mini-bazénov na kúpanie bola zvládnutá v 19. storočí. Moderná liatinová vaňa je spoľahlivý a trvanlivý výrobok s dlhou životnosťou (od 25 rokov). Kvôli veľkej váhe sa nikdy nepohne od steny, nevysunie sa žiadnym objemom vody. Najčastejšie zostáva forma výrobkov tradičná, pretože materiál je málo vhodný na spracovanie a modelovanie.

Špeciálny výrobný proces výrazne zlepšuje vlastnosti výrobku, ktorého hlavnou zložkou je bezpodmienečná pevnosť, odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Materiál nereaguje na teplotné výkyvy, dlhodobo si udržuje teplo. Na starostlivosť o povrch môžete použiť akýkoľvek nástroj. Smalt dlho zachováva lesklý lesk, vzhľad trhlín je vylúčený. Liatina má vynikajúcu zvukovú izoláciu. Môžete nainštalovať ďalšie rukoväte, opierku hlavy. Pokiaľ ide o starnutie, žiadny materiál sa s ním nezhoduje.

Okrem zrejmých výhod má liatinová verzia určité nevýhody. Apartmány v domoch starej stavby sú vybavené len takými modelmi, ktoré sa pevne usadili na svojich miestach. Ťažký prvok sa ľahšie opravuje, než aby sa dal vyhodiť. Priemerná hmotnosť produktu je 150 kg. Nevýhody použitia liatinového kúpeľa zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • Masívnosť, objemnosť, veľká váha;
 • Vysoké náklady;
 • Obmedzenie rôznorodosti modelov;
 • Komplexnosť inštalácie hydromasáže, aerodynamická masáž.

Inštalácia kúpeľa z liatiny sa najlepšie vykonáva pred dlažbou. To pomôže dosiahnuť minimálnu medzeru medzi bočnou stenou a stenou. Písmo otočiť, upevniť špeciálne high-pevnosť nohy. Na podlahu sa umiestnia železné dosky, aby sa vyrovnali povrchy, na ktoré sú umiestnené nohy produktu.

Akrylátové vane

Výroba špeciálnych polymérnych látok. V závislosti od výrobnej technológie je písmo rozdelené na odliate a vytláčané. Zvláštne vlastnosti akrylu môžu vyrábať vane rôznych tvarov a veľkostí. Vonkajšia strana strán je potiahnutá epoxidovými živicami. Sada obsahuje aj špeciálny kovový rám. Materiál sa často používa na výrobu dizajnérskych modelov.

Výhody akrylových výrobkov pre kúpeľne zahŕňajú obrovskú škálu podobných inštalatérskych prác. Malá hmotnosť predmetu umožňuje prepravu, ručnú montáž. Teplý akrylát prispieva k pomalému ochladzovaniu vody. Skryť nevzhľadnú spodnú časť kúpeľa pomocou špeciálnej obrazovky, ktorá sa dodáva s produktom.

Nevýhody akrylových fontov sú spojené s vlastnosťami samotného materiálu. Nemôže byť trvanlivý. Pod hmotnosťou osoby alebo z horúcej vody sa dá ľahko deformovať. Integrita výrobku môže byť tiež ovplyvnená silným úderom, keď dôjde k pádu ťažkého predmetu. Počas prevádzky akrylový produkt rýchlo stráca svoj pôvodný vzhľad, tvoria sa odreniny a škrabance.

Akrylátový kúpeľ je najjednoduchšie inštalovať na špeciálne nohy. Toto riešenie je však vhodné len pre tradičné modely. Tenké bočné steny tiež potrebujú podporu. Na ich zachovanie použite kovový rám, tehlový vankúš.

Na zabezpečenie rovnomernosti dna akrylátového kúpeľa ho musíte starostlivo preskúmať, osvetliť baterkou.

Drevené modely

Okrem funkčnej hodnoty hrajú úlohu nezávislého subjektu dekorácie. Masová výroba drevených kúpeľov nie je dodržaná. Takéto predmety sa často vyrábajú na objednávku ručne. Prírodné drevo v interiéri každej miestnosti vždy vyzerá krásne.

Výhody drevených kúpacích nádrží zahŕňajú vysokú úroveň šetrnosti k životnému prostrediu. Je príjemné byť v takom kúpeli, keď sa zahrieva, vyžaruje úžasnú arómu. Dlhá životnosť výrobku sa poskytuje so správnym, systematickým opúšťaním.

Dôvodom pre odmietnutie stromu vo vlhkej miestnosti môže byť niekoľko nedostatkov, z ktorých hlavnou je vysoká cena. Nevýhodou drevených výrobkov je komplexnosť starostlivosti. Drevo zle reaguje na náhle zmeny teploty a vlhkosti. Prírodný materiál okamžite absorbuje nečistoty, mydlové zvyšky, rôzne tuky zostávajúce na dne po kúpaní. Takáto kapacita nebude mať dlhodobo atraktívny vzhľad.

V blízkosti steny nie je možné inštalovať kúpeľ z dreva. Mala by byť rovnomerne vetraná zo všetkých strán. V závislosti od tvaru objektu je umiestnený na špeciálnom podnose vyrobenom z toho istého stromu alebo na nohách.

Kúpele z fajánsu

Výrobné fázy sú identické s fajansovými drezy a toaletnými miskami. Takáto kúpacia nádoba slúži skôr ako dekor miestnosti ako funkčný predmet. Materiál vyžaduje opatrnú manipuláciu, môže ísť o trhliny z jednoduchého tlaku vody. Len skutoční znalci luxusu, ktorí nemajú pocit, že míňajú peniaze na drahé šperky, získavajú takéto kontajnery.

Fajansové kúpele sa vyrábajú odlievaním zmesi kremeňa a ílu do špeciálnych foriem. Po vysušení sa nanesie smalt. Jeho farba môže byť veľmi rôznorodá. Napriek ťažkej výrobe, prejazdu niekoľkých postupov streľby, výrobok nie je veľmi trvanlivý. Nevýhody fajansového kúpeľa zahŕňajú aj veľkú hmotnosť.

Namontujte fajansové písmo len na rovný povrch. Väčšina misiek položených vpravo na podlahu na dne, ale je možné nainštalovať na nohy alebo špeciálny stojan. Vzhľadom na veľkú váhu práce je najlepšie pracovať s partnerom.

Sklenené modely

Kúpeľ zo skla nenechá ľahostajný ani najnáročnejší milovník exotiky. Nie každý človek sa rozhodne nainštalovať takýto model doma. Absolútne transparentné písmo je vyrobené z vysokopevnostného dvojvrstvového skla, ktoré je takmer nemožné zlomiť.

Sklenený kúpeľ má mnoho výhod. Všetky modely sú vizuálne vnímané ako ľahké a miniatúrne. Úchvatné vlastnosti a originálny dizajn umožňujú, aby predmet zapadol do každého interiéru. Je ľahké sa starať o sklo s mäkkou špongiou a tekutými čistiacimi prostriedkami.

Hlavnou nevýhodou sklenenej vane je vysoká cena. Stav materiálu sa musí nepretržite monitorovať, starostlivo trieť a nezanechávať žiadne škvrny. Vzhľadom k montážnym funkciám, väčšina modelov môže byť namontovaná len v strede miestnosti, v určitej vzdialenosti od steny. Táto možnosť môže dovoliť len majiteľom priestranných izieb.

Ak sa počas prevádzky sklenený kúpeľ deformuje, zlyhá, je už nemožné ho opraviť.

Kamenné kúpele

Kamenné kúpele sú čoraz populárnejšie. Napriek vysokej cene sú originálne modely inštalované aj v malých miestnostiach. Prírodný materiál sa zriedka používa kvôli zložitosti výroby sanitárnych kontajnerov. Častejšie môžete nájsť umelé výrobky zo zmesi žuly, mramoru, kremenného piesku. Vo výrobnom procese, v čase pridávania živice, iných zložiek, vzniká rôznorodá štruktúra a farba povrchu.

Modely kameňa pre mokré miestnosti majú dokonale rovný a hladký povrch. Vrchná vrstva materiálu šetrného k životnému prostrediu nie je priaznivou živnou pôdou pre mikróby. Okrem krásneho vzhľadu a antiseptického povrchu majú kúpele z kameňa tieto výhody:

 • Odolnosť voči poškodeniu;
 • Nízka tepelná vodivosť;
 • Dobrá hluková izolácia;
 • trvanlivosť;
 • Odolnosť voči vibráciám;
 • Odolnosť voči teplotným zmenám;
 • Rôzne tvary a farby;
 • Nedostatok pozadia žiarenia;
 • Jednoduché inštalačné práce;
 • Možnosť opravy.

Z minusov je možné pozorovať predispozíciu povrchu k zafarbeniu. Neodporúča sa prať farebné oblečenie, vylejte farbiace prostriedky do takejto nádoby. Dno a boky môžu byť ľahko poškriabané, ak sú nesprávne vyčistené pomocou pevných prípravkov.

Inštalačné metódy sa nelíšia od iných možností. Väčšina modelov má holistický dizajn a obdĺžnikový tvar, takže sú umiestnené v rohu a namontované priamo do podlahy.

Medené kúpele

Takéto písmo vás bude cítiť ako dedič dedičnej rodiny. Medené kúpele majú často tradičný vzhľad, sú inštalované ako dizajnérska novinka. Hlavnou výhodou pompézneho produktu je prirodzená antisepticita. Na povrchu neprežijú žiadne baktérie. Okrem hlavných pozitívnych aspektov sa medený predmet vyznačuje trvanlivosťou, trvanlivosťou, spoľahlivosťou.

Medené kúpele vážia v priemere 50 kg. To im umožňuje voľne sa pohybovať po miestnosti, keď sú preskupené alebo počas opráv. Vzhľadom na vysokú pracovnú náročnosť, značné materiálové náklady bude takýto prvok inštalačných prác veľmi drahý. Urobte to odlievaním. Potom sa potiahne voskom na medené alebo necháme povrch matný.

Lomové kúpele

Hlavným materiálom výroby je zmes akrylu s kremenným pieskom. Quartile nádrže sú plastové, trvanlivé, vyzerajú veľmi esteticky. Pomocou prídavných zmesí a pigmentov sa upraví potrebná farba a textúra. Druh výroby - odtok v špeciálnych formách. Potom sa povrchy lakujú, čím sa stávajú hladkými a protišmykovými.

Vďaka zosilňujúcim prísadám sa výrobok stáva ťažším, priemerná hrúbka steny je 10 cm.

 • Odolnosť proti nárazu. Neúmyselne spadnutý predmet nemôže poškodiť povrch;
 • Konštrukcia tuhosti. Pri inštalácii nemusíte robiť dodatočný rám;
 • Dobrá absorpcia zvuku. Akrylové zmäkčuje zvuk tečúcej vody;
 • Dlhá životnosť. Špeciálne zloženie robí steny nádrže vysokou pevnosťou;
 • Atraktívny vzhľad. Jednotný, hladký povrch má charakteristický lesk.

Rozmery a tvar kúpeľne

Bežné obdĺžnikové výrobky majú štandardné rozmery. Ak žiadny typ parametrov nezodpovedá potrebám spotrebiteľa, kúpeľ môže byť vyrobený na objednávku z prakticky akéhokoľvek materiálu. Ak chcete určiť správnu veľkosť, musíte zvážiť nasledujúce podmienky:

 • Pohodlie a bezpečnosť. Nový kúpeľ by mal vyhovovať všetkým domácnostiam. Pri kúpe je potrebné vziať do úvahy vek, výšku, kompletný súbor rodinných príslušníkov.
 • Priestor izby. Výrobok nesmie zasahovať do voľného pohybu. V bytových domoch sú sprchovacie kúty vybavené štandardnými modelmi. V súkromnom bývaní je možné inštalovať úplne ľubovoľnú možnosť. Hlavná vec, že ​​predmet bol vo dverách.
 • Objem hygienických výrobkov. Možnosť úspory vody závisí od vnútorných rozmerov nádoby. Ale môžete plávať s pohodlím len ležať v priestrannej miske.
 • Dostupnosť ďalšieho príslušenstva. Výrazne zväčšiť veľkosť kúpeľňových doplnkov. To môže byť umývadlo nad nádržou, police, výklenky, lakťové opierky, veľký uhol sklonu strán.

V sériovej výrobe má každý typ písma určité formy a parametre zodpovedajúce GOST. Najobľúbenejšie modely sú obdĺžnikové horizontálne. Kompaktný sedací produkt dokonale zapadne do malej miestnosti. Pre oválne a okrúhle potreby veľká kúpeľňa. Roh sa používa na úsporu miesta pri kombinácii dvoch miestností. Neštandardné možnosti a účelové modely sú založené na potrebách domácností.

Typ inštalácie

Možnosť montáže kúpeľne je zvolená na základe schopnosti pohybu, položenia novej komunikácie. Pred začatím práce je nevyhnutné prispôsobiť kanalizáciu a prívod vody. Najjednoduchšia možnosť inštalácie je, keď je inštalovaný nový inštalačný produkt. Pri globálnej transpozícii je potrebné premyslieť všetky fázy práce do najmenších detailov. Podľa typu inštalácie možno všetky modely rozdeliť do troch skupín:

 1. Postav sa sám. Ani jedna strana vane tesne prilieha k stene. Takáto inštalácia môže byť realizovaná ako v priestranných izbách, tak aj v miestnostiach so skromnou plochou.
 2. Embedded. Pohodlné, ale nákladné riešenie. Vhodné len pre súkromné ​​domy. Vaňu môžete namontovať na podlahu do výklenku. Častejšie je umiestnená na špeciálnom pódiu vyrobenom zo sadrokartónu odolného voči vlhkosti. Celá stavba je obložená dlažbou alebo drevom.
 3. Steny. Najobľúbenejšia možnosť. Líši sa v jednoduchosti inštalácie, kompaktnom usporiadaní. Výrobok je tlačený na stenu s rovnou stranou a namontovaný na rám alebo kovové nohy.

Dostupnosť doplnkových funkcií a príslušenstva

Správne zvolené doplnkové príslušenstvo vytvorí celý priestor, aby návrh mal hotový vzhľad. Všetky prvky musia zodpovedať všeobecnému štýlu miestnosti. Dodatočné konštrukčné zariadenie môže byť inštalované na výrobku akéhokoľvek druhu, ale je bežnejšie v akrylových a quarských modeloch. Vložiť nasledujúce systémy:

 • Automatická dezinfekcia. Po kúpaní sa uskutoční automatické čistenie nádrže sanitárnymi prostriedkami;
 • Chromoterapia. Špeciálna fialová žiara zabíja baktérie, má priaznivý vplyv na prácu krvných ciev;
 • Whirlpool. Nepretržitá cirkulácia vody dobre uvoľňuje, odstraňuje svalový tonus;
 • Snímač hladiny kvapaliny. Plnenie vodou vodou sa určuje automaticky;
 • Aero masáž. Písmo sa podáva veľa vzduchových bublín, čo vytvára bublajúce efekt.

Voliteľné príslušenstvo môže byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu. Je len potrebné, aby boli v súlade so samotnou kúpeľňou. V každej sprche musia byť držiaky na uteráky, police. Samotný dizajn je doplnený lakťovými opierkami, airbagmi pod hlavou. Na spodnej strane stohu je protisklzový povlak.

Farba a štýl

Aby kúpeľňa po renovácii vyzerala krásne a štýlovo, musíte nájsť dobrú kombináciu farieb a materiálov. Moderné výrobné technológie umožňujú inštalovať v každej štandardnej miestnosti akýkoľvek model písma. Liatinové misky často pokryté ľahkým smaltom (biela, smotanová, modrá). Meď, oceľ zostávajú vo farbe kovu. Strom tiež nie je ošetrený pigmentovými roztokmi. Akákoľvek textúra a najviac nepredstaviteľná farba môže mať akrylové, kremenné výrobky.

Pri výbere štýlu pre kúpanie so sprievodcom osobné preferencie. Možnosti sú mnohé a rozmanité, vhodné pre izby s akoukoľvek oblasťou. Podľa štýlu vyberte farbu, tvar písma:

 • Hi-tech, moderné. Vaňa z ocele, snehobiely akryl, vybavený najmodernejším príslušenstvom, sa dokonale hodí;
 • Marocký, orientálny, turecký. Vhodná medená misa v prírodnej farbe, svetlý kameň, kamenina;
 • Krajina, eko-štýl. Prípustné sú iba prirodzené odtiene. V týchto miestnostiach sú modely vyrobené z dreva, kameňa, skla;
 • Provence. Изделие для купания должно выглядеть компактно и нежно. Подойдут купели, встраиваемые в нишу, пол, отдельно стоящие фаянсовые.

Как определиться с производителем ванны

Pri výbere kúpacej nádoby sa najprv určuje typ modelu, materiál výroby. Zúžením kruhu na tucet možností môžete plne oceniť vlastnosti každého z nich v rozsahu cenovej kvality.

Dôležitý bod - krajina a výrobca. Kúpelňu si môžete kúpiť len v certifikovanej spoločnosti. Je lepšie dať prednosť obľúbeným značkám, ktoré sa osvedčili na trhu už viac ako desaťročie. Najkvalitnejšie inštalatérske práce sú v Českej republike, Nemecku, Holandsku. Výrobky z dostupnejšej kategórie sa vyrábajú v Poľsku.

Ako si vybrať kúpeľňové batérie

Pri kúpe mixéra musíte zvážiť jeho výkon. Osobitnú pozornosť treba venovať jeho dizajnu - čím je jednoduchšie, tým lepšie. Jednoduché zariadenie vydrží oveľa dlhšie a v prípade poruchy je jeho oprava jednoduchšia. Napríklad, zmyslové, termostatické zariadenia sú veľmi pohodlné v prevádzke, ale často sa zlomia. Elektronika snímača netoleruje vlhké prostredie a elektromagnetický ventil má obmedzenú životnosť.

Spôsobom inštalácie môžu byť všetky výrobky rozdelené do troch hlavných skupín: nástenná, sadzba, stojan. Prvá možnosť je najobľúbenejšia. Zariadenie namontované na stene možno ľahko opraviť, v prípade potreby vymeniť. Druhá je vhodnejšia pre voľne stojace vane. Pri inštalácii vstavaného mixéra sa používa flexibilné vedenie, ktoré sa musí pravidelne meniť. Výrobok namontovaný na podlahe má množstvo významných nevýhod, keď je nainštalovaný, bude potrebné zvýšiť úroveň podlahy, ľahko sa vypína alebo poškodí.

Mali by sme venovať pozornosť aj materiálu, z ktorého je zariadenie vyrobené. V ponuke sú mosadz, oceľ, bronz, keramika a tiež modely zo silumínu. Výrobky z mosadze sa vyznačujú nízkymi nákladmi a dlhou životnosťou. Skrutky, keramické žeriavy, kazety sa používajú ako uzatváracie a regulačné ventily. Keramika sa dá nazvať najspoľahlivejšou, nemá mnoho nevýhod, ktoré sú obsiahnuté vo zvyšku odrôd.

Vo forme spínačov vydávajú tlačidlá, pákové, guľové modely. Posledný z najspoľahlivejších. Gander hrá dôležitú úlohu. Existujú monolitické a mobilné možnosti. Druhý typ je univerzálny, slúži na vaňu a umývadlo. Sprchová hadica môže byť plastová alebo gumová, potiahnutá nerezovým opletením. Zalievanie je lepšie zvoliť s prepínačom, ktorý vám umožní zmeniť trysku, množstvo vody.

Ako si vybrať kúpeľ - odborné poradenstvo

Výrobcovia ponúkajú širokú škálu vaní vyrobených z rôznych materiálov. Každý druh má svoje výhody a nevýhody. Pri výbere najvhodnejšieho modelu je potrebné zvážiť niekoľko bodov:

 • Vizuálna kontrola. Pri výbere výrobku sa odporúča venovať pozornosť jeho kvalite. Mali by ste starostlivo preskúmať vnútorný povrch misy. Mala by byť hladká, hladká, mať rovnakú farbu. Akýkoľvek, aj drobný nedostatok vo forme tuberkul, dutín, škrabancov znamená, že výrobok je nekvalitný.
 • Možnosti. Existujú dve možnosti konfigurácie. Základňa sa skladá zo samotného zariadenia a návodu na použitie. Dodatočne môže mať dekoratívny panel, montážne súpravy pre montáž, odvodnenie, iné prvky.
 • Hrúbka steny Tento indikátor ovplyvňuje pevnosť a trvanlivosť výrobku. Ak sú steny príliš tenké, potom sa počas prevádzky môžu objaviť trhliny, triesky, zárezy a iné chyby.
 • Rozmery. Objekt musí byť primeraný ploche miestnosti, v ktorej bude inštalovaný.
 • Doba prevádzky. Najodolnejšie modely z medi. Sú však veľmi drahé. Alternatívou môže byť liatinový kúpeľ, ktorý má nízke náklady, bude slúžiť svojmu majiteľovi viac ako 20 rokov.

záver

Voľba kúpeľa bude značne zjednodušená, ak poznáte podrobné vlastnosti materiálov dostupných pre výrobu. Ako lacná možnosť môžete použiť oceľ. Ak potrebujete spoľahlivé a trvanlivé písmo, potom by sa mala uprednostniť liatina. Moderný akryl, kremeň môže byť vybavený ďalšími relaxačnými funkciami.

Zanechajte Svoj Komentár