Krb v interiéri

Oheň je jedným z troch procesov, ktoré môžete nekonečne sledovať. Krby spočiatku vykonávali iba praktickú funkciu. Vyhrievali miestnosť, varili jedlo "s dymom". Keď sa v obydlí osoby začali objavovať dekorácie, začali krby vykonávať aj estetickú funkciu. Samozrejme, že ich usporiadanie bolo spojené s radom ťažkostí: skladovanie zásob palivového dreva, správna inštalácia, pripojenie na kapotu, pravidelné čistenie produktov spaľovania. Údržba krbov si vyžiadala veľa času. Majitelia by mohli zabudnúť na taký útulný prírastok do interiéru, pretože jeho inštalácia vo výškových budovách bola veľmi problematická. Technický pokrok však dosiahol krby a zmenil ich na nepoznanie. Moderné modely pracujú na špeciálnom palive, ktoré dáva rovnaký "živý" plameň, ale nerozdeľuje produkty spaľovania. Bio-krb v interiéri domu sa stal štýlovým a ekologickým riešením, ktoré je čoraz populárnejšie. Zvážte jej typy, vlastnosti, výhody a nevýhody.

Konštrukčné prvky a princípy činnosti

Prvé biokrby sa objavili v Taliansku pred viac ako 40 rokmi. Ich vynález bol výsledkom vytvorenia ekologického paliva. V súčasnej dobe získali v európskych krajinách neuveriteľnú popularitu, ale na domácom trhu uskutočňujú len prvé, predbežné kroky. Prax zdobenie miestností v apartmánoch týmto spôsobom medzi našimi krajanmi zatiaľ nebolo rozšírené. Iná situácia vznikla so súkromnými domami, ktorých interiéry len žiadajú o pridanie vo forme krbu. Ale preferencia je stále venovaná konvenčnému palivu, najmä nedostatok palivového dreva nie je pozorovaný. Viac ako biofireplace trávia iba tri typy manipulácií:

 • Nalejte palivo;
 • Kindle to;
 • Vychutnajte si pohľad na stabilný horiaci plameň.

Princíp činnosti zariadenia je jednoduchý, rovnako ako všetky brilantné. Súčasťou balenia je aj rám (dekoratívny diel) a vnútorný blok (horák) z nehrdzavejúcej ocele. Palivo sa do neho naleje a slúži aj ako varná plocha. Intenzitu plameňa v modeloch mechanického typu je možné nastaviť pomocou posuvného krytu na vykurovacej jednotke. Keď sa otvorí, oheň vzplanie silnejšie. V modernejších modeloch sa tento postup vykonáva automatikou po príslušnom nastavení na displeji ovládacieho panelu biokrbu. Pri inštalácii jednotky nie sú potrebné žiadne manipulácie. Stačí, aby ste z obalu dostali krb, umiestnili ho na zvolené miesto a je pripravený na prácu. Čo sa týka paliva, predpona "bio" znamená, že kompozícia bola získaná spracovaním biologického odpadu alebo odpadových produktov zvierat, rastlín, mikroorganizmov. Táto inovácia sa aktívne zavádza do rôznych sfér ľudského života, pretože počas spaľovania sa neuvoľňujú žiadne látky, ktoré majú ničivý vplyv na životné prostredie. Biopalivá sú rozdelené do troch typov:

bioetanolDenaturovaný alkohol
biodieselVyrobené z rastlinných olejov
bioplynPrchavé látky, ktoré sa získavajú z odpadu špeciálnym spracovaním.

„Čisté“ biopalivá emitujú iba vodu a oxid uhličitý, ale plameň z neho nemá prirodzený oranžový odtieň. Ak chcete, aby jazyky vyzerali prirodzenejšie, do biopaliva sa pridávajú špeciálne prísady.

Počas práce na biokrbu nebude vzduch v interiéri „suchý“. Naopak, pomocou tejto jednotky môžete ušetriť na zakúpení zvlhčovača. Mimochodom, jas a farba plameňa bude závisieť od typu paliva.

    

Požiadavky na miestnosť pri inštalácii krbov a prevádzkových predpisov

Hoci biokrby nie sú napojené na digestor, čo je vhodné pre mestské byty, je potrebné vetrať miestnosť, kde sú inštalované. Pre miestnosti s rozlohou viac ako 20-25 m2 postačuje prirodzená výmena vzduchu cez otvorené okná. V malých miestnostiach je pre pravidelnú cirkuláciu vzduchu potrebné umelé vetranie, pretože oxid uhličitý sa hromadí v nebezpečných koncentráciách. Jeho nadbytok negatívne ovplyvňuje ľudské telo a môže viesť k zdravotným problémom. Príjemným a potrebným doplnkom bude zdobenie miestnosti hrnčiarskymi rastlinami, ktoré ju „destilujú“ do kyslíka.

Počas vznietenia môže krb vyžarovať špecifický "alkohol" zápach, ktorý veľmi rýchlo zmizne. Aby sa tomu predišlo, pridá sa do nádrže niekoľko kvapiek aromatického oleja, ktoré „kazia kašu“.

    

Rôzne krby

Rozsah biokrb je naozaj impozantný. Modely môžu byť štylizované ako „skutočné“ staré jednotky alebo majú nezvyčajné futuristické tvary. Existuje niekoľko klasifikácií biokrby. Podľa miesta sú rozdelené do štyroch typov:

 • Nástenné;
 • Mobilné alebo prenosné;
 • pozastavené;
 • Embedded.

Sú tiež klasifikované podľa tvaru, veľkosti, materiálového prevedenia a štýlového príslušenstva.

    

Nástenné

Tieto biokrby sú inštalované na stene, čo je zrejmé z názvu. Zvyčajne majú mierne „sploštený“ tvar a malú hĺbku, takže zariadenie sa príliš neprejavuje, čo nevyzerá veľmi atraktívne. Pohodlný model pre malé miestnosti, kde je malý priestor aj na nábytok. Krb má tri uhly pohľadu a zaberá prízvukovú stenu, kde by bola dodatočná dekorácia vedľa takejto nádhernej dekorácie zbytočná. Hoci nástenné jednotky sú zvyčajne vybavené sklenenými dvierkami, existujú modely s otvoreným vrchom. Pred inštaláciou je nevyhnutné zabezpečiť, aby nad bio krbom nezostalo nič.

Prenosné - podlaha a stôl

Prenosný krb je považovaný za najlepšiu možnosť pre darček. Dá sa položiť na podlahu, stôl alebo akýkoľvek iný povrch, pretože spodná časť jednotky sa neohrieva a nespôsobí žiadne poškodenie. Mobilný krb sa dá ľahko presunúť na nové miesto alebo sa presunúť do inej miestnosti. Má štyri uhly pohľadu a dokonca predpokladá centrálnu polohu. Prenosné podlahové modely majú zvyčajne impozantné rozmery a vyzerajú skôr ako pôvodné krby. Stolové jednotky vykonávajú výlučne dekoratívnu funkciu a sú miniatúrne. Sú klasifikované do biokolby, biochas a biocandi.

suspendovaný

Zavesené modely, možno najoriginálnejšie zo všetkých. Sú pripevnené k stropu a nedotýkajú sa podlahy. Pri čistení miestnosti je znázornené hlavné pohodlie takýchto biokrbov. Čistenie podláh sa stáva oveľa jednoduchšie a nič sa nepotrebuje pohybovať. Samozrejme, že prívesok možnosti vyzerajú neobvyklé, štýlové a veľmi krásne. Najčastejšie majú kruhový alebo oválny tvar a môžu mať buď jeden pozorovací uhol alebo štyri, ak sú bočné steny vyrobené zo skla.

Výhody a nevýhody

Biokrby majú niekoľko nesporných výhod:

 • Environmentálna šetrnosť. Bioflame nevyžaruje sadze, škodlivé plyny, sadze a iné produkty "tradičného" spaľovania. Iba voda a oxid uhličitý.
 • Jednoduchá inštalácia. Jednotky je možné umiestniť do domu, bytu, kancelárie a zároveň nemusia vykonávať rozsiahle stavebné práce, spojiť kapotu a koordinovať zmeny s hasičským zborom.
 • Biopalivá sú kompaktné a môžete zabudnúť na problém skladovania zásob dreva.
 • Jednoduchá obsluha a údržba. V akomkoľvek modeli (mechanickom alebo automatickom) môžete jednoducho nastaviť intenzitu plameňa alebo ho úplne uhasiť len jedným pohybom ruky. Biokrby umyte každých niekoľko mesiacov čistou vodou.
 • Mobility. Táto výhoda sa vzťahuje len na prenosné jednotky.
 • Široká škála a štýlová všestrannosť.

Z uvedených zjavných nedostatkov:

 • Predpona "bio" vôbec neznamená, že nie je možné zapáliť oheň z takéhoto krbu, aj keď neprodukuje iskry. Palivo je horľavá kvapalina, ktorá je potenciálne nebezpečná v nestrážených rukách.
 • Vysoká cena. A samotné jednotky a palivo pre nich bude stáť "veľa peňazí". S prihliadnutím na rýchlosť spaľovania (500 g za 1 hodinu) pri pravidelnom používaní budete musieť pripraviť peňaženku na seriózne testy.
 • Bio-krb vykonáva dekoratívnu funkciu. To neposkytne miestnosti s plným kúrením a nemôžete variť kašu v hrnci na to.

Výhody biokrby mnohokrát viac ako nevýhody. Okrem toho, niektoré nevýhody (náklady) zmiznú spolu s časom úplne, pretože doteraz sú jednotky považované za zázrak.

    

Na čo sa zamerať pri výbere krbu

Pri výbere krbu venujte pozornosť jeho dizajnu. Švy by mali byť vysokej kvality a telo bez poškodenia a poškodenia. Bezpečnostné dvere musia byť vyrobené z vysoko odolného, ​​ohňovzdorného skla. Ale najdôležitejšou vecou v biokrbe je jeho horúce „srdce“. Čím hrubšie sú steny vykurovacej nádrže, tým dlhšie vydrží. Kvalitné tanky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Musíte sa tiež rozhodnúť o systéme kontroly. Jeden bude mať rád mechanika s manuálnym nastavením intenzity požiaru, zatiaľ čo iní nebudú schopní robiť bez „inteligentnej“ automatizácie so sadou tlačidiel na ovládacom paneli.


    

Stylistický smer

Biokrby sú univerzálne. Absolútne akýkoľvek štýl interiéru bude mať tento prvok v nastavení. Hoci niektoré modely, samozrejme, v kombinácii so špecifickými smermi dizajnu. Pre Provence a rustikálny štýl vhodné biokrby zdobené drevom. Telo dekoratívneho kameňa je organicky kombinované s klasickým a koloniálnym smerom, secesiou. Sklenené modely sú vhodné pre moderný, škandinávsky štýl a ekologicky šetrné interiéry. Puzdro, zdobené imitáciami tehál, kladie dôraz na kladenie stien v prízemí. Horská chata, krajina, ruský štýl sa nedá bez biokrbu. Dokonca aj zdržanlivá art deco a prísna modernita nebude obmedzovaná „ohnivým“ pridaním.


    

Materiály a prevedenie skrine

Podľa materiálov trupu sú biokrby klasifikované do nasledovných typov:

 • Glass. Najobľúbenejšia možnosť vďaka špeciálnej estetike priehľadných stien.
 • Keramiky. Má pekný lesklý povrch, ktorý je najčastejšie kombinovaný so sklom.
 • Mramor. Telo je vyrobené z prírodného kameňa alebo jeho imitácie. V prvom prípade bude mať model impozantnú váhu, čo sťažuje pohyb a ovplyvňuje mobilitu. Použitie dekoratívneho kameňa je plne odôvodnené, pretože prehriatie povrchu nie je hrozné.
 • Drevené. Telo z dreva má obzvlášť „útulný“ vzhľad a zapadá do „príbuzné“ ekostyle jednotky. V pôvodných modeloch má tvar guľatiny naskladaných v krbe.
 • Kov. Odolný, spoľahlivý materiál v kombinácii s prísnymi štýlmi.
 • S portálom sadrokartónu. Takéto modely sú považované za najlacnejšie, pretože ich cena, aj keď hryzenie, ale nie toľko. Sadrokartónové dosky na bývanie sa často používajú v prípadoch, keď je biokrb postavený nezávisle od šrotových materiálov.
 • Brick. Modely zapadajú do konceptov podkrovia a moderného štýlu. Takéto telo sa prekrýva so stenou zdobenou tehlou alebo murivom.

Existujú aj kombinované možnosti, pri ktorých sa naraz kombinuje viacero materiálov. Sklo sa objavuje takmer v každom modeli, pretože z neho sa tradične vykonávajú predné ochranné dvierka.

Rozmanitosť tvarov

Biokrby sú vyrábané v rôznych formách: od klasickej až po komplexnú asymetrickú geometriu. V závislosti od tejto charakteristiky sú zaradené do nasledujúcich typov:

 • Okrúhly a oválny. Neštandardná forma realizácie bude pútavá. Tento krb bude vnútorným centrom dekorácie miestnosti. Typicky, zaoblené "strany" majú zavesené a podlahové modely.
 • Square. Tradičné pre konvenčné krby forme sa pripojí k interiéru, vytvorený podľa princípov konštruktivizmu, minimalizmu a high-tech.
 • Obdĺžnikový. Klasické krby, ktoré oslovia konzervatívcov, skepticizmus týkajúci sa nových a výnimočných.
 • Postavený. Statické modely, ktoré sa prispôsobujú charakteristikám umiestnenia.
 • Roh. Najlepšia voľba pre malé izby.
 • Asymetrická. Rozmanitosť neštandardných formulárov vám umožní vybrať si jedinečnú verziu, ktorá bude klásť dôraz na vlastnosti autorovho dizajnu miestnosti.

V originálnych modeloch je biohorák horák umiestnený vo vertikálne umiestnenom kruhu, v strede zakrivenej kovovej panvy alebo trojuholníka, kosoštvorca.

    

Riadiacou technológiou

V biokrboch sa nachádzajú tri typy regulačnej technológie:

 • Automatic. Zapaľovanie, hasenie požiaru a nastavenie jeho intenzity sa vykonáva diaľkovo pomocou diaľkového ovládača. Ideálny model pre "lenivý", ktorý radšej dať celú záťaž na techniku.
 • Poloautomatické. Riadenie sa vykonáva pomocou klávesnice, ktorá sa nachádza na biofire. To sa líši od automatu len v prípade, že nie je k dispozícii diaľkové ovládanie, to znamená, že je potrebné zapnúť jednotku, bude sa musieť priblížiť.
 • Mechanika. Oheň sa bude musieť zhodiť s krbom a uhasiť ho alebo upraviť plameň, musíte posunúť posuvný kryt na nádrž.

Mechanické modely patria medzi najlacnejšie, takže sú vhodné pre tých, ktorí potrebujú rozpočtovú verziu ekologického krbu.

Typy a schémy zariadenia horáka

Horáky sú rozdelené do dvoch typov v závislosti od zložitosti zariadenia:

 • Vykurovacie nádrže. Sú súborom samostatných palivových nádrží s hrubými stenami a samotným horákom. Prístroj je vhodný, pretože pri pohybe ventilu, ktorý hermeticky zatvára palivový priestor, sa zastaví vypaľovanie. Vykurovacie nádrže sú pohodlnejšie v prevádzke a drahšie.
 • Priamo horák sám bez ďalších komponentov. Takéto prvky sa najčastejšie robia nezávisle na jednoduchosti dizajnu. Sú to otvorené nádrže, do ktorých sa naleje palivo. Na plamene bolo niekoľko, je pokrytá špeciálnou sieťovinou s otvormi. Hlavnou nevýhodou konštrukcie je, že spaľovanie sa nezastaví, až kým kvapalina paliva nevytečie. Regulovať intenzitu plameňa nemôže byť. Existuje však niekoľko takýchto horákov, ktoré môžu byť inštalované a dokonca doplnené biokrbom s vykurovacou nádržou.

Dôležitým faktorom pri výbere jednotky bude spotreba paliva. Pri použití vykurovacích nádrží je tento údaj o niečo nižší ako u jednoduchých horákov, preto sú z ekonomického hľadiska výhodnejšie.

Príslušenstvo a dekor

Vzhľadom k tomu, že hlavnou funkciou biokrby - dekoratívne, sú zdobené všetkými druhmi príslušenstva. Obklopujú horák a dávajú plameň dotyk mystiky a romantiky. Krby sú zdobené dreveným palivovým drevom a imitáciou keramiky, pieskom, kamienkami, farebnými kamienkami, umelými alebo prírodnými spálenými uhliami. Väčšina bio krby sú predávané s dekoráciami, ale môžete si ozdobiť oblasť okolo horáka sami. Hlavná vec je, že použité materiály sú ohňovzdorné, pretože bezpečnosť je prvoradá.


    

V interiéri bytu / domu

Biokrby zapadajú do interiéru každej miestnosti. Vyzerá to dobre v kuchyni, obývacej izbe, spálni a dokonca v kúpeľni. Z bezpečnostných dôvodov by ste mali venovať pozornosť len rozmerom miestnosti av prípade potreby ho vybaviť ďalším ventilačným systémom. Dôležitú úlohu hrá aj štýlová zložka. Aj keď plameň je hlavnou ozdobou krbu, záleží aj na tvare a materiáli tela.

Obývacia izba

Umiestnenie krbu v hale je považované za klasickú, tradičnú možnosť. V stredoveku musela byť táto obrovská miestnosť dobre vykurovaná. Túto úlohu zvládol veľký krb umiestnený v blízkosti jednej zo stien. Počas zimných večerov, keď sa domácnosť schádzala po večeri, sa dostali k ohňu, ktorý priviedol rodinu bližšie a obklopil atmosféru miestnosti špeciálnou „teplou“ romantikou. V moderných halách sa stretávajú aj hostia a príbuzní. Bio-krb sa spojí a spojí, pretože mágia ohňa si zachovala svoju mystickú silu a príťažlivosť. Okrem toho bude jednotka dať miestnosti jedinečný komfort a šarm. Tradične, krby v hale majú stenu alebo v strede miestnosti. Miniatúrne verzie stolného počítača sa môžu stratiť v priestrannej obývacej izbe.


    

spálne

Stolné modely sú ideálne pre spálňu. Môžete si vybrať pár biokrbov a symetricky ich umiestniť na nočné stolíky. Ako alternatívu použite nástenné modely, ktoré sú nainštalované pred hlavou postele namiesto televízora, takže môžete zaspať, aby ste obdivovali tanečné jazyky plameňa. Rohové biokrby sú vhodné pre malé spálne. Oheň upokojí a ponorí človeka do ľahkého a pokojného tranzu, ktorý vám pomôže spať a zotaviť sa po náročnom pracovnom dni. Vzhľadom k tomu, spálňa je intímna miestnosť, ktorá má relaxovať, výber krb je oslovený s veľkou zodpovednosťou. Neodporúčame kupovať modely s puzdrom zdobeným v tmavých alebo svetlých farbách. Masívne biokrby sú vhodnejšie pre obytné miestnosti, preto sa uprednostňujú kompaktné možnosti.


    

kuchyne

V minulosti bol krb v kuchyni nevyhnutnosťou, nie luxusným alebo dekoratívnym prvkom. Na ražni uvarili voňavé mäso, ktoré bolo hosťom doručené „z tepla, z tepla“. Самое сложное на кухне - подобрать место для установки камина. Если комната совмещена со столовой, то оптимальным вариантом станет размещение агрегата возле обеденной зоны.V kuchyniach, ktorých interiér zopakuje autentickú atmosféru určitej doby, budú vstavané modely vyzerať dobre. Pre nich vytvoriť špeciálne výklenky, zdobené tehál alebo kameňa, v strede ktorého je umiestnený biokrb. Keď je rozvrhovacia jednotka v tvare U zabudovaná do jednej zo stien „hneď vedľa“ k headsetu. Ak je usporiadanie ostrova, potom vyzdvihnúť miniatúrne desktop model, ktorý bude umiestnený na pult alebo bar.

Lodžia alebo balkón

Na ohrievanej lodžii alebo balkóne bude biokrbu vyzerať obzvlášť pohodlne, ak je ďalšia izba vybavená štúdiom, knižnicou alebo odpočívárňou. Vstavaný, nástenný alebo podlahový model je umiestnený v blízkosti prázdnej bočnej steny. Ak je miesto už obsadené nábytkom, potom vyzdvihnúť kompaktný desktop biochash alebo biocolbu. Na zachovanie podobnosti s originálom je vstavaný biokrb vybavený policou, na ktorej sú umiestnené dekoratívne vázy, fľaše a malé sochy.

V vidieckom dome

V súkromnom dome môžete byť veľkorysý so skutočným krbom. Táto možnosť je relevantná pre prípady, keď je rodinné hniezdo postavené od nuly a súbežne s konštrukčným vybavením výfukového plynu pre produkty spaľovania. Samozrejme, skutočný krb má v porovnaní s bioverziou niekoľko nevýhod. Bude potrebné ho pravidelne čistiť, nakupovať palivo vo veľkých objemoch a takúto jednotku nemožno premiestniť do inej miestnosti. Biokrby sú v tomto ohľade vhodnejšie. Keďže izby v vidieckych domoch majú zvyčajne veľkú plochu, sú vybavené veľkými zabudovanými modelmi. Inštalujú jednu palivovú nádrž s niekoľkými horákmi tak, že je tam viac plameňa a tepla. Originálne budú vyzerať zavesené a nástenné modely. Vidiecky dom v štýle chaty s panoramatickými oknami na podlahu, dreveným obložením a zvieracími kožušinami na podlahe je nevyhnutne zdobený krbom z kameňa alebo dreva. Etnické motívy v dizajne miestnosti budú klásť dôraz na rohový model pri pohovke s množstvom tematických dekorácií na stene a krbovej rímse. Romantické prostredie doplní súbor drobných svetiel z miniatúrnych stolových a vonkajších biokrb. Nahradia sviečky, ale vydržia mnohokrát dlhšie.


    

záver

Budúcnosť biokrmov ako paliva, na ktorom pracujú, donúti tradičné druhy z vyčerpateľných rezerv. Primitívny model môže byť zostavený samostatne, ale bezpečnosť počas jeho prevádzky by mala byť prioritou. Špeciálna farba interiéru krbu bude pridaná do chladných, zimných večerov, keď sa budete chcieť zabaliť do prikrývky s šálkou horúceho čaju a udržiavať v teple pri sledovaní plameňa tanca.

Zanechajte Svoj Komentár