Pohodlný interiér: ako vytvoriť príjemnú atmosféru

Teraz, pri tvorbe dizajnérskych projektov, dizajnéri v prvom rade usmerňujú svoje sily, aby získali krásne interiéry. Dekor by mal zodpovedať estetickým preferenciám majiteľov domu a svojou eleganciou, ľahkosťou alebo originalitou spôsobiť obdiv hostí. Ale aj ten najkrajší interiér môže byť len lesklý obraz z módneho časopisu: ideálny, pokiaľ ide o dizajn, ale úplne bez života. Situácia je spravidla „oživená“ pomocou detailov. Na prvý pohľad sa zdajú byť chaotickou kombináciou maličkosti a v skutočnosti predstavujú ucelený systém, ktorý vytvára tajomnú harmóniu. Útulný interiér má osobitnú atmosféru: domácky, "teplý", čo spôsobuje túžbu relaxovať a neopúšťať miestnosť bez naliehavej potreby. Zvážte spôsoby, ako navrhnúť priestor, ktorý pomôže získať útulnú atmosféru.

Pohodlie v interiéri: čo to je?

Vo väčšine slovníkov je pojem komfort definovaný ako zlepšenie, pohodlie a poriadok. Pri zmienke o tomto slove sa človek nedobrovoľne spája s teplom domova, pokojom. Komfort ako krásu a pohodlie určíme. Dosiahnutie dokonalej rovnováhy nie je také jednoduché. Vytvorenie útulného interiéru si vyžaduje individuálny prístup. Každá osoba má svoje osobné preferencie, pokiaľ ide o pohodlie a podrobnosti, ktoré ju vytvárajú. Pre niektorých nie je nič príjemnejšie, ako sa obklopiť prírodným drevom, dať veľký krb do miestnosti a vyplniť interiér s malým dekorom. Iní sa cítia pohodlne len v priestranných izbách, kde lakonicizmus argumentuje s primitivizmom. V niektorých krajinách existujú dokonca celé trendy v dizajne, ktoré ovplyvňujú nielen materialistickú stránku problému, ale aj jeho duchovnú zložku.

V škandinávskych krajinách sa často vyskytuje pojem „hygge“. V úzkom zmysle je to rad techník a techník, ktoré sú zamerané na vytvorenie pohodlia a pohodlia v dome. Čína nám dala starú taoistickú prax organizovania priestoru - Feng Shui. Je neuveriteľne populárny po celom svete. Feng shui je založený na hľadaní toku energie qi (chi), ktorá všetko premôže a ovplyvňuje ľudí. Ak správne usporiadate všetky predmety v miestnosti, táto látka bude harmonicky „prúdiť“ priestorom, čo bude mať priaznivý vplyv na určité oblasti života domácnosti. Útulný interiér vytvára pocit, že človek je doma.

Recepcie a techniky na vytvorenie pohodlia

Na dosiahnutie pohodlia v dome môže byť rôznymi spôsobmi. Okrem toho je žiaduce použiť viac ako jednu techniku, ale kombinovať techniky, aby sa našla ich dokonalá kombinácia. Po prvé, farebná paleta miestnosti ovplyvňuje pohodlie v dome. Potom venujte pozornosť ergonómii a umiestneniu nábytku. Nezabudnite pridať izbové rastliny a textílie, ktoré "zjemňuje" aj tie najprísnejšie interiéry. Koncepcia komfortu je často spojená so všetkými prírodnými odtieňmi, materiálmi a rovnomerným svetlom. Špeciálna atmosféra pomáha vytvoriť dekor. Dekorácie budú ešte "teplejšie" a domáce, ak ich urobíte sami. Pozrime sa podrobne na možnosti dizajnu pre útulné interiéry a tipy na dosiahnutie dizajnéra "Zen".

 

Farebná paleta

Komfort neukladá žiadne obmedzenia pri výbere palety farieb. Dôležitá je koncepcia kombinovania odtieňov. Existuje niekoľko princípov harmonickej kombinácie:

 • Monochromatický. To je dobrá voľba pre malé izby. Základ kompozície sa skladá z rôznych odtieňov rovnakej farby. Celý interiér bude plynulý prechod, prechody medzi tónmi.
 • Podobný. Základ palety tvoria tri farby, ktoré sú umiestnené v rade na spektrálnom kruhu. Napríklad modrá, fialová a ich prechodná verzia.
 • Contrast. Interiér gama je založený na dvoch farebných protivníkoch, ktoré sú umiestnené oproti sebe na spektrálnom kruhu.

Okrem vyššie uvedených možností je možné kombinovať farby pomocou uloženia geometrických tvarov (trojuholník, štvorec, päťuholník) na spektrálnom kruhu. Tie odtiene, ktoré padajú na rohy a kombinujú sa.

 

Zvážte aj teplotu farby. Aby bola miestnosť svetlejšia, používajú sa teplé odtiene (oranžová, žltá, hnedá). Ak sa naopak miestnosť musí zatemniť a ochladiť, potom sa použije modrá, modrá, fialová, zelená.

Útulný a pohodlný nábytok

Nábytok by mal byť pohodlný a ergonomický, ale aj krásny. Pre pohodlie nie je dôležitý len vzhľad skrine alebo pohovky, ale aj ich umiestnenie v miestnosti. Najjednoduchšie usporiadanie je rozloženie po obvode. Všetok nábytok je rovnomerne rozložený pozdĺž stien. To zabráni neporiadku a uvoľní trasu. Toto je obzvlášť dôležité pre priechodné miestnosti. Pri veľkých alebo kombinovaných bytoch sa čoraz viac praktizuje komplexné usporiadanie. Napríklad v kuchyniach používajú ostrovnú schému, keď jeden z vrcholov pracovného trojuholníka stojí od seba, v skutočnosti bližšie k stredu miestnosti a zvyšok je umiestnený proti stene. Táto možnosť je obľúbená pre štúdiá, kde nábytok okamžite vykonáva skutočné rozdelenie priestoru.

 

Úloha textilu pri vytváraní útulnej atmosféry

Ak chcete oceniť úlohu textilu v interiéri, stačí ho na chvíľu úplne odstrániť z bytu. Takýto vizuálny experiment ukáže, ako bude "ostnatá" a neobývaná miestnosť bude: holé okienkové poklesy, tvrdý a nepohodlný nábytok, studená podlaha. Väčšina štýlov používa koberce, záclony, obrusy a pohovky (kreslá, postele, pohovky) s mäkkým čalúnením. Mierne menej tkanín sa používa v minimalizme a modernom "priemyselnom" štýle - podkrovie. Nahradia záclony bambusovými panelmi alebo žalúziami, z obrusov a kobercov úplne odmietnu. Posteľné prikrývky, prikrývky a vankúše zostávajú nemennou súčasťou interiéru. V kuchyni je textilný dekor doplnený o obrúsky, uteráky, rúry bez prstov, krátke záclony a obrusy. Niekedy sú vnútorné dvere nahradené textilnými „závesmi-rampouchmi“. Možnosť je vhodná pre malé byty, kde nie je priestor pre hojdačky.


 

osvetlenie

Pre pohodlie v interiéri je potrebné preniesť v miestnosti čo najviac prirodzeného svetla. Ľahké záclony alebo záclony v kombinácii s váhou tylu web pomôže urobiť. Ťažké, husté záclony sú najlepšie pre luxus klasických interiérov. Ak sú okná otočené na severnú stranu, zrná slnečného svetla pomôžu zachovať a zvýšiť teplé odtiene v farebnej schéme miestnosti. Nedostatok osvetlenia je kompenzovaný aj pomocou umelých svetelných zdrojov. Lustre, nástenné lampy, lampióny, lampy, girlandy žiaroviek tvoria komplexný systém. Pre pohodlie v miestnosti je zvyčajne zodpovedné dekoratívne osvetlenie. Je reprezentovaný rozptýleným svetlom, ktoré dáva jeden (bodový) zdroj. Sú umiestnené po obvode miestnosti s dôrazom na jednotlivé prvky dizajnu. Dekoratívne osvetlenie nie je určené na vykonávanie praktických úloh. Slúži ako dekorácia.

V spálni alebo obývacej izbe bude ďalším zdrojom "živého" svetla krb. Foci sa vo všeobecnosti odvolávajú na povinné podrobnosti o interiéroch vidieckych domov a víl. Spravidla je v súkromnej budove jednoduchšie vykonávať potrebné komunikácie a získať prístup k lacnému palivu. Pre byty sú zakúpené kompaktné a bezpečnejšie biokrby.

Živé rastliny

V útulných interiéroch nájdete miesto pre izbové rastliny. Pre výnimočný dizajn vyzdvihujú exotické kvety, ktoré ohromujú veľkoleposťou tvarov alebo odtieňov. Pre klasikov sa hodia prozaickejšie, ale rafinované rastliny: dracaena, gumové rastliny, callas. V Provence (druh rustikálneho štýlu) sa dáva prednosť svieži kvety vo veľkých cievok alebo hrncov: azalky, Guzman, tradescantia, paprade, Kalanchoe. Prútené rastliny sa stanú luxusným doplnkom každého interiéru. Nielenže prinesú trochu tepla do všeobecnej atmosféry, ale tiež pomôžu zakryť vady stien. Vo veľkých sídlach pre skleníky a zimné záhrady sú vyčlenené samostatné miestnosti.

Ručné doplnky a dekorácie

Podrobnosti o vnútorných interiéroch vždy zahrejú srdce oveľa silnejšie ako dekor zakúpený v obchode. Rovnaké nepísané pravidlo sa vzťahuje na predmety vyrobené remeselníkom. Manuálna práca je kľúčom k jedinečnosti veci. Môžete vytvoriť dekoratívne prvky v rôznych technikách. Ak chcete začať, mali by ste sa rozhodnúť pre svoje zručnosti a vybrať materiál, s ktorým by ste chceli pracovať. Od nití, priadze, stuhy, kúsky tkaniny, šitia, pletených hračiek, obrúskov, prikrývok, kobercov, malieb. Sadra a hlinka vytvárajú nádherné basreliéfy alebo figúrky, štukové prvky, ktoré neskôr dopĺňajú povrch. Papier robí nádherné stropné lampy, postavy a maľby (quilling). Dokonca aj sada suchých vetvičiek zozbieraných v parku sa môže zmeniť na nezvyčajnú kompozíciu „kytice“, ktorá sa stane jasným detailom ekologického štýlu.

 

Knihy ako plný prvok výzdoby a pohodlia

Knihy sú nielen zdrojom poznatkov, ale aj štýlovým prvkom útulného interiéru. Aj keď sú domáce knižnice postupne nahradzované elektronickými, knižničné regály sa stále stávajú prízvukom v každom interiéri. V koncepte dizajnu samotné knihy zohrávajú menšiu úlohu ako police, na ktorých sa nachádzajú. V moderných interiéroch klasická myšlienka úložiska kníh (drevená krabica) už dávno prestala byť kanonická. Stále viac využívané police pôvodnej konfigurácie: s "krokmi", okrúhle, trojuholníkové, viacfázové, vo forme "slimáka". Čím viac originálnej knižnice, tým viac extravagantný interiér sa stáva.


 

Pridať krb - sviečky a krb v interiéri

Od dávnych čias sa živý oheň spája s domácim ohniskom, v ktorom sa zrodilo pohodlie. Najlepšie miesto pre krb je hala. Miestnosť, kde sa zhromažďujú všetky domácnosti a hostia, je ideálna pre umiestnenie ohniska, ktoré pritiahne a podporí rodinu bližšie v pokojných večeroch. Krby sú umiestnené nielen v súkromných domoch, ale aj v apartmánoch. To stojí viac kompaktné bio-alebo elektrické verzie. Ak nie je možné kúpiť takúto jednotku, môže byť nahradená skupinou sviečok. Vyberajú sa nielen na prázdniny, ale jednoducho „na dušu“ v obvyklom čase, aby sa vytvorila útulná, mierne tajomná atmosféra s tanečnými tieňmi na stenách.

Použitie prírodného dreva

Ako je uvedené vyššie, drevo je prírodný univerzálny materiál, ktorý sa používa ako pri dekorácii, tak pri výrobe nábytku a dekorácií. Hrubé domy z dreva sú považované za dôležitú súčasť ruského etnického štýlu. Robia nádherné kusy nábytku z remeselného dreva: stoly, stoličky, stoličky, rámy na postele, ukolébavky. Ak sa práca vykonáva zhruba, potom je dokonale kombinovaná s kovaním v rustikálnych interiéroch. Pre viac elegantné detaily zdobené jemnou prácou sú vhodné drahé štýly: klasický, koloniálny a dokonca aj palác. Dosky sú ideálne na vytvorenie prízvukovej steny v miestnosti, kde sú usporiadané „palubným“ spôsobom. Prírodné farby dreva sú kombinované s takmer všetkými odtieňmi, čo uľahčuje integráciu materiálu do interiéru.

Populárne a útulné interiéry

Akýkoľvek štýl má svoje vlastné čaro a pohodlie. Neexistujú žiadne smery bez vnútornej harmónie. Niektoré štýly však majú viac obdivovateľov ako ostatní. Pomer fanúšikov je do značnej miery ovplyvnený módou, ktorá, ako vieme, sa neustále mení. Preto môžeme zaznamenať niekoľko štýlov, ktoré sú v súčasnosti považované za najpohodlnejšie, ale majú veľmi priaznivú výhodu oproti nečlenom:

 • Country. Skupina štýlov dedín je jednoduchá a ľahko navrhovateľná. Interiéry využívajú množstvo dreva a dekorácie. Veľký význam má textil v zábavnej klietke alebo kvetinový ornament.
 • Provence. Jeden z podtypov vidieckeho štýlu. Smer pochádza z francúzskych predmestí. Charakterizuje ho dotyk romantizmu a nehy v interiéroch. Ak chcete vytvoriť prostredie pomocou starého nábytku, veľké množstvo čerstvých kvetov a malé sochy. Svetlo v miestnosti necháva veľké panoramatické okná. Steny sú omietnuté alebo prelepené kvetinovými tapetami. Z týchto materiálov sa dáva prednosť prírodnému drevu a tkaninám.
 • Zchátralý šik. Jedna z odrôd klasického štýlu. "Chebbi" je preložené z angličtiny ako "otrhaný". Toto slovo je celý koncept štýlu: je ušľachtilý, ale už sa mu podarilo stratiť trochu lesku. Pre chebbi chic je charakteristická špeciálna farebná schéma, ktorej základom je ružová a biela. Doplňte paletu o pastelové odtiene. Nábytok vybrať elegantný starožitný alebo umelo starnú. V interiéri sa používajú štuky, pozlátko, basreliéfy, skupiny malieb s jemnou krajinou.
 • Eklekticizmus. Smer je potpourri niekoľkých štýlov, ktoré sú harmonicky kombinované v jednej miestnosti. Eklektické interiéry sú takmer vždy jedinečné, pretože z niekoľkých komponentov môžete zbierať veľa "obrázkov". Živejší a výnimočnejší štýl je považovaný za moderný druh eklektizmu - fúzie. Jeho kombinácie sú založené na kontrastoch, ktoré niekedy dokonca šokujú.

 • Biedermeier. Nemecký štýl má špeciálne pohodlie staré klasiky. Interiéry sú zariadené nábytkom zo svetlého dreva. Čalúnenie je zdobené nenápadnými vzormi. Základom farieb sú odtiene červenej a hnedej. V interiéri je veľa útulného interiéru: prikrývky, prikrývky, vankúše, maľby, riady, izbové rastliny. V strede miestnosti, spravidla nevyhnutne majú nábytkovú skupinu. V Biedermeieru sa snažte vyhnúť ostrým rohom.
 • Anglický etnický štýl. Základ farebnej kompozície pozostáva z troch alebo štyroch odtieňov. Môžu byť svetlé a pokojné. Briti majú špeciálnu lásku k tlmenej červenej farbe. Zvyčajne je prítomný v textíliách. V anglických interiéroch sa im podarí spojiť hodváb, čipku, čintz, zamat, damašek, kožu a plyš. Veľké výtlačky sa zároveň kombinujú s malými vzormi na textilných povrchoch v tej istej miestnosti. Nábytok harmonicky kombinuje eleganciu a masivitu. Interiéry využívajú starožitné detaily a moderné prvky. Z dekoru sú preferované slamené koše, starožitné hodinky, kartónové krabice s luky, rodinné fotografie v pozlátených rámoch, súpravy, boxy a izbové rastliny.
 • Ročník (nesmie sa zamieňať s retro). Tento smer je charakterizovaný používaním vecí, ktoré boli v minulosti kultové, ale nemali čas stať sa starožitnosťami. Dizajnéri sa zameriavajú na obdobie 20-30 x a 80. rokov minulého storočia. Údaje o interiéri nemusia byť autentické. Môžete si kúpiť kvalitné imitácie a umelo starnúť pomocou kefovania, farbenia alebo craquelure.
 • Americký štýl. Táto oblasť sa vyznačuje prirodzenými farbami (hnedá, žltá, zelená), malým množstvom dekorácie, diskrétnou ozdobou na povrchoch povrchových materiálov a čalúnením nábytku. Mimochodom, americký nábytok je zvyčajne vyrobený z mahagónu. Podlaha je obyčajne opláštená doskami v šedej alebo hnedej farbe. Izba je zdobená prútenými košíčkami s ovocím, bronzovými svietnikmi, skupinami fotografií v jednoduchých drevených rámoch a ozdobnými doskami na stojanoch.

Tieto štýly môžu byť tiež považované za ruské etnické, komfort, ktorý bude apelovať na našich krajanov. Chuť rustikálnej chaty, ručne vyrobenej dekorácie, sporáku, maľovaného porcelánu a teplého hrnčiarskeho samovaru, žiariace z leštenej strany, s výhľadom na majiteľa domu, sa nachádza na jedálenskom stole. To všetko zahrieva dušu ruského ľudu v pohodlí vzdialeného miesta.

 

záver

Útulné interiéry spôsobujú len pozitívne emócie. Sú naplnení životom, mierom, harmóniou. V tomto prostredí chcete nielen relaxovať, ale aj vytvárať. „Kúzlo“ pohodlia prispieva k obnoveniu emocionálnej rovnováhy, ale bez apatie, ktorá často sprevádza nadmernú relaxáciu. Situácia naopak tlačí na myšlienky a dáva vieru v seba samého. Nepodceňujte dôležitosť jednoduchého pohodlia domova v živote človeka.

Zanechajte Svoj Komentár