Kombinácia farieb v interiéri spálne

Spálňa je jednou z najviac dominantných miestností v dome, pretože v tejto miestnosti človek strávi leví podiel voľného času a po náročnom dni doplní svoju silu. Preto by kombinácia farieb v interiéri spálne mala byť čo najviac harmonická, pomôcť vytvoriť príjemnú a útulnú atmosféru. Štýlová a upokojujúca výzdoba izby umožní majiteľom domov skutočne relaxovať a cítiť sa v pohode aj počas najťažších období života.

Vnímanie ľudských farieb

Niektoré farebné kombinácie ovplyvňujú nielen všeobecné vnímanie miestnosti, ale aj náladu a dokonca aj blaho človeka rôznymi spôsobmi. Jedna kombinácia môže udržiavať myseľ v dobrom stave a interiér, ktorý je zdobený v opačných farebných variáciách, je naopak schopný upokojiť človeka alebo dokonca potlačiť jeho voličské kvality.

Vlastnosti vnímania farieb závisia od preferencií konkrétneho jednotlivca a od kontrolovaných vzorcov účinku určitých paliet na vedomie:

 • svetlé farby a teplé slnečné farby majú stimulujúci účinok, zvyšujú úroveň emocionálneho pozadia;
 • neutrálne a studené odtiene sú schopné upokojiť, uvoľniť a uvoľniť napätie.

Preto sú všetky odtiene žltej a červenej farby najvhodnejšie v kuchyni, kúpeľni alebo obývacej izbe, zdobené v jasnom a netriviálnom štýle. Pre spálňu sú ideálne jemné stlmené pastelové tóny, upokojujúce zelené a olivové, harmonické modré, fialové alebo fialové, ušľachtilé sivé a klasické biele farby.

    

Faktory ovplyvňujúce výber farieb v spálni

Pri vytváraní určitého vnútorného zloženia v spálni je potrebné brať do úvahy nielen osobné preferencie. Na základe výberu farby pre túto miestnosť platia technické parametre miestnosti:

 • priestor miestnosti;
 • množstvo prirodzeného svetla;
 • strane sveta, ktorá má výhľad na okno.

Malé tmavé izby potrebujú dostatok svetla, takže biele a ľahké studené pastelové farby sú vhodné pre takéto miestnosti. Pre spálňu, ktorá sa nachádza v severnej a severozápadnej časti domu, je potrebné zvoliť iné spektrum: teplé farby a sýtejšie farby eliminujú nedostatok svetla.

Priestranné izby v južnej a východnej časti budovy môžu byť ľahko navrhnuté v stlmených tmavých odtieňoch a svetlých studených farbách. Táto farba bude jemným a upokojujúcim účinkom na majiteľa a zladí sa so všeobecnou predstavou o výzdobe spálne.

    

Ako kombinovať farby v spálni

Správna kombinácia farieb v spálni podlieha rovnakým zákonom ako kombinácia farieb v iných miestnostiach. Najvýhodnejšie zostávajú štyri dizajnové kánony:

 1. Kombináciou odtieňov v rovnakej farbe upravte intenzitu farieb. Napríklad môžete použiť zelenú, olivovú a mätu, ktorá dodá spálni sviežosť a vitalitu. Odtiene rovnakého typu môžete riediť neutrálnou bielou farbou;
 2. Používajte klasické kombinácie kontrastných odtieňov, napríklad čiernobiele;
 3. Vytvorte interiér vo farbe vedľa seba vo farebnom kolese. Takéto organické odtiene môžu byť zelené, žlto-zelené a žlté;
 4. Kombinujte farby, ktoré sa navzájom harmonizujú, z ktorých jedna by mala byť dominantná a druhá sekundárna. Hlavná farba môže byť biela, zelená, béžová, krémová, mliečna, sivá a perla.


    

Typy harmonických kombinácií

Ekologická kombinácia niekoľkých odtieňov v interiéri pomáha vytvoriť dekoráciu miestnosti štýlovou a konečnou. Mali by kombinovať nielen farby povrchových materiálov na steny, ale aj nábytok, dekoratívne prvky. Textílie, vybrané tak, aby zodpovedali celkovej farebnej palete spálne, slúžia ako dodatočný dotyk v interiéri a základ celej koncepcie miestnosti.

Kombinácie opačných párov farieb

Opačné farby sú nielen známe čiernobiele kontrastné duety. Takzvané doplnkové tóny, ktoré sú na protiľahlých segmentoch farebného kolieska, pôsobia navzájom inverzne. Takéto odtiene sa nielenže navzájom dopĺňajú, ale tiež zvyšujú intenzitu a vnímanie opačného tónu. Pre výber doplnkových farieb by ste mali použiť farebné koliesko, napríklad Ittena, pozostávajúce z dvanástich odtieňových zón.

Takže, podľa Itten, fialová bude bezplatná pre žltú, zelenú pre červenú, zelenú pre modrú.

Farebné koliesko Itten je podmienené. Keďže spektrum farieb je nekonečné, pre harmonickejšiu kombináciu komplementárnych farieb, môžete použiť techniku ​​„krok na stranu“: kombinovať, používať farbu, ktorá nie je presne opačným kruhom, ale susednou farbou.

V interiéri spálne, dobre zvolené opačné odtiene, ako v oblečení, sa vzájomne kladne zdôrazňujú, robia miestnosť šťavnatou a živou. Aby sa zabránilo nadmernej sýtosti farieb v dekorácii, používajte pastelové farby, ktoré jemne ovplyvnia psychiku a organicky zapadnú do interiéru.

Kontrast v spálni

Spálňa, zdobená v kontrastných farbách, má zvláštny šarm a sofistikovanosť. Takáto izba môže vyzerať prísne aj slávnostne a celkom romanticky a útulne. Všetko záleží na počte prehrávaných farieb, ich intenzite a proporciách, v ktorých sa kombinujú aktívne dominantné a sekundárne farby.

Čiernobiela spálňa - klasická verzia dizajnu izby v dvoch základných farbách. S dominanciou bielych prvkov dekor a nástenné dekorácie izba bude vyzerať priestrannejšie a prísnejšie. Ak hlboká čierna pôsobí ako majster, riskuje sa, že sa stane príliš utláčateľnou a pochmúrnou. Aby ste sa vyhli tomuto efektu, musíte pridať sivú farbu, ktorá uľahčí prechod z jedného tónu na druhý. Množstvo svetelných zdrojov a zrkadlových plôch tiež znižuje tlak čiernej.

Mäkká kombinácia čokoládových a svetlých krémových odtieňov nie je o nič menej atraktívna ako čiernobiely tandem. Táto paleta kávy a smotany hovorí o úcte a pohodliu a používanie prírodných materiálov len zdôrazňuje stav takejto miestnosti. Je tiež možné poraziť podobný interiér v spálni pomocou neobvyklých textúr. Originálna drevená skriňa z wenge bude organicky doplnená jemným krémovým kobercom napodobňujúcim prirodzenú kožu.

Akcentová stena

Modelovanie "aktívnej" steny v spálni umožňuje vizuálne meniť proporcie celej miestnosti.

Tmavá akcentačná stena opticky vyzerá ďalej ako svetlé povrchy, takže by ste nemali používať túto konštrukčnú techniku ​​v úzkych a dlhých miestnostiach - kanystroch, aby sa miestnosť neprimerala.

Najčastejšie je stena za čelo postele zvolená na zdôraznenie v spálni. Na vytvorenie "aktívneho" povrchu nie je potrebné použiť tapetu alebo farbu inej farby. Na konečnú úpravu môžete použiť úplne iné materiály, ako sú dosky alebo sadrokartónové panely. Ušľachtilý hnedý strom umožňuje nielen sústrediť pozornosť na stenu, ale aj skryť vodiče lámp.

Nástenné maľby s romantickým vzorom - iný spôsob, ako elegantne poraziť prízvuk stenu v interiéri. Krásna a ostrá tlač bude harmonicky vyzerať na stene za posteľou a na povrchu oproti oknám alebo vchodu do miestnosti.

    

Monochromatický spálňa interiérové ​​dekorácie

Spálňa navrhnutá v jednej farbe môže vyzerať veľmi štýlovo a originálne. V takejto miestnosti zohrávajú osobitnú úlohu dekoratívne prvky inej farby a správneho osvetlenia. Takže v monochromatickej bielej spálni sa môže stať dlhým vlasom koberec šedej, tyrkysovej, béžovej, teplej červenej alebo broskyňovej farby.

Pevná modrá spálňa je vhodná pre majiteľov výbušných znakov. Mäkký, ale studený tieň má upokojujúci účinok na nervový systém, upokojujúci osobu. Jemná zelená má rovnaké vlastnosti, ale nesie pozitívnejšie. Preto sú univerzálne odtiene smaragdovo zelenej farby odporúčané pre interiérový dizajn detskej izby pre chlapca aj dievča.

Originálne textílie, maľby, nezvyčajné dekoračné predmety, ktoré môžu byť vykonané v kontrastných farbách a harmonických farbách, ktoré odrážajú základný odtieň nábytku, pomáhajú diverzifikovať diskrétny interiér.

    

Rozruch farieb alebo zmiešaných farieb

Dokonca aj v miestnosti, ktorá by mala slúžiť ako oáza pokoja a pohodlia, môžete bezpečne kombinovať svetlé a dokonca aj neónové farby. Ale znovu vytvoriť odvážne a nezvyčajné kombinácie potrebujú kompetentný a opatrný prístup.

Tak, aby šťavnaté odtiene nedráždili oči, používajte intenzívne farby s dávkovaním a výhradne vo výzdobe. Ak sú steny v spálni príliš svetlé, hrozí nebezpečenstvo preťaženia nervového systému. Ak chcete opraviť takúto chybu, budete musieť re-do redecoration, ktorý bude vyžadovať ďalšie finančné náklady.

Okrem dekoratívnych prvkov, zmiešaná kombinácia rôznych odtieňov tiež vyzerá štýlovo na akcentovej stene. Vzhľadom k tomu, že „aktívny“ povrch v spálni je najčastejšie mimo dohľadu na lôžku vlastníkov, použitie bohatých farieb nebude mať nepriaznivý vplyv na videnie a vzrušivosť nervového systému.

    

Farebné schémy v rôznych štýloch interiéru

Každý trend dizajnu má určité palety farieb, jemne zdôrazňujúce príslušnosť k jednému alebo inému štýlu. Pri navrhovaní interiéru budúcej spálne stojí za to spoliehať sa na farby charakteristické pre konkrétny smer.

Klasický štýl Spálne Odtiene

Prítomnosť bielej je pre vynikajúci klasický štýl. V čistej základnej farbe, môžete obloženie stien, vyzdvihnúť masívny drevený nábytok a elegantné textílie. Tu je biela nádherne harmonicky kombinovaná so zlatom, hnedou, broskyňou a smotanou.

Snehulienka je univerzálna farba, ktorá slúži ako perfektné zázemie pre takmer akékoľvek konštrukčné riešenie. Ľahký základný tón dodáva sviatosť, inšpiráciu, pocit čistoty a poriadku do interiéru. Ale prebytok bielej môže vybaviť miestnosť nadmerným chladom, takže táto farba by sa mala používať opatrne v spálňach nachádzajúcich sa v severnej časti domu.

Pri navrhovaní spálne v klasickom štýle, akcentový povrch môže byť podávaný nie stenou, ale veľkým reliéfom čelo, ktoré bude vyzerať obzvlášť pôsobivé na bielom pozadí.

    

Spálňa v modernom štýle

Moderný štýl v interiéri je úžasný hybrid jasných a jedinečných prúdov:

 • minimalizmus;
 • loftové smery;
 • Eklekticizmus;
 • Art Deco, atď.

Dizajn spálne v modernom štýle absorbuje tie najlepšie funkčné a farebné trendy pôvodných trendov a pomáha vytvoriť skutočne ergonomický interiér, ktorý osloví znalcov jednoduchosti, pohodlia a nedostatku detailov.

Odtiene, ktoré by ste mali brať bližšie na to, keď znovu vytvoríte spálňový nábytok moderným spôsobom, sú rovnako univerzálne ako smery, ktoré sa stali základom štýlu. Biela, tmavo šedá, mäkká hnedá, jemná béžová a mliečna sú nádherné dominantné farby, v ktorých môžete navrhnúť interiér útulnej spálne. Väčšina týchto tónov jemne ovplyvňuje osobu, prispieva k hľadaniu kompromisných riešení počas konfliktných situácií, čo je obzvlášť dôležité pre páry.

    

Farebná schéma pre retro spálňu

Ak chcete vytvoriť spálňu v retro štýle, viac pozornosti je potrebné venovať nie odtiene, ale textúry, výtlačkov a vzácnych predmetov dekorácie, ktoré budú niesť jedinečný duch antiky. Môžu to byť maľby a sošky, stojacie lampy, zaujímavé prehozy a peleríny, nábytok.

Pre tok retro farebnej palety je takmer neobmedzená. Jednou z mála podmienok pre reprodukciu pôvodnej atmosféry bude len prítomnosť bielych stropných a svetlých stien, ktorých konečná úprava bude buď hrubá omietka alebo jednoduchá papierová tapeta s jemným kvetinovým vzorom pripomínajúcim provensálske motívy.

A studené odtiene modrej a ľadovej striebornej, horúcej okrovej a romantickej ružovej sa organicky prelínajú do retro výzdoby spálne. Je dôležité len doplniť interiér originálnym dekorom, ktorý údajne cestoval v čase.

    

Secesná spálňa odtiene

Koncept modernosti je založený na použití prírodných materiálov, a preto farebná paleta pre spálňu bude odrážať prirodzené a prírodné odtiene dreva, kameňa a rôznych kovov.

Tlmené tóny popola v interiéri spálne vyzerajú elegantne a zdržanlivo. Neutrálne ušľachtilé odtiene majú pozitívny vplyv na osobu, pomáhajú relaxovať pred spaním, čím sa zbavia utláčajúcich myšlienok.

Moderný štýl do priestranných izieb, takže je nežiaduce, aby sa v tomto štýle kompaktné spálne.

Na dokončenie spálne by ste mali venovať pozornosť neutrálnej tapete bez veľkého vzoru alebo farby, čo vám umožní vytvoriť textúrovaný povrch. Ako podlaha sa oplatí kúpiť podlahovú dosku alebo obyčajný laminát, ktorý jemne napodobňuje vzor prírodného dreva.

    

Farby Country Style Spálne

Kúzlo pôvodného vidieckeho toku spočíva v jeho jednoduchosti. To je dôvod, prečo v štýle krajiny nie je miesto pre zložité farebné kombinácie alebo jasné zóny farebného kolieska. Mäkké pastelové odtiene, prírodné materiály, pekné kvetinové vzory a svetlé akcenty vo forme originálnych prikrývok a ručne vyrobených plášťov budú základom koncepcie útulnej spálne.

Pri výbere palety pre návrh spální v štýle country nemôže robiť bez bielej a modrej. Relevantné sú aj teplé broskyňové tóny, slnečno pastelovo žltá, jemná béžová, bledo fialová, šedo-sivá a jedinečná levanduľa.

Väčšia pozornosť by sa mala venovať stavu nábytku: umelé starnutie, veľkolepé červí dierky na drevenom povrchu, kované časti dodajú miestnosti zvláštny šarm a rustikálny šarm.

    

Výber farby pre spálňu Feng Shui

Východná filozofia navrhuje zvoliť farebnú paletu pre spálňu, na základe umiestnenia miestnosti.

Pre spálne vo východnej a juhovýchodnej časti domu budú všetky odtiene zelenej farby optimálne pre dizajn, ktorý symbolizuje spojenie s energiou Stromu.

Prírodné odtiene hnedých a okrových tónov sú spojené s energiou Zeme. Tieto farby by sa mali zaviesť do výzdoby spální na juhozápade, severovýchode a do priestorov nachádzajúcich sa v samom centre obydlia.

Juh a jeho symbol Oheň je pre všetky odtiene červenej. Vzhľadom k tomu, šarlátovej a fialovej môže pôsobiť nadmerne vzrušujúce na osobu, je lepšie použiť tieto odtiene v dávkach alebo rozhodnúť pre tlmené pastelové odtiene červenej.

Pre severnú časť domu, podriadiť energie vody, vhodné palety v modrej a modrej farby, prispieva k mieru a self-kontemplácie.

Spálňa v severozápadnej zóne bytu je ovplyvnená kovom. Sivá a biela sú vhodné, harmonicky kombinované s prúdmi silnej a silnej energie.

Kombinácie rôznych farieb hrajú obrovskú úlohu v interiéri, pretože nielen všeobecné okolie miestnosti, ale aj pohoda majiteľov domu a ich hostí závisí od správnej kombinácie odtieňov. Vyberte si paletu farieb pre spálňu na základe vlastného vnímania, štýlového smerovania miestnosti a jej technických vlastností. Takže budete môcť vytvoriť útulnú a pohodlnú izbu, odpočinok, ktorý prinesie maximálny úžitok a potešenie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár