Ako usporiadať osvetlenie v kuchyni

Kuchyňa je jednou z najdôležitejších, často využívaných priestorov bytu, súkromného domu. Tu si varia, jedia, relaxujú na šálke čaju večer, dokonca si robia domáce úlohy, v prítomnosti zariadeného rohu. Kuchynské osvetlenie nie je obmedzené na jediný stropný luster, ako to bolo pred niekoľkými desaťročiami, ale je namontované samostatne pre každú zónu. Vykonáva sa podľa určitých pravidiel, vhodné umiestnenie spínačov, zásuviek, ku ktorým budú pripojené osvetľovacie zariadenia, je premyslené aj vo fáze "hrubej" dekorácie miestnosti pred aplikáciou konečných náterov.

Základné pravidlá osvetlenia v kuchyni

V každej miestnosti, bez ohľadu na jej účel, keď sa stane tmavým, je potrebné umelé svetlo. Hlavným princípom organizácie kuchynského osvetlenia je viacúrovňový. Dokonca aj v najbližšej kuchyni „Chruščova“ jeden luster uprostred stropu bude zjavne nestačí - počas varenia, umývania riadu, vykladania potravín z chladničky, s najväčšou pravdepodobnosťou bude váš chrbát k svietidlu, čo je veľmi nepríjemné kvôli padajúcemu tieňu. Rohy, kde sú riady, malé domáce spotrebiče, výrobky ležia, budú prakticky zbavené svetla.

Počet svietidiel sa volí v závislosti od oblasti miestnosti, jej funkčného účelu, umiestnenia náhlavnej súpravy a iného vybavenia. V stiesnenom kuchynskom kútiku, kde sa jedlo varí výlučne, bude svetlo umiestnené inak ako v priestrannej miestnosti v kombinácii s obývacou izbou, ktorá okrem iného plní úlohu jedálne, miesta na odpočinok a recepcie pre hostí.

Kuchynské osvetlenie tiež závisí od zvoleného štýlu interiéru: lesklé kovové lustre sú vhodné pre hi-tech, minimalizmus - sotva viditeľné žiarovky zapustené do stropu. Barokový dekor bude zdobiť ťažkú ​​viacstopovú stavbu, krajinu - početné nástenné svietidlá v odtieňoch textilných svietidiel.


    

O normách osvetlenia

Nielen pohodlie akejkoľvek činnosti, ale aj zdravie očí a emocionálny stav osoby závisí od jasu osvetlenia. Pri výpočte požadovaného množstva svetla vezmite do úvahy, aké akcie plánujete vykonať v miestnosti, ako dlho sú. Dôležité je tiež ergonomické osvetlenie - miestnosť by mala byť pohodlná.

Počas výstavby typických obytných budov, priemyselných stavieb, vzdelávacích inštitúcií sa riadia platnými normami stavebných noriem a predpisov, SanPin. Vo vašej vlastnej kuchyni si môžete zorganizovať takmer akýkoľvek druh osvetlenia podľa jednoduchých odporúčaní:

 • Osvetlenie sa meria v luxoch, to znamená v jednom lúmene na meter štvorcový priestoru. Pre odborníkov v kuchyni odporúčame použiť rýchlosť najmenej 150 luxov;
 • ak je v kuchynskom priestore roh na prácu s počítačom, papierové dokumenty, potom je táto plocha osvetlená približne 300 luxmi;
 • v rekreačnej oblasti, kde sa predpokladá čítanie, je odporúčané svetlo do 250 luxov.

    

Každá žiarovka indikuje veľkosť svetelného toku, ktorý poskytuje, ako aj farbu. Počet lámp pre konkrétnu kuchyňu sa vypočíta podľa tabuliek.

Ľahké, funkčné priestory - umiestnenie osvetlenia

Bez ohľadu na to, aká veľkosť má miestnosť, každá funkčná oblasť je v nej správne zvýraznená:

 • horný luster - možno len v malej miestnosti (potom je zavesený v strede stropu) alebo niekoľko - je to vhodné pre miestnosti s asymetrickou, predĺženou konfiguráciou v kombinácii s halou atď.
 • pracovný priestor - potrebuje jasné svetelné zdroje umiestnené priamo nad stolom, v blízkosti umývadla;
 • jedálenský kút - najčastejšie osvetlený nástennou lampou, stropné svietidlo výškovo nastaviteľné;
 • dekoratívne svietidlá osadené vnútri nástenných skriniek s priehľadnými dverami, pozdĺž spodnej časti, vrchnej časti headsetu, stropu, základnej dosky.


    

Ak sa v miestnosti plánuje kútik na spanie, domáce úlohy, odporúča sa kúpiť lampy, ktorých jas možno podľa potreby zmeniť.

Organizácia všeobecného svetla v kuchyni

Horné, základné alebo všeobecné svetlo by malo byť rozmiestnené po miestnosti jemne, nenápadne, ale v hojnosti. Moderné interiéry naznačujú prítomnosť niekoľkých homogénnych alebo rôznych stropných svietidiel. Svietidlá na koľajniciach budú tiež vhodné ako základné svetlo - môžu sa otáčať v ľubovoľnom smere, pričom v tomto okamihu svietia správne miesta. Rackové meradlá sa montujú na strop príslušného typu, ideálne zapadajú do štýlu high-tech interiérov, futuristického, minimalistického dizajnu. Vstavané modely sú dokonale namontované na závesných konštrukciách, nad hlavou - len na pevnej ploche.


    

Pre veľké kuchyne sa stropné osvetlenie vykonáva samostatne, aby sa šetrila elektrická energia, vrátane iba potrebnej časti.

Bodové osvetlenie

Reflektory môžu presne dopĺňať základný luster alebo hrať úlohu hlavného stropného svietidla. Sú namontované na streche, zapustené do zaveseného sadrokartónového stropu, používané s inými vhodnými materiálmi. LED diódy nevytvárajú tiene, sú umiestnené po celom povrchu stropu, steny, aspoň - pozdĺž podlahy, v náhodnom poradí. Pomocou takýchto žiaroviek sa dá ľahko nastaviť priestor neúspešného tvaru - ak sa rovnaké prvky umiestnia na jednej strane pozdĺžnej kuchyne, rozšíri sa tak, aby sa lustre pozdĺž strednej čiary stropu zúžila. Ak chcete, aby miesta vyzerali väčšie, zvýraznite zvýraznenie a dolné rohy. Samostatné reflektory sú umiestnené vo vzdialenosti najmenej 35-45 cm, od stien - 20-25 cm.

    

Osvetlenie pracovného priestoru

Pracovná zóna je miesto, ktoré je najjasnejšie osvetlené v kuchynskom priestore. Tu je dôležité správne zvýrazniť stolovú dosku, ktorá sa používa na rezanie jedla, miesenie cesta, zdobenie riadu a iné podobné manipulácie. Najčastejšie, lampy, pásky vedené, namontované na spodnej strane závesných skriniek, ktorý sa nachádza nad stolom. Osvetlenie plynového sporáka, varnej plochy sa vykonáva pomocou žiaroviek zabudovaných v kapote - zvyčajne sa dodáva ako štandard. Rúra má tiež malú lampu vo vnútri, ako chladničku.

Varenie je neoddeliteľné od prania mnohých potravinárskych výrobkov, takže drez by mal byť zapálený - je dôležité umiestniť spotrebič tak, aby naň nemohli spadnúť žiadne kvapky vody. Vyzerá to zaujímavá kuchynská zástera, vyrobená z priehľadného skla, ktoré sú vsadené do LED diód.

Moderný módny trend - odstránenie pracovnej plochy v strede miestnosti, čo je obzvlášť dôležité pre priestranné kuchyne. Osvetlenie takého ostrovného miesta sa vykonáva pomocou prvkov na zábradlí alebo dlhých ozdobných šnúr.

    

Osvetlenie jedálne

Zónovanie miesta jedenia s teplým svetlom vytvára optimálnu atmosféru, stimuluje chuť k jedlu. Existuje niekoľko možností umiestnenia: asi meter nad stolom, stojaci proti stene, jedna alebo dve lampy sú zavesené na mieste, štruktúra s dlhou skladacou konzolou na clothespin je pripevnená k okraju stola stola alebo najbližšej police.

Pre stôl v strede miestnosti skvelý nápad - závesný stropný luster. Umiestnite ho tak, aby bola celá doska stola úplne osvetlená. Optimálna výška umiestnenia je 120-150 cm nad povrchom. Pre pohodlie ľudí sediacich pri stole sú zvolené matné, dobre rozptýlené stropné svietidlá.

    

Pre podlhovastý dlhý jedálenský stôl sa používajú tri alebo viac rovnakých závesných prvkov, ktoré sú usporiadané ľubovoľne.

Kuchynské skrine na osvetlenie interiéru

Osvetlenie vzdialených kútov v dolných obrubníkoch, fasádach horných skríň, otvorené police sú vyrobené z vnútra, z hĺbky priestoru. Môže to byť plochý strop, zadlabávacie lampy, LED pásik, textúrovaná imitácia sviečok, baterky, oheň.
Toto svetlo je rozdelené na:

 • funkčný - umožňuje rýchlo nájsť potrebné položky v hĺbke skrinky, spustenej pri otvorení dverí (ako v chladničke);
 • dekoratívne - jasne osvetlené skrinky rozšíria priestor, dodajú mu vzdušnosť. Inklúzia sa vykonáva manuálne.


    

Aby sa náhlavná súprava stala dekoratívnejšou, všetky svetelné zdroje vo vnútri sú nainštalované za profilom špeciálne určeným na tento účel.

Dekoratívne osvetlenie

Dekoratívne svietidlá sú vyrobené z LED pásika, ktorý je biely alebo farebný. Tieto prvky vyžarujú maľby, stenové panely, krásne podlahové kompozície, veľké črepníkové rastliny, elegantné porcelánové figúrky na polici, atď. Na tieto účely sa na šnúrky používajú lampy - pri výmene dekorácií je svetlo ľahko usporiadané inak. LED diódy sú umiestnené pod okrajom stola, okolo obvodu spodných podstavcov, čím vytvárajú „vznášajúci sa“ efekt nad úrovňou podlahy.

    

Pre výzdobu, rozšírenie priestoru s príliš malým oknom sa používajú svetlé falošné okná, ktoré napodobňujú tie skutočné, s krásnou krajinou alebo imitujúc krb, akvárium.

Svetlo nad barom

Barový pult je možné upevniť alebo sklopiť, vybavený držiakmi na fľaše, poháre alebo bez nich. Ak chcete vytvoriť atmosféru, ako v reálnom bare, halogénové žiarovky sú namontované nad povrchom, ktorý rozptyľuje svetlo, čo krásne osvetlí nielen samotný stojan, ale aj okolitý priestor. Svietidlá sú namontované na úrovni držiakov na okuliare, ale ak chýba, sú vhodné lampy na kábloch - je žiaduce, aby bolo možné nastaviť výšku konštrukcie. Pre malý stojan v tvare U alebo U je zvyčajne postačujúca jedna veľká lampa.


    

Barový pult je často zónový prvok medzi kuchyňou a jedálňou, takže lampy by mali byť optimálne prispôsobené štýlu oboch priestorov.

Má svetelné kombinované izby

V kuchynskom štúdiu sa nachádzajú dve tri a viac logických zón, z ktorých každá je individuálne osvetlená a nezabúda ani na zachovanie pôvodne zvoleného vnútorného štýlu. Ak na hraniciach medzi kuchyňou a obývacou izbou nie je jasný deliaci pás (kus nábytku, plátno, pódium, zvýraznenie atď.), Vytvára sa aj pomocou svetla alebo jeho neprítomnosti.

    

Lampy, lustre v každej kuchynskej časti sú umiestnené tak, aby riziko ich pasenia rukou alebo hlavou bolo minimálne.

Kuchyňa-obývacia izba

Pôvodný dizajn osvetlenia kuchyne v kombinácii s obývacou izbou, s niekoľkými výnimkami, je žiaduce premýšľať, organizovať vopred - ešte pred tým, ako je miestnosť „čistá“, je umiestnený nábytok. Elektroinštalácia pre hlavné zariadenia je kompletne skrytá - iba v niektorých interiérových štýloch je prítomnosť veľkého počtu vodičov na najvýznamnejších miestach.

Kuchyňa a obývacia izba naznačuje, že v miestnosti bude miesto pre odpočinok, spánok. Takáto zóna je osvetlená podlahovou lampou, nástennou lampou, lampou na šnúre na šaty. V priestoroch patriacich do kuchyne a patriacich do obývacej izby sa základné svetlo vyrába samostatne.


    

Kuchyňa jedáleň

Kombinovaná jedáleň-kuchyňa je menej široký koncept ako obývacia kuchyňa, pretože tam sú len priestranné miesta pre varenie, jeho použitie. Menej často - jedáleň, okrem iných funkcií, je určená pre príjem hostí, ich spánok, ak nie sú k dispozícii iné vhodné priestory v apartmáne. Pretože svetlo je tu regulované jasom, kuchynský priestor sa tiež vyznačuje úrovňou osvetlenia.

V priestore jedálne je umiestnený stôl, a výška lampy nad ním je možné ľahko zmeniť rýchlym pohybom zápästia - hore alebo dole alebo prepnúť pomocou diaľkového ovládača. Na želanie je umiestnená vysoká stojanová lampa so zakrivenou nohou na boku malého stola alebo „plávajúce“ osvetlenie sa montuje na špeciálne pneumatiky.


    

Ak sú nainštalované zariadenia, ktorých jas sa môže široko meniť, je ľahké vytvoriť v miestnosti svetlú atmosféru pre slávnostnú večeru a súmrak pre intímnu večeru.

Osvetlenie malá kuchyňa

Úzke priestory, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v arkýřovom okne (čo je obzvlášť dôležité pre miniatúrne bytové štúdiá), nevyžadujú veľké množstvo výkonných svetelných zdrojov - takéto osvetlenie bude príliš svetlé. Hromadné lampy, často umiestnené na viacúrovňovom strope, sú tiež irelevantné - zaplnia už malú plochu. Ideálnou voľbou pre malú miestnosť sú LED svietidlá zabudované do stropu, miniatúrne nástenné svietidlá na stenách a reflektory. Pre maximálnu expanziu priestoru používajú rozptýlené svetlo, osvetlenie každého rohu a skrinky na „zdvíhanie“ nízkeho stropu, niektoré svietidlá smerujú nahor. Keď je strop príliš vysoký, veľký, štruktúrovaný luster je zavesený na dlhej šnúre.


    

Výber svietidiel podľa typu, svetla, farby

V kuchyni odporúčajú odborníci lampy, ktoré napodobňujú neutrálne biele alebo teplé svetlo. Teplota prietoku sa meria v Kelvinoch. Studené modrasté, bezživotné biele osvetlenie je prípustné len vtedy, ak je k dispozícii pracovný mini-kancelária - to môže spôsobiť úzkosť, najmä medzi nevyváženými ľuďmi, narušiť prirodzenú farbu jedla, vizuálne tak, aby bola nechutná. Teplá biela verzia pomôže relaxovať, relaxovať pri šálke čaju alebo s rodinou.

Usporiadanie samotnej žiarovky môže byť tiež odlišné: hruškovité, v tvare sviečky, vo forme rúry, špirály, huby, miesta, atď. Najlepšia účinnosť, životnosť, šetrnosť k životnému prostrediu sú poskytované LED lampami, ale ich ceny sú relatívne vysoké. Najlacnejšou možnosťou sú klasické žiarovky, cena takéhoto zariadenia je minimálna, ale spotreba energie pre ich napájanie je veľmi významná.

Bez ohľadu na typ svietidla by svetlo nemalo oslňovať.

LED svetlo

LED žiarovky môžu výrazne ušetriť rozpočet, najmä ak je do lampy zabudovaný snímač pohybu, ktorý sa rozsvieti, keď niekto vstúpi do kuchyne, ktorá sa vypne niekoľko minút po zastavení akejkoľvek činnosti, ktorú mechanizmus stanoví. Inštalácia systému spínača snímača vám umožní nastaviť úroveň osvetlenia.

Žiarovky

Tento typ svietidiel sa používa vo svietidlách nasmerovaných na strop, stenu, kus nábytku a ľudské oko zachytáva len odrazené svetlo. Tieto žiarovky sú veľmi horúce, takže v miestnostiach zdobených čierno-hnedo-fialovými farbami takmer úplne absorbujú svetlo, ich použitie je neúčinné. V prípade blízkeho kontaktu s textilnými, plastovými, papierovými lampami je pravdepodobnosť požiaru vysoká. Bežné žiarovky pri 40-100 W majú svetelnú teplotu 2600-2900 K.

halogén

Tento typ konštrukcie je tiež žiarovka, ale pri výrobe použitého tenkého wolfrámového drôtu určitej značky je rovnaká banka naplnená zmesou kyslíka doplnenou prchavými zlúčeninami jódu a brómu. Halogénové žiarovky majú farebnú teplotu 3000-3200 K, slúžia oveľa dlhšie ako žiarovky, hoci ich rozmery sú o niečo menšie. Predpokladá sa, že zariadenie poskytuje svetelný tok čo najbližšie k prirodzenému spektru a znižuje vizuálnu únavu. Tento typ zariadenia je rozdelený do štyroch typov:

 • lineárne;
 • prst;
 • s vonkajšou bankou;
 • s reflektorom.

Pri inštalácii halogénových žiaroviek sa používajú špeciálne transformátory, odporúča sa vymeniť spálené zariadenie za nové s rukavicami.

Halogénové žiarivky IRC

Názov zariadenia sa vzťahuje na lampu s infračerveným povlakom, ktorá sa počas výroby aplikuje na povrch žiarovky tak, že viditeľné svetlo preniká von a väčšina tepla sa odráža späť. Zároveň je životnosť žiarovky dvojnásobne dlhšia a spotrebovaná energia je oveľa nižšia, čo umožňuje značné finančné úspory.

Všetky halogénové prvky by mali byť udržiavané v dokonalej čistote - v miestach minimálneho znečistenia zariadenie rýchlo prepáli, zlyhá.

fluorescenčné

Takéto svetelné zariadenia sa vyznačujú ešte teplým bielym svetlom, ak je ich farebná teplota 2700-3300 K, neutrálna biela pri 3400-4500 K, chladná denná doba pri 4600-6500 K. Nepotrebujú špeciálny zdroj napájania, ale stačí ho zapojiť do zásuvky po výstupe. upevnenie na správnom mieste. Žiarivky sú rozdelené do dvoch typov:

 • majú tvar dlhých rovných, polkruhových trubíc tvaru U, vybavených vnútorným predradníkom;
 • energeticky úsporné zariadenia obvyklej formy, často vybavené svetelným senzorom.

Obe konfigurácie sú odolné, úsporné a drahé možnosti od okamihu, keď sa rozsvietia čo najjasnejšie, v blízkosti prirodzeného svetla, lacnejšie rušia spektrum. Rôzne dizajnérske riešenia vám umožňujú vybrať si správne vybavenie pre interiér každej kuchyne.

Osvetlenie

Výber žiaroviek pri teplote svetla priamo ovplyvňuje videnie, vnímanie farieb interiéru. Teplé farby pomáhajú relaxovať, chladno - dokonale tónované. Zariadenie, ktoré úplne simuluje slnečné svetlo, ešte nebolo vytvorené, hoci práca v tomto smere prebieha už dlho.

Riadne usporiadajte kuchynské osvetlenie, primárne aj sekundárne, s použitím lámp, ktoré dávajú rôzne odtiene svetelného toku. Специалисты различают три основных варианта:

 • белый теплый - 2500-3500 К;
 • белый нейтральный, близкий к естественному - 3600-5000 К;
 • белый холодный - 5100-5600 К.

Pre jedálenský kút v kuchynskej miestnosti sú povolené rôzne možnosti: ak sa konajú dlhé stretnutia s priateľmi, denné rodinné večere, odporúča sa teplé osvetlenie, a keď je miesto pre rýchle jedenie dvakrát alebo trikrát denne, je lepšie používať studené biele žiarovky.


    
Kuchyňa, ktorej priestor je kombinovaný s obývacou izbou, je zvyčajne osvetlená teplým svetlom, ktoré vám umožní vytvoriť najviac uvoľnenú atmosféru, najmä v kombinácii s lustrom, ktorý jemne rozptyľuje svetelný tok. Teplé možnosti sú odporúčané aj pre interiéry navrhnuté v jemných pastelových farbách - chladné odtiene objektov budú rozmazané, modré, fialové, zelené, sivé farby budú mierne skreslené.

Prírodné biele listy všetky farby takmer bezo zmeny, pretože tieto zariadenia sú namontované nad kuchynským pracovným priestorom, a ak sú v miestnosti zrkadlá, okolo nich, ale tak, aby odrazené svetlo neoslepilo publikum.

Chladný biely odtieň je podobný bledému zimnému slnku, ale ľudské oko ho vníma tak, že má najvyššiu intenzitu. Je najvhodnejšie používať v kombinácii s prirodzeným osvetlením, s nedostatkom. Akcentné osvetlenie sa vykonáva pomocou studeného osvetlenia, ktoré umožňuje vybrať niektoré prvky dekoru, rozdeliť priestor do zón, vytvoriť svetlú hranicu medzi kuchyňou a susednou miestnosťou.

    

záver

Moderné kuchynské osvetlenie je pre majiteľov najvhodnejším spôsobom. Samostatné svetlá sú namontované v každej logickej zóne, zvýrazňujúc ju, dekoratívne, naopak - zjednocuje priestor, čím je podriadená všeobecnej myšlienke. Všetky osvetľovacie zariadenia, s dostatočnými skúsenosťami v oblasti elektromontážnych prác, si dávajú vlastné ruky. V opačnom prípade prídu na záchranu odborníci, ktorí vypracujú podrobný projekt, ktorý bude zobrazovať svoje plány v 3D, osvetlenie bude prispôsobené podľa želania zákazníka.

Pozrite si video: IKEA Uložte a usporiadajte (December 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár