Textílie v interiéri

V interiéri je ťažké rozoznať základný prvok, z ktorého zvyšok atmosféry "tancuje". Pre niektoré, dokončovanie sa stáva najdôležitejšie, iní dávajú prednosť príslušenstvo a textílie, a ešte iní bez váhania udelí vedúcu úlohu na vybavenie. V skutočnosti je interiér jediným, nedeliteľným dizajnom, v ktorom každý detail má svoju vlastnú váhu. Tajomstvo ideálneho prostredia spočíva len v súhrne prvkov, ktoré sa vyberajú s dodržiavaním rovnováhy. Textílie v interiéri sú zahrnuté v skupine "potrebných" častí, bez ktorých nemôžete robiť. Používa sa na výzdobu kancelárií, obytných budov a bytov, hotelov a hotelov. Tie miestnosti, v ktorých nie sú žiadne textílie, úplne bez pohodlia, takže môžeme bezpečne povedať, že to sú látky, ktoré sú zdrojom "domáceho tepla" a pohodlie v miestnosti. Sú pletené, väzba, valcovanie a väzba. Hmota - hlavný prvok vyšívania. Hovorme o rôznorodosti textílií, charakteristikách každého typu a pravidlách používania hmoty v interiéri.

Úloha textilu v interiéri

Tkaniny sú prítomné v každej domácnosti. Spálne sú zdobené kobercami na podlahe, záclonami na oknách, posteľnými prikrývkami, prikrývkami a vankúšmi na lôžkach, čalúnením na stoličkách. V kuchyni sa rozsah použitia textilných materiálov trochu líši: tu si môžete vytvoriť stoly s obrusmi, ozdobiť miestnosť s obrúskami, cvočkami a uterákmi. Záclony a tyl zostávajú nezmenené. Dokonca aj v "mokrej" miestnosti - v kúpeľni sú aj tkaniny. Je pravda, že tento dekor je odnímateľný, nie je trvalý, ale uteráky sú zahrnuté v koncepte interiéru a pridávajú pohodlie do neobývanej miestnosti. Možno to boli látky v celej histórii dizajnu, ktoré sa stali „lakmusovým testom“ pre nové módne trendy. Ich povrch najprv zmenil textúru, textúru a farbu. Najluxusnejší čas pre luxusné textílie sa považuje za renesanciu.

Ťažké saténové alebo brokátové záclony s kráľovskými vzormi, vyšívané zlatými niťami a zdobené strapcami, zamatové čalúnenie čalúneného nábytku so štvorstranným poterom, textilné tapety s kvetinovými motívmi, mäkké koberce s ozdobeným ornamentom, majestátne markízy, volánky, luky, doplnky - to všetko je krása stien. karty imoderate barokový, ktorý so svojím rozsahom a zničený. V materiáloch Art Deco, ktorých záhyby voľne padajú s miernou neopatrnosťou, pomáhajú dodať vnútorným „vlnám“ hladkosť a plynulosť. V pop artu boli textílie zdobené geometrickými vzormi a samotná hmota bola vymaľovaná vo svetlých, kyslých farbách. Bolo to v ére tohto štýlu, že návrhári začali praktizovať používanie syntetickej hmoty. Teraz, keď sa dlaň presťahovala do minimalizmu a konštruktivizmu, sú interiéry zdobené oveľa skromnejšie a to opäť ovplyvnilo tkaniny.

Pre dekor s použitím jednoduchej pytloviny, ľanu, bavlny. Príležitostne sa ako jediný bohatý prvok používa hodváb. Tkaniny umožňujú transformovať zle zariadené priestory a spojiť naplnenie miestnosti do jedného konceptu. Aby sme ocenili úlohu textilu v interiéri, stačí, aby sme z neho psychicky zachránili miestnosť. Hostia budú pozerať na holé rámy pri oknách, podlaha bude nepríjemná na ochladzovanie nôh, tuhý nábytok bude vhodný len pre výstavu ako výstava. Ale čo je najdôležitejšie, miestnosť prestane byť útulná, stratí kúsky tepla, ktoré sa tkané do vnútra interiéru zdajú byť nenápadné a nedôležité. Môžu byť veľmi pociťovaní len úplným odstránením zo situácie. Tkaniny sú útulnosť, teplo, pohodlie, pokoj, relaxácia a vôňa doma. Vyžadujú nepretržitú starostlivosť, umývanie, čistenie vysávačom, ale vôňu sviežosti, ktorá sa rýchlo šíri po celom byte a zvláštna atmosféra stojí za to.


    

Rôzne tkaniny a spôsoby ich použitia

Textílie sú rôznorodé. V každom konkrétnom štýle používajú len určité druhy hmoty, ktoré môžu vyzerať bohaté, elegantné, elegantné alebo skromné ​​a zdržanlivé. Tkaniny môžu byť príjemné na dotyk alebo majú hrubú textúru. V závislosti od vlastností materiálu určte rozsah jeho použitia. Napríklad trvanlivý zamat je vhodný na šitie záclon, čalúnenia nábytku a prístreškov. Tenké hodváb sa neodporúča testovať na trvanlivosť, pretože je ľahké dať "látky" na látku. Všetky textílie podľa pôvodu sú rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 • umelý;
 • Prirodzené. On je zase rozdelený do dvoch typov: živočíšny a rastlinný pôvod.

Existuje tretia zmiešaná skupina, ktorá zahŕňa látky vyrobené zo syntetických a prírodných vlákien. Typicky sa táto technika využíva na zníženie nákladov na hotový materiál bez vážneho poškodenia kvality.

    

Velúr a zamat

Velurové a zamatové patria do tkanín. Ich povrch je husto pokrytý charakteristickými klzákmi, ktoré je možné ručne vyhladiť. Vďaka špeciálnej štruktúre tkaniny získajú jej odtiene špeciálnu hĺbku. Velvet a velúr sú považované za hlavný materiál pre klasický štýl. Materiály sú vyrábané dvoma rôznymi technológiami tkania. Velor je rozdelený do troch hlavných typov:

 • pletenie;
 • kožušiny;
 • Useň.

Okrem toho existuje iná klasifikácia:

 • reliéfne;
 • tlačený;
 • tvaru;
 • hladký;
 • One-farebné.

Na výrobu čalúnenia pomocou špeciálnej nábytkovej velúrovej alebo žakárovej tkaniny, ktorá je svojím druhom. Pre autosalóny používajte materiál vyrobený zo syntetických vlákien, ktorý sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou a odolnosťou voči oderu. Obliečky na vankúše, prehozy, záclony, čalúnenie nábytku sú vyrobené zo zamatu.

Oba materiály sú považované za hypoalergénne, ale vzhľadom na textúru zbierajú prach, ktorý môže u ľudí spôsobiť aj negatívnu reakciu. Velvet a velúr sú trvanlivé, nezrážajú sa, ale strácajú slnko. Craftswomen ťažké pracovať s látkami ručne. Velúrové aj zamatové suché po dlhšom čase po umytí, ktoré sa mimochodom môže vykonávať len v citlivom režime a použitím jemných prostriedkov. Žehlenie je prísne zakázané. Na to, aby sa vrátili do svojho pôvodného vzhľadu, je nevyhnutné, aby sa klky dlhú dobu rozčuľovali. Tento typ textilu je považovaný za znak bohatstva. Velvet symbolizuje luxus a bohatstvo. Rovnako ako drahé šperky by nemal byť príliš veľa. V opačnom prípade je interiér vystavený stigme zlého vkusu.

Mnoho ihličiek používa tzv. Ženilku. Táto vystužená niť je zdobená našuchorenými klzákmi po celej dĺžke. V skutočnosti je to velúr, ale určené na dekoráciu.

Calico a ranfors

Podľa ruských noriem, calico je tkanina zo 100% hodvábu. V iných krajinách je povolené pridať až 20% umelých vlákien do hmoty. Pri nákupe by ste mali venovať pozornosť krajine pôvodu. Má výraznú textúru: prekladanie vlákien je viditeľné voľným okom. Calico je ekologický a hypoalergénny. V našej krajine, to sa objavilo v XVI storočia. Priniesli relatívne nových materiálových obchodníkov z arabských štátov. Calico je rozdelené do štyroch typov:

 • Krutý. Napriek "hrozivému" názvu sa závažnosť hmoty prejavuje len v jej zvýšenej sile. Taký kalik nie je farbený ani bielený. Má prírodný krémový odtieň. Používa sa na výrobu odevov a nábytkového čalúnenia.
 • One-farebné. Monotónna hrubá kaliko, ktorá sa používa na šitie uterákov, obrusov, obrúskov a posteľnej bielizne.
 • Bielené. Bielený materiál sa používa len na šitie.
 • Dušanom. Tkanina je zdobená jasnými, viacfarebnými vzormi. Používa sa na šitie a posteľnú bielizeň.

Ranfors je ťažký materiál, ktorý je vyrobený pomocou sofistikovanej technológie z priadze a egyptského hodvábu. Nite sú dodatočne leštené, česané a skrútené. Výsledkom je hmota, ktorá je mnohonásobne hustejšia ako kalik. Hypoalergenicita, jednoduchosť starostlivosti, prijateľné náklady, pevnosť, trvanlivosť a schopnosť absorbovať vlhkosť sú charakteristické pre ranfors. Materiál používajte hlavne na šitie posteľnej bielizne a oblečenia. Príležitostne, z Ranfors vytvoriť záclony, ktoré, mimochodom, "dýchať", rovnako ako zvyšok prírodných textílií.

bavlna

Bavlna je založená na krátkych, mierne skrútených vláknach okolo svojej osi. Materiál dokonale odoláva vyblednutiu a brilantne odoláva kontaktu s agresívnymi domácimi chemikáliami. Bavlna môže trvať dlho, ale len s pravidelnou starostlivosťou. Najvýraznejším nedostatkom hmoty je nedostatok schopnosti držať tvar po dlhú dobu, to znamená, že tkanina je ľahko pokrčená a môže sa zmenšiť. V závislosti od technológie výroby si zvyčajnú ľahkú bavlnu a jej tuhšiu variáciu. Prvý typ sa používa na oblečenie, obrusy, obrúsky, posteľnú bielizeň a záclony. Mimochodom, v priebehu času, záležitosť na oknách bude mierne žltá. Tvrdá bavlna sa používa na výrobu golierov v pánskych tričkách a čalúnení nábytku.

Bavlna v interiéri sa používa nielen vo forme hotovej tkaniny, ale aj ako "živý" dekor. Pobočky rastliny s charakteristickými uzávermi suchého jahňacieho mäsa budú stáť veľmi dlho a potešia oko po celý rok.

    

atlas

Od arabského "atlasu" sa prekladá ako "hladký". Tkanina má naozaj peknú textúru a svetlý lesklý lesk. Atlas je veľmi príjemný na dotyk a jeho vzhľad je spojený s rafinovanými a elegantnými interiérmi. Filištínci často zamieňajú satén a satén. Tkaniny vyrábajú podobné technológie, ale majú odlišné vlastnosti. Vlasť atlasu je Čína. Technológia výroby hmoty je dlhodobo utajená. Monopol na atlas umožnil jeho predaj do iných krajín (vrátane Ruska) za vysoké ceny. V závislosti od typu farbiva sa klasifikuje do štyroch typov:

 • Monofónny.
 • Trianon. Satén s kontrastným vzorom.
 • Maintenon. Na obyčajnom pozadí textílie dávajú vzor, ​​ktorý vyzerá skôr ako slabá tlač.
 • Pompadour. Tmavý satén je zdobený zlatým vzorom.

Atlas je vyrobený z hodvábnych nití, ale nedávno sa k nim pridali syntetické vlákna, viskóza a bavlna, aby sa znížila cena materiálu. Látka silná, nezráža, dlho udržuje farby, absorbuje vlhkosť, nie je zmrštená. Ak okraje atlasu zostanú nespracované, rýchlo sa začnú rozpadať na samostatné vlákna. Neumývajte tkaninu v horúcej vode. Ak sú v kompozícii materiálu prítomné syntetické vlákna, potom sa takýto atlas môže predĺžiť pri dlhšom používaní. Tkanina je dosť ťažká. Atlas sa používa na krajčírstvo, záclony, posteľnú bielizeň, obrusy, čalúnenie nábytku.

    

hodváb

Hodváb je drahá prírodná tkanina, ktorá má pekný lesklý lesk a je mäkká na dotyk. Hodváb sa niekedy porovnáva s hladinou vody. Čína, podobne ako v prípade atlasu, dlhodobo udržiava monopol na svoju výrobu. Materiál bol dodaný pozdĺž Veľkej hodvábnej cesty. Mimochodom, Transsib následne následne zopakoval cestu karavanov, ktoré spájali Európu a Áziu. Hoci tajná technológia bola dlho propagovaná, Čína zostáva lídrom medzi dodávateľmi hodvábu. Niť na hmotu sa získava z drobných zámotkov priadky morušovej. Hodváb je klasifikovaný do mnohých poddruhov:

 • Krep. Tkanina má zrnitú textúru a hrubý na dotyk. Tento efekt sa dosiahne opätovným skrútením nití pri výrobe krepovania.
 • Organza. Tkanina, ktorá napriek svojej ľahkosti dokonale drží svoj tvar.
 • Atlas.
 • Taft. Tvrdá tkanina, ktorá má dobrú rozmerovú stabilitu. Používa sa na šitie spodničky.
 • Šifón. Veľmi drahá tkanina, ktorá patrí k hodvábnej elite. Je vyrobený hlavne z odevov. Na dotyk šifón mierne zrnitý a drsný. Môže mať vzácnu perleťovú farbu s charakteristickými odtieňmi tieňa.
 • Twal. Hmota, zdobená vzorom na monofónnom pozadí. Predtým tualyu zrazil steny v domoch. Tento druh prvej tkaniny tapety.
 • Satine. Zjednodušená verzia atlasu.
 • Šantung. Nazýva sa aj divoké hodváb. Hmota tkaná zo zvyškov nití, ktoré sa líšia hrúbkou. Má hrubý vzhľad, ale je veľmi užitočný pre ľudskú pokožku. Najčastejšie sa používa na šitie a vo výnimočných prípadoch na posteľnú bielizeň.
 • Plyn. Veľmi ľahká, vzdušná tkanina, ktorá sa používa na šitie tylu.
 • Foulard. Najjemnejší typ hodvábu, ktorý sa používa na šitie závojov a šatiek.

Hodváb nespôsobuje alergie, "dýcha", nedeformuje sa, ale zároveň sa ľahko roztiahne. Náklady na tkaninu však zostávajú veľmi žiaduce. Hodváb by nemal byť vystavený pravidelnému kontaktu so slnečným svetlom. Môže sa prať len v citlivom režime a žehlenie sa musí vykonať s maximálnou opatrnosťou. Hodvábna posteľná bielizeň dodá pocitu chladu v horúcom lete, ale zároveň je to veľmi „pošmyknutie“, ktoré mnohí považujú za nevýhodu. Čalúnený nábytok, kuchynské dekorácie, záclony a záclony sú vyrobené z materiálu.

    

Ľan a pytlovina

Ľan má silu, trvanlivosť, schopnosť odstrániť vlhkosť a teplo. Z tejto veci šiť oblečenie, ktoré sú populárne v letnom horúčave. Ľan má trochu hrubú textúru, hrubú na dotyk. Látka sa ľahko rozpadá, drží tvar zle, niekedy sa po umytí zmršťuje. Na rozdiel od bavlny sa ľan s časom nezmení, ale zachováva si svoju pôvodnú belosť. Látka sa nevalí, používa sa na šitie obrusov, uterákov, hypoalergénnych postelí, záclon a na výrobu čalúnenia nábytku. Len ide dobre s Provence a rustikálne štýly, ktoré stelesňujú v vidieckych domoch a vidieckych domoch. Podobná štruktúra má pytlovina. Tento materiál je vyrobený z ľanu a juty v pomere 1: 1. Sacking je trvanlivý, trvanlivý, nerozťahuje sa a nebojí sa kontaktu so slnečným svetlom, vodou, domácimi chemikáliami. Ale vzhľadom na nezvyčajný vzhľad tkaniny, je zriedka používaný v interiéri. Hrubá pytlovina v súlade s krajinou, minimalizmus a ekologický štýl, to znamená, že sú to smery, ktoré sú jednoduchosťou a prirodzenosťou. Z tkaniny sa vyrába hlavne čalúnenie na nábytok.

Sacking a ľan sa často používajú na výrobu knižných obálok a notebookov. Textúra materiálov umožňuje vytvárať originálne obaly.

    

plsť

Plsť je vyrobená z ovčej vlny plstením. Po mnoho rokov sa materiál získal iba dlhou a monotónnou manuálnou prácou. Plsť je veľmi teplá, nebojí sa plesní a plesní, nie je elektrifikovaná. Avšak, materiál rýchlo absorbuje vlhkosť, váži dosť veľa, stáva sa obľúbeným "jedlo" pre mory a je náchylný k zmršťovaniu po umytí. Plnené vyhrievané domy, robiť hračky (vrátane interiérov), kúpeľňové doplnky, plstené topánky, tašky a rukavice z neho. Teplé prikrývky a vankúše z tohto materiálu sa dokonale zahrejú v drsnej zime.


    

boucle

Puzdro je vyrobené z krepovej alebo tvarovanej priadze. Materiál má hrubú textúru: voľné tkanie, ktoré je často zdobené vyčnievajúcimi uzlami. Vonkajší objem, je ľahký. Väčšina boucle je ako astrakhan. Materiál je vyrobený z vlny, hodvábu, bavlny a viskózy. Na výrobu nábytkového čalúnenia pomocou polyesteru. Kytica dokonale udržuje teplo, nezvrásňuje, nepretiahne, nepodlieha zmršťovaniu. Avšak hrany hmoty, ak nie sú ošetrené overlockom, sa rýchlo rozpadajú. Noduly na povrchu prispievajú k tvorbe potiahnutí. Boucle sa používa na šitie čalúnenia a poťahov nábytku. Teplé prikrývky z tohto materiálu sú dobre ohrievané a vytvárajú dodatočný komfort v miestnosti.

Umelé / chemické tkaniny

Chemické tkaniny sú vyrobené zo syntetických a umelých vlákien. Toto je nové slovo v textilnom priemysle. Umelé vlákna sú vyrobené z organických látok. Morské riasy, celulóza a bavlna sa ošetrujú acetónom, kyselinou octovou alebo kyselinou dusičnou. Syntetické vlákna sa získavajú z polymérov, ktoré sa nenachádzajú v prírode. Medzi chemické látky patria acetát, polyester, lavsan, viskóza, nylon a nylon. Vývoj nových technológií na výrobu syntetických vlákien, pred projektmi na zlepšenie výroby umelých vlákien. Mnohí hovoria, že budúcnosť syntetických materiálov. Žiadna z chemických látok však doteraz nedokázala prekonať prirodzenú. Aby sa zvýšila ich trvanlivosť, pevnosť a schopnosť udržať tvar, k kompozíciám sa často pridávajú prírodné vlákna v rôznych percentách. Chemické tkaniny sa používajú na krajčírstvo, posteľnú bielizeň, záclony (vrátane „cencúľ“), vankúše, prehozy a čalúnenie nábytku. Popularita týchto materiálov je do značnej miery určená dostupnosťou a nízkymi nákladmi.

Tipy na používanie textílií v interiéri

Pri zdobení interiérov textilom by ste mali dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vám ušetria čas, čas a peniaze:

 • Ak sa kombinované textílie používajú v textíliách, testujú sa pokiaľ možno na "kompatibilitu". Indikátor bude slúžiť ako pranie. Najprv skontrolujte, či tkanina nie je zmrštená a či nie je stratená farba. Если комбинированные шторы или одеяло уже куплены, а текстильные составляющие совершенно по-разному реагируют на стирку, то такое изделие лучше доверить профессиональной химчистке.
 • При пошиве штор нужно тщательно проводить замеры и не экономить на покупке ткани. Нет ничего хуже, чем слишком короткие, маленькие занавески или скудно задрапированное окно.
 • При покупке штор обращайте внимание на их "прозрачность". Ak miestnosť potrebuje úplnú tmu za slnečného dňa, potom je lepšie zvoliť si hrubé tkaniny.
 • Jednou z najkrajších možností zdobenia okna sú záclony na podšívke. Majú prednú stranu (zvyčajne so vzorom) a jednofarebnú obruba. Zatemňovacie závesy spoľahlivo chránia pred teplom a prievanom a "vrcholy" sa stanú štýlovým doplnkom interiéru.

Tiež je potrebné správne vypočítať vzdialenosť odkvapovej konzoly od okna. Záclony by nemali priliehať k rámu, chladiču alebo parapetu.

záver

Úplne prvá látka, ktorú dávali starí ľudia, bola ľan. Potom sa ľudia naučili spracovávať vlnu. A neskôr sa objavila bavlna a hodváb. Textílie šijú bielizeň a odevy, plachty, tašky, stany, vlajky, hračky, interiérové ​​doplnky a dekorácie. Väčšina tkanín sa vyrába podľa jednoduchého algoritmu:

 • pestovanie;
 • spriadacie;
 • Tkanie.

Textilný výrobok sa môže stať autentickým umeleckým predmetom, ak je správne umiestnený v miestnosti a je súčasťou akcentovej skupiny interiéru. S tkaninou je vždy teplejšia, útulnejšia a pohodlnejšia ako bez nej v každej miestnosti.

Zanechajte Svoj Komentár