Farba Wenge v modernom a klasickom interiéri

Wenge je africký strom, ktorý patrí k ušľachtilým, drahým plemenám. Jeho drevo rovnakej farby sa používa na výzdobu luxusných apartmánov. Jadro kmeňa stromu sa vyznačuje vysokou hustotou a špeciálnym tmavým tieňom. Podkorye menej odolné voči opotrebeniu a má bohatú škálu farieb: od svetlosivej po tón roztaveného zlata. Kvôli tak širokej gradácii, farba wenge niekedy znamená úplne odlišné odtiene dreva. Hoci častejšie tzv. Klasický tón "čokoládového" jadra. Materiál má pôvodnú textúru prírodného vzoru: zreteľné čierne pruhy na svetlejšom pozadí.

Farba wenge v interiéri je kombinovaná s drahými štýlmi, ktoré dávajú luxus predovšetkým. Patrí medzi ne klasický, barokový, rokokový, moderný, podkrovný a dokonca elegantný secesný. Hoci odtieň ušľachtilého dreva môže ozdobiť akýkoľvek povrch až po plast, ale dotyk elegantných a vysokých nákladov, typických pre prírodné drevo, nezmizne nikde. Uvažujme podrobne o vlastnostiach farby a možnostiach jej kombinácie s inými tónmi palety, ako ju používať v interiéri.

Farebné funkcie

Farba stromu wenge pestovaného pod horiacimi lúčmi nemilosrdného slnka horúcej Afriky, podobne ako niektoré miestne božstvá, je mnohostranná a má mnoho „tvárí“. Ako je uvedené vyššie, v tradičnej verzii je odtieň tmavý. Je to kríženec medzi bohatou čokoládou, ktorá sa niekedy zmení na čiernu a svetlo tmavo hnedý tón. Farba Wenge sa používa v nábytku, dokončovacích materiáloch av dizajne vstupných, interiérových dverí. V úlohe nenápadného dekoratívneho odtieňa sa vôbec nezdá, pretože má silnú, silnú dominantnú energiu. Interiér, kde prevláda wenge, možno opísať ako stručné, prestížne, prísne. Farba bude ľahko "škrtiť" svetlé "susedov", ako v akejkoľvek kompozícii dostane vedúcu pozíciu, bez ohľadu na dávkovanie odtieňov. Wenge si vyberajú ľudia so silným charakterom, konzervatívci v srdci, ktorí dávajú prednosť stabilite vo všetkom, vrátane vlastného domova. Vo väčšej miere sa považuje za „muža“, pretože farba afrického dreva sa kvôli svojej nekompromisnej povahe nedostane do ženského budoáru.


    

Možné odtiene

Na napodobňovanie textúry wenge je dôležitý len prirodzený vzor. Charakteristické výlučne pre neho žily majú "roztrhané" hrany. Nejasne sa podobajú vzorom na koži exotického afrického plaza alebo „rozvodov“ na vodnej hladine so silným prúdom, ktorý sa láme proti prekážkam. Textúra môže chváliť na rôznych pozadí:

  • Horká čokoláda. Nasýtená farba v kombinácii s čiernym vzorom, v závislosti od hry svetla, vyzerá inak.
  • Tradičná hnedá. Odtieň o niečo ľahší ako čokoláda nemá podobnú hĺbku, ale rýchlo stráca svoju „vágnosť“ v kombinácii s nezvyčajnou textúrou.
  • Béžová. Ľahký tón, ktorý môže mať drevo wenge, nachádza sa bližšie k kôre. Trblieta sa v odtieňoch (od smotany až po ľahký orech) a kontrastuje s textúrnou drevenou ozdobou. Povrch bude rôzna saturácia, preto sa odporúča použiť v akcentoch.
  • Fialové. Vzácny tieň, ktorý patrí medzi exotické možnosti. Hĺbka tónu umožňuje stelesniť tie najoriginálnejšie nápady interiéru.
  • Víno červené. Vznešený klasický tón. Považuje sa za potešujúcu líniu štýlov z minulých storočí, ktoré kvôli luxusu niekedy odmietli pohodlie.
  • Šedá. Vzácny, ale módny odtieň. Používa sa v high-tech, minimalizme a dokonca aj v provence.

Tiež tam sú orechy, med, smotana a piesok-karamelové odtiene. Pod každou izbou by ste si mali vybrať samostatnú farbu, ktorá zodpovedá jeho jedinečnej atmosfére.

    

Wenge a ďalšie palety farieb

Kompatibilita farieb klasickej wenge s inými odtieňmi nespôsobuje žiadne problémy profesionálnym návrhárom alebo začínajúcim dizajnérom. Ide o to, že tieň je takmer neutrálny. Je čo najbližšie k čiernej, preto hrá na takmer akomkoľvek pozadí. Musíte však kombinovať wenge so spoluhráčmi v štýle. Pri vytváraní vnútorného zloženia sa zvyčajne vyberie niekoľko farieb, ktoré sa tradične používajú vo zvolenom smere. V klasických štýloch to budú odtiene hnedej, bielej, olivovej, béžovej, krémovej a bordovej. V experimentálnych verziách (etnika, fúzia) umožňujú kombináciu so zelenou, červenou, modrou, žltou. Jasné farby sa môžu hádať o farebnej aktivite s wenge, takže zloženie riskuje, že sa stane príliš "živým". V tejto situácii je lepšie nepoužívať viac ako dve dominantné odtiene.

    

Keď sa kombinuje s iným stromom, možno najlepšia kombinácia sa považuje za bielený dub wenge. Oba typy dreva sú ušľachtilé a majú originálnu textúru. Sviežosť mliečneho odtieňa bieleného dubu kontrastuje s pozadím tmavej wenge.


    

Pre ktoré izby je vhodný

Wenge označuje farby kombi. V prísnych štýloch sa organicky pripája do priestorov akéhokoľvek typu. V prednej časti súpravy kuchynského nábytku bude farba v dokonalej harmónii s klasickými závesmi na podlahe a luxusnou mramorovou doskou v jedálenskom priestore. V chodbe sa wenge používa na zdobenie dverí, svahov a niekedy aj na zdobenie podlahy. V spálni je miesto na bývanie, preto sú pre ňu vybrané kompromisné odtiene afrického dreva. V obývacej izbe sa používa farba na vybavenie, výzdobu stien a podlahy. Stručnosť tónu je vhodná pre serióznu sálu, kde sa hostia zhromažďujú hlavne na intelektuálnu konverzáciu alebo čítanie kníh. V kúpeľni sa zriedka používa wenge, pretože v typických apartmánoch sa tieto izby nemôžu pochváliť veľkými priestormi. Tmavý odtieň sa zníži ešte viac, ale svetlé tóny afrického dreva (popolavý, béžový) často zdobia povrch nábytku, čo priaznivo zdôrazňuje belosť vodovodu.

    

Na návrh dizajnérov by sa farba wenge nemala používať pri navrhovaní detských izieb. Príliš vážna situácia, ktorú vytvára, nezodpovedá jasnému a farebnému svetu dieťaťa.


    

Wenge pre realizáciu skrine a vstavaného nábytku

Farba ušľachtilého stromu pôvodom z Afriky sa aktívne využíva pri výrobe vstavaného a skriňového nábytku. Používa sa v skriniach, skriniach, policiach, regáloch, pohovkách, lôžkach, stoloch a stolíkoch. Najlepšia voľba je, keď nábytok vo farbe wenge hrá proti svetlejšiemu pozadiu. Kombinácia kontrastného konceptu zvýrazní exotický luxus povrchov. Toto riešenie má však svoje nevýhody. Úniky vody, kvapky a odtlačky prstov sú na tmavom pozadí jasne viditeľné. Systematický problém čistenia je odstránený. Ak nábytok nie je len farba tohto dreva, ale aj z neho, potom sa majitelia budú musieť postarať o ochranu povrchu. Slnko bude pre ňu najstrašnejším testom, paradoxne to znie. Vnútorné vrstvy, ponechané bez ochrany kôry, rýchlo vyblednú a stratia sýtosť farieb. V priebehu času, bude fasáda sa na vzhľad, ako by sa snažil vybieliť, ale neúspešne.


   

Nábytkové súpravy

Nábytok Wenge má originálnu schopnosť - schopnosť priniesť do interiéru disciplínu, stručnosť, striktnú geometriu. Najobľúbenejšie kuchynské súpravy vyrobené v tejto farbe. Závažnosť palety sa riedi svetlými zásterami, záclonami, textilom alebo malým dekorom. Aby bolo možné vizuálne „vytiahnuť“ miestnosť s drevenými stropmi, spodná časť náhlavnej súpravy sa vykonáva v tmavom prostredí a vrch je zdobený v ľahkej káve a mliečnych odtieňoch. Mimochodom, v rovnakej situácii, môžete použiť win-win možnosť: bielený dub a africký strom. Ako bolo uvedené vyššie, táto farba slušnosti sa považuje za dominantnú. Toto pravidlo platí aj pre najjasnejšie z jeho odtieňov. Z tohto dôvodu sa vo veľkých slúchadlách, ktoré sa tiahnu až k stropu, wenge nevyhnutne riedi inými farbami a povrchmi. Inak sa rozdrví, zhorší problém masívnosti nábytku a vytvorí ponurý, karikatúrne gotický interiér. Ako doplnkové povrchy sa používajú sklo (hladké a leptané), dekakryl, lacomat a vo vzácnych prípadoch plasty (pretože sa neharmonizujú s luxusným dreveným tónom). Snáď najobľúbenejší typ nábytku, ktorý sa vykonáva vo farbe afrického stromu, sú skladovacie systémy akéhokoľvek typu. Skrine (priehradky a sklopné), skrine, police, otvorené a uzavreté police s exotickým poťahom zdobia každú izbu a štýl. Sú v súlade s klasickým nábytkom (wenge-bielený dub, buk) a modernými možnosťami (sklo, kov s oceľovým leskom, zrkadlá).


    

Nábytok Wenge ako prízvuk

Klasická farba wenge (srdce stromu) je tmavá, preto nie je vhodná pre výkon na pozadí v malých priestoroch. Používa sa ako akcenty, ktoré sú ľahko vyvážené ľahšími tónmi. Napríklad v malých kuchyniach sú tmavé wenge na stoličkách a barový pult v súlade s pastelovými farbami fasád náhlavnej súpravy. Často sú pre návrh stolov alebo kapucne zvolené odtiene afrického stromu. Tieto zóny priaznivo zdôrazňujú závažnosť nábytku, ale zároveň sú mierne vzdialené od „hrubých“ kulinárskych bojov. V obývacej izbe vo wenge, často len rozdeľovať konferenčné stolíky. Môžu sa prekrývať v tónoch s farebnými odtieňmi, kreslami alebo lustrami. V krajine domy schody do druhého poschodia vyzerajú luxusne, ktorých stĺpiky sú zdobené v tejto ušľachtilej farbe. V kanceláriách je dôležité použitie stolov v odtieňoch wenge. Okrem toho sú zdobené štýlovými organizátormi, aby sa zhodovali.


    

Wenge končí v modernom interiéri

Vo výzdobe priestorov sa wenge používa s mimoriadnou opatrnosťou. Dôvodom bola jeho farebná „agresia“ vo vzťahu k iným tónom pozadia a nemožnosť ich použitia v úzkych priestoroch. Zvyčajne sa tieň používa v konštrukčných prvkoch alebo v akcentačných zónach.


    

povlaky

Farba afrických stromových stien nie je úplne dokončená. Bez ohľadu na to, aká priestranná je miestnosť, takéto rozhodnutie spochybní chuť majiteľov. Wenge sa používa na dekoráciu iba jednej akcentovej steny alebo jej časti. Zriedka dyhujú povrch masívnym drevom kvôli vysokým nákladom, ale výrobcovia MDF sa už naučili, ako imitovať textúru ušľachtilého dreva. Laminát tiež spoľahlivo opakuje prirodzený vzor wenge a je vhodný na dokončenie podlahy v priestranných izbách. Organicky vyzerá v kombinácii s ručne vyrobenými kobercami v rámci etnického štýlu.


    

Konštrukčné prvky

Stropné nosníky, lišty, podpery, vložky a dokonca aj dekoratívne stĺpiky (duté vnútorné) sú len malým zoznamom konštrukčných prvkov, v ktorých používajú ušľachtilú farbu. Na svetlom pozadí, ktorýkoľvek z týchto detailov vyzerá veľkolepé a štýlové. Špeciálna farba miestnosti, zdobené "starožitnosti", dá stropné trámy tmavej farby v kombinácii s bielou omietky. Takéto zloženie je vhodné pre chatu, krajinu alebo Provence. Ale v akomkoľvek inom štýle sú konštrukčné prvky farby wenge prispôsobené konkrétnej situácii.


    

záver

Drevo Wenge je odolné voči plesniam a plesniam a z hľadiska odolnosti proti opotrebeniu nie je horšie ako dub. Jeho textúra je tak hustá a vláknitá, že dosky sa nielen ťažko spracovávajú, ale aj lakujú. Z tohto dôvodu je povrch tradične vystavený voskovaniu. Pred niekoľkými desaťročiami bolo drevo wenge a jeho odtiene dostupné len pre luxusné apartmány. V našej dobe sa cena africkej rarity neznížila. Ale výrobcovia napodobenín sa naučili, ako znovu vytvoriť svoju textúru tak dobre, že voľným okom je ťažké rozlíšiť „falošný“ od originálu. Farba wenge je tiež ušľachtilá, rovnako ako drevo tohto stromu. Nie každý sa odváži vybrať si ho ako hlavný v interiéri svojho bývania. Len preto, že všetky dizajny budú musieť upraviť pod tieň, a nie naopak.

    

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár