Zelené závesy v modernom interiéri

Farebné zloženie určuje náladu pre celú miestnosť. Správny výber jeho komponentov je považovaný za základ útulného interiéru. Záclony v miestnosti nielenže plnia praktickú funkciu okien záclon v tme, pomáhajú vyhladiť atmosféru, urobiť ju trochu mäkšou a teplejšou. Ak chcete vizuálne zhodnotiť možnosti záclon, stačí nahliadnuť okno, ktoré bude vyzerať osamelé a prázdne. V takej miestnosti sa človek nebude môcť cítiť v bezpečí, psychologické nepohodlie naňho bude vyvíjať tlak kvôli akútnemu pocitu neúplnej situácie. Jedinými výnimkami sú moderné štýly (minimalizmus, loft, high-tech), kde sú záclony nahradené lakonickými žalúziami. V takejto dekorácii sa prázdne okná považujú za odôvodnené rozhodnutie o dizajne, ktoré je v súlade so zvyškom situácie. Zelené závesy v interiéri - odvážny a vysoko kontroverzný výber. Hoci je ťažké nájsť „prirodzenejšiu“ farbu, ťažko sa prispôsobí v miestnosti. Podrobne zvážte rôzne stupne zelenej farby, spôsoby, ako ju kombinovať s inými tónmi a pravidlá pre jej zavedenie do palety interiéru.

Ponúka zelené textílie v interiéri

Zelená farba symbolizuje pokoj, pravidelnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť. Je to výsledok miešania žltej a modrej farby, ktoré sú vo svojej podstate opačné, ako je teplo a chlad. Preto, zelená, v závislosti na tieni, môže aj pokoj a pridať dynamiku do miestnosti. V niektorých prípadoch môže byť príliš intenzívny textíl jasu dokonca nadmerne sedatívny, čo spôsobuje apatiu a dokonca depresiu. Táto farba je spojená s trávou, kvetmi stonky, ovocie, koruny stromov.

Zelená je široko zastúpená práve vo flóre, hoci ju nezbavila svojej fauny tým, že zdobila chrbát žab a húseníc, perie exotických vtákov a vlnu lenoch. Odporúča sa používať s opatrnosťou. Bez ohľadu na tónovú gradáciu, farba bude vždy priťahovať pozornosť na seba. Tmavo zelená môže priniesť aj ponuré poznámky do interiéru, ale svetlé odtiene zvýši váš duch a nastaviť pozitívnu náladu.

Tipy na výber - čo treba zvážiť pri výbere

Než urobíte vyrážka nákup zelených závesov, mali by ste pochopiť ich základné vlastnosti. Dôležité je nielen farba, ale aj materiál, jeho textúra, jednotvárnosť alebo prítomnosť vzoru. Samostatne stojí za zmienku modelová rada závesov, ktorú predstavujú jednoduché záclony a komplexné rímske alebo japonské panelové konštrukcie. Textil v interiéri musí byť nevyhnutne spojený s jeho témou, to znamená, že štylistické rozhodnutie, zvyšok farebnej palety, umiestnenie nábytku a dokonca aj rozdelenie priestoru. Záclony zelenej farby svetlého odtieňa sa stanú prízvukovým prvkom v miestnosti. Tón môžete duplikovať v inej textílii (prikrývky, vankúše, koberce) alebo čalúnenia nábytku. Bledo zelené závesy sú perfektným kulisou pre bohatšie farby.

Rozmanitosť odtieňov

Okrem klasickej zelenej a jeho "lesnej" verzie, farba môže potešiť s bohatou tónovou gradáciou. Svetlé a svetlé odtiene zahŕňajú vápno, vápno, citrus, lúku (bylinnú) a exotickú chartreuse, ktorá bola pomenovaná podľa rovnomenného likéru naplneného bylinkami. "Kulinárske" variácie (kivi, avokádo, pistácie) sa tiež považujú za šťavnaté farebné gradácie. Tieto svetlé farby prinášajú "život" do nudného a lakomého interiéru, takže sa neodporúča, aby ste ho preháňali. Mlyn, palina, olivový, viridián, malachit, jade, smaragd a špargľa (pomenovaná po rastline) sa nazývajú pokojnejšie odtiene. Neutrálne tóny s veľkým podielom nečistôt žltej farby, ktoré ich privádzajú bližšie k hnedej, sa považujú za khaki, kamufláž a hraničnú horčicu. Jar a more zelená sa líšia farbou "sviežosť", ktorá určite zdvihne náladu v dome.


 

Kompatibilita s inými farbami interiéru

Zelená sa dobre kombinuje s koralovými a ružovými. Táto kombinácia sa často vyskytuje v prírode, takže je príjemná pre oko. Niektorí môžu nájsť duet s červenou príliš vulgárne, ak sú použité jasné odtiene. Dobre kombinované svetlé nazelenalé tóny s pomarančovou, žltou a broskyňovou, tvoriace šťavnatú, pozitívnu kombináciu. Je to kvôli úzkej afinite farieb, pretože sa nachádzajú na spektrálnom kruhu v okolí. Zelená a žltá spôsobuje príjemné spojenie s jasnou lúkou, ktorá je posiata škvrnami púpavových hláv.

 

Spolu s lila, fialová alebo purpurová farba tvorí exotickú kombináciu, ktorá sa stane prízvuk v interiéri. Nezaťažujte toto prostredie dodatočnými dynamickými odtieňmi. Duet s modrou farbou je vhodný pre priestranné izby, kde "studená" dekorácia nebude hrať krutý vtip s vnímaním priestoru. Zelená a škorica, béžová a orechová sa nachádzajú všade v prírode, takže toto riešenie bude ideálne pre prirodzený ekologický štýl. V spojení s bielou a sivou farbou vytvára ľahkú, nenápadnú kombináciu. Kombinácia zelenej a čiernej vytvára ponuré, bolestivé prostredie, takže ak sa vyskytne v interiéri, potom vo veľmi malých „dávkach“.

Rozmanitosť modelov

Záclony majú široký rozsah. Sortiment je prezentovaný ako lakonické možnosti, ktoré sú vhodné pre štýly krajiny v vidieckych domoch, a zložité vzory zdôrazňujúce luxus interiéru mestského bytu. Medzi hlavné modely patria:

 • Talian. Model je vybavený mnohými záhybmi, ktoré umelecky padajú na zem. Priblíži klasické interiéry s nádychom romantizmu.
 • Roman. Predstavujú štruktúru z plátna, valček a špeciálny mechanizmus, ktorý navíja tkaninu nad ním.
 • Záclony z lán a pruhov. Vykonávajte výlučne dekoratívne funkcie.
 • Japonský panel. Vyzerajú ako široké vertikálne plachty, ktoré pri odchode „prichádzajú“ pre seba v podobe šatníkových dverí.

   

 • Austrian. Záclony po obvode majú špeciálne stuhy, ktoré utiahnu tkaninu pozdĺž zvislých čiar, čím vytvárajú početné záhyby.
 • Angličtina. V mnohých ohľadoch sú podobné rakúskym, ale počet zostáv je omnoho menší a každý závit symbolicky oddeľuje sekcie okna.
 • Rustikálne závesy. Krátke záclony, ktoré sotva dosiahnu parapet. Pre nich sa zvyčajne vyberte tkanina so vzorom zdôrazniť farbu interiéru v štýle krajiny alebo Provence.
  Najprimitívnejším typom konštrukcie na oknách sú žalúzie, ale aj oni môžu byť zhotovení vo veselej zelenej farbe, ktorá úplne vytrhne ducha kancelárie z obývačky.

Kvalita a textúra materiálu

V závislosti od materiálu sa intenzita farby záclon líši. Husté utierky, ktoré sa nazývajú záclony alebo závesy, spôsobujú, že farba je sýtejšia. Najtenšie záclony alebo tyl nechajú svetlo prechádzať, ale zároveň tieň bude vzdušnejší, svetlo. Pri výrobe záclon sa spravidla používajú prírodné materiály:

 • Velvet. Zvyčajne sa používa v klasických interiéroch, pretože tkanina je spojená s luxusom. Zamatové záclony majú krátky „zdriemnutie“, vďaka ktorému bude zelená farba hlboká a bohatá. Pre takéto záclony odporúčame výber tmavých odtieňov. Nepoužívajte zamat v malých miestnostiach.
 • Ľan. Prírodný, cenovo dostupný materiál s hrubou, "vláknitou" textúrou, nejasne pripomínajúcou pytlovinu. Zelené ľanové závesy zapadajú do krajiny a škandinávskeho štýlu, ktorý má tiež prirodzený pocit.
 • Jacquard. Povrch hustého materiálu je spravidla ozdobený reliéfnymi (deprimovanými) výkresmi, ktoré sú vyhotovené v rovnakej farbe. Žakárové zelené závesy budú vyhovovať tak svetelným, ako aj striktným štýlom.
 • Silk. Jediný vzdušný materiál z tohto zoznamu, ktorý slabo prenáša svetlo, ale môže slúžiť ako spoľahlivý opona z ulice. Hodváb je veľmi citlivý na poškodenie (potiahnutie), takže záclony sa budú musieť pravidelne starať a nesmie im dovoliť, aby sa k nim dostali pazúrmi, ktorí chcú ukázať svoje inštinkty a visieť na plátne.

Záclony alebo priesvitný tyl sú vyrobené z organzy, závoja alebo mušelínu. V druhom prípade nie je použité pevné plátno, ale sada najtenších vlákien. Organza a závoj dobre rozptyľujú slnečné svetlo, ale zároveň ich spoľahlivo chránia pred zvedavými očami z ulice.

Zamatové záclony sa veľmi ťažko umyjú a hovoríme tu nielen o hmotnosti látky. Po vysušení vyzerá vláknitý materiál veľmi neatraktívne, pretože jeho „štetiny“ vyčnievajú v rôznych smeroch a vyzerajú pokrčené. Železo v tejto situácii je bezmocné. Velvet sa po každom umytí doslova hrebeňa.


Obyčajný alebo vzorovaný

Výber záclon so vzorom by mal byť so zvláštnou pozornosťou. Malé opakujúce sa vzory zapadajú do klasických alebo rustikálnych interiérov. Nie je to zlé takéto záclony sú kombinované s tapetou vo veselej malej kvetine. Textílie, zdobené veľkými potlačami, nie je možné použiť v stiesnených priestoroch. Zelená farba sa stáva ideálnym podkladom pre rastlinné ornamenty, ktoré spolu s ňou vyzerajú organicky a spôsobujú príjemné asociácie s prírodou. V závislosti od objektu sú obrázky rozdelené do štyroch veľkých skupín:

 • Kvetinový ornament.
 • Vzory so zvieratami.
 • Abstrakcie a geometrické tvary.
 • Vytlačí.

Každý typ výkresu je vhodný len pre špecifické štýly. Napríklad zelené závesy zdobené geometrickými tvarmi a líniami budú vyzerať dobre v minimalizme, avantgarde, high-tech alebo futurizme.

V interiéri rôznych miestností

Tendencia používať zelene v interiéri sa objavil nie je tak dávno, pretože vzhľad módy pre stručné, ale pozitívny dizajn. V závislosti na zvolenom odtieni sa môžu ozdobiť obývacia izba, kúpeľňa, kuchyňa, spálňa alebo chodba. Zdôrazňuje sa ľahkosť atmosféry krajiny zelených závesov na verande. Uvažujme o jasných príkladoch použitia najznámejšej farby ľudského oka v oddelených miestnostiach.

V obývacej izbe

V obývacej izbe sú zelené závesy spravidla prispôsobené farbe koberca na podlahe alebo inej veľkej textilnej pamiatke. Nie je možné povedať, že v pokojnom zložení bude použitie tejto farby len v záclonách vyzerať škaredo. Naopak, ak je obývacia izba vyzdobená v šedej, bielej alebo svetlohnedej farbe, zelená bude hrať ešte jasnejšie, bez ohľadu na intenzitu tieňa. Avšak častejšie je farba záclon logicky „zviazaná“ v inom dekore. To môže byť nielen koberec, ale aj koberec, čalúnenie pohovky alebo stoličky, vankúše, malé dekorácie (vázy, skrinky) alebo skrine, skrine, komody fasády.

   

V spálni

Pre spálňu vyzdvihnúť svetlo zelené, svetlé alebo bohaté odtiene záclon. V tejto miestnosti nepoužívajte jadeitové alebo fialové tóny. V zložení farieb je zelená zvyčajne spojená s bielymi a pastelovými odtieňmi vo výzdobe stien. Posteľ je vyrobená s rovnakými neutrálnymi farbami: béžová, káva, sivá a matica. Nie je to zlé v tejto miestnosti bude vyzerať čerstvá mäta alebo olivový odtieň. Odvážne rozhodnutie by bolo kombináciou zelených závesov s rovnakou tapetou. Neodporúčajú použitie tmavých odtieňov, pretože sú kombinované "s vŕzganím" a vytvárajú represívne prostredie, ktoré je pre oddychovú miestnosť neprijateľné. Šťavnaté trávy alebo vápna záclony vyzerajú skvele na pozadí svetle zelenej tapety.

V detskej izbe

V škôlke sa spravidla používajú šťavnaté odtiene zelenej: citrusy, limetky, bylinné, zelené. Naozaj "dýchajú" optimizmom a vytvárajú priaznivé prostredie pre hry aj pre štúdium. V miestnosti pre dievča je zelená kombinovaná s ružovou alebo broskyňou. Už sme spomínali „prirodzenosť“ takýchto kombinácií. Pre chlapcov si môžete vyzdvihnúť duet s hnedou, modrou alebo extravagantnou lila.

   

Pre izby, v ktorých žijú hyperaktívne deti, sa odporúča používať horčicu alebo olivové tóny. Upokojujú a spôsobujú miernu hypochondriu.

V kuchyni

Pre kuchyňu sú ideálne krátke záclony alebo rolety. Použitie ťažkých závesov v tejto miestnosti nemá zmysel, pretože hosteska je vyčerpaná pravidelným umývaním. Prednosť sa dáva svetlu organza alebo závoj tylu. Odporúča sa pre kuchyňu vybrať si klasickú zelenú. Ak použijete odtiene s prímesou žltej, príliš teplá atmosféra spôsobí nadmernú chuť do jedla. Prebytok modrých tónov vo variáciách zelene môže potlačiť "nutkanie na hlad" a spôsobiť, že miestnosť bude nepohodlná, mierne "pichľavá".

Urobiť verandu v súkromnom dome

Veranda v súkromnom dome sa zvyčajne používa v lete. Táto izba sa môže stať dočasnou kuchynkou, skleníkom, pracovňou alebo odpočívárňou. Ľahké organza závesy sú ideálne pre verandu. Môžu byť kombinované s rovnakým beztiažovým bielym tylu. Ak je dizajn verandy vyhlásil klasické funkcie, potom je lepšie sa rozhodnúť pre obyčajný textil z mäty, jade, smaragd odtieň. Tieto tóny "cool" interiéru, takže to bude pekné skryť pred letné teplo v ňom. V obci verandy sa používajú jasnejšie a šťavnatejšie variácie zelene, ktoré sú úspešne kombinované s čipkou. Závesy sú zvyčajne zviazané tak, aby sa „nenaplnili“ z každého nárazu vetra.

V dizajne ruskej verandy môžete použiť ľanové zelené závesy, ktoré dopĺňajú tematickú výzdobu vrecoviny alebo slamy.

záver

Nevzdávajte sa zelenej len preto, že nesie príliš veľa pozitívnych poplatkov. Táto farba, ako žltá alebo oranžová, je často zanedbávaná kvôli nadmernej dynamike a intenzite. Tmavé odtiene zelenej sú dokonale kombinované s prísnymi interiérmi. Mnohí prehliadajú schopnosť farby prispôsobiť sa situácii, zdôrazniť silné stránky dizajnu a úspešne maskovať chyby. Takže úplne akýkoľvek odtieň môže hrať, ak je správne uzavretá. Zelená sa vyznačuje dvojnásobnosťou, takže či bude sprevádzať celkovú interiérovú melódiu závisí len od dizajnéra.

Zanechajte Svoj Komentár