Nainštalujte záclonové lišty pre záclony do-it-yourself

Dôležitou súčasťou interiéru je otváranie okien. Pre svoj dizajn s použitím rôznych konštrukčných techník. Najbežnejším typom dekorácie okien však zostáva textil a vzory používané na upevnenie plátna. Voľba a montáž záclonových koľajníc pre mnohých obyvateľov spôsobuje ťažkosti. Pred nákupom vhodného zariadenia, mali by ste vyriešiť rad úloh, napríklad zvážiť súlad vzhľad výrobku so štýlom miestnosti, schopnosť stien, dokončovacie materiály, objekt sám vydržať určité zaťaženie.

Ako si vybrať rímsu

Z funkčného hľadiska sú odkvapy určené výlučne na upevnenie závesov. Od estetiky - to je dôležitý prvok, ktorý je schopný zdôrazniť štýl miestnosti, zamerať sa na otváranie okien. Objekt má jednoduchú konštrukciu, ktorá sa skladá z nasledujúcich častí: základňa podopierajúca záves (rúra, šnúra, pneumatika); držiaky, držiaky na upevnenie základne; Upevňovacie prvky pre textilné tkaniny; bočné zástrčky.

K výberu výrobku by sa malo pristupovať veľmi zodpovedne. Pri nákupe stavby je potrebné zvážiť nasledujúce body:

 1. Veľkosť okna Dĺžka odkvapu by mala presahovať šírku otvoru okna o 40 cm.
 2. Nosnosť Objekt musí byť dostatočne pevný, aby odolal záťaži, ktorú vyvíjajú záclony.
 3. Umiestnenie batérií, rúrok, vyčnievajúcich častí parapetu. Tieto prvky by nemali zasahovať do voľného zavesenia a pohybu pásu.
 4. Rozsah farieb. Odtieň sa volí v súlade s existujúcim dizajnom.
 5. Veľkosť a priestor. Ak sú okrúhle modely vhodné na rámovanie okien v miestnosti ľubovoľnej veľkosti, potom reťazce budú vyzerať pôsobivejšie len v malých miestnostiach a objemné drevené sa odporúčajú inštalovať vo veľkých obývacích izbách.
 6. Počet riadkov. V závislosti od cieľa môžete zvoliť jedno-, dvoj-, trojradový dizajn. Najnovšie modely zdobia miestnosť sofistikovanými textilnými kompozíciami.
 7. Material. Pri výrobe výrobkov z kovu, dreva, plastu. Výber najvhodnejšej možnosti závisí od štýlu, cenového rozpätia, osobných preferencií kupujúceho.

Druhy ríms

Výrobcovia vyrábajú obrovské množstvo záclonových tyčí používaných na zapínanie záclon. Modely sa líšia farbami, dekorom, materiálom, dizajnovými prvkami, inštalačnou metódou, vzhľadom. Ak chcete pochopiť existujúce typy produktov, zvážte ich stručnú klasifikáciu:

 1. Podľa použitých materiálov:
 • Plast. Vyznačuje sa nízkymi nákladmi, rôznymi modelmi. Môže imitovať drevo.
 • Kov. Kovové konštrukcie sú veľmi atraktívne. Na ochranu proti korózii je ich povrch ošetrený špeciálnymi zlúčeninami. Najodolnejšie sú hliníkové verzie a najpozoruhodnejšie a drahšie kované kópie.
 • Strom. Ide o surovinu šetrnú k životnému prostrediu, ktorá nestráca svoj význam. Drevené výrobky sú najviac žiadané, sú vhodné pre takmer všetky štýly v interiéri.

 1. Podľa konfigurácie:
 • Okrúhly (tyč). Ako centrálny prvok sa používa kruhová rúrka alebo tyč.
 • Baguette. Základ, na ktorý je záves pripevnený, je pokrytý ozdobným pásikom.
 • Reťazec. Predstavujú reťazec natiahnutý medzi dvoma konzolami. Na dizajn je možné zavesiť iba svetelné závesy.
 • Profil (pneumatika, koľajnica). Vyrobené z plastu alebo hliníka, charakterizované nízkou hmotnosťou. Môžu mať akýkoľvek tvar.

 1. Spôsobom upevnenia:
 • Nástenné.
 • Strop.
 1. Podľa počtu sprievodcov:
 • Jeden riadok Určené na upevnenie jednej textílie.
 • Dvojitý riadok Nechajte hnetať záclony a tylu súčasne.
 • Trojriadkový. Umožňujú vytvárať komplexné kompozície na použitie lambrequínov.

 1. Podľa typu riadenia:
 • Ruka Zatváranie a otváranie závesov ručne.
 • Elektricky poháňané. Záclony sú ovládané pomocou konzoly, ich pohyb je zabezpečený elektrickým pohonom.

Na upevnenie plátna pomocou nasledovných upevňovacích prvkov: spony, šnúrky, slučky, oká, šnúrky, krúžky, magnety.

Vlastnosti a inštalačné pravidlá odkvap

Montáž a inštalácia akéhokoľvek modelu od skúseného majstra netrvá dlho. Amatér, ktorý chce robiť prácu vlastnými rukami, bude potrebovať pomoc. Spočiatku musí vykonať merania otvorenia okna, na základe ktorého sa vykonajú výpočty. Ďalej by ste sa mali oboznámiť s pravidlami a funkciami inštalácie:

 1. Bez ohľadu na spôsob montáže (strop, stena) by mala byť dĺžka konštrukcie aspoň o 30 cm väčšia ako šírka okna, s výnimkou možnosti, keď sa výrobok nachádza pozdĺž celej steny.
 2. Vzdialenosť od steny k tyči je volená v rozsahu 10-15 cm, stačí, aby sa clona voľne pohybovala bez toho, aby sa dotkla vyčnievajúcej časti parapetu, radiátora.
 3. Zarážka medzi odkvapom a stropom je určená individuálne, ale odborníci odporúčajú montáž konštrukcie vo vzdialenosti 5-10 cm od povrchu stropu.
 4. Osobitná pozornosť by sa mala venovať výške, v akej bude zariadenie namontované nad horným okrajom rámu okna. Tento parameter by mal presiahnuť 5-7 cm, inak závesy budú prekážať otvoreniu okna.

Spôsoby a výber montáže

Inštaláciou sa rozlišujú stropné a stenové rímsy. V prvom prípade môžu byť niektoré modely pripevnené priamo na strop alebo pomocou konzol. V druhej verzii možno výrobky montovať len na nosné konzolové konštrukcie. Hmoždinky, skrutky, tekuté klince, hmoždinky pre sadrokartónové dosky, kotviace skrutky sa používajú ako upevňovacie prvky.

Výber svietidiel závisí od rôznych faktorov. V prvom rade sa berie do úvahy materiál stien a stropu. Napríklad pre krehké priečky z penového bloku používajte špeciálne rozpínacie kotevné skrutky. Na tehlové steny alebo z odolného betónu môžete použiť akýkoľvek typ spojovacieho materiálu. V červených tehál, ktoré majú tendenciu sa rozpadať, sa často používajú drevené uzávery.

Stojí za to venovať pozornosť surovinám, z ktorých je rímsa zhotovená, jej váhe a zaťaženiu priečok. V niektorých prípadoch budete musieť použiť ďalšie upevňovacie prvky alebo dokonca opustiť masívne drevené alebo kovové výrobky v prospech ľahšieho plastu alebo hliníka.

Konzolu je možné bezpečne upevniť na drevený alebo betónový podklad. Pri inštalácii konštrukcie na streche stropu alebo sadrokartónu je potrebné predvídať dostupnosť hypoték.

Inštalácia stropných odkvapov

Stropné modely sú veľmi populárne. Môžu byť zavesené na takmer akomkoľvek mieste, dokonca aj vo výklenkoch. Tieto produkty sú preferované v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade potreby zavesiť dlhé závesy zo samotného stropu;
 • ak nie je možné bezpečne pripevniť konzoly k stene;
 • zatvorenie panoramatického okna;
 • skryť drobné chyby v povrchovej úprave;
 • Vzdialenosť medzi horným okrajom otvoru okna a stropom je taká malá, že nie je možné namontovať možnosti stien.

Dokonca aj začiatočník v stavebníctve bude schopný vykonávať montážne práce. Hlavná vec je dodržiavať všetky pravidlá a odporúčania, riadiť sa pokynmi. Skúsenosti získané v tom istom čase pomôžu správne prepojiť všetky prvky v budúcnosti, inštalovať takéto štruktúry bez akýchkoľvek problémov.

Materiály a nástroje

Pred začatím práce by ste mali pripraviť všetko, čo potrebujete. To umožní, aby sa v budúcnosti neodvádzalo od práce pri hľadaní chýbajúcich komponentov alebo spotrebného materiálu. Na vykonanie inštalácie bude potrebné:

 • základ podporujúci záves, ramená, čiapky alebo ozdobné špičky;
 • Odkvapové krúžky alebo háčiky;
 • upevňovacie prvky;
 • Meracie prístroje, hladinové, ceruzky;
 • rebrík;
 • vŕtacie alebo vŕtacie kladivá;
 • skrutkovač;
 • kladivá;
 • píla;
 • vrtáky.

Postup inštalácie

Poradie práce, ako aj ich vzhľad, priamo závisí od typu vybranej rímsy. Upevňovacie profily je možné vykonať priamo na strop, pomocou konzol. Zvážte možnosť montáže plastovej krabice na betónovú podlahu:

 1. Vykonávame merania okenného otvoru.
 2. Dodržiavanie všetkých pravidiel, robíme značky na strope.
 3. Ak je výrobok dlhší ako vykonané merania, odrežte ho pílou.
 4. V plastovom boxe vyvŕtame montážne otvory, ktoré by mali byť umiestnené medzi koľajnicami. Na to potrebujete dva vrtáky rôznych priemerov. Urobíme prvý otvor v strede, zvyšok v rovnakej vzdialenosti od neho. Ich počet závisí od očakávaného zaťaženia.
 5. S vŕtačkou, ktorá je väčšia ako čiapočka skrutky, vytvoríme otvor v prednej časti skrinky.
 6. Druhý vrták, ktorý zodpovedá priemeru upínadla v priemere, vyvŕta otvor v zadnej stene.
 7. Krabicu položíme na strop, začínajúc od stredu, na miesto upevnenia hmoždiniek, dierujeme do betónu.
 8. Sme kladivo hmoždinky.

Inštalácia stenových odkvapov

Modely na stenu sú viac používané. Sú kompatibilné s dizajnom interiéru, vyrobené v akomkoľvek štýle. Na rozdiel od stropných variantov, tieto návrhy sú oveľa jednoduchšie inštalovať sami. Z dôvodu prehľadnosti uvažujeme o spôsoboch inštalácie hlavných druhov, medzi ktoré patria:

 • kolo;
 • string;
 • profil;
 • bageta.

Každá verzia má svoje vlastné inštalačné funkcie. Upevnenie všetkých týchto typov sa však vykonáva pomocou konzol. Hlavné etapy práce sú takmer identické, ako je možné vidieť na príklade daných inštrukcií.

rámovanie

Hlavným rozdielom bagetových ríms je prítomnosť dekoratívneho pásu, ktorý skrýva všetky prvky štruktúry. Podľa typu podkladu, ktorý sa používa na upevnenie záclon, rozlišujú modely tyčí, šnúr, koľajnice. Postup montáže plastovej bagety:

 1. Vykonávame označenie na stene na úrovni.
 2. Otvory vyvŕtajte, do nich vložte hmoždinky.
 3. Nainštalujte konzoly, bezpečne ich pripevnite pomocou skrutiek.
 4. Podľa existujúcej schémy vyberáme polotovar, spojíme pneumatiku s ozdobným pásikom.
 5. Výsledný obrobok upevnite na konzoly.
 6. Po dokončení inštalácie na hotovom výrobku môžete zavesiť závesy, tyl.

povrázok

Hlavnou črtou reťazových modelov je ich špeciálne zariadenie. Skladajú sa z oceľového závitu, konzol, háčikov. Dĺžka struny by nemala presiahnuť päť metrov, môže byť zavesená v niekoľkých radoch. Treba však mať na pamäti, že na tenkej nite môžete zavesiť len ľahké textílie. Hmotnosť ťažkých závesov nebude stáť. Inštalácia týchto odkvapov by nemala spôsobiť ťažkosti ani pre neskúsenú osobu, samotný proces je nasledovný:

 1. Určite miesto na pripevnenie, označte úroveň.
 2. Upevnenie upevňovacích prvkov urobíme pod hmoždinkou.
 3. Vyvŕtajte otvory, nainštalujte upevňovacie prvky.
 4. Cez otvor, ktorý je k dispozícii v namontovanom držiaku, navíjame oceľovú strunu do prvej konzoly.
 5. Distribuujeme háčiky alebo krúžky pozdĺž závitu.
 6. Prúžok prechádzame cez druhú strmeňovú konzolu, potrebné napätie sa nastavuje pomocou špeciálnej skrutky.
 7. Prerežeme prebytočný oceľový závit, môže byť tiež navinutý, čo umožní ďalšie predĺženie výrobku.

Tyč

Okrúhle rímsy, v ktorých je hlavným prvkom bar, sú klasické modely. Pozdĺž okrajov výrobku sú pripevnené špeciálne zátky alebo ozdobné špičky. Pôsobia ako dekorácia, neumožňujú krúžky skočiť z potrubia. Pri výbere takýchto možností by ste mali venovať pozornosť ich parametrom. Krátke prevedenie možno namontovať na dve konzoly, ak ich dĺžka presiahne 1,5 m, potom by ste mali zabezpečiť dodatočné upevňovacie prvky, ktoré sú inštalované v strede. Inštalácia sa vykonáva nasledovne:

 1. Zmerajte šírku okna.
 2. Podľa úrovne robíme značenie.
 3. Odskrutkujeme pätu z držiaka, vyskúšame ju na stene, ceruzkou označíme miesta pre hmoždinky.
 4. Pri inštalácii dlhých výrobkov urobte dodatočnú značku v strede otvoru okna.
 5. Elektrickou vŕtačkou vyvŕtame otvory na určenom mieste, kladivo v kolíkoch v nich.
 6. Pomocou skrutiek upevnite päty k stene.
 7. Na päty navíjame základňu držiaka.
 8. Zostavujeme dizajn, obliekame požadovaný počet krúžkov, po stranách inštalujeme zátky.
 9. Pri montáži najprv upevnite stredovú konzolu, potom bočné upevňovače.
 10. V záverečnej fáze zavesíme závesy.

profil

Profilové modely zodpovedajúcim spôsobom vyzerajú v každom interiéri. Na ich výrobu sa používa plast alebo hliník. Maximálna dĺžka nepresahuje 6 m, v prípade potreby je však možné tento parameter zvýšiť pomocou kovania. Niektoré výrobky sú schopné ohýbať sa v dvoch rovinách v ľubovoľnom uhle, čo umožňuje ich použitie pri navrhovaní okenných otvorov akéhokoľvek fantastického tvaru. Z dôvodu prehľadnosti zvážte podrobné pokyny na inštaláciu štruktúry:

 1. Určite miesto inštalácie.
 2. Celou dĺžkou ceruzky urobíte označenie.
 3. Ak je nainštalovaná dlhá konštrukcia, je potrebné zabezpečiť prítomnosť viac ako dvoch konzol, najmä v miestach ohybu.
 4. Profilové rímsy sa často predávajú bez držiakov, takže ich treba zakúpiť samostatne.
 5. Vyvŕtajte otvory, namontujte konzoly.
 6. Upevnite profil na upevňovacie prvky.

Ako zavesiť rímsu na úsek stropu

Ak sú v miestnosti nainštalované napínacie stropy, mali by ste uprednostniť modely na stenu. Nie je však vždy možné zavesiť výrobok na stenu. V tomto prípade je majster vystavený zložitejšej úlohe. To môže byť riešené pomocou špeciálnych hypoték, ktoré sú namontované vopred, pred natiahnutím plátna. Existujú dva hlavné spôsoby upevnenia okapu:

 1. Viditeľné alebo otvorené. Najbežnejšia metóda. Pred inštaláciou strešného stropu určíme miesto, kde bude výrobok fixovaný. Ďalej na základový strop urobíme prirážku, na ktorú upevníme drevený blok pomocou hmoždiniek. Drevo je vopred ošetrené špeciálnymi antiseptickými a hydrofóbnymi zlúčeninami. Potom natiahneme plátno, na vrchu ho nainštalujeme profilové odkvapy, vŕtané otvory. Upevnite výrobok na strom pomocou skrutiek, ktoré sú priskrutkované cez fóliu.
 2. Skryté vo výklenku. Táto metóda je úplne odlišná od predchádzajúcej. Je to zložitejšie pri realizácii, ale získaný efekt, ktorý je vytvorený záclonami padajúcimi zo stropu, stojí za námahu. V tomto prípade je rímsa inštalovaná vo výklenku, plátno je upevnené nie na stenu, ale na hypotekárny bar. Po prvé, robíme označenie na strope, pomocou skôr opísanej technológie, inštalujeme rímsu. Vráťme sa z konštrukcie niekoľkých milimetrov, montujeme drevený nosník, upevníme k nemu upevňovacie profily, pripevníme plátno.

Vlastnosti montáž na sadrokartónu

Môžete inštalovať odkvap na takmer každom základe, sadrokartón nie je výnimkou. Práca môže byť vykonaná analogicky so zavesenými stropmi, pomocou hypotekárneho lúča, alebo pomocou špeciálnych hmoždiniek ako "motýľ" alebo "driva". Ak však v prvom prípade existuje možnosť upevniť ťažkopádne konštrukcie, potom by sa v druhom prípade mali uprednostniť ľahké výrobky, ktorých hmotnosť je schopná odolať krehkému materiálu. Pozrime sa bližšie na druhú metódu:

 1. Pred začatím práce zbierame odkvap.
 2. Konštrukcia je aplikovaná na stenu, vyrovnaná úrovňou, s ceruzkou sme značky.
 3. Opatrne vyvŕtajte otvory.
 4. Berieme kolík "motýľ", stlačíme výčnelky, celú cestu do otvoru, podbíjame kladivom.
 5. Potom pomocou skrutiek upevnite pätky konzol.
 6. Produkt upevnite na stenu.

Inštalácia odkvapov na arkýřovom okne

Okná Bay sú charakterizované rôznymi formami. Opakujú prominentnú postavu budovy, ktorá môže byť okrúhla, oválna, lichobežníková, mnohostranná. Pre miestnosti s neštandardnou geometriou sa používajú špeciálne arkýřové okná, ktoré sa prakticky nelíšia od štandardných variantov a môžu byť flexibilné a tuhé. V prvom prípade sa na pripojenie prvkov použijú adaptéry pre armatúry, v druhom prípade sa profil ohnutý, po ktorom sa umiestni na určené miesto. Zvážte spôsob inštalácie pružných tyčí:

 1. V závislosti od zvoleného miesta pre inštaláciu konštrukcie, na stenu, na strope robíme označenie.
 2. Každými 30-40 cm vyvŕtame otvory pre konzoly.
 3. Nainštalujte držiak.
 4. Skúste na odkvap, odrezať prebytok.
 5. Opravte dizajn na úchyty.
 6. Zavesíme háčiky.

Aké odkvapy sú módne v roku 2019

Krásne rímsy dodajú každej miestnosti úplný vzhľad. Spolu s vhodne vybranými závesmi budú klásť dôraz na dizajn miestnosti. V roku 2019 zostáva trendom škandinávsky štýl a minimalizmus. Preto pri výbere najvhodnejšieho produktu je lepšie dávať prednosť funkčnejším modelom bez zbytočnej dekorácie. Najvhodnejšie bude vyzerať kovové odkvapy, maľované v čiernej alebo bielej, drevené s prírodnými vzormi.

Усилит свои позиции и арт-деко. V tomto smere môžete použiť pozlátené výrobky, ktoré budú vyzerať perfektne so systémom Armstrong. Relevantný a klasický štýl, ktorý sa vyznačuje prísnou symetriou, hojnosťou dekorácie, používaním prírodných materiálov. Pri dizajne interiéru stojí za to premýšľať o skrytí v úseku stropu výklenku rímsy, takže len padajúce závesy v nedohľadne.

záver

Spomedzi širokej škály produktov, ktoré sú na stavebnom trhu, si každý nájde najvhodnejší model pre seba. Po pochopení témy, aj začiatočník bude schopný inštalovať záclonové lišty pre záclony. Hlavná vec v tomto prípade - prítomnosť túžby. Avšak pri riešení objemných štruktúr potrebujete pomoc partnera.

Zanechajte Svoj Komentár