Krátke záclony v kuchyni: typy, spôsoby upevnenia, výber tkaniny a farieb (55+ fotografií)

Ak chcete vytvoriť nielen útulnú atmosféru, ale aj praktickosť, krátke záclony budú vyhovovať kuchyni, ktorá v interiéri vyzerá štýlovo a vhodne. V kuchyni je okno často umiestnené nad umývadlom, alebo je potrebné použiť parapet, takže rôzne typy krátkych závesov sa často používajú na ozdobenie okenného otvoru.

Odporúčania na výber

Priestor je dôležitý pre kuchyňu, najmä ak je malý priestor, takže častejšie sa používajú krátke záclony v rôznych štýloch. Medzi výhody patrí:

 • kompaktnosť a neobmedzené používanie parapetu;
 • ľahký prístup na balkón;
 • robia kuchyňu menej vizuálne;
 • menej náchylné na znečistenie;
 • Krátke záclony do kuchyne sú k dispozícii v širokej škále dizajnov a tvarov.

Pri výbere krátkych závesov je potrebné začať od šírky a výšky okna, typu záclon, farebnej schémy a štýlu kuchyne. Tiež je potrebné vziať do úvahy spôsob upevnenia záclon, najmä ak je prístup na balkón, môžu to byť oká, krúžky, kravaty, záclony, kaviarne, asymetrické alebo Roman s upevnením na rám okna.

Na snímke moderná kuchyňa s balkónom. Okná majú priesvitné krátke rímske rolety a dvere sú voľné. Toto riešenie zjednodušuje prístup na balkón.

typy

Krátke záclony do kuchyne by mali byť vybrané na základe štýlu miestnosti a jej veľkosti. Ak chcete vytvoriť klasický štýl fit priame záclony, garnýže, francúzske záclony, a pre moderný interiér budú vhodné závesy so zdvíhacím mechanizmom.

Klasické krátke portiery

Môže byť priesvitný alebo hustý. Neexistuje žiadna štandardná dĺžka, môžu byť až po prah alebo o niečo nižšie. Transparentné záclony sú vhodné pre malú kuchyňu, najlepšie kombinujú so žalúziami a hrubé záclony chladia teplú miestnosť na slnečnej strane.

valcovanie

Nechajte regulovať tok svetla, ktorý je pripojený k oknu a parapetu. Môžu byť kombinované s tylom alebo krátkymi závesmi a môžu byť použité nezávisle. Prezentované v širokom výbere vzorov závesov a vzorov.

rímsky

Vyzerajú štýlovo a jednoducho, neskladajú priestor. Môže byť vyrobený z tkaniny akejkoľvek hustoty. Tiež, rovnako ako valcované ekonomicky pri použití materiálu nie je rachot.

francúzsky

Sú to aristokratický predmet kuchynskej výzdoby, môžu byť okrem lambrequin alebo krátke záclony. Tam sú zdvíhacie a stacionárne.

Vo fotografii transparentné francúzske záclony, ktoré sú najlepšou voľbou pre funkčné dekorácie okna nad umývadlom.

S lambrequin alebo drapáky

Záclony s lambrequins ako záclony s pickups sú vhodné pre akýkoľvek štýl, vzhľadom na prízvuk odtieňov a veľkosti kuchyne. V moderných interiéroch budú vhodné neutrálne farby a jednoduché držiaky tkanín. Pre kuchyňu sú vhodné nepápacie lambrequiny z pevnej alebo mäkkej konštrukcie.

Na fotografii sú krátke záclony s pickup z rovnakého materiálu v štýle rustikálne. V neutrálnom interiéri kuchyne sú kľúčovými prízvukmi záclony a obrus.

Záclony Cafe

Líši sa tvarom a spôsobom pripevnenia k stredu rámu okna. Vhodné pre vidiecky štýl, Provence. Najčastejšie používaný držiak na struny a pánty. Môže byť s dvoma polovicami alebo celé. Ak chcete, aby okno vyzeralo vysoko, je zdobené lambrequin na vrchole.

slepý

Vhodné pre moderné kuchyne, môžu byť vyrobené z plastu, hliníka, tkaniny, bambusu, horizontálne alebo vertikálne.

Skladané rolety

Vhodné pre neštandardný tvar okna, pozostávajúci z horného a dolného odkvapu, medzi ktorými je textilná záclona-akordeón. Môžu byť jednostranné alebo pozostávajúce z materiálov rôznej hustoty.

Upevnenie k odkvapu

Spôsob upevnenia krátkych závesov sa nelíši od dlhých. Zapínanie na priechodkách je vhodné pre klasické záclony akejkoľvek priehľadnosti a vyzerá dobre v modernom štýle kuchyne. Priemer šitých krúžkov môže byť rôzny.

Krátke závesy na krúžkoch sú vhodné pre klasický kuchynský interiér. Záves je pripevnený k háku, ktorý je pripevnený k krúžku. Prstene sa voľne pohybujú pozdĺž odkvapu bez väčšieho úsilia.

Slučky sú usporiadané s rôznou frekvenciou, v závislosti od závesu a hmotnosti tkaniny. Slučky môžu byť vo farbe krátkych záclon, alebo sa líšia v kontraste nielen vo farbe, ale aj v materiáli.

Kravaty záclony môžu mať rôzne šírky. Rovnako ako slučky, sú pripojené k odkvapu, ale pomocou viazania uzlov alebo luky. Táto metóda je vhodná pre časté umývanie kuchynských záclon.

Záves je vhodný pre výklenky v kuchyni, upevnenie tylu a krátke záclony. Je vybavený malým vyčnievajúcim závesom nad volánikom.

S pomocou copu môžete vytvoriť hrubú textíliu. Tento držiak je vhodný pre uzavretú rímsu.

Výber látky

Pri výbere tkaniny je potrebné dbať na odolnosť materiálu voči kontaminácii, požiaru, kvalite náterov, pretože kuchynské záclony je potrebné umývať častejšie a je dôležité, aby mali rovnaký vzhľad. Kuchynské textílie by mali byť impregnované čistiacim prostriedkom, ktorý zabraňuje hromadeniu ohňa a prachu. Vhodné ako prírodné tkaniny a syntetické.

Bavlna a ľan

Neskladujte statickú elektrinu, vyzerajte štýlovo s jednoduchým strihom, nespôsobujte alergie. Ľan nevyžaduje ďalší dekor, je ľahko pokrčený. Ľan s prídavkom syntetických vlákien je ľahšie umývateľný, nie je tak pokrčený a vyzerá ušľachtilý.

Bavlna udržuje svoj tvar a farbu dobre, v kombinácii so syntetikou. Z neho sú vyrobené priesvitné krátke záclony a lesklé hrubé saténové závesy.

Vo fotografii bavlnené závesy so žakárom, ktoré tesne zatvoria každé okno dverí. Tento dizajn kuchyne pomáha regulovať osvetlenie a voľne otvárať ľubovoľnú časť okna samostatne.

hodváb

Hedvábne krátke záclony nenahromadia prach, sú dobre prehodené, kombinované len s matným setom, vyžadujú jemné umývanie.

Syntetické tkaniny

Záclony zo syntetiky do kuchyne suché rýchlejšie, trvanlivejšie, nevyblednú.

 • Nylon sa dobre napína, vhodný na tylu, odolný voči znečisteniu.
 • Záclony z viskózy majú hodvábny lesk, tvoria hladké záhyby, neelektrifikujú. Umyte rukou bez otáčania.
 • Acetát nie je elektrifikovaný, udržuje svoju farbu dobre, takéto záclony sa vyznačujú hodvábnym leskom, moc sa nezvracajú, nechávajú prejsť vzduchom.
 • Polyester vo svojej čistej forme je vzácny, najčastejšie je to zmes s viskózou a lycrou. Krátke polyesterové záclony sú trvanlivé, rýchlo schnú, po praní sa nezmrašťujú a nenatiahnu.

Záclony zo syntetickej organzy môžu byť s prepadmi alebo matné, hladké, stlačené, jedno- alebo dvojfarebné, so vzorom. Je to trvanlivá tkanina, nemení tvar po umytí, odolná voči znečisteniu, prenáša svetlo, ale nedovoľuje vzduch.

bambus

V kuchyni sa zmestia krátke záclony z bambusu, ktoré neabsorbujú pach, zadržiavajú teplo, sú ľahko ošetriteľné špongiou a mydlovou vodou. Neštandardné krátke záclony v kuchyni z plastu chránia okno pred vodou, studeným vzduchom, slúžia ako priečka.

tyl

Tkanina pre priesvitné záclony je vyrobená z tylu - nití rôzneho zloženia a spôsobu tkania. Tyl krátke záclony sú omývané častejšie ako záclony. K tomu pretrepte tyl z prachu a namočte ho do teplej vody s čistiacim prostriedkom. Potom sa všetko znečistenie ľahko vzdiali od tkaniny. Ak nie je drvené alebo skrútené, potom nemôžete žehliť, a suché na rovnej ploche.

Dizajn a farba

K dnešnému dňu si môžete vybrať akýkoľvek dizajn krátkych závesov alebo si objednať individuálne. Záclony so vzorom budú svetlé prízvukové monochromatické kuchyne a závesy so vzorom nájdu odpoveď v obrusoch alebo obrúskoch.

Farba krátkych závesov by mala byť kombinovaná s fasádou kuchyne, pracovnej dosky, pracovného priestoru, ale líši sa v niekoľkých odtieňoch.

 • Záclony farba slonoviny fit všetky farby kuchyne.

 • Studené farby ako modrá, modrá, fialová, fialová sú vhodné pre "horúce" kuchyne, kde sa musíte chrániť pred spáleným slnkom. Farba náhlavnej súpravy môže byť ľubovoľná.

 • Teplé záclony, červená, žltá, zelená, oranžová, zvýšiť chuť k jedlu, "teplé" chladné kuchyne, vyzerať dobre s neutrálnou headset.

Rozhodnutie štýlu

Moderný štýl

V modernom interiéri kuchyne sa oceňuje racionálne využitie priestoru, preto tu budú vhodné Roman, rolety, skladané a rolety. Z tkanín sa dáva prednosť zmesovým a syntetickým materiálom. Klasické krátke závesy sú vhodné aj pre nenápadný dizajn.

Klasický štýl

Pre klasický kuchynský interiér je charakteristický luxus. Tento štýl je najlepšie odhaliť na strednom a veľkom kováči so širokým oknom. Krátke záclony zdobia garáž alebo tyl. Výhodné sú tu zmiešané a prírodné tkaniny.

Country hudba

Záclony do kaviarní, rovné ľanové alebo bavlnené závesy s výšivkou alebo potlačou sú vhodné pre vidiecky štýl. Tkanina môže byť prírodná alebo farbená.

Ako šiť roman rolety (foto inštrukcia)

Interiér kuchyne môže byť vyrobený nielen unikátne, ale aj autorom. To pomôže foto workshop na šitie rímskych roliet.

Materiály: tkanina, podšívka, lepiaca páska, závit, 3 šnúry 2 krát viac záclon a trochu viac ako šírka okna, váženie záclon, háčikov, klincov, 7 kolíkov, lamiel, prámikov.

Náradie: ihla, krieda, skrutky, lepidlo PVA, vŕtačka, šijací stroj.

 1. Na meranie veľkosti otvorenia okna. Vypočítajte požadovanú stopu šírky tkaniny otvoru okna + 15 cm v hornej a dolnej zarážke a 5 cm v bočných švoch.
 2. Na nesprávnej strane kriedy označte miesto pripevnenia krúžkov, ohybovú čiaru a typ na okrajoch okraja, horný rez, šitie suchým zipsom.
 3. Váhanie dole, steh a vloženie.
 4. Na nesprávnej strane záclon, blikať lem, vložte lamely do otvorov.
 5. Na spodok dreva pomocou klincov pripojte 2 dielne suchý zips.
 6. Na okrajoch koľajníc označte miesto pre montážne krúžky, prišite ich. Klince na upevnenie krúžkov na dreve.
 7. Pripevnite kábel na rám okna, zabaľte rám s ním, pritlačte ho do krúžkov v spodnej časti. Pripevnite šnúry k spodnému krúžku, aby ste si zabezpečili pevnosť a namazali PVA.
 8. Výslednú šnúru prevlečte cez krúžky, ťahajte pevne, aby ste rozložili záhyby. Založte pásy páskou.
 9. Kábel prevlečte cez montážne krúžky.
 10. Upevnite drevený nosník na rám okna pomocou vŕtačky. Odstráňte pásky, zarovnajte šnúry, spojte ich dohromady.
 11. Kábel pretiahnite cez rukoväť, odmerajte 45 cm od uzla a vytvorte ďalší uzol. Odrežte prebytok. Krátke záclony v ručnej kuchyni sú pripravené.

Vzory krátke záclony

Záclony to robia sami (video)

Význam zloženia tkaniny, je najlepšie zvoliť pre kuchynské záclony tkaniny s odpudzujúce nečistoty a anti-horľavé impregnácia prírodných alebo syntetických kompozícií, ktoré nie sú rachot a udržať farbu po častom umývaní.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár