Alpine slide: ako to urobiť sám

Alpské šmýkačky sa čoraz častejšie objavujú v záhradách, verejných záhradách a rekreačných oblastiach. Krajinné zloženie balvanov, vodopádov, rastlín pripomína kúsok horskej krajiny, ktorá poteší jasným kvitnutím od jari do jesene. Kombinácia hrubých skál a jemných kvetov, smaragdovej trávy vytvára pocit pokoja a častí exotickej divokej prírody. Ak chcete vybudovať alpské snímky, nepotrebujete zručnosti krajinára, dostatok trpezlivosti a fyzickej sily na rozloženie skalných štruktúr, kvetov rastlín. Môžete nahliadnuť zaujímavé riešenia na fotografie, a potom ich prispôsobiť krajine, dizajn stránok. Vytvorenie skalky s vlastnými rukami je fascinujúcim procesom, pretože vegetácia osídľuje kopec novými nápadmi, krajinnú kompozíciu dopĺňajú lampy, hlinené hrnce.

rysy

Alpský kopec je hlinený kopec s kameňmi rôznych tvarov položenými na úrovniach, medzi ktorými rastú kríky a kvitnúce kvety. Umelo vytvorený reliéf napodobňuje prvky obsiahnuté na Vysočine - náhorné plošiny, svahy, útesy. Na reprodukciu kópie vysokohorskej krajiny sa vysadia kamenné záhony s horskými rastlinami. Takýto botanický extrém nie je prispôsobený miestnym podmienkam, preto ho často nahrádzajú miestne tulipány, krokusy, brusnice, brčál. Skalka sa líši od plochého povrchu skalky, veľkého množstva kameňov. Kamenistý štrkový povrch je tvorený na plochom teréne, môže byť umiestnený na ploche niekoľkých desiatok metrov. Externe, skalky v blízkosti krajiny stredného pásu, vysadené stepou a lesnou vegetáciou.

druh

Skalné záhrady sa líšia v ich reliéfe, predtým, ako začnú vytvárať malebnú zónu, je potrebné brať do úvahy zvláštnosti krajiny domu alebo parku.

vyhliadkarysyodporúčanie
1Horská stenaPoužíva sa pri stavbe terasovitých svahov. Kvety, plazivé jalovce sú zasadené do výklenkov a drážok, ktoré zostali v kamennom múzeu a sú vyplnené zeminou.Po vytvorení je stena hojne napojená rozprašovacou fľašou pred zakorenením rastlín.
2Skalnatý kopecNa úpätí nábrežia sú položené malé kamene, vrch je vytvorený z veľkých úlomkov, vysadené sú vysokohorské rastliny.Kopec balvanov, vrstvené kamene v kombinácii s spevnenými chodníkmi, trávniky
3Gorge v horáchV malej priekope alebo dutine sú na svahoch rozmiestnené kamene rôznych výšok, medzi ktorými sa vysádzajú rastliny.Zloženie krajiny je vhodné pre oblasti s prírodnou roklinou, dvoma svahmi. Na posilnenie rokliny balvany preniknúť do zeme
4Horské údolieKamene sú pochované v zemi o tri štvrtiny, robia cesty, vytvárajú trávny koberec, sadia kríkyMnožstvo bylín a kvetov môže byť doplnené fontánou alebo malým rybníkom.
5Skalné útesyZnovu vytvorte zlomeniny horských oblastí s úlomkami kameňa, útesmi vysadenými útesmi, plíživými rastlinamiPráca začína na základni svahu, balvany pevne zapadajú
6Horský potokDno potoka je posiate riečnymi kameňmi, pelety sa ukladajú na brehy a zasadia sa rastliny, ktoré milujú vlhkosť.Účinok voľne žijúcich živočíchov je vysadený papradiami so širokými listami peria zasadenými v blízkosti potoka.
7Alpská záhradaZáhrada je rozbitá na šikmej alebo plochej ploche s použitím minimálnych kameňovZameriava sa na kríky, svetlé rastliny
8Japonské motívyVytvárajú vzhľad zrútenej skaly, vytvárajú malebnú oblasť s čadičom, tufom, zdobia plochu pri základni perlitom, jemným štrkomZdôrazniť štýl rastliny šedej, žltohnedej farby, tlmenej červenej farby, asymetrických trpasličích kríkov
9Mini skalkaRezanie vo veľkom kufri, keramická nádrž, panva je naplnená zeminou, malými kameňmi, vysadenými sedmiami, zrnami a armádou.Odvod vody a drenáž


   
 

Výber miesta

Skalka na mieste je centrálnym prvkom, ktorý musí byť jasne viditeľný, v súlade so záhradnými chodníkmi a ďalšími dekoratívnymi detailmi. Je neprijateľné byť v blízkosti malebnej oblasti skleníkov, postelí, prístavieb. Najúspešnejšie miesta pre krajinnú kompozíciu - trávniky, svahy, dutiny, malé kopce, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miest odpočinku, sú izolované od vetra. Negatívny vplyv na rastliny a stabilitu kamenného stavebného terénu s vysokou úrovňou podzemnej vody. Pre odvod vlhkosti vytvorte odvodňovacie jazierko, ktoré bude vypúšťať vodu, dopĺňať kamennú kvetinovú záhradu. Ľahká alpská alpská flóra, hornatý fragment je žiaduce, aby sa nachádzala na východnej alebo juhovýchodnej strane, kde nie sú žiadne tieniace stromy. V čiastočne zatemnenej oblasti budete musieť vybrať vhodnú vegetáciu. Na skalku nestratil svoju príťažlivosť, mali by byť umiestnené vedľa prostriedkov na zavlažovanie.


Plánovacie a prípravné práce

Vyvinutý projekt pomôže vykonať presné označenie na mieste, naplánovať práce. Na papieri musíte schematicky identifikovať hlavné prvky s označením veľkosti.

Príprava základne pre vysokohorský kopec pozostáva z niekoľkých etáp:

 • schéma sa prenesie na miesto, označia obrysy, odstránia sa bahno s hrúbkou najmenej 40 cm:
 • na ochranu pred nadmernou vlhkosťou a výmenou plynu tvorí vankúš 10-20 cm sutín, rozbitých tehál;
 • povrch je pokrytý vrstvou hrubého piesku 5-10 cm, napojená;
 • na pripravenú drenáž narážajú a utláčajú zmes úrodnej pôdy, drevnej štiepky, humusu a jemného štrku.

Tieto fázy nemožno ignorovať, odvodnenie nielen normalizuje vlhkosť, ale funguje aj ako základ. Kamenná kvetinová záhrada nie je prosesyad v priebehu času.

V miestach, kde sa budú nachádzať mohutné kamenné fragmenty, sa položia veľké fragmenty tehál, pevne sa dotiahnu.

Výber rastlín na pestovanie

Pre vysokohorské kopce zdvihnite vegetáciu s iným obdobím kvitnutia, pomalým rastom. Nie všetky vysokohorské rastliny sa dobre zakorenili, takže záhradní architekti často využívajú zástupcov lesnej a stepnej flóry. Základom kompozície sú krátke borievky, borovica, tuja, papraď, čučoriedka, brusnica. Záhonu je plná levandule, kostry, nechtíka lekárskeho, Badana, mladistvých, brčál. Okolo kamenných stavieb vyzerá krásny vankúš z Moricia a obilia. V strede radov vysadili slnečnice flox. Liečivé a korenené bylinky žijú spolu s kameňmi: miláčik, bazalka, tymián, šalvia, oregano, mäta. Medzi kameňmi, môžete usporiadať vnútorné kultúry v kvetináčoch. Na letnú dovolenku, pelargonium, krytý ruže, hortenzie, hippeastrum, aloe sú prepravované do chaty. Mech dáva prirodzený vzhľad horských fragmentov.Klasická skalka je obývaná rastlinami charakteristickými pre skalnaté svahy, alpské lúky, vysočiny.

 • zimne vytrvalá a nenáročná vŕba Boyd s načechranými listami v kombinácii s plíživými ihličnatými kríkmi a kvitnúcimi trvalkami nerastie do strán;
 • Cotoneaster kríky s malými bielymi kvetenstvo, červené plody dobre prežiť na umelé kopce;
 • Erica kvitne od skorej jari do októbra;
 • Kanadský Derain vytvára biely zelený koberec na alpskom sklze;
 • miniatúrny strom zhoster vyzerá krásne na pozadí kameňov;
 • plazivý evergreen euonymus prežije v tienistých miestach.

Pre skalku vyberte nenáročné kvety: echinacea, alpský karafiát, skalnaté alissum, mladý, zatsekhvost. Pre vrtošivé edelweiss, rock bells je ťažké starať.


   
  

Schéma výsadby

Zrakovo je skalka rozdelená na vrstvy, každá úroveň je plná vegetácie s podobnými podmienkami starostlivosti.

Viacvrstvová výplň

úrovneodporúčanierastliny
1topZasadené svetlo milujúce, odolné voči vetru, nedostatok vlhkosti, bylín a kvetovIberis, mladý, plesnivý tymian
2priemernýVyberte si pestovanie v čiastočnom tieniWoolly chistits, phlox, slnečnice, alpské aster
3dolnáFootplate robia tieňovo milujúce kultúry, ktoré milujú vlhkosťRhododendrony, ephedra, saxifrage

Skalky začínajú sadiť z kríkov, ihličnanov a vysokých rastlín, ktoré na úpätí vyzerajú veľkolepé kamene. Výklenky pre termofilné stromčeky sú izolované jemným expandovaným ílom.

Výber kameňov, možnosť položenia

Ak chcete urobiť správnu voľbu, musíte poznať stupeň krehkosti, pórovitosť každej skaly.

 • Pieskovcové bloky s hrubozrnnou štruktúrou sa používajú nielen na výzdobu alpského šmýkačka, ale aj na výsadbu kríkov s jemnými koreňmi.
 • Žula sa používa v kombinácii s ihličnanmi, vresovými kríkmi.
 • Tufa je vhodná pre vysokohorskú flóru, krásne zarastenú lišajníkmi.
 • Bridlica vrstvená na listoch, dobre zapadá do horskej steny, rebrík.
 • Dolomit znižuje kyslosť pôdy, ľahko sa spracováva.

Možnosť položenia závisí od typu alpského šmýkadla. Ak chcete znovu vytvoriť údolie, balvany sú položené chaoticky. Pre kamenistú stenu sú zvolené ploché fragmenty rovnakej výšky, nerovnosti sú kompenzované malými kameňmi. Pri položení kopca na svah sú kamene umiestnené paralelne s miernym svahom smerom dozadu.


 

Krok za krokom, ktorým sa klasická skalka

Prvá vrstva je položená z veľkých balvanov, medzery sú vyplnené malými kameňmi, prázdny priestor je pokrytý kamienkami. Pre prirodzené zmrštenie sa na jeseň tvorí horninová štruktúra. Premýšľajte nad styling vopred, takže je ľahké sa pohybovať po kopci pre zalievanie, pleťou. Aby sa vytvoril efekt prirodzenosti, symetrii a jednotnosti sa vyhneme. Prvá vrstva je rozložená z veľkých blokov, prehĺbená na tretinu objemu. Medzery sú vyplnené malými kameňmi, medzi ktorými nechávajú priestor pre rastliny. Položený rad je pokrytý pôdou, zhutnený, napojený. Na nasledujúcich úrovniach sa nachádzajú menšie kamenné fragmenty. Vrchol vysokohorského kopca je korunovaný veľkým krásnym kameňom.

Na zachovanie prirodzenosti skalnej štruktúry je postavená z jedinej skaly.

Alpský zavlažovací systém

Ak je substrát riadne pripravený, mulčovanie sa vykonáva, potom je záhon napojený iba počas obdobia sucha. Mulčovanie si zachováva vlhkosť, raz za rok. Pre vysokohorskú flóru je vhodná studená voda, kvitnúce záhrady a izbové rastliny ako teplé zavlažovanie. Uľahčuje starostlivosť o zavlažovanie na skalách. Zavlažovací systém sa rýchlo zostavuje vlastnými rukami z hotových zostáv. Súprava sa skladá z mikro-hadíc s kvapkadlami, ktorými prúdi voda zo zásobníka do koreňov. Vyvíjajú sa lepšie, zlepšujú vzhľad ihličnanov, posilňujú odolnosť sadeníc. Keď kvapková závlaha nevytvára kôru, nedochádza k zvýšenému odparovaniu, ktoré poškodzuje kvitnúce rastliny. Objem uvoľnenej vody môže byť regulovaný riadiacou jednotkou.

Dekoratívny dizajn

Dekor z prírodných materiálov, umelé rybníky, svetlá, aby skalka unikátne. Horská krajina dopĺňa suché potoky. Pri správnom usporiadaní sa zdá, že pozdĺž vysušeného lôžka prúdil prúd vody. Zdroj prúdenia by mal ísť von z veľkého balvanu, ústa sú skryté v zelených priestoroch, veľké listy. Vodná hladina je napodobnená kamienkami, malým štrkom.

Alpská šmýkačka s rybníkom

Pre rybník vytiahnu jamu, izolujú steny pomocou butylkaučukovej fólie. Malá vodná plocha môže byť vyrobená z auto pneumatiky alebo špeciálnej laminátovej vložky, ktorá je umiestnená v jamke, ktorá opakuje tvar strán. Pre prúd tečúci pozdĺž kamenného lôžka do rybníka je namontované čerpadlo a pripojené na prívodnú hadicu. Pre kaskádu majú ploché kamene, upevňujú ich polyuretánovou penou, zakrývajú švy malými úlomkami. Ozdobte skalku, vytvorte chladnú malú fontánu. Na uľahčenie práce si kúpte čerpadlo so zabudovaným filtrom. Jednotka je inštalovaná v nádobe naplnenej vodou, podľa návodu. Na vytvorenie fontány bez čerpadla sa do rybníka vloží vodovod. Voda môže byť odklonená do záhrady na zavlažovanie.  

Osvetlenie kopca

Alpská záhrada, osvetlená mini-bodovými reflektormi alebo ledovými svetlami na kolíkoch, vyzerá večer veľkolepé. Svietidlá so širokým uhlom rozptylu osvetľujú kríky, smerové svetlá osvetľujú kvety a listy. Najjednoduchšia možnosť podsvietenia - svetlá na solárnych batériách. Nedostatok kábla poskytuje slobodu konania, osvetlenie môže byť inštalované na každej úrovni, zvýraznite nádrž, terasy. Pozemné svetlá môžu načrtnúť obrys malebnej zóny alebo zvýrazniť kríky. Podvodné osvetlenie s lampami rôznych farieb vizuálne zvyšuje objem, maľuje vodu. Okolo rybníka sa pohybujú voľne plávajúce slnečné guľové svetlá.

Vymeňte svetlá, zvýraznite obrys alpských šmýkačiek a kamienkov pokrytých fluorescenčnou farbou.Usporiadanie priestoru na čítanie alebo pitie čaju

Za úlomkom horskej prírody rozdeľte trávnik na odpočinok. Pre pohodlie sú obidve strany orámované zelenou stenou listnatých kríkov, krátkymi cyprusmi a odrodami thuja, ktoré dosahujú 80-90 cm. Rekreačná oblasť je vybavená záhradným nábytkom z ratanu. Pre stôl sa na základňu blokov položí doska (veľkoplošná doska) horniny. Originálne stoly a lavice sú vyrobené z gabiónov a dosiek. Takéto možnosti vytvárajú zmysel pre harmóniu a celistvosť. Na čítanie na rybníku, môžete dať paletu na kamene. Bude teplé, bude zdobiť miesto kamenné uličné centrum.


    

Pravidlá starostlivosti a tipy

Na starostlivosť o alpskú šmýkačku nepotrebujete špeciálne zručnosti. Trávy, kríky, kvety sa vyvíjajú dobre na mulčovanej zmesi pôdy, ktorá bola poskytnutá počas prípravy kamennej kvetinovej záhrady. Správne vysadené na úrovniach výsadby nepotrebujú časté zalievanie. Abundantly zalieval "rock garden" populácie až po pristátí. Tam je dostatok hnojív na niekoľko rokov v výsadbe substrátu hvoynik od škôlky. Na internete, musíte vidieť, ako správne vodu, rez, kŕmenie, závod každý závod.

Starostlivosť o krajinnú kompozíciu sa líši podľa sezóny.

 • Po jarnom rozmrazení sa zo šmýkadla odstráni úkryt, zavedie sa hnojenie, obnoví sa štrkový mulč, nahradia sa krakované kamene a spevnia sa kamene, trhliny sa vyplnia.
 • V lete odstránia zvyšky stopiek, poškodené listy, odrezajú výhonky a transplantačné rastliny v máji alebo auguste. Namiesto burín je povolené ošetrenie burín chemikáliami. Zriedený produkt sa vstrekne do miesta rastu buriny striekačkou alebo na listy.
 • Neskorý jeseň, listy sú odstránené tak, že kamenistý ekosystém nezmrzne, zakryje sa vetvami jedlí. Na ílovitej pôde sa vytvárajú vetvy pre roztavenú vodu.
 • V zime, ak je malý sneh, nalejte sneh na vlastnú päsť.

záver

Na vybudovanie vysokohorského sklzu je potrebné položiť drenážnu základňu. Zabraňuje poklesu kamennej štruktúry a stagnácii vody. Je potrebné naladiť dlhodobú prácu na príprave staveniska, výsadbu sadeníc, sadeníc, vytvorenie podmienok pre prežitie osídleného ekosystému. Dokonca aj s nezávislou kompozičnou pomôckou sa veľa peňazí vynakladá na trpasličí stromy, balvany. Ak chcete ušetriť v krajine, na území vidieckeho domu, môžete vytvoriť imitáciu horskej krajiny z šrotu materiálov. Po obvode obrábaných polí sa vyberajú kamene, v lese sa na lúkach zbierajú voňavé trávne semená, z lesa sa privádzajú čučoriedkové kríky a brusnice. Na novom mieste, Brčál, paprade, mušle, pomněnky, lungfish, krokusy, snežienky rýchlo zakoreniť. Starostlivá práca a predstavivosť pomôžu vytvoriť jedinečné zloženie. Hlavná vec - nepreháňajte to s výzdobou, skalka nie je zdobená umelými materiálmi.

Zanechajte Svoj Komentár