Ruské kachle v modernom interiéri súkromných domov

Pred časom boli ruské kachle v modernom interiéri nahradené krbmi vo väčšine domov, ale dnes sa móda pre ruské kachle vrátila. Táto možnosť dizajnu pre vidiecky dom vám umožní vytvoriť štýlový, pohodlný interiér a spoľahlivé nezávislé vykurovanie celého domu kedykoľvek počas roka.

Historické pozadie

Prítomnosť ruských kachlí sa stala skutočnou legendou - skôr v každom súkromnom dome boli inštalované také vykurovacie zariadenia. Stali sa neoddeliteľnou súčasťou ruského folklóru. Dokonca aj dnes je ruské kachle ťažké nájsť náhradu vzhľadom na jeho spoľahlivosť!

Nie je presne známe, kedy začali inštalovať také stavby na vykurovanie domu v Rusku. Podľa indikatívnych údajov sa ich prototypy objavili pred viac ako 4 tisíc rokmi, keď sa ľudia rozhodli usporiadať v dome možnosť vytvoriť oheň ukrytý v hlinených materiáloch.

Sporák vo vidieckom drevenom dome

V Rusku sa pece vyznačovali murivom. Až do 13. storočia existovali častejšie varianty kurčiat, v ktorých neboli žiadne komínové rúry smerujúce do ulice. V takýchto prípadoch dym vychádzal z priestorov kvôli prievanom cez dvere, ale zároveň sa sadze neustále usadili na akýchkoľvek povrchoch, čo spôsobilo veľa nepríjemností.

Zvyčajná verzia sa však objavila až v 18. storočí. Potom boli vyrobené z tehál so žiaruvzdornými vlastnosťami, mali komíny. Tieto stavby potom umiestnili len v rohoch chaty, nie ďaleko od vstupných dverí. Medzi stenou a sporákom bolo dovolené ponechať malý priestor, kde sa uschovávali rôzne kuchynské potreby.

Ruské kachle a moderné interiéry

Veľké množstvo populárnych presvedčení je spojených s ruskými kachľami, ale potom prišlo 20. storočie - to všetko sa stalo minulosťou. Rozvoj technického pokroku urobil vlastné úpravy zariadenia autonómneho vykurovania vo všetkých súkromných domoch. Ľudia najčastejšie začali vybavovať mestské domy plynovým alebo elektrickým kúrením. Klasický typ ruských kachlí je však pozoruhodný svojou hospodárnosťou a jednoduchosťou prevádzky, pretože dnes sa móda pre jeho inštaláciu vracia do vidieckych domov.

Malé kachle v obývacej izbe zdobené dlažbou

Moderné možnosti sa už nepoužívajú na priame varenie, pretože je dôležité používať elektrické, plynové horáky. Je to však stále účinný spôsob organizovania autonómneho vykurovania domu, ako aj prvok dekoratívneho dizajnu moderného interiéru a celkom originálny.

Varianty možností

Počas existencie ruských kachlí sa objavilo niekoľko variantov jeho konštrukcie, ktoré sa od seba odlišujú v niektorých konštrukčných prvkoch. Prvým najzreteľnejším prvkom konštrukcie, ktorý okamžite upúta pozornosť, je vzhľad lôžok - prichádzajú v rôznych veľkostiach alebo tvaroch:

 • s priečnymi lôžkami, umiestnenými za ústami potrubím. Ide o typickú možnosť, v ktorej sú naraz k dispozícii dve lôžka;
 • s pozdĺžnym typom lôžka, keď sa nachádza za pecou. Takže posteľ sa stáva širšou, a tiež tam je ďalšie miesto pre ukladanie rôznych zásob.

Zjavné rozdiely môžu byť rôzne možnosti pre zariadenie top box:

 • klasický obchod na jednej strane;
 • Krb s krbom umožňuje kombinovať sporák s krbom, pričom krb je možné preniesť do inej miestnosti.

Výber ruských kachlí dnes

Je potrebné zvážiť rôzne možnosti zariadenia ruských kachlí na nájdenie najvhodnejšieho zariadenia. Líšia sa veľkosťou a funkčnosťou, stojí za to bližšie sa pozrieť na každú možnosť.

"Ala-Rus"

Variant „ala-rus“ bol vytvorený skôr na konštrukčné účely, pretože zbiera množstvo klasických domácich potrieb a šperkov, ktoré sú zvyčajne spojené s Ruskom, dejiny ruského vidieka. Existuje však niekoľko funkcií:

 • Nemali by ste preťažovať dizajn dekoratívnymi prvkami alebo výkresmi;
 • na dekoráciu môžete použiť balalajku alebo trsy sušených plodov a byliniek;
 • na stenách je miesto pre vyšívané uteráky alebo amulety.

Takáto pec bude jasná, zreteľná škvrna, nikdy nepozorovaná. Pre tých, ktorí sú v blízkosti tradičných ruských povier, bude ručne vyrábané sušienky vynikajúcou dekoráciou.

Ruská chata

V ruskej chate je klasický interiér zvyčajne zdobený drevenými materiálmi. Klasická pec z tehál alebo ílu, ozdobená dekoratívnymi materiálmi, sa zároveň dokonale hodí do miestnosti. Má množstvo funkcií:

 • Môžete použiť dlaždice na dekoráciu, ale je neprijateľné používať príliš svetlé odtiene;
 • Je vhodnejšie použiť modré, biele a modré odtiene, zlaté tóny sú prípustné;
 • Na výzdobu používajú staré ruské klasické vzory, ktoré sú v dokonalej harmónii s drevenými materiálmi.

Takáto štruktúra nemusí byť funkčná. Môže byť použitý len ako dekoratívny prvok, ktorý zdobí miestnosť, čím mu dodáva útulný vzhľad.

Ruský terem

Bohatá výzdoba ruského terema sa najviac podobá typickým ilustráciám starých ruských rozprávok. Kachle, vyrobené v tomto štýle, sú veľmi svetlé a neobvyklé miesto moderného interiéru a budú perfektne kombinované s klasickým drevom a modernými materiálmi. Pec tohto typu sa vyznačuje niektorými charakteristickými znakmi:

 • prípustná dekorácia s veľkým počtom dlaždíc, ktorá dáva báječný dizajn;
 • rozmery v tomto prípade sú zvyčajne dosť pôsobivé, pretože stojí za to si vybrať túto možnosť pre veľké plochy a izby s veľkými veľkými oknami;
 • V dizajne sa používajú svetlé a nezvyčajné odtiene a farebné dlaždice v tomto prípade nezasahujú do dizajnu.

Ak táto možnosť nie je plánovaná na použitie funkcie vykurovania, je možné urobiť dekoratívnu podobnosť kachlí proti stene z drevených materiálov a dizajn môže dopĺňať elektrický krb. V tomto prípade sa sporák stáva exkluzívnou dekoráciou, ktorá dáva motívom interiéru rustikálny ruský štýl.

Kde inštalovať

V vidieckych domoch, moderné majitelia domov čoraz viac vracajú ruské kachle do interiérov, pretože živý oheň a teplo zo skutočného kachle nebudú skutočne nahrádzať kuchynské spotrebiče alebo rôzne ohrievače. Ale keď sa objaví otázka o umiestnení pece, existuje veľa niektorých nuancií, ktoré by sa mali zvážiť pri plánovaní inštalácie ruskej pece.

Inštalácia v obývacej izbe

V tomto uskutočnení sa pec stáva centrálnym prvkom vnútornej miestnosti. To je dôvod, prečo je obývacia izba často zvolená pre veľmi svetlé a krásne dizajnové možnosti pre kachle a samotné kachle sú umiestnené v dostatočne veľkej vzdialenosti od prvkov nábytku v miestnosti.

Veľmi populárne dnes obývacie izby, vyrobené v rustikálnom štýle, ktoré sú pomerne lacné, a zároveň vyzerajú veľmi pôsobivé. Na vytvorenie takýchto interiérov sa používajú prevažne drevené a kovové materiály a nábytok nemá žiadne prebytky a príliš komplikované detaily.

Stojí za to pripomenúť si niektoré nuansy:

 • nábytok je zvolený s pastelovými farbami v dizajne, ako aj bez zbytočných dekoratívnych prvkov, takže neodvádza pozornosť od hlavného prvku - ruských kachlí;
 • osvetlenie sa musí zvoliť nenápadne, s použitím nenápadných svietidiel alebo štylizovaných ako petrolejové lampy;
 • V hornej časti sporáka môžete vybaviť varnú lavicu s ručnými prikrývkami a mäkkými vankúšmi, vyšívané ruskými vzormi.

Pre moderný nábytok a interiéry zdobené bez drevených materiálov sú kachle s jednoduchým dizajnom bez dekoratívnych prvkov v minimalistickom štýle dokonalé. Výzdoba pece s umelým dekoratívnym kameňom alebo dokončovacími tehlami je prípustná a s takýmito možnosťami sú dokonale zladené s drahými možnosťami nábytku, vrátane čalúneného nábytku s koženým čalúnením.

Inštalácia v kuchyni

V kuchyni je klasické miesto na inštaláciu ruských kachlí. Musím povedať, že toto je najlepšie miesto, ale sú tu nejaké nuansy, pretože moderná kuchyňa sa výrazne odlišuje od starej ruskej kuchyne klasických drevených domov. Pri inštalácii je potrebné pamätať na nasledujúce momenty:

 • je neprijateľné inštalovať domáce spotrebiče v blízkosti sporáka - všetky by mali byť v pomerne pôsobivej vzdialenosti;
 • jedálenská časť miestnosti by nemala byť v tesnej blízkosti kachieľ, aby nebola príliš horúca;
 • Nemali by ste preťažiť vonkajšie strany ruských kachlí s dekoráciami a rôznymi malými dekoratívnymi prvkami.

Pre rustikálnu kuchyňu bude relevantný minimalistický štýl s použitím drevených materiálov. Stretch stropy a tapety sú najlepšie pre mestské byty - z vysokých teplôt, ich povrchy sa rýchlo stávajú nepoužiteľnými a je lepšie nechať drevené povrchové úpravy alebo laky.

Je dôležité, aby kuchyňa zostala jasná a útulná, preto sa v miestnosti vyrábajú veľké okná a inštalujú sa aj vhodné svietidlá. Svetlý dizajn ruských kachlí v kuchyni s použitím viditeľných škvŕn a farieb pre dizajnérsky prízvuk bude relevantný.

Zdobiaca pec

V súčasnosti sa na výzdobu ruskej rúry používajú rôzne materiály. Vyberajú sa v závislosti od toho, či sú kachle nové alebo či majú byť staré kachle opravené, ako aj vzhľad miestnosti. V prípade starej pece treba začať s prípravou povrchov vrátane odstraňovania trhlín a odstraňovania starých omietok, ako aj demontáže starých konštrukcií s cieľom ich nahradenia novými.

Po uvedení všetkých povrchov do pracovného priestoru môžu byť dekorované s použitím mnohých moderných alebo klasických materiálov, ako aj rôznych štýlov dizajnu v závislosti od celkového štýlu, v ktorom je dom zdobený.

obklady

Tradičné dekorácie pre ruské kachle sú dlaždice. Dávajú výrobku farebný a neuveriteľne krásny vzhľad, rovnako ako spoľahlivé a vysoko kvalitné, a sú vyrobené z žiaruvzdorných druhov ílu. Sú pripevnené k stene kachlí pomocou rumpa a ich predná časť je glazovaná ozdobou, aby sa dosiahol maximálny dekoratívny efekt.

Medzi vlastnosti takýchto dekoratívnych materiálov patria:

 • obklady sú povolené len pri zdobení muriva;
 • podšívka je umiestnená zdola nahor, dlaždice sa neustále zvlhčujú vodou;
 • na injektovanie použite sadrové cesto so špeciálnym zložením.

Vzory dlaždíc sú prezentované obrovské množstvo, a pre ich realizáciu sa používajú ako reliéfne a ploché dlaždice s rôznymi farbami. Dlaždice sú monochromatické alebo maľované a môžu byť vyrobené aj v niekoľkých farbách. Vyberte farbu dlaždíc by mala byť založená na celkovom dizajne priestorov súkromného domu, kde sa inštalujú ruské kachle.

Omietky a farby

Rozpočtové možnosti obkladových materiálov budú dekoratívne omietky alebo moderné typy dekoratívnych náterov. To je najlacnejšia možnosť, ale nemenej krásna. Príslušná možnosť pre moderné interiéry v minimalistickom štýle, ktoré nemajú zbytočné dekoratívne prvky.

Medzi vlastnosti tejto úpravy možno zdôrazniť:

 • potreba zahriať pec a navlhčiť steny vodou pred začatím práce;
 • omietka by sa mala aplikovať aspoň v dvoch vrstvách a druhá by mala byť hrubšia;
 • po omietaní naneste vrstvu farby alebo dekoratívne omietky.

Farba materiálov na obklady v tomto prípade je možná a mala by byť zvolená len v súlade so štýlom priestorov súkromného domu. Ak je potrebné vizuálne mierne zmenšiť veľkosť konštrukcie, potom je potrebné zvoliť varianty tmavšej farby pre zodpovedajúci efekt, aby bola rúra tmavšia ako ostatné zariadenie v miestnostiach.

Dekoratívne obklady

Dlaždica je veľmi originálna a krásna možnosť dizajnu. Je možné fixovať takéto dokončovacie materiály lepiacou maltou a klincami, aby sa držali hrany dlaždíc. Medzi veľmi neobvyklé materiály si môžete vyzdvihnúť prírodný kameň ako mramor alebo žula, ale je to dosť drahé.

Zvláštnosťou dekorácie dlaždíc sú:

 • potreba výberu tepelne odolných dlaždíc, ktoré sa nevypália z teploty;
 • dôležitosť výberu kvalitného trvanlivého riešenia pre upevňovanie materiálov.

Z vizuálneho hľadiska majú takéto materiály studený efekt, a preto sú vhodnejšie pre široké obývacie izby alebo kuchyne. Pre menšie obytné miestnosti je lepšie zvoliť iné možnosti dokončenia, aby sa dosiahol teplejší vizuálny efekt pre ruské kachle.

Bytové dekorácie

Výmena obloženia je nákladná a vážna záležitosť, ktorá si na to bude vyžadovať veľa pracovných síl a zdrojov. Avšak, ak je rúra stará, a chyby nie sú príliš nápadné, potom môžete urobiť s zdobenie s rôznymi domácimi prvkami. Nevýhody možno skryť pomocou rôznych vecí:

 • Vyšívané uteráky s tradičnými vzormi;
 • hrnčiarske a liatinové hrnce v starom štýle;
 • strapce sušených plodov alebo byliniek;
 • drevené stojany a drevené pelety v blízkosti sporákov;
 • vankúše, kožky a deky na lavici.

Okrem toho môžete umiestniť rôzne police na hrnce, riady a iné prvky kuchynského riadu, ktoré nielenže ozdobia steny, ale aj ich funkčnosť.

Vlastnosti ruských kachlí

Pri inštalácii ruských kachlí sa najprv musíte uistiť, že základ základov budovy vydrží ďalších sto kilogramov. Vhodné sú základy základov, na ktoré si vyberajú tehlu alebo betón. Keď si pilotová základňa vyžaduje dodatočné vystuženie, je lepšie v tomto prípade odmietnuť myšlienku inštalácie ruského kachle alebo tohto typu nadácie.

V spodnej časti konštrukcie sa nachádza základňa s vybavenou komorou, ktorá sa zvyčajne používa na uloženie rôznych prídavných funkčných prvkov, ako aj palivo na zapálenie ruských kachlí. Základ umožňuje zdvihnúť pec pre jej pohodlnejšiu prevádzku.

Nad základňou je inštalovaná strecha, na ktorú sa naleje ďalší piesok alebo hlinka, a na ňu má byť inštalovaný spodok ohniska. Súčasne sa na stenu urobí špeciálny sklon, takže by bolo vhodné použiť pec ruských kachlí a pracovať s palivom. Okrem toho je to tak, že palivo bude horieť rovnomerne.

Varná komora je zložená z varnej komory a pece a vpredu je otvor s kovovými klapkami na nastavenie paliva, ako aj montáž riadu s pripravovanými pokrmami. Ak neplánujete používať túto rúru na varenie, mali by ste tento prvok dizajnu opustiť.

Ruské kachle v interiéri

Moderné typy ruských kachlí sa líšia od tých, ktoré boli inštalované všade v domácnostiach v Rusku 18. storočia. Používajú sa dnes v letných kuchyniach, aby sa kuchyňa po celý rok.

Je neprijateľné, aby dôvera k neskúseným ľuďom - to povedie k problémom počas prevádzky. Je potrebné starostlivo naplánovať zariadenie rustikálnych kachlí, premýšľať nad každým z jeho prvkov, ako aj vybrať najkvalitnejšie materiály na vytvorenie ruských kachlí.

Zanechajte Svoj Komentár