Usporiadanie prania v kúpeli: príklady interiéru

V komplexe sauny nájdete parný kúpeľ, šatňu, práčovňu a relaxačnú miestnosť. V primitívnejších, kompaktnejších prevedeniach chýbajú posledné dve miestnosti, ale zvyšok bude zbavený určitého pohodlia. Mnohé tradície sú spojené s ruským kúpeľným domom v našej krajine. Výhody postupu prudko rastú vysoko cenené v čase starovekého Ruska. Dokonca aj každý chudobný človek každú sobotu umyl vo vani, možno to bola práve táto pravidelnosť, ktorá určovala dobré zdravie, pre ktoré boli Rusi slávni. Stavba bola vždy postavená na predmestí, ďaleko od obytných budov. Aj keď vysvetlenie pre toto je ľahko nájsť vo folklóru (špina a koncentrácia nečistých duchov), ale skôr naši predkovia sledovali základné pravidlá požiarnej bezpečnosti. Vo vani sa nenachádzali žiadne ikony, snažili sa neprevádzať riad do domu. Povery povedali, že malý špinavý pes, bannik, si ju vybral ako dom, ktorý, podobne ako sušienky, musel neustále upokojovať jedlo.

Všetky rituálne veštenia sa odohrali v tejto budove, pretože svätý obraz tu nenasledoval mladé dievčatá, dychtivý naučiť sa meno ich zasnúbených detí. Hoci v súčasnosti existujú moderné alternatívy k saunám - saunám (fínska verzia), vírivke, japonským sudom, stále zostávajú relevantné. Najviac „duchovných“ odpočinkov tu trávia. Okrem toho proces stúpania s brezovými smetákmi a trávnou parou trvá len malú časť voľného času a osobitná pozornosť sa venuje priateľským rozhovorom v relaxačnej miestnosti po zákrokoch. Pranie v kúpeli je potrebné na opláchnutie po parnom kúpeli. Niektorí veria, že je potrebné sem prať, pretože na čistej koži je lepšie otvoriť póry pod vplyvom pary, pretože postup je určený skôr na regeneráciu. Článok sa bude zaoberať príkladmi usporiadania umývania a pravidlami pre ich dizajn.

Výhody kúpeľne

V priestranných kúpeľniach na umývanie umiestnite samostatnú miestnosť. Ak je budova malá a nemá ústredné kúrenie, potom je táto funkčná oblasť kombinovaná s parným kúpeľom a oddelenie od nej sa vykonáva pomocou priečky. Obe možnosti umiestnenia majú svoje výhody a nevýhody. Samostatné umývacie zariadenia umožňujú:

 • Vytvorte jedinečný vnútorný priestor.
 • Použite odolné a odolné materiály na dekoráciu (dlaždice).
 • Poskytnite jednorazové umývanie naraz viacerým osobám, ak je vybavené dvojicou sprchovacích kútov.
 • Zjednodušte údržbu sprchy.

    

Medzi nevýhodami tejto možnosti patria len potreba pripojenia ústredného kúrenia na vykurovanie samostatnej miestnosti a vody. Pranie v kombinácii s parným kúpeľom tiež nie je bez cností:

 • Úspora miesta.
 • Praktický interiér, ak je pec s predĺženou pecou umiestnená v strede.
 • Spotreba paliva, pretože technicky bude potrebné vykurovať iba jednu miestnosť.

Kombinovaná verzia má však jednu zásadnú nevýhodu - miestnosť sa stáva menej pohodlnou počas prevádzky, ak sa v rovnakom čase varí celá skupina ľudí.

    

Požiadavky na pranie

Pranie v kúpeli by malo byť riadne vybavené. Osobitná pozornosť by sa mala venovať: t

 • ventilácia;
 • mozgov;
 • Vedenie elektrických rozvodov;
 • Systém prívodu vody;

Hovoríme o vlastnostiach usporiadania samostatnej miestnosti. Ak je umývanie kombinované s parným kúpeľom, zoznam potrebných zariadení sa môže líšiť.

    

Systém zásobovania vodou

Systém prívodu vody v umývačke by mal fungovať v neprerušovanom režime. Zároveň je možné vypočítať rezervu zdrojov na základe počtu ľudí, ktorí sa v priemere zúčastňujú kúpeľov. Táto nuancia sa týka tých budov, do ktorých sa musí voda dodávať ručne, a to plnením nádrže. Na zjednodušenie výpočtov je možné vychádzať z priemerných hodnôt. Na jedno sedenie potrebuje dospelý asi 40 litrov, z ktorých 1/4 padá na horúcu vodu. Pri takom umývaní spravidla dajte len jednu sprchu. V etape výstavby je položený základ vodovodného systému a inštalované potrubia. Ohrievače používajú elektrické a plynové alebo oboje. V tomto prípade bude jeden hlavný a druhý náhradný. Ak máte v pláne navštíviť kúpele veľkými spoločnosťami, je lepšie zvoliť si podlahový ohrievač vody, pretože objem jeho nádrže bude minimálne 100 litrov vody.

Ak sú v miestnosti problémy s elektrickou energiou, môžete použiť moderný sporák s výmenníkom. Na rozdiel od náprotivku so vstavanou nádržou, táto jednotka vám umožňuje zobraziť zariadenia na ohrev vody na prívod vody nachádzajúce sa v iných miestnostiach.

    

ventilácia

V drevených kúpeľoch v práčovniach sa mení úroveň vlhkosti a dochádza k výrazným výkyvom teploty. Samozrejme je potrebné vykonať ventilačný systém, ktorý poskytne miestnosti vysoko kvalitnú cirkuláciu vzduchu. V jeho neprítomnosti je možné prehriatie tela osoby, ktorá sa zdržiava v práčovni, výskyt plesní, spór, ktoré sa môžu dostať do pľúc, a koncentrácia nepríjemných "stagnujúcich" pachov. Vetranie môže byť prirodzené alebo nútené. V prvom prípade dochádza v dôsledku poklesu tlaku k cirkulácii vzduchu. Sieť je vytvorená a zostavená ručne. Nútené vetranie napájacieho typu sa môže použiť s neschopnosťou prírodného systému vyrovnať sa s objemom vzdušných hmôt alebo v prípade, že takýto systém vôbec neexistuje. V tomto prípade hlavnou hnacou silou je ventilátor, ktorý vstrekuje vzduch a filtračný systém ho čistí.

Druhy odpadových vôd pre odpadové vody

Najlepšou možnosťou by bolo pripojenie k centralizovanej kanalizačnej sieti alebo integrácia so systémom bytovej výstavby. Ak to nie je možné, potom existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť odpadovú vodu:

 • Inštalácia zásobníka. Kanalizácia bude musieť byť systematicky odčerpaná.
 • Odvodňovací systém. Nie je to najspoľahlivejšia možnosť, ktorá sa používa pre malé plechovky. Základom drenážneho systému môže byť studňa alebo „vankúš“. Voda sa prirodzeným spôsobom ponorí do zeme. Tento kanalizačný systém je považovaný za najjednoduchší v stavebníctve, ale chyba môže byť nákladná, dokonca aj po zničení podlahy budovy.
 • Žumpa. Nachádza sa vo vzdialenosti 2-2,5 m od kúpeľa. Rúra bez ohybov pre odtok pod uhlom. Veľkosť jamy sa vypočíta na základe priemerného počtu osôb a frekvencie ich návštev v kúpeli.
 • Septik. Stavba bude pomerne drahá. Hlavný rozdiel v usporiadaní vane septiku z podobnej jednotky pre dom leží v hĺbke jamy, ktorá je takmer dvakrát menej. Samotné kamery môžu byť vyrobené z pneumatík KAMAZ alebo betónových krúžkov.

Pri usporiadaní kanalizácie je potrebné zvážiť tri hlavné aspekty:

 • Hĺbka podzemnej vody.
 • Druh a vlastnosti pôdy.
 • Hĺbka zamrznutia pôdy.

Napríklad nie je možné vybudovať drenážny systém na ílovitých pôdach a pre pieskovce, v ktorých voda nestaguje, je optimálne vhodný.

    

Zapojenie - najprv bezpečnosť

Para je vynikajúci vodič prúdu, takže všeobecný spínač, štít a rozvodné skrine by mali byť inštalované v čakárni. Svietidlá pre umývanie, ako aj pre parné kúpele, potrebujú špeciálne. Ich prevedenie by malo byť tepelne odolné, keramické a drevené tienidlo. Ak sú majitelia presvedčení o kvalite ventilačného systému, potom toto pravidlo možno zanedbať. Výstup v praní je však nežiaduci. Najbezpečnejším miestom pre nich, kde je nízke riziko zatvorenia, je čakáreň. Spínače možno použiť ako obvykle v jednoduchej sprchovacej miestnosti v dome, ale to opäť závisí od kvality vetrania.

V drevených kúpeľoch musí byť otvorený celý elektrický systém. Ale neťahajú ho pozdĺž soklov, ale cez podkrovie pre väčšiu bezpečnosť.

Štýlový smer a vlastnosti dokončovacích materiálov

Aby interiér umývačky vyzeral krásne a kompletne, je potrebné zvoliť si správny dizajnový štýl. Konštrukcia neukladá žiadne obmedzenia voľby smeru. Medzi populárne a neobvyklé možnosti si všimnite:

 • Tradičný ruský štýl s guľatinou alebo drevenou výzdobou. Ak to priestor miestnosti umožňuje, potom sprchy dopĺňajú font so studenou vodou.
 • Luxusné, moderné podkrovie s vysokými stropmi a otvoreným systémom komunikačných liniek.
 • Experimentálne a nezvyčajné pre kúpeľ neoklasicizmus, ktorý organicky spája tradície a trendy moderného interiéru.
 • Laconic stredomorský štýl s keramickými dlaždicami vo výzdobe a pokojnými farbami, v ktorých prevládajú biele, nefritové, zelené a modré odtiene.
 • Rímsky štýl so stĺpmi alebo pilastrami, klenutými klenbami a dekoratívnym štukom.

Tiež, tradičné Provence, škandinávske, eko štýl alebo koncepčné smery sú použité pre dekoráciu: minimalizmus, high-tech, chata.

    

Drevené panely a obklady stien

Na zdôraznenie štýlu zrubového kúpeľného domu sa interiérová výzdoba vykonáva pomocou dreva a pranie nie je výnimkou. Podšívka sa zatrieďuje podľa druhu materiálu použitého v ihličnatých (borovicové, cédrové, smrekové) a tvrdé drevo (lipa, osika, dub, jelša). Na dokončenie parného kúpeľa a na pranie použite druhý typ. Ihličnaté horniny vydávajú pri zahrievaní vzduchu decht. Podšívka je rozdelená do štyroch odrôd, medzi ktorými je "extra" považovaná za najvyššiu kvalitu a drahé. Podľa typu profilu môžete označiť guľatinu euro, mäkkú čiaru, pokojnú, americkú a imitáciu guľatiny alebo drevo. Podšívka - jeden z typov drevených panelov. Podľa tejto klasifikácie existujú ďalšie dva typy: MDF a drevotrieskové dosky. Na dokončenie umývania sa neodporúča používať, pretože zloženie materiálov obsahuje lepidlá, ktoré sa môžu pri zahriatí uvoľniť. Podšívka má niekoľko výhod:

 • Jednoduchá inštalácia.
 • Ekologická a príjemná vôňa lesa v miestnosti.
 • Estetická krása.
 • Odolné voči mechanickému poškodeniu.

Medzi nevýhody patrí prítomnosť mikropórov v dreve, ktoré pri naplnení vlhkosťou môžu spôsobiť deformáciu panelu a stať sa ohniskom formy.

    

Keramické dlaždice

Dláždené podlahy a steny môžu len ozdobiť umývanie, ale pre parné kúpele, táto možnosť spadá pod tabu, pretože dlaždice môžu byť veľmi horúce a spáliť osobu. Keramika má niekoľko výhod:

 • Trvanlivosť a trvanlivosť.
 • Zvýšená odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
 • Široká škála výkresov, ozdôb a farebnej palety.
 • Schopnosť nahradiť jeden prvok bez porušenia integrity susedného.
 • Jednoduchosť odchodu a nedostatočná citlivosť na agresívne domáce chemikálie.

Medzi nedostatkami, krehkosť dlaždice pred inštaláciou je poznamenal: Ak je fragment náhodne spadol na zem, potom to bude s najväčšou pravdepodobnosťou trhliny.

    

Umelý a prírodný kameň

Pokládka z prírodného kameňa v umývaní umožní vytvoriť jedinečný prírodný náčrt a zdôrazní originalitu interiéru miestnosti. Hlavné prírodné minerály, ktoré sa používajú na výzdobu izieb v interiéri, sú mramor, pieskovec, žula a travertín. Leštený na lesklý lesk, povrch s malými škvrnami kremeňa bude skvelou dekoráciou pre interiérovú kompozíciu a bude v súlade s kovom.

Umelý kameň sa delí na akryl, polyester, liaty mramor alebo onyx, aglomerát kremeňa. Imitácia je nižšia ako pôvodná sila. Kompozitné kompozície môžu obsahovať živice, ktoré sa pri zahrievaní stávajú nestabilnými, takže s takýmto materiálom nemôžete dokončiť pranie v kombinácii s parou. Umelý aj prírodný kameň majú vysokú tepelnú vodivosť, takže sú opäť zakázané zdobiť povrchy v miestnostiach, ktoré sú systematicky vykurované.

Ťažký prírodný kameň môže byť orezaný na plochy steny nepresahujúce výšku 0,5 m. Ak je materiál použitý vyššie, murivo sa môže zrútiť.

    

Plastové panely

PVC panely sa už dlho používajú na konečnú úpravu kúpeľní. Samostatné umývanie sa od týchto priestorov výrazne nelíši. Polyvinylchlorid sa vôbec nebojí vlhkosti. V materiáli nie sú žiadne mikropóry, ako v dreve, takže voda v nich neostáva, čo znamená, že nie je priestor na množenie plesní a húb. Plastové panely ľahko umyte jednoduchým mydlovým roztokom. Materiál sa môže pochváliť demokratickou cenou a širokou škálou farebných variácií. Príbehy o nebezpečenstvách všetkých syntetických sú len čiastočne pravdivé. Pri výrobe kvalitného PVC sa nepoužívajú látky škodlivé pre ľudské telo. Bohužiaľ, polyvinylchlorid sa rýchlo opotrebováva, získava „neobchodovateľný vzhľad“, je citlivý na mechanické namáhanie a panel môže prasknúť v dôsledku rany. Inštalácia a výmena poškodeného fragmentu je jednoduchá. Bezohľadní výrobcovia môžu ponúkať výrobok s nízkou kvalitou, takže by ste nemali naháňať super-ekonomiku, pretože to môže byť oveľa drahšie, ak sa ukáže, že materiál je toxický.

Sadrokartónové a farbiace stropy a steny

Všeobecne sadrokartón označuje materiály používané na hrubovanie. Často skrývajú rámy zavesených podhľadov alebo robia falošné steny, priečky. V poslednej dobe sa však začali používať maľované sadrokartónu ako finálny dokončovací materiál. Na tieto účely použite špeciálny typ odolný proti vlhkosti. Takéto dosky zo sadrokartónových dosiek sú natreté na zeleno a sú označené značkami GKLV. Pri výrobe materiálu sa pridávajú špeciálne antifungálne a vodoodpudivé prostriedky. Sádrokartónová doska umožňuje vytvárať komplexné konfigurácie, kvalitatívne maskuje povrchové vady a ľahko sa omieta, maľuje. Ak je rám plášť s listami, potom takýto dizajn bude jesť veľa extra centimetrov, ktoré sa stanú nedostupným luxusom v malých umývárňach. Po inštalácii sa povrch natrie a potom natrie. Môžete použiť iba zloženie prírodných zložiek, ktoré sa, bohužiaľ, nemôžu pochváliť dlhou životnosťou.

Nábytok a ostatné zariadenia na umývanie

V štandardnej výbave umývačky sú lavice, valec so studenou vodou, sprchovací kút, umývadlo (nie vždy prítomné), zrkadlo, háčiky na kabáty a pár políc na uskladnenie uterákov, utierok a čistiacich prostriedkov. Aj v tejto miestnosti je obyčajne prítomná vaňa alebo nádoba na vodu a špeciálna rohož, ktorá absorbuje nadmernú vlhkosť. Ak chcete vytvoriť lavicu na pračku do-it-yourself, budete potrebovať drevo s nízkou tepelnou vodivosťou (optimálne je lipa) a minimálnu sadu nástrojov: ručnú pílu, samorezné skrutky, skrutkovač alebo skrutkovač.

    

Na rozdiel od parného kúpeľa sa na pranie používajú lavice primitívnej konštrukcie bez chrbta. Šírka sedadla pre jednu osobu by mala byť 0,9-1 m. Ak je spoločnosť plánovaná na umiestnenie, potom 0,6 m je pridaných ku každému umyvateľovi a stred je zosilnený ďalšími nohami.


    

záver

Práčovňa je dôležitou súčasťou plnohodnotnej, pohodlnej vane. Na dosiahnutie maximálneho zdravotného účinku je potrebné prejsť celým "cyklom" procedúr, kde je nutne opláchnutie po parnom kúpeli. Návštevník sa necíti ako „nová osoba“, ak sa nevymyje potu a nezvyšuje sa. Samostatné umývanie sa takmer nelíši od bežnej kúpeľne v krajine, takže platí rovnaké dokončovacie materiály a triky na registráciu.

    

Zanechajte Svoj Komentár