Tapeta v interiéri obývačky: 60 moderných možností dizajnu

Moderný dizajn tapety pre obývaciu izbu je iný, pre každý štýl interiéru nájdete zaujímavé možnosti, ktoré zdôrazňujú chuť a osobnosť majiteľa bytu.

Pri výbere tapety pre obývaciu izbu, musíte najprv vziať do úvahy, ktorá miestnosť je plánovaná na vydanie. Svetelné podmienky, veľkosť a tvar miestnosti zohrávajú rozhodujúcu úlohu, pretože farba, sýtosť tónu a dizajn obkladu stien môžu výrazne zmeniť vnímanie interiéru.

Obývacia izba: typy tapiet

História tohto typu dekorácie začala v Číne, približne v treťom tisícročí pred naším letopočtom - začali na stenách držať ryžový papier. Moderné tapety pre obývaciu izbu môžu byť tradičné, založené na papieri a umývateľné, na základe iných materiálov. Podľa materiálu základne sa delia na:

  • papiera;
  • vinyl;
  • akryl;
  • sklených vlákien;
  • metalizovaný;
  • kvapalina;
  • Prírodné (textil, bambus, koža a iné).

Každý typ tapety má svoje výhody a nevýhody. Zvážte ich podrobnejšie.

papier

Klasické tapety pre obývaciu izbu sú vyrobené na papierovej báze. Nie sú odolné voči vode - ale v obývacej izbe sa zvyčajne nevyžaduje. Starostlivosť o takýto náter je jednoduchá - čas od času sa musí čistiť vysávačom. Rôzne farby a vzory vám umožňujú vybrať si ten správny dizajn pre akýkoľvek interiér, či už je to klasický alebo moderný štýl. Papier môže mať inú textúru, farbu, hladký, štrukturálny alebo reliéfny.

vinyl

Pomocou polymérnych vlákien vytvárajú zaujímavé návrhy. Vinylové povlaky na netkanej báze majú vyrovnávací účinok a fungujú ako dodatočná tepelná a zvuková izolačná vrstva. Dizajn tapety pre obývaciu izbu s potlačou sieťotlače je vhodný pre klasické štýly. Hodváb-steh vinyl, ktorý sa používa pre vrchnú vrstvu, vám umožní vytvoriť impozantný dizajn modernej obývacej izby.

akryl

Máte papierový podklad, na ktorom je aplikovaný polymér bodkovanou metódou. To im dáva určitú výhodu oproti vinylu, pretože uľahčuje výmenu vzduchu. Sú však menej odolné voči vode a ich životnosť je omnoho nižšia. Papierová základňa nie je schopná zakryť defekty steny a možnosti návrhu sú veľmi obmedzené, takže tento typ povlaku nie je široko používaný.

laminát

Tapety na steny v obývacej izbe zo sklenených vlákien majú svoje výhody: sú veľmi trvanlivé a trvanlivé, dobre „dýchajú“, dajú sa prať. Nevýhody sú však tiež zrejmé: existuje len jedna možnosť dokončenia - maľovanie, a môžete maľovať obmedzený počet krát, pretože farba postupne ukrýva reliéf, zhoršuje dekoratívne vlastnosti. Vysoké náklady a zložitosť demontáže tiež neprispievajú k popularite tohto náteru.

Metalizované tapety

Schopný zdôrazniť high-tech štýl alebo techno. Niektoré možnosti budú vyhovovať klasickým štýlom. Základom je flizelín, na ktorý je nanesená hliníková fólia navrchu tenkej vrstvy. Fólia je razená alebo vzorovaná, zvyčajne pod kovom: zlato, striebro, platina, bronz. Fólia má tepelnoizolačné vlastnosti, je odolná voči vlhkosti, nevybledne, nepodlieha dlhodobému opotrebeniu.

Tekuté tapety

Zloženie tohto dokončovacieho materiálu zahŕňa celulózu ako základ, hodvábne vlákna, farbivá, dekoratívne zložky (sľuda, perla, rôzne minerály v strúhanke, trblietky, zlaté a strieborné nite), ako aj látky, ktoré chránia pred plesňou, hnilobou a väzbou. Na vonkajšej strane sa podobajú omietke, sú dodávané suché a pred použitím sa riedia vodou.

prírodné

Tapetový papier môže byť vyrobený z tkaniny, vlákien z bambusu alebo z juty, kožených dosiek. Prírodný sa tiež nazýva povlak z prírodných vlákien uložených na netkanej textílii. Do týchto krytov môžu byť tkané skutočné suché rastliny. Originálny dizajn interiéru nie je jedinou výhodou tohto náteru. Prírodné tapety majú izolačné vlastnosti, nevyblednú, sú šetrné k životnému prostrediu.

Farba obývacej izby

Pomocou farby nástenných krytín a ich sýtosti môžete vytvoriť rôzne vnútorné efekty - napríklad zvýrazniť funkčné oblasti, „nízke“ stropy, „oddeliť“ steny, „odľahčiť“ miestnosť alebo naopak vytvoriť intímnu atmosféru. Pri navrhovaní priestorov sa táto technika široko používa.

Ľahká tapeta v obývacej izbe

Dajú mu prehliadku, pridajú svetlo, najmä keď sú okná otočené na sever. Postupné stmievanie gradientu zhora nadol vytvorí ilúziu vysokých stropov. Tradičný dizajn obývacích izieb - čalúnenie spodnej časti, rýchlejšie ako špinavá časť stien, tmavá a top - svetlé farby.

Tmavá tapeta v obývacej izbe

často sa používa na zvýraznenie jednej alebo druhej časti steny - napríklad v priestore s krbom. Farebná schéma je zvolená v súlade so zvoleným štýlom dekorácie miestnosti a osobným vkusom zákazníka, pričom na vytvorenie pohodlného interiéru je potrebné dodržiavať niekoľko všeobecných pravidiel:

  • Je potrebné vyhnúť sa príliš jasným a „kyslým“ tónom, najmä na veľkých plochách;
  • V miestnostiach s nedostatkom prirodzeného osvetlenia nie je potrebné lepiť steny s tapetou tmavých, nasýtených farieb;
  • V malých obývacích izbách je lepšie použiť jeden tón na steny, a to by malo byť ľahké.

Kombinácia tapety v obývacej izbe

Miestnosť vyhradená pre obývaciu izbu môže mať nepravidelný tvar alebo príliš nízke stropy. Veľmi veľká izba nie je vždy dobrá: človek sa v nej nebude cítiť veľmi pohodlne. Tieto a niektoré ďalšie nedostatky je možné napraviť použitím kombinácie nástenných krytín rôznych farieb, vzorov a textúr.

geometria

Zvýraznením jednej zo stien s fotografickými tapetami alebo tapetami kontrastného tónu je možné čiastočne korigovať geometriu priestoru. Pomocou kombinovanej tapety v obývacej izbe vo vertikálnom smere vizuálne „zdvihnite“ stropy v horizontálnej „expandujte“ steny.

zónovania

Rôzne kombinácie farieb tapiet v obývacej izbe sa používajú na rozdelenie priestoru na funkčné priestory - krb, čitáreň, priestor na sledovanie televízie a ďalšie. Rovnaká technika pomáha zvýrazniť obývaciu izbu v otvorených dispozíciách.

Tapeta - dekoratívny prvok

Obe dve farby v obývacej izbe môžu byť použité na vytvorenie originálneho múru dekor z tapety so vzorom alebo vzorom. Napríklad, všetky steny sú ľahké a niekoľko oblastí je tmavých so vzorom, môžu byť orámované pomocou drevených, kovových alebo plastových lamiel.

Tapeta v obývacej izbe: fotografie interiérov

Nižšie uvedené fotografie ukazujú príklady použitia moderných tapiet v interiéri obývačky.

Foto 1. Šedá tapeta v interiéri obývacej izby zvýrazní krb a TV priestor.

Foto 2. Tapeta v obývacej izbe v dvoch farbách dodá interiéru grafiku a rozdelí ju na funkčné zóny: krb a pohovku.

Foto 3. Biela tapeta v obývacej izbe v kombinácii s tmavými prvkami - nábytok a podlahy - dotvára interiér.

Foto 4. Tradičný dizajn so svetlou tapetou s kvetinovými ornamentmi.

Foto 5. Obývacia izba dizajn tapety "pod tehlou" zdôrazňuje pohovka v modernom interiéri.

Foto 6. Kombinácia svetlých tapiet v obývacej miestnosti s nenápadným vzorom a tmavým nábytkom dáva interiéru výraznosť.

Foto 7. Zaujímavý nápad tapetu pre obývaciu izbu v dizajne ekologického štýlu.

Foto 8. Krásne tapety pre obývaciu izbu v ružových farbách vytvárajú romantický interiér.

Zanechajte Svoj Komentár