Ako a ako umývať tapetu, aké typy tapiet je možné prať?

Pre zachovanie stavu sviežosti v byte je potrebná starostlivosť o všetky plochy, umývanie tapety je zahrnuté v tomto zozname. Pravidelná starostlivosť pomôže zachovať farbu a niektoré triky ušetria neočakávané škvrny. Čistenie sa vykonáva na základe typu tapiet a označení, ktoré sa na nich nachádzajú.

Všeobecné tipy a triky

 • Pred umývaním, musíte sa vysporiadať s typom tapety. Ak to chcete urobiť, musíte sa pozrieť na označenie a potom vybrať najlepšiu možnosť.
 • Dokonca aj ten najodolnejší materiál nemôže niesť hrubou silou, nepotrebujete trieť pevnou kefou a príliš hojne používať vodu.
 • Pred odstránením škvŕn stojí za to urobiť test na najmenej viditeľnom mieste, aby ste sa uistili, že zvolená metóda je správna.

Čo tapetu môže umývať?

Označenie výrobku

Značenie vám umožní pochopiť, či materiál umývať. Existuje päť bežných typov.

 • Označenie vo forme jednej vlny znamená, že materiál nie je prispôsobený na mokré čistenie, tento typ je možné čistiť jemným vlhkým handričkou.
 • Značenie vo forme dvoch horizontálnych vĺn umožňuje, aby sa povrch umýval jemným čistiacim prostriedkom, ako je mydlo.
 • Tri horizontálne vlny znamenajú, že povrch môže byť praný akoukoľvek premývacou kvapalinou.
 • Horizontálna kefa a vlna umožňujú, aby sa povrch umýval mechanickými prostriedkami, ako sú kefy, špongie a umývacie vysávače.
 • Horizontálna kefka a tri vlny znamenajú maximálnu odolnosť proti opotrebeniu a povrch je možné umývať chemickými a mechanickými prostriedkami.

typy

Každý typ tapety vyžaduje individuálnu starostlivosť, niektoré z nich možno umyť, iné čistiť iba suchou metódou.

typyAko sa umyť?fotografie
fleeceNa udržanie stálej čistoty je možné prach z reliéfnych netkaných tapiet čistiť suchou handričkou alebo vysávačom. Je potrebné umyť postup zo špecifikovaného označenia. Hladký povrch má vodoodpudivé vlastnosti, čo je veľmi vhodné pre kuchyňu, možno ich umyť vlhkou handričkou alebo špongiou. Pri silnom znečistení používajte čistiace prostriedky.

vinylTapety môžete umyť vlhkou handričkou alebo obrúskom v mydlovom roztoku. Líšia sa aj odolnosťou voči vlhkosti, kompaktný vinyl je najodolnejší, ale obávajú sa chemických, abrazívnych a kyslých látok. Vinyl so sieťotlačou sa líši spôsobom výroby, do kompozície sa pridávajú hodvábne nite alebo umelé vlákna. Majú zvýšenú odolnosť voči opotrebeniu a umožňujú čistenie kefou, vysávačom a mydlovou vodou.

papierTapety nie sú umývateľné a vyžadujú starostlivú starostlivosť. Neodporúča sa umývať vodou. Môžete ich vyčistiť mäkkou kefou alebo suchou handričkou. Čerstvé, nemastné škvrny pomôžu odstrániť gumu, môžete tiež vyčistiť miesto znečistenia žehlením horúceho železa cez list bieleho papiera alebo látky. Staré mastné stopy sa nedajú odstrániť bez vonkajšieho poškodenia.

kvapalinaTapety majú mäkký povrch. Na pravidelnú starostlivosť používajte vysávač alebo mäkký metla. Na odstránenie čerstvých značiek môžete použiť gumu. Staré a hlboké znečistenie je možné nahradiť čiastočnými opravami. Ak je mokrá, farba sa môže zmeniť.

Na maľovanieExistujú tri hlavné typy, ktoré sa líšia v základe, to je papier, netkané a sklenené steny. Papierové tapety by sa mali čistiť suchou handričkou alebo vysávačom. Na netkanej podložke sa nečistoty odstránia vlhkou handričkou s jemnými pohybmi.

Sklenené vláknoMôžete sa umyť mokrou kefou, ale neotierajte. Záleží tiež na aplikovanej farbe. Vodná emulzia sa utrie vlhkou handričkou. Disperzia akrylu a vody s použitím premývacích kvapalín a vody.

Bambusové tapetyMôže sa čistiť mäkkou špongiou pomocou jemne koncentrovaných neabrazívnych čistiacich kvapalín alebo čistiť pomocou vysávača. Aby ste predišli deformácii, vyvarujte sa prevlhčeniu povrchu. Tiež, s neustálym kontaktom s priamym svetlom, môže bambusové tapety stratiť farbu.

Ako môžem tapetu vyčistiť?

nástroje

Niekoľko spôsobov, ako pomôcť obnoviť vzhľad a zbaviť sa nežiaducich miest.

 • Vysávač. Pomôže pri starostlivosti o akýkoľvek typ tapety, niekedy je dosť na to, aby sa vykonávala po prašnom povrchu s vysávačom s mäkkou tryskou.
 • Mäkký šľahač. Spôsob, ako pravidelne udržiavať čistotu, odstraňuje prach.
 • Suchá tkanina alebo mäkká tkanina. Odstraňuje prach.
 • Huba namočená vo vode alebo saponáte. Môžete umyť škvrny a nečistoty.
 • Utierky na alkohol. Umyte stopy rukoväte.
 • Žehlička alebo sušič vlasov. Môže byť použitý na odstránenie tukových škvŕn.
 • Kefka na zuby. Umýva silné znečistenie pomocou pracieho prášku (len na umývanie tapiet).
 • Bavlnené tampóny alebo bavlnené tampóny. Používa sa pri čistení alkoholom.
 • Vlhké obrúsky. Rýchlo sa zbavte nečistôt a škvŕn.

Čo znamená umývanie tapety?

Existujú aj ľudové prostriedky na odstránenie znečistenia, ako aj profesionálne, prezentované v špecializovaných predajniach.

prostriedkyčisteniefotografie
Mydlová vodaRozdrvené mydlo, zriedené vo vode, pomôže umyť a osviežiť povrch. Vhodné na čistenie vinylu, netkaného s vodou odpudzujúcim náterom, bambusu, tapety natretej akrylovou farbou.

Soda sa zriedi vodouSlabo zriedený roztok vyčistí povrch nečistôt s označením maximálnej odolnosti voči opotrebeniu.

Profesionálne nástrojeObchody ponúkajú širokú škálu profesionálnych produktov vhodných pre akýkoľvek typ povrchovej úpravy. Napríklad, tapety a maľované steny čistejšie HG.

Umývacia kvapalinaMôžete umyť špinavé vinylové, bambusové, netkané tapety s vodoodpudivými vlastnosťami so šľahačkou alebo vodou s malým množstvom produktu.

Mastenec alebo krieda absorbuje nečistoty a mastnotu.Na niekoľko minút posypte povrch, po čom musíte vyčistiť suchou handričkou alebo len pretrepať. Týmto spôsobom môžete čistiť papier a vinylové tapety.

citrónPolovica citróna môže odstrániť nečistoty. Nie je vhodný pre papierové, maľované alebo tekuté tapety.

Lekársky alkoholVatový tampón navlhčený alkoholom vyčistí nečistoty z ne-vinylových a vinylových kompaktných vinylových tapiet.

Čistiaca kvapalina na podlahyMôžete použiť princíp umývacieho prostriedku.

Ako umývať, postup

Najbežnejší a najúčinnejší spôsob, ako umývať tapetu v miestnosti - mydlový roztok alebo čistiace prostriedky.

 • Za týmto účelom stojí za to vykonať experiment v malej oblasti, aby ste pochopili, ako bude tapeta reagovať.
 • Detergent sa mieša v nádobe s teplou vodou alebo mydlom, čistá handrička sa ponorí do roztoku.

 • Po otieraní povrchu čistou suchou handričkou.

Po vyschnutí oblasti bude výsledok viditeľný. Ak potrebujete postup zopakovať, mali by ste počkať až do úplného vyschnutia a potom oblasť znova umyť.

Zafarbite prostriedky

Druhy znečisteniaAko sa umyť?
tukMastenec alebo krieda v stave prášku, aby sa votrel do škvŕn, potom ich očistite handričkou; znečistenie železným žehleným miestom cez vložku alebo papier; Na škvrnu naneste na niekoľko minút vatový tampón namočený v benzíne.
Guľôčkové pero a atramentMôže sa čistiť roztokom manganistanu draselného s octom, roztokom detergentu a vody, melamínovou špongiou, alebo umyť polovičným citrónom.
Značkovacie peroOčistite peroxidom vodíka, citrónovou šťavou alebo liehovým alkoholom kontaminovaným bavlneným tampónom.
Farebné ceruzkyRub s gumou alebo zubnou kefkou s detergentom. Jemne utrite rozpúšťadlom (vinylová tapeta). Vhodné pre ľahké povrchy.
Vosková ceruzka a pastelkyČistite podlahu vo vode, opláchnite povrch a nechajte uschnúť. Alebo trieť gumu.
Odtlačky prstovČistite gumou, sódou alebo mastencom. Umyte mydlovou vodou.
maľovaťVyčistite miesto znečistenia acetónom, bez vplyvu na čistú časť tapety. Môžete sa pokúsiť zoškrabať vysušenú farbu.
lepidloNavlhčite handričku vodou a miesto kontaminácie opláchnite kruhovým pohybom.
plastelínyJemne oškrabte nožom a zahrejte sušičom na vlasy, potom miesto očistite mierne navlhčenou handričkou.
pleseňOčistite roztokom jedlej sódy vo vode, opláchnite peroxidom vodíka.
Odstránenie tabakuŽltosť sa ťažko odstraňuje. Možno ošetriť roztokom octu, trením citrónovou šťavou.
sadzeNa spustenie stien sa dá vyčistiť vysávačom. Po použití špongie na suché čistenie, umývanie kvapaliny alebo rozpúšťadla. Papier tapetu nemožno vyčistiť bez poškodenia, je lepšie odstrániť staré a držať čerstvé.
ZelenkaOpláchnite citrónovou šťavou, alkoholom a vodou. Čistí sa peroxidom vodíka.
pomádaUmyte mydlovým roztokom alebo penovým čistiacim prostriedkom.
VínoČerstvé škvrny možno umyť mydlovou vodou. Stará škvrna je takmer nemožné čistiť.

S riadnu pravidelnú starostlivosť, môžete predĺžiť životnosť tapety, a udržať jas farieb. Malé triky a nástroje, ktoré sú takmer vždy po ruke, pomôžu zbaviť sa neočakávaných škvŕn a zmyť kontamináciu. Je dôležité si uvedomiť, že každý typ tapety sa líši v zložení a vzájomne ovplyvňuje vodu, aby ste sa vyhli problémom, mali by ste vziať do úvahy pokyny na označenie.

Zanechajte Svoj Komentár