Zástera dizajn pre kuchyne +95 nápady na dizajn fotografií

Kuchynská zástera, v súlade s moderným dizajnom a terminológiou architektúry, je krytá časť steny medzi horným a dolným radom kuchynských liniek, vrátane nad sporákom a umývadlom. Jeho funkcie v kuchyni:

ochrana stienz kvapiek tuku, oleja, zvyškov produktov vznikajúcich pri varení
praktickýjednoduchosť umývania a čistenia
výzdobavýzdoba stien miestnosti

Keďže kuchyňa je často navštevovanou miestnosťou, kde sa každý deň stretáva celá rodina, jej dizajn by mal vytvoriť radostnú sviatočnú náladu a zanechať príjemný emocionálny dojem. Súčasne je úloha dizajnu kuchynskej zástery skvelá vďaka svojej značnej dĺžke a vytvoreniu zázemia pre kuchynský nábytok. Je potrebné rozobrať jeho hlavné vlastnosti: farby, materiály pre výrobu a ich vlastnosti.

Farba

Dizajn zástery pre kuchyňu je určený jej sfarbením. Výber je náročná úloha, pretože použitie rôznych farieb s tou istou kuchynskou jednotkou môže výrazne zmeniť celkový dojem z miestnosti. Farby dizajnu prirodzene závisia od želaného interiéru a zamýšľaných farieb nábytku.

Svetlé odtiene zástery harmonicky zapadajú do interiéru kuchyne nasledujúcich štýlov: romantické, Provence, klasické. Tieto farby sa takmer spájajú s kuchyňou a vytvárajú dojem nehy a rafinovanosti. Asi ich hlavnou nevýhodou je marcos: každá kvapka tuku je viditeľná.

Tmavý odtieň je dobrý, pretože neukazuje žiadne nečistoty zachytené počas varenia, vyžaduje menej údržby, nemusíte ho často utierať. Aby sa v interiéri nevytvárali nadmerné šero, návrhári odporúčajú použitie lesklých reflexných materiálov, ktoré pridajú objem. Dojem môžete vylepšiť kreslením alebo mozaikou svetlejších tónov. Nemali by ste používať svetlé odtiene tmavých farieb - fialová, bordová. Kuchynská súprava vyberte ľahší a zriedka rovnaký tón.


    

Svetlé odtiene

V klasickom interiéri vyzerajú chladné neutrálne prírodné odtiene: béžová, sivá, svetlohnedá. Nemali by byť v kontraste s nábytkom, ale mali by vytvoriť dojem celistvosti a tepla, ktorý je doplnený teplým osvetlením pracovného priestoru. Fotografie na nich sú zanedbateľné a nudné.

Pre romantický interiér si vyberte pastelové farby: svetlomodrá, ashen-ružová, fialová, ktoré sú podložené svetlým nábytkom so zaujímavým dekorom v podobe kučier, kvetov, ovocia, vitráží. Kreslenie na nich je voliteľné, ale môže to byť veľké, vágne abstrakcie, kvety.

Ak chcete, aby kuchyňa v štýle Provence, farba zástera bude vyhovovať svetlo béžová, mliečne. Kresby a ornamenty môžu byť nezvyčajné a chránené autorskými právami: pastoračné druhy, kvetinové ornamenty, Gzhel.


    

Tmavé odtiene

Tmavé zástery sa používajú pre moderné a moderné štýly: čierna, tmavo šedá, tmavo modrá, hrajú na kontrast farieb so svetlým bielym nábytkom. Niekedy sa snažia doplniť farbu zástery samostatnými vnútornými predmetmi: čiernymi lampami, stoličkami, záclonami. Materiál zástery je lesklý, hladký, osvetlenie pracovného priestoru studeného tieňa.

Niekedy sa pre klasické interiéry používajú odtiene tmavých tónov: tmavo hnedá, tmavo béžová. Pre kuchyne v štýle loft alebo eko-štýl - textúra povlaku opakuje tehál alebo muriva, a farba je červeno-tehlová a tmavo šedá, resp. Zriedka dosť štylizovaných záster pod textúrou a farbou stromu.


    

Jasné farby

Ak sa zaujímate o možnosť použitia jasných farieb na stenu zásteru, poďme sa pozrieť na možnosti pre farby. Najlepšie snímky vytvárajú bohaté ovocné odtiene ružovej, fuchsiovej, červenej, broskyňovej - dodajú teplo. Jasne žlté a oranžové farby vytvoria slnečnú atmosféru aj pri zamračených dňoch. Zelený, šalát, smaragdové pokojné nervy. Nočná modrá, tyrkysová a obloha modrá dodá svetlosť. Pre harmonické a holistické vizuálne vnímanie kuchyne je farba zástery doplnená jasnými detailmi v nábytkových rukovätiach, kresbe; na ostatných stenách je maľba, foto tapeta, v príslušenstve je tienidlo lampy, záclony. Svetlé farby na zástere môžu byť prítomné vo forme veľkého vzoru alebo ornamentu so všeobecným neutrálnym pozadím: biela, mliečna. Svetlé farby sú typické pre modernosť, minimalizmus a iné moderné štýly.

Pri výbere farebného riešenia pre zásteru by ste mali uvažovať o materiáli na jeho výrobu. Rôzne farby a prevedenia si vyžadujú jedinečnú materiálovú štruktúru.


    

Keramické dlaždice

Najpoužívanejší materiál na vytvorenie záster v kuchyni. Vzťahuje sa na prírodné a šetrné k životnému prostrediu, ľahko sa čistí, s poškodením je ľahké nahradiť niekoľko dlaždíc. V súčasnosti je výber keramických dlaždíc obrovský, sú k dispozícii v rôznych tvaroch, od jednoduchých štvorcov až po obdĺžnikové, vo farbe. Zobrazujú akýkoľvek vzor a ornament. Základné vzory dlaždíc:

  • na celej ploche sa položia obyčajné farebné dlaždice rovnakého tvaru a farby;
  • striedavé monochromatické dlaždice rôznych farieb v rozloženom alebo náhodnom poradí;
  • štvorcové dlaždice a obdĺžnikové dlaždice, kde sú obdĺžniky s dekoratívnym vzorom alebo inej farby usporiadané vo forme obojstranných okrajov alebo rohových stĺpikov;
  • položená dlažba s už aplikovaným obrázkom.

Ak chcete použiť dlaždice na dekoráciu, dávajte pozor na jeho relatívne vysoké náklady, ktoré sa skladajú z ceny materiálu a platby za montážne práce. Akonáhle ste strávili dostanete spoľahlivý a trvanlivý model zástery. Pôvodný typ dlaždíc je prasa - je to keramická dlažba, ktorá svojím tvarom a veľkosťou napodobňuje tehlu.


    

mozaika

Mosaic umenie je schopnosť vytvoriť úplný obraz malých častíc. Výhodou jeho použitia pri dekorácii zástery je, že nemusíte bolestne premýšľať o jej farbe, ale jednoducho si zvoliť kompozíciu mozaiky tak, aby sa spojili všetky požadované odtiene. Mozaika vytvára dojem jasu a elegancie, vizuálne odstraňuje nerovnosti stien. Materiály, z ktorých je mozaika zhotovená, sú sklo, smalt, keramika, kameň, plast. Vyrába sa vo forme jednotlivých dlaždíc už rozdelených na častice. Pokladaním vyrábame aj keramické obklady. Ale práca je ťažšia a drahšia. Hlavnou nevýhodou tohto materiálu je to, že je obtiažne udržiavať mozaikové panely, mnoho malých švov a priehlbín sa ťažko umyje. Aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt, sú predlakované.


    

Kombinácia dlaždíc

Jednou z možností opracovania je kombinácia keramických dlažieb s inými materiálmi, ktorými môžu byť plastové, drevené, kovové, mozaikové a iné panely. Typicky, dlaždice, aby sa časti steny nad sporák, drez, varná zóna. Zvyšná časť je zdobená menej odolnými a viac značkovými povrchovými materiálmi. Na stenu je možné prilepiť tapetu, prednostne umývateľnú. Všetky tieto triky znižujú náklady na opravu a poskytujú ďalšie funkcie.

MDF platne

MDF platne - predstavujú jemne rozptýlenú frakciu, jedná sa o materiály z lisovaných drevených vlákien strednej dĺžky. Ako povrch pre zásteru v kuchyni, nie sú veľmi funkčné, pretože nemajú vlhkosť a tepelnú odolnosť, sú ťažko umývateľné. Môže byť použitý po opracovaní impregnáciou alebo pre jednotlivé oblasti kuchyne. Väčšina stojanových maľovaných MDF dosiek. Pri výbere a nákupe venujte pozornosť typu impregnácie a kvalite lisovania, neprítomnosti trhlín a triesok, do ktorých môže preniknúť vlhkosť. To je jeden z lacných dokončovacích materiálov. Môže byť pripevnený priamo na stenu, alebo pomocou vodidiel na vyrovnanie zakrivenia plôch. Nie je to zlé zapadnúť do klasických a vidieckych interiérov.


    

sklo

Jeden z najmodernejších typov povlakových skiel používaných pre kuchynské zástery vo forme pevných a mozaikových panelov. Výhody materiálu sú: hladká textúra - ľahko sa čistí, vodotesná, trvanlivá, možnosť rôznych dekorov. Dbajte na to, aby bolo sklo vystavené teplote, nedotýkajte sa ho ostrými predmetmi. Varianty sklenených panelov:

  • bezfarebný, transparentný - neviditeľný, chráni hlavnú stenu - tapetu, omietku;
  • maľované - vytvoriť zónu svetlej farby, nerastú z času na čas; Stimali - sklo s fotografickým vzorom, perfektne prenáša všetky odtiene, vzor je trvanlivý a nie je vymazaný;
  • zástera s vloženým vinylovým filmom, lacná, ale nie veľmi vysoká kvalita;
  • Triplex - obraz je medzi dvoma pohármi, pevne a bezpečne.

Lesklý povrch sklenených panelov dokonale odráža svetlo, rozširuje priestor. Sklo je však krehký, tepelne odolný materiál.


    

Prírodný kameň

Prírodný kameň - prírodný povrch, skvelý pre kuchynské zástery v krajine a ekologicky zariadených izbách. Jeho prednosti: šetrnosť k životnému prostrediu, krása textúr, originalita pri použití v interiéri. Z negatívnych strán môžeme spomenúť vysoké náklady, prítomnosť mnohých pórov a drážok, ktoré sa ťažko čistia, veľkú časť materiálu.

Textúra a vzor kameňa závisí od použitého plemena, od svetlosivej, béžovej až po tmavohnedú, sivú, čokoládovú. Jeho dlaždice môžu byť pravidelné geometrické tvary - obdĺžniky, alebo - abstraktné. Sú umiestnené tesne vedľa seba alebo pre väčšie uvoľnenie ponechávajú široké švy, ktoré sú trené kontrastným, ľahším injektážnym náterom, lakované. Všeobecný vidiecky štýl kuchyne, okrem kamennej zástery, by mali byť podložené inými prírodnými materiálmi - dreveným nábytkom, prírodnými kobercami, záclonami.

Umelý kameň

Pri nižších nákladoch je umelý kameň vyrobený z porcelánového kameniva, plastu, polyesterových látok, akrylu, niekedy syntetického materiálu s práškom z prírodného kameňa. Najčastejšie sa kopírujú tieto skaly: mramor (biela, ružová, sivá, čierna), bridlica, žula, vápenec, tuf. Na rozdiel od prírodných, tento materiál je lacnejší, nestmavne, ľahko sa čistí, nie je tak náchylný na odštiepenie a praskanie. Vhodné pre kuchyne akéhokoľvek štýlu, umelý mramor dopĺňa interiér moderného a klasického vápenca - štýlu romantiky, krajiny.


    

Kovová zástera

Podľa ich fyzikálnych vlastností sú kovové zliatiny vynikajúce pre materiál kuchynskej zástery: nemajú žiadne spoje a póry, sú odpudzujúce vodu a mastnotu a sú rýchlo a ľahko vymyté z kontaminácie. Doteraz, že kovy - vzácny a exkluzívny trend do kuchyne. Štýl miestnosti je jasne definovaný - high-tech alebo moderný. V tomto prípade je kovová zástera doplnená rovnakými kovovými kuchynskými spotrebičmi, príslušenstvom (napríklad svietidlami), prvkami v nábytku (rukoväte, vložky), nábytkom (stoličky, stoličky) a dlažbou. Niekedy je to vhodné pre klasický interiér, v ktorom je studená farba kovu kombinovaná s teplými tónmi dreveného nábytku a neutrálnymi farbami príslušenstva - šedá, béžová, biela. Kovová zástera je trvanlivá, lacná a ľahko sa udržuje.


    

Prírodné drevo

Pri konečnej úprave pracovnej plochy drevín je možné hrať s jej textúrou a farbou, prirodzeným vzorom dreva vo forme krúžkov a škvŕn. Materiál je prirodzený a na zvýšenie jeho trvanlivosti je impregnovaný rôznymi lakmi, tieňovaný a tónovaný. Odporúča sa použiť masívne drevo alebo drevo so zaujímavým vzorom. Niekedy používajú malé dosky - šindel. Je žiaduce dokončiť plochu dosky a drez s odolnejšími materiálmi - dlažbou alebo kameňmi. Pozitívna strana materiálu pri použití na zásteru - nízka cena, jednoduchá inštalácia, nízka hmotnosť hárkov. Interiérové ​​štýly - hi-tech, krajina. Nábytok je žiaduce vybrať drevené, kontrastné odtiene.


    

Tehlová stena

Kladenie stien s prírodnými tehál je náročná úloha, zaberá veľké množstvo, ťažké, vyžaduje ochranné nátery, je ťažké vyčistiť nečistoty. Na napodobňovanie muriva používajte jeho kópie z betónu, porcelánu. Farba tehlovej zástery je biela (štýl Provence), červená (podkrovie, krajina), šedá a grafitová (moderná). V retro interiéri napodobňujú antické murivo. Špeciálna injektážna malta robí spoj medzi tehlami čo najskorší. Vždy sa snažte znovu vytvoriť prirodzenú drsnosť povrchu tehál, jej textúru. Podľa dizajnérov, tehla z teplých odtieňov dáva kuchyni pocit domova.


    

Laminátové podlahy

Jedno z nezvyčajných riešení pre kuchynskú zásteru - laminát. Tento materiál je vyrobený z drevených vlákien, pokrytý dekoratívnou vrstvou "pod stromom" a navrchu ochranného filmu. Laminát odolný voči vlhkosti, ľahký, ľahko sa čistí. Pri inštalácii sa nevynakladá veľa úsilia, dá sa položiť vlastnými rukami. Typy laminátu sa líšia v nákladoch a vlastnostiach, čím vyšší je stupeň tvrdosti, tým drahší materiál. Vrchná vrstva napodobňuje vzory prírodného dreva, môže byť hladká a textúrovaná. Ak chcete dokončiť kuchynskú zásteru s laminátom, mali by ste najprv zarovnať stenu, potom prilepiť dosky, pevne spájať.


    

Plastové panely

Plast je rozpočtovým projektom na zásteru. Trh ponúka rôzne druhy plastov, ktorých kvalita závisí od ceny. Ak chcete dokončiť kuchyne, musíte vybrať tepelne odolné odrody, nízko kvalitný materiál môže začať topiť v zóne dosky s uvoľnením škodlivých látok. Pri montáži sú plastové listy prilepené priamo na stenu, keď sú voľne spojené, častice vody, potraviny sa za nimi môžu dostať a vytvárajú nepríjemný zápach v kuchyni. Listy sú väčšinou ľahké, ľahko poškoditeľné. Odporúča sa použitie hladkých plastov, v prípade rebrovaných plechov je ťažké ich umývať.


    

Zrkadlový efekt

Vytvorenie zrkadlového efektu v pracovnej oblasti kuchyne je jedným z najmodernejších interiérových riešení, ktoré opticky rozširuje priestor a umožňuje vám hrať so svetlom. Ako to vytvárajú? Pri použití zrkadiel je potrebné vedieť, že sú založené na tvrdenom skle, ktoré zaručuje trvanlivosť a spoľahlivosť. Zrkadlá sú náchylné na trhanie a popraskanie pozdĺž okrajov; každá kvapka je na nich viditeľná. Elegantné použitie zrkadiel vyžaduje kombináciu malých plôch zrkadlového povrchu s inými materiálmi - keramickými obkladačkami, kameňom. Neobvyklým dizajnovým riešením bude - obkladať celú stenu zrkadlovými dlaždicami. Zrkadlá pre kuchynskú zásteru vhodne vyzerajú v interiéri klasiky, modernej, high-tech.


    

záver

Tento článok podrobne popisuje všetky materiály na konečnú úpravu kuchynskej zástery, ich vlastnosti, výhody a nevýhody. V podmienkach mesta najčastejšie sú malé kuchyne v Chruščove, ak máte pochybnosti pri výbere materiálov zásteru, obráťte sa na profesionálnych dizajnérov. Pomôžu úspešne spojiť túto oblasť s hlavným interiérom kuchyne akejkoľvek veľkosti.

Zanechajte Svoj Komentár