Interiér kúpeľov: 75 fotografií vzorov v interiéri

Tradičná ruská kúpeľ má dlhú históriu. Kým v osvietenej Európe, kráľovské súdy vymysleli parfumy, aby zakryli vôňu nemytých tiel a zomreli na vši, náš muž vykonával rituál umývania týždenne. V kúpeľoch sa v sobotu v sobotu povinne chodili s celou rodinou. Tento deň nebol náhodne vybraný. V nedeľu bolo potrebné navštevovať kostol v jeho čistej forme a vo všedné dni tvrdo pracoval Rus od úsvitu do súmraku a čakal na Ban Day.

Z histórie

Pôvodne bola drevená stavba primitívna a utopila sa v čiernej farbe. Kachle nemali komín, takže hrubá vrstva sadzí zakrývala vnútro steny. Interiér kúpeľného domu tých čias zostal veľmi žiaduci a nehovorilo sa o estetike, dôležitá bola iba funkčnosť. Stúpanie v takejto miestnosti nebolo veľmi pohodlné, ale v tom čase neexistovala iná alternatíva. Postupom času sa budovy stali monumentálnymi. Pece začali byť vybavené komínmi a rituál omývania sa stal zložitejším a zarasteným tradíciami. Napríklad, v každom kúpeľnom dome, podľa presvedčení, žil špeciálny "šotek": večne špinavý milenec zkazenia tých, ktorí ho nepokúšali včas dobrým jedlom.

Napriek hlavnému účelu budovy - čistenie tela, u ľudí to bolo spojené so špinou. Ikony neboli nikdy zavesené a veštenie bolo vykonané, čo bolo považované za nečisté. Kúpeľ bol umiestnený na okraji mesta, pokiaľ možno od domu: v záhradách a "prázdnych miestach". Požiadavky na požiarnu bezpečnosť? Vôbec nie, ako špinavá budova, kúpeľ by nemal byť v kontakte s domom. Nádoby z neho nikdy nepriniesli do obývačky.

Parný kúpeľ sa stal obľúbeným v starom Ríme, ktorého občania starostlivo sledovali svoj vzhľad. Na ruinách kedysi veľkej ríše zostali pozostatky týchto komplexov, ktoré hovoria o vysokej kultúre ich tvorcov. V Ríme sa kúpele používali nielen na pranie, ale aj na organizovanie diskusií a živých rozhovorov o politických a filozofických témach. Teraz kúpele majú moderný vzhľad, a pracovať na ich dizajne dekorácie nie menej ako v interiéri domu. Budova bude skutočnou výzdobou dachy. Vidiecky dom sa bez tohto príjemného doplnku vo všetkých zmysloch nerobí. Kúpeľný dom je zvyčajne postavený mimo dvora v blízkosti rekreačnej oblasti: altány, letná kuchyňa, gril a škôlka. Kombinácia tejto štruktúry s inými stavbami do jedného komplexu je, žiaľ, zakázaná predpismi, ktoré regulujú minimálnu vzdialenosť medzi budovami v súkromných doménach. V typickom kúpeli sa predpokladá prítomnosť troch miestností:

 • Parné kúpele;
 • Salóniky alebo čakárne;
 • Umývanie

V rôznych prevedeniach je možné počet izieb znížiť alebo doplniť. Napríklad, ak je priamy prístup k nádrži alebo bazénu, potom v sprche (umývanie) nie je potrebné. V lete sa môžete ponoriť do studenej vody av zime organizovať písmo na ľade. V niektorých luxusných možnostiach vnútri môžu byť celé bazény. Preto majitelia poskytujú alternatívu k horúcemu kúpaniu. V areáli, kúpele môže byť nielen samostatná budova, v niektorých prípadoch (malá plocha), majitelia, aby sa ušetrilo miesto, vybaviť saunu v suteréne, v podkroví alebo v suteréne. Pred realizáciou stavby je projektová štruktúra pripravená vopred. Keďže je klasifikovaný ako nebezpečenstvo požiaru, je vhodné poradiť sa s odborníkmi. Niekedy sú komplexné dvojpodlažné stavby postavené s miniatúrnym plotom, verandou, verandou, toaletou, biliardom a nádvorím. Pre výstavbu takýchto komplexov je lepšie obrátiť sa na profesionálneho projektanta-architekta. Pripraví individuálny projekt. S vlastnými rukami začínajú stavať jednoduchšie konštrukcie. Pokúsime sa teda vyriešiť rôzne druhy kúpeľov, vlastnosti ich erekcie a bežné chyby, ktoré urobili začínajúci dekoratéri.

    

Kúpeľ oblasť

Veľkosť kúpeľa závisí od jeho výkonu. Ak sa plocha miestnosti vypočíta nesprávne, potom sa bude musieť príliš dlho zohrievať nadmerne veľká parná miestnosť a teplo sa rýchlo odparí. Pri výpočte veľkosti budovy na prvom mieste sa riadi parný kúpeľ. Toto je najdôležitejšia miestnosť, zvyšok je len jeho dodatok. Mali by zvážiť:

 • Počet ľudí, ktorí sa súčasne zúčastnia kúpeľa.
 • Rozmery a vlastnosti umiestnenia pece (zvonka alebo zvnútra).
 • Druh paliva. Najlepšia možnosť pre rovnomerné vykurovanie miestnosti je stále považovaná za ohrievač a drevo. Niektoré však používajú plynové a elektrické ohrievače, ktorých prevádzkové schopnosti by mali byť porovnateľné s veľkosťou kúpeľa.
 • Počet miest na sedenie: z prvej položky.

Oblasť tiež závisí od veľkosti lokality. Ak je budova príliš hustá, potom bude kúpeľ malý, pretože by mal byť umiestnený v určitej vzdialenosti od ostatných budov. Najdôležitejšia je finančná spôsobilosť vlastníkov a rozpočet na výstavbu. Koniec koncov, čím väčšia je kúpelňa, tým viac odčerpáva nákup kabelky za ňu.

Optimálna veľkosť pre priemernú rodinu je 5x5 (25 m2). V takejto štruktúre je miesto pre stredne veľké parné kúpele, pomerne priestrannú šatňu a dokonca aj sprchu pre jednu osobu.

    

Kapacita kúpeľa

Kapacita kúpeľa je pravdepodobne jeho hlavnou charakteristikou, ktorá sa nevyhnutne berie do úvahy v štádiu návrhu pri príprave výkresu. Usporiadanie, umiestnenie okenných a dverových otvorov, komunikácia - to všetko sa vypočíta neskôr. Najmenší kúpeľný dom môže pojať naraz dve alebo tri osoby. Jeho rozmery sa líšia v priemere od 2x2 do 3x3 a 3 na 4 metre. Pre štvorčlennú rodinu alebo malú spoločnosť, ktorá si má odpočinúť v kúpeľnom dome, postačuje budova o veľkosti 4 až 4 metre. 16 m2 pripisovaná optimálnej veľkosti, ktorá predstavuje "strednú zem": stavba nie je príliš drahá a miestnosti sa nepodobajú blízkym skladom. Pre veľký počet návštevníkov vybaviť priestranné kúpeľné domy 6x4 alebo 5x5 m. Budovy môžu mať štvorcový alebo obdĺžnikový tvar. Parný kúpeľ má zvyčajne najďalej a pred ním má oddychovú miestnosť, čakáreň a sprchy.


    

Typy kúpeľov

Takmer každá krajina má svoje vlastné kúpeľné tradície. Pre nezvyčajnú osobu sa mnohé z nich môžu zdať exotické. Každý druh kúpeľa vytvára vlastnú jedinečnú mikroklímu. V niektorých môžete stráviť aj celý deň, zatiaľ čo iní odporúčajú návštevu nie silnejšie krát týždenne kvôli nadmerne agresívne podmienky, ktoré môžu negovať celý zdravotný účinok. Medzi hlavné typy patria:

 • Ruský kúpeľ (parná sauna). Zvyčajne sa jedná o drevené stavby buď z baru alebo zdobené zaoblenou doskou. Moderné ruské kúpele, okrem dizajnu a charakteristickej „scenérie“, nie sú veľmi podobné ich predkom. Ich horúcim „srdcom“ je tradične ohrievač, ale v poslednej dobe sa používajú jednoduchšie elektrické pece a plynové ohrievače. Vzduch v ruskom kúpeli je horúci, ale vlhký. Ľudské telo znáša takú situáciu s veľkými ťažkosťami ako suché vaping vo fínskej saune. Najprv sa kamene zohrejú, ktoré sa obložia pecou a potom sa na ne nalejú a okamžite sa odparia. Tradične, v ruských saunách, je prudký proces sprevádzaný „ťahaním“ brezových bôbov nad telom. Pre väčší účinok vo vode nasiaknuté zväzky liečivých bylín: žihľava, tymián, harmanček, lastovička. V zimných obdobiach sa postup preruší pre „kúpanie“ v snežných závesoch alebo na neho naleje ľadová voda. Kachle na drevo sa odporúča ohrievať s brezy brezy alebo jelša.
 • Fínska sauna (suchá vzduchová sauna). Tento typ získal popularitu na západe. Priemerná teplota v miestnosti môže dosiahnuť 100 stupňov a vlhkosť nepresiahne 20-30%. Tak dochádza k odparovaniu v dôsledku suchého vzduchu. Môžete stráviť veľa času vo fínskej saune, ale nemôžete použiť metly, pretože môžete získať ťažké popáleniny. Podľa veľkosti tohto typu kúpeľa je zaradený do mini-možností a "rodinných" budov. Prvý môže byť inštalovaný aj vo Vašom byte. Hotové mini kúpele sa nakupujú v špecializovaných predajniach.
 • Rímska verzia. Vo svojom štandardnom vybavení zahŕňa dve miestnosti: tepidárium a laconium. V jednom je to jednoducho teplo a v druhej je teplota 70-90 stupňov a môžete sa správne potiť. Obvykle sa ich návštevy striedajú.
 • Hamam (suchý vzduch). V tomto východnom kúpeli si môžete posedieť aspoň celý deň. Vzduch je horúci a suchý, ale teplota sa nezvýši nad značku 50 stupňov.
 • Ofuro (vodný kúpeľ). Naparovanie v sudoch ohrievanej vody sa aktívne praktizuje v Japonsku. V skutočnosti je to len veľmi horúci kúpeľ neobvyklého tvaru.

Okrem vyššie uvedených možností sú omnoho menej často inštalované exotickejšie stavby: egyptské pieskové kúpele (vertikálne a horizontálne), české pivárne, japonské sento (rovnaké mesto, ale celá rodina), švédska bastu, indická temaskali, angličtina z horúcich kameňov, marocké a Indické (starobylé) parné miestnosti.

Typ kúpeľa sa volí na základe prípustnej veľkosti. V malom rohu areálu sa zmestí kúpeľ-barel, a rímsky umývací komplex bude vyžadovať veľké kvadratúry.

    

Interiérové ​​štýly

Rozhodnutie štýlu je kombináciou exteriéru (exteriéru) a interiéru (interiéru). Na rozdiel od dizajnu bytu alebo domu, nábytok v jednoduchom kúpeli minimálne. V spoločenskej miestnosti sú stoličky a pohovky nahradené priestrannými lavičkami, ktoré sú inštalované okolo stola. V parnom kúpeli sa používa dekor a ešte menej. Najbežnejšou možnosťou je rustikálny štýl. Toto vnútorné riešenie uznáva len jednoduchosť, ktorá hraničí s primitivizmom. Neošetrené povrchy a najviac "divoký" typ konštrukcie - to je vizitka rustikálneho štýlu. Pre dekoráciu použiť rezby, ktoré zdobia exteriér domu. Kúpele, navrhnuté podľa princípov francúzskej Provence, majú elegantnejší vzhľad. Dekorácia a povrchy sú imitáciou staroveku. V takejto miestnosti je nábytok natretý bielou farbou a veranda je zdobená lavicou s prikrývkou a vankúšmi vo veselej malej kvetine. Starožitný štýl patrí k "starobylým" oblastiam: podarilo sa mu zachovať jeho vlastnosti, keď prešiel skúškou času. Pre použitie v interiéri dlažba, a izba je zdobená fontány a dekoratívne stĺpy, ktoré podporujú kupole kopule. Ako vrchol interiéru môžete použiť antické amfory a sochy. Pre vidiecky štýl je charakteristický dotyk bezohľadnosti. V interiéri a exteriéri sa používa murivo alebo jeho imitácia (v parnom kúpeli je zakázané), kovové prvky a surové drevo. Stern loft dýcha nenápadný luxus. Šatňa a oddychová miestnosť sú zdobené elegantným: drahé koberce na podlahe, vankúše na lavičkách, viacúrovňové osvetlenie a možno aj barový pult. Štýl chaty k nám prišiel z alpských svahov: je jednoduchý, ale elegantný. V prostredí prevláda hrubé drevo a široké okná, čo vytvára takmer homelitu.


    

Materiály na konečnú úpravu

V ruských kúpeľoch mala para špeciálny liečivý účinok vďaka kontaktu s vnútorným obložením guľatiny. Drevo má „dýchacie“ póry, ktoré vyžarujú jedinečnú arómu s vysokou vlhkosťou. Z tohto dôvodu nie sú kúpele vyrobené z ihličnanov, pretože emitujú živicu. Pre dekoráciu interiéru sa neodporúča používať umelé materiály, ktoré pri zahrievaní môžu uvoľňovať toxíny: PVC panely a dlaždice, umelý kameň, tehla, MDF a drevotrieskové dosky. Tieto sa zdajú neškodné, pretože sú založené na odpade z drevospracujúceho priemyslu, ale lepiaca hmota, ktorá drží piliny spoločne, môže pri zahrievaní uvoľňovať škodlivé látky. Vonkajšie obloženie stien sa vykonáva pomocou šindľov. Výplne do domácnosti z termolipu (špeciálny materiál do kúpeľa) alebo blokový dom. Podlaha je položená na chodníku alebo dlažbe a strop je obložený šindľom. Aby požadovaná teplotná podmienka zostala v konštrukcii po dlhú dobu, je potrebné ju zahriať s vysokou kvalitou. Na tieto účely používajte tri vrstvy rôznych materiálov:

 • Parozábrana. Použite fóliovú izoláciu.
 • Minerálna vlna. Ľahký a nehorľavý materiál.
 • Hydroizolačná fólia.

Výsledná izolácia „koláča“ je uzavretá materiálmi na povrchovú úpravu, ktoré vykonávajú dekoratívnu funkciu.

    

osvetlenie

Pri organizovaní osvetlenia vo vani je potrebné zvážiť dva hlavné znaky mikroklímy budovy:

 • Vysoká vlhkosť;
 • Zvýšené teploty.

Vlhkosť je považovaná za nebezpečnejší "nepriateľa" vedenia, pretože môže vyvolať skrat v sieti, ktorý sa často stáva príčinou požiaru. Žiarovky, spínače, rozvody a rozvodné panely sú vybrané zo špeciálnych možností. V kúpeľoch musí byť celý systém osvetlenia primerane chránený pred agresívnymi účinkami vnútorného prostredia budovy. V umývačke a šatni môžete používať bežné žiarovky a do parnej miestnosti budete musieť kúpiť špeciálne utesnené žiarovky, ktoré spoľahlivo ochránia „vnútornosti“ zariadenia. Vodotesný by mal byť kryt a telo rozdelenie. Osvetlenie v parnom kúpeli by nemalo byť príliš svetlé, pretože to neprispieva k relaxácii.

    

Parný kúpeľ

Parný kúpeľ - centrálna miestnosť kúpeľa. V ňom prechádza hlavným zlepšovacím procesom az neho sa zvyčajne začína navrhovať interiér. Atmosféra v parnom kúpeli je skromná. Hlavným prvkom nábytku - obchody. V primitívnych verziách sú umiestnené po obvode parnej miestnosti. V zložitejších interiéroch vykonávajte viacvrstvové kompozície, ktoré vám umožnia slobodne sa ubytovať v celej rodine. Centrálnou polohou v parnom kúpeli sú kachle, ktoré sú zdobené tak, aby zodpovedali celkovému výsledku.


    

Čakáreň

Čakáreň sa dá nazvať „čakáreň“. Tu nastaviť pár obchodov, šatníková skriňa alebo samostatná ohradená šatňa. Jeho hlavnou úlohou je zabrániť vstupu studeného vzduchu do parnej miestnosti. Slúži ako prechodná zóna medzi ulicou a hlavnou miestnosťou. V čakárni ľudia zvyčajne spočívajú v očakávaní ohrevu miestnosti alebo ich návštevy. V skromnejších verziách s nedostatkom priestoru sa kombinuje s odpočívárňou.


    

umyváreň

Priestranné vane sú vybavené umývacími priestormi, ktoré zahŕňajú sprchy, „vane“ s vodou a niekedy aj bazény. V tejto miestnosti sa ľudia môžu ochladiť a zmyť pot po parnom kúpeli, to znamená dokončiť wellness procedúru. Jedna sprcha v malých kúpeľoch. Pre ňu zvyčajne rozdávajú malú miestnosť, v ktorej sa zmestia do samotnej kabíny, lavice a pár háčikov na veci. Vo veľmi blízkych budovách sa sprchovací kút dá stlačiť do šatne. Jeho steny by mali byť primerane zdobené tak, aby sa umývateľný z miestnosti nevidel.


    

Oddychová miestnosť

Táto izba je obývacia izba. Iba tu sa situácia na diaľku podobá obvyklej miestnosti v dome. Hlavnou úlohou dizajnéra je vytvoriť príjemnú a pohodlnú atmosféru pre dobrý odpočinok. Musí byť miesto na sedenie a ležanie as mäkkým povrchom na rozdiel od lavičiek s tvrdým parným kúpeľom. Tiež v obývacej izbe kúpeľňu musí byť nainštalovaný stôl alebo bar pultu okrem toho. Pre pohodlnejší odpočinok v miestnosti môžete umiestniť televízor alebo premýšľať nad inými spôsobmi zábavy.


    

záver

Tradícia ísť do kúpeľa, sa podarilo nielen prejsť skúškou času, ale aj prispôsobiť sa modernej realite. Od staroveku sa verilo, že tento spôsob umývania omladzuje a čistí telo. Výsledok je zvyčajne viditeľný po niekoľkých pravidelných návštevách kúpeľa. V interiéri a exteriéri budovy sa venuje čoraz viac pozornosti, pretože už nie je „dom v záhradách“, ale plnohodnotný prvok krajinného dizajnu súkromného pozemku.

    

Zanechajte Svoj Komentár