Zlatý pomer v dizajne

V priebehu niekoľkých storočí bola zlatá časť považovaná za symbol harmónie, ideálne proporcie v prírodnom prostredí av mnohých sférach ľudského života - exaktných vied, hudby, výtvarného umenia, architektúry. Zohľadňuje sa aj pri návrhu - predpokladá sa, že čím bližšie k ideálnemu možnému pomeru objektu, umiestneniu objektov voči sebe navzájom, tým lepšie je tento interiér vnímaný ľudským mozgom, tým pohodlnejší je v ňom. O zlatej sekcii v interiérovom a krajinnom dizajne, príklady jeho použitia, je podrobne uvedené v texte tohto článku.

Čo je to "Zlatá sekcia", ako to vyzeralo?

Zlatý pomer je takzvaný „božský pomer“, ktorý je videný vo väčšine prírodných objektov: mäkkýšové mušle, listy stromov, voštiny, farebná štruktúra, pavučiny, ľudské telo, molekuly DNA, vtáčie vajcia. On je tiež pozorovaný v geometrii egyptských pyramíd, mnoho starovekých sôch, plátna slávnych umelcov.

Samotnou podstatou „zlatého podielu“ je rozdelenie celku na dve nerovnaké časti. Pomer menšej časti k väčšej a väčšej k celku vyzerá ako 0,618 až 1,0. Mních Luca Pacioli to vysvetlil ako „božskú trojicu“: menšia časť celku je Syn Boží, tým väčší je Boh Otec a celý je Duch Svätý. Kto prvý začal používať, nie je známy pre istotu, ale Leonarda da Vinciho opísal čo najpresnejšie. Predpokladá sa, že dobrí umelci, hudobníci, architekti, iní umelci používajú zlatú sekciu intuitívne - koniec koncov, takto to vyzerá krajšie.

Osobitným prípadom „božského pomeru“ je pravidlo tretín. Je to spôsobené vizuálnym vnímaním človeka - pri pohľade na obrázok sa oko „prilepí“ hlavne na hlavné štyri body nachádzajúce sa na priesečníku zvislých čiar s horizontálnymi čiarami za predpokladu, že výkres je rozdelený do deviatich identických fragmentov. V týchto bodoch sú umiestnené hlavné akcenty obrazu, jeho príbehové centrum.

Špirála zlatého rezu

Takzvaná Fibonacciho séria alebo Fibonacciho helix sa vzťahuje aj na „božské proporcie“. Stredoveký matematik vytvoril sled čísel nasledovne: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946 a iné, kde súčet všetkých dvoch čísel, ktoré nasledujú za sebou, počnúc druhým, sa rovná tretej. Živým príkladom Fibonacciho sekvencie je falanga prstov osoby, pomer prvého a druhého. Fibonacci špirály sú videné pri pohľade zhora na kvet slnečnice, ananásu, šišky. Mušle väčšiny mäkkýšov, horských kozích rohov tiež zodpovedajú.

Použitie zlatých proporcií v interiéri vášho domova, bytu

Pri pohľade na krásne zariadené domáce interiér, prvá vec, ktorá zachytí vaše oko je mierna asymetria, sotva vnímateľný neporiadok. Izba, zdobená v súlade so zlatými proporciami, dáva pocit pokoja, pokoja. V miestnosti s ideálnym tvarom bude pomer šírky k dĺžke 5 až 8 alebo 1 až 1,62.

Architekt Le Corbusier na začiatku 20. storočia navrhol prijateľné ľudské obytné priestory a vytvoril systém antropometrických rozmerov nazývaný "modulár". Je to štylizovaná postava muža so zdvihnutou rukou. Rast, ideálne proporcie, spriemerované, spočiatku boli použité pri stavbe prvých bytových domov.

    

Pri plánovaní priestoru

V štádiu výpočtov je nakreslené usporiadanie, ktoré je rozdelené na časti podľa princípu "zlatej" špirály. Územný priestor, najmä veľký, je vyrobený v striktnom súlade s priesečníkmi hlavných línií - nábytok, plátna, plátna alebo priečky sú umiestnené v štúdiovom byte. Hlavné akcenty, ktoré chcete venovať pozornosť, tiež umiestnené v týchto bodoch.

Keď je v dome veľa miestností, môžu byť tiež dokonale naplánované: potom najväčšia miestnosť bude súvisieť s plochou celého bytu 0,62 až 1, menšia - rovnako ako väčšia plocha, kuchyňa - do menšej miestnosti, vstupná hala do kuchyne a kúpeľňa so vstupnou halou , balkón - do kúpeľne.

Ak použijete svoju výšku ako modul pri stavbe domu, potom sa priestor ľahko prispôsobí.

    

Zlatý pomer pomeru veľkosti

Je žiaduce, aby pohovka nezaberala viac ako dve tretiny steny, v blízkosti ktorej stojí, a konferenčný stolík - maximálne dve tretiny veľkosti pohovky. Výška nočných stolíkov, na ktorých sú umiestnené lampy, je zvolená s výškou 2/3 steny.

Veľké tmavé objekty sú umiestnené nižšie, malé, ľahšie - vyššie, aby sa vytvoril akýsi pocit pokoja. Akékoľvek dlhé segmenty, smerované zhora nadol, vytvárajú depresívny dojem, vzostupne - naopak. Obrázky rôznych veľkostí by sa mali starostlivo vyberať navzájom, visieť vo vhodnej výške.

Väčšina kompozitného obdĺžnika by mala byť najviac nasýtená, osvetlená.

    

Zlatý pomer vo farbe

Izba vyzerá celkom harmonicky, kde 62-65% celého priestoru je venovaných primárnej farbe, zvyšných 35-38% je pre druhotnú farbu a až 5% pre rôzne farebné akcenty. Vkladanie stien tapetami rôznej farby, ale podobnou faktúrou, sa vykonáva rovnakým princípom.

Druhotná farba obsahuje až tri odtiene av niektorých prípadoch až 10% priestoru je priradených akcentom.

    

Zlatý pomer pri výbere výšok

Výška nočných stolíkov s lampami na nich je zvolená vo veľkosti 2/3 steny. Ak je obklad stien zvolený z plastu, drevených panelov, keramických dlaždíc, potom to bude tiež zaberať dve tretiny výšky - zvyšok pôjde pod maľovanie, tapetovanie. Približne jedna tretina výšky skríň bude obsadená sedačkami s operadlami, kuchynskými pracovnými doskami a nízkymi „orientálnymi“ stolmi - tretina ich výšky.

Spodné body stropných svietidiel nie sú nižšie ako päť osemh výšky miestnosti. Ak nie je možné tento podiel splniť, potom je umiestnenie svetiel „viazané“ na iné vnútorné prvky. Stojace vedľa seba rovnaký typ dekorácie by mali byť navzájom prepojené ako 1 až 1,62.

    

Zlatý pomer v nábytku, dekor

Pri usporiadaní nábytku by sa malo brať do úvahy, že zaberá viac ako 65% plochy miestnosti - inak bude miestnosť vyzerať stiesnená. Ideálne množstvo, rozmery nábytku sú vypočítané na základe veľkosti jeho najväčších predmetov - skrine, pohovky, veľkého stola, kuchynskej linky. Napríklad, skriňa steny zaberajú dve tretiny celej miestnosti, potom rozkladacia pohovka vyjde 2/3 veľkosti skrine. Rovnakým spôsobom sa tabuľka bude vzťahovať na pohovku, stoličky na stôl, stoličky na stoličky, atď Veľké prvky výzdoby sú duplikované v rôznych častiach priestoru s rovnakými menšími, ale s ohľadom na proporcie.

Niektoré spoločnosti vyrábajú celé sady nábytku, navzájom korelované vo výške, veľkosti.

    

Zlatý pomer v krajinovom dizajne - ako používať

Uplatňovanie metód „božských pomerov“ pri navrhovaní osobných pozemkov, mestských parkov je tiež opodstatnené. Najobľúbenejší pomer väčšiny dizajnérov je 8-5-3, takže celkový priestor sa zvyčajne vzťahuje na plochu trávnikov a záhradných ciest. Úspešné bude aj symetrické riešenie, kde sú centrálne a menšie časti rovnaké a každá z bočných častí je polovičná. Živým príkladom toho je hviezda vpísaná do pravidelného päťuholníka, v ktorej pomer uhlopriečky a strany zodpovedá "zlatu" v proporciách.

Existuje niekoľko ďalších možností:

  • lineárny, vzdušný pohľad - ide o vizuálnu zmenu veľkosti, jasnosť v prípade zväčšenia vzdialenosti. Zdá sa, že rovnobežné čiary sa zbiehajú do jedného - a tak postupne zužujú cestu, vytvárajú dojem väčšieho priestoru ako sú;
  • hierarchia, jednota foriem - dôraz, pomer výšky rastlín, záhradné sochy, hospodárske budovy;
  • rovnováha kompozičných riešení - výrazné centrum vyniká a vo vzťahu k nemu sú umiestnené všetky ostatné objekty, ktoré sa snažia nepreťažiť tento alebo tento sektor záhrady.

Pri plánovaní krajiny by ste mali zvážiť hlavnú „parcelu“, štýlový smer dizajnu, pomer nielen všetkých veľkostí, ale aj farebné „škvrny“.

    

Kde inde je použitý zlatý pomer

Zlatý pomer ľudských proporcií je najpresnejšie znázornený v "Vitruvian Man". Používajú sa v grafickom dizajne moderného sveta. Logo Apple navrhuje „orezanú“ špirálu, Fibonacciho kruhy a dizajn odznaku Toyota je tvorený oválmi, ktoré sú úhľadne zapísané v obdĺžniku, tiež v súlade so zlatou časťou, ktorá je tiež uvedená v logách:

  • BP,
  • iCloud,
  • twitter,
  • pepsi,
  • Grupo Boticario.

    

Princípy špirály sú tiež aplikované na správne navrhovanie webových stránok, webových stránok - najdôležitejší obsah je umiestnený v jeho strede, ktorý je zvyčajne v ľavej hornej alebo pravej časti. Jasnosť, intuícia, dôraz na určitých miestach - hlavné krédo takéhoto dizajnu. Najlepší tvar obdĺžnikového obrazu je pomer strán, ktorý sa pohybuje v pomere 1: 1,62.
Použitie ideálnych proporcií v texte ho rozdeľuje na dve nerovnaké časti, z ktorých každá má svoju hlavnú myšlienku, graf. Približne na rovnakom princípe je založené upokojujúce „zázračné“ konanie populárnych sprisahaní a modlitieb.

V dizajne novín sa modulárne mriežky vytvárajú v súlade so „zlatými“ proporciami. Dodržiavanie pravidiel zlaté sekcie v odevoch, výber topánok, účesov, bude tiež prínosom pre celkový vzhľad osoby. V hudbe sa jedna z techník ideálneho, rýchlo sa rozvíjajúceho vzťahu nazýva "crescendo".

záver

"Božské proporcie" obklopujú človeka všade, potešujú oko a vytvárajú pohodlie v každodennom živote. Jeho princípy sú využívané profesionálnymi interiérovými dizajnérmi pri aranžovaní objektov, modelovaním tvaru priestorov, plánovaním krajinného dizajnu pozemku. Ak chcete, "zlaté" proporcie pre svoj vlastný domov, byt, záhradu, je ľahké vypočítať sami, s pomocou on-line dizajnérov, kalkulačky, prítomný v rozhraní niektorých stránok pre dizajn.

Zanechajte Svoj Komentár