Apartmán v štýle minimalizmu

Dnes je minimalizmus považovaný za jeden z najpopulárnejších štýlov v dizajne. Skromný dizajn vyzerá dobre v priestranných izbách vidieckych domov av blízkych mestských apartmánoch. Minimalizmus sa vyznačuje stručnosťou, „správnou“ geometrií, voľnými priestormi a špeciálnou kombináciou neutrálnych odtieňov s textúrovanými povrchmi. Konzervatívci môžu nájsť smer príliš blandne a nudne, aj keď sa vyznačuje osobitnou dynamikou, ktorú moderný človek ocení pri svojej skutočnej hodnote, vytiahnutej z hlavy do lievika bláznivého rytmu života. Dizajn apartmánov v štýle minimalizmu len na prvý pohľad sa môže zdať jednoduchý v prevedení. V skutočnosti, smer má veľa nástrah a jemností, ktoré je potrebné vziať do úvahy aj vo fáze tvorby projektu. V článku budeme hovoriť o tom, ako správne vybaviť izby v stručnom štýle: skromný, ale s hlbokým podtextom.

História vzhľadu štýlu

Už na začiatku minulého storočia sa život priemerného človeka dramaticky zmenil a dôvodom toho sa stal technický „skok“. Bell trubice sa objaví (teraz Meucci trubice), Benz demonštruje prvé auto, bratia Lumiere vymyslieť filmovú kameru, Wrights urobiť prvé pokusné pokusy zvládnuť oblohu. Hoci manuálna práca už nie je poctená, práca veľkých priemyselných podnikov si vyžaduje celý rad pracovníkov. Pre obyčajných workoholikov začínajú stavať ekonomické domy s bytovými boxmi, v ktorých hýčkaná, neľahká klasika a jej hlavný „nasledovník“ - ar deco nenájdu miesto pre seba. Architektúra sa tiež veľa mení, pretože v nej sa objavuje úplne nový, moderný trend - konštruktivizmus a potom funkcionalizmus, ktorý vylučuje akúkoľvek romantiku. Stali sa predkami celej skupiny štýlov, medzi ktorými sú špičkové technológie „na ucho“, minimalizmus, priemysel, čo zase viedlo k vytvoreniu elegantnejšieho podkrovia pre luxusné apartmány. Výškové budovy sú vytlačené zo skla a betónových mrakodrapov. Architektúra má tendenciu k tomu, kde sú vynálezy Mozhaisk a Santos-Dumont už v plnom prúde. Prvé štúdiá sa objavujú - apartmány bez vnútorných stien, v ktorých sa zmestí všetok obsah dvoch izieb a troch izieb. Rozdelenie priestorov do zón sa stáva samozrejmosťou.

    

Dizajnéri v dizajne bývania sa snažia dodržiavať zásady stručnosti a racionalizmu. V tejto chvíli sa na scéne objavuje primitívny minimalizmus. V tých dňoch sa stal produktom nihilistického protestu. Minimalisti sa domnievali, že luxus je veľa buržoáznych, ktorým prežívajú pálčivosť a zanedbávanie. Ako kontrastná alternatíva boli vytvorené základné princípy štýlu, na ktorých je stále založený. Minimalistické myšlienky sú pevne zakorenené v umení dizajnu, ale za takmer sto rokov získali novú podobu a iný status.

Teraz je to celá filozofia života, ktorá je zobrazená vo výzdobe bývania, pretože dom je ľudská pevnosť. To bolo do značnej miery spôsobené Krajinou vychádzajúceho Slnka, kde bol uctievaný lakonicizmus a jednoduchosť v čase, keď bol Starý svet ešte pochovaný v nehanebne luxusných, bohatých apartmánoch v barokovom, rokokovom, empírovom štýle. Japonci sú kontemplatorovi, ale prírodné objekty, a nie umelo vytvorené objekty, sú predmetom filozofických pozorovaní. Interiéry sú zjednodušené, čo pomáha udržiavať veci v poriadku, a preto nie sú rušené materiálnymi maličkosťami. Ak chcete pochopiť túto filozofiu života, nestačí len vybaviť dom v minimalistickom štýle, pre to musíte dosiahnuť "Zen" - osobitný stav vnútornej harmónie, ktorá ovplyvňuje vnímanie okolitého sveta.


    

Vlastnosti a hlavné rysy štýlu

Podľa odborníkov, minimalizmus zaujíma strednú pozíciu medzi prísnym asketizmom a funkcionalizmom, ktorý je lojálnejší k pohodliu. Výzdoba miestnosti je pre osobu, a nie naopak, ako je to často v prípade módnych štýlov. Pre tých, ktorí trpia "vecami", to znamená, že zbierajú všetky druhy predmetov, ktoré "môžu byť užitočné raz," týmto smerom bude najlepší spôsob, ako sa zbaviť zbytočnej záťaže. Pre minimalizmus je charakteristická aplikácia viacerých pravidiel:

 • Množstvo svetla, ktorého účinok je posilnený voľnosťou priestoru.
 • Absencia malých dekoratívnych prvkov.
 • Obmedzené tóny ako základ farebnej škály. Pri registrácii sa uplatňuje princíp kombinácie troch odtieňov: dva neutrálne a tretí prízvuk.
 • Jednoduchá geometria v detailoch vybavenia.
 • Racionálna a pohodlná plniaca miestnosť.
 • Prírodné materiály a textílie, umožňujúce vybaviť stav interiéru v drahých bytoch.


    

Minimalizmus je považovaný za jasný a výrazný štýl. Ak chcete zdôrazniť akýkoľvek detail dizajnu, jednoducho ho pridajte do kompozície, to znamená ukázať, že si zaslúži zaujať svoje miesto v interiéri. Akcentový prvok môžete vyleštiť pomocou farby a špeciálnej textúry, ktorá vynikne na pozadí celkovej hladkosti.

Pre majiteľov malých jednoizbových bytov, kde sa ani kam obrátiť, bude minimalizmus skutočnou šancou radikálne zmeniť situáciu k lepšiemu.

Farebná odroda

Základom minimalistického zloženia farieb je zvyčajne trojica:

 • Bielu.
 • Gray.
 • Čierna.


    

Tónová koncepcia je spravidla postavená na princípe analógie alebo monochromatického, to znamená, že všetky zložky kompozície sú odtiene rovnakej farby. Ak je dekorácia príliš ponurá a ponurá, atmosféra sa zriedi jedným alebo dvoma relatívne jasnými detailmi. Použite prvky vo svetlých odtieňoch modrej, žltej, oranžovej, zelenej, fialovej. Ak chcete zdôrazniť belosť povrchu, aplikujte kontrast s veľkolepou čiernou. Aj textúrované materiály pomôžu zamerať sa na bielu: drevo, kov. Výhodné sú odtiene sivej, béžovej, perlovej, krémovej, piesočnatej, popolovej a svetlej orechy. Nemajú priamosť a nekompromisnú bielu, ale skvelú hru s ním v duete.

Materiály a metódy konečnej úpravy

Stropné orezanie jednej z nasledujúcich možností:

 • Omietka v snehobielej farbe.
 • Maľované v "mliečnom" tóne.
 • Poťahová tkanina s lesklým povrchom, ale bez obrázku.
 • Namontujte rám, ktorý je opláštený listami sadrokartónu.


    

Tento druhý spôsob je vhodný na vytvorenie komplexnej architektúry viacúrovňového stropu pri zónovaní miestnosti. Sadrokartón je následne natretý v bielych alebo svetlých odtieňoch farieb používaných v interiéri. Steny sú tradične pokryté textúrovanou omietkou alebo prelepené obyčajnou tapetou. Okrem toho sú zdobené drevenými panelmi, sklom alebo dlažbou (v kuchyni), tehál alebo muriva. Druhá možnosť robí minimalistický interiér na diaľku podobným dizajnu v štýle loftu. Textúrované povrchy sú spravidla umiestnené na spodnej časti steny k určitej čiare (približne na parapete). Vrchol by mal zostať monotónny, takže nič nevedie k "meditácii". Podlaha je obložená parketami, obkladačkami, keramickými obkladačkami (veľké), linolea alebo samonivelačným variantom. Predpoklad: povrch musí byť monochromatický. V obývacej izbe, spálni a detskej podlahe pokryté veľkými kobercami s dlhým vlasom, načechranosť, ktorá bude kompenzovať nudné farebné monotónnosť.

Výber nábytku

Hoci minimalizmus z hľadiska vybavenia dodržiava konzervatívne zásady, v interiéroch sú vítané tvorivé vzťahy. Hlavná vec je, že ich nie je dosť, pre každú miestnosť stačí jeden taký prízvuk. V úlohe kreatívnych prvkov môžu byť stoličky bezrámové alebo upevnené na strope (guľa, kukla, vajce), hojdacie siete, originálne konferenčné stolíky, závesné postele. Pri výbere nábytku by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim vlastnostiam:

 • Univerzálnosť.
 • Praktickosť.
 • Presnosť dizajnu a absencia dekoratívnych prvkov.
 • Comfort.


    

Pretože multifunkčný nábytok šetrí priestor, jeho použitie je vítané v minimalistických interiéroch. Všetky domáce spotrebiče sú zvyčajne ukryté za dverami skladovacích systémov, postele sú počas dňa premenené na pohovky alebo skrine, stoličky sú preškolené na pohovky alebo sú vybavené zabudovanými stolíkmi.

Svetelný dizajn

V minimalizme sa osvetlenie stáva doplnkom interiéru a jeho výzdoby. Samozrejmosťou sú špeciálne výkonné žiarovky pre prácu alebo písací stôl (dielňa, knižnica), ktoré sú umiestnené v blízkosti širokého okna, aby sa počas dňa šetrila elektrická energia. Zvyšok osvetlenia hrá úlohu dekorácie. Je tu však dôležitá nuancia: interiér nie je zdobený pôvodnými stropnými svietidlami, ale samotným svetlom. Svietniky, stojanové lampy, lampy a lustre majú veľmi prozaické a známe formy. Vítané je použitie originálnych svietidiel, v ktorých je možné regulovať intenzitu svetla alebo jeho spektra. Izby so závesnými lôžkami, kreslami a výklenkami v stenách musia byť zdôraznené reflektormi, ktoré sú usporiadané tak, aby zlepšili ilúziu „plávajúceho nábytku“.

    

O textíliách

Textil v minimalistickom obraze nie je najdôležitejším miestom. Dôvod je jednoduchý: používa sa trochu. Tkaniny sa objavujú v závesoch a čalúnenom nábytku. Uprednostňujú sa prírodné možnosti, keďže syntetika nezodpovedá konceptu stručnej filozofie. Záclony sa používajú zvinuté alebo panelové. V prvom modeli je plátno navinuté na vodorovne umiestnenom valčeku a v druhom je úplne posunuté. Mimochodom, pri zónovaní miestnosti sa používajú panelové záclony spolu so sklopnými oknami. Ich povrch je obyčajne rovný so svetlou potlačou. Nábytkové čalúnenie je tiež vybrané z monochromatických tkanín neutrálnych odtieňov. Niekedy je pokrytá vankúšmi v kontrastných tónoch.


    

Bytový dizajn

Pre stelesnenie minimalizmu v byte, dizajnér bude potrebovať dokonalý vkus a zmysel pre proporcie. S cieľom získať inšpiráciu a získať „náboj“ tvorivej energie sa môžeme zoznámiť s portfóliom ctihodných dizajnérov, ktorí prezentujú ukážky najlepších diel tohto štýlu. Aj keď smer dodržiava všeobecné pravidlá, zvážte približný návrh každej miestnosti samostatne, aby sa ponorila do minimalistickej atmosféry a preskúmala množstvo nuán v konkrétnych prípadoch.

Obývacia izba

Obývacia izba obyčajne zaberá najviac priestrannú izbu v dome. Typickým riešením pre túto miestnosť bude kombinácia s kuchyňou, jedálňou alebo chodbou. Pri navrhovaní je dôležité vytvoriť kompetentný model, v ktorom bude kombinovaný správne organizovaný priestor a osvetlenie. Steny sú maľované, pokryté textúrovanou benátskou omietkou alebo prelepené svetlými odtieňmi tapiet. V tomto prípade je ideálna biela farba. Podlaha je pokrytá parketovou doskou alebo linoleum. Ak je obývacia izba kombinovaná s kuchyňou, potom je miestnosť rozdelená do zón kombináciou veľkých dlaždíc. Nábytok si vyberá striktné geometrické usporiadanie: pohovka je obdĺžniková a stoličky majú kubický tvar. Konferenčný stolík je vyrobený zo skla s pochrómovanými detailmi. Podobné poličky zdobia stojan. Podlaha je pokrytá našuchoreným kobercom popolavej farby. Pridelenie rohu pre individuálny odpočinok vo forme zaveseného lopty je prípustné. Jeden alebo dva prvky sú vybrané z dekorácie: masívna porcelánová váza na podlahe, obraz alebo obraz na stene, hrniec s kvetináčom, veľká socha.

     

Nestarajte sa o zrkadlá. Odporúča sa zavesiť len jednu, ktorá zaberie väčšinu steny. Takýto krok bude vizuálne zvyšovať obývaciu izbu na úkor perspektívy.

kuchyne

Pre kuchyňu v štýle minimalizmu vyzdvihnúť nábytok so vstavanými spotrebičmi, čo ušetrí miesto. Všetky atribúty potrebné na varenie, skrývajúce sa za fasádami skríň. Je lepšie kúpiť si celú sadu, a nie každý nábytok samostatne. Jeho fasády nie sú zdobené, len rovný povrch, prednostne „skrytými“ držadlami. S cieľom vizuálne zväčšiť priestor, sa uchýliť k šikovný trik: spodnej časti fasády sa vykonáva v tmavej farbe, a top - vo svetlom. Povrchová úprava kuchynskej zástery so zrkadlovými dlaždicami bude vyzerať štýlovo. Ak je miestnosť veľká, rozloženie ostrova je vítané, keď je pracovný priestor reprezentovaný stolom so sporákom vychádzajúcim dopredu. Môže byť použitý ako jedálenský stôl. Vo výzdobe stien sa použila široká škála materiálov: tehla, kameň, dyha, vinylová tapeta, chrómová oceľ, vysokokvalitný plast. Naplnenie kuchyne zvýrazňujú reflektory umiestnené po obvode miestnosti av priestore políc, výklenkov a pracovného priestoru.


    

spálne

Pri plánovaní spálne stojí za to premýšľať o inštalácii pódia. Na takomto „podstavci“ bude lôžko plávať v nulovej gravitácii a skrytý skladovací systém zo zásuviek umožní vykladanie skrine. Na strope urobte podobný výstupok, ktorý sleduje kontúry pódia. Steny sú jednoducho orezané, najlepšia možnosť sa považuje za omietku. Akcentová zóna v čele postele je zdobená jedným alebo dvoma maľbami. Dvojité nočné stolíky sú vyrobené z dreva, podobné materiálu, z ktorého je lôžko vyrobené. Vstavaný kupónový model. Týmto spôsobom bude možné získať späť o niečo viac priestoru a zamaskovať celkový prvok zariadenia. Podlaha je ukončená laminátovou alebo drevenou podlahou. Zhora je pokrytá veľkým kobercom. Zóna Boudoir sa rozoznáva pomocou pierum alebo palcov a zrkadiel. Mimochodom, forma a štýl týchto môžu byť požičané z futurizmu. Neobvyklé bude vyzerať dizajnérske zrkadlo, zložené z jednotlivých fragmentov alebo konvexných prvkov bez rámu. Sú pripevnené priamo na stenu. Ak je zvolená zelená ako akcentová farba, potom okrem prehozu a vankúšov na posteli, vyrobených v odtieňoch, je podlaha pokrytá kobercom napodobňujúcim trávnik trávnika. Bude volať von do palmy vo vonkajšom hrnci pri posteli alebo okne.

    

Vstupná hala

Pre úzku chodbu bude minimalizmus veľmi vítaný. Steny a strop sú pokryté bielou textúrovanou omietkou a podlaha je zakončená laminátom z mäkkej orechovej alebo asfaltovej farby. Povrch čiernych vstupných dverí s lesklým leskom bude v súlade so vstavanou skriňou. Jeho dvere sú zdobené zrkadlovým povrchom a jeho fasády sú zdobené striedajúcimi sa popolom a čiernymi horizontálnymi pruhmi. Vrchné odevy, topánky a klobúky zložené na policiach. Pre pereobuvaniya v chodbe dal nízke čierne osmanské pri dverách. Prázdnu stenu je možné ozdobiť obrázkom alebo veľkou fotografiou v kovovom ráme.


    

kúpeľňa

V kúpeľni bude biela farba veľmi vhodná. Izba je ukončená dlažbou, mramorom alebo imitáciou žuly svetlého odtieňa. Bielosť je účinne rozbitá s jasnými akcentmi: záves alebo rohožka, uteráky na držiaku, žalúzie na okne. Ozdobte miestnosť zrkadlovými povrchmi, chrómovou oceľou a tradičným sklom. Závesné WC misa a pult misky z kameňa umývadlo bude pôsobivé. Skrinky inteligentne maskujú pod povrchom steny. Kombinovaná kúpeľňa je rozdelená do zón pomocou priesvitnej priečky malej výšky. Osvetlenie je zvolené mierne tlmené, pretože kachľové a zrkadlové plochy v ňom budú iskriť novými farbami.


    

záver

Minimalizmus v posledných rokoch získal neuveriteľnú popularitu. Možno dôvodom bola prirodzená túžba človeka, unavená z preťažených priestorov, zbaviť sa všetkého zbytočného a obklopiť sa priestorom a slobodou. Bohužiaľ, túžba po "veciach" a ukladanie zbytočných, zriedka používaných, mnohí sú stále príliš silní. Minimalizmus preto nie je vhodný pre každého: prázdne miestnosti môžu spôsobiť psychické nepohodlie a pocit neistoty. V skutočnosti, tento štýl nie je bez zvláštnej krásy a pohodlia, hlavná vec je nájsť rovnováhu a harmóniu v ňom.

Zanechajte Svoj Komentár