Dlaždice na obkladanie pecí a krbov

Kachle sa už dlho používajú na vykurovanie domu. Dopyt v takomto zameraní sa dnes pozoruje. Mnohí vývojári v stavbe domov, chalúp často zahŕňajú výstavbu v projekte. Zároveň chápu, že vzhľad tradičného zdroja tepla nie je o nič menej dôležitý ako jeho funkčnosť. Ako dokončovací materiál používali tepelne odolné dlaždice na kachle a krby.

Ak môžete použiť aj sadrokartónové dosky, plastové panely napodobňujúce kameň alebo tehlu na čelenie falošnému krbu, potom sú na dekoráciu vykurovacích zariadení vhodné len špeciálne dosky, hlavne z pálenej hliny. Výrobcovia vyrábajú širokú škálu produktov. Voľba konkrétnej možnosti závisí od rôznych faktorov - cena, výrobca, súlad s interiérom, osobné preferencie.

Vlastnosti výberu dlaždíc

Povrchová úprava krbu plní nielen dekoratívnu funkciu. Predlžuje jeho životnosť, chráni švy muriva pred poškodením, chráni konštrukciu pred mechanickým poškodením. Umožňuje tiež zvýšiť tepelnú kapacitu pece. Pri výbere dlaždice na obkladanie by ste mali dodržiavať určité pravidlá a odporúčania týkajúce sa nasledujúcich parametrov:

 • Environmentálna šetrnosť. Samotná dlažba je materiál šetrný k životnému prostrediu, pri zahrievaní nevypúšťa toxíny (aj keď je to možné). Najväčšie nebezpečenstvo je lepidlo používané pri pokládke.
 • Tepelná odolnosť Výrobok musí odolať ohrevu do 1000 ° C alebo viac a koeficient tepelnej rozťažnosti musí byť menší ako 7-8%. Na obale je tepelná odolnosť označená písmenom "T". Venujte pozornosť aj ikonke zobrazujúcej plameň s číslami vo vnútri. Označuje počet popálenín.
 • Odolný voči vlhkosti. Tento parameter by nemal prekročiť 3%. Na označenie absorpcie vody sa používa "E", za ktorým nasleduje číslo označujúce koeficient.
 • Tepelná vodivosť. Tento indikátor má vplyv na vykurovanie miestnosti a udržanie v nej dlhšiu dobu.
 • Odolnosť proti opotrebeniu (PEI). Tento parameter je obsiahnutý len vo vonkajších verziách.
 • Chemická inertnosť. Ikona ako banka na čiernom námestí pozadí. Výrobky triedy AA sú úplne neutrálne voči domácim chemikáliám, D - najviac nestabilné, úplne strácajú svoj pôvodný vzhľad.
 • Variety. Záleží na počte výrobkov s chybami na strane. Farba sa používa na označenie: červená, modrá, zelená, čierna. Prvý zodpovedá stupňu 1 (25%).
 • Hrúbka. Výhodné sú materiály, ktorých hrúbka presahuje 8 mm.

Niektoré parametre kvality výrobku je možné hodnotiť vizuálne, napríklad návrh, stav glazúry. Na určenie zakrivenia stačí odobrať dve kópie z rôznych balíčkov, pripojiť ich k sebe s prednou stranou.


Druhy dlaždíc používaných v peciach a krboch

Existuje mnoho druhov tepelne odolných dlaždíc. Obkladový materiál sa líši zložením, vonkajšími vlastnosťami. Voľba vhodnej možnosti závisí od mnohých faktorov: účelu pece, prevádzkových podmienok a iných vecí. Povrch domáceho krbu je vystavený silnému tepelnému namáhaniu. Aby sa predišlo praskaniu blokov a zaostávaniu za murivom, je potrebné kompetentne pristupovať k úlohe výberu obkladu a spôsobu pokládky. Nedodržanie tohto postupu povedie k rýchlej strate pôvodného vzhľadu. Každý typ ukladacieho prvku má svoje vlastné charakteristiky.

terakota

Prvky majú hladký, leštený povrch. Doska je vyrobená z bielej hliny vypaľovaním pri teplotách do 1000 ° C. Výrobná technológia neumožňuje pridávanie farbív, chemických prvkov. Okrem vynikajúcej tepelnej odolnosti má zaujímavý vzhľad a nezvyčajnú štruktúru. Obraz sa môže skladať z niekoľkých prírodných odtieňov, sú to zlúčeniny divokého kameňa, dreva, tehly. Rozsah farieb je od béžovej po tmavosivú.

Tvar hotového výrobku je šesťuholníkový, štvorcový. Hrúbka krbovej dlažby - do 8 mm. Terakota sa odlišuje od ostatných obkladových materiálov pre pece jasnými výhodami. Univerzálna farba dlaždíc uľahčuje proces čistenia, malé zrná prachu budú neviditeľné. Na odstránenie vážneho znečistenia môžete použiť vlhkú handričku. Originálny vzhľad priaznivo doplní akýkoľvek interiér. Materiál niekoľkonásobne zvyšuje tepelný výkon, pec je hotová s ohrevom miestnosti oveľa rýchlejšie.

Terakota môže byť použitá na dokončovanie vonkajších kachlí. Dlaždice nezmizne na slnku, toleruje mrazy. Môžete si to dať bez špeciálnych zručností a zložitých nástrojov. Použite štandardný spôsob pokládky a bezšvíkové. Niektoré typy terakot majú špeciálne uzamykacie systémy.

majolika

Keramická žiaruvzdorná dlažba je pokrytá glazúrou. Hlavným rysom materiálu - prítomnosť obrazov na povrchu. V závislosti od typu vzoru existuje mnoho druhov. Gzhel, marocké, egyptské vzory sú obzvlášť populárne. Doska nie je vhodná do všetkých interiérov. Kreslením môžete rozlíšiť drahé možnosti od lacných falzifikátov.

Majolica má všetky vlastnosti terakoty, líši sa v hustejšej štruktúre vďaka plnému vyplneniu pórov glazúrou. Táto funkcia eliminuje jeho použitie vo vlhkom prostredí (vo vani, v kuchyni). Táto dlažba nie je masívne. Najčastejšie robia limitovanú dávku pre konkrétnu pec. Kreslenie sa vykonáva ručne alebo pomocou špeciálnych formulárov. Na vysoko kvalitných modeloch, ktoré napodobňujú prírodné materiály, sa veľmi zriedkavo opakujú vzory a obrazy. Náročný proces výroby majoliky výrazne zvyšuje jeho náklady.


dlaždice

Jeden z najobľúbenejších povrchových úprav, aj keď materiál nemá dostatočné vlastnosti. Akýkoľvek druh tepelne odolnej dlaždice je veľmi citlivý na zmeny teploty. Ak je rozhodnuté použiť keramické časti pre pec, je potrebné zvoliť prvky bez zapuzdrenia. Ich veľkosť by nemala presiahnuť 20x20 cm, materiál nie je možné použiť na ulici.

Keramiku položte na špeciálny žiaruvzdorný tmel alebo lepidlo. Použite aj technológiu inštalácie v kovovom ráme. Cementové, ílové roztoky nie sú vhodné, pretože materiál vôbec neabsorbuje vlhkosť. Povrchová úprava krbových kachlí alebo kachlí môže byť vykonaná v jednom tóne alebo sa môže meniť vzor.


Obkladačky

Pri výbere obkladového materiálu pre pec sa mnohí odborníci k tejto možnosti prikláňajú ako k najziskovejším a najúspešnejším. Slinok je vyrobený zo žiaruvzdorných druhov ílu najvyššej kvality. Zvýšenie odolnosti voči teplotám v dôsledku viacnásobného praženia.

Dlaždice sa líši v modernom dizajne, veľkom množstve farebných schém. Prvky môžu byť glazované a neglazované. Materiál má nasledujúce vlastnosti:

 • Prirodzenosť. Výroba slinku bez chemických prísad a umelých farbív;
 • Vysoká odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 • Odolnosť voči teplotným zmenám. Materiál sa používa na vnútorné a vonkajšie práce;
 • Nízka absorpcia vlhkosti;
 • Veľký rozsah typov a veľkostí. Môže sa zúčastniť projektu akéhokoľvek štýlu.

obklady

Prvky sa tvoria z hliny lisovaním, potom sa vypaľujú pri vysokej teplote. Seamy strana dlaždice má špeciálne strany, ktoré tvoria krabicu tvar špeciálne. Vďaka tomu sa zvyšuje jeho tepelne úsporná vlastnosť.

Inštalácia obkladačiek prebieha s použitím prídavných prvkov vzhľadom na zložitý tvar dielov. Mechanická inštalácia vyžaduje predmontáž špeciálnych konzol, tyčí. Povrch ohniska, na ktorom sa dlaždice nezohrievajú na vysokú teplotu. Môžete sa ich dotknúť holou rukou bez rizika popálenia.

Hlavná hodnota dlaždíc - vysoké estetické vlastnosti. Vzhľadom k rôznym veľkostiam a vzorom, bude krb s takou výzdobou vyzerať skvele v akomkoľvek štýle. Tvar častí môže byť plochý, hranatý, tvarovaný. Pri pokladaní dlaždíc nie je dovolené jeho delenie a rezanie, inak stratí svoje jedinečné kumulatívne vlastnosti.


Chamotte dlaždice

Materiál má komplexné zloženie. Vyrába sa zo zmesi niekoľkých druhov žiaruvzdorných ílov a kamennej múky. Hrúbka prvkov - 10-30 mm. Niektoré typy dosiek sú vybavené špeciálnymi zámkami, ktoré umožňujú vytvoriť takmer monolitický povrch.

Doska Chamotte má vysokú odolnosť voči vlhkosti a tepelnú odolnosť. Dokáže sa ohriať na 2000 ° C bez deformácie, bez poškodenia vzhľadu. Nízky koeficient tepelnej vodivosti materiálu umožňuje, aby pec udržiavala teplotu po dlhú dobu a postupne ju privádzala do miestnosti.

Výrobky pre obklady pecí s prídavkom šamotu sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou, odolnosťou voči alkáliám, kyselinám, rozpúšťadlám. Uvoľnite šamotové dlaždice v obmedzenom množstve. Vysoká cena je odôvodnená dôstojnými kvalitatívnymi vlastnosťami, individuálnym prístupom ku každej objednávke.

Porcelánový kameninový tovar

Materiál vám umožní urobiť vysoko kvalitnú povrchovú úpravu pece v modernom štýle. Na dokončenie fasád všetkých vykurovacích telies sa používa porcelánová dlažba. Takáto dlažba sa získava spôsobom suchého lisovania zmiešaním hlinky, homogénnych zmesí kaolínu, kremenného piesku a pigmentov. Jeho popularita sa dá ľahko vysvetliť špeciálnymi fyzikálno-chemickými vlastnosťami. Je to nízky koeficient oderu, vysoká mechanická pevnosť, odolnosť voči vlhkosti a extrémnym teplotám.

Keramická žula odolná voči ohňu sa vyrába v rôznych farbách a textúrach. Je možné zakúpiť obkladový materiál s akoukoľvek povrchovou úpravou. Obľúbené sú nasledujúce typy textúr:

 • Presklené. Predná strana obkladačky je upravená smaltovanou kompozíciou, ktorá po vypálení spevňuje a získava osobitnú pevnosť;
 • Navoskované. Povrchy trblietky sa dosahujú kryštalizáciou hornej vrstvy pred spálením materiálu;
 • Matt. Nespracováva sa ďalej po vypálení, čo znižuje náklady;
 • Usmernenej. Požadovaná veľkosť a tvar sa dosahuje rezaním bočných častí pomocou špeciálneho zariadenia;
 • Leštený. Po vystavení teplote je povrch narezaný a leštený - je tu lesk a jasný vzor. Dlaždice vyžadujú starostlivú údržbu kvôli poréznej štruktúre hornej vrstvy;
 • Semi leštené. Povrch je čiastočne odrezaný, čo robí kombináciu vrchnej vrstvy - striedanie zákalu a lesku.


mramor

Okrem dlaždíc, na výzdobu krby používajte mramorové stĺpy, sochy, rohy, oblúky a iné nadzemné prvky, ktoré zdôrazňujú šľachtický dizajn. Rozmanitosť dosiek samotných vo farbe a veľkosti umožňuje zvoliť si vhodnú možnosť pre celkový štýl miestnosti.

Pred inštaláciou dlažby je nevyhnutné spevniť všetky povrchy vykurovacej jednotky. Na túto výstužnú sieťovinu je umiestnená vrstva omietky. Mramorové dlaždice nevyrábajú viac ako 10 mm hrúbky, ale taký úsek s veľkým počtom prvkov môže stačiť na zbalenie obloženia s najmenšími vibráciami.

Práca s krbom s mramorovou dlažbou nie je ľahká. Problém spočíva v starostlivom výbere prvkov a výbere lepiacej zmesi. Časti z jedného balenia môžu mať rôzne smery vzoru. Je potrebné harmonicky porovnávať žilky a preniesť celkový obraz do krbu. Lepidlo nesmie zanechať žiadne stopy na ušľachtilom povrchu. Švy sú vyplnené špeciálnym tmelom.

Umelý kameň

Dokončovacie materiály podobné prírodným obkladačkám nie sú vo výkone nižšie. Umelý kameň sa vyrába na báze sadry alebo portlandského cementu s prídavkom expandovaného ílu. Všetky látky sa zmiešajú a nalejú do foriem vyrobených z prírodných kameňov. Výhodou tohto typu materiálu je:

 • Estetický vzhľad;
 • Tepelná odolnosť;
 • Nízka hmotnosť;
 • Úspešná imitácia prírodného kameňa;
 • Jednoduchosť spracovania. Môžete vytvoriť prvky ľubovoľného tvaru a veľkosti vlastnými rukami;
 • Dlhá životnosť;
 • Možnosť kombinácie s dlažbou z iných materiálov (keramika, prírodný kameň, mramor).


 

Veľkosti dlaždíc

Pre obklad krby a pece je potrebné zvoliť dlaždicu malých rozmerov. Keďže tepelná jednotka v samotnom dome nemá veľké rozmery, materiál musí byť zvolený harmonicky. Z malých častí ľahšie urobiť krásny obraz alebo vzor, ​​a tie veľké bude často musieť byť rez. Dekoračné dlaždice na tehly alebo prírodný kameň vyzerá lepšie, ak používate prvky plnej veľkosti.

Obľúbené veľkosti obkladov pre pece sú 10x10 mm, 15x15 mm, 18x18 mm, 6x12 mm, 6x18 mm, hrúbka - do 8 mm. Inštalácia materiálov začína od rohu a pohybuje sa na stenu. Miesta priľahlého materiálu k povrchu vytvárajú detaily rezu.

Formát krbu by mal byť primeraný proporciám samotnej miestnosti. Všetky prvky musia byť rovnomerné a primerané. Najmenšia odchýlka jednej zo strán môže viesť celý rad na stranu.

Rozsah farieb

Farebné dlaždice na kachle a krby by mali byť zvolené podľa celkového vzoru miestnosti. Slinky sú zastúpené najmä prirodzenými odtieňmi - od čistej bielej až po čokoládu. Sortiment porcelánu je obrovský. S ním môžete vytvoriť dizajnér jedinečnú povrchovú tepelnú jednotku.

Ak je potrebné zdôrazniť prirodzenosť ohniska, aby sa stavba čo najbližšie k rustikálnemu sporáku, vyberte terakota z prírodnej hlinenej farby pre obklady. Mramorové taniere, majolika, kachľové prvky vyrábajú hlavne svetlé farby, dopĺňajú maľby, rôzne vzory.

Stylistické smery

Izba krb - multifunkčná jednotka. Okrem vykurovania plní aj dôležité estetické funkcie, je to pôvodná výzdoba centrálnej miestnosti. Spôsob dokončovania, tvar dlaždíc má významný vplyv na celkový štýl miestnosti. Urobte krb atraktívnym spôsobom. Pomocou obkladacej dlažby je možné vydávať pec alebo krb v nasledovných štýloch:

 • Pod Gzhel. Použite majolika, dlaždice rôznych tvarov. Unikátny dizajn je vytvorený individuálne pre rustikálne, etno a vidiecke krby;
 • Imitácia muriva. Dizajn krbu v modernom štýle s pomocou tehlovej dlažby vám umožní vytvoriť jedinečnú atmosféru. Minimalistický dizajn zahŕňa úplné zakrytie zdroja tepla za murovanou falošnou stenou;
 • Pod kameňom. Moderné výrobné technológie umožňujú, aby bol krb zakončený dlažbou, ktorá imituje textúru prírodného kameňa. Tento materiál vyzerá skvele v anglickom štýle, chata, Provence;
 • Zrkadlové dlaždice. Povrchová úprava je vhodná pre moderné interiéry v škandinávskom štýle, minimalizmus, hi-tech. Prvky s reflexnými lesklými povrchmi sú často umiestnené vo vnútri krbu, aby sa vytvoril odrazový efekt plameňa;
 • Panely. Originálny panel môžete položiť nad krbom pomocou porcelánovej kameniny, slinku a dlaždíc. Vzory s prírodnými motívmi, originálne kresby dokonale zapadajú do východného, ​​ekologického štýlu.


Pravidlá stylingu

Ohnisko je ústredným bodom v interiéri. Mal by vždy vyzerať krásne a symetricky. Tváre práce sa vykonávajú podľa predbežného plánu. V prvom rade musíte rozhodnúť o type inštalácie a materiálu, vypočítať požadovaný počet dlaždíc. S položením niektorých typov dosiek zvládnete sami. Pre komplexnú prácu s predbežnou prípravou základne bude potrebná pomoc skúseného majstra. Inštalácia obkladačiek sa vykonáva podľa určitých pravidiel.

Aké riešenie zvoliť pre pokládku

Dlaždice malty môže byť zakúpená v práškovej alebo gélovej forme. Sortiment adhezívnych zmesí pre obkladové pece je veľmi rôznorodý, čo vám umožňuje vybrať si tú správnu možnosť pre konkrétny typ dosky. Z hľadiska zloženia a účelu sa líšia takto:

 • Pieskovo-cementová malta. Používa sa na pokládku keramických, sadrových dlaždíc. Zmes obsahuje portlandský cement, vodu, piesok;
 • Hlinený roztok. Vhodné pre dlaždice, dlaždice, majoliku. Zloženie - hlinka, voda, kamenivo. Pod vplyvom vysokých teplôt materiál zvyšuje pevnosť;
 • Zmes ílu, piesku, cementu. Má komplexné zloženie, ktoré dopĺňa tekuté sklo a mletú kriedu. Ťažké dlaždice (mramor, šamot, žula) sú na ňom zasadené;
 • Tmel. Tepelne odolné zmesi sú vyrobené z hliny, cementu, latexu, bitúmenu s prídavkom terpentínu, rozpúšťadla. Pomery závisia od typu materiálu a spôsobu jeho uloženia.

Ako pripraviť základňu

Dlaždice pre pece je možné položiť len na rovný povrch. Ak je to starý krb, je potrebné odstrániť všetky vrstvy, takže holý tehlový povrch. Z medziľahlých švov je potrebné vytrhnúť zvyšky roztoku, ktoré idú hlbšie ako 1 cm, a to ručne pomocou kovovej kefy alebo pomocou brúsky a špeciálnej dýzy.

Teraz musí byť základňa pece očistená od prachu a ošetrená pôdou. Смесь наносят в несколько слоев, пока она не перестанет впитываться. На поверхности закрепляют армирующую сетку с помощью дюбелей и еще раз грунтуют.Mriežka primazyvayut riešenie omietky. Po úplnom vysušení môžete použiť vyrovnávaciu hmotu, nainštalovať majáky.

Spracovanie švu

Na škárovanie škár dlaždíc začnite niekoľko dní po pokládke. Použite špeciálnu žiaruvzdornú zmes vhodného tónu. Práca sa vykonáva gumovou stierkou alebo špeciálnou pištoľou. V závislosti na konečnom výsledku si štýl krbu zvolí injektážnu maltu s požadovanou štruktúrou, ktorá urobí švy hrubými alebo úplne hladkými.

Zmesi na spracovanie švov majú odlišné zloženie. Ich hlavnou úlohou je všeobecné posilnenie dekoračného poľa, ochrana pred škodlivými vplyvmi, čo robí krb alebo kachle esteticky príjemným. Uvoľnite cement a epoxidovú zálievku. Niektoré zmesi sa aplikujú neštandardným spôsobom, rozprestierajú sa po celom povrchu dlaždice. Po úplnom vysušení sa prebytočná časť odstráni z povrchu špongiou.

Ako sa starať o dlaždice

Každá dlažba, odolná voči vlhkosti, odolná voči teplu, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pravidelné čistenie za mokra s použitím detergentov stačí. Neodporúča sa používať tvrdú špongiu, škrabku a iné zariadenia, ktoré by mohli poškodiť povrch prvkov.

Niektoré typy dlaždíc sa umyjú alkoholom alebo rozpúšťadlami. Podiely, odporúčania na výrobu čistiacich zmesí uvádza na obale materiálu. Pre starostlivosť o švy, trenie epoxidovou zmesou, môžete použiť akékoľvek čistiace prostriedky. Ak je šev ošetrený cementom, použijú sa len šetrné roztoky, ktoré neobsahujú abrazíva a kyseliny.

záver

Tvárou v tvár krbu nie je vôbec ťažká úloha, ak sa nebudete báť prachu a nečistôt v procese. Hlavnou vecou je prísne dodržiavať technológiu, vybrať správny materiál. Interiér zdobí kvalitná dlažba, komfort a teplo.

Zanechajte Svoj Komentár