Dizajnové nápady pre relaxačné miestnosti v kúpeľni

Kúpeľ vám umožní vybaviť plnohodnotný rekreačný komplex na jeho súkromnom pozemku. Stavby boli postavené v časoch antického Ruska. Kúpeľný dom sa potom zvlášť nezaujímal o výzdobu interiéru, bolo dôležitejšie, aby ste si po týždni práce vybrali parný kúpeľ. Hoci tradície túto konštrukciu neúprosne nasledujú, teraz sa postoj k dizajnu veľmi zmenil. V samostatnej budove stavby v jej počiatočných etapách sa dizajn oddychovej miestnosti vo vani rozplynie do pozadia. Správna komunikácia, výber sporákov a výstavba parnej miestnosti sú oveľa dôležitejšie. Po skončení hlavnej práce sa v záverečnej fáze začnú premýšľať o miestnosti na odpočinok. Miestnosť pôsobí ako "aplikácia" do parnej miestnosti. Ich „duet“ poskytuje kompletný odpočinok: v jednom sa potia a liečia telo av druhom - postupne sa ochladzujú a paralelne trávia svoj voľný čas. Relaxačná miestnosť by mala ubytovať viac ľudí ako parná miestnosť. Zatiaľ čo jedna časť spoločnosti sa bude navzájom očarovať metlami na bokoch, zvyšok si môže pohodlne počkať na svoje kolo: pitím čaju pod praskaním palivového dreva v krbe alebo sledovaním televízie. Poďme sa podrobnejšie porozprávať o tom, ako vybaviť túto dôležitú kúpeľňu a aké chyby by sme sa mali vyhnúť.

Základné odporúčania pre návrh oddychovej miestnosti

Najprv musia dokončovacie materiály spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • Neobsahujte kovové časti. Kúpeľný dom sa vždy zaoberá vysokými teplotami, takže materiál spadá pod tabu, pretože je veľmi horúci. Len jeden neopatrný pohyb a odpočinok budú pokazené popáleninami.
 • Je odolný voči vlhkosti. Prirodzene, oddychová miestnosť sa nedotýka parnej miestnosti, medzi nimi je vždy nárazníková zóna vo forme čakárne alebo bazéna. Preto nie je ohrozená zvýšená vlhkosť tejto miestnosti. Nikto však nie je imúnny voči vyššej moci, preto neodporúčajú používať materiály, ktoré sú citlivé na vlhkosť, aby túto miestnosť dokončili. Z najspoľahlivejších drevín je smrekovec. Nie je poškodený len vlhkosťou, ale je tiež pri kontakte s ním temperovaný.

Miestnosť by mala byť dobre vetraná. Samozrejme, že samotná stavba môže byť postavená z tehál, ale je lepšie používať prírodné materiály. Najlepšie bude drevo. Drevo je ekologicky bezpečné a umožní stelesniť tradičné myšlienky ruského štýlu v exteriéri a interiéri budovy. Veľkosť kúpelne sa určuje v závislosti od rozmerov samotnej konštrukcie. Minimálna plocha je 10 metrov štvorcových. Profesionálni dizajnéri sa len zriedka priťahujú k dizajnu interiéru, pretože usporiadanie sa zvyčajne berie do úvahy.

Poskytnite:

 • Háčiky na sušenie uterákov a županov;
 • Miesta na ukladanie osobných vecí;
 • Zrkadlo, ktoré pomôže hosťom upratať sa.

Taktiež oddychová miestnosť nemôže byť preplnená nábytkom alebo dekorom, priechod musí zostať voľný. Pravidlo „stiesnené a nie šialené“ v tomto prípade nefunguje.

    

Územné funkcie

V miestnosti sú zvyčajne tri zóny:

 • Oblasť varenia;
 • Jedáleň. Zaberá najväčšiu plochu, pretože je určená pre plnohodnotné hody, bez ktorých obyčajne nestačí široká „ruská duša“;
 • Zóna pre relaxačnú dovolenku.

Ak je kúpeľ navrhnutý tak, aby prijímal veľké spoločnosti, jeden z hostí by bol nepohodlný ľahnúť si a spať, zatiaľ čo iní oslavujú alebo robia hluk. V takom prípade je oddelený kútik s ležadlom alebo pohovkou oplotený od zvyšku miestnosti s textilom. Záclony, v prípade potreby, vytvoria ilúziu ochrany. V ostatných prípadoch je územné plánovanie vopred naplánované a počas fázy výstavby je postavená stenová priečka. Kuchyňa je optimálne oddelená od jedálenského kúta barovým pultom alebo širokou pracovnou doskou. S touto úlohou zvláda aj krb s centrálnym umiestnením.

Rôzne materiály pre dekoratívne povrchy

(stena, podlaha, strop)

Dekoratívna výzdoba miestnosti je vyrobená z rôznych materiálov:

 • Dlaždice. Keramika je relevantná v rímskych kúpeľoch (termíny). Položila podlahy alebo prebudovala steny. Doska je kombinovaná s tematickými prvkami výzdoby: amforami, maľbami v mozaikovej technike, sochami vo výklenkoch, stĺpoch alebo pilastroch, klenutými klenbami. Používa sa hlavne majolika, s rôznymi vzormi, pokrytá glazúrou.
 • Obloženie stien. Vhodné pre viac nenáročné interiéry. Materiál organicky zapadá do krajiny, Provence, ruský štýl.
  • Tapeta. Nepoužívajú sa veľmi často, pretože pre oddychovú miestnosť sú vhodné len spoľahlivé a odolné proti vlhkosti.
 • Sadrokartón. Uplatňuje sa ešte menej ako tapeta. Je potrebné vytvoriť rámy komplexných reliéfov na strope, podlahe a stenách.
 • Prírodné tehly alebo kameň. Materiál bude trvať viac ako jeden rok. Úplne imúnna voči vysokej vlhkosti. Pre vyváženie "studenej", ktorá pochádza z náteru, sa odporúča, aby krb v miestnosti.
 • Porcelánový kameninový tovar. Odolná a spoľahlivá možnosť, ktorá sa organicky spája s "ušľachtilým" dizajnom.

Skriňa môže byť natretá, omietnutá, potiahnutá umelými PVC panelmi, kameňom alebo tehlami, ale tieto možnosti sa rýchlo poškodia, ak sa náhodou dostanú do kontaktu s agresívnym mikroklímou parnej miestnosti. Majitelia zvyčajne neradi riskujú. Z prírodného dreva si vyberte:

 • Dub. Dezinfikuje vzduch, chráni steny pred plesňou;
 • Jelša. Podobné vlastnosti ako dub;
 • Lipu. Materiál sa vyznačuje príjemnou medovou arómou, ktorá pomôže vytvoriť relaxačnú atmosféru v miestnosti;
 • Cedar. Uvoľňuje mikročastice olejov do vzduchu, ktoré lahodne vonia a majú upokojujúci účinok;
 • Aspen. Prírodné antiseptikum, ktoré si časom zachová svoj tvar a nie rozpad;
 • Popolník Známe pre príjemnú, jemnú farbu a originálny vzor na sekciách;
 • Borovica. Praktické a lacné drevo rozprestrie ihličnatú arómu v miestnosti, ale časom môže vytvárať na povrchu živičné kvapky.

Linoleum, dlaždice alebo drážkované dosky sa obyčajne umiestnia na podlahu. Tie sú leštené do lesku, takže ich povrch nie je plný problémov vo forme triesok pre holé päty hostí. Pri drahších variantoch použite objemnú podlahu. Oddychová miestnosť s podobným povrchom zodpovedá kánonom elitných štýlov. Strop je omietnutý, maľovaný alebo dyhovaný šindľom.

Na podlahu sa neodporúča používať laminát alebo podlahovú dosku. Pri kontakte s vlhkosťou môžu napučať a stať sa nepoužiteľnými.

    

Rozsah farieb

Tradične preferujú všetky odtiene hnedej. Táto farba je charakteristická pre drevo, ktoré tvorí základ povrchovej úpravy antického kúpeľného domu a modernej sauny. Morálny odpočinok sa prejaví len v miestnosti, ktorá je zdobená v upokojujúcich farbách. Nijako nútia oči, aby sa znovu namáhali a psychicky relaxovali. Podvedome ľahko vnímateľné:

 • Bielu. Farba čistoty je ideálna pre kúpeľ "symbolizmu";
 • Gray. Neutrálny tón, ktorý dobre zvláda úlohu pozadia;
 • Žlto. Odtieň slnka a optimizmus;
 • Ružová, broskyňová. Jemné farby, ktoré sa vytvorili uvoľneným spôsobom.

Zo studených tónov sa odporúča používať jemné, svetlé odtiene: fialová, modrá, bledozelená. Aj v interiéri relaxačnej miestnosti v kúpeli používajú pastelové farby a nevyhnutne akcentačné zóny, ako v každej inej miestnosti. Jasné ťahy pomôžu mierne oživiť a rozriediť pokoj pozadia v miestnosti.

    

Vyberáme nábytok

Štandardná sada nábytku zahŕňa stoličky, pohovku alebo ležadlo, stôl, TV stolík, skriňu a možno aj kuchynský kútik s barom a potrebným vybavením. V drahších variantoch v tejto izbe sú vybavené grilom na pečenie alebo inštaláciou elektrického ohňa. Vybavenie priestorov bude závisieť od osobitostí odpočinku majiteľov. Možno, že niekto rád spieva karaoke a tanec po vzlietnutí, a niekto má rád spať v tichom hluku televízora.

osvetlenie

Osvetlenie sa odporúča robiť rozptýlené. Nezaťažuje vaše oči a musí odpočívať. Najlepšia možnosť: kompetentná kombinácia prirodzeného a umelého osvetlenia. Okná v oddychovej miestnosti sú nevyhnutne prítomné, takže počas dňa sú otvorené, takže mäkké slnečné svetlo môže ľahko preniknúť do miestnosti. V noci sa používajú reflektory roztrúsené po obvode, stropný luster a pár svietnikov na stenách v priestore prízvukových zón. Neodporúčame zvoliť si super výkon alebo neónové lampy. Prvé neprispievajú k relaxácii, zatiaľ čo druhé dávajú chladné, nepohodlné svetlo.

výzdoba

Dekor pokoja je vybraný na samom konci dizajnu. S jeho pomocou sa dokončí vnútorný obraz. Osobitná pozornosť sa venuje textilným výrobkom, ktoré dodávajú atmosfére útulnosť a mäkkosť. Záclony na oknách, posteľné prikrývky na pohovkách, mäkké vankúšiky, kuchynské utierky - všetky tieto prvky pomáhajú „domestikovať“ oddychovú miestnosť. Aj v miestnosti je žiaduce nájsť miesto pre pár hrncov s črepníkovými rastlinami. Ak sa na výzdobu používa drevo, potom sa takýto pohyb stáva povinným, pretože zelený organicky vyzerá na pozadí hnedých tónov. Steny sú zdobené maľbami alebo sérií fotografií a otvorené rohy sú pripojené k rohom. Umiestňujú malé "tematické" suveníry: sochy, misy, vázy. V ruskom štýle v strede stola je zvyčajne ozdobený tradičným samovarom, ktorý je doplnený o veľa sušičiek.

Samostatne vyberte lustre, stropné svietidlá a svietidlá špeciálneho tvaru, ktorý bude organicky vyzerať vo zvolenom štýle.

Nápady na interiér

Nové nápady na dizajn interiéru nájdete v špecializovaných publikáciách alebo na celosvetovej web stránke. Ak ste vlastníkom bohatej predstavivosti, potom môžete štýlové rozhodnutie postaviť z tehál tehlami sami. Hlavná vec pred procesom je oboznámiť sa so základnými pravidlami smerovania, nad ktorými sa neodporúča ísť, inak bude výsledok experimentálny.

Tradičný ruský štýl

V detailoch je ruská farba. V dekore sa musí použiť rezbárstvo, bez ktorého sa už predtým neuskutočnila žiadna chata alebo kúpeľný dom. Strop môže byť pôvodne zdobený radmi závesných metiel. Nábytok je vybraný z prírodného stromu. Na stole musí byť samovar. Textílie používajú tkaniny s vyšitým kvetinovým vzorom. Kuchynské potreby sú vybrané z dreva, keramiky alebo ílu s tradičnou ruskou maľbou. Podlaha je pokrytá kobercami rôznych veľkostí, ktoré šijú vlastnými rukami zo šrotu (zvyšky tkanín, vlnené nite).


    

Závažnosť škandinávskeho štýlu

Škandinávskemu štýlu dominujú svetlé neutrálne odtiene a chladné tóny. Jasné farby sú prípustné len v akcentových dekoroch. Povrch je jednoduchý, žiadne kudrlinky s drevenými prvkami. Nábytok si vyberiete moderne s neštandardnými formami a čalúnením z prírodných materiálov. Horiace srdce v zimnom interiéri bude krb, zdobený bielymi tehál alebo kameňa. Podlahy sú pokryté mäkkými kobercami s hromadou stredne dlhých a nenápadných geometrických vzorov. Ako dekor môžu byť použité vázy so zložením konárov, izbových rastlín, lámp pôvodných tvarov a parohov. Zo záclon úplne odmietnuť, a okná zatvoriť žalúzie. Jedlá si vyberajú jednoduché, biele bez maľby a vzorov. Textílie používajú prírodné, hrubé vlákna. Môže byť ozdobený geometrickými vzormi.


    

Originálnosť japonského štýlu

Japonský štýl je lakonický a jednoduchý. V krajine vychádzajúceho slnka a kúpeľa nie je veľmi podobný tradičným možnostiam. Japonský dusil v sudu s teplou vodou. Na výzdobu oddychových miestností sa používajú keramické obklady. Okná sú pokryté bambusovými panelmi a dvere majú posuvný dizajn. Nábytok vybrať nízke, je lepšie použiť rohože a tradičné stoličky bez nohy. Ozdobte miestnosť niekoľkými maľbami alebo otvorenými fanúšikmi na stenách, tradičnými japonskými lampášmi (Andon, Tetiny), masívnymi podlahovými vázami a vankúšmi, ktoré sú umiestnené priamo na kobercoch.
Je dôležité vedieť. V orientálnom štýle je zvláštne miesto obsadené arómami. V samostatnom rohu nastaviť kadidlo horák s kadidlom, ktorý bude postupne vyplniť miestnosť a priaznivý vplyv na uvoľnenú spoločnosť.

Prepracovaný klasický štýl

Je ťažké stelesniť klasiku v malých miestnostiach. Tento štýl potrebuje priestor pre hojdačku, takže je lepšie vzdať sa elegantného interiéru v stiesnenej oddychovej miestnosti. V klasike používajte kombináciu štuku a rezbárstva. Nábytok je zvolený tuhý a pevný s jedným prírodným čalúnením. V textíliách používajte elegantné kvetinové vzory. Odporúčame inštaláciu dekoratívnych stĺpov a klenutých klenieb, ktoré dodajú miestnosti potrebný lesk. Hlavným vrcholom miestnosti bude krb, zdobený kamennými múrmi.

Jednoduchý dizajn v modernom štýle

V secesnej izbe je odpočinok jednoduchý. Smer mäkkých odtieňov a hladkých línií prispieva k relaxácii. Prírodné materiály sa používajú na dekoráciu, ale je povolené použiť imitáciu (porcelánový kameninový materiál, umelý kameň). Nábytok vybrať masívne, ale jednoduché. Akcentové škvrny budú zelenými izbovými rastlinami. V textíliách sa umožnilo použitie nenápadných vzorov, ale žiadne kudrlinky. Aplikujte koláže z fotografií, monofónnych vankúšov, mäkkých plátov, ťažkých závesov na obliekanie. Originál bude vyzerať drevené rezy, ktoré zdobia steny a podlahy.


    

Rustikálna jednoduchosť

Štýl s vidieckou farbou preferuje prírodné materiály s hrubým zaobchádzaním. Bavlna je vybraná v textíliách a vo výzdobe prevládajú drevené povrchy. Stropné nosníky by mali byť ponechané v pôvodnej podobe, aby sa zdôraznila originalita situácie. Ozdobte miestnosť prútenými košíkami, izbovými rastlinami, starožitným nábytkom. Napríklad kuchynský set môže byť reprezentovaný starou "babičkou" skriňou, ktorá je mierne zušľachtená farbou. Jedlá sú vyberané jednoducho, bez kresieb a vzorov. Podlahy sú pokryté domácimi kobercami. Kockované plédy a vankúše zošité z viacfarebných kúskov zdobia pohovky.

    

záver

V našej dobe je takmer žiadna chata kompletná bez kúpeľa. Nech je to nenáročný, ale základná funkcia konštrukcie tejto skutočnosti nebolí vykonávať. Ak je vaňa tesná a je v nej len parná miestnosť a čakáreň, oddychová miestnosť sa „prenesie“ na čerstvý vzduch. Len sa usadí na terase. Možnosť nie je vhodná na zimnú rekreáciu a interiér nebude musieť dlho trieť. V monumentálnych budovách sa zvyčajne nachádza miestnosť, kde hostia trávia čas po zákroku. Hlavná vec je, že miestnosť by mohla poskytnúť pohodlný pobyt a pochváliť sa komfortom domova, v ktorom je ľahké relaxovať.

Zanechajte Svoj Komentár