Ako urobiť stenu sadrokartónu to urobiť sami

Sadrokartónové dosky možno právom považovať za univerzálny stavebný materiál pre interiérové ​​práce. Môžete si z nich postaviť falošný krb, vytvoriť klenuté otvory, tvarované výklenky. Ale najčastejšie sú vyrobené zo sadrokartónových stien a priečok. Takéto konštrukcie vám umožnia rýchlo a ľahko zmeniť dispozíciu a vykonávať zónovanie priestorov alebo zároveň zladiť steny a teplo, izolovať miestnosť od hluku. Avšak vzhľadom na značnú hrúbku materiálu a rámu, ak je potrebné ho nainštalovať, niekoľko „spotrebuje“ voľný priestor. Preto by bolo racionálne rozhodovať o blokovaní miestnosti s ľahkými sadrokartónovými priečkami alebo dokončiť všetky steny len v prípade, ak je k dispozícii veľká plocha vybavenej miestnosti. A ak vám táto možnosť vyhovuje - odporúčame okamžite sa oboznámiť s užitočnými popismi samotného materiálu a vlastnosťami jeho použitia. Odporúčania a presné pokyny vám pomôžu vykonať správnu inštaláciu steny sadrokartónu vlastnými rukami.

rysy

Je možné postaviť sádrokartónovú stenu na akýkoľvek objekt: v bežnom byte alebo tehlovom, kamennom dome. Takéto stavby môžu byť postavené v drevených domoch, ale je potrebné pripomenúť, že úplné dekorovanie sadrokartónu drevom (pre zachovanie celkového štýlu) nebude možné. Pod vplyvom ťažkého reziva sadrokartón začne deformovať. Montáž konštrukcie je možné vykonať na ráme (z kovových profilov alebo drevených lamiel) a bezrámové. Pred dodaním sadrokartónu k objektu, mali by ste sa postarať o organizáciu miesta pre jeho skladovanie. Sadrokartón môžete položiť na bočnú (dlhú) stranu s miernym sklonom pozdĺž steny. Môžete ho tiež položiť na podlahu, po vybudovaní malej podlahy z dosiek. Takéto opatrenie zabráni tomu, aby náhodne rozliata tekutina nespadla na omietku a aby sa stala mokrou.

Výhody a nevýhody sadrokartónových stien

Jednoduchá inštalácia je jednou z dôležitých výhod použitia sadrokartónu na vyrovnávanie stien alebo stavebných priečok. Dokonca aj s potrebou výroby rámovej práce sa vykonáva rýchlo a ľahko. Medzi ďalšie výhody používania tohto materiálu patria:

 • plné ekologické listy (kvôli absencii škodlivých spojív v zmesi);
 • možnosť dokončenia postavených stien rôznymi materiálmi;
 • pevnosť hotovej konštrukcie;
 • dostupnosť podľa cenového rozpätia (aj pre špeciálne typy sadrokartónu);
 • jednoduchosť implementácie neštandardných foriem oddielov;
 • jednoduchosť spracovania materiálu pred použitím;
 • zachovanie normálnej mikroklímy v miestnosti z dôvodu vysokej kapacity prúdenia vzduchu vo vrstve omietky.

Nevýhody stien zo sadrokartónu (ktoré sa zbierali len zo sadrokartónových dosiek a profilov) zahŕňajú nízku zvukovú izoláciu. Tiež s osobitnou pozornosťou musíte pristupovať k úložným listom. Sú veľmi krehké a môžu byť poškodené v dôsledku nepresného vyloženia alebo neúspešného umiestnenia vo vybavenej miestnosti. Ďalšou nevýhodou je nízka odolnosť voči namáhaniu. Sádrokartónové dosky nebudú schopné poličať police alebo na nej upevniť závažnú lampu so skleneným baldachýnom.

Typy sadrokartónu

Na pomerne príjemnú výhodu sadrokartónu možno pripísať jeho rozmanitosti. Na modernom trhu so stavebnými materiálmi sa nachádzajú tieto typy plechov:

 • obyčajný (GCR): je sadrové cesto, uzavreté medzi vrstvami hrubej lepenky; často sa používa na stavbu priečok a vyrovnávacích stien; nie je vhodný na použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou;
 • odolné voči vlhkosti (GKLV): zahŕňajú prísady, ktoré umožňujú zvýšiť jeho odolnosť voči vlhkosti a vzhľad húb alebo plesní; vhodné na inštaláciu v kuchyni av kúpeľni;
 • ohňovzdorné (GKLO): používa sa na dekoráciu stien (alebo na výstavbu priečok) na objektoch s vysokým nebezpečenstvom požiaru; možno umiestniť vedľa varných kachlí, kachlí, krbov;
 • Vodotesný (GKLOV): špeciálny typ sadrokartónu, ktorý je odolný voči vlhkosti a zároveň umožňuje zvýšiť požiarnu bezpečnosť miestnosti.

Klasifikácia sadrokartónu a určenia. Na steny sa používa stenový materiál, ktorého hrúbka je väčšia ako 12,5 mm. Napríklad plechy Knauf môžu mať hrúbku 12,5 až 24 mm.

Steny vyrobené zo sadrokartónu pomocou technológie rámu

Najčastejším spôsobom montáže je konštrukcia sadrokartónových stien na ráme. Táto technológia je použiteľná na montáž priečok od nuly a na vyrovnanie stien, ktoré majú viac ako 4 cm. Je univerzálny a vhodný na realizáciu v akýchkoľvek priestranných priestoroch a pri práci s akýmikoľvek typmi sadrokartónových dosiek. Dôležitou výhodou tejto technológie je možnosť jednoduchého tvarovania miestnosti vďaka montáži výklenkov alebo kučeravých stien s osvetlením. Napriek použitiu mnohých materiálov a nástrojov sa konštrukcia rámu sadrovej steny vykonáva bez akýchkoľvek zvláštnych ťažkostí. Nižšie sme skontrolovali podrobné pokyny, ktoré vám umožnia inštaláciu takejto štruktúry sami.

Požadované materiály a nástroje

Ak chcete samostatne inštalovať sadrokartónové dosky na stenu, budete musieť pripraviť nasledujúce materiály a nástroje:

 • listy zo sadrokartónu;
 • vodiace a nosné profily;
 • perforátor (pre montážne profily);
 • skrutkovač (na upevnenie GCR);
 • level;
 • kovové nožnice (na rezné profily);
 • Stavebný nôž (na rezanie sadrokartónových dosiek);
 • Svinovacie metre;
 • závesy pod nosným profilom;
 • nylonová niť (pre uľahčenie označenia zvislej roviny, na ktorej budú profily zarovnané);
 • stavebný uhol alebo pravítko (na kreslenie odrezaných plôch na listoch sadrovej dosky, avšak táto práca sa môže vykonať s použitím dostupných profilov);
 • hmoždinka (na upevnenie rámu);
 • skrutky do sadrokartónu (špeciálne upevňovacie prvky na listy).

Okrem toho by ste mali pripraviť ochranné pomôcky (maska, okuliare). Stojí za to pripomenúť, že rezanie GCR - prašná práca.

Konštrukcia rámu

Správne zmontovaný rám - záruka spoľahlivosti celej sadrokartónu. Preto by sa mali základne zariadenia pre plechy vykonávať čo najpresnejšie. Správny rámec môžete zostaviť pomocou nasledujúcich podrobných pokynov:

 1. Označte na podlahe a strope umiestnenia vodiacich profilov. Odporúča sa umiestniť ich čo najbližšie k stene, ktorá sa má opláštiť (pokiaľ to umožňujú jej nepravidelnosti a výčnelky), aby sa minimalizovala plocha miestnosti, ktorá sa má stavať.
 2. Montáž vodidiel pomocou hmoždiniek.
 3. Úvod do nosných profilov stropných alebo podlahových vodidiel. Vzdialenosť medzi priľahlými zvislými profilmi môže byť 40 cm (pre konštrukciu vystuženého rámu) alebo 60 cm (pre montáž konvenčného rámu).
 4. Upevnenie na stenu závesov vo vzdialenosti 50-60 cm medzi susednými.
 5. Upevnenie závitu, ktorý definuje zvislú rovinu, pozdĺž ktorej bude nosný profil zarovnaný. Toto vlákno je vhodné opraviť v 3 - 5 riadkoch.
 6. Zarovnanie nosných vzpier a ich pripevnenie k závesom.

Položenie komunikácie

Ak je obvyklé vedenie potrubia (napríklad v kúpeľni) je jednoducho zašitý sádrokartónu, potom vedenie bude vyžadovať ďalšie práce. Uloženie všetkých vodičov sa vykonáva v zvlnení. Tým sa vytvorí bezpečné prepojenie. Ďalej sa určia polohy elektrických bodov (spínač, zásuvka). Na tieto miesta sa privádzajú drôty v zvlnení. Na samotných sadrách pre elektrické body musíte urobiť otvory pomocou špeciálnej korunkovej dýzy. Aby sa zamedzilo zvlneniu pod sadrokartónom, je potrebné ho upevniť hadicovými svorkami. Plastové svorky sú zvyčajne pripevnené k závesom.

Pokládka vedenia je nevyhnutná tak, aby mala "zásobu" drôtov, a aby ju nemala pevne. Odporúčame tiež, aby ste vytvorili schému zapojenia tak, aby ste v budúcnosti mohli v prípade potreby získať ľahký prístup k drôtom a nie celú stenu.

Inštalácia sadrokartónu

Najjednoduchšiu úlohu pri montáži sadrokartónových stien alebo priečok je možné považovať za priamu montáž plechov. Ale pre správnu konštrukciu zariadenia musíte urobiť správne výpočty a správne rezať GCR. Je potrebné pripomenúť, že spoje plechov by sa mali držať v strede nosného profilu. Ak sa v procese počítania ukáže, že je potrebný pás o hrúbke asi 10 cm alebo menej, je potrebné prehodnotiť dokovaciu schému a tento kus zväčšiť na najmenej 20 cm.

Takýto úzky pás bude spočiatku slabým bodom štruktúry a časom jeho pravdepodobnosť bude pomerne vysoká. Po príprave listov sú upevnené k rámu. Ak je to potrebné, pred inštaláciou sadrokartónu by sa mal položiť medzi jednotlivé prvky rámu protihlukovej izolácie (pre túto úlohu sú ideálne špeciálne dosky). V procese inštalácie sadrokartónu je potrebné pamätať na možnú potrebu orezania plechov vodorovne (s nerovným stropom alebo podlahou). Tiež sa snažte vložiť skrutky do sadrokartónu tak, aby nevykonávali, ale netvorili hlboké "otvory" na listoch.

Hrubá úprava - Tesniace spoje a otvory

Povrchová úprava steny sadrokartónu sa vykonáva nasledovne:

 1. Tmel čiapky trela čiapky skrutky a všetky spoje medzi listami sadrokartónu. Pre prácu sa odporúča použiť bežnú stierku a eliminovať vzhľad sypkých vrstiev tmelu.
 2. Na plechové spoje sa položí pás výstužnej sieťoviny. Zarovná túto plochu a prispeje k dobrej priľnavosti steny s následnými vrstvami hrubej povrchovej úpravy.
 3. Vedená plná stenová stena.
 4. Po vytvrdnutí tmelu brúsenie povrchov na získanie rovnej plochy.
 5. Poslednou fázou hrubej povrchovej úpravy bude základný náter steny. Primer zabezpečí dobrú priľnavosť konečnej úpravy k podkladu. Aplikácia a distribúcia primeru sa uskutočňuje valčekom.

Zarovnanie stien lepením GCR

Bezrámová metóda montáže sadry sa zdá byť jednoduchá. Ale aby ste dosiahli kvalitný výsledok, musíte urobiť veľa práce. Lepenie sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Úplné odstránenie starej povrchovej úpravy. Zvlášť dôležité je odstrániť adhezívne kompozície, ktoré sa predtým používali pod dlaždice alebo tapetu.
 2. Odmasťovanie povrchu, ktorý umožňuje vylúčiť prítomnosť plôch, na ktoré sa sadrokartón nebude lepiť.
 3. Základovanie stien pre zaistenie dobrej priľnavosti lepidla na sadrokartónu k vyčistenej stene.
 4. Priame lepenie sadrových dosiek by sa malo vykonávať s prihliadnutím na zvláštnosti steny, ku ktorej budú pripevnené.

Keď rozdiel na stene nie je väčší ako 5 mm okolo obvodu listu, aplikuje sa sadrový tmel zubovou stierkou. Tiež dva dlhé pásy lepidla sa aplikujú vo vzdialenosti 40 cm od okrajov.

Pri poklese z 5 mm na 2 cm, musíte použiť hrubšie lepidlo pre sadrokartónové dosky. Aplikuje sa obyčajnou stierkou vo forme malých hromád po obvode a vo vnútri obvodu vo vzdialenosti 10-15 cm od seba.

S rozdielmi od 2 do 4 cm sa na stenu najprv prilepia pásy alebo štvorce sadrokartónu. Sú prilepené na sadrovú omietku a vytvárajú vlastný rám. V tomto prípade by mali spoje plátov spadať do stredu majáku. Až po vyschnutí tmelu (môže trvať 2 až 3 dni) sa lepia. Adhezívna kompozícia sa aplikuje na majáky.

Nainštalujte ľahké oddiely

Na rám sa montujú sadrokartónové priečky. Môže byť "jednoduchá" (pozostávajúca len z dvoch vodiacich líšt) alebo "volumetrická" (obsahuje pár rovnobežných vodidiel na strope a podlahe). Druhý typ je zložitejší, ale umožňuje vám získať spoľahlivý a trvanlivý oddiel. Práca na inštalácii oddeľovača s jedným rámom sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Označenie umiestnenia vodidiel na podlahe a strope pod úrovňou.
 2. Montáž vodidiel s hmoždinkami. Inštalácia vertikálneho stojana, ktorý bude bočným okrajom hotového prepážky.
 3. Inštalácia nosných profilov vo vzdialenosti 40 cm od seba. Ich upevnenie na vodidlá.
 4. Inštalácia horizontálnych profilov (predbežné v miestach "obloženia" horizontálnych profilov na zvislých, orezávanie týchto úsekov sa vykonáva). Upevnenie horizontálnych profilov.
 5. Opláštenie montovaného rámu sádrokartónom a následná hrubá úprava hotovej konštrukcie.

Spôsoby dokončovania stien zo sadrokartónu

Originálne jemné prevedenie sadrokartónu pomôže dať miestnosti štýlový vzhľad. Prípustné možnosti obloženia stien pre sadrokartónové dosky zahŕňajú:

 • Maľovanie: na farbenie, môžete použiť obvyklé prípravky alebo farby s krakovaním, kúsky látky, trblietky;
 • tapetovanie: cenovo dostupný a jednoduchý spôsob dokončenia;
 • dekoratívne omietky: neštandardné kompozície pomôžu rýchlo premeniť miestnosť;
 • obkladanie dlaždíc: optimálne riešenie pre kúpeľňu, ale treba pripomenúť, že sádrokartónové steny nie sú schopné odolať ťažkým bremenám, preto je lepšie umiestniť dlaždice na dno a kombinovať ich s inými druhmi povrchových úprav;
 • plastová povrchová úprava: jednoduchá a jednoduchá inštalácia šindľov, navyše pomáha spoľahlivo chrániť samotnú sadrokartón pred vlhkosťou a mechanickým poškodením;
 • drevené obloženie alebo doska: nevhodná voľba vzhľadom na značnú hmotnosť materiálov, avšak takéto prvky sa môžu použiť na navrhovanie (oddelenie alebo ozdobenie) stien.

Príklady sadrokartónových stien

Možnosti na úpravu miestnosti výstavbou sadrokartónových stenových súprav. Najbežnejší štýl štýlu je výklenok montáže. To môže byť umiestnené okolo hlavy postele v spálni, alebo to môže byť viacúrovňové sadrokartónové regály. Na usporiadanie takejto stavby bude potrebné zvýšiť pomocné úrovne. Okrem toho sa odporúča vybaviť jednotlivé výklenky podsvietením. Vyzerá to veľmi nezvyčajný dizajn s usporiadaním druhej úrovne oblúka sadrokartónu v hornej časti steny. Priestor vo výklenku je možné namaľovať alebo lepiť fotografickou tapetou. Jednoduchý spôsob, ako vytvoriť neobvyklý dizajn, možno považovať za výber jednotlivých rohov takejto steny pomocou umelého kameňa. Na sadrokartónu sám na vrchole maľby, dekoratívne omietky alebo tapety, môžete opraviť malé omietky alebo pena dekor. Efektívne sa zozbierajte z rámu penových výliskov. Vnútri, môžete lepidlo tapetu z iných farieb alebo s inými vzormi, maľovať steny.

Tipy pre sadrokartón

Nasledujúce tipy a tajomstvá od majstrov vám pomôžu vyhnúť sa chybám pri práci so sadrokartónom a ľahko postaviť stenu alebo priečku z tohto materiálu:

 1. Uvoľnite dostatok miesta na rezanie listov. Je žiaduce zabezpečiť jednoduchý prístup na každú stranu materiálu. To výrazne ušetrí čas prípravy GCR.
 2. Aby sa minimalizovali dokončovacie práce na vyrovnaní rozdielov medzi susednými listami, najprv vyberte materiály s rovným okrajom (označenie - PC).
 3. Na dokončenie veľkej steny (napr. V hale) určite pozvať asistenta. Jedna osoba s vysokou kvalitou a rýchlym vykonaním veľkého množstva práce jednoducho nebude fungovať.
 4. Pri montáži plechov na stenu s dverami alebo oknom je potrebné vytvoriť špeciálny vzor pre sadrokartónové dosky. Škáry by mali byť najmenej 20 cm od rohov otvoru.Ak sú spoje a rohy blízko pri sebe, pravdepodobnosť vzniku trhlín na listoch bude extrémne vysoká.
 5. Nerovnosť povrchovej úpravy, ktorá môže byť viditeľná po ukončení práce, môže byť skrytá dekoráciou na stenu (maľovanie alebo tapetovanie so vzormi). Tiež vám pomôže taká inštalácia vedľa stojacej lampy, v ktorej budú nerovnosti alebo chyby v tieni iluminátora pri jeho zapnutí.

záver

Použitie sadrokartónu pre jednoduchú prestavbu miestnosti je cenovo výhodné a cenovo dostupné riešenie. Lacný materiál je jednoduchý na prípravu a priamu inštaláciu. Okrem toho, rôzne typy listov vám umožňujú nájsť ideálne možnosti pre usporiadanie a obyčajné obývacie izby a kúpeľne a izby s krbmi, krbovými kachľami. Inštalácia sadrokartónových dosiek môže byť tak s rámom, ako aj bez neho. Je však potrebné vziať do úvahy racionálnosť uplatňovania rôznych metód. V miestnostiach, v ktorých majú steny výrazné nezrovnalosti alebo pre ktoré je potrebná komunikácia, je lepšie použiť prvú metódu. Ak sú na stene minimálne defekty a je potrebné vyvedieme len niekoľko elektroplánov, jednoduchou možnosťou by bolo jednoducho lepiť GCR na stenu. Pred prácou si prečítajte tipy majstrov. Odporúčania a tajomstvá expertov pomôžu vyhnúť sa rôznym chybám a získať naozaj spoľahlivú a čistú stenu alebo priečku zo sadrovej dosky.

Zanechajte Svoj Komentár