Panoramatické okná v súkromnom dome

Pre všetky konštruktívne zložitosti, panoramatické okná sú považované za jeden z najlepších možností dizajnu pre súkromný dom. Sklenené budovy vyzerajú priaznivo na pozadí iných budov a ešte lepšie - obklopené bohatou vegetáciou. Požadovaná možnosť návrhu musí byť zohľadnená vo fáze návrhu konštrukcie. Okná nebudú nevyhnutne monotónne a jednoduché. V systéme okien môžete "zahrnúť" niekoľko hladkých čiar, napríklad oblúkových prvkov, ako aj kľukatých a krivkových prvkov. Majitelia "transparentných" domov mimo mestských oblastí zažili kvalitu života v priestore nasýtenom prirodzeným svetlom. Existuje viac plusy ako mínusy. Voľba materiálov, konfigurácia panoramatických okien obsahuje mnoho odlišností o relevancii a efektívnosti konštrukcií. V tomto prípade budú užitočné rady architektov a dizajnérskych špecialistov.

Ponúka domy s oknami do podlahy

Domy s panoramatickými oknami vyzerajú moderne a štýlovo. Hlavným znakom je však získanie väčšieho množstva slnečného žiarenia ako návrhy so štandardnými otvormi. Zvyčajne je časť okien panoramatická. Najčastejšie tak presklené obývacie izby. Táto možnosť sa používa aj na usporiadanie uzavretých terás a verand. Zasklenie až po podlahu poskytuje krásny panoramatický výhľad. V bytových domoch sú okná na podlahe vyrobené len na balkónoch a lodžiích, oveľa menej často inde. Zasklenie celého horizontálneho priestoru vyžaduje dôkladné výpočty a kompetentné konštrukčné riešenie. Uistite sa, že potrebujete silné zvislé podpery pre steny a strechy. Štandardné hotové návrhy domov zriedka obsahujú potrebné výpočty. Pre návrh, výrobu a inštaláciu bude potrebné vynaložiť veľkú sumu.

Ďalšie dôležité funkcie:

 1. Panoramatické okná sú vyrobené z masívneho skla alebo častí oddelených stĺpmi.
 2. Budovy musia byť vybavené ďalšími vykurovacími metódami.
 3. Panoramatické zasklenie je lepšie plánovať z južnej strany domu.

Výhody a nevýhody panoramatických okien

Krásny výhľad zvonku i zvnútra, dobré prirodzené svetlo - kľúčové výhody panoramatických okien. Tieto výhody však vytvárajú niektoré negatívne aspekty. Všetky pohyby okolo domu budú viditeľné pre cudzincov. Jednostranné transparentné okná alebo jednoduchšie možnosti - žalúzie, záclony, záclony môžu túto situáciu napraviť. To všetko je dodatočné náklady.

Tepelná vodivosť jedného skla je vyššia ako steny, takže v chladných oblastiach budete potrebovať okná s tromi pohármi a dvoma komorami. Panoramatické okná sú vyrobené z vysoko pevných materiálov a dobre vydržia a rozložia náklad. Ak je to žiaduce, vonkajšia a vonkajšia strana skla sú pokryté ochrannými vrstvami, ktoré zabraňujú tvorbe škrabancov. Veľké okná sa umývajú dlhú dobu, ale sú menej často pokryté defektmi ako steny. V letných mesiacoch sa bude musieť okno otvárať pred horiacim slnkom na mnoho hodín denne. V zime budete musieť pravidelne čistiť námrazy.

Tam, kde sa používajú panoramatické okná

Panoramatické okná majú veľké súkromné ​​domy, chaty. Zvlášť dobre, táto realizácia vyzerá v lesoch av priestranných radovách. Panoramatické okenné systémy sa používajú na výzdobu fasád hotelov, veľkých kancelárskych a nákupných centier. Používajú sa aj v nemocniciach, kde pacienti potrebujú veľa priameho slnečného žiarenia. Táto zasklievacia metóda sa nachádza na fasádach mnohých konferenčných centier, avantgardných budovách. Aktívne sa používa v krajinách s malým počtom slnečných dní za rok. Preto sú panoramatické okná tak populárne v škandinávskom regióne, najmä vo Fínsku. Ďalším tradičným miestom použitia sú penthousy elitných bytových domov, najmä výškové. A všeobecne, akékoľvek priestory na horných poschodiach budov verejného významu.

Ďalšie miesta, kde je možné použiť panoramatické okná:

 • zimné záhrady;
 • skleníky;
 • terasy;
 • otvorené steny bazéna;
 • Sály a salóniky;
 • veľké arkierové okná.

Požiadavky na panoramatické okná

Okná s dvojitým zasklením by mali mať veľkosť do 300 × 320 cm a vzdialenosť medzi nimi v dizajne by nemala byť väčšia ako 2,5 cm, ak je šírka medzi vrstvami väčšia ako vyššie uvedená hodnota, výrazný teplotný rozdiel v polovici jesene alebo na jar môže spôsobiť expanziu alebo kontrakciu vzduchovej medzery , Skôr alebo neskôr to povedie k odtlakovaniu alebo dokonca k porušeniu integrity skla. Následne budú vedľa tesnenia medzery. Profil pre panoramatické okenné systémy si musia vybrať najodolnejšie, určené pre hmotnosť veľkých okien. Nesprávny výpočet ovplyvní životnosť konštrukcie. Profily pre tento typ okien sa vyrábajú v súlade s viacerými normami. Možnosť posilnenia - prvé kritérium. Prítomnosť možností inštalácie skla s celkovou hrúbkou viac ako 5 cm - druhá.

V miernom klimatickom pásme je najdôležitejšia kvalita tepelnej izolácie.

Klimatické pohodlie a náklady na vykurovanie

Úplne nepočujúce panoramatické návrhy sú v lete nepríjemné. Možnosti otvárania zase zlepšujú ergonómiu budovy av lete umožňujú udržiavať teplotu vo vnútri normálneho rozsahu. Druhý typ je vhodnejší pre zimné obdobie. Bez ohľadu na to, ako hustá konštrukcia panoramatických okien, ochrana pred chladom, čo zodpovedá prítomnosti hrubých stien, nemôže dať. Existuje mnoho možností na riešenie situácie: niektoré sú k dispozícii a niektoré si vyžadujú značné náklady. Najbežnejšími prostriedkami sú ohrievače s dlhou vlnou, teplé podlahové lišty, vyhrievané vodné podlahy, infračervené a káblové podlahové vykurovanie, konvektorové vykurovanie. Teplé podlahy budú najdrahšie. Prevádzkové náklady nebudú také výrazné, ale musíte vynaložiť veľa prostriedkov na inštaláciu. V závislosti od typu vody budú zohrávať úlohu vykurovacie potrubia, špeciálne fólie alebo vykurovacie káble. Najdrahšie nákladové filmy s grafitovým poľom.

Odrody a možnosti panoramatického zasklenia

Okná, inštalované na celej výške podlahy, vo svojom význame zodpovedajú dverovým systémom. Môžu byť otvorené na princípe sklopných, posuvných a iných typov dverí. Okrem dizajnu dverí sú panoramatické okná často zdobené priečkami s vikiermi. Keď dokončujete rohové časti miestnosti, naraz sa objaví niekoľko možností spojenia sekcií. S arkýřovými oknami je situácia zložitejšia, pretože si vyžaduje komplikovaný výpočet uhla spojov. Najjednoduchšia inštalácia sú lineárne systémy. Sú vhodné len na umiestnenie dverí v sklopnom alebo posuvnom usporiadaní. Štandardné priame systémy sú vhodné pre montáž sklopných dverí a sklopných okien. Hlučné okuliare sú inštalované na podlahách od druhej a vyššie. Uzavreté konštrukcie navyše vybavené 1-3 skladacími sekciami.

Existujú tri hlavné typy zasklenia:

 • klasické (s posuvnými, sklopnými prvkami, hluchými atď.);
 • uhlový;
 • Bay okno

Dekorácia okien

Táto verzia panoramatického zasklenia sa používa pomerne zriedka. Zdobenie arkýřového okna zahŕňa vytvorenie sekčnej štruktúry. Inštalačný uhol sklenených jednotiek sa volí v závislosti od vzdialenosti medzi hranicou steny a vonkajším okrajom okenného rámu, ako aj polomerom vyčnievajúceho prvku. Inštalácia rámov a príslušenstva pri výrobe balkóna alebo lodžie je zložitejšia ako pri bežnej rohovej inštalácii. Spojte okenné prvky so špeciálnymi konektormi. Môže to byť plastové potrubie alebo kruhová spojka. Zvláštne klzné a ohybné konštrukčné prvky sa používajú napríklad v polkruhovej forme arkýřového okna. Konfigurácia je veľmi dôležitá. Môže byť potrebné zbúrať niektoré nepodstatné podpory z hľadiska nosnej funkcie. V prípade balkónov sú pozdĺž celej výšky nainštalované aspoň dva úseky.

Rohové zasklenie

Tento typ konštrukcie vám umožňuje vytvoriť 270-stupňový zorný uhol, ktorý nie je možný pre klasické a stojanové systémy. Metóda je jednoduchšia ako balkón, ale zložitejšia ako „hluchá“ verzia zasklenia, ktorá kombinuje vlastnosti oboch. Na základe princípu zloženia existuje niekoľko typov inštalácie. Priehľadný uhol - najestetickejší z nich. V tomto prípade sú okuliare vedľa seba a šev je uzavretý priehľadným tesniacim prostriedkom. Ak je inštalácia "transparentným uhlom", potom by mali byť profily vybrané so zvýšenou odolnosťou proti nárazu. Pri realizácii druhej metódy nie sú potrebné špeciálne profilové systémy. Hrany oboch rámov budú hrať úlohu rohového spoja. Najjednoduchšia metóda zvyčajne nemá inú alternatívu. Rohový stĺpec alebo významná časť steny v rohu miestnosti slúži ako ohraničenie dvoch sklenených jednotiek.

Hlučné zasklievanie

Jedna z bežne používaných metód klasickej verzie zasklenia. Všetky časti celkovej konštrukcie sú v tomto prípade veľké a ich umiestnenie sa úplne zhoduje so stenou. Rovnaký systém okien je usporiadaný s "hluchým" usporiadaním, to znamená, že sekcie sa neotvárajú na oboch stranách. Je to najjednoduchší a najlacnejší spôsob inštalácie, ktorý sa dokonale prejavuje v bežných vidieckych domoch. Vonkajšie čistenie okien v tomto prípade sa však vykonáva len so špeciálnymi zariadeniami alebo čistiacimi spoločnosťami. Hluché panoramatické okná sú umiestnené v každej zóne budovy, okrem vchodu do samotného domu, ako aj východov na terasu, balkón, atď. Uzavreté panoramatické systémy sa zvyčajne vyrábajú bez horizontálnych rámov. Dobrá myšlienka sa však ukázala ako variant s prechodom a mnohými malými skladacími sekciami. Tak je možné usporiadať vysokokvalitné vetranie miestnosti.

Panoramatické okná so sklopnými dverami

Taký obraz okien je vhodný na usporiadanie vstupu na balkón, terasu alebo verandu. Najpohodlnejšie sú skladacie modely bez impost. Ak je krídlo jedno, potom všetko príslušenstvo padne na neho a pre dvojkrídlovú "verziu" budete potrebovať hardvérové ​​príslušenstvo pre obidve dvere. Pre panoramatický dizajn, zvýšenie nákladov v dôsledku použitia dvoch častí nebude obzvlášť dôležité. Okrem toho, vo veľkých miestnostiach je zvyčajne veľa veľkých objektov, ktoré sa niekedy musia presunúť z miesta na miesto. Výhodou výkyvných konštrukcií je nízke zaťaženie tvaroviek. Je veľmi pravdepodobné, že dvere tejto konfigurácie vydržia dlhšie ako posuvné alebo skladacie krídla. S dvojkrídlovou konštrukciou je lepšie upevniť nepoužité plátno len na dne. V podmienkach bytu panoramatické zasklenie na balkónoch vyžaduje získanie povolenia na rozšírenie otvorenia.

Posuvné zasklenie

Posuvné konštrukcie majú dva hlavné typy:

 1. So zdvíhacím a posuvným otvorom.
 2. S paralelným posuvom.

V prvej verzii krídlo stúpa o niekoľko milimetrov a pohybuje sa stranou. Špeciálne pánty poskytujú nehlučný a ľahký pohyb závažných častí. Všetky manipulácie budú vykonané len jedným perom. Počet prvkov okna v tomto prípade je vybraný zo štyroch, niekedy - menej. V systéme môžu byť spolu s pohyblivými časťami hluché. Profil sa vyrába izoláciou alebo za studena. V prípade posuvného zasklenia sa okenné krídla pohybujú aj po vodiacich koľajniciach. Rozdiel spočíva v absencii vzostupnej zaujatosti. Vďaka tomu môžu byť valčekové prvky použité na podlahe aj na strope. Mechanizmus okna je zostavený z maximálne štyroch voľných listov. Hladkosť zdvihu je zabezpečená kefovým tesnením, ktoré zvyšuje účinok hlavného tesnenia a súčasne ho chráni.

Skladací mechanizmus zasklenia

Táto panoramatická konštrukcia sa skladá z postupne pripojených otváracích klapiek, ktoré zaberajú celú uličku v vychýlenej polohe. Jeden / dva extrémne alebo oba centrálne úseky sa otáčajú a podľa toho vstupujú. V maximálnom zloženom stave zaberá konštrukcia menej ako tretinu otvoru. Pre letné obdobie je to spôsob, ako nasávať celé poschodie. Pre pohodlnú prevádzku by mala byť obmedzená na 7 dverí a 6 metrov na jeden otvor. Suspenzia môže byť umiestnená ako v hornej, tak aj v spodnej časti. Konštrukcia s horným umiestnením zavesenia nepotrebuje veľkú prahovú hodnotu, podlaha pod dverami môže byť vo všeobecnosti vyrovnaná. V tomto prípade je uzavretá rukoväť držaná na mieste špeciálnym zámkom, pretože plný zámok nie je kompatibilný s takýmto dizajnom. Okenný systém s horným závesom je možné dodatočne izolovať a izolovať v miestach s križovatkami.

Materiály v srdci panoramatických okien

Profilové štruktúry panoramatického okna sú zhotovené z kovov, dreva s vysokou tvrdosťou, plastu, sklenených kompozitných materiálov a kompozitných materiálov. Ako u kovových základov, ušľachtilej ocele sa tu používajú zliatiny s hliníkom. Zosilniť materiály inklúziami z polyamidu. V štruktúre okennej základne je možné aplikovať trojvrstvové drevo. Tento profil sa odporúča pre panoramatické okná s hrúbkou rámu 8 cm, najobľúbenejšie sú plasty a PVC. Sú vystužené dutými kovovými prvkami. Ukázalo sa, že ekonomická a trvanlivá možnosť. Niektoré okenné základne sú vytvorené zo zmiešaných štruktúr, z kovových a drevených komponentov. Takéto kombinácie môžu poskytnúť spoľahlivú ochranu pred nepriaznivými prírodnými javmi. Relatívne nový odolný materiál, sklenený kompozit, má dobré izolačné vlastnosti. Je však drahý a nie je vhodný pre niektoré konštrukcie.

Drevené konštrukcie

Používa sa tvrdá hornina alebo lepené drevo. Drevo je ošetrené antiseptickými prostriedkami, ktoré bránia rozvoju huby. Je chránený pred ohňom antipyritom. Panoramatické moduly využívajú drevo, ktoré je chránené pred vlhkosťou a deformáciou. Toto je zásadne dôležité pre predĺženie životnosti. Laminované drevo má vynikajúce vlastnosti: dlhodobo si zachováva svoj vzhľad, je odolné voči deformácii, slúži takmer rovnako ako železo. Vrstvy s lepidlom však majú nízku priedušnosť. A napriek tomu drevo zlepšuje klímu budovy. Drevené okná sú okrem iného najlepšou voľbou pre montáž na šikmé plochy. Tepelné izolačné vlastnosti sa zlepšujú vďaka použitiu inertného plynu v sklenených jednotkách.

Strom po opakovanom spracovaní stráca väčšinu svojich prirodzených vlastností.

PVC konštrukcie

Profily z polyvinylchloridu sú lacnejšie ako drevené profily a na rozdiel od iných sa nedeformujú a nehnijú. Zároveň je materiál ľahší ako kovy. Konštrukcia okien panoramatických okien je vystužená špeciálnymi prvkami z 2 mm pozinkovanej ocele. Jeden z nich je obdĺžnikový a druhý tvar U. Napájacie konektory sú inštalované medzi časťami panoramatického systému. Nazývajú sa aj konštrukčnými zosilňovačmi. Zasklievanie tuhosti pripojené k uzavretej kovovej základni a oceľovej doske. Veľké krídlo utesnite zväčšením uzamykacích bodov. Rámy sú zosilnené ďalšími tesneniami pre pohyblivé krídla. Kovania sa odporúčajú na zachytávanie s uzavretými slučkami, aby nedošlo k prerušeniu povrchu izolácie. Okná z PVC by sa mali používať spolu s blokátormi - prevádzková doba potom zodpovedá uvedenému ukazovateľu.

Hliníkové rámy pri výrobe panoramatických okien

Tento materiál nehorí a môže trvať až 80 rokov. Tam sú "teplé" úpravy výrobkov pre obytné priestory a "studené" pre technické. Hliníkové rámy sú ovládané jedno- a dvojkomorovým krídlom. Voľba tvaru je takmer neobmedzená, pretože s vysokou pevnosťou hliníka má plastové vlastnosti. Konfigurácia je klenutá, polkruhová, zakrivená. Teplý profil so šírkou 5-6 cm obsahuje aspoň jeden tepelný most z polyamidového vlákna. Samotná časť je tepelným prerušením uzavretým v profile. V zlepšenej modifikácii je to prierezový prvok so vzduchovými komorami. Diel je zakončený polyuretánom a priehradky na protiľahlých stranách tepelného zlomu sú slabé vodiče tepla. Vďaka tomu je konvektívny prenos tepla udržiavaný na čo najnižšej úrovni.

Kovové profily

Sú známe predovšetkým pre pevnosť a štrukturálnu elasticitu. Zo všetkých možností zváraná základňa dáva konštrukciám maximálnu tuhosť. Tepelné prerušenie mechanických rámov umožňuje použitie vo vykurovaných miestnostiach. Materiál je najlepšie zabalený s pancierovým sklom. Existujú aj špeciálne modifikácie kovov odolné voči vlhkosti, ktoré zjednodušujú starostlivosť o okná. Bronzová a saténová oceľ sú zase vhodné na montáž do luxusných nehnuteľností. У металлических панорамных окон следует отметить более высокую совместимость с экстерьером по сравнению с остальными материалами. А в случае чего декоративные накладки обеспечат гармоничный вид с деревянным и другими типами фасадов. Отдельные модели рам рассчитаны на использование толстого стекла с целью усиления звукоизоляции.

Уход за окнами

Vzhľadom k tomu, že veľkosť okenného systému sa meria v mnohých metroch štvorcových, je potrebné sa oň starať včas a kvalitatívne. Každé miesto je potrebné umyť aspoň dvakrát ročne. Pri čistení okien vo vysokých nadmorských výškach sa vyskytujú určité problémy. Z vonku je ťažké robiť, takže je lepšie hľadať odbornú pomoc od upratovacích firiem. Vnútorné čistenie je ťažké, ak sa na povrchu vytvorí kondenzácia bielej a dažďovej vody. S vnútorným uľahčením - je umytý s bežnými čistiacimi prostriedkami. Musíte odstrániť penu vodou, po ktorej sa sklo ošetrí stieračom. Je potrebné, aby sa okno mop, že pri umývaní nepoužívajte stoličky. V zime sú v dolnej časti okien inštalované vykurovacie zariadenia. Používajú sa aj vnútorné podlahové radiátory, ktoré sú často napojené na vykurovacie zariadenie. Vzhľadom k tomu, okná sa zamlžia, budete potrebovať extra starostlivosť.

Profesionálne tipy na výber panoramatických okien

Zasklenie veľkých okien si vyžaduje zváženie mnohých faktorov. Ako materiál pre sklenené tabule panoramatických okien by sa malo zvoliť tvrdené sklo. Je vyrobený nielen trvanlivý, ale aj chránený špeciálnym filmom. V prípade porušenia integrity bude fragmenty skla držať pohromade. Pred výberom a inštaláciou sa odporúča zohľadniť výšku budovy nad hladinou mora a zemepisnú polohu - aby bolo možné vypočítať zaťaženie z tlaku a vetra. Dôležitým aspektom sú aj klimatické charakteristiky územia. Pre oblasť môže byť charakteristický častý dážď alebo sneženie. Pre kovový profil majú zásadný význam indikátory ako odolnosť proti vlhkosti a zvuková izolácia. V chladných regiónoch by sa medzi ne mala počítať energetická účinnosť. Panoramatická konštrukcia má veľkú veľkosť, takže zasklenie by malo byť odolné voči zaťaženiam dynamickej a statickej povahy.

Na základe situácie na trhu existujú 4 hlavné kategórie okenných konštrukcií:

 1. Okná z PVC.
 2. Wood.
 3. Oceľ.
 4. Hliník.

Pri nákupe by mali mať prednosť konštrukcie odolné voči nárazom.

záver

Inžinierske technológie dodávajú trhu stále spoľahlivejšie systémy okien. Moderné panoramatické návrhy majú preto vysokú kvalitu a účinnosť. Spotrebitelia majú široký výber: od materiálov zhotovenia až po externý dekor. S panoramatickými oknami môžete ozdobiť takmer akúkoľvek fasádu krajiny. Výsledok je zvyčajne stojí za investície: hotový domov dostane veľa svetla, a interiér bude jasne v kombinácii s vonkajším prostredím. Merania, výpočty a inštalácia panoramatických okien - lekcia len pre skúsených remeselníkov. Samotný dizajn je kombináciou osobných želaní majiteľa a technických možností. Z materiálov najčastejšie sa používa polyvinylchlorid, drevo, oceľ a hliník. Veľké stavby robia hluché, posuvné, skladacie, atď. Čistiace firmy pomôžu pri starostlivosti o veľké plochy. Osobitná pozornosť by sa mala venovať organizácii vykurovania.

Zanechajte Svoj Komentár