Dekoratívne oblúky v interiéri

Oblúky v interiéri sa stali veľmi populárnymi a niekedy aj nepostrádateľným prvkom. Vďaka moderným materiálom a dekorom sa ich dizajn líši od jednoduchých až po neštandardné a dokonca extravagantné. Niet divu, že tí, ktorí chcú stavať oblúk, nemôžu okamžite rozhodnúť o verzii jeho realizácie.

V interiéri bytu a domu

Oblúky sa stali obzvlášť populárne v obytných priestoroch, keď sa otvorili otvorené plány a štúdiové apartmány. Voľný priechod umožňuje rozdeliť priestor na funkčné zóny, ale zároveň nechať spojenie medzi nimi. Materiály na výrobu oblúkov rôznych tvarov a veľkostí, rovnako ako spôsoby, ako ich ozdobiť, existuje veľa, možno niektorí z vás a hádať.

Úloha v dizajne

Tento typ otvárania v dizajne sa využíva z rôznych dôvodov, najmä pri riešení niektorých problémov:

 • Oblúk vyrobený z určitých materiálov vhodne zvoleného tvaru sa môže stať hlavným štýlom, ktorý doplní určitý štýl;
 • Pripojiť alebo odpojiť dve funkčné oblasti;
 • Zdôrazniť monumentálnosť situácie;
 • V niektorých prípadoch je potrebné zamerať sa na architektúru budovy. Ak sú na strope klenuté okná a klenby, oblúky budú vyzerať veľmi harmonicky;
 • Oblúky môžu situáciu zmierniť, ak je z nejakého dôvodu plná rovných línií a rohov.

Základné požiadavky

Existuje niekoľko tipov na výber konkrétnej formy oblúka, jeho umiestnenia, veľkosti a dekorácie.

 • Každý oblúk musí vyriešiť aspoň jednu z vyššie uvedených úloh, inak stráca svoju hodnotu.
 • Oblúk sa musí nevyhnutne prekrývať s niečím, môže to byť tvar okien, nábytku, dekoru alebo iných otvorov.
 • Veľkosť priechodu je úmerná veľkosti miestnosti.
 • Oblúk by nemal zasahovať do osvetlenia ďalšej miestnosti.
 • Najväčšia možnosť, keď je otvor umiestnený presne v strede steny.
 • Dve symetrické oblúky vyzerajú dobre pozdĺž jednej steny.
 • Horný bod klenutej klenby by nemal spočívať na strope ani na samotnej bagete. Asi 30 cm by malo zostať až do stropu, minimálne 10. Ak výška stien neumožňuje, je lepšie odmietnuť otvorené uličky.

Miesta inštalácie

Prakticky v každom byte, a ešte viac v dome, tam sú dvere, ktoré nemajú žiadne funkčné zaťaženie, sú zriedka používané a len neporiadok priestor s plátnom. Ale ak ho nahradíte klenutou konštrukciou, budete môcť zvýšiť využiteľnú plochu, priniesť zmysel pre priestrannosť a novosť pre životné prostredie.

Je nepravdepodobné, že by niekto riskoval opustenie intímnych priestorov, ako je kúpeľ alebo spálňa bez dverí. V miestnostiach "verejného použitia" je celkom možné ponechať voľný prístup. Najčastejšie sú oblúky konštruované medzi nasledujúcimi miestnosťami:

 • Kuchyňa a jedáleň;
 • Predsieň, kuchyňa;
 • Kuchyňa koridor;
 • Vstupná hala;
 • Kuchyňa-obývacia izba;
 • Hala šatník.

typy

Aby oblúk vyhovoval a zapadol do interiéru, je potrebné zvoliť správny materiál pre jeho konštrukciu. Záleží na dizajne oblúka, veľkosti, tvaru, štýlu miestnosti. Je dôležité pochopiť, že určitá možnosť poskytuje svoje možnosti, ale nemusí vyhovovať vášmu štýlu.

Materiály, z ktorých sa môžu zhotovovať oblúky:

 • Sadrokartón. Dizajn pre oblúk založený na zvyčajnom hliníkovom profile a sadrokartónu je najobľúbenejšou, všestrannou a cenovo dostupnou možnosťou, ktorá vám umožní vytvoriť konvenčný klenutý strop a implementovať špeciálne nápady a nápady. Pravda, že taká oblúka bude vykonaná len v určitom štádiu opravy.

 • Strom. Mnohé spoločnosti ponúkajú hotové oblúky z dreveného poľa alebo MDF, ktoré nie je ťažké inštalovať vlastnými rukami. Konštrukcia hotových výrobkov je veľmi rôznorodá: efektné geometrické tvary, vložky z farebného vitráže, imitácia štuku a mnoho ďalšieho. Čo môžeme povedať o možnosti otvorenia individuálneho projektu.
 • Brick. Murované oblúky sú z hľadiska konštrukcie pomerne zložité, preto sa vyskytujú len zriedka. Okrem toho je pre nich ťažké poskytnúť umeleckú formu. Cihlové podlahy môžu byť usporiadané s iným zdvíhacím ramenom a polomerom zakrivenia, ale zvyčajne zostávajú obdĺžnikové alebo zaoblené. Najvhodnejšia možnosť pre štýly podkrovia alebo podzemia.

 • Kameňa. Prírodný kameň obloženie možno nazvať klasický, ale nie je vhodný pre všetky štýly. Z prírodných materiálov sú na vedúcich pozíciách bridlice, škrupiny, travertínu. Ako lacná a jednoduchá alternatíva sa používajú umelé materiály napodobňujúce kameň, napríklad akrylové dlaždice. V závislosti od štýlu môže byť rámovanie zvýraznené hrubým, nebrúseným alebo lešteným.
 • Glass. Vitráže alebo sklenené oblúky sa obyčajne usadzujú pri vstupe z chodby do kuchyne. Pre konštrukciu konštrukcie je potrebný otvor akejkoľvek veľkosti a tvaru, ktorý je na potrebných miestach doplnený sklom. Sklo alebo plast sa často kombinujú s inými materiálmi, ktoré sú uvedené vyššie, ako aj s kovaním.

Populárne a vlastné formuláre

Oblúk prevezme úlohu interiéru. Aj keď to nie je hlavná dekorácia, uistite sa, že prilákať pozornosť. Jeho prítomnosť dodáva atmosfére priestor a eleganciu, zvláštnu chuť. Bude možné poraziť oblúk v takmer akomkoľvek štýle. Môže to byť nepostrehnuteľný priechod alebo dominantný prvok, okolo ktorého sú ďalšie detaily situácie zostavené do jedného celku.

 • Obdĺžnikový oblúk vyzerá ako známy vchod, ktorý je zvyčajne. Vzhľadom na tvar dizajnu sa nazýva aj portál. Horná časť je plochá s bočnými formami v pravom uhle. Ak je portál dostatočne vysoký, v jeho hornej časti môže byť dekoratívna priehradka: sklo, kované alebo drevené, v závislosti od prevedenia.
 • Romance - spoločná verzia portálu, v ktorej horizontálny oblúk v miestach prechodu na steny má zaoblenie v rohoch. Najviac harmonicky vyzerá tvar so šírkou 1,5 metra.
 • Okrúhle oblúky, ktoré sa nazývajú aj klasické, majú tvar pravidelného polkruhu. Vhodné pre akékoľvek rozhodnutie v interiéri, ale najpozoruhodnejší vzhľad v klasických interiéroch.

 • Okrúhly plochý oblúk alebo segmentový - druh vylepšeného polkruhového oblúka. Vrchol je segmentom kruhu a padá na rovné svahy, čo umožňuje použitie oblúka v širokých otvoroch.
 • Trapézový - neštandardný tvar vrchu je vhodný v prostredí, kde existujú ďalšie prvky, ktoré toto číslo opakujú. Inak to nebude vyzerať harmonicky.

 • Ellipsoidný typ môže byť priradený sérii okrúhlych, ale jeho charakteristickým znakom - horným oblúkom, ktorý predstavuje časť správnej alebo nesprávnej elipsy.
 • Šikmý plazivý oblúk je vhodný pre stredné aj veľké otvory. Sklon jednej steny zostáva vertikálny a hladký oblúk siaha od nej k najnižšiemu bodu protiľahlého svahu.

 • Gotické oblúky sa vyznačujú úzkym tvarom a špicatou kupolou, často označovanou ako lancet. Sú vhodné len v určitom štýle.
 • Marocké oblúky majú nízke svahy, oblúk začína tesne nad stredom. Tvar klenby je najrozmanitejší, často podkovovitý.
 • Oblúky pre orientálne alebo arabské interiéry sa zvyčajne vyznačujú šípovitým alebo baňatým oblúkom.

 • Všade sa nachádzajú neštandardné a asymetrické oblúky. Ich vzhľad, ako aj rast popularity, bol príležitosťou vytvoriť zo sadrokartónu komplexné a prepracované návrhy nečakaných tvarov a veľkostí. Neštandardné oblúky sú často doplnené policami a výklenkami, môžu plynule prúdiť do viacúrovňových stropov alebo sa spojiť do jedného celku s barovým pultom. Varianty ich realizácie a dizajnu sú obmedzené iba fantáziou, priestorom a finančnými možnosťami.

výzdoba

Na výzdobu oblúkov v bytoch sa najčastejšie používajú rôzne výlisky, hotové oblúky, rímsy a jednotlivé prvky štukového výlisku. Výber dekoru by mal byť v súlade so zvoleným štýlom interiéru. Klenuté stropy majú často zabudované svetlá, ktoré poskytujú nielen prídavné svetlo, ale umožňujú tiež zvoliť samostatnú oblasť.

Široké pasáže nemôžu vybrať. Často sú orezané rovnakými materiálmi ako steny. Na jednej strane alebo na oboch stranách sú oblúky niekedy doplnené malými dekoratívnymi otvormi, ktoré slúžia ako dekorácia, ako dodatočný zdroj osvetlenia, jednoducho ako polica.

Najbežnejší, jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako navrhnúť sadrokartónové oblúky - maľovanie alebo povrchová úprava textúrovanej omietky. Iné, nie menej obľúbené materiály: dekoratívny kameň, tehla, dlaždice, mozaika. Voľba závisí od štýlu a účelu izieb. V prípade potreby je možné materiály kombinovať, napr. Umelý kameň so sadrou, farbou alebo tapetou.

Polyuretánové štuky sa stali veľmi obľúbeným v interiéri miestnosti, najmä v interiéri. Biely ľahký materiál je prezentovaný v železiarstve s rôznymi dekoratívnymi prvkami, z ktorých môžete vytvoriť skutočné umelecké dielo. Je dôležité, aby náklady na konečnú úpravu boli nižšie ako štukové omietky, ako aj kamenné alebo drevené dekorácie.

Použitie dekoratívnych obložení, panelov, vzorov je ideálne pre vytváranie klasických interiérov, ale zároveň môže byť použité na doplnenie moderného, ​​ak si nevyzdvihnete šperky s množstvom vzorov a basreliéfov.

Vnútorné oblúky majú množstvo výhod: umožňujú rozšíriť priestor, svetlejšie, priestrannejšie, dodávajú mu eleganciu, umožňujú vám dostať sa zo štandardných riešení typickej konštrukcie. Zároveň stojí za to spomenúť na nevýhody riešenia: oblúky nie sú vždy vhodné, niektoré možnosti vyzerajú smiešne v rozpočte nastavenia, a niekde praktickejšie je inštalácia dverí.

Zanechajte Svoj Komentár