Zasklenie verandy a terasy: možnosti a metódy

Verandy sa zvyčajne používajú v teplej sezóne ako ďalší obytný priestor. Podľa typu stavby sú zaradené do vstavaných a zapustených. Prvé sú postavené po dokončení stavby domu. Prítomnosť zapustených je zabezpečená vo fáze projektovania bytového domu. Tiež verandy môžu byť s alebo bez zasklenia. V druhom prípade je lokalitou v skutočnosti terasa, ktorá je vybavená baldachýnom. Verandy s presklením je možné využiť nielen počas zlého počasia v lete a nebáť sa dažďu alebo vetra, ktoré predtým zabránili pokojným stretnutiam, ale aj v zime, ak sú vyhrievané. V tomto ohľade sú priestory podobné podkroviu, ktoré premení studené podkrovia. Na juhu sa veranda najčastejšie používa ako altánok alebo jedáleň. V tých najnáročnejších nociach tu môžete zariadiť spálňu, kde nočný chlad padá v hojnosti. V interiéri sa tu prenáša zariadenie na letnú kuchyňu, ak na tento účel nie je voľná detská budova. Verandu možno nazvať nielen prístavbou do domu, ale aj samostatnou miestnosťou na mieste, kde sa nachádza skleník alebo sála pre prijímanie hostí (skôr pre tanečné večery).

Móda pre takéto priestranné "altány" pochádza z Francúzska. A samotné slovo "veranda" má bengálsky pôvod, čo v zásade nie je prekvapujúce, ak si pripomíname úzke väzby starej Európy s krajinami južnej Ázie. Balkóny a lodžie sú v skutočnosti aj verandami, ale súvisia s mestskými bytmi vo výškových budovách. Stačí pripomenúť, že sú tiež rozdelené na "teplé" a "studené". Budeme uvažovať o možnostiach zasklenia verandy v súkromných domoch.

Vlastnosti a výhody

Zasklenie verandy je veľmi zriedkavým prípadom, keď sa medzi mnohými výhodami strácajú nevýhody. Izba je teplá a studená. V prvom prípade sa dá použiť v zime ako obytný dom. Ak je zasklenie je zima, potom teplota vnútri verandy bude len pár stupňov nad vonkajšou teplotou, to znamená, že rozdiel nie je významný. Túto verandu možno použiť len v lete. Medzi výhody zasklenia patria:

 • Ochrana pred vetrom a dažďom (pre studené aj teplé možnosti).
 • Izolácia hluku.
 • Možnosť usporiadania samostatnej miestnosti. V prípade studeného zasklenia ide o „letnú rezidenciu“. S teplým zasklením sa miestnosť môže používať celoročne, to znamená, že ďalšia plnohodnotná miestnosť sa pridáva do obytného priestoru „trvalo“.
 • Možnosť pripojenia na vykurovanie a využitie miestnosti v zime (len pre teplé zasklenie). Je celkom možné vybaviť spálňu, malú hosťovskú izbu, zimnú záhradu, špajzu a kuchyňu alebo jedáleň. Voľba funkčného účelu úplne závisí od kvadratúry samotnej verandy a jej možností.
 • Vytvorenie štýlového, neobvyklého prvku interiéru a exteriéru domu. Zasklenie môže byť odlišné a originálne riešenia zdôrazňujú kreativitu dizajnu celej budovy ako celku.


Ak spomenieme vlastnosti zasklenia verandy, potom by malo byť dobre kombinované s dizajnom domu. Toto je povinná a najdôležitejšia podmienka. Ďalej by ste mali venovať pozornosť oblasti priesvitného plátna, aby ste mu poskytli primeranú podporu vo forme rámov a zároveň neznižovali silu celej konštrukcie. Ďalšou fázou je výber materiálu pre rám, ale o tom budeme hovoriť podrobnejšie neskôr. Moderné zasklievacie systémy ponúkajú veľkým možnostiam pre majiteľov:

 • Čiastočná strešná krytina s vysokovýkonnými sklenenými tabuľami.
 • Presné opakovanie tvaru verandy.
 • Rôzne systémy otvárania dverí a okien.
 • Regulácia šírky a výšky otvorených dverných a okenných otvorov.
 • Možnosť montáže sietí proti komárom.

Hovorme teraz o typoch zasklení, ich nevýhodách a výhodách.

Druhy zasklenia

Tam je pomerne veľa klasifikácií zasklenia, v závislosti na jeho vlastnosti: t

 • Teplé a studené, už spomenuté vyššie.
 • Bezrámové a rámové.
 • Úplné a čiastočné.
 • Swing a posuvné.

V samostatnej kategórii možno priradiť panoramatické okná. Hovorme o každom z týchto druhov podrobnejšie.


Chladné a teplé

Studené zasklenie sa používa v prípade, že majitelia si vybrali "sezónne použitie" pre verandu. Vhodné materiály sú vhodné:

 • Plastové jednokomorové dvojsklo.
 • Hliníkový profil ako rám, ktorý okrem toho váži veľmi málo, na rozdiel od ťažkého dreva.
 • Panoramatické okná.

Zasklenie za studena vyzerá štýlovo a prakticky. Okná s dvojitým zasklením zároveň spoľahlivo chránia verandu pred zrážkami, špinou a prachom. V lete je možné izbu využiť ako pracovňu, oddychovú miestnosť, letnú kuchyňu a v zime ju možno ľahko zmeniť na sklad, na uskladnenie zásob nakladaných uhoriek alebo záhradných darčekov. Teplé zasklenie sa zvyčajne vykonáva pomocou plastových okien, ktoré majú špeciálne airbagy.


Slúžia ako "nárazník", zadržiavajú teplo v miestnosti a neumožňujú prenikaniu chladu z ulice. Okenné uzávery tesne priliehajú k rámom. Sklo sa skladá z niekoľkých priehľadných listov, medzi ktorými sú medzery vyplnené špeciálnym absorbentom, ktorý absorbuje vlhkosť. Toto zasklenie nedovoľuje chlad, vlhkosť a vietor v miestnosti. Spoľahlivo chráni verandu pred vonkajším prostredím a umožňuje vám ju premeniť na plnohodnotnú obývaciu izbu. Ak hovoríme o nákladoch, potom pre sklo bude musieť platiť viac, ale možnosť poskytuje oveľa viac výhod.

Úplné a čiastočné

V závislosti od funkčného účelu verandy môže byť zasklenie plné alebo čiastočné. Prvá možnosť umožňuje vytvoriť teplé alebo studené zasklenie, to znamená, že otvory sú úplne uzavreté oknami s dvojitým zasklením a v stenách miestnosti nezostávajú žiadne „zející“ okná. Čiastočné zasklenie je jednoduchšia a lacnejšia možnosť. Je to vhodné v prípadoch, keď napríklad miestnosť musí byť chránená pred záveternou stranou. Túto verandu môžete používať len v lete.

Bezrámové a rámové

Zasklievanie s rámami je populárnou a už skôr prebitou verziou. Sklenené tabule sú umiestnené vo vnútri špeciálneho rámu, ktorý poskytuje konštrukcii odolnosť a stabilitu. Relatívne nedávno (len pred niekoľkými desaťročiami), móda pre bezrámové zasklenie k nám prišla, keď fasáda je kompletne zložená z listov ultra-silného skla, ktoré sú utesnené v spojoch. Vytvára ilúziu úplne otvoreného priestoru. Sklenené tabule sú upevnené hliníkovými profilmi v blízkosti podlahy a stropu. Táto možnosť nemôže byť nazývaný rozpočet, ale zvyšok na takejto verande bude naozaj "dych berúce." Je vhodné použiť bezrámové zasklenie len v prípadoch, keď sa z izby otvára prekrásny výhľad (záhrada, pole, lúka, blízke riečne alebo morské pobrežie). Hoci navonok štruktúra vyzerá krehká, v skutočnosti bude dávať šance na akúkoľvek inú sklenenú jednotku pre životnosť. Pre bezrámové zasklenie sa používa iba tvrdené sklo, ktoré je takmer nemožné zlomiť.


Ak rana obrovskej sily stále poškodzuje povrch, potom je pokrytá len malými prasklinami, ale nepokrýva všetko okolo nej úlomkami. Konštrukcia je vybavená dodatočnou ochranou proti náhodnému otvoreniu. Medzi nedostatky možno konštatovať len nízku hlukovú izoláciu a komplexnosť v starostlivosti. Aby si sklo zachovalo svoju priehľadnosť a „lesk“, nemali by sa umývať s látkami s abrazívnym účinkom, zanechávajúc na povrchu malé škrabance. Človek bude musieť zabudnúť na starú metódu „babičky“, pri ktorej sa namiesto špongie použije pokrčený papier.

Panoramatický pohľad

Panoramatické zasklenie sa vykonáva na celej fasáde, to znamená, že okná zaberajú celý priestor od stropu až po podlahu. Je to štýlové, originálne riešenie, ktoré vychádza z európskej tradície dekorácie okien do záhrady. Z verandy bude nádherný výhľad na neďalekú krásu. Panoramatické zasklenie môže byť bezrámové as rámami. Variant je obľúbený nielen pre verandy, ale aj pre zasklievanie balkónov a lodžií vo výškových budovách s miernym rozdielom: systém je nevyhnutne doplnený ochranným rámom, ktorý zabraňuje pádu osoby na sklo.

Medzi nedostatkami je zaznamenané len rýchle zamlžovanie a zamrznutie priehľadnej fólie počas zimného obdobia.

Aby sa tomu predišlo, je potrebné buď nainštalovať ďalší zdroj tepla, v ktorom prúdi horúci vzduch do okien, alebo pravidelne mazať sklo roztokom glycerínu.

Posuvné a hojdačka

Systém otvárania výkyvov je všetkým známy: dvere okien alebo dverí po otočení kľučky smerom dovnútra (zvyčajne 90 stupňov). V plastových oknách s dvojitým zasklením sa používa komplexnejší výkyvný systém, ktorý navyše umožňuje čiastočne otvárať okná a dvere zhora, ťahať ich smerom k sebe. Možnosť je ideálna pre vetranie miestnosti. Okenné zasklenie poskytuje dobrú tesnosť. S ním môžete vytvoriť chladnú aj teplú miestnosť. Posuvný systém funguje na úplne inom princípe: listy sa pohybujú po stranách na špeciálnych vedeniach umiestnených pod a nad nimi. Môžu „jazdiť“ len v priamej línii (ako v šatníkovej skrini) alebo môžu byť zložené do harmoniky.


V druhom prípade hovoríme o panoramatickom zasklení s rámami, keď sú veľké „okenné dvere“ kompaktne zostavené na jednej zo stien verandy. Posuvné systémy nedokážu zabezpečiť úplnú tesnosť, preto sa používajú len na studené zasklenie.

Stavebné materiály

Rám zasklenia môže byť vyrobený z plastu, dreva a hliníka. Materiály sú umiestnené v popularite, počnúc najobľúbenejšími. Samozrejme, na prvom mieste bol použitý plast v celom zasklení mestských bytov. Postupne sa presťahoval do súkromných domov, ale drevo a hliník tu stále pretrvávajú s obranou. To je obzvlášť dobré pre drevo, ktoré sa nedobrovoľne spája s vľúdnou atmosférou vidieckeho domu a dokonale sa kombinuje so štýlom chaty, krajiny a Provence, ktoré sú tak často používané vo vnútrozemí.

hliník

Hlavnou výhodou hliníka je jeho nízka hmotnosť. Materiál umožňuje, aby sa štruktúra oveľa jednoduchšie, ale bez ujmy na jeho silu. Čo sa týka hodnoty, hliník tiež ťaží zo svojich hlavných konkurentov. Pre porovnanie: cena plastového zasklenia je dvakrát vyššia ako inštalácia podobnej hliníkovej konštrukcie. Nanešťastie sa materiál nepoužil všade, pretože jeho hlavnou nevýhodou je, že konštrukcia udrží teplo veľmi zle.

Verandu z hliníkového profilu je možné použiť len v lete, v zime je logickejšie tu postaviť „pouličný mrazák“. Aj keď výrobcovia teraz ponúkajú pomerne drahé riešenie tohto problému - termo-vložky a špeciálne vložky, ktoré zachytávajú teplo a vytvárajú dodatočnú zvukovú izoláciu. Hliníkový profil je žiaruvzdorný, takže riziko vznietenia konštrukcie je znížené na nulu, čo sa v porovnaní s drevom stáva ďalšou výhodou materiálu.

drevo

Doteraz sa na zasklenie používalo iba drevo (nielen verandy). S príchodom alternatívnych možností sa tento materiál pomaly zabudol, ale jeho zásluhy sa nezmizli. Strom má vysokú hlukovú a tepelnú izoláciu. Aj keď, samozrejme, samotné sklo dostáva hlavnú "ranu" na uchovanie tepla, príliš veľa závisí od rámov. Na rozdiel od plastu alebo hliníka, drevo nepotrebuje ďalšie termo-vložky, pretože samotný materiál zabraňuje vniknutiu chladu do miestnosti a výstupu teplého vzduchu vonku. V dreve sú mikropóry, ktoré mu umožňujú "dýchať". Výrobcovia plastových skiel vo vlastnostiach hlasu obmedzujú mínus pre materiál na 30 stupňov Celzia. Pri tejto teplote stráca PVC svoju pevnosť a stáva sa krehkým.

Pre drevo je tu aj limit mrazuvzdornosti, ale toto číslo je tak transcendentálne (mínus 120 stupňov), že ani v podmienkach Ďalekého severu ho nemožno overiť. Z toho môžeme vyvodiť záver: drevo je najteplejším materiálom. Drevo je šetrné k životnému prostrediu, ale keď je vystavené otvorenému plameňu, zapáli sa. Pre-materiál je ošetrený špeciálnymi impregnáciami, ktoré zvyšujú jeho odolnosť voči žiaru a vlhkosti. Kontakt s kvapalinou z dreva je nebezpečný. Nespracovaný materiál sa môže zdeformovať, čo spôsobí, že sklenená jednotka sa stane úplne nevhodnou. A hlavná výhoda stromu spočíva v jeho kráse, ktorá nemá ani hliník ani PVC. Teplý, útulný, „útulný“ materiál dokonale zvýrazní dizajn v alpskej chate, nenáročnej krajine, francúzskom Provanci a rustikálnom ruskom štýle.

plastický

Na rozdiel od chýb, vysoko kvalitný plast nevypúšťa škodlivé látky počas prevádzky. PVC dokonale udržuje teplo vďaka špeciálnym pogumovaným vložkám po obvode krídel okien a dverí, na verande zostáva pevne. Plastové okná poskytujú dobrú zvukovú izoláciu. Sú ideálne pre teplé zasklenia, ale sú ťažké, preto sa neodporúčajú používať v starých domoch alebo starých vidieckych domoch. PVC sa nedá nazvať žiaruvzdorným materiálom, ale keď je v kontakte s otvoreným plameňom, nehorí sa, ale začína sa topiť a uvoľňuje korozívne látky.

Asi najväčšou nevýhodou plastového zasklenia sú jeho vysoké náklady. Ak potrebujete dať jedno alebo dve okná, potom nákup a inštalácia nebude tvrdo zasiahnutá do rozpočtu, ale pre panoramatickú jednotku skla budete musieť stráviť veľa peňazí. Drevo a hliník v tomto ohľade ponechávajú PVC ďaleko za sebou, lákajú kupujúcich lákavými cenami.

Sklenené materiály

Priehľadné plátno zaujíma podiel leva na ploche zasklenia, preto jeho vlastnosti majú väčší vplyv na kvalitu dizajnu ako na vlastnosti rámov a profilov. Na verandách sa používajú nielen "klasické" sklo, ale aj iné materiály, ktoré tiež zabezpečujú voľný prienik slnečného svetla do miestnosti a zároveň chránia pred poveternostnými vplyvmi. Zvážte ich typy a odhadnite ziskovosť použitia v zasklení verandy.

sklo

Pre zasklievacie domy je lepšie použiť špeciálne materiály so zvýšenou pevnosťou. Všetky sú vyrobené vo forme plechov a patria do veľkej kategórie tabuľového skla. Pre zasklenie verandy sú vhodné nasledujúce typy:

 • Tvrdené. Obyčajné ploché sklo sa podrobuje špeciálnemu ošetreniu: hmota sa zahrieva na vysoké teploty s následným ostrým chladením. Táto technológia umožňuje vytvoriť odolné sklo, ktoré vydrží ťažké zaťaženie (v porovnaní s bežnými) a je absolútne bezpečné pre ľudí, pretože so silným úderom sú sprchované malými úlomkami s tupými hranami, ktoré nemôžu byť zranené, aj keď kusy padajú na odkrytú pokožku.
 • Laminované alebo triplexné. Zaoberá sa skupinou temperovaných skiel, ktoré majú zvýšenú odolnosť. Triplex je listový "koláč" niekoľkých listov, ktoré sú zlepené dohromady. Existujú dva typy takýchto okuliarov: povodeň a film. V prvom prípade sa dosky lepia pomocou laminovacej kvapaliny a v druhej vrstve špeciálnym filmom. So silným úderom sa triplex nerozpadá ako obyčajné sklo, ale je pokrytý trhlinami uzavretými medzi dvoma ochrannými vrstvami.


 • Úspora energie. Novinka na trhu s oknami s dvojitým zasklením, ktoré si doposiaľ môžu dovoliť len majitelia domov. Vonkajšie sa sklo nelíši od obvyklého plechu. Má dokonca štandardnú hrúbku (nie viac ako 1 cm), ale z vnútornej strany je jej povrch pokrytý špeciálnym povlakom. To "bije off" teplo, presmerovanie je vnútri miestnosti, čím sa neumožňuje, aby unikli von na ulici.
 • Vitráže. Okuliare sú dekoratívna kompozícia, ktorá je zbieraná z kusov rôznych farieb, uzavretých v kovovom profile. Predtým bola táto možnosť široko využívaná na výzdobu katedrál a bohatých palácov v Európe. Skutoční majstri celých kusov sú vyrobené z malých kúskov na princípe mozaiky, ktorá bude vrcholom interiéru verandy. Majú len jednu nevýhodu - nenechávajú slnečné lúče veľmi dobre, preto sa často používajú v kombinácii s obyčajnými priehľadnými okuliarmi a hrajú úlohu akcentového dekoru.

Okrem skla, existuje niekoľko transparentných materiálov, ktoré sa aktívne používajú v zasklení verandy a altány v oblastiach.

PVC fólia

PVC fólia je bežne známa ako mäkké sklo. Používa sa len na studené zasklievanie, pretože materiál nevyhovuje rozmarom domácej klímy a drsným zimným podmienkam. PVC fólia sa predáva vo zvitkoch, môže mať inú hrúbku a farbu. Je ideálny ako alternatíva drahého zasklenia, pretože má nízke náklady. Материалу можно придать любую форму. Мягкое стекло часто используется в качестве "гибких занавесок", которые скручиваются в компактные валики и фиксируются в таком положении ленточками. Если начинается дождь или поднимается ветер, то занавески опускают, но при этом улица просматривается так же хорошо, как и без них.Film je trvanlivý. S neustálym kontaktom so slnkom môže byť použitý až päť rokov. Ak sú prevádzkové podmienky benígnejšie, potom sa toto obdobie zdvojnásobí.

polykarbonát

Polykarbonát sa často používa na presklenie skleníkov, letných skleníkov a altánkov. Materiál je pružný a ľahký. Zaradiť ho do dvoch typov:

 • Monolitické. Listy sú viac ako sklo, dobre priechodné svetlo, majú vysokú transparentnosť.
 • Cell. Listy sa skladajú z dvoch vrstiev materiálu, ktoré sú podobné „voštine“ v časti, to znamená, že povrch polykarbonátu je zdobený „pruhmi“ vytvorenými v dôsledku buniek vnútri. Ľahký materiál prechádza dobre, ale nemôže byť klasifikovaný ako transparentný. Vhodné pre verandy, ktoré musia byť skryté z pohľadu okoloidúcich.

Z hľadiska estetiky vyzerá monolitický polykarbonát pevnejší a ušľachtilejší. Z diaľky je všeobecne ťažké odlíšiť ho od tabuľového skla. Výhody bunkového materiálu sú cenovo dostupnejšie. Samozrejme, takéto zasklenie nie je vhodné pre teplé verandy.

Ako si vybrať spôsob zasklenia

Voľba typu zasklenia verandy úplne závisí od funkčného účelu miestnosti. Prvá vec, ktorú musíte rozhodnúť, je časový rámec pre jej použitie:

 • Koniec jari, leto, začiatok jesene.
 • Celoročne.

Z toho je už možné začať pri výbere typu konštrukcie a materiálov. Pre "zimné" verandy sú ideálne vhodné pevné drevené rámy alebo plastové dvojité okná, tvrdené sklo alebo triplex. Pre zasklenie za studena môžete použiť hliník, polykarbonát, mäkké sklo. Samozrejme, že letná terasa bude oveľa lacnejšia, ale „teplá“ ponúka viac možností.

Dizajn a dekorácia terás

Dizajn verandy je zvolený pre štýlový dizajn domu. Interiér tejto miestnosti by nemal vyniknúť z celkového zloženia. Najčastejšie sa verandy používajú ako miesto na odpočinok. Tu položili širokú pohovku, kreslá, konferenčný stolík. Vonkajšie steny sú pokryté chmeľom, hroznom alebo brečtanom a okná sú závesené svetelnými závesmi. Keď to rozmery miestnosti dovoľujú, jeho interiér je doplnený dvojicou políc s knihami a útulným krbom. Ak je podkrovie zvolené ako hlavný smer, potom vo výzdobe prevládajú tehly a zasklenie je lepšie zvoliť s hliníkovými profilmi. Podobné konštrukcie sú vhodné pre moderný a moderný štýl. Provence, modernizmus, klasika, chaty, množstvo etnických štýlov sú viac ohromené drevom. Plast je univerzálny a môže byť kombinovaný s akýmkoľvek moderným štýlom, ale nehodí sa do luxusných apartmánov, kde každý prvok interiéru by mal byť spojený s luxusom.


Odtieň samo zasklených terás

Zasklenie verandy vlastnými rukami je možné len vtedy, ak plánujete použiť drevo ako rám. Najprv je potrebné starostlivo vykonať merania a vytvoriť návrhové výkresy. Sklá sa vkladajú do špeciálnych drážok v dreve, ktoré sú vopred vyrezané. Bez ohľadu na to, ako dobrý je pán, jeho práca bude stále oveľa horšia ako hotové dvojité okná, ktoré sa vyrábajú v továrňach a podliehajú prísnej kontrole kvality.

záver

Zasklenie verandy v každom prípade bude vyžadovať dostatočne veľkú hotovostnú investíciu. Táto izba bude vynikajúcou náhradou za altánok a umožní vám vychutnať si jednotu s prírodou za každého počasia. Súhlasíte, že je hlúpe tráviť čas mimo mesta a zároveň sa obmedzovať na štyri steny. Ak je terasa určená len na letnú dovolenku, potom stojí za to uvažovať o čiastočnom zasklení alebo o alternatívnom použití lacného polykarbonátu. Ak je dom je veľmi malý, potom rozšírenie pridá do svojho priestoru ďalšiu obývaciu izbu s jedinečným komfortom a príjemnou atmosférou.

Zanechajte Svoj Komentár