Umiestnenie nábytku v kuchyni

Oprava v kuchyni často spôsobuje veľa problémov, najmä pokiaľ ide o nákup nového headsetu. Pohodlie a bezpečnosť práce, odpočinok, jedlo v danej miestnosti priamo závisí od správneho umiestnenia nábytku v kuchyni. Harmonický dizajn interiéru Feng Shui zabráni zraneniam, iným zdravotným problémom.

Hlavné rysy, pravidlá umiestnenia nábytku a doplnkov

Pred spustením rozloženia musíte nakresliť aspoň hrubý plán, špecifikovať významné rozmery. Existujú pravidlá pre umiestňovanie kuchynských predmetov - ich pozorovanie, miestnosť je vybavená najpohodlnejším, najkrajším:

 • Pracovná plocha je vybavená stolom, ktorého približná výška je 80-95 cm, presné parametre sú zvolené pre výšku konkrétnej osoby. Tu varenie trávi väčšinu času;
 • Jedáleň má tiež stôl, ktorého výška je zvyčajne umiestnená na rovnakej úrovni s pracovným stolom. Menej často sa robí nižšie - 70-80 cm;
 • umývadlo je vyrobené tak hlboko, ako je to možné, aby sa zmestilo veľa jedál, vybavených dlhou miešačkou. V moderných kuchyniach sú veľmi populárne návrhy s dvoma miskami.
 • sporák s rúrou sa nachádza najmenej 55-65 cm od balkóna, okien, dverí.

Nie je vhodné umiestniť prvok do rohu - je zakázané umiestniť ho tesne k stene a umývať tuk z dosky stola, iné znečistenie je oveľa jednoduchšie ako pri novej tapete;

 • kapota je zavesená 65-70 cm od povrchu dosky. Ak je výška ľudí žijúcich v byte je viac ako 175 cm, potom je výrobok namontovaný o 10-15 cm vyššie, čím vyššia je kapota je pevná, tým väčšia izba (štúdio, kuchyňa-obývacia izba), tým silnejší by mal byť;
 • chladnička je umiestnená v rohu, ale dvere sa otvárajú k najbližšej stene. V niektorých modeloch sa dá ľahko zmeniť smer otvárania;
 • Umývačka riadu je umiestnená v blízkosti umývadla a vývodu, aby sa vykonalo čo najmenej komunikácie. To isté platí pre práčku;
 • možnosti umiestnenia závisia od dizajnu miestnosti - niektoré interiéry vyžadujú dodržanie maximálnej možnej symetrie.

Kuchynské zóny

Územné plánovanie nie je len určitým spôsobom usporiadania objektov. Aby ste vždy mali v kuchyni poriadok, mali by ste riadne prideliť priestor na varenie, jedenie, skladovanie riadu a zariadení. V prípade potreby sa na tento účel používa každý výklenok, výstupok, prvok, ktorý sa nedá preniesť. Priestranná izba je rozdelená do zón s použitím samostatných svetelných zdrojov, výškových kvapiek, nízkych pódií, oblúkov, stĺpov, blízkych priestorov sú farebné, malý bar, nástenné maľby na fototapety a ďalšie dekoratívne prvky.

Pracovná oblasť

V tejto oblasti sa varí jedlo, preto by sa malo nachádzať priamo vedľa miesta, kde sa skladujú potraviny a jedlá. Tu je dôležité dodržiavať pravidlo "pracovného trojuholníka", ktorý má významné prvky, to znamená chladničku, drez a sporák nie v jednej línii, ale v určitom uhle.
V pracovnom priestore neumiestňujte nadbytočné dekorácie, nábytok, ako sú stoličky. Minimálna šírka uličiek v blízkosti pracovného priestoru je najmenej jeden meter, ak v byte bývajú až traja ľudia a kuchyňa nie je priechodná; od 120 do 170 cm - pri ceste na balkón, do inej miestnosti a štyroch alebo viacerých ľudí žijúcich v kuchyni.

Nad sporákom je umiestnená kapota - čím priestrannejšia je miestnosť, tým silnejšia je.

Jedáleň alebo jedálenský kút

Stravovanie sa nachádza v maximálnej vzdialenosti od varnej zóny - v protiľahlom rohu, v arkýřovom okne, oddelenom nábytkom atď. Keď je stôl umiestnený tak, že ľudia často chodia okolo neho, vrátane inej miestnosti, je lepšie odmietnuť ostré vyčnievajúce rohy stola, najmä ak sú v byte zrakovo postihnutí, malé deti. Priestor pre voľný pohyb je tu najmenej 70-90 cm.

V stiesnenej miestnosti sa jedáleň niekedy pripája priamo k varnej zóne, ktorá sa nachádza na druhej strane pracovnej dosky, alebo za barovým pultom, ktorý je pokračovaním pracovnej plochy. Aby sa jedálenský kút čo najviac izoloval v širšom priestore, je „zdvíhaný“ pomocou pódia, ktoré je tiež miestom na uloženie jednotlivých položiek. Miesto jedlo na predĺženom parapete - tiež nie je nezvyčajné.

Veľkosť stola je závislá na tom, koľko ľudí sa bude kŕmiť naraz - jedna je široká 0,6 až 0,7 m, hĺbka 0,45 m. Štandardná výška konštrukcie je 0,72 m, prípustná je 0,7-0. , 77 m. V prípade katastrofického nedostatku priestoru je stôl sklopný, sklopný, výsuvný a kabriolet, zatiaľ čo kompaktný samostatný stojan je dodávaný s kolesami. Stoličky by sa mali hodiť na stôl nielen vo výške, ale aj v dizajne. Šírka takéhoto sedadla je asi 0,5 m, hĺbka - 0,4 m, maximálne rozmery kresla, vybavené lakťovými opierkami - 0,75 m.

Nad jedálenským stolom sa neodporúča zavesiť hromadné police s ostrými rohmi - často spôsobujú rôzne zranenia.

Pravidlo trojuholníka

"Pracovný trojuholník" zahŕňa umývadlo, sporák s rúrou, chladničku. Usporiadanie týchto položiek je trojuholníkové, odporúčaná vzdialenosť medzi nimi je 120-170 cm, s takýmto usporiadaním osoba, ktorá sa zaoberá varením, nestratí veľa času pohybovaním sa v kuchyni - najprv dostane jedlo z chladničky, potom bude musieť umývať v umývadle, potom bude musieť umývať v umývadle plátok a dať na sporák.

Umývadlo je namontované nie viac ako dva metre od stúpačky - inak sa vyskytnú problémy s vypúšťaním odpadových vôd. V bezprostrednej blízkosti položte práčku a umývačku riadu, ktorá je zvyčajne umiestnená na pravej strane (ak ten, kto bude variť v kuchyni, je ľavák, potom je povolené usporiadanie na ľavej strane).

Kachle sú umiestnené v blízkosti plynovodu, v súkromnom dome - 50 alebo viac cm od plynového valca, niekoľko metrov od kotla, pri použití plynového plynu. Pre usporiadanie výfukového potrubia by mal byť vedľa. Približná vzdialenosť od dosky k umývadlu je 50-170 cm, najlepšie je 95 cm. Na druhej strane dosky, aby boli dodržané bezpečnostné predpisy, ponechávajú najmenej 40 cm, vzdialenosť od dosky k oknu je od 50 cm a je mimoriadne nepohodlné ju umiestniť do rohu. Gejzír je štandardne umiestnený na stene - je ukrytý za čela skriniek, premiestnený na vhodné miesto alebo nezmenený.

Chladnička je umiestnená v blízkosti umývadla, ale vo vzdialenosti najmenej jedného metra od pece. V stiesnených kuchyniach je objekt obyčajne umiestnený v inej miestnosti, ktorá porušuje „pracovný trojuholník“, ale uvoľňuje priestor pre voľný pohyb.

Chladnička a sporák sa nesmú inštalovať proti stene zo zadnej steny. Odporúča sa ponechať aspoň 5 cm na voľnú cirkuláciu vzduchu.

Typické možnosti umiestnenia nábytku

Môžete umiestniť nábytok rôznymi spôsobmi - záleží na ploche miestnosti, veľkosti headsetu a jedálenskom stole, prítomnosti rekreačnej oblasti. Ako môžem usporiadať položky v kuchyni:

 • v jednom alebo dvoch riadkoch;
 • V tvare písmena L;
 • V tvare písmena U;
 • G v tvare;
 • s ostrovom;
 • s polostrovom.

Niekedy, s cieľom rozšíriť priestor, pohodlne umiestniť všetky predmety, odstrániť, preniesť dvere, zmeniť smer ich otvorenia, nahradiť posuvnými dverami, atď.

V jednom riadku

Lineárne usporiadanie je vhodné pre nadmerne stiesnené priestory "Chruščov", pretože toto je najkompaktnejšia možnosť. Neexistujú žiadne vyčnievajúce rohy, zložité tvary, pretože táto možnosť je považovaná za najlacnejšiu výkonnosť. Usporiadanie v jednej línii je najvhodnejšie pre malé štúdiá, priestory v kombinácii s obývacou izbou, chodbou, úzkymi izbami so šírkou menšou ako 2-2,5 m. Tam je len jeden mínus - pre splnenie pravidla "pracovný trojuholník" nefunguje, pretože tento kuchynský kútik len tí, ktorí sú málo, zriedka varia.

Všetok nábytok je umiestnený pozdĺž krátkej alebo dlhej steny, blokuje ho úplne, je žiaduce vybudovať umývadlo medzi chladničkou a sporákom.

V dvoch riadkoch

S dvojradovým usporiadaním pozdĺž jednej steny je vedľa druhej umiestnená náhlavná súprava, druhá časť náhlavnej súpravy, ako aj jedálenský stôl so stoličkami. Tu je ľahké pozorovať "pracovný trojuholník", pomocou dvoch protiľahlých stien. Možnosť je najvhodnejšia pre predĺžený tvar kuchýň, ktorých šírka je aspoň 2,4 m, priechodné izby, izby bez jedálenského priestoru. V menšej miere je toto usporiadanie vhodné pre priestranné štvorcové izby, ale v centre tu budete môcť dať jedálenský stôl.

Nevýhodou paralelného plánovania je nízka bezpečnosť, ak je miestnosť priechodná a vzdialenosť medzi dvomi stranami headsetu je menšia ako 150 cm Takáto miestnosť sa bude zdať príliš tesná, ale ak je šírka uličky viac ako dva metre, varenie prinesie nejaké nepríjemnosti. Odporúča sa naplánovať umiestnenie tak, aby na jednej strane bola chladnička a na druhej sporák a umývadlo.

L-tvarovaný

S týmto usporiadaním zahrňujú dve susedné steny. Variant je najobľúbenejší, vykonáva sa niekoľkými spôsobmi: časť náhlavnej súpravy je umiestnená pozdĺž okna a pracovná doska je kombinovaná s parapetom alebo inou stenou. Hlavnou výhodou usporiadania je maximálne využitie uhla, v ktorom je umývadlo umiestnené, priestranná rohová skrinka vybavená systémom vykladania. Z hľadiska vytvorenia takéhoto modelu je náhlavná súprava trochu ťažšia, pretože je tiež potrebné správne plánovať vonkajšie rohy - zvyčajne aspoň jeden z nich je skosený tak, aby sa neuchytil vstup do kuchyne.

Usporiadanie je najvhodnejšie pre štvorcové izby strednej veľkosti - 9-13 m2. Jedálenský kút sa nachádza diagonálne od headsetu.

Priestor v tvare U

Verzia v tvare U je vytvorená v malých kuchyniach, ak je jedálenský kút umiestnený v inej miestnosti. Kapacita tohto priestoru je maximálna, pretože sa jedná o dva rohy a všetko, čo je potrebné na varenie, je priamo po ruke. Samotný set bude dosť drahý, ťažkopádny - miesto na stravovanie tu bude umiestnené len v centre, ale kuchynská linka musí byť aspoň 15-17 metrov. Plánovanie je ideálne pre rodiny, kde sa veľa a často varí.

Priechodný priestor Usporiadanie v tvare písmena U nebude fungovať. V malých miestnostiach je potrebné použiť parapet. Ideálna šírka uličiek je tu 110-180 cm, ak sú väčšie alebo menšie, priestor sa stane nepohodlným.

Ak sa kuchynský prístroj v tvare písmena U zdá byť príliš ťažký, jedna alebo dve strany sú vyrobené bez horných skriniek.

G-tvarovaný

Takéto usporiadanie je zvyčajne zostavené barom - možnosť umiestnenia bude medziľahlá, medzi tvarom U a miestnosťou s polostrovom. Správne rozdeliť priestor, čo najviac pozorovať "pracovný trojuholník", najjednoduchšie tu. Náhlavná súprava tejto konfigurácie môže byť umiestnená iba v priestrannej miestnosti, vrátane kombinovanej miestnosti, a vykonať objednávku. Samotný výstupok je často zaoblený, odporúča sa ho používať ako miesto jedenia.

Na polostrove

Kuchyňa s polostrovom je pohodlná, ľahko sa zmestí aj na relatívne malej ploche, pretože jeden z koncov ostrova prilieha k stene a nie je „voľne plávajúci“. To je najlepšie riešenie pre stredne veľké kuchyne umiestnené v štúdiách, kuchyniach, chodbách, kuchyniach, obývacích izbách, kuchyniach, jedálňach. Polostrov je často vybavený barovým pultom na jednej strane, alebo táto časť je kompletným jedálenským stolom. Nemali by ste šetriť na šírke uličiek tu - vždy sa musí dbať na bezpečnosť.

ostrov

Umiestnenie slúchadiel na ostrove vytvára nezvyčajné, pohodlné rozloženie, tu je ľahké vybrať si pracovný, jedálenský, obývací priestor. Plánovanie aj s veľmi malým ostrovom je vhodné len pre priestranné alebo kombinované priestory s rozlohou minimálne 17-19 m2. metre.

Ostrov má pracovný priestor s integrovanou varnou doskou, rúrou, umývadlom, jedálenským kútom, skladovacími systémami. Namiesto stola je tu niekedy umiestnený ostrovný bar. Je dôležité, aby šírka uličiek bola aspoň 100-120 cm.

Je vhodnejšie postaviť do ostrova tanier ako umývadlo. Je žiaduce, aby oba prvky boli umiestnené oproti sebe.

Vlastnosti osvetlenia, kuchynské osvetlenie

Existuje niekoľko povinných zdrojov svetla, aspoň jeden pre každú logickú zónu miestnosti. V moderných kuchyniach je okrem centrálneho stropného lustra potrebné umiestniť niekoľko lokálnych. Pracovný priestor je osvetlený čo najjasnejšie pomocou reflektorov, reflektorov, svietidiel na špeciálnej koľajnici, ktoré sa dajú ľahko premiestniť na takmer akékoľvek miesto. Svetelné zdroje sa často montujú na spodnú časť závesných skriniek. Odporúča sa, aby svietidlá pracoviska boli osvetlené studeným prirodzeným svetelným tokom, ktorý nenarušuje farbu pripravených jedál.

Jedáleň je osvetlená lampami, ktoré dávajú teplé svetlo. Pri umiestnení stola na stôl, ktoré sú zavesené na strope, ak je miesto pri stene, je dovolené používať svietidlá, svietidlá na kolíkoch na prádlo. Odporúča sa vybaviť stropné svietidlá mechanizmom, ktorý umožňuje nastaviť ich jas, výšku umiestnenia nad stolom stola. Tu svetlé stropné trámy vyzerajú originálne a stojacie lampy sú vhodné len pre veľmi priestranné izby.
Dekoratívne svetlá vo forme LED pásika "začína":

 • obvod kuchynskej zástery;
 • horná a dolná časť headsetu;
 • soklová stena;
 • stropná koľajnica;
 • okraje kapoty nad sporákom.

Miestne osvetlenie s diódami sa často vykonáva v presklených skrinkách av rozsiahlych rohových úsekoch ukrytých za hluchými fasádami vám malá žiarovka, ktorá sa rozsvieti v reakcii na otvorenie dverí, umožňuje rýchlo nájsť potrebné položky.

Neobvyklé nápady pre kuchyne rôznych konfigurácií

Priestory rôznych foriem sú veľmi rozdielne. Ak je úplne nepochopiteľné, ako všetko zapadnúť do miestnosti, oddeliť predmety alebo individuálne kresliť na steny a podlahu s kriedou, pri dodržaní existujúcich rozmerov, berúc do úvahy dĺžku a výšku nábytku. Použite štandard alebo viac originálne, ale ťažké, pokiaľ ide o výkonnosť rozloženie, rozhodnúť majitelia miestnosti, na základe jeho veľkosti, plánované finančné náklady.

Malá kuchyňa

Preplnený kuchynský kútik by sa mal snažiť vizuálne rozširovať všetkými dostupnými metódami: natrieť čelo skrine jasným leskom, zvýrazniť každý kút miestnosti, zavesiť niekoľko zrkadiel, umiestniť čo najmenej objektov. Nábytok je tu umiestnený aj v malých rozmeroch - úzka chladnička, kompaktná práčka, umývačka riadu, varná doska s dvoma varnými doskami.

Aby sa zmestili všetky kuchynské potreby, riad, textílie, časť skriniek je vysoká a dosahuje strop. Ak nebolo miesto pre chladničku, je umiestnený na chodbe, na chodbe, na vykurovanom balkóne alebo na lodžii. Jedáleň je tiež presunutá do inej miestnosti alebo umiestnená za priehradkou na sklopnú lištu pri rozšírenom parapete.

Veľká kuchyňa

Priestranná kuchyňa má rozlohu viac ako 14-18m2. Je ľahké, aby sa zmestili nielen miesto varenia, ale aj priestranný jedálenský kút, miesto odpočinku, atď V takej miestnosti, nemôžete ušetriť na rozmer nábytku - dať veľký guľatý stôl so štyrmi alebo šiestimi stoličkami, rozkladacou pohovkou, ktorá v prípade potreby sa stane miestom na spanie jedného alebo dvoch hostí. Na začiatok ho - bar, ktorý sa nestane hlavným stravovacím miestom, ale bude využívaný len pre priateľské posedenie, kokteilové večierky.

Námestie kuchyne

Miestnosť, ktorá má tvar pravidelného námestia alebo v blízkosti, je najjednoduchšie zariadiť. Vhodné usporiadanie - tvar L, G, U, menej bežne používané lineárne a dvojradové. Ostrov možnosti tu tiež vyzerajú dobre, a zachovanie symetrie, ak to vyžaduje koncipovaný štýl interiéru, nebude ťažké.

Obdĺžniková alebo predĺžená kuchyňa

Pre dlhú úzku kuchyňu sa používajú rôzne metódy korekcie jej nepríjemného tvaru. Najvhodnejšia verzia usporiadania - lineárny alebo dvojradový. U-tvaru, ostrov možnosti nie je možné umiestniť tu - pre nich je jednoducho málo miesta. Ak chcete, aby bola miestnosť vizuálne blízko námestia, je na väčšej strane umiestnené obrovské zrkadlo, menšie je zdobené pódiom s trojdimenzionálnou pohovkou, ktorá má sekcie na uloženie v zadnej časti a podrúčkach.

Miestnosti podlhovastého tvaru sú niekedy zaoblené, v tvare písmena L - to platí pre kuchyne s výklenkami, plne pripojené balkóny. Odborníci odporúčajú oplotenie menšej časti s posuvnou priečkou, skladacou stenou, barovým pultom, vybavením jednej z funkčných oblastí.

Kuchyňa s arkýřovým oknom

Okno je architektonická rímsa s niekoľkými veľkými oknami. Расставлять здесь кухонную технику не слишком удобно, так как придется "тянуть" газопровод, электропроводку, трубы для подачи воды и др. Когда решено организовать в эркере место отдыха, туда ставят диван полукруглой формы и низенький журнальный столик. Для обустройства столовой зоны расширяют подоконник, превращая его в подобие барной стойки, сидя за которой можно любоваться прекрасными видами из окошек.Ak je priestor miestnosti umožňuje, mini-skleník je vyrobený v zálive okno, ktoré lieči atmosféru v dome, zdobí miestnosť.

Ak chcete symbolicky oddeliť oblasť zátoky, urobte široký oblúk, položte skladaciu obrazovku, zostavte sklenené dvere, zaveste záves, rolety. Priestor je tiež zvýraznený inou farbou, malým pódiom a jednotlivými zdrojmi osvetlenia.

Kuchyňa-obývacia izba

V kuchyni, v kombinácii s obývacou izbou, zvyčajne ide veľmi priestranný. Projekt je spravidla realizovaný s pomocou online programov, je tiež žiaduce vyhotoviť kresbu - slúchadlá pre neštandardné izby sú najčastejšie na objednávku. Najdôležitejšou vecou je odolať všetkému dostupnému priestoru, vybrať nábytok v jednom štýle - potom to bude vyzerať tak harmonicky ako je to len možné. Výber rôznych oblastí vo farbe je prijateľný: menšie sú vyhotovené v svetlejších farbách.

Zónovanie je tu objasnené pomocou stojana, veľkého barového pultu s „hluchými“ fasádami, pódiom, oblúkom alebo čisto symbolickou - ďalšou podlahovou krytinou, jasnými fotografickými tapetami atď. ,

Feng Shui a rozloženie kuchyne

Keď robíte kuchynský priestor, mnohí sa riadia princípmi Feng Shui. Predpokladá sa, že v takto navrhnutej miestnosti sú prúdy cirkulujúcej energie „chi“ správne rozdelené, čo má pozitívny vplyv na rodinné vzťahy a blaho každého, kto žije v byte.

Ezoterický si myslí, že:

 • kuchyňa by nemala byť viditeľná z otvárania predných dverí, pretože tam ide všetko blaho rodiny. Ak však nie je možné ho premiestniť, pred vchodom sú zavesené girlandy zvonov, ľahký papier alebo slamky.
 • viacnásobné lesklé fasády skriniek, rovnaká kuchynská zástera majú zlý vplyv na osobu, ktorá varí jedlo, pretože na ňom odrážajú všetku energiu, ktorá na ne padá;
 • v prítomnosti zrkadiel nie je žiaduce, aby boli viditeľné z okna;
 • akékoľvek rozdiely v výškach podláh, stropoch vedú k zakriveniu energetických tokov, čo ich robí negatívnymi;
 • je nežiaduce variť, jesť, stáť alebo sedieť na výstupe z miestnosti. Ak sa to nepodarí inak, nechajte dvere zatvorené;
 • ťažký tmavý vrch, v kombinácii s bielym dnom je neprijateľný - interiér vyzerá nestabilne, nebezpečne;
 • zrkadlová stropná podlaha, stena dlaždice rozdrví obraz - "prestávky" život;
 • kyslé a agresívne farby, hojnosť ostrých rohov vedie ku konfliktom v rodine, hádkam;
 • kachle, krb nie je umiestnený pri okne, pretože bohatstvo tiež letí von s teplom cez okno;
 • varenie sa najlepšie vykonáva na ohni, a nie v mikrovlnnej rúre, ktorá vyžaruje žiarenie. Nadmerné množstvo domácich spotrebičov „ukradne“ energiu z domácností;
 • neporiadok s nábytkom, množstvo odpadu zbytočné zasahuje do riadneho obehu "qi", čo vedie k chorobám;
 • Aby sme dosiahli harmóniu, všetko musí byť v poriadku, naostrené, umývané riady, vyhodené odpadky, stoličky tlačené pod stôl.

Podľa Feng Shui, to je veril, že prítomnosť štyroch prvkov je potrebné v kuchyni miestnosti: oheň, kov, voda a drevo. Ten nie je vždy k dispozícii, ale jeho prítomnosť je potrebná - palma vo vani sa zmestí buď miniatúrny bonsai strom, obraz prírody na obrázku, alebo plastová figúrka. Dummies ovocia tiež fit.

záver

Harmonický vzhľad, pohodlie používania izby závisí od výberu vhodného usporiadania nábytku v kuchynskom priestore. Kompetentne zariadiť miestnosť môže byť osobne, pri pohľade na vhodnú možnosť na internete, lesklý dizajn časopisu alebo kontaktovaním špecialistu. Najjednoduchším spôsobom je nakresliť vhodné rozloženie pomocou špeciálnych programov navrhovaných online na webových stránkach príslušných subjektov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár