100 nápadov kuchynského plánovania

Každá osoba má svoje vlastné predstavy o pohodlí. Je potrebné uvažovať o usporiadaní náhlavnej súpravy, nábytku v jedálni, komunikácii aj v počiatočnom štádiu výstavby alebo pri plánovaní rozsiahlych opráv. Usporiadanie kuchyne by malo byť racionálne a vhodné pre všetky domácnosti, s pohodlným usporiadaním spotrebičov a nábytku.

Voľba vhodnej možnosti je primárne ovplyvnená vlastnosťami priestorov a osobnými preferenciami vlastníkov nehnuteľností. Ak chcete, aby bola najnavštevovanejšia izba v dome pohodlná a funkčná, musíte sa oboznámiť s dostupnými možnosťami a vypočuť si radu dizajnéra.

Vlastnosti: čo je potrebné zvážiť pri plánovaní kuchyne

V riadne naplánovanej kuchyni by nemal nečinne stáť ani jeden centimeter priestoru. Pohodlná poloha náhlavnej súpravy a vstavaného nábytku pomôže skrátiť čas varenia a čistenia.

Ak chcete, aby bola izba čo najorganickejšia, musíte pri plánovaní zvážiť nasledujúce body:

 • Rodinné zloženie, vek, fyziologické vlastnosti domácnosti;
 • Možnosť a nevyhnutnosť územného priestoru;
 • Veľkosť a tvar miestnosti;
 • Umiestnenie kuchyne vo vzťahu k svetlu, veľkosť otvoru okna;
 • Použitie kuchyne iba na varenie, skladovanie zásob alebo ako obývacia izba - jedáleň;
 • Umiestnenie odvodených komunikácií, možnosť zmeny ich umiestnenia.

Všetky vyššie uvedené nuansy by sa mali zvážiť pred inštaláciou náhlavnej súpravy, umývadla, sporáka a chladničky. Po vyhodnotení všetkých možností umiestnenia kuchyne si môžete vybrať vhodný program umiestnenia nábytku, ktorý vám umožní minimalizovať čas a náklady na prácu, aby sa odstránili dodatočné pohyby.


Tvar a tvar miestnosti

V závislosti od oblasti miestnosti a jej tvaru si vyberte možnosť umiestnenia nábytku. Najobľúbenejšie, najmä pre malé byty, podlieha pravidlám kuchynského trojuholníka. Majitelia úzkych miestností 4,5 m2 potrebujú správne využiť všetok priestor - môžete zvýšiť parapet, vybrať batériu, na jej mieste usporiadať skrinky a police na skladovanie.

Dlhé obdĺžnikové kuchyne od 7,5 m2 akceptujú dispozíciu takmer akéhokoľvek typu, a to uhlového aj jednovrstvového. Pre štvorcové uchytenie U-usporiadania nábytku. V priestranných izbách o rozlohe 15 m2 by bolo vhodné umiestnenie kuchynských štúdií na ostrove, bar uprostred miestnosti.


Počet skriniek, ich veľkosti a normy

Po výbere typu rozvrhnutia sú vyznačené umiestnenia zabudovaného zariadenia, môžete pristúpiť k umiestneniu skríň. To je zvyčajne zostávajúce voľné miesto. V malej kuchynke Chruščov bude len málo z nich, takže je lepšie okamžite zvážiť možnosť inštalácie zavesených konštrukcií.

V priestrannej miestnosti nehrá miesto a objem skrinky osobitnú úlohu. Voľba modelu bude závisieť od osobných preferencií a finančných možností. Police môžu byť otvorené dekoratívne, uzavreté s kyvným, skladacím alebo posuvným mechanizmom. Štandardné veľkosti kuchynských liniek sú určené pre priemerné kuchynské nastavenia:

 • Dvojdverový stojan - 80x60x60 cm;
 • Jedna dverová skrinka - 80x50x60 cm;
 • Veľký závesný šatník - 80x30x60 cm;
 • Malé zavesenie - 60x30x40 cm;
 • Uhlový modul - 60x32x38 cm.

Pre praktické využitie kuchynského priestoru je potrebné správne vypočítať veľkosť kuchynských skriniek. Pri ich výpočte je potrebné zohľadniť niektoré dôležité parametre. Veľmi dôležitý je vek, rast hostesky, umiestnenie potrubia vykurovania, okná, ventilácia. Množstvo skriniek bude ovplyvnené rozmermi domácich spotrebičov, veľkosťou riadu, príbormi.


Umiestnenie zabudovaného zariadenia

Typ usporiadania je zvolený v závislosti od konfigurácie kuchyne. Ergonómia bude pre každý prípad odlišná. Aby bolo možné vstavané spotrebiče umiestniť čo najpohodlnejším spôsobom, je potrebné vyhodnotiť vaše každodenné pohyby okolo jedálne, identifikovať kľúčové body.

Dizajn modernej kuchyne zahŕňa minimálne vybavenie, kompaktné umiestnenie nábytku a domácich spotrebičov. Objemný televízor bol nahradený novými chladničkami so zabudovanými monitormi. Mikrovlnná rúra, kávovar je už dlho namontovaný na fasáde náhlavnej súpravy.

V každej kuchyni sa nachádzajú domáce spotrebiče. Mali by byť umiestnené podľa frekvencie používania. Pre malé miestnosti je lepšie zvážiť vloženú verziu. Najčastejšie používané spotrebiče, ako napríklad chladnička, sporák, mikrovlnná rúra, by mali byť umiestnené v priestore pracovného trojuholníka.

Zvyčajne možno kuchynský priestor rozdeliť do dvoch zón: voda a horúca. Prvá časť sa nachádza v blízkosti kanalizácie a vodovodných potrubí. Tu miesto umývanie, umývačka riadu, umývadlo, chladnička. V horúcej zóne je zabudovaná rúra, varná doska. Správne zvolené okolie a kompetentné usporiadanie pomôže vytvoriť útulnú atmosféru aj v najmenšej kuchyni.


Osvetlenie a osvetlenie

Hlavné tajomstvo dobrého osvetlenia v kuchyni je viacúrovňové. Každá z týchto zón by mala byť jasne viditeľná kedykoľvek počas dňa. Pred výberom lampy a lampy je potrebné urobiť detailný projekt a schému ich umiestnenia. Pomocou smeru svetla a intenzity tokov je možné zvýšiť, znížiť priestor, zvýrazniť, zatieniť určité oblasti. Tajomstvo kvalitného osvetlenia je v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Pre hlavné stropné osvetlenie je potrebné zabezpečiť spínač s reostatom;
 2. V malej kuchynke môžete robiť s jedným centrálnym svietidlom pod stropom;
 3. Ak je kuchyňa veľká, na strope bude v dvoch úrovniach, nad každou pracovnou plochou, dobré dvojradové osvetlenie.
 4. Malé jedálne, izby s nízkymi stropmi by nemali byť preťažené veľkým množstvom spotrebičov. Stačí jeden miniatúrny luster;
 5. Pri výbere typu svietidla by sa mala zohľadniť farba a štýl miestnosti. Svetlé plochy budú odrážať 80% svetla, tmavé - nie viac ako 15%.

Miestne osvetlenie je prioritou v každej kuchyni. Osvetlenie slúži len ako doplnok. Mal by sa používať vo všetkých funkčných oblastiach: nad pracovným povrchom, v mieste skladovania potravín a jedál, nad jedálenským stolom.


Typy rozložení

Výber kuchynského plánovania je ovplyvnený mnohými faktormi. Majitelia súkromných domov v tejto veci sú zadarmo, pretože si môžu dovoliť mať jedáleň akejkoľvek veľkosti. Návrh projektu by mal odrážať rôzne ukazovatele, ktoré ovplyvňujú úroveň pohodlia počas prevádzky. Usporiadajte náhlavnú súpravu a vstavané spotrebiče niekoľkými spôsobmi. Každá možnosť je navrhnutá tak, aby spĺňala pravidlá ergonómie, bezpečnosti. V prípade potreby môžete vykonať online kalkuláciu.

lineárne

Jednolôžkové usporiadanie kuchynského nábytku je vhodné pre obdĺžnikové alebo štvorcové kuchyne. Všetky pracovné plochy a skladovacie skrine budú umiestnené pozdĺž jednej steny. Lineárny typ plánovania predpokladá kompaktné usporiadanie. Používajte minimálne množstvo domácich spotrebičov. Je tu len priestor pre chladničku a varnú dosku. V rohu nastavte drez.

Výhody tohto usporiadania zahŕňajú univerzálnosť. Súprava pozdĺž steny dokonale zapadne do miestnosti akéhokoľvek tvaru a kvadratúry. Najjednoduchšie usporiadanie môže byť jeden rad alebo dvojrad. V prvom prípade sa protiľahlá stena okamžite stáva jedálenským priestorom, v druhom sa dá uzavrieť nábytkom, veľkými spotrebičmi. Tabuľka alokuje priestor v strede alebo v okne.


Lineárne usporiadanie umožňuje umiestniť nábytok akejkoľvek konfigurácie a veľkosti. Je vhodný pre malé rodiny, kde je varenie dané minimálne. Obmedzená pracovná plocha vám neumožňuje pripraviť niekoľko jedál naraz.

Pre zvýšenie funkčnosti lineárneho usporiadania je potrebné zabezpečiť potrebný počet políc skriniek. Úsporný priestor pomáha výsuvnému stolovému stolu a jednému stolíku.

L-tvarovaný

Univerzálny spôsob usporiadania kuchynského nábytku pre štandardné apartmány. Takáto konštrukcia umožňuje čo najracionálnejšie využitie drahocenného priestoru, čo robí pracovnú plochu a miesto jej jedenia pohodlným. Po vybudovaní zostáv pozdĺž dvoch kolmých stien je možné dosiahnuť úplnú slobodu na umiestnenie ďalších kusov nábytku, dekoratívnych doplnkov.

Dobrá voľba interiéru je rohová suita v obývacej izbe kuchyne. Centrálne umiestnenie stola umožňuje prístup k nemu z troch strán naraz. Môže byť použitý ako pracovný povrch v čase varenia a premenený na bar s príchodom hostí.

Pre dekoráciu kuchýň v tvare G odporúčajú dizajnéri použitie moderných štýlových smerov. To bude vyzerať skvele minimalizmus, podkrovie, hi-tech. Toto usporiadanie je bežnejšie v malých kuchyniach. Aby nedošlo k preťaženiu interiéru, je náhlavná súprava zvolená čo najjednoduchšia, bez jasnej tlače a reliéfnych fasád. Ak je potrebné inštalovať kapotu alebo plynový stĺp, je lepšie odmietnuť závesné skrine. Môžu byť nahradené vysokým trestom.


Dvojitý riadok

Ideálne pre úzke a dlhé kuchyne s jedným oknom na krátkej stene. Aby sa nezatvorila jediná možnosť prirodzeného prenikania svetla, je nábytok umiestnený pozdĺž protiľahlých stien. Ak komunikuje miestnosť, používa sa rovnaké usporiadanie nábytku. Za hlavné znaky takéhoto opatrenia možno považovať tieto faktory: t

 • Kuchynská súprava pozostáva z veľkého počtu modulov na rôzne účely;
 • Viac ako dosť priestoru pre vstavané spotrebiče, dekor, izbové rastliny;
 • Schopnosť správne vybaviť kuchynský trojuholník;
 • Pracovisko úplne dominuje. Na stolovanie je k dispozícii okno, výsuvné konštrukcie;
 • Dve hostesky sa môžu súčasne zaoberať prípravou rôznych jedál.


tvaru U

V tomto prípade sú slúchadlá, skladovacie systémy a domáce spotrebiče umiestnené pozdĺž troch stien. Často je jedna strana nahradená barovým pultom alebo peninulárnou štruktúrou. Toto usporiadanie je univerzálne, vhodné pre takmer každú miestnosť. Výnimkou sú príliš úzke izby so šírkou menšou ako 2,5 metra.

Vzdialenosť medzi protiľahlými fasádami náhlavnej súpravy by mala byť najmenej 120 cm, čo je dosť na pohodlné používanie rúry, práčky a nerušeného pohybu. Nemalo by byť príliš veľké, pretože to bude znamenať zbytočné pohyby, dočasné a pracovné náklady v procese varenia.

Výhody tvaru U zahŕňajú pohodlné umiestnenie pracovného trojuholníka. Všetky práce môžu byť vykonané na jednom mieste. Symetrické usporiadanie náhlavnej súpravy vám umožní používať najodvážnejšie dizajnové riešenia. Nastavenia v tvare U sú vhodnejšie pre jednotlivé projekty. Realizovať takýto plán v štandardnom byte je často brzdený nízkym parapetom, nešťastným umiestnením dverí, balkónovými dverami a ďalšími faktormi.


ostrov

Ďalšia pracovná doska je umiestnená v strede miestnosti, môže slúžiť ako sklad, varná plocha, barový pult, originálny dekor. Toto usporiadanie je vhodné len pre priestranné izby s rozlohou viac ako 15 m2, správny štvorcový tvar.

Najčastejšie týmto spôsobom majú nábytok v súkromných domoch. Ostrov je pohodlný a ergonomický. Jedna zo stien môže byť uzavretá závesnými policami alebo mäkkou pohovkou. Centrálny prvok pomáha úspešne plánovať priestor kuchyne - obývačky alebo štúdia. Nevýhody ostrova zahŕňajú vytváranie prekážok pri pohybe v miestnosti.


 

polostrovná

Špeciálny dizajn v strede miestnosti vo forme dlhého podstavca, ktorého jedna strana siaha až k stene alebo parapetu. Ide o upravenú verziu obvyklého ostrova, ktorý má výhody aj nevýhody. Výhodou polostrova môže byť všestrannosť. Toto usporiadanie bude estetické a praktické aj v najmenšej kuchyni. Vďaka ostrovu je jasné oddelenie pracovných a jedálenských priestorov.

Multifunkčná skrinka môže byť vybavená umývadlom, varnou doskou, ergonomickým úložným priestorom pre kuchynské potreby. Pridaním moderných zariadení na plnenie a miešanie nápojov môžete získať moderný bar. Nevýhodou je obmedzenie prístupu k jednej zo strán konštrukcie.


Polostrov môže byť pokračovaním náhlavnej súpravy alebo samostatným kusom nábytku. Druhá možnosť je vhodnejšia pre kuchyne neštandardného plánovania.

G-tvarovaný

Jeden typ ostrovnej kuchyne. Krátky prvok smeruje ku stene s koncom, pričom tvorí charakteristický výstupok. Kresba hotového vzhľadu sa podobá na písmeno "G". Polostrov môže byť obsadený pracovnou doskou a slúži ako pracovný povrch alebo slúži ako jedálenský stôl.

Kruhové usporiadanie v tvare G preferujú majitelia priestranných kuchýň. Malý výstupok oddeľuje priestor, umožňuje pohodlné usporiadanie všetkých potrebných spotrebičov. Nevýhodou je, že na realizáciu tohto typu projektu je potrebná veľká plocha.


 

Územný priestor kuchyne

Vizuálny výber pozemkov v jednej miestnosti bude úspešný, ak použijete niektoré neštandardné možnosti kuchyne. Návrhári odporúčajú rozdelenie priestoru pomocou dokončovacích materiálov na steny, podlahy, strop, osvetlenie, nízky nábytok a rôzne doplnky. V podstate oddeľujú pracovný priestor od jedálenského priestoru. Ak chcete správne naplánovať priestor, musíte počúvať nejaké rady.

Pracovná oblasť

Pracovný priestor označte niekoľkými spôsobmi. Pre veľké izby bude dobrá voľba s nábytkom - bar, ostrov, pohovka. Malé izby sú najlepšie zonované pomocou dokončovacích materiálov. Najčastejšie sa používajú rôzne podlahové krytiny, vynikajúce textúrou, farbou, materiálom. Štýlovým riešením je nainštalovať pódium.

Zvýraznite pracovnú plochu v úzkych kuchynských linkách, ktoré je možné použiť na strop. Viacúrovňové stropy zdôrazňujú vrchné osvetlenie. Nad jedálenským kútom je inštalovaný luster a nad pracovnou doskou je niekoľko reflektorov. Ak to priestor jedálne umožňuje, varná plocha je oddelená priehradkami, posuvnými modulmi.


Jedáleň alebo jedálenský kút

Vytvorte útulnú atmosféru v jedálenskom priestore niekoľkými spôsobmi. Výber toho správneho bude závisieť od osobných preferencií a finančných možností. Najobľúbenejšia možnosť - zdobenie susedných stien. Pre zónovanie použite nasledujúce materiály:

 • Fotopapier, kontrastná omietka;
 • 3D panely na steny;
 • Korkové krytiny s imitáciou prírodných materiálov;
 • Mozaika, dlaždice pre zvislé povrchy;
 • Dekoračné kamene;
 • Nástenné dekorácie (maľby, panely, fotografie atď.).

Jedáleň pomôže zvýrazniť veľkolepé svietniky a závesné svietidlá. Neobvyklé doplnky, rôzne farby od prvkov v náhlavnej súprave, svetlé čalúnenie stoličiek, rôzne textílie budú skvelým pomocníkom.


Stylistické smery a farby

V modernom usporiadaní je vstavaný nábytok bežnejší, čo robí interiér úplným a harmonickým. Okrem jednoznačnej funkčnosti by mala byť krásna a štýlová. Pre každý typ môžete použiť ľubovoľnú možnosť. Medzi štýlové variácie pre kuchyne si vyberte tieto oblasti:

 • Provence. Domáce teplo a pohodlie, veľa vnútorných kvetov, aby priestor priestranné a jednoduché. Prevládajú svetlé tóny a prírodné materiály vo výzdobe a nábytku.
 • Classic. Obmedzený, funkčný štýl neakceptuje dotieravé prvky. Priestor v kuchyni je racionálne naplánovaný, každá položka má svoj vlastný účel. Charakteristické farby sú všetky odtiene hnedej, od svetlo béžovej až po tmavohnedú.
 • Country. Vstavané spotrebiče sú ukryté v skrinkách a za fasádami, súpravami a jedálenským stolom s efektom patiny. Rustikálny štýl bude vyzerať naozaj len s množstvom textilu. Musí to byť ľanové závesy, koberce, vankúše na pohovkách a stoličkách. Vo výzdobe sa používajú svetlé farby, prírodné materiály.
 • Modern. Žiadny dekor, len tie najnutnejšie položky. Praktický, pohodlný interiér s prísnymi líniami môže byť dekorovaný v akejkoľvek farbe. Hlavná vec - úplná harmónia tónov, prítomnosť teplého osvetlenia.
 • High-tech Čo najviac skla a kovu. Kuchyňa je vybavená elektrickými spotrebičmi vytvorenými s využitím najnovších technológií. Iba jasné čiary a proporcie. Farebné spektrum je vyjadrené v dvoch farbách - jedna hlavná, druhá prídavná.


Vlastnosti plánovania a usporiadania kuchyne-obývacia izba

Kombinácia viacerých miestností pomôže nielen vytvoriť zaujímavý interiér, ale aj výrazne ušetriť miesto. Projekty kuchyne a obývačky sú jedným z najrozšírenejších, čo umožňuje realizovať odvážne a neočakávané fantázie dizajnérov.

Совмещение кухни и гостиной позволяет постоянно держать все под рукой. Можно одновременно заниматься готовкой и принимать гостей. Такая планировка позволяет хозяйке не чувствовать себя заложницей кухни. V obývačke môže sledovať televíziu, zúčastniť sa rozhovorov, ktoré sa konajú v hale. S rastúcou plochou sa pridáva veľa svetla, prirodzeného aj umelého.

Medzi nevýhodami takéhoto usporiadania je možné zaznamenať vysoké náklady na opravy, ak sa prestavba uskutoční v už hotovej miestnosti. Pred demoláciou stien bude potrebné získať povolenie od štátnej služby projektu. Určité nepríjemnosti prinesú aj rôzne pachy v procese varenia.


záver

Komfort a pohodlie sú najdôležitejšie faktory, ktoré treba zvážiť pri plánovaní kuchynského priestoru. Táto miestnosť môže byť považovaná za najtraumatickejšiu, pretože tam sa vykonáva práca s ostrými predmetmi, vriacimi kvapalinami. Existuje mnoho známych typov dispozícií vhodných pre konkrétne miestnosti. Ak konečné rozhodnutie nie je urobené, môžete použiť voľné rozloženie. Niektoré kusy nábytku majú kolieska, ktoré ich robia mobilnými, napríklad mobilným ostrovom, pohovkou.

Zanechajte Svoj Komentár