Kamenný travertín vo výzdobe a stavebníctve

Povrchová úprava travertínom takmer tak populárne ako mramor. Travertín (iný názov pre kameň je vápnitý tuf) je prírodný materiál rovnakého pôvodu ako mramor. Vápenec, ktorý ležal v skale od 50 do 300 tisíc rokov, sa pod tlakom a časom premieňa na travertín a potom, po niekoľkých tisícročiach viac, na mramor.

Travertínový kameň Má vlastnosti vápenca a mramoru. Je veľmi dekoratívny, odolný voči poveternostným vplyvom. Je dostatočne pevný, aby odolal mechanickému poškodeniu a dostatočne mäkký na to, aby sa s ním pohodlne manipulovalo.

Na svete je veľa travertínových nánosov a jedným z najznámejších je Turecko, Pamukkale. Toto miesto si turisti veľmi obľúbili pre výnimočnú krásu bielych travertínových terás s miskami prírodných rybníkov.

Vzhľadom k rôznym farbám a odtieňom tohto minerálu - od bielej a tmavohnedej až po červenú a vínovú, travertínová podšívka môže byť použitý v akomkoľvek smere dizajnu. Zároveň sú odtiene každej kamennej dosky jedinečné a umožňujú vytvoriť skutočne originálny, exkluzívny interiér.

Povrchová úprava travertínom mimo dom bude dávať požiarnu odolnosť - tento kameň nehorí. A je odolný voči zrážaniu, nehrdzavie, nehnije. Zároveň je jeho hmotnosť nižšia ako hmotnosť mramoru kvôli jeho pórovitosti a nižšej hustote. Rovnaké vlastnosti zvyšujú jeho tepelno-izolačné vlastnosti. Zvuk travertínu tiež vedie horšie ako mramor.

Travertínový kameň odolné voči účinkom negatívnych teplôt, môže byť použitý pre exteriérové ​​dekorácie domov, kde sú bežné zimné mrazy. Aby bol kameň vodotesný, je dodatočne upravený špeciálnym riešením. Potom sa dá použiť nielen pre exteriérové ​​dekorácie, ale aj pre krajinný dizajn.

Často sa travertín používa na pokrytie podláh - je odolný voči oderu a je vhodný aj na vytváranie ciest, mostov, násypov.

pre travertínové obloženie je potrebné ho spracovať, a to aj pomocou bežnej kotúčovej píly s diamantovým kotúčom. V dôsledku toho môžu byť jednotlivé diely vyrobené s vysokou presnosťou, pričom sa zachovajú požadované rozmery s malými toleranciami. Travertínová dlažba sa dá položiť tak, aby neboli žiadne švy - jej okraje sa úhľadne spoja bez zanechania malej medzery.

Pri inštalácii travertínových dlaždíc nie je o nič ťažšie ako u bežnej keramiky: stačí vyčistiť a vyrovnať povrch.

Existujú tri hlavné oblasti použitia travertínového kameňa: t

  • stavebných materiálov
  • dokončovacie materiály
  • alkalizácia pôdy.

Vonkajšia úprava

Travertín sa ľahko spracováva, je ľahké ho brúsiť a leštiť. Mletý a leštený travertín sa používa v stavebníctve pre vonkajšie obklady fasád. Ako stavebný materiál sa používajú travertínové bloky. Pomerne často travertínová povrchová úprava dopĺňa povrch ostatných materiálov.

Zábradlia a zábradlia, stĺpy a výlisky pre návrh okien a dverí, ako aj mnoho ďalších architektonických prvkov budov, sú vyrobené z travertínového masívu.

Povrchová úprava interiéru

V použitých priestoroch travertínová podšívka steny a podlahy, vyrezané z neho klesá a dokonca vane, vyrábajú parapety, schody, dosky, pracovné plochy, barové pulty, ako aj rôzne dekoratívne prvky interiéru.

Leštený travertín má jednu veľmi užitočnú vlastnosť, ktorá ho odlišuje od mramoru: nie je klzká. Preto sa dosť často orezávajú priestory kúpeľní.

poľnohospodárstva

Pri spracovaní travertínu nič nezmizne: malé kúsky a strúhanka idú do brúsenia a potom sa drvený kameň zavádza do okyslenej pôdy. Vďaka svojim alkalickým vlastnostiam znižuje vápenec kyslosť pôdy, čo podporuje rast rastlín.

Zanechajte Svoj Komentár