Dekoratívne panely do kuchyne

Moderné projekty v oblasti kuchynského dizajnu berú do úvahy širokú škálu stavebných materiálov, ktoré sa objavili na trhu, ktoré sú ďaleko vyššie ako tie, ktoré sú v kvalite. Stále populárnejšie dekoratívne panely do kuchyne sú schopné nahradiť tradičné tapety a keramické obklady. Ide o estetickú, praktickú a zároveň rozpočtovú možnosť pre rýchle opravy. Aj neskúsený špecialista bude schopný pracovať s väčšinou typov panelov.

Výhody a nevýhody dokončovacích panelov

Uvedené materiály sa zvyčajne delia na stenu a strop. Stena platí výhradne na steny a je univerzálna pre steny a stropy.

    

Pri používaní dekoratívnych panelov existuje niekoľko pozitívnych bodov:

 • Nie je potrebné demontovať starú vrstvu, aplikovať početné vrstvy omietky na vyrovnanie povrchov.
 • Technika inštalácie je jednoduchá. Výrobky upevnené na rám alebo priamo na stenu, stavebník bez špeciálnych skúseností bude schopný prilepiť fragmenty dokončovacích prác.
 • Starostlivosť o povlak nevyžaduje dlhú dobu a úsilie.
 • Panely sú dobre izolované od vonkajšieho hluku, a keď sú namontované na ráme, dutiny sú dodatočne vyplnené zvukovo izolačným materiálom, čím sa účinok zosilňuje.
 • Inštalácia panelov umožňuje skryť elektrickú komunikáciu pod nimi, aby bolo možné presné pripojenie potrubí k kotlu, stĺpec.
 • Ak susedia nevypínajú batériu a ste zaplavení, panely sa nedeformujú, ale po chvíli vyschnú.
 • Opravy je možné vykonať kedykoľvek počas roka bez toho, aby sa vytvárali hory stavebného odpadu, obchádzali finálnu fázu.

Pokiaľ ide o nevýhody:

 • Niektoré typy panelov nie sú dostatočne silné, aby sa mohli deformovať.
 • MDF a drevotrieskové dosky zle znášajú dlhodobé vystavenie vlhkosti. Formy sa môžu vyvíjať pod plastovými panelmi, dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť zmenu farby.
 • Nie každý typ panelu odoláva prehriatiu, neodporúča sa ho inštalovať v bezprostrednej blízkosti dosky.
 • Pri montáži je potrebné vziať do úvahy hmotnosť stavebného materiálu, aby sa mohol zvoliť spoľahlivý spôsob upevnenia. Nenechajte sa prenasledovať za nízke náklady, zvyčajne to znamená nízku kvalitu výrobkov.

    

Typy a typy panelov do kuchyne

Dokončovací materiál vo formulári je:

stojanPredstavujú ju lamela od najužšieho v 12 cm, po najširšiu v 50 cm Reiki sú navzájom spojené vďaka prítomnosti štrbinových spojov, ako aj lišty.
kachľovéMá tvar štvorca so stranami od 30 do 60 cm, zvyčajne sa používa namiesto keramickej dlažby.
krídloNajviac estetické a pohodlné pri práci. Jeho veľkosť od 1,5 do 3 m2 vám umožní okamžite uzavrieť veľkú plochu steny. Inštalovaný na drevenej, kovovej prepravke alebo lepiacej metóde.


    

Plastové panely

Najobľúbenejšie. Spotrebiteľa priťahuje veľký výber farieb, schopnosť zapadnúť do akéhokoľvek rozpočtu. Zároveň ekonomická a dekoratívna možnosť. Vďaka ochrannému povlaku, výrobky neabsorbujú pachy, čo je dôležité pre tie oblasti, kde sa zvyšuje odparovanie.

    

Výrobok je v skutočnosti list MDF, vonkajší - PVC povlak, pretože v konečnej forme má vlastnosti odpudzujúce vodu, odoláva výkyvom teploty. Nízka cena a trvanlivosť zároveň robí plastové panely veľmi atraktívnym pre klientov s obmedzeným rozpočtom.

Nie sú však vhodné pre žiadny povrch. Ich tepelná stabilita je obmedzená.

PVC panely realisticky napodobňujú prírodné drevo, mramor, kožu, hliník, chróm, rôzne textúry: vyzerajú ako surová alebo natretá doska, textúrovaná omietka. Rack biele panely sú ekologické v štýle Provence, krajiny. Jasný lesk vyzerá dobre v moderných interiéroch. Listový materiál môže byť s rovnomerným hladkým povrchom alebo jeho vrchná vrstva je fragment pripomínajúci povlak keramických dlaždíc.

    

Panely z masívneho dreva

Do kuchyne získala sofistikovaný vzhľad, použite panely z prírodného dreva. Borovica, popol, čerešňa dokonale odolávajú zvýšeným teplotám a vlhkosti. Buk alebo dub sú viac prestížne možnosti. Drevo dobre udržuje teplo, izoluje zvuky, kombinuje sa s inými materiálmi.

    

Trvanlivosť výrobkov dáva vosk v zmesi. Špeciálne komponenty zabraňujú vnikaniu potravín do materiálu. Niektoré továrne sa uchýlia k recepcii, keď sú vo vnútorných vrstvách náteru použité cenovo dostupnejšie kamene a cennejšie kamene vo vonkajších vrstvách. Listy s hornou dyhou drahých hornín sú upevnené bez viditeľných švov na veľkých plochách, čím sa vytvára monolitický povrch.

Keď je inštalovaný v kuchynských paneloch poľa, získava špeciálne farby a prirodzenosť, elegantný, status. Textúra stromu vytvára efekt pohodlia a luxusu.

    

Dekoratívne panely z MDF a drevotrieskových dosiek

Rozpočtová verzia kuchynskej dekorácie - nástenné panely drevotrieskovej dosky alebo MDF. Pre kuchynskú zásteru drevotriesková doska zapadá menej. Teplotné zmeny, mokré odparovanie je pre neho zlé. Lisované drevené hobliny, ktoré sa používajú pri výrobe, bobtnajú pri vystavení vode. Aby náter nestratil svoj pôvodný vzhľad, bude vyžadovať systematické ošetrenie špeciálnymi impregnáciami. Laminované panely chránia vnútornú štruktúru pred vlhkosťou a povrchovú vrstvu pred poškriabaním. Pri rezaní je potrebné zabezpečiť, aby boli rezy spracované špeciálnymi pásmi.

Panely MDF sú odolné, odolné, odolné voči teplotám a vlhkosti. Laminované výrobky často opakujú farbu a textúru prírodného dreva. Pri navrhovaní väčšiny modelov kuchynského nábytku sa používa náter z akrylového filmu.

Kompetentný výber textúry a farby zástery pomôže skombinovať stolovú dosku a časť steny umiestnenej medzi hornou a spodnou vrstvou nábytku v jednej kompozícii.

    

Bambusové panely

Dopyt sa pozoruje nielen na mahagónových a orechových paneloch, ale exotický bambus získava na popularite. Je to prírodný ekologický materiál s jedinečnou textúrou. Nebojí sa vlhkosti, priameho slnečného svetla, teplotných výkyvov.

Pri výrobe bambusových panelov sa používajú ručne vyrobené rohože, ktoré sú impregnované lepidlom na báze akrylu. Dekoratívne panely sa získavajú lisovaním za tepla a následným sušením týchto polotovarov. Hotový výrobok vyzerá jednoducho, ale je silný, pružný, trvanlivý. Ďalšie spracovanie sa nevyžaduje.

Bambusové dosky majú farebné možnosti, malé alebo veľké tkanie, sú jednovrstvové alebo dvojvrstvové. Inštalácia je jednoduchá. Sú rezané nožnicami alebo pílkou, fixované lepidlom, tekutými klincami, zošívačkou. Práca nevyhnutne rukavice.

Teplá krajina, elegantný minimalizmus, etnická exotika nebude robiť bez výrobkov z bambusu. Prírodný zelenkastý odtieň môže byť blokovaný akoukoľvek inou farbou alebo tónovacím lakom.

Sadrové panely

Kuchyňa, zdobená sadrovými panelmi, vyzerá originálne, nezvyčajné. Pomocou 3D panelov sa priestor miestnosti môže zúžiť alebo rozšíriť, vymedziť, vybrať roh. Estetický efekt takejto úpravy je posilnený podsvietením. Interiér kuchyne bude monumentálny. Imitujte nástenné obloženie drevom, kameňom, vytvorte ilúziu objemu, vysoký reliéf.

    

Sádrové panely Plus - jednoduchá inštalácia, ochrana životného prostredia, výrobky sú lacné, nedeformované. Takáto nevýhoda, ako je nedostatočná odolnosť proti vlhkosti, sa odstraňuje pomocou povrchovej úpravy špeciálnou zlúčeninou.

V priebehu času sa na povrchu reliéfu môžu hromadiť nečistoty a špina. To spôsobí pri čistení určité ťažkosti, ale zároveň dodá výkresu väčšiu expresivitu.

    

Sklenené panely

Hlavnou výhodou sklenených panelov je nekonečné množstvo možností dizajnu. Dokonca aj najmenšia kuchyňa zdobená sklom sa stane priestrannejšou a ľahšou.

Stenové panely sú vyrábané individuálne pre konkrétnu miestnosť s trojvrstvovým sklom. Najvyššie tvrdený, vysoko odolný povlak je takmer nemožné poškodiť. Potom nasleduje dekoratívna vrstva, po ktorej nasleduje základňa. Ako sa používa dekor:

 • farbenie;
 • rohože;
 • rôzne obrazy na zrkadle;
 • tlač fotografií;
 • 3D obrázky.

Poťahovanie skla je drahé, čo je odôvodnené jeho vynikajúcimi vlastnosťami. Materiál je hygienický, má absolútnu odolnosť voči vlhkosti, tepelnú odolnosť. Namontované sklenené panely, umiestnené za umývadlom alebo sporákom v každom prípade jedinečné, nezmenia farbu, neabsorbujú pachy, môžu sa prať takmer všetkými prostriedkami domácej chemikálie.

    

Funkcie a tipy na inštaláciu

Voľba spôsobu montáže je založená na vlastnostiach materiálu. Napríklad drevo je oveľa ťažšie ako PVC a vyžaduje opatrné priskrutkovanie k prepravke. Ak je stena pomerne hladká, môžete na ňu jednoducho nalepiť plast. Drevené dosky sú upevnené systémom drážok. Pod sklom sa vyrábajú špeciálne profily, kde sa vkladajú ako v ráme.

Spôsob inštalácie závisí od vlastností povrchu. Keramické obklady a PVC sú dobre uložené na dokonale rovnej podlahe. Tam, kde sú steny ďaleko od dokonalosti, je lepšie prepravku prepravovať. Na pracovnej stene sú lamely umiestnené len po obvode.

Pre obklady z PVC, MDF je k dispozícii zostava s drážkovým systémom. Sklo je upevnené buď v špeciálnych profiloch alebo pomocou skrutiek pre vodidlá. Každý výrobca odporúča vlastné riešenia.

Vzhľad niektorých materiálov by nemal byť rušený spojovacími prvkami, pretože poškodenie ochrannej laminátovej vrstvy naruší vonkajšiu estetiku a povedie k postupnému oddeleniu.

    

Pravidlá starostlivosti o panely

Dokončiť kuchyňu na dlhú dobu si zachoval pôvodný vzhľad, potrebuje starostlivú starostlivosť. To platí najmä pre nátery na drevo. Takéto povrchy netolerujú abrazívne čistiace prostriedky, nie sú čistené rozpúšťadlami alebo pracím práškom, nepoužívajte tvrdé kefy. Dýhované, lakované panely sa umyjú mäkkou handričkou namočenou v špeciálnom výrobku.

Drevná hmota sa periodicky ošetruje zlúčeninami obsahujúcimi vosk. Z kontaminácie sa zbavte mydlového roztoku, odporúčaných detergentov s povrchovo aktívnymi látkami.

Plast bude tiež vyžadovať starostlivé zaobchádzanie, starostlivý výber mechanických čistiacich prostriedkov.

Intenzívne vystavenie vode je kontraindikované pre všetky druhy panelov, pretože môžete získať nežiaduce trhliny, opuchy, škvrny a škvrny. Jemná starostlivosť s profesionálnymi produktmi bez amoniaku a alkoholu zabezpečí dokonalý vzhľad výrobkov.

    

záver

Dekorácia na stenu je dôležitou etapou akejkoľvek opravy. Moderné módne trendy diktujú používanie nových materiálov, ktoré nebudú absorbovať vôňu potravín a podporný štýl.

Než sa rozhodnete pre výber materiálu, premýšľajte prostredníctvom celkového štýlu kuchynského priestoru. Optimálne riešenie - kombinácia rôznych typov povrchových úprav v rôznych oblastiach. Kuchyňa, šitá z podlahy na strop s plastom alebo sklom, nie je moc potešujúca. Dôležité je tvar a rozmery výrobku, jeho hrúbka, materiál, z ktorého je vyrobený. Voľba je ovplyvnená cenou a vlastnosťami dekoru.

Na to, aby sa kuchyňa potešila zrakom na mnoho rokov, nemali by ste robiť unáhlené rozhodnutia. Pre nedostatok skúseností je lepšie vyhľadať radu od odborníkov a dobrých príkladov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár