Design obývacia izba a detská izba v tej istej miestnosti - príklady interiéru

Vzhľad dieťaťa v rodine nie je len radosť, ale aj ďalšie obavy. To pociťujú najmä rodiny, ktorých životný priestor neumožňuje vyčleniť oddelenú miestnosť pre dieťa. Ak chcete usporiadať detský priestor pre rekreáciu, hry a štúdium, môžete miestnosť rozdeliť do dvoch zón a rozvíjať dizajn obývačky a detskej izby v tej istej miestnosti.
Takéto konštrukčné techniky sú vhodné v novej výstavbe s voľným usporiadaním, kde sú spočiatku prítomné iba nosné konštrukcie. A v apartmánoch o malej ploche môžete okamžite naplánovať spanie a pracovisko dieťaťa v tej istej miestnosti ako obývacia izba.

Možné možnosti zón

Predtým, ako sa vydáte na zónu do obývačky a do detskej izby, zvážte jej rozšírenie s priľahlými miestnosťami - balkónom, špajzou atď. Použitie „skrytých rezerv“ môže mať vplyv na vytvorenie detských a dospelých zón v jednej miestnosti.
Určenie, ktorá časť bude pridelená do škôlky, je lepšie vzdať sa priestoru oknom dieťaťu. Koniec koncov, vznikajúce mladé telo vyžaduje dobré osvetlenie, čistý vzduch. V blízkosti okna môžete umiestniť detskú postieľku alebo pracovný priestor.
Na vytvorenie plnohodnotných zón pre paralelné trávenie času dospelými a deťmi existujú dva rôzne prístupy k plánovaniu:

  • fyzický;
  • vizuálne.

V prvom prípade sa reálne prideľovanie zón vykonáva pomocou novo postavených priečok, nábytku a iných fyzických „bariér“.

Ideálnym priestorom pre fyzické zónovanie by bola miestnosť s dvoma alebo viacerými oknami pozdĺž jednej alebo dvoch stien. V tomto prípade bude mať každá z týchto zón zdroj prirodzeného svetla.

V prípade vizuálneho zónovania sa používajú techniky návrhu - zvýraznenie podľa štýlu, farby, osvetlenia a stropných konštrukcií.

Fyzické rozdelenie na zóny

Ak to priestor v miestnosti umožňuje, je lepšie fyzicky oddeliť detské a dospelé zóny. To poskytne príležitosť cítiť dieťa majster svojho priestoru, a hostia nebudú zasahovať do neho.

Dizajn priečok

Funkciu prepážky možno vykonať ako plnohodnotnú stacionárnu konštrukciu z penového (plynového) betónu, sklenených tvárnic a zostavenú zo sadrokartónu, preglejky, drevotrieskovej dosky, dreva, plastu.
Ak v jednej z oplotených častí nie je žiadne okno, prepážka by sa mala vykonať so sklenenými vložkami, aby tam mohlo prúdiť prirodzené svetlo.


Dobrým riešením môže byť kombinovaný dizajn. Spodná časť bude hluchá a horná časť bude vyrobená z priehľadného materiálu (sklo, plast) alebo vyrobená v podobe poličiek, ktoré sú čiastočne naplnené. Namiesto kníh na policiach si môžete zariadiť hrnce kvetov. A ak si vyberiete lezenie rastliny s malými listami, potom cez tieto police nielen preniknúť svetlo, ale aj čiastočne filtrovaný vzduch.

Vzhľadom na to, že deti vo svojich hrách môžu stratiť kontrolu nad sebou, všetky sklenené vložky by mali byť vyrobené zo spevneného skla. To ušetrí domácnosti a hostia pred zranením.

Ako zatvoriť vchod

Dvere do oplotenej časti nie je potrebné na hojdanie. Vzhľadom na to, že v obidvoch izbách bude určite nedostatok priestoru, je lepšie otvoriť s posuvnými dverami alebo sklopným „akordeónom“. Tento prístup ušetrí štvorcových metrov, ktorých nedostatok sa prejaví v malej miestnosti.
Ak je detská izba navrhnutá pre malé dieťa, potom by mal byť dizajn dverí pre dieťa vhodný. Najjednoduchší spôsob, ako zatvoriť otvor, bude opona. Tkanina môže byť zvolená tak, aby zodpovedala celkovému dizajnu miestnosti. Aby sa opona zmestila do dizajnu obývačky a detskej izby, dá sa vyrobiť obojstranne kombináciou dvoch častí s rôznymi farbami. Je pravda, že aspoň jeden z kusov musí byť vyrobený z hustej ťažkej textílie, aby sa výkresy nepreukázali a neprekrývali.

Vizuálne zónovanie

Ak pri navrhovaní obývacej izby a detskej izby v tej istej miestnosti priehradka alebo oblasť neumožňujú priestor alebo iné dôvody, zónovanie sa môže vykonať vizuálne použitím účinkov známych začínajúcemu dizajnérovi.

Zónovanie nábytku

Nábytok je považovaný za najjednoduchší nástroj pre efektívne zónovanie priestorov. Hlavnou výhodou tohto prístupu je absencia potreby opráv. Okrem toho môže byť hranica posunutá v ľubovoľnom smere. Inštalácia skrinky pod strop v tomto prípade nie je potrebná. To môže byť stojan na knihy, rastliny alebo čačky, malý detský šatník, skrinka s akvárium.


Pre podmienečné vymedzenie interiéru obývačky a dizajnérov detí odporúčame používať pohovku, ktorú možno použiť na sledovanie filmov v rodine.
Polica s priechodnými policami, na ktorých sú usporiadané detské knihy na jednej strane a dospelí členovia rodiny na strane druhej, je považovaná za dobrý nástroj na oddelenie obývačky od detskej izby. Súčasne musí byť buď výška políc väčšia ako formát kníh, alebo poličky musia byť čiastočne naplnené. To sa robí tak, že svetlo z okna preniká do obývačky.

Stenové a stropné konštrukcie

Ak chcete vytvoriť ilúziu dvoch izieb v jednom, môžete použiť dekoratívne vzory na strop a steny. Častejšie na tieto účely používajú konštrukcie zo sadrokartónu. Najzákladnejšou možnosťou je klenutý otvor. Malo by sa to však vykonať s maximálnym polomerom a minimom "ukradnutého" priestoru. Koniec koncov, úloha takéhoto oblúka je symbolicky rozdelená na dve zóny.
Zložitosť výstavby sadrokartónu je obmedzená len predstavivosťou autora. Preto oblúk nie je jedinou zónovou možnosťou. Z neho môžete napríklad urobiť dekoratívne regály.
Tiež ako stropný prvok v interiéri možno použiť drevený trám. Nielen vizuálne rozdeľuje priestor do zón, ale stáva sa aj základom pre odkvapový záves alebo plátno oddeľujúce detskú škôlku od obývačky.

Farebné zónovanie

Ak chcete zdôrazniť hranicu medzi dvoma funkčne odlišnými zónami, môžete použiť farebný dizajn. Preto je potrebné vziať do úvahy množstvo funkcií:

  • stupeň osvetlenia;
  • rozmery;
  • všeobecná myšlienka dizajnu.

Ak je miestnosť malá, osvetlenie je slabé a okno je orientované na sever, potom bude potrebné opustiť tmavé farby. To platí najmä pre detskú časť.
Všeobecne platí, že pre detské oblasti, návrhári odporúčajú plánovať jasné, pokojné tóny z „teplej“ časti spektra:

  • broskyňa;
  • žltá;
  • svetlooranžová;
  • pastel;
  • Šalátový dresing


Starostlivo je potrebné zaobchádzať s jasnými "vzrušujúcimi" farbami - červenou, oranžovou. To môže nepriaznivo ovplyvniť nervový systém dieťaťa. Ak sa tomu nevenuje dostatočná pozornosť, dieťa bude ťažké sústrediť sa na vzdelávacie materiály, aby si to zapamätali.
"Dospelá" časť miestnosti môže byť zarámovaná do tmavšej palety. A aby ste ho oživili, aby ste rozšírili vizuálne hranice, môžete použiť zrkadlový povrch vo dverách veľkej skrine.

Oddelenie detskej časti regálu miestnosti od haly

Pódium ako zónový nástroj

Neobvyklým, ale účinným a funkčným nástrojom na zónovanie detskej časti v miestnosti je výstavba pódia. Zvyčajne sa montuje na drevený alebo perforovaný kovový rám z laminovanej drevotrieskovej dosky OSB.

Na okraji pódia by mal byť zabezpečený malý plot, aby sa zabránilo pádu a zraneniu dieťaťa.

Inštalácia móla môže byť porazená pomocou legendy hry, čo je vhodné. Napríklad, pre dievča, aby hrad, kde sa rozprávka princezná žije. A pre chlapca si to môžete zariadiť ako pirátsku loď. Všetky tieto myšlienky budú nadšene prijímané malými členmi rodiny.


Inštalácia pódia poskytne príležitosť nielen na pridelenie samostatného priestoru pre dieťa, ale aj na uloženie takýchto drahých metrov štvorcových. Pod touto platformou môžete umiestniť zásuvky na ukladanie vecí alebo sklopnú posteľ. Počas dňa budú tieto nábytkové predmety „zamaskované“ a večer ich bude možné použiť na použitie.
Existuje teda veľa nápadov, ako usporiadať dve rôzne oblasti v kombinovanej miestnosti, ako je obývacia izba a detská izba s priestorom na spanie, prácu a hru. Príležitosti sú obmedzené na predstavivosť dizajnéra a finančné možnosti zákazníkov. A výsledky potešia deti aj dospelých.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár