Kúpeľ na kolieskach: výhody a nevýhody

Kúpeľ - špeciálna štruktúra, kde sa umývajú a stúpajú, liečia a zmierňujú únavu. V ruských dedinách je často jediným miestom na umývanie. To je zvyčajne stacionárna budova z dreva, tehál, ktorá sa nachádza v blízkosti nádrže, ale v modernej dobe, mnoho zorganizovať on-site kúpeľný dom na kolieskach - môžete presunúť kdekoľvek, niesť so sebou k odpočinku, zahnutý do auta. To je výhodné najmä pre tých, ktorí nemajú letný dom, vášnivých cestovateľov, podnikateľov, ktorí zarábajú na organizovaní kúpeľných procedúr.

Vlastnosti, zariadenie, komponenty diaľnice

"Pochodujúci" autobank je vyrobený z automobilového prívesu, "armádneho" automobilu, takmer každého, dokonca aj relatívne starého auta, najlepšie veľkého. Dokonca aj v relatívne malom "Gazelle" zariadia pohodlný cestný kúpeľ a celá spoločnosť sa bude môcť kúpať v priestrannom autobuse Gaz v Kamaze. Najlepšie je použiť auto, ktoré má dobrý kríž - to je možné jazdiť na akejkoľvek ceste.


 

Izba je rozdelená na dve časti - v jednej z nich je parná miestnosť, sporák, kotol s vodou. Police sú namontované tu, steny sú opláštené drevom, kachle sú zvyčajne inštalované oddelene od hlavného priestoru. Druhá časť je čakáreň. Bude tu šatňa, sprcha, stôl so stoličkami alebo lavičkami, chladnička s nápojmi a jedlo. Okná sú malé - v každej izbe sú namontované žalúzie, bežné záclony.

Ak je kúpele plánované na tri až päť osôb, potom je postačujúce pravidelné nákladné vozidlo, z ktorého je väčší priestor vyrobený z celého autobusu. V druhom prípade v kúpeli dodatočne vybaviť:

 • oddelená sprcha;
 • bar;
 • suchý šatník;
 • umývadlo;
 • posedenie s pohovkou, TV, písací stôl;
 • miestnosť na skladovanie zásob, spotrebný materiál;
 • masážna miestnosť;
 • vodná fajka, atď.

V "komerčnom" kúpeľnom dome organizujú služby masážneho terapeuta, kúpeľného sprievodcu, miesta na vyprážanie kebabov, kútika na stolové hry, šport a pod.


Od dokončovacích materiálov pre exteriérový dizajn používajte cédr, smrekovec, osik. Pre interiérové ​​dekorácie sa hodí breza, lipa a mnohé ďalšie tvrdé drevo. Minerálna vlna je vhodná na izoláciu, podlaha je z dreva. Miestnosť je vykurovaná elektrinou, plynom alebo obyčajným drevom. Pre malú miestnosť vhodné kompaktné kovové kachle, s kapacitou 4,5 kW, v priestrannejšom - najmenej 13 kW. Komín je vybavený ventilom, je tiež potrebná organizácia vetrania v spodnej časti pece.
Nádrž na ohrev vody je zvolená v závislosti od očakávaného počtu užívateľov v nej prítomnej vane. Jeho kapacita sa pohybuje od 50 do 110 litrov. Voda sa ohrieva jedným z dvoch spôsobov: inštaláciou nádrže na potrubie alebo vo forme registračného registra. V prvom uskutočnení sa voda varí, čím sa zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Druhá je drahšia, komplikovanejšia, ale nádrž je namontovaná kdekoľvek, vrátane vonkajšej miestnosti. Kapacita pre studenú vodu je veľmi objemná - od 100 do 500 litrov.

Aby sa sporák dlhú dobu ochladil, do ohrievača sa vloží viac kameňov.

Výhody a nevýhody

Ako každý dizajn, aj diaľnica má svoje výhody a nevýhody.

Hlavné výhody:

 • relatívne ľahko stavať;
 • takmer všetky použité materiály sú prírodné (hlavné je drevo);
 • vhodné na použitie;
 • malé rozmery;
 • prakticky sa nelíši od stacionárneho;
 • univerzálne vykurovanie;
 • namontované na takmer akomkoľvek vozidle;
 • môžu byť použité na zisk.


  

Okrem všetkých vyššie uvedených, vytvoriť diaľnici, nemusíte schvaľovať projekt, hľadať pozemok, získať stavebné povolenie, prenájom brigády pracovníkov.

nevýhody:

 • voda bude musieť niesť oddelene;
 • zle inštalovaná konštrukcia je nebezpečná;
 • pri komerčnom používaní budete musieť získať množstvo hygienických certifikátov, ktoré potvrdzujú, že konštrukcia je ohňovzdorná.

Hotový príves je zakúpený u výrobcov takýchto konštrukcií. Je vybavená všetkým potrebným minimom, má potrebnú dokumentáciu.

typy

Ruská sauna alebo fínska sauna na kolesových vozidlách sú vyrábané zo všetkých druhov automobilov, dodávkových vozidiel, lodných prívesov. K dizajnu prívesu je dodatočne zakúpený traktor. Tvar kúpeľa je obyčajný, obdĺžnikový, vaňový valec - vo forme valca, s jedným skoseným okrajom, vo forme chaty.

Hmotnosť hotového parného kúpeľa, v závislosti od veľkosti, sa pohybuje od 250 kg do niekoľkých ton - to je potrebné zvážiť pri výbere traktora.

Parné miestnosti konvertovaných autobusov, kamiónov

V autobuse je umiestnený priestranný kúpeľný dom, ktorý by mal byť predzmenený - izolovaný, pokrytý fóliou, drevenými panelmi a schody už v ňom existujú. Miestnosť je rozdelená do čakárne, parnej miestnosti, ako aj ďalších miestností - množstvo priestoru umožňuje.
V zadnej časti vozidla je namontovaný hotový nákupný valec alebo je postavený príves - konštrukcia musí byť starostlivo zaistená pomocou špeciálnych upevňovacích línií. Pre vzostup je skladací rebrík, zvyčajne drevený.


 

Pri vytváraní akejkoľvek stavby z dreva by mali byť všetky detaily, ktoré sa tak či onak týkajú ľudí, starostlivo vyleštené, aby sa zabránilo úlomkom.

Parné miestnosti na nástupištiach s kolieskami

Plnohodnotný drevený príves alebo sud je postavený na ráme plošiny alebo v prívese. Príves lode má špeciálny príves - ak podľa dokladov môže byť prepravovaný iný náklad, ako napríklad sudová vaňa, nevyžaduje sa zvláštne povolenie dopravnej polície. Na vybudovanie takejto parnej miestnosti sa sud vyrába nezávisle od akejkoľvek požadovanej veľkosti alebo podľa objednávky. Je namontovaný na zapustených nosníkoch, potom sú zhotovené steny - najmenej tri (dve z nich sú vonkajšie), budova je opláštená doskami, zviazaná obručami, izolovaná. Kostra dreva musí byť impregnovaná ochrannými látkami.

 

V podlahe vždy urobte dva alebo viac otvorov pre prietok vody - aspoň jeden pre každú miestnosť.

Etapy vlastnej výstavby pary

Autobahn je objednaný ready-made od špecialistov, ale je oveľa lacnejšie postaviť ho samostatne alebo so zapojenými asistentmi. Ak chcete začať s, projekt je vždy vypracovaný, so všetkými veľkosťami, podrobný pôdorys, usporiadanie nábytku. Ďalej sa vyberajú a nakupujú materiály, potrebné zariadenia, začína sa výroba výstuží tak, aby sa konštrukcia neohýbala, zachovala sa integrita pri diaľkovej preprave.

Výška budovy pre pohodlie je najmenej jeden a pol metra.

Dizajn, plánovanie

Aby sa kamión, autobus, príves pre osobné auto alebo iný druh dopravy stal skutočnou saunou, budete musieť vynaložiť určité úsilie s využitím rôznych vedomostí a zručností. Konštrukcia začína približným náčrtom všeobecnej formy budovy - na tento účel sa hodnotí vzhľad, veľkosť prepravy a maximálna hmotnosť, ktorú môže prepravovať. Po vytvorení úplného, ​​najpodrobnejšieho výkresu zobrazujúceho všetky veľkosti. Hmotnosť budovy závisí od zvolených materiálov, vnútorného usporiadania. Požadovaná sila kúpacej kachle závisí od plochy miestnosti.

Je dôležité brať do úvahy ťažiská - kachle, strop, inak pri kývaní vane je schopný prevrátiť sa a ľudia v nej sú zranení. Ako protizávažie namontujte mriežku, mriežku z podlahy.

Zariadenie výstuží

Ďalšou fázou práce je vytvorenie výstuží budúceho kúpeľného domu. To je potrebné preto, aby konštrukcia mohla byť umiestnená kdekoľvek - v prírode spočíva na špeciálne vyrobených podperách. Ďalšie podporné body sú zvyčajne spokojní so štyrmi - nedovolia, aby sa štruktúra pohybovala. Jedna zo strán diaľnice je zložená späť - budete mať rebrík na zdvíhanie a zostup do kúpeľa a späť. Rebrá sú vyrobené z kovového profilu, konštrukcia je zmontovaná, upevnená. Treba pripomenúť, že miestnosť je rozdelená do dvoch samostatných zón - samotnej parnej miestnosti a čakárne.

Montáž pece-pec, komín

Pri montáži "stanu" mobilnej vane je potrebné zaoberať sa exteriérovým dizajnom, inštaláciou sporáka a dekoráciou interiéru. Nezávisle inštalovať sporák je dosť ťažké. Pec je umiestnená mimo karavanu. Kúpeľ sa zohrieva v priemere na šesťdesiat stupňov, takže sa pohodlne používa. Kamene sa šijú do špeciálnych korálkov - inak môžu vyletieť. Otvory sú vyrobené z kameňov, kde je umiestnený nerezový drôt. Na uľahčenie výstavby počas prepravy sa prepravujú na iné miesta. Je dôležité, aby bola rúra riadne vyrobená - je vyvedená striktne nahor alebo do strany od stredu steny. Samotný sporák je umiestnený v rohu.


 

V Rusku, opúšťajúci kúpeľ, ľudia vyskočili do záveje alebo do najbližšieho vodného útvaru. Moderná "jemná" možnosť umožňuje usporiadanie špeciálneho písma s nastavením prijateľnej teploty vody.

Vonkajšia úprava

Ďalej vyrábame vonkajšiu povrchovú úpravu. Ak chcete kúpeľ krásny, ako skutočné, rustikálne, použité drevené obklady. Dizajn je ozdobený petrolejovými lampami alebo ich imitáciou, drevenými schodíkmi, žalúziami s drevenými rezbami, stropnými prvkami, vyrobenými pomocou skladačky. Kovové profilové časti sú zvyčajne maskované. Všetky drevené časti musia byť impregnované špeciálnymi zlúčeninami, ktoré zabraňujú hnilobe, poškodeniu plesňou a hubami.

V súlade s pravidlami bezpečnosti sa dvere zobrazujú na prednej strane. Nad vchodom si môžete urobiť priezor - v prípade zlého počasia.

Povrchová úprava interiéru

Vnútorný dizajn mobilného kúpeľa je prakticky rovnaký ako v stacionárnom. Je nevyhnutne dobre izolovaná, čalúnená, zdobená. Krehká dekorácia skla sa neuplatňuje, pretože sa môže zlomiť - budova sa počas prepravy často otrasie. Všetko, čo je k dispozícii v miestnosti, je dobre zaistené - akýkoľvek predmet môže spôsobiť zranenie, ak spadne počas jazdy. Lavičky, stoly, pohovky by nemali jazdiť - to je venovaná osobitná pozornosť.


 

Steny sú najprv obalené fóliou, potom šindľom. Z dreva sú najvhodnejšie lipové, osikové, dubové a iné listnaté druhy. Cedr je tiež vhodný - vonia dobre, ale môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u detí. Vo vani by malo byť vhodné vykonávať postupy, ako je soľ, bylinný peeling - to by malo byť ľahko umývať po tom.

Ak chcete čo najrýchlejšie vysušiť čerstvo umytú konštrukciu, otvorte dvere, okná, bez vypnutia sporáka.

Interiérový dizajn

Poslednou fázou je vytvorenie pohodlného, ​​atraktívneho interiéru. Stropy sú široké, ako voliteľné - skladacie. Uistite sa, že potrebujete aspoň jeden obchod, sudy s teplou a studenou vodou. Pre pohodlie turistov je vhodné usporiadať sprchu a WC. Zvyšok nábytku, TV, chladnička, bar sú vyrobené, ak je pre nich priestor. Steny, police sú namontované pozdĺž stien.

Výzdoba nepotrebuje veľa - bude vrhať priestor, najmä ak to nestačí. Vhodné vyrezávané predmety, umelé rastliny. Osvetlenie je nastaviteľné - počas dňa bude z okien dostatok pouličného osvetlenia, večer, v noci bude potrebné zapnúť elektrické osvetlenie. Je dôležité dbať na dostatočnú izoláciu všetkých elektrických spotrebičov, spínačov, zásuviek, vodičov, lámp.

Dekoratívne LED svetlá na strope a stenách vytvoria romantickú atmosféru.

 

záver

Úprava vody je dôležitou súčasťou ľudského života. Po použití kúpeľa sa pokožka stáva hladkou a hodvábnou, nálada sa zlepšuje. Kúpeľný dom na kolieskach sa pripraví alebo postaví vlastné ruky, ktoré slúžia na osobný odpočinok a na komerčné účely. Je ľahké "vziať so sebou" na zimný rybolov, letnú dovolenku. "Banemobil" pre vlastnú potrebu je registrovaná na dopravnej polícii, pre komerčné - robiť SP alebo LLC.

Zanechajte Svoj Komentár