Kúpeľ s terasou: možnosti pre projekty

Kúpeľný dom bol hlavným miestom na kúpanie v mnohých krajinách, od stredoveku až po príchod centralizovaného zásobovania vodou. V modernej dobe je takéto zariadenie určené predovšetkým na rekreáciu v spoločnosti príbuzných a priateľov. Ale ak sa v malom kúpeli objaví iba para, potom je rozsiahla sauna s terasou symbolom pevnej materiálnej bezpečnosti, pretože na jej vybudovanie budete musieť vynaložiť značné množstvo času a peňazí.

Výhody kúpeľa s terasou, veranda

Veranda - malá otvorená alebo uzavretá stavba so strechou. Je súčasťou kúpeľnej konštrukcie, ktorá sa nachádza na rovnakom základe s ňou. Veranda je postavená vaňou alebo neskôr. Na terase sa usadzuje vlastný základ, druhý nadzemný základ. Takáto plošina je uzavretá, otvorená, univerzálna. Druhá možnosť je vhodná pre plné použitie v lete iv zime.

Kúpeľný dom s verandou alebo terasou má mnoho výhod:

 • na prízemí pred vaňou môžete organizovať grilovanie, gril, gril;
 • príjemné sú aj priateľské stretnutia, rodinné obedy alebo večere;
 • obrovský výber moderných stavebných materiálov, konštrukčné riešenia vám umožňujú vytvoriť budovu v akomkoľvek štýle;
 • je možné dohodnúť predĺženie na strane sauny, ako aj medzi domom a kúpeľným domom, aby bolo možné odpočívať bez toho, aby išli ďaleko;
 • na území areálu budú pekne umiestnené rastliny vo vani a kvetináče;
 • kompetentne realizovaná konštrukcia umožňuje čo najviac pozorovať zvolený koncept krajinného dizajnu bez toho, aby sa architektonický súbor fragmentoval;
 • pretože nie je potrebné vybudovať samostatnú strechu nad odpočívadlom a miestom na kúpanie, ako aj spojiť ich s jazdnými pruhmi, je zrejmý úsporný čas a stavebné materiály;
 • z otvorenej terasy, verandy môžete obdivovať západ slnka alebo svitania nad šálkou čaju, zabalené do mäkkej deky;
 • Vonkajší bazén je ľahko umiestnený priamo na terase.

Na štandardnom mieste sa nachádza ohnisko, grilovanie, otvorený kameň alebo tehlový krb, niekoľko lavičiek alebo plných stoličiek, ako aj stoly.

    

Voľba miesta pre umiestnenie budovy

Miesto pre kúpeľ by sa malo zvoliť veľmi opatrne, najmä ak je oblasť malá a susedia sú veľmi blízko. Ak je takáto príležitosť, kúpeľný dom je umiestnený v blízkosti prírodnej alebo umelej nádrže, je to veľká radosť ponoriť sa do chladných vôd hneď po teplej parnej miestnosti.

Podľa súčasných noriem sú potrebné nasledujúce minimálne vzdialenosti od ostatných budov:

 • z obytného domu - 7-10 m;
 • do budov z nehorľavého materiálu - 6-9 m;
 • na drevené prístavby - 10-13 m;
 • na drevené stavby s nehorľavým povlakom - 7-9 m;
 • od vozovky - 6-7 m;
 • od susedovho plota alebo čiary - 1-2 m;
 • do domu suseda - 15-17 m;
 • do lesa - 16 m;
 • do studne, studňa - 10 m;
 • do vysokých stromov - 4 m, kríky - 2 m.

Je tiež dôležité vopred diskutovať o umiestnení budúceho kúpeľného domu s ohľadom na spoločné priestory, ak sú k dispozícii - rybník na kúpanie, detské ihrisko atď. Pri stavbe na rieke alebo jazere je dôležité, aby sa tam nedostala odpadová voda a samotná budova stojí na pevnom povrchu a nie je mohli byť poškodené počas povodní.

Dokonca aj vysoká kúpeľ bude umiestnená tak, aby nezakrývala okolie. Sklon strechy na kúpanie sa vykonáva v smere a vchod musí byť viditeľný z domu, čo je veľmi dôležité pri podpaľovaní.

    

Výber materiálov pre stavebníctvo

Materiály pre stavebníctvo sú vyberané hlavne z hľadiska životného prostredia, prírodnej, vysokej kvality. Stavba je postavená tak, aby trvala dlhé roky a zachovala si krásny vzhľad, takmer bez potreby opráv.

Najčastejšie pre stavebné účely sa používajú tieto stavebné materiály:

 • prírodné drevo - guľatina, dosky, drevo;
 • tehla, prírodný kameň;
 • penový betón, bloky z kremičitanu plynu;
 • sklo, vrátane žiaruvzdorných, matovaných, farebných;
 • piesok, štrk, hlina, cement;
 • rôzne typy parotesných zábran, hydroizolácia, tepelná ochrana;
 • plastové rúry, kovové;
 • keramické obklady - na dekoráciu podlahy, stien;
 • dlažba, ondulín, strešná krytina, bridlica - pre strešné krytiny.

    

Vnútorná kúpelňa je vystavená horúcej vode, vysokej teplote, otvorená plocha pred ňou je ovplyvnená vetrom, zrážkami a priamym slnečným svetlom, čo je dôležité pri výstavbe zvážiť. Pre výstavbu samotného kúpeľa sú vhodnejšie ihličnaté lesy, ale konečná úprava je lepšia na výrobu tvrdých drevných živíc, s dlhodobou expozíciou, nepriaznivo ovplyvňujú dýchacie orgány. Takáto stavba je rámová alebo vo forme zrubu. Tehla, kameň, a tiež postavená na technológii "hlinené bahno" (z dreva a ílu) kúpele sú menej časté.

Pretože v miestnosti je vždy vysoká vlhkosť, je potrebné kvalitné omietky stien, stropov a podláh.

    

Ktoré poschodie si vybrať pre budúcu terasu

Voľba podlahy závisí od materiálov, z ktorých celá konštrukcia, jej štýlový dizajn.

Hlavné požiadavky na podlahu zariadenia na verande, verande, terase:

 • náter by nemal skĺznuť - to pomôže zabrániť poraneniu, ak je podlaha mokrá;
 • je zvolený mrazuvzdorný materiál, ktorý je dôležitý v najchladnejších oblastiach;
 • vysoká odolnosť proti oderu, deformácia - na stavenisku chodia do rôznych topánok.

Keď je plošina čiastočne alebo úplne otvorená, pri vykonávaní podlahy je potrebné urobiť mierny sklon (nie viac ako dva alebo štyri stupne) smerom k ulici tak, aby voda mohla ľahko stiecť.

Je žiaduce, aby vstup do areálu mohol byť urobený tak z ulice, ako aj z kúpeľného domu.

Kameň, dlaždice alebo drevo

Najobľúbenejšou možnosťou krytia - terasová doska. Je vyrobený z prírodného dreva alebo dreva s prídavkom polypropylénu. Druhá možnosť sa vyznačuje nízkym napučaním, prakticky sa nedeformuje z vonkajších vplyvov. Z drevín najčastejšie používané smrekovec, jaseň, smrek, borovica, hrab, dub, menej často - jedľa, para orechy, céder, teak.
Použitie prírodného alebo umelého kameňa, keramických obkladačiek je opodstatnené, ak je umývacia štruktúra aspoň čiastočne zdobená. Pri použití dlaždíc sa vyberie najviac textúrovaná, ktorá sa nebude posúvať. V murovaných budovách je podlaha niekedy vyrobená z dlažobných dosiek, ktoré vizuálne spájajú miesto s chodníkmi v záhrade. Porcelán je tiež prijateľný, je dôležité ho len položiť podľa všetkých pravidiel.

Výber terasy

Pri vlastnej výrobe drevenej podlahy na terase sa odporúča zakryť antiseptikami, vlhkosťou alebo ohňovzdornými impregnáciami s použitím olejového vosku v zložení oleja pre vonkajšie práce. Všetky sú vyrobené transparentné, tónované alebo s bieliacim účinkom.

Zakúpené palubovky môžu byť hladké alebo vlnité - pre kúpacie terasy, terasy, sa odporúča, aby tieto. Doska z kompozitného materiálu pozostáva z drevnej múky získanej z drahých drevín a rôznych polymérov.

Rozmery budov

Moderný kúpeľný dom nie je len parný kúpeľ, práčovňa, ale aj celý komplex schopný kombinovať oddychovú miestnosť, kuchyňu, WC a malú spálňu. Takáto štruktúra, ak je to potrebné, sa môže stať plnohodnotným letným ubytovaním. K dispozícii je mangal priestor, krb, aj malý bazén na terase kúpeľa.

Pri zostavovaní plánu je dôležité brať do úvahy mnohé pravidlá, princípy výstavby takýchto štruktúr. Minimálna pohodlná plocha parného kúpeľa je 9-11 metrov, výška je od dvoch. Dvere a okná sú vyrobené na juhu, v extrémnych prípadoch - na východnej strane, aby sa minimalizovali tepelné straty. Všetky elektrické spotrebiče, vodiče, zásuvky, spínače, ak sú k dispozícii, musia byť chránené pred vlhkosťou, aby sa zabránilo ich úrazu elektrickým prúdom.

Výber vhodného projektu závisí od toho, aká veľká je oblasť okolo domu:

 • 6 až 9 metrov - "klasický", optimálna veľkosť kúpeľa v priestrannom dvore. Zóna pre hostí je taká veľká, že sa v nej bude nachádzať nielen štvorčlenná alebo šesťčlenná rodina, ale aj tucet priateľov. Odporúča sa vybudovať spoločný základ pre obidve zóny, môžete dokonca zorganizovať druhé poschodie: potom bude v prízemí sauna a veranda, na poschodí - biliard alebo oddychová miestnosť, toaleta;
 • Kúpelňa spojená s obytným domom má rozmery 6 x 6 alebo 5 x 6 metrov - tieto rozmery vyzerajú harmonicky na každom štandardnom mieste. Stavba umožňuje výrazne zvýšiť plochu domu, vytvára útulné miesto pod prístreškom pre stretnutia s rodinou, priateľmi. Rozhodujúcim plusom je dodatočná ochrana pred chladom samotnej budovy;
 • 4 o 4 alebo 4 o 4,5 m je tiež typický kúpeľný dom pozostávajúci z parného kúpeľa, fontu a rekreačnej oblasti. Veranda sa nachádza na vlastnom základe - je zvyčajne otvorená, čo nie je veľmi výhodné, za predpokladu, že vstup je z ulice. V niektorých uskutočneniach je štruktúra zakrytá alebo časť miestnosti je zmenená na malú čakárňu;
 • v projekte kúpania 4 x 6 m je okamžite zabezpečená predsieň, ktorá má budovu využívať v jesennom a zimnom období. Sprcha tu nie je kombinovaná s parným kúpeľom, ale majú takmer rovnakú veľkosť - tá je vždy o niečo väčšia, pretože by mala mať aspoň dvoch alebo troch ľudí naraz;
 • Typický kúpeľný dom s rozlohou 5 až 6 metrov má vyčnievajúcu terasu, oplotenú čakárnu, ktorá zaberá veľmi málo miesta. Veranda je navrhnutá ako rozšírenie, niekedy je v tvare L, čo vám umožní pohodlne ubytovať veľkú spoločnosť, vybaviť pohodlný mangál, krb alebo čaj;
 • K dispozícii je priestranná parná miestnosť, sprchovací kút, šatňa, predsieň, miesto na odpočinok alebo aj malá spálňa v projekte kúpeľa 6 x 6 metrov. Tu si môžete zariadiť miestnosť na fajčenie. Terasa je otvorená alebo zatvorená.

    

Nadácia pre kúpeľ a terasu

Čím ťažšia je plánovaná štruktúra, tým pevnejší je jej základ. Pri súčasnom budovaní sa vo väčšine prípadov súčasne vykonáva základ pre verandu a kúpeľný dom, ale pretože zmršťovanie oboch konštrukcií sa značne líši, malo by sa zabrániť ich pevnému spojeniu. Akékoľvek deformácie, praskliny, v prípade ich výskytu, maska ​​montážnej peny.

Nasledujúce základy sa používajú ako spoľahlivý základ:

 • stĺpec - predstavuje stĺpce betónu, ktoré sú vykopané na niekoľkých miestach po obvode, do hĺbky 55-75 cm, vzdialenosť medzi nimi musí byť najmenej 130-200 cm, namiesto toho sa niekedy používajú nudné pilóty;
 • Stuha je betónový pás, ktorý prebieha po celom obvode budovy. Konštrukcia vyžaduje veľa materiálov, časovo náročná, preto sa používa pomerne zriedka;
 • doska - je "vankúš" z betónu, ktorý sa používa na stavbu na "slabej" pôde. Taký základ ciest, ale najspoľahlivejšie, trvanlivé.

Populárne dispozície, terasy možnosti

Pred výstavbou je potrebné vytvoriť projekt s označením všetkých veľkostí. Plánovanie kúpeľa s terasou môže byť uzavreté, otvorené, hranaté, môže byť jednopodlažné alebo má druhé poschodie, izby na odpočinok, predĺženie, posuvné dvere.

Terasa má tri rôzne spôsoby:

 • pred vchodom - toto usporiadanie vám umožňuje jasne vymedziť priestor;
 • oddelene od kúpeľa - spravidla pri bazéne;
 • po obvode budovy - hrá úlohu plota, zvyčajne úplne pokrytého strechou.

    

Sauna s obyčajnou terasou

Vonkajší priestor je ideálny pre teplú sezónu. Na to premiešajte prenosný ohrievač, ležadlá. Zvyčajne tu nie sú žiadne bočné steny, žiadne ploty a pod strechou je iba fritéza, ktorej veľkosť závisí od toho, ako často sa kúpeľ používa, celkové množstvo palivového dreva.


    

Kúpelňa s uzavretou terasou

Uzavreté priestory plne využívané po celý rok. Je zdobená sklenenými stenami, priehľadnou alebo priesvitnou strechou. Tu je elegantné miesto na grilovanie, miniatúrne fontány, rastliny vo vani a hrnce. Budova je nevyhnutne izolovaná a oddychová miestnosť je presunutá na terasu, kde sa nachádza drevár. Ak to priestor dovolí, môžete si zariadiť plnohodnotnú posilňovňu.


    

Rohový typ s terasou

Hlavnou výhodou takéhoto kúpeľného domu je to, že iba sporák sa nachádza takmer v centre, vykurovanie všetkých miestností súčasne, čo je obzvlášť dôležité počas chladného obdobia. Takéto budovy sú často umiestnené v malých oblastiach, čo výrazne šetrí priestor alebo „obchádza“ veľké objekty, ako sú stromy, stĺpy. Hotová konštrukcia vyzerá štýlovo, originálne.

S terasou a grilom

Budova je nielen kúpeľným domom v kombinácii s miestom odpočinku, ale aj plnohodnotnou letnou kuchyňou, ktorá má všetko, čo potrebujete. Tu je dôležité správne a krásne usporiadať komín - mal by účinne odstrániť dym a zároveň ponechať priestor pre voľný pohyb osoby, ktorá bude variť. Samotné kachle, ako aj miesto okolo neho je zvyčajne vyrobené z prírodného kameňa.

Dvojpodlažná vaňa

Dvojpodlažná budova výrazne šetrí priestor na malej ploche. Sauna, toaleta, šatňa sa nachádza na prvom poschodí, miesto na odpočinok - na druhom. Horné poschodie je zdobené "zlomenou" strechou, ktorá umožňuje plne využiť takmer celú plochu podkrovia. Čím väčšia je oblasť výstavby, tým viac času je potrebné na jej vysokokvalitné vykurovanie.

S terasou a salónikom

Hlavným zameraním je návrh oddychovej miestnosti. To je zvyčajne pomerne priestranný, schopný ubytovať až desať ľudí. V takejto miestnosti je umiestnený biliard alebo niekoľko simulátorov, stôl a mäkké pohovky, skutočný alebo elektrický krb. Na verandu si môžete dať stôl so stoličkami - mnohí radšej relaxujú na čerstvom vzduchu po horúcej saune.

Dvojpodlažný s otvoreným podkrovím

Takáto stavba bude vyžadovať značné finančné investície, pretože je nemožné, aby bol malý: priemerná stavebná plocha, kde je všetko potrebné, je kompaktne umiestnený - 30-45 m2. Manzard na druhom poschodí je niekedy uzavretý, ale častejšie je vybavený priestranným, útulným balkónom, ktorý môže byť presklený. To bude vyžadovať veľa priestoru pre schody hore, je tiež dôležité premýšľať o systéme pre vykurovanie takéhoto rozsiahleho kúpeľného domu.

S posuvnou stenou

Posuvné steny v kúpeli - novodobý vynález, ktorý získava popularitu každý rok. V skutočnosti sa jedná o uzavretú verandu, ktorá sa po odklonení steny otvorí. Posuvné konštrukcie sú vyrobené z rôznych materiálov - plast, sklo, preglejka, textil, natiahnuté na ráme, kov. Často sa používa akýsi „akordeón“ v japonskom štýle, odnímateľné štíty, pohybujúce sa ako markíza.

S pripojeným altánkom

Altánok, umiestnený pod spoločnou strechou s vaňou, je elegantným baldachýnom nad jedálenským kútom. Ak chcete vstúpiť do altánku, bolo ľahšie sa z neho dostať, úroveň podlahy bola v oboch zónach rovnaká. Strecha budovy je jednopodlažná, dvojposchodová, viacstupňová, samotný altánok je štvoruholníkový, kruhový, oktaedrický, atď. Vonkajší krb, gril, gril, mäkké stoličky alebo drevené lavičky sú tu tiež usporiadané.

Terasa medzi vaňou a domom

Pre milovníkov zimných kúpacích procedúr je ideálny krytý priestor medzi obytným domom a saunou. Takýto projekt je prijateľný pre majiteľov malých plôch a vykurovací systém je spoločný pre celú budovu - jedno kachle ohrieva celý dom. Zjednotená bude aj kanalizácia. Tam je často malý bazén, takže je transparentná strecha, ktorá vám umožní ušetriť na osvetlenie vo dne. Hlavnou vecou v takejto budove je starať sa o požiarnu bezpečnosť, odporúča sa používať nehorľavé materiály, ohňovzdorné impregnácie a hasiace prístroje by mali byť v dosahu.

Nápady na dizajn interiéru

Vnútorný priestor kúpeľa by mal byť čo naj hygienickejší a najbezpečnejší. To isté platí aj pre uzavretú terasu. Vonkajší priestor je odolný voči vonkajším poveternostným javom - jeho časti sú lakované, natreté v rôznych farbách. Čím je vnútorný priestor užší, tým je potrebná svetlejšia povrchová úprava, zrkadlá budú vyhovovať ešte väčšej priestorovej expanzii - vo vlhkých priestoroch sú pokryté špeciálnymi zlúčeninami, ktoré zabraňujú zahmlievaniu.

    

Drevené stavby sú najčastejšie zdobené rezbou - je prítomná na zábradlí, na okrajoch strechy, v dizajne okien. Na diverzifikáciu interiéru používajte drevo rôznych odtieňov. Vyzerá to zaujímavá vaňa, zdobená v štýle starej ruskej chaty - má podobu zrubu, s hrubým "neohrabaným" interiérom, pevnými lavičkami pozdĺž stien, drevenými vaňami "starožitnosti". Samotný priestor parného kúpeľa je zakázané maľovať, lakovať - ​​väčšina z týchto látok pri zahrievaní emituje všetky druhy jedov.

    

Кирпичная баня украшается коваными перилами, подставками для дров, камином с металлическими дверцами-заслонками. Кровля постройки в этническом стиле настилается тростником, соломой. Банька в современном стиле практически не имеет украшений - все, что в ней имеется, максимально простое по форме, строго функциональное. Okrúhla budova s ​​terasou vyzerá veľmi originálne, ale jej úplná výzdoba je možná len pre skutočných majstrov ich remesiel - interiérový dizajn, tvar každej miestnosti tu musí byť vhodný.

    

Nábytok pre rôzne štýly bude vyhovovať drevené, s kovanými nohami, tkané z ratanu. Pre priestranné izby, rovnako ako rodiny s deťmi, budú užitočné lavičkové hojdačky. Televízor s plochou obrazovkou alebo počítač s hernou konzolou je niekedy umiestnený v oddychovej miestnosti - je dôležité, aby v takej miestnosti, ktorá môže zničiť drahé elektrické spotrebiče, nebola vysoká vlhkosť.

záver

Kúpeľný dom, postavený vlastnými rukami, vám umožní mať veľký odpočinok, takmer bez toho, aby ste opustili svoj domov. Je pripojený k domu, rozoznáva najrôznejšie spôsoby. Ak je self-výstavba je ťažké, môžete vždy obrátiť na profesionálov - mnoho spoločností sa zaoberá vytváraním kúpeľných budov "na kľúč" a vzhľadom na všetky želania zákazníka. Let fantázie je tu nekonečný, limitovaný len množstvom financií budúceho majiteľa.

Zanechajte Svoj Komentár