Moderný štýl v interiéri na fotografických príkladoch

Tento štýl, počnúc poslednými desaťročiami 19. storočia, sa rýchlo rozšíril vo všetkých druhoch umenia. Najprv sa výtvarné umenie, diela európskych architektov začali odkláňať od kalibrovaných proporcií, striktnej geometrie. Rovnako ako iné oblasti, aj modernistický štýl v interiéri bol výsledkom úplného zmätku a miešania smerov, protestov umelcov a dekoratérov proti rigidnému rámcu akademického umenia.

Prvé kroky tohto trendu možno vidieť medzi dielami maľby a grafiky. Dizajnéri, architekti, ktorí pracovali na križovatke epoch, nepriradili prácu jednému smeru alebo inému, jednoducho stelesnili avantgardné myšlienky, pod vplyvom ktorých sa vytvoril štýl. V rôznych krajinách bol pomenovaný vlastnou cestou: secesia, secesia, sloboda, štýl Glasgow, metro-štýl ... Vytvorený prevažne vďaka európskej fascinácii japonskými odtlačkami. Východ bol inšpirovaný krútiacimi sa líniami charakteristickými pre modernosť, túžbou po konštruktívnosti. Jedným z dôvodov vzniku štýlu bol technologický prielom, ktorý prešiel mnohými krajinami, prechod od remesiel k masovej priemyselnej práci.

Vlastnosti charakteristické pre štýl

Umelci začínajú dávať prednosť motívom, ako aj formám blízkym prírodným, odmietajú mať jasnú geometriu čiar a uhlov a prejavujú záujem o nové technológie a materiály. Vďaka tomu sa ukázalo, že dekoratívne aplikované umenie je na hrebeni vlny, čo neskôr ovplyvnilo interiérový dizajn.

Moderné usiluje o spojenie úžitkových a umeleckých funkcií. Zástancovia tohto trendu veria, že pokraj ľudskej činnosti by sa mal odrážať v oblasti krásy.

Môžete zvýrazniť základné princípy štýlu:

 • Zjednodušené plastové formy, hladké línie. Symetria je pre neho cudzia, je blízko k prírode, kde sa pod vládcom nič nezmestí.
 • Stlmené farby. Výhodné sú svetlé pastelové tóny alebo tmavohnedá, červenkastá škála.
 • Formuláre sú jednoduché, stručné. Siluety sú často blízko sférické, obdĺžnikové alebo valcové.
 • Miešanie prvkov rôznych štýlov, prísna harmónia.
 • Použitie ornamentu. Dekoratéri často zdobia interiér kvetinovými potlačami a kvetinovými vzormi.
 • Veľa dreva. Moderný - jeden z najzložitejších, drahých štýlov. Originálny nábytok s vnútornými predmetmi bude vyžadovať značné materiálne a pracovné investície.
 • Vitráže. Môžeme povedať hlavný prvok každej miestnosti, navrhnutý v tomto štýle.
 • Prvky z kovaného kovu. Nemali by byť mnohí, majú zakrivené tvary, sú maľované v tmavej farbe, často striekané cez pozlátenie.
 • Sklo, textil, štukové prvky, použitie mozaiky.

Usporiadanie izby a smery

Projekty tohto smeru sú zároveň dekoratívnym, praktickým, dôrazom na detail. Interiér je zariadený jednoduchým a zároveň funkčným nábytkom, je tu elegantné zasklenie, kovanie s nádhernými detailmi, textílie, figuríny s motívmi rastlín.

V interiéroch secesného štýlu sa používa voľná (otvorená) dispozícia, podlaha sa hrá na rôznych úrovniach a okenné otvory sa pohybujú od seba. Hlavným princípom práce na tvorbe priestoru je fantázia. Steny sú pokryté navíjacími linkami, zdobené sadrovými plastmi. Na nábytku sú dekoračné prvky minimálne, prevláda štylizovaný kvetinový vzor, ​​farebná schéma je nekritická, farby bez mnohých odtieňov.

Výhodou sú materiály z dreva, prírodného kameňa, keramiky, skla. Hlavnou úlohou pri plánovaní je vytvorenie pohodlného vnútorného priestoru.

francúzsky

Všetky najznámejšie štýly - klasicizmus, baroko alebo art deco - prišli z Francúzska. Vo francúzskych interiéroch sa často používajú prvky modernosti. Architektonicky sú slabo vyjadrené. Ak je prítomný, je to zvyčajne nádherné štuky a vo väčšej miere rezbárstvo. Pre Francúzov, luxus je stelesnený nie v pozlátených batériách alebo pompéznom nábytku, ale v tradičných antických detailoch, odvážnej palete.

Starožitné predmety tu sú v dokonalej harmónii s modernými. Dominujú pastelové farby, kde sú populárne perleťové, ružovkasté tóny v kombinácii so sivými odtieňmi. Masívne zrkadlá priliehajú k elegantným figúrkam, kvetináčom, starožitnostiam sú kombinované s ušľachtilými modernými.

ruský

Prišiel do Ruska s určitým oneskorením, ale dlho neexistoval. Od začiatku minulého storočia nebol tento smer plne integrovaný do ruského života, zahŕňal mnoho pôžičiek. Použitie japonských motívov je veľmi charakteristické pre ruskú modernizmus. Obrázky zdobené vitráže, tienidlá, široké steny panely. Pozemky v dizajne stien, vitráže môžu byť kvety, exotické vzory, vinič, fantastické a reálne život vtákov, motýľov, rovnako ako ženské obrazy.

Rozsah, šírka, organický štýl začiatku minulého storočia teraz dobre zapadá do dizajnu vidieckych domov, pretože táto oblasť vyžaduje veľa priestoru. Ruská moderná dnes je poznačená kombináciou rôznych typov materiálov a štýlov v jednom dizajne. Dvere, okenné otvory sú zložité oválne tvary. Veľké okná môžu byť zdobené vitrážami, steny sú pokryté hladkou alebo textúrovanou omietkou. Bohatstvo interiéru dodáva množstvo štukov, kovaných častí, galérií, schodov a terás. Mosaic kachľové pásy alebo keramické prvky, ručne "šnúrky" zo stromu vyzerajú originálne.

klasický

Klasická verzia modernosti zahŕňa kreativitu v širokom priestore. Neakceptuje nadmerné dekorácie, preťažené nábytkom, vyžaduje integritu všetkých častí interiéru, a to ako vo vnútri domu, tak aj na priľahlom území. Pre klasické moderné typické modelové proporcie, zarovnanie, funkčnosť všetkých častí. Nemôžete mu však vytýkať asketiku. Moderné zvuky sú šťavnaté, bohaté vďaka použitiu elegantných línií, jasných farieb. Biela, šedá, čierna sa častejšie používa ako kontúra. Farebný základ v dizajne priestorov sú zelené a tyrkysové, víno alebo bobule. Hlavným pozadím izieb môžu byť prírodné farby: jemná oliva, krémová alebo teplá broskyňa.

Classic neodmieta improvizáciu, pôvodné nuansy. Spolu s hladkými líniami budú prírodné materiály vhodne neobvyklé: kreslo štylizované ako kvet alebo slonový stôl. Modernizmus diktuje odmietnutie excesov, ale vyznačuje sa bohatými ornamentami, všetkými druhmi efektných akcentov.

moderný

Moderná verzia tohto smeru má tiež voľný priestor, voľné dispozičné riešenie. Viacúrovňové stropy a podlahy však nie sú povinné, ale žiaduce. Funkčnosť je výraznejšia, farebná škála základných kombinácií čiernej, šedej, bielej. Vzory sa používajú ako samostatný prvok dekorácie.

Moderné dispozície sú stále charakterizované hladkými čiarami. Pohovky, stoly by mali mať zaoblené jemné obrysy, ale nie sú vítané všetky druhy excesov. Moderný moderný vzhľad vyzerá oveľa prísnejšie, farby sú asketickejšie, požiadavky na materiál sú mäkšie. Pre dekorácie izby použiť kombináciu umelých materiálov, ich štylizáciu pod prírodnou.

Smer filozofie sa trochu zmenil pod vplyvom hi-tech a techna, vďaka ktorým sa pridala stručnosť, jednoduchosť. Stále je potrebná harmónia všetkých prvkov, interiér je vytvorený na základe hlavnej myšlienky. Miestnosť sa stáva štýlovou, pohodlnejšou, len ak sa vám podarí zbaviť sa všetkého prebytku.

Výzdoba interiéru

Farba, podľa dizajnérov, hlavná vec vytvoriť atmosféru. Moderné umožňuje použitie všetkých farieb so zameraním na odtiene. Mali by byť mäkké, ako by boli rozmazané.

Interiér je navrhnutý tak, aby demonštroval mäkkosť a pokoj. Preto je farba pozadia preferovaná v teplých farbách: aplikujte piesok, krém, krém. Čím viac harmonických aktívnych prvkov dekoru bude vyzerať na pozadí: kované doplnky, tmavý drevený nábytok, svetlé sklenené prvky.

Použitie kombinácie modrej, fialovej a čisto bielej alebo jej odtieňov: béžová, ušľachtilá perla, slonovina je skutočná.

Hoci moderný je preložený ako "moderný", neusiluje sa o farebnú rozmanitosť, variabilitu dizajnu.

steny

Na ich dokončenie bude najvhodnejší materiál monochromatický bez výraznej textúry. Steny hrajú vedľajšiu úlohu na pozadí, takže nemôžu byť pestré ani svetlé.

Najbežnejším spôsobom, ako dosiahnuť slabú monotónnosť, je maľovať vopred zarovnané steny. Laminátové tapety s matnou textúrou, keramická dlažba bez vzorov, tekutá tapeta alebo tkanina môžu slúžiť ako obkladový materiál. Plastové panely a bežné tapety sú v rozpore s vlastnosťami štýlu.

Steny vytvárajú len útulnú atmosféru a dominujú nábytkové a dekoratívne prvky.

Samotný prvok kúpeľne alebo kuchyne bude orientovaný na steny s malými keramickými obkladačkami alebo farebnými mozaikami.

strop

Podobne ako steny musí spĺňať pasívnu úlohu, slúžiť ako podklad pre dominantné objekty. Je lepšie, ak sa jeho konštrukcia prekrýva s prvkami stien a spoje s rohmi sa zmäkčia omietkou alebo stropným soklom. Strop bude maľovaný v rovnakej farbe ako steny, ale potom sa stratí možnosť inštalácie vhodných svietidiel. Aby ste ich správne usporiadali, môžete nainštalovať stretch stropy.

Na týchto stropoch sa nemá inštalovať lustre. Ak to priestorové rozmery dovoľujú, strop môže byť viacúrovňový.

Je veľmi krásne a drahé používať farebné sklo na výzdobu stropu. Bude to vyzerať skvele, ak je obývacia izba vysoká a priestranná, schopná vyzdobiť sálu štýlovej reštaurácie.

Paul

Klasickou možnosťou je rybie parkety alebo mramor. Pre väčšiu originalitu ponúkajú dizajnéri takéto možnosti:

 • dekorácie parkiet;
 • mozaika s použitím keramiky;
 • kameň s ozdobou na ňom Mozaika a kameň dokonale zapadnú do interiéru kúpeľne.

Dokončenie podlahy izieb bude najlepšie slúžiť parkety, laminát. Hlavná vec je, že sú v súlade s odtieňmi pozadia a nábytku. Luxusné kamenné obloženie bude vyzerať štýlovo. Na poschodí obývacej izby alebo jedálne je celkom vhodné, aby keramické dlaždice, hladké, nie matné, rovnomerne natreté. Farba podlahy by mala byť tmavšia ako všeobecné pozadie miestnosti av súlade s ostatnými časťami interiéru.

Použitie linolea je v rozpore so štýlom.

nábytok

Pri vytváraní interiéru v modernom štýle je potrebné mať na pamäti, že časti nábytku sú jeho otočnými bodmi. Skrine a skrine sú umiestnené na stenách, ktoré tvoria druh stĺpov, a základom interiéru je centrálna kompozícia. Najčastejšie jej úlohu hrá konferenčný stolík obklopený stoličkami, vlnitou pohovkou, jasným zložením čerstvých kvetov. Aj keď sa nenachádzajú v strede miestnosti, nesú hlavný význam. Mali by sa uprednostňovať slúchadlá so zaoblenými čiarami. Ústredná kompozícia by mala nielen priťahovať pozornosť, ale mala by byť funkčná aj v rámci štýlu.

Čalúnený nábytok s ozdobnými zaoblenými nohami a koženými prvkami sa dobre zmestí do interiéru obývačky aj kuchyne. Polica v tvare vetvy alebo stojana z prírodného dreva bude vyzerať skvele aj na stene v kúpeľni.

osvetlenie

Tak, že štýl miestnosti možno pripísať na moderné, musí byť veľa svetla, elektrické a prírodné. Zameranie by malo byť na mäkkom slabom svetle. Preto sa uprednostňujú možnosti so stolnými lampami, originálnymi lampami, stojacími lampami.

Na strope si môžete usporiadať osvetlenie pozadia a rohy rôznych častí miestnosti, aby ste mohli zariadiť rôzne svietidlá. Okrem toho, lampy umiestnené v rohoch malej miestnosti ich vyhladia.

Štýl vyžaduje, aby okná mali hladké, zaoblené tvary. To možno dosiahnuť konštrukciou komplexnej okennej štruktúry alebo opravou geometrie okenného otvoru pomocou záclon.

Pracovná plocha miestnosti sa vyznačuje bodovým osvetlením. V obývacej izbe, okrem stolových a nástenných svietidiel, môžete zavesiť veľký luster s originálnymi odtieňmi alebo látkovým tieňom. Práca osvetľovacích zariadení je povolená tak, aby bola nastaviteľná intenzita a počet prevádzkových bodov. Tlmené osvetlenie dodá atmosfére útulnosť.

textilné

Použitie textilu v rôznych miestnostiach domu je diktované ich účelom. Napríklad na oknách spálne by bolo vhodné použiť tenký tyl, ktorý by sa kombinoval s hrubými, mierne tmavšími závesmi, niekoľkými vankúšmi, hodvábnou posteľnou prikrývkou zodpovedajúcou všeobecnému štýlu.

Obývacia izba umožňuje textil viac. Koberec, vankúše, záclony môžu byť aktívnym farebným prízvukom, tón odtieňov je veľmi blízko. Na nábytkové čalúnenie použiteľné na kožu. Všetky textilné prvky: záclony, čalúnenie, vankúše by nemali priťahovať neprimeranú pozornosť. Dopĺňajú farby nábytku, prechody na úrovni kontrastu.

Tkaniny, rovnako ako ozdoby tohto štýlu, by mali byť ľahké a elegantné, ich textúra by mala dobre odrážať svetlo.

výzdoba

Akékoľvek príslušenstvo, dekor položky by mali byť prítomné, ale nemali by byť veľa. Zabudnite na ne, pre úplnosť, tiež nestojí za to. Takéto prvky môžu byť:

 • sklenené figúrky, figúrky z dreva, kovu, krištáľové výrobky s rytím, vzory;
 • všetky druhy starožitných váz, lustrov;
 • ťažké rámy zložitých tvarov v maľbách, zrkadlách;
 • Panely s pozemkami;
 • rôzne doplnky: cvočky, strapce na záclonách;
 • štylizované hodinky, šperkovnice, rôzne formy fotorámikov, svietnik.

Dobrým dizajnovým riešením pre vidiecky dom by bola inštalácia krbu zdobeného viacfarebnými kameňmi a drevenými prvkami. Nie je zlé zdobiť kúpeľňu netradičným zrkadlom, so všetkými druhmi morských detailov, aby sa dala vytvoriť podlaha mozaiky. V kuchyni budú zdobené maľované riady, panely, maľby, tácky na riad.   

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár