Dizajn a interiér obývacej izby v štýle minimalizmu

Pohodlná, vysoká funkčnosť akéhokoľvek prvku interiéru a neprekonateľná estetika bez kudrliniek - to je presne to, čo moderný dizajn obývacej izby vyzerá v štýle minimalizmu. Blízky príbuzný toku high-tech stelesňuje dokonalú rovnováhu ergonómie a sofistikovanosti, vďaka ktorej môžete ľahko obnoviť jedinečnú výzdobu vo veľkom vidieckom dome a v kompaktnom mestskom byte.

Pôvod minimalizmu

Obrovský vplyv na tvorbu minimalizmu mal všeobecný trend vo vývoji umenia a architektúry. Holandské spoločenstvo umelcov, založené v roku 1917, vytvorilo kvalitatívne nový koncept v chápaní súčasných umeleckých diel. Podľa holandských údajov by každé vytvorenie malo byť racionálne a malo by niesť funkčnú záťaž. Jasná štruktúra, estetika a dokonalé inžinierstvo sa stali základnými kameňmi súčasného trendu dodnes.

Japonská kultúra, popularizovaná na Západe po druhej svetovej vojne, sa stala novým dychom vo vývoji architektúry a interiérov. V tom čase bola spoločnosť unavená z nápaditých a kričiacich nápadov a vďačne prijala pôvodné rozhodnutia východných susedov.

Steny apartmánov v New Yorku sa v 20. rokoch minulého storočia stali kolískou vývoja lakonického toku. Štýl bol transformovaný až do 60. rokov, plasticky sa prispôsoboval potrebám ľudí. Prechodom čiary nového storočia, minimalizmus nestráca svoje kúzlo a dopyt, získava čoraz viac fanúšikov.

    

Funkcie štýlu

Charakteristické znaky minimalizmu sú spojené s jemným prelínaním progenitorových prúdov a zvláštnou symbiózou východných a západných kultúr.

 1. Odstráňte prebytočné vnútorné predmety, ktoré nie sú funkčnými prvkami v miestnosti.
 2. Množstvo prirodzeného a umelého osvetlenia.
 3. Maximálny neobmedzený priestor, odmietnutie obrazoviek a diskových oddielov.
 4. Prevaha neutrálnych a pokojných tónov, použitie monochromatických farieb.
 5. Územná časť haly s pomocou svetelnej, nástennej a podlahovej dekorácie.
 6. Prísne dodržiavanie proporcií a symetrie pri plánovaní umiestnenia nábytku.
 7. Dokonalý poriadok, v ktorom je každá vec na svojom mieste.

Keď navrhujete obývaciu izbu a kuchyňu v štýle minimalizmu, vyberte si osvetľovacie zariadenia, ktoré vám umožnia nastaviť intenzitu svetla. Schopnosť nezávisle voliť jas žiarenia svetelných zdrojov nie je vhodná len pre používateľov, ale zároveň umožňuje v správnom čase vytvoriť útulnú alebo romantickú atmosféru v miestnosti.

    

farba

Minimalistický dizajn je rukojemníkom monochromatickej palety, ktorá ho robí zdržanlivým, ale nie nudným. Schopnosť jemne kombinovať harmonické farby umožňuje dizajnérovi vytvárať moderné a prijateľné koncepcie interiéru pre každú miestnosť.
Sála je zvyčajne jednou z najväčších miestností v byte, pre ktoré sú vhodné svetlé odtiene. Pre opätovné vytvorenie atmosféry minimalizmu v interiéri obývačky je vhodné použiť jeden z niekoľkých charakteristických farieb štýlu:

 • biela;
 • popol sivý;
 • oceľ;
 • krém;
 • svetlé tehlové alebo pastelové okrové;
 • béžová alebo piesková.

Nemali by ste sa vyhýbať tmavým farbám: rafinovaný grafit, mäkké odtiene hnedej a modro-čiernej sú skvelými nástrojmi pre vytváranie správnych akcentov. Je len dôležité, aby sa dodržiavali zásady stručnosti a prísnosti, aby sa dekorácia nezmenila na vlniace sa plátno, v ktorom sa navzájom odlišujú farby.

    

materiály

Dokončenie obývacej izby minimalistickým spôsobom len na prvý pohľad sa môže zdať ekonomické. Pri realizácii tohto štýlu sa zameriava nielen na vzhľad dekorácie, ale aj na kvalitu materiálov, ktoré vytvárajú jeho obraz. A skutočné námestie. m takýchto stavebných materiálov sa zvyčajne výrazne líši od trhového priemeru.

Prírodné drevo je hlavným zdrojom inšpirácie pre minimalistického dizajnéra. Drevené môžu byť nielen podlahy a nábytok, ale aj dekoratívne panely na stenu, za ktorými je vhodné skryť drôty.

Množstvo kameňov, skla, lesklých a leštených lietadiel vytvára veľmi hrejivý luxus, ktorý je súčasťou minimalistického prúdenia. Do tejto atmosféry môžete pridať zavedením muriva, hladkých kovových konštrukcií, hladkých cementových povrchov, porcelánového kameniva a nenápadného koberca do interiéru.

    

Pohlavie: diskrétna šľachta

Praktické materiály hlbokých tmavých odtieňov sa najčastejšie používajú na dokončenie podláh v obývacej izbe. Najlepším riešením by bola monochromatická podlaha z dreva alebo iných analógov, ktoré ju napodobňujú. Špeciálnym spôsobom vyzerá elegantne porcelán, zdobený lakonickým kobercom v štýle klasiky.

Podlahy môžu byť vyrobené v jasných farbách, v súlade s ostatným nábytkom. Treba však dodržiavať dôležité pravidlo: farba podláh musí byť tmavšia a bohatšia ako farebná paleta nábytkových súprav.

Aj pri tvarovaní interiéru v duchu minimalizmu je možné použiť jednoduché a bezšvové linoleum, tmavú podlahovú dosku alebo laminát a koberec, ktorý je menej praktický a pohodlný pri údržbe, ale má vysoké estetické vlastnosti a hmatovo príjemný povrch.

    

Steny: monochromatické

Ľahké steny bez nefunkčného interiéru slúžia ako dokonalá kulisa pre minimalistickú kompozíciu obývacej izby. Keď ich dokončujete, môžete použiť rôzne materiály, ktoré budú môcť zdôrazniť atmosféru prísnosti a zdržanlivosti:

 • tapety vhodné na následné farbenie;
 • murivo;
 • Dekoratívne omietky;
 • vložky vo forme panelov z dreva alebo bambusu;
 • hladký betón.

Montážou panelov z iných materiálov môžete miestnosť efektívne rozdeliť na funkčné priestory. Táto technika je obzvlášť dôležitá pre malé obývacie izby v "Chruščove", v ktorom sa hala často ukáže byť kombinovaná s kuchyňou po prestavbe. Je možné rozlišovať medzi dvoma oblasťami a počítadlom, v ktorom je obvyklé montovať sklá skladovacie zariadenia a dodatočné osvetlenie.

Obrovské okná sú charakteristickým znakom minimalistického prúdenia v interiéri. Ak je to možné, zväčšte otvory okien, ak pôvodné rozmery nespĺňajú štandardy štýlu. Pri výbere kovových plastových konštrukcií by ste sa nemali zamerať na nudné klasické biele okná. Výrobcovia profilov ponúkajú širokú škálu zaujímavých farieb imitujúcich drevo a prírodný kameň.

    

Stropné dekorácie

Ideálne na zdobenie stropov v dizajne obývačky v duchu minimalizmu - inštalácia zavesených a napínacích štruktúr. Voľba dizajnéra typicky dopadá na svetlé monochromatické plátna, ale je prijateľné a vnútorné riešenie v tmavých tmavých farbách.

Strop môže byť zdobený kresbami, ale ich výber by mal byť spracovaný s osobitnou zodpovednosťou:

 • obrázky by nemali pokrývať celú plochu stropu, ale mali by byť umiestnené iba nad špecifickými funkčnými oblasťami v obývacej izbe;
 • svetlé ornamenty sú neprijateľné, striktné monochromatické výtlačky sú charakteristické pre minimalizmus.

Francúzske a falošné stropy môžu byť vrstvené. Kaskády vám umožňujú vybaviť povrch dodatočnými reflektormi, čím sa zvýši intenzita osvetlenia miestnosti. Stropné konštrukcie by však nemali byť zložité a zdobené: sústrediť sa na prísne línie a jednoduché geometrické tvary.

    

textilné

Množstvo textilu v minimalizme je zlá forma. Rozmanitosť dekoru tkaniny je vhodná vo francúzskej krajine, a nie v obmedzenom mestskom toku. Aj keď sa zaoberáte dizajnom obývacej izby v súkromnom dome, mali by ste opustiť obrusy, čiapky na čalúnený nábytok a rôzne dekoratívne obrúsky. Tieto prvky interiéru môžu vyzerať veľmi neopatrne a úplne v rozpore s hlavným princípom minimalistického toku, ktorý spočíva v absencii zbytočných a nerentabilných objektov.

Pri výbere tylu, pozrite sa na svetlé monochromatické látky, ktoré nebudú brániť prenikaniu prirodzeného svetla. Záclony je možné vyzdvihnúť v kontrastných farbách. Najlepšou kombináciou odtieňov bude výber záclon, ktoré budú ladiť s tmavou podlahou a svetlým tylom, harmonicky kombinované vo farbe s výzdobou stien.

    

nábytok

Pri výbere slúchadiel do obývačky v minimalistickom štýle je dôležité nájsť nielen estetické, ale aj ergonomické predmety. Nábytok by mal obsahovať pohodlné úložné výklenky, ktoré skryjú osobné predmety pred zvedavými očami.

Výhodné sú slúchadlá s nízkym dreveným rámom. Ozdobná rezba je považovaná za nadbytočnú a príliš komplikovanú. Správne geometrické tvary a minimálne detaily sú hlavnými smermi, na ktorých by sa malo pri hľadaní súprav nábytku riadiť.

Jeden zo zásad minimalizmu - rešpektovanie symetrie. Bežná rohová pohovka môže rozložiť proporcionálne usporiadanie domácej dekorácie, preto stojí za to použiť podobný nábytok opatrne.

V obývacej izbe súkromného domu je vhodné inštalovať krb, ktorý nielenže esteticky vyzerá, ale je aj dôležitou súčasťou vykurovacieho systému. Fasádu dekoratívnych kachlí je možné ozdobiť pomocou kameňa, ktorý bude klásť dôraz na štylistické prvky miestnosti.

Zrkadlá a sklenené povrchy do miestnosti prinášajú výraznú vzdušnosť a vytvárajú efekt neobmedzeného priestoru. Minimalizmus je charakterizovaný zavedením sklenených políc na zapínanie z prírodného dreva a elegantných stolov so sklenenou vrchnou časťou.

osvetlenie

Svetlo je dôležitou súčasťou dekorácie v akomkoľvek štýle, ale minimalizmus sa vyznačuje množstvom svetelného toku, ktorý je možné dosiahnuť inštaláciou výkonných svietidiel. Inštalácia veľkého lustra v strede miestnosti nevyrieši problém dostatočného osvetlenia. Preto starostlivo zvážte dispozičný plán stropných svietidiel.

Podlahové lampy a lampy, ktorých lakonické formy zdôrazňujú obmedzeného ducha minimalizmu, môžu rozšíriť interiér. Schopnosť samostatne nastaviť intenzitu žiary bude darom pre tých, ktorí majú v pláne nielen prijímať hostí v sále, ale aj chvíľku mimo času s blízkymi v uvoľnenejšej a romantickej atmosfére.

Bočné a odkvapové lampy sú ideálne na osvetlenie obvodu miestnosti. S nimi aj malá obývacia izba zostane jasná a vizuálne vyzerá priestrannejšia kedykoľvek počas dňa.

    

Dekoratívne prvky v minimalizme

Minimum dekoru a doplnkov je kľúčom k zachovaniu pravosti minimalizmu ako prúdu. Dokonalá poriadoknosť a absencia zbytočných detailov robia interiér jednoduchým a zároveň veľkolepým. Akýkoľvek prvok dekorácie by mal byť nielen krásny, ale aj racionálne užitočný pre majiteľov domov.

    

Nezabudnite na dodržiavanie symetrie. Preto ako funkčný dekor často používajú spárované predmety, napríklad štýlové podlahové vázy alebo zaujímavé sochy. Je vhodné vyzdobiť steny a lakonické rámy pre čiernobiele rodinné fotografie, ktorých umiestnenie rešpektuje aj proporcie.

    

Monochromatický koberec neutrálnych farieb bude slúžiť ako nádherná výzdoba podlahy. Povlak môže byť zvolený v príslušných farbách av kontrastnom odtieni v kombinácii so základným tónom stien.

Minimalizmus v interiéri je ideálny pre veľké miestnosti aj malé miestnosti, ktoré potrebujú racionálne využitie obmedzeného priestoru. Jednoduchosť, zdržanlivosť a dôraz na ergonómiu nájdu čoraz viac obdivovateľov znalcov nekomplikovaných a funkčných interiérových riešení.

Zanechajte Svoj Komentár