Parkety v interiéri: typy, výber farieb, spôsoby ukladania, 70 fotografií

Parkety v interiéri vždy zdôrazňujú pohodlie domu a vyzerajú luxusne. Podlahové parkety sa skladajú z vrstiev, ktoré sú navzájom zlepené (spodná vrstva ⎯ 1 mm smrekovej preglejky, stredná vrstva lamiel, ktorá je lepená naprieč, čo robí štruktúru tuhou a trvanlivou, vrchná vrstva až 4 mm hodnotnej horniny a niekoľko vrstiev ochranného laku).

Na fotografii je znázornené položenie rybej kosti v tmavej farbe pod štýlom celkového interiéru. Vzhľadom k veľkému množstvu denného svetla sa miestnosť nezdá byť ponurá.

Výhody a nevýhody

Výhody parkiet na podlahe:

 • Trvanlivosť a jednoduchosť starostlivosti (záruka zachovania svojho druhu na sto rokov s náležitou starostlivosťou bez brúsnych výrobkov);
 • Byt nadobúda nový význam (dom s parketami je hodnotený vyššie);
 • Všestrannosť (drevená podlaha je vhodná do každého interiéru, ľahko sa prelakuje);
 • Prírodné drevo, ktoré nekumuluje statickú energiu.

Nevýhody drevených parkiet:

 • Cena materiálu a inštalácie (to je jeden z najdrahších povrchových úprav, pokládka nemôže byť vykonaná samostatne, napríklad ako laminát);
 • Pravidelné leštenie (čím ťažšie je drevo, tým ľahšie je poškriabať, niekedy je potrebné podlahu vyleštiť odieraním);
 • Keď chôdza robí hluk, ktorý môže rušiť susedov nižšie;
 • Nestabilný voči vlhkosti, absorbuje zápach.

typy

Parketová podlaha

Drevené dosky s dĺžkou 20-50 cm, šírkou 4-7 cm a hrúbkou 1-2 cm, na stranách sú drážky. Hodnota závisí od hrúbky hornej vrstvy. Zárezy na spodnej vrstve uvoľňujú napätie z celej dosky pod napätím. Pri pokládke je obtiažnosť a je potrebné venovať pozornosť kvalite vrchného náteru.

Na fotografii je kombinácia francúzskeho vianočného stromčeka (blok parkety sa používa) s moderným interiérom. Ľahké drevo robí priestor širším, čo je dôležité pre moderné apartmány.

Pronto-parkety sú parkety s presnými drážkami, s hrúbkou horných vrstiev 0,5 cm a pokryté vrstvami laku. Nosí konštantné veľké zaťaženie (verejné miesta a pódium) a je všestranným odolným náterom.

modulárny

Pozostáva z rôznych veľkostných modulov. Výkres na každom module je zostavený z jednotlivých častí hodnotného dreva a upevnený na drevenom podklade. Hodí sa rýchlejšie.

umenie

Kresba je odlišným spôsobom ukladania (geometrický vzor je vytvorený kombináciou panelov rôznych veľkostí a farieb). Výkres môže byť vo forme okraja, zásuviek alebo individuálneho výkresu.

Na fotografii je príklad, ako pokryť umeleckým murivom v centre, sémantické zameranie na jedálenský stôl v interiéri jedálne.

Doska

Skladá sa z troch vrstiev dreva, predná vrstva je vyrobená výlučne z ušľachtilého dreva (vybraný druh dreva ovplyvňuje konečnú cenu výrobku).

Výber farby

Ak chcete vydržať veľké zaťaženie, je lepšie zvoliť si masívne drevo, ktoré má tiež vysokú životnosť, je odolnejšie voči zmenám vlhkosti a teploty. Podľa farby parkiet v interiéri sú:

Svetlo (dub, bambus, jaseň, javor)Vhodné pre mnoho štýlových rozhodnutí, etno-štýl, krajinu, minimalizmus, robí miestnosť jasnejšou, vizuálne širšou. V kombinácii s akoukoľvek farbou nábytku a stien.

Tmavý (wenge a bažný dub)Masívny nábytok v interiéri klasického štýlu, biele steny a nábytok, červené tóny a béžové textílie sa dobre hodia do tmavej podlahy.

Červená (kempast, paduk, dussia) Zriedka sa používa kvôli tomu, že tieto stromy rastú v Afrike a Ázii.

 • Ružová sa často vyskytuje a má nízku hustotu (buk, hruška, jelša).
 • Žltý je veľký dopyt v rôznych zemepisných šírkach (kliešť, olivový, iroko).
 • Brown má vysokú hustotu, drevo je široko zastúpené po celom svete (orech, kumara, ružové drevo, merbau, skipira).

Na fotografii v interiéri spálne sa nachádza modulárny svetlý parket pokrytý lakom. Tento náter kladie dôraz na aristokraciu a bez štuky na strope.

Biele parkety

Šedé parkety

Čierne parkety v interiéri

Metódy stylingu

rybia kosť

Typ inštalácie kus parkety, ktoré vzhľadom na zložitosť dizajnu drží pevne. Tu sa rovnomerne rozloží zaťaženie a časom sa nevytvárajú medzery. Ako variant dobre známeho vzoru sa môže meniť dvoma typmi farieb alebo dosiek rôznych dĺžok.

Rebrík (rybí kosti "francúzsky")

To neposkytuje rovnaký trvanlivý náter ako predchádzajúci vzhľad, je to ťažšie, aby sa zmestili, ale vyzerá neobvyklé a originálne v interiéri.

Paluba

Umierajú sa jeden po druhom s určitým posunom (v závislosti od obrázku):

 • symetrická paluba
 • chaotické,
 • polovičný posun
 • diagonálna symetrická paluba,
 • diagonálne chaotické,
 • uhlopriečka s posunom o polovicu alebo 1/3.

Vo fotografii murivo symetrické paluby, ktorá nepriťahuje pozornosť a vyzerá zdržanlivo. Vhodné pre high-tech a minimalistické kuchynské interiéry.

Diagonálna paluba bude vizuálne zväčšovať malú miestnosť. Povlak je spoľahlivý, ale horší ako rybie kosti, pretože detaily sa neprelínajú tak tesne medzi sebou.

Flip Flops (štvorce)

Vizuálne zvyšuje veľkosť miestnosti, táto metóda je odolná voči mechanickému namáhaniu, vydrží veľké zaťaženie. Štvorcový je položený z troch alebo viacerých dosiek, ktorý je položený kolmo na rovnaký štvorec. Ukazuje sa čistý a symetrický vzor.

Košík (pletenka)

Tu, rovnako ako vianočný stromček, môžete kombinovať rôzne farby a veľkosť parkiet, aby ste vytvorili jedinečný vzor, ​​ktorý sa podobá tkaniu z prútu. Vzhľadom k usporiadaniu farieb a vzorov v interiéri vyzerá originálne a moderné.

Okrem toho, každý spôsob muriva môže byť kombinovaný alebo menený s malými štvorcovými vložkami z rovnakého alebo iného druhu stromu.

Parkety na stenu

Odborníci v oblasti dizajnu čoraz viac uplatňujú vo svojich projektoch podlahové krytiny v konštrukcii stien. Dekorácia parkiet si bude vyžadovať relatívne nie náročnú montážnu prácu a výsledok presiahne všetky očakávania.

Parkety v obývacej izbe

Typ parkiet v byte a spôsob inštalácie by mali byť zvolené s prihliadnutím na veľkosť izieb, ich funkčnosť, ako aj štýl rozhodnutia interiéru.

Parkety v interiéri obývacej izby by mali byť kombinované so sadou nábytku. Tu sa osobitná pozornosť venuje farbe a textúre, umelecké parkety zdôraznia klasický štýl a paluba bude vyhovovať krajine v akomkoľvek poradí inštalácie. Pre obývaciu izbu sa odporúča použiť dosku triedy 22 vo farbe interiéru. Prírodný materiál vždy zdobí miestnosť a robí ju útulnou.

Fotografia zobrazuje interiér svetlej obývacej izby v klasickom štýle s parketami z rybieho dreva z rôznych farieb dreva.

Kuchynská výzdoba

Parkety v kuchyni sa odporúča použiť, ak celý byt už má parketové podlahy. Doska musí mať vysokú kvalitu, nesmie byť citlivá na teplotný rozdiel, musí byť navyše pokrytá ochrannou vrstvou laku.

Je lepšie dávať pozor na matrice, ktoré sú upevnené zámkom a nie sú lepené (potom môžete ľahko vymeniť opotrebované časti na drez alebo sporák). Tento typ povlaku zachráni keramický pohár pred rozbitím.

Na fotografii klasický vianočný stromček v dvojitej farbe dopĺňa interiér kuchyne, kde je pripojené drevo, murivo a moderné spotrebiče.

Foto v spálni

Parkety v interiéri spálne sa prispôsobia na odpočinok, doprajte si ranný druh od teplého dotyku nôh až po podlahu. Parkety odporúčame vybrať 21, 22 triedy. Dokonale zdôrazňujú štýl krajiny, Provence, eko-štýl a klasiku. V závislosti od vzoru pokládky a farby dosiek môžete miestnosť rozšíriť.

Fotografia ukazuje príklad interiéru spálne s manželskou posteľou, v ktorej umelecké parkety vytvárajú náladu.

Parketová doska v detskej izbe

Parkety v interiéri detskej izby by mali byť položené s prihliadnutím na zvýšené zaťaženie podlahy, možnosť zvlhčovania, mechanická agresivita a značkovacie vzory (ochranný lak spôsobí, že náter bude trvanlivý, periodické brúsenie odstráni škrabance). Tento náter nie je klzký, nie studený, šetrný k životnému prostrediu.

Fotografie v interiéri

Nižšie uvedené fotografie ukazujú možnosti použitia podlahovej dosky v interiéri miestností na rôzne funkčné účely.

Zanechajte Svoj Komentár