Spôsoby, ako ozdobiť stenu nad pohovkou

Život bez pohovky, ako armáda bez generála. V akomkoľvek štýle spoločenská miestnosť je vyriešený, bude to určite tento kus nábytku. Niet divu, že hovorí: "Inteligentný človek prišiel s kolesom. A ešte inteligentnejší je pohovka." S týmto výrazom sa nemôžete hádať! Aký iný nábytok v dome vykonáva toľko funkcií? Po práci relaxujeme na gauči, zhromažďujeme sa s celou rodinou a sledujeme film, oslavujeme sviatky s priateľmi, spíme, pracujeme a nikdy neviete! Preto bez nej obývacia izba jednoducho stratí svoj účel.

Sofa - obývacia izba všeobecné. Sú nejaké generály bez náramkov a medailí? Nie! Pohovka tiež nezasahuje do odznakov a ocenení. A najlepším miestom pre nich je stena, na ktorej stojí „veliteľ“.

Keď priestor nad pohovkou nepotrebuje dekorácie?

Existuje mnoho spôsobov, ako poraziť túto zónu, urobiť ju veľkolepou a expresívnou. Všetky sú však použiteľné len v prípade, že pohovka stojí na stene. Nie je možné ozdobiť stenu, ktorá neexistuje. Faktom je, že v priestranných izbách s veľkou plochou v blízkosti pohovky sa môže objaviť nová funkcia. Často pôsobí ako delič priestoru. S jeho pomocou je miestnosť rozdelená do samostatných zón, z ktorých každá začína žiť svoj vlastný život. Takže v obývacej izbe, môže byť jedáleň, spálňa, pracovný priestor, bar. Čalúnený nábytok v tomto prípade je umiestnený v strede miestnosti, takže steny, ktoré by mohli byť zdobené jednoducho nie.

Tam je ďalšia možnosť, keď výzdoba steny cez pohovku bude zbytočné. Keď sa nachádza v blízkosti okna. Pridajte niečo k existujúcemu dizajnu vo forme záclon alebo žalúzií na čokoľvek. Okrem toho, samotný výhľad z okna bude slúžiť ako vynikajúce zázemie pre nábytok.

    

Možnosti na stenu nad pohovkou

Pre zdobenie tejto oblasti pomocou rôznych techník. Ich výber závisí od všeobecného štýlového smerovania, naplnenia zostávajúcich zón a preferencií majiteľov. Najviac organicky vyzerajúce doplnky, zladené v rovnakom štýle a farbe.


    

Akcentová stena

Miesto pre pohovku je určené v čase realizácie projektu. Preto počas opravy môže byť stena zdobená kontrastným povrchom. To umožní vstup do interiéru jasných farieb, textúrované čiary v malom, dávkovanom množstve. Povrchová úprava zmení plochú homogénnu stenu na veľkolepý povrch.

Zvýraznenie steny pomocou:

 • farby - na tento účel používajú kontrastné tapety, farby, omietky, dlaždice, stenové panely. Pokojná atmosféra vytvorí prízvuk blízky tón hlavnej farbe. Tieto odtiene sú umiestnené na farebnom kole vedľa seba. Jasný veselý tón prinesie farby z opačnej strany. V interiéri, vyrobené v neutrálnych farbách zapadajú do všetkých svetlých farieb.

Nasýtené teplé odtiene opticky prinesú stenu. Preto by sa v dlhých úzkych priestoroch mal tento dôraz klásť na krátke steny. Miestnosť bude vizuálne viac námestie. Studené odtiene majú opačný účinok. Sú lepšie usporiadať dlhé steny a miestnosť "oddeľovať."

 • ornament - stena zdobená kresbami alebo ozdobou, vyniká ešte jasnejšie oproti obyčajnému pozadiu, než len maľovanému. Vzory dodajú interiéru charakteristickú náladu, nastavia jeden alebo iný tón. Napríklad kvetinové a kvetinové motívy dodajú romantické noty, ornament zdôrazní etnický štýl, horizontálne pruhy dodajú dynamiku a vizuálne rozšíria stenu.
 • Pozadie - tapeta a kresby na stenách budú klásť dôraz na celkovú tému dizajnu a zároveň bez anonymnej steny. Pozemky môžu byť veľmi odlišné - kvetinové motívy, maľby zvierat, morské scenérie, mestské pohľady. Obraz by mal zodpovedať všeobecnému štýlu miestnosti v kombinácii so základnými farbami interiéru.
 • textúry - zaujímavý, pútavý povrch môže byť vytvorený pomocou prírodného kameňa, omietky, 3d-panelov, bambusovej tkaniny, slinku dlažby pre tehly, výlisky, obklady, obloženie stien, preglejky a dokonca parkety.


    

Zdobenie plagáty alebo maľby

Obľúbeným trikom dizajnu je ozdobiť stenu nad pohovkou alebo pohovkou s maľbami, reprodukciami, plagátmi. Existuje mnoho možností umiestnenia obrazov na stenu. Diela veľkého formátu slúžia v hrdosti osamelosti. Malé jednodimenzionálne a pestré plátna sú zoskupené a tvoria mini galérie. Obrázky môžu byť usporiadané vo forme štvorca, pásu. Sú zavesené v symetrickom a asymetrickom poradí, ako aj vo forme roja. V druhom prípade je vrcholom kompozície najväčší kus a zvyšok je umiestnený okolo nej.

Ak nedodržíte určité pravidlá, hrozí riziko skreslenia dizajnu.
Výber plagátov alebo obrázkov je potrebné zvážiť, že:

 • štýl diel by mal byť spoločný, ale v niektorých prípadoch sa môže hrať naproti tomu;
 • obrázky by mali byť umiestnené na takej úrovni, aby ich bolo vhodné preskúmať;
 • obrázky by sa nemali stratiť na stene, pretože sú príliš malé. Tiež by ste si nemali vyberať také plátna, ktoré rozdrtia ich nadmerné rozmery.
 • Monochromatický povrch bude najlepším podkladom pre plagáty. Dekoračné prvky na strakatej stene sa stratia. Obrázky jednoducho zlúčiť so vzorom na tapetu. Upravte polohu rohože alebo bagety kontrastnej so stenou.
 • Obrázky potrebujú dobré osvetlenie, prirodzené aj umelé. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože výsledné oslnenie nepriaznivo ovplyvní videnie, unavené oči.

Obrazy pomáhajú odvrátiť pozornosť od nepravidelností steny a prispôsobiť veľkosť interiéru. Napríklad veľká pohovka bude vyzerať trochu menej ťažkopádne, ak na ňu umiestnite sériu obrazov alebo triptych.

    

Hlavná fotogaléria

Namiesto obrázkov na stene budú vyzerať skvelé fotografie. Môžu to byť kópie z rodinného albumu, fotografie uznávaných guru z foto umenia. V rôznych variantoch interiéru sú vhodné čierno-biele a farebné varianty. Monochromatické obrazy s jedným jasným prízvukom vyzerajú štýlovo, keď je len jeden alebo niekoľko detailov zvýraznených farbou - červená ruža, dáždnik, balóny. Môžete použiť obrázky rovnakej alebo rôznej veľkosti. Pravidlá pre umiestnenie fotografií na stenu sú rovnaké ako pri použití obrázkov. Nespoliehajte sa iba na amatérske fotografie. Ak chcete vytvoriť fotogalériu, najlepšou možnosťou by boli diela vytvorené a spracované profesionálom. Samofilmované amatérske zábery môžu byť doplnené dokonalými portrétmi z fotografického štúdia. Usporiadanie rodinného fotenia v originálnych dekoráciách je skvelý spôsob, ako získať vysoko kvalitné obrázky a mať dobrý čas.


    

Geografické mapy v interiéri

Geografická mapa v obývacej izbe vyzerá netriviálne a zaujímavé. Obraz okamžite priťahuje pozornosť, hovorí o originalite majiteľov domu. Možnosti dizajnu dekor sú mnohé. Svetlé interiéry budú tienené monochromatickým obrazom, v ktorom prevládajú neutrálne tóny - farba. V klasickom a koloniálnom štýle bude starý obraz s menami starých miest alebo len umelo starnú modernou verziou vyzerať dobre. Mapa umiestnená nad pohovkou v detskej izbe vám pomôže študovať geografiu. Môže to byť fyzické, politické, s obrazmi flóry a fauny každej zóny, objavmi alebo vynálezmi. Nie je potrebné zavesiť mapu s obrazom celého sveta. Môže byť obmedzená na jeden kontinent alebo štát. Dekor je orámovaný ako maľby, používané vo forme fresiek v celej stene alebo fototapety.

Zrkadlový dekor

S pomocou zrkadla, môžete nielen ozdobiť miestnosti, ale aj vyriešiť niektoré problémy. Napríklad, aby sa priestor vizuálne rozšíril, aby sa zvýšilo jeho osvetlenie. Tvar a veľkosť zrkadiel môže byť veľmi odlišná. Zóna nad pohovkou je zdobená veľkými zrkadlami v luxusných rámoch obdĺžnikových, okrúhlych, oválnych a štvorcových tvarov a malých zoskupených do jednej kompozície. Toto zrkadlo samolepky vo forme hodín, motýle a kvety, a mozaiky, lemované v určitom poradí. Vyzerajú skvele a majú dvojaký účel. Starožitné zrkadlá v vyrezávaných rámoch sú hodné zaujať miesto v obývacej izbe. Takže je čas, aby ste ich dostali zo špajzu a urobili z vášho interiéru jedinečný.


    

Zdobenie riadu

Kolekcia dekoratívnych dosiek je vhodná nielen v kuchyni. Umiestnite ho do vnútra obývacej izby a miestnosť bude iskriť novými farbami. Zdobenie stien zaujímavými a svetlými riadmi je dôležité pre štýly krajiny, vinobranie. Dosky s tradičnou maľbou zvýšia pôvab etnického interiéru. Výrobky pre kompozíciu je možné vybrať v jednej téme alebo v inej. Môžu byť vyrobené v jednej farbe alebo v zhodných odtieňoch. Usporiadanie dosiek na stene závisí od predstavivosti projektanta. Populárne skladby viacerých položiek rovnakej veľkosti sú zoskupené do určitej postupnosti a kombinácií rôznych veľkostí položiek. Najčastejšie okolo veľkej centrálnej misky opraviť niekoľko malých.


    

Rôzne textúry na stenu

Ak má miestnosť už výrazný akcent vo forme galérie alebo svetlého plagátu, nepreťažujte priestor a vytvorte rovnako atraktívnu stenu nad pohovkou. V tejto situácii môžete vybrať zónu pomocou hry s rôznymi textúrami. Štukové výlisky, omietky, keramické panely alebo murivo, mäkké panely z ekologickej kože zdôrazňujú iba štylistické smerovanie, ale neberú na seba pozornosť. Trojdimenzionálne maľby, ktoré vyčnievajú zo steny, vyzerajú na sadrokartóne skvelo na obyčajnom tmeli. Sú to kvety, zvieratá, vtáky, stromy. Sú biele alebo farebné. Povrchová úprava zóny sa vykonáva v neutrálnych odtieňoch, alebo vo farbách palety ako základu.

Originálne nápady s policami

Police nad pohovkou - možnosť vyplniť priestor nielen krásnymi, ale aj funkčnými predmetmi. Tu môžete umiestniť to, čo neopravíte na stenu. Jedná sa o rôzne vázy, starožitné svietniky, fotorámčeky, stolné hodiny, vonné sviečky. Milovníci čítania tu môžu presunúť časť svojej knižnice. Súhlasím, je to pekné, keď môžete získať svoju obľúbenú knihu bez toho, aby ste vstali z pohovky. Milovníci hudby môžu nastaviť audio systém alebo aspoň prenosný reproduktor. Pokojné melódie vás upokojia a zároveň relaxujú, energický sa ráno rozveselí. Počet políc a ich veľkosť závisí od potrieb a preferencií obyvateľov domu. V ideálnom prípade budú police vyrobené z rovnakých materiálov ako zvyšok nábytku v hosťovskej izbe - stôl, skrine, skrine. Možnosti zo skla, doplnené chrómovými prvkami, dokonale zapadnú do minimalizmu. V klasických interiéroch - z MDF alebo prírodného dreva.


    

Výklenok nad pohovkou

Stenu môžete ozdobiť výklenkom. Túto možnosť dekorácie treba pred opravou premyslieť. Vyžadujú sa špeciálne práce, ktoré sa musia vykonať v počiatočnej fáze. Je potrebné vytvoriť rám profilov, plášť s sadrokartónové dosky, tmel, a potom použiť konečnú úpravu - tapety, farby alebo omietky. Niche vykonáva niekoľko funkcií. Môže hrať úlohu:

 • Poličky na vystavovanie suvenírov, vázy a iných dekorov;
 • rámy pre svetlý plagát vložený na vzdialenú stenu;
 • doplnkového zdroja svetla, ak má podsvietenie.

Nemali by ste preťažiť výklenok, pretože to nie je stojan. Jeho hlavnou funkciou je dekorácia priestoru.

    

Veľké nástenné hodiny

Veľké hodinky nie sú len veľkolepé príslušenstvo. Je to tiež veľmi výhodná vec. Veľké čísla a šípky sú dokonale viditeľné aj z veľkej vzdialenosti. Ak chcete zistiť, aký čas to bude dosť pohľad. Tento dekor je vhodný v akomkoľvek štýle. Hlavná vec vybrať správny model. Dnes je na predaj obrovská škála veľkoformátových interiérových hodín. Môžete si vybrať z rôznych mechanizmov od základnej klasickej až po avantgardu, v plastových a kovových puzdrách. Modely bez puzdra pôsobia pôsobivo. Všetky prvky týchto hodiniek sú namontované na stenu samostatne. Zvyčajne sa jednoducho držia na povrchu. Ak použijete trochu vynaliezavosti a trochu zručnosti, takéto hodinky sa dajú vyrobiť vlastnými rukami.

Ak nechcete, aby hluk z pracovnej doby rušil váš odpočinok alebo rozptyľoval počas práce, vyberte model s plynulým pohybom rúk.

    

Tematická výzdoba

Myšlienka interiéru môže byť podporovaná doplnkami. Obrazy lodí, mušle panely, hviezdice hodinky, záchranný kruh, volant, veslá zvýši morské tému. Vidiecky štýl - kované lampy, ručne vyrábané remeslá, skrinky. A ak existuje túžba zariadiť miestnosť ako sála poľovníckych trofejí - vypchaté zvieratá zabité, kože. Mimoriadne populárne umenie môže byť ešte výraznejšie umiestnením gitary alebo plagátov s obrazom Elvisa alebo Michaela Jacksona cez pohovku. Mexický štýl stojí za to nasýtiť svetlými keramickými platňami s ornamentami, kobercom tkaným z palmového vlákna, košov, tapisérií, plátien mexických umelcov. Najlepší spôsob, ako podporiť ruský štýl je použitie remesiel - Gzhel a Khokhloma dosky, Zhostovo zásobníky, Dymkovo hračky. Môžete zavesiť na pohovku vyšívané uteráky alebo šály Pavlovo posad.


    

Kombinované metódy dekorácie

Ak to priestor dovolí, nemali by ste sa obmedzovať na jeden prvok dekoru. Veľká plocha vyžaduje dodatočné odbavenie. A ak je už nad pohovkou skupina dekoratívnych výklenkov alebo políc, neznamená to vôbec, že ​​obraz alebo hodiny nemožno zavesiť nad. Veľké obdĺžnikové zrkadlo urobí ušľachtilú kompozíciu s dvomi nástennými svetlami. Stena sa takto naplní a obraz bude kompletnejší. Akcent monochromatický povrch oživiť plagáty, maľby, zrkadlá. Vedľa dizajnu koberec logicky ubytovať. Vnútorné nálepky vo forme kvetov možno doplniť policami s malými kvetináčmi. Nálepka vo forme kovových mriežkových roliet - tieto kované lampy.


    

záver

Zdobenie steny nad pohovkou je vzrušujúci zážitok. V horúcom okamihu to môžete preháňať. Je však lepšie držať sa svojho zápalu. A bez ohľadu na to, koľko chce človek ozdobiť túto stenu so všetkým v dome, nemali by sme zabúdať na zmysel pre proporcie.

Zanechajte Svoj Komentár