Kuchynská kresba s rozmermi všetkých skríň: vlastný dizajn

Princípy návrhu kuchyne sa časom menia. Akonáhle tam boli umývačky riadu, mikrovlnné rúry, senzorová technológia a dokonca aj inteligentné chladničky. Pre vyššie uvedené vybavenie nie je vždy dostatok priestoru v stiesnenej kuchyni. Len dobre napísaný náčrt ukáže, čo je vhodné a čo je lepšie odmietnuť. Bez pomoci majstrov, v špeciálnych počítačových programoch môžete urobiť veľa výpočtov. Avšak bez schémy na papieri nestačí. Vo výkrese je kuchyňa rozdelená do niekoľkých cieľových zón. Niektorí ľudia potrebujú veľa miesta na skladovanie zásob potravín, iní potrebujú veľký jedálenský stôl pre členov rodiny. Konštrukcia obsahuje približne 10 stupňov, počnúc meraniami a detailami až po konečnú úpravu. Do záverečnej fázy práce je potrebný miniprojekt - výkres a sprievodné informácie.

Základné pravidlá pre projekt vlastnej kuchyne

Návrh kuchyne začína vytvorením funkčno-technickej časti so všeobecnými charakteristikami miestnosti a jej obsahu. Potom nakreslite náčrt a neskôr ho nahradí detailný nákres so strednými a malými detailmi. Odporúča sa používať vizualizačné programy ako AutoCAD. Projekt musí obsahovať veľkosť a tvar miestnosti, parametre nábytku a domácich spotrebičov vrátane ich umiestnenia, ako aj umiestnenie a organizáciu komunikácie. V prvej polovici 20. storočia bolo vyvinuté pravidlo trojuholníka, v ktorom sa uvádza, že sporák, chladnička a drez by mali byť umiestnené na vrchole imaginárnej trojuholníkovej postavy so stranou nepresahujúcou 2 metre. Policové a iné skladovacie systémy by nemali byť umiestnené na pracovisku. V neprítomnosti priestoru je možné chladničku postaviť na rovinu s rezným povrchom a umývadlom, ale nezdieľať stolovú dosku na prípravu jedla. Prvá je určite maľovať umývanie auta. Platňa sa odstráni najmenej 40 cm od nej.

Nezabudnite rozlíšiť tieto oblasti:

 • varenie (vrátane varnej dosky);
 • príprava výrobku (s rezným povrchom);
 • umývanie áut;
 • skladovanie;
 • zásob;
 • stolovanie.

Varianty kuchynského plánovania

Kresba kuchyne je daná spôsobom inštalácie nábytku, ktorý má zase rôzne konštrukčné prvky. Celkovo je tu 7 hlavných typov plánovania. Patrí medzi ne jedno radová verzia, dvojradová, v tvare písmena L, tvaru U, tvaru G, polostrova a ostrova. Prvý typ konfigurácie je vhodný pre úzke miestnosti, napríklad kuchyne v brezhnevke. Kresba v tvare L - najobľúbenejšie usporiadanie v Chruščove. V súkromných domoch sa často rozhoduje v tvare písmena U a dvojradové. Ak majitelia majú veľa príslušenstva pre kuchyňu, je lepšie zvoliť priestranný možnosti, ako je G-tvaru alebo kuchyne s polostrovom. Priestory kuchyne s rozlohou viac ako 15m2. s ostrovom. Na samostatnom prvku v strede kuchyne možno umiestniť nielen reznú plochu, ale aj sporák a drez.

Celkový sled činností v dizajne kuchyne

Dizajn sa skladá z mnohých etáp. Najprv sa merajú všeobecné parametre miestnosti a potom sa na náčrtku urobia prvé náčrty. V budúcnosti sa presný vzor určuje rozdelením na čiastkové časti: na varenie, skladovanie potravín, kuchynský stôl. Musí byť ešte podrobne rozpracovaná. Hovoríme o domácich spotrebičoch, záveroch a komunikačných schémach. Je dôležité pozbierať všetky prvky, dokonca aj malé kuchynské spotrebiče, koordinujúce s konfiguráciou náhlavnej súpravy. Ďalšia vec, ktorú musíte nastaviť presné množstvo materiálu, jeho odrôd a potrebné prvky príslušenstva. Uskutočnenie detailov - jednoduché výpočty, ktoré je možné pochopiť na príklade jedného alebo dvoch prvkov nábytku. Výpočty sú zaznamenané správne a prevedené na remeselníkov na ďalšie rezanie. Potom zostane zostava zostavená. Či to môžete urobiť sami, závisí od skúseností.

Na vytváranie projektov využívajú pomocníci s objemovou grafikou a možnosť podrobných výpočtov (vrátane on-line).

Meranie kuchyne

Kľúčové parametre miestnosti sú:

 • šírka vo výške základne (10-15 cm);
 • šírka na úrovni stola (80-95 cm);
 • šírka pozdĺž výšky namontovaných častí (horný okraj - 220 cm);
 • výška.

Plánovanie začína vytvorením schémy miestnosti. Budete potrebovať pásku, ceruzku a papier. Na hárku uvádzame parametre s prihliadnutím na umiestnenie dverí, okenných otvorov, vetrania a iných pevných prvkov. V pláne zadajte aj intervaly a veľkosti. Potom nakreslíme pracovnú plochu, drez, sporák a chladničku. Vyššie uvedené prvky sú od seba závislé a umiestnenie zvyšku fasády je zase koordinované s nimi. Chladnička je napríklad udržiavaná v dostatočnej vzdialenosti od zdrojov tepla. Kuchynská konfigurácia je zvolená na začiatku, v súlade s vyššie uvedenými nuanciami - medzi možnosťami od lineárnej po ostrovnú. Rohy obojstranných náhlavných súprav s alebo bez umývadla. Ak plánujete kuchyňu s polostrovom, potom ju usporiadame ako stôl a ako barový pult. Použiť na plán inštalatérske, kanalizačné, plynové potrubia a zásuvky. Po určení vyčnievajúcich prvkov: parapet, plynový stĺp, vetracie potrubie.

Rozloženie modulových prvkov a vytvorenie náčrtu

Začneme stavať od spodného radu, zabezpečujeme varnú dosku, sporák a chladničku. V prípade potreby pridajte umývačku riadu a práčku. Spodný rad obsahuje palce, zásuvky a tandemové boxy. Pod drezom umiestnite najmenej 60 cm priestoru. Optimálne ho zohľadňujeme pri zohľadnení zistení v komunikácii. Vypočítame požadovaný počet zásuviek a miest na použitie / skladovanie elektrických spotrebičov, ktoré sú uvedené na náčrte. Robíme pohodlný prístup k zásuvkám a ostatným komunikáciám. Potom choďte na hornú vrstvu. Je takmer dvojnásobne nižšia ako spodná hĺbka, takže najprv musíte správne naplánovať priestor pod ním. Vo vrchnej vrstve komínového digestora potrebujete namiesto modulu samostatný priestor. Vstavané modely zase ponechajú priestor na zachovanie nerozbitnej línie. Tento dekoratívny aspekt však tiež zvýši úložný priestor.

Umiestnenie domácich spotrebičov

Je potrebné nakresliť horný plán a zametanie stien. V hornom pôdoryse najprv označujeme elektrický sporák - štvorec so štyrmi kruhmi. Potom vyberte miesto pre umývadlo a chladničku. Umývadlo je vo forme štvorca s dvoma oválmi: vonkajšie a vnútorné, mixér je označený v závislosti od konfigurácie. Potom, v kuchyni kreslenie, uvádzame chladničky, rovnako ako zariadenia pre varenie - rúra, odšťavovač, atď To je potrebné pre výpočet ideálne miesto, vrátane možnosti použitia zásuvky. Pri skenovaní bodky označujú kolíky na zvýraznenie. Označujeme rozety s prázdnymi štvorcami s tenkými čiarami. Ak sú k dispozícii telefónne, televízne a internetové zásuvky - aj na skicu. Pri skenovaní na stenu kreslíme klimatizáciu vo forme obdĺžnika s veľkým počtom rovnobežných čiar. Na zmenšený obraz steny by ste mali použiť aj nástenné svietidlá, termostat (štvorec a písmeno "T" vyššie), jedno- a dvojkľúčové spínače.

Rozmery a detaily skrine

Detailing je výpočet požadovaného počtu dielov, ich veľkosti, typu, ako aj množstva práce vrátane prísady, kromkovania a rezu. Detailovanie posilňuje kresbu, ktorá potom robí nábytok. Vezmime si napríklad stojan 72 × 45 × 50 cm, do výpočtu zahrnieme rozdiel v hĺbke stojana s dverami a jeho hrúbkou (2 cm). Takže správna veľkosť spodnej časti je okamžite číra - 43 × 50 cm, počítame veľkosť lamiel. Zo šírky 500 mm odoberáme celkovú hrúbku bočných stien - 32 mm, hrúbka lamiel sa volí ľubovoľne, napríklad 6 mm. Medzi oboma bočnými stenami sú 2 pruhy 468 × 430 × 6 mm. Pre výpočet rozmerov strán sa spodná časť a kryt odoberajú z výšky a dvere sa z hĺbky odstránia. Veko zodpovedá maximálnym rozmerom skrine a na koncoch musia ešte pridať 1-2 mm. Kuchynské skrinky sú vyrábané pomerne nízko - zvyčajne do 75-90 cm, zároveň sú samostatné modely montované s policami vo vzdialenosti maximálne maximálne 90 cm, hĺbka kuchynských skriniek je od 25 do 65 cm. hore a široko - pre zónu pod zásterou.

Ďalšie nuansy o veľkostiach:

 1. Šírka horných úsekov spravidla zodpovedá spodnej časti.
 2. Výška (vrátane úrovne ubytovania) horných skríň sa volí podľa výšky majiteľov a požadovanej výšky odbavovacej plochy.

Modulačný a výpočtový softvér

Softvér pre moduláciu a počítanie by mal venovať pozornosť aplikácii Pro100, IKEA Home Planner, Color Style Studio a Google SketchUp. Pro100 ponúka maximálne možnosti vizualizácie, veľkú základňu modelov nábytku a kovaní. Funkcia výpočtu nákladov pomôže aj vo fáze plánovania vzdať sa akýchkoľvek rozhodnutí alebo zabezpečiť, aby boli k dispozícii. Študovať program dosť na niekoľko hodín. Vytvorené projekty sú k dispozícii pre tlač. Plánovač domov od IKEA pracuje s farbami, rozmermi a textúrami. Projekty môžu byť zaslané spoločnosti na partnerské preskúmanie. Štúdio Color Style Studio vám umožní ozdobiť kuchyňu v 3D režime vo viac ako 50 tisíc farbách. Google SketchUp je aplikácia s intuitívnym rozhraním a video tutoriálmi. Program je multidisciplinárny a je vhodný pre navrhovanie variantov kuchýň, ako aj iných priestorov.

Ako vykonať výpočet materiálu

Pre výpočty stačí pravítko, ruleta a úroveň. Bude potrebné brať do úvahy parametre horizontov, bočných stien, zadných stien, políc, prístreškov, pántov, kľučiek, dverí a skla. Začneme s nižšou úrovňou. V prvom rade vykonáme výpočet úseku pod drezom. Mala by to byť skrinka s výklopnými dverami. Z plánovanej výšky odpočítame hrúbku stola a výšku oporných nôh. Výpočet dĺžky zásuviek sa vykonáva s prihliadnutím na hrúbku dverí, bočných stien a zadnej steny. Pre spodný rad budete potrebovať stolovú dosku typickej veľkosti, ak je spodná konštrukcia správne navrhnutá. Spotrebu materiálu pre dekoratívny sokel je možné vypočítať po predbežnej montáži dosky stola na podstavce. Potom choďte na hornú vrstvu. Výpočet závisí od mechanizmu otvárania - otáčania alebo zdvíhania. Inak nie je princíp výpočtu odlišný - merajú sa medzery a hrúbka susedných prvkov.

Rezný materiál na projekte a výkresoch

Podrobnosti sa aplikujú na jedno plátno, ak má byť vyrobené z jedného materiálu. Najprv nakreslite veľké prvky a vedľa nich ďalšie v zostupnom poradí podľa veľkosti. Označuje celkový počet dielov, šírku reznej časti, dĺžku rezu, odpad. Rovnako ako veľkosť listu a plocha: celkový list a zvyšky. Označuje vrub po obvode listu, dĺžku hrany a rezu, vrátane orezania základného uhla, počtu rezov. Užitočné časti sú očíslované a veľkosť v milimetroch sa hodí do blízkosti. Ak chcete urobiť rezanie, potrebujete veľa materiálu, špeciálne vybavenie a najpresnejšie pohyby. Počiatočné rezanie v každom prípade sa vykonáva na špecializovaných objektoch, takže nemá zmysel robiť to sami. Menšie položky je možné spracovať osobne. Je však lepšie objednať rezanie v špecializovanej dielni.

Ako si vybrať materiály na výrobu kuchyne

V kuchyni sú materiály ovplyvnené parou, vlhkosťou a vysokou teplotou. Preto je rám kuchynskej zostavy vyrobený hlavne z drevotrieskovej dosky so špeciálnou impregnáciou odolnou voči vlhkosti. Dvere fasády sú vyrobené z prírodnej alebo syntetickej dyhy. Nábytok z MDF je zriedkavejším variantom. Materiál je však ešte viac prispôsobený podmienkam kuchyne. Na výrobu kuchynských modulov môžete použiť multiplex, ktorý pozostáva z vrstiev dreva rôznych druhov. Výsledkom je nábytok s krásnym povrchom a stabilnou štruktúrou. Kovové návrhy do kuchyne sú menej žiadané, ale môžu slúžiť mnoho rokov, pričom si zachovávajú atraktívny vzhľad. Možnosti dizajnu sú dobrým dôvodom použitia kovu. Problém s výrobou potrebných polotovarov však robí túto možnosť nevhodnou pre vlastný dizajn.

Materiály nesúce moduly

Prvky karosérie sú vyrobené z materiálov ako sú drevotrieskové dosky, MDF, masívne drevo a multiplex. Najlepšie dizajny sú zostavené z prírodného dreva. Takéto súpravy sa nezhoršujú v dôsledku nadmernej vlhkosti, menej náchylnej na tvorbu triesok. Drevo sa tiež spracováva rôznymi ochrannými zlúčeninami. Multiplex - materiál je lacnejší, pozostáva z vrstiev lepených rôznymi smermi. Je to vynikajúca surovina pre kuchynské podmienky. MDF je lacnejšie ako vyššie uvedené možnosti, ale aj praktické a trvanlivé. Materiál je malé drevené triesky, stlačené pod vysokým tlakom. Na zaistenie vodotesnosti sú MDF dosky impregnované živicami. Sú tiež odolné voči ohybu. Najlacnejšou možnosťou je drevotriesková doska. Je menej šetrný k životnému prostrediu a náchylnejší na zvlhčenie, ale môže trvať mnoho rokov bez zhoršenia.

Fasády a armatúry

Dvere tvoriace fasádu miestnosti sú kľúčovými konštrukčnými prvkami. Sú vyrobené zo smaltovaného filmu, MDF, laminovanej drevotrieskovej dosky, masívneho dreva a hliníkového profilu. Tam sú tiež zdobené rám možností. Na fasádach MDF a drevotrieskových dosiek môžete použiť plastový povlak. Táto úprava sa nazýva postforming. V každom prípade je lepšie vybrať si z drahších materiálov. Pokiaľ ide o armatúry, v prvom rade by ste mali rozhodnúť o rukovätiach. Najpohodlnejšou možnosťou sú „zátvorky“, ale vo svojich vlastných dobrých rukovätiach v tvare štvorca. Môžete robiť bez týchto prvkov, a dať prednosť príslušenstvo push-to-open. Hliník, plast a drevo sa používajú ako materiály pre armatúry. Tiež by ste mali venovať pozornosť dekoratívnym možnostiam. Ale pre slučky a prístrešky jedna možnosť - trvanlivý kov.

Vlastnosti návrhu jednotlivých prvkov

Dizajn kuchyne je práca na každom jednotlivom prvku a jeho kompatibilita vo všeobecnosti. Ide najmä o správne používanie rohov. Veľké / štvorcové kuchyne sú zriedka zdobené lineárnymi variantmi, takže otázka je pre mnohých relevantná. Oddelene vypočítajte parametre otvorov pre pevné a objemné predmety. Možno budete musieť skryť potrubie alebo stĺpec. Špeciálna konštrukcia je potrebná pre zónu s kapucňou, pretože v poslednej dobe existuje mnoho možností pre tento dizajn. Niektoré domáce spotrebiče určené na skryté použitie. Niekedy musíte odrezať časť políc a vytvoriť otvory pre elektrické vodiče. Po prvé, nájsť miesto pre veľké domáce spotrebiče, v posledných fázach plánovania - pre malé. Pri vytváraní projektu by ste mali okamžite zvážiť, či sa budú nachádzať originálne skladovacie systémy, napríklad na odbavovacej ploche, vedľa slúchadiel alebo v pozastavenej polohe.

Z hľadiska dizajnu je najdôležitejšou časťou dizajnu fasádnych prvkov - dverí a čiel krabíc.

standard

Jedným z týchto prvkov je sklopná skrinka s dvomi sklopnými dverami. Je vyrobený z dvoch políc a výšky asi 70 cm, šírky asi 80 cm a hĺbky 30 cm, spodné skrinky so zásuvkami sú navrhnuté podľa veľkosti miestnosti. Sú široké alebo úzke. Čo sa týka počtu zásuviek, so 4 takýmito prvkami bude hĺbka 50 cm, najčastejšie 40 cm široká, spodné skrine so sklopnými fasádami sú široké od 30 do 100 cm. V prvom prípade to bude jednokrídlová možnosť. Obrubníky sú navrhnuté v hĺbke 50-60 cm a jednej polici na výšku. Obrubník pod umývadlom je plánovaný s prihliadnutím na dĺžku samotného umývadla - šírka závisí od neho. Možno budete potrebovať dvojdverovú verziu so šírkou 80 cm a tiež s nosnou doskou (tsargoy, horný uzáver). Hĺbka sekcie pod drezom by mala byť najmenej 50 cm.

zvyk

Jednou z atypických možností je skriňa na zapustenie rúry. So štandardnou hĺbkou 50 cm musí byť šírka v súlade s technikou, a to minimálne 60 cm, na základe noriem a odporúčaní. Ďalším neštandardným prvkom je sklopný modul pre teleskopický kryt (napríklad štandard 60 cm). Potom bude výrez s priemerom asi 30 cm, hĺbka by nemala presiahnuť 30 cm, bočné strany budú vyčnievať za samotný modul - s výškou okolo 70 cm pri skrini. Úhlové rezy sa tiež považujú za atypické riešenie v rôznych variantoch. Sklopné skrinky tvaru L majú malú hĺbku a jeden prázdny hárok. Normálna výška komory je asi 70 cm a existuje aj alternatíva vo forme horného lichobežníkového prierezu. Má päť strán a jedno dvere. V tomto prípade je možný 45-stupňový uhol otvorenia, pokiaľ nie sú urobené zvláštne zmeny konštrukcie horného radu. Konfigurácia v tvare L a lichobežníkového tvaru je prípadom spodných modulov.

Vlastnosti rohových kuchynských komponentov

Úhlové náhlavné súpravy sú prevažne z dvoch typov. Toto sú možnosti s pravouhlým a lichobežníkovým obmenením. Основными компонентами угловой кухни являются угловая раковина, угловой шкаф, пенал, а также соответствующая техника. Угловая мойка может сэкономить много места для других элементов, а еще в ней удобно держать мусорное ведро. В тумбочке также маскируют различные коммуникации и счетчики. Угловой пенал прекрасно подходит для кухни с нишами. Тогда мебельный комплект в углу не прерывается рабочей стеной, а имеет литую форму. Данный тип гарнитура делают на заказ.Takýto prvok ako rohová skrinka je vhodný pre jeho priestrannosť. Niekedy sa používa ako domáci bar. Čo sa týka uhlovej technológie, je to pomerne nákladná možnosť. Priestor v tomto prípade sa však využíva najúčinnejšie. Budete potrebovať vstavanú technológiu pre špecifické parametre uhlovej časti náhlavnej súpravy.

Fasádny dizajn

Výška a šírka každej fasády by mala byť horšia ako u prípadu. Okrem toho sa od nich odpočíta technologická medzera. Na každej strane je 1-2 milimetre, maximálne 4 milimetre všeobecne. Pre každú časť vykonajte samostatný výpočet. V prvom rade ide o fronty MDF, pretože je veľmi ťažké ich napraviť. Ak sa prípad skrine bočne dotýka steny, potom zo šírky, pred vykonaním základných výpočtov, zaberajú ďalšie 3 mm. Ak hovoríme o dverách dolného radu, potom berieme do úvahy vlastnosti stola. V prípade odkvapkávacej misky by mal byť okraj k hornému okraju prednej strany aspoň 4-5 mm. Ak takýto prvok nie je, stačí 3 mm. Výpočet fasád pod dekoratívnou rímsou sa vykoná zrážkou 3 mm. Ak je tiež nižšia, potom 6 mm. Okrem toho zobrazené vzorce pre fasádu vo forme niekoľkých zásuviek:

 1. VK-3 (x-1) / x, ak je v puzdre niekoľko rovnakých boxov a nad ňou nie je žiadna doska. VK označuje výšku sekcie a x - počet boxov.
 2. VK-3x / x, ak je prípad pod stolom.

Tipy na montáž slúchadiel

Prvá vec, ktorú musíte uvoľniť do kuchyne a priestoru vedľa nej. Je potrebné pripraviť sa na triedenie odpadových materiálov, pretože sa hodí niečo iné. V kuchyni sú najprv prepojené komunikácie a otvor pre drez je vyrezaný, ak nie je v pracovnej doske. Potom nainštalujte spodný a horný rad nábytku. Fasády sú pripojené, keď je celá konštrukcia už zmontovaná. Neodporúča sa inštalovať stolovú dosku s hrúbkou väčšou ako 40 mm - pre nich sa vyvíja len asi 20% moderných zabudovaných zariadení. Vo väčšine prípadov je montáž bez sprievodcov alebo asistenta nemožná. Sprievodcovia inštaláciou predtým informovali o vlastnostiach nábytku, o prítomnosti nástenného panelu pre odbavovaciu plochu pracovnej plochy, o umiestnení napájacích systémov a komunikačných zásuvkách. Predbežné upozornenie na potrebu osvetľovacích modulov, potreba umývačky riadu, kotla.

záver

Výroba alebo nákup kuchynského nábytku je spojený s veľkým počtom výpočtov. Týka sa to nielen dodržiavania rozmerov miestnosti, štýlu, ale aj kompatibility so vzorom komunikácie. Od posledného aspektu by mal návrh začať. Uistite sa, že potrebujete kresbu pre projekt. Najprv určte konfiguráciu a zvýraznite cieľové oblasti. Už v tejto fáze existuje mnoho pravidiel, ktoré je potrebné skombinovať s technickými schopnosťami a ich vlastnými želaniami. Ďalším krokom je meranie základných parametrov miestnosti. V náčrte sú nábytok, spotrebiče, komunikácie a veľkosti kuchyne kombinované do jedného. Potom navrhnite jednotlivé prvky. Potom prichádza obrat detailov a výber materiálov. Pred začatím inštalačných prác sa vykonajú konečné úpravy. Hotový návrhový výkres je odovzdaný na oboznámenie majstra. Ak máte presné vedomosti a skúsenosti, môžete to urobiť sami.

Zanechajte Svoj Komentár