Panoramatické okná v interiéri bytov a domov

Talentovaní vedecko-fantastickí spisovatelia, ako vieme, sú v mnohých smeroch pred svojím časom a predpovedajú inovácie, ktoré je svet predurčený na dosiahnutie. V mnohých futuristických dielach súčasníkov sa dom budúcnosti skladá zo skla a má priehľadné steny. V skutočnosti takéto budovy už existujú. Priekopníkom novej pamiatky v architektúre bola Mies van der Rohe. Navrhol presklený dom, ktorého steny sa zmenili na okná. História budovy je spojená s mnohými škandálmi, ktoré sa stali „čiernou PR“ pre túto úspešnú kombináciu odvážnych konštruktivistických myšlienok a minimalistických foriem. Zákazník jednoducho odmietol prijať prácu architekta a vzťah bol vzatý na súd a do tlače. Medziľahlé polohy medzi tradičnými otvormi a futuristickými sklenenými stenami zaberajú panoramatické okná v interiéri. V ľuďoch sa niekedy nazývajú „francúzsky“. Prečo dostali okná svoje meno a kedy sa prvýkrát objavili?

Panoramatické okná a ich odrody

Panoramatické okná sa prvýkrát objavili v jednej z provincií krajiny - Provence. Francúzske zázemie, ktorého meno je známe každému dizajnérovi, zrodilo štýlové smerovanie rovnakého mena, ktoré je mimochodom aj medzi našimi krajanmi. Prvé zmienky o takýchto stavbách siahajú do polovice 7. storočia. Samozrejme, v tom čase sa sklo nepoužívalo všade, takže sa mohli nazývať „oknami“ len symbolicky, na základe funkčného účelu. Provence je známe nielen svojou krásnou krajinou s nekonečnými radmi levanduľových polí, ale aj pre svoje teplé, mierne podnebie.


   

Obe tieto podmienky sa stali dôvodom na vytvorenie nezvyčajných „dverí“ (a v Európe sa stále nazývajú), ktoré rozmazávajú hranicu medzi domom a okolitou krásou, nechávajúc slnečné svetlo a čerstvý vzduch na Azúrovom pobreží. Dizajn bol silný kovový rám s dvomi dverami, ktorý bol umiestnený tesne nad podlahou. V tej dobe ešte neboli vyrobené okuliare tejto veľkosti. Listy, ktoré boli hodené otvorené alebo od seba oddelené, boli naplnené drevom.

Po tom, čo sklársky priemysel urobil veľký skok vo vývoji, okná začali prenikať do svetla aj v otvorenej forme. Pôvodná myšlienka interiéru sa začala uplatňovať nielen vo Francúzsku, ale aj v iných krajinách. Momentálne existuje niekoľko klasifikácií panoramatických okien.

V závislosti od spôsobu otvárania sú štruktúry rozdelené do troch typov:

 • Hojdačka. Tradičný dizajn, ktorý je typický pre klasické dvere. Výklopné panoramatické okná sú vhodné pre miestnosti s úzkymi otvormi, v ktorých nie je miesto pre posuvné dvere.
 • "Akordeón". Pôvodná verzia, v ktorej je niekoľko krídiel zložených "kniha" a v otvorenej forme sú umiestnené v "parkovacej" oblasti na strane vonkajšej steny. "Akordeón" nie je vhodný pre malé miestnosti.
 • Paralelné-swing. Rovnaký dizajn má moderné dvere. Záhy ide len do strán, čím šetrí miesto.
 • Vzhľadom na konštrukčné prvky sú panoramatické okná rozdelené do dvoch typov:
 • S shtulpom. Keď sú otvorené, umožňujú si vychutnať si celú panorámu, ale krídlo môže byť iba otočné (t. J. Otvorené pre seba a do strany).
 • S podstavcom. Tento zvislý pás je súčasťou výkyvného mechanizmu. Vďaka nemu môžu byť okná úplne alebo čiastočne otvorené „na seba“, aby sa miestnosť mierne vetrala. Bohužiaľ, impost, ktorý sa nachádza uprostred, porušuje koncept úplnej otvorenosti, ktorý je charakteristický pre panoramatický dizajn.


 • Pokiaľ ide o materiálovú výkonnosť rámu, okná sú rozdelené do nasledovných typov:
 • Wood. Sú vyrobené z smrekovca a dubu. Na vytvorenie možností rozpočtu použite borovicu. Pretože tuhé drevo sa môže časom deformovať, namiesto toho sa používa lepené laminované drevo. Takéto okná majú špeciálnu estetiku a zároveň „dýchajú“ aj keď sú zatvorené.
 • Plast. Moderný, praktický materiál, s ktorým čoraz častejšie presklené balkóny v apartmánoch. "Úplatky" PVC s relatívne nízkou cenou.
 • Hliník. Materiál má nízku hmotnosť, čo umožňuje výrobu veľkých a ľahkých panoramatických okien. Predtým sa hliník používal len na studené zasklenie letných terás alebo podkroví. Po vyvinutí technológie zavádzania tepelnej izolácie medzi vonkajšou a vnútornou časťou profilu bol materiál použitý všade vo všetkých miestnostiach domu.
 • Sklenený kompozit. Materiál sa stal novinkou posledných rokov, ale už sa mu podarilo odporučiť ako spoľahlivý, ľahký variant. Sklolaminát okná stojí veľa peňazí.

Podľa typu sklenených plniacich vzorov sú zaradené do:

 • Triplex. Medzi vonkajším a vnútorným sklom je priehľadná fólia. Multi-vrstvenie umožňuje, aby sa materiál nerozpadol, keď narazí na malé úlomky, ale aby sa prekryl sieťkou trhlín v mieste miestneho mechanického nárazu.
 • Tvrdené sklo. Prekračuje obvyklú silu päťkrát alebo šesťkrát. Keď je materiál poškodený, je rozptýlený úlomkami s tupými hranami, čo znižuje riziko poškodenia osoby v blízkosti. Nárazová sila musí byť väčšia ako pri bežnom kopu, pretože sklo sa tiež dobre ohýba.
 • Elektrochromná možnosť. Ultra moderné inteligentné sklo, ktorého transparentnosť sa nastavuje pomocou diaľkového ovládača. Materiál je veľmi drahý a používa sa len v luxusných apartmánoch alebo luxusných vidieckych domoch.
 • Plavené sklo. Materiál sa vyrába rovnakou technológiou: tekutá hmota skla sa naleje na roztavený kov (cín). Tepelne leštené sklo má reflexnú vlastnosť a nenarušuje obraz, ktorý je typický pre obvyklé.

Veľké panoramatické okná sú zvyčajne zdobené dekoratívnym rozložením alebo shprosom. Je to tvarovaná mriežka vnútri rámu, na ktorú sa dá položiť, preskliť alebo konštruktívne. Varianty umiestnenia hmoty sprintu, ktorá uľahčuje voľbu originálneho dizajnu okna.

Panoramatické okná sú klasifikované podľa ich funkčného účelu na portáloch a „harmonikách“. V prvej, dvere do ulice alebo terasy zaberá len časť konštrukcie, av druhom prípade celú oblasť. Okná môžu byť tiež pevné a prierezové. Druhá možnosť je odolnejšia a spoľahlivejšia vďaka prítomnosti priečok.

výhody

Koncepcia úplnej otvorenosti sa praktizuje viac ako pol storočia. Bola to ona, kto spôsobil rozmazanie hraníc a vzhľad populárnych štúdiových apartmánov, oblúkov a panoramatických okien. Vďaka takýmto konštrukčným technikám miestnosti „dýchajú“ a plnia sa vzduchom. Návrhy prieskumov sú úspešnou symbiózou otvárania dverí a okien a majú množstvo nesporných výhod, medzi ktorými sú aj:

 • Moderný, moderný vzhľad domu zvonku a izby zvnútra.
 • Vynikajúci prehľad o okolitej kráse a možnosť vyraziť na terasu alebo hneď do dvora, do záhrady, do altánku. Takéto okná sú vysoko cenené v súkromných domoch a chalupách, kde pred očami domácnosti nebude matná panoráma mesta, ale živé prírodné panorámy.
 • Vizuálna expanzia priestoru stiesnených priestorov vďaka iluzórnemu transparentnému okraju.
 • Dobré prirodzené osvetlenie, ktoré je tak vysoko hodnotené v provensálskom, minimalistickom, podkrovnom a škandinávskom štýle.

   

Pri výbere kvalitného materiálu pre okno bude aj dobrá tepelná a zvuková izolácia.

nedostatky

Panoramatické okná nie sú bez nevýhod. Patrí medzi ne:

 • Ťažkosti pri inštalácii v bytoch. Ak chcete vytvoriť panoramatickú štruktúru bude vyžadovať koordináciu prestavby v kontrole bývania, ktorá nie je vždy úspech. V niektorých budovách je jednoducho nemožné postaviť dlhé okno do nosnej steny bez toho, aby to ohrozilo jeho silu.
 • Komplexnosť starostlivosti o nepočujúce okuliare. Problém je opäť relevantný pre byty. Ak je bývanie sa nachádza na horných poschodiach, potom bez účasti priemyselných lezcov nemôže robiť.
 • Silné vykurovanie miestnosti. Veľké množstvo prirodzeného svetla má svoje nevýhody. Keďže priepustnosť panoramatických okien dosahuje rekordných 90%, miestnosť sa zahreje, akoby bola „oblečená“ v čiernej farbe a umiestnená na samotnom slnku. Vysoká kvalita klimatizácie zachráni situáciu.
 • Ťažkosti pri inštalácii radiátorov, ktoré sú tradične umiestnené v blízkosti steny pod oknom.
 • Vysoká cena

Ďalšou nevýhodou môže byť psychologické nepohodlie, ktoré niektorí ľudia zažívajú s takou otvorenosťou pri pohľade z ulice. Podvedome, zdá sa, že osoba, ktorá je viditeľná pre niekoho po celú dobu. Žalúzie zachránia situáciu, pretože francúzske okná sa tradične nezatvárajú hrubými závesmi.

Príklady použitia okien v rôznych miestnostiach

Panoramatické okná sú univerzálne, organicky zapadajú do interiéru absolútne každej miestnosti: detskej izby, spálne, chodby, hosťa. Hlavná vec je, že existujú dve podmienky:

 • S možnosťou vložiť podobný otvor v dizajne domu.
 • Krásny výhľad, ktorý bude otvorený pre domácnosti.

Čo sa týka štýlovej kompatibility, francúzske okná sú vhodné aj pre striktnú klasiku, ale kombinácie s Provence, secesiou, minimalizmom, hi-tech, škandinávskym a ekologickým štýlom sú považované za najvýhodnejšie.

Obývacia izba

Krb a samostatný kútik pri pozorovacom okne s nízkym gaučom pokrytým vankúšmi dávajú do obývačky osobitnú pohodu. Výklenok pod miniatúrnou pohovkou môže byť naplnený knihami, takže bude možné usporiadať malé miesto na čítanie. Ak sa otvor nedostane na podlahu, potom sa dá nazvať francúzsky len symbolicky, aj keď si zachováva všetky výhody originálu (okrem vyjazdu von). Francúzske okno sa zvyčajne nachádza za zadnou časťou pohovky, ktorá je centrom dizajnovej kompozície. Takéto usporiadanie zahŕňa obdivovanie stojacej krajiny pri státí, ale problém možno vyriešiť výberom pohovky s nezvyčajným dizajnom s dvojitým chrbtom. Tak, k dispozícii majiteľom bude dvojnásobný počet "sedenie" miest pre hostí. Roh v blízkosti panoramatického okna môžete izolovať pomocou pódia, na ktorom je nainštalovaná obrazová kompozícia dvojice stoličiek a konferenčného stolíka.

   

spálne

Spálňa by mala byť pohodlná s pokojným interiérom, ktorý podporuje dobrý odpočinok a zdravý spánok. Panoramatické okná pomôžu zaspať, majú krásny výhľad na ulicu pred vašimi očami. Tradične sa panoramatická stena nachádza na boku postele, pretože čelo postele sa pozerá na prázdnu stenu s televízorom. V dopoludňajších hodinách môžete prebudiť kúpanie na slnku, čo zaručuje dobrú náladu a tón po celý deň. Ak je poloha miestnosti uhlová, môžete ju ozdobiť dlhým modulárnym oknom, ktoré zachytí dve steny naraz. Takýto projekt by mal byť starostlivo vyvinutý profesionálom, pretože zaťaženie konštrukcie bude obrovské. Ak hovoríme o manzardovej spálni, panoramatické okná budú výhodne kombinované s otvormi na streche, čím sa otvorí výhľad na jasnú oblohu. V takejto podkrovnej miestnosti bude možné ponoriť sa do prírody. Domácnosť bude cítiť príjemné pocity počas dažďa.

Kuchyňa a jedáleň

V kuchyni domácnosti trávia leví podiel voľného času. Tak či onak, tu sa konajú čajové večierky, malý oddych počas prípravy obeda a intímne rozhovory. Prítomnosť panoramatického okna v tejto miestnosti dodá kuchyni osobitný komfort a chuť. Počas jedla je dôležité, aby mal človek optimistický psychologický postoj. Aby sa zabezpečila dobrá chuť do jedla, v dizajne jedálne sa snažia vyhnúť používaniu tmavých, studených tónov a kriku, čírych detailov. Prírodná krajina je človekom vnímaná ako kompozícia s dokonalou kombináciou farieb, ktorá pomáha zvyšovať náladu počas jedla.

V kombinovaných priestoroch sa jedálenský kút často usadí v blízkosti zálivového okna. Otvorený výhľad a dokonca aj mnohostranná geometria rámu bude štýlovým doplnkom interiéru.

študovať

V kancelárii pre mužov založiť prísne panoramatické okná s priehľadným sklom a pevné žalúzie, plisované. Tieňované drahé kožené čalúnené drevené rámy. V dielni dievčaťa sú francúzske okná zdobené panelovými závesmi alebo koketnými závesmi zo vzduchovej organzy. Aby sme nestratili príležitosť premýšľať o krajine, pracovisko by nemalo byť „skryté“ vo vnútri miestnosti. Podmienečné centrum sa presúva bližšie k hlavnej výzdobe interiéru, takže môžete pracovať s prirodzeným svetlom, čo je viac než dosť.

kúpeľňa

Mnohí môžu považovať za nevhodné umiestniť pozorovacie okná do kúpeľne, kde je potrebné skryť to, čo sa deje z pohľadu cudzincov z ulice. Problém sa dá ľahko vyriešiť pomocou záclon, roliet alebo vitráží. Pred dizajnom je lepšie mať vaňu alebo jacuzzi. Aby boli okná pochované vo vločkách peny bez náznaku rozpakov, okná by mali ísť von na dvor svojho vlastného majetku. V luxusných apartmánoch vedie táto improvizovaná brána do bazéna alebo do kúpeľa, kde môžete pokračovať v úpravách vody.

 

Dizajn a farebné riešenie

Tradične sú rámy okien biele. Tento odtieň sa dáva plastu, z ktorého sa vyrábajú štandardné okná s dvojitým zasklením a je vítaný aj v „natívnom“ štýle stavby - provence. Čierna farba zdôrazní závažnosť a stručnosť interiéru. Na objednávku môže kupujúci zhotoviť rám všetkých odtieňov v súlade s dekorom miestnosti. Hnedé tóny dreva sú dôsledne spojené s klasickým a ekologickým štýlom. Sklo môže tiež dostať špeciálne odtiene akvamarínu, zrelé čerešne, šalvie alebo horčicu. Je potrebné mať na pamäti, že podobný tón v slnečnom svetle nadobudne interiér miestnosti počas dňa, zatiaľ čo okná sú zatvorené. Ak má dizajn pôsobivé rozmery, potom je lepšie vložiť farebné kúsky mozaikovou metódou do slepých rohových medzier medzi panelmi špon.

Zdobenie obrovských okien

Samotné francúzske okná sú ozdobou miestnosti a fasády domu, takže ich krása by mala byť len mierne zdôraznená, ale nie príliš zameraná na luxusný dekor. Najčastejšie je sklo v nich tónované alebo aplikované zložitou geometriou. Odporúča sa zatvoriť francúzske okná žalúziami, tenkými, ľahkými závesmi (optimálne organza) alebo pancierovými, rolkovými modelmi, ktoré pri zložení nezasahujú do obdivovania scenérie na ulici. Na želanie sa používajú posuvné obrazovky, ktoré sa v prípade potreby úplne odstránia.

Možnosť usporiadania nábytku v izbách s oknami do podlahy

Pri umiestňovaní nábytku je potrebné brať do úvahy takú farebnú výzdobu miestnosti ako panoramatické okno. Najčastejšie sa pôda pred ňou vôbec uvoľňuje, takže nedochádza k rušeniu s voľným výstupom na ulicu. Vo vzdialenosti pol metra môžete umiestniť malé miesto na odpočinok pre dvoch, čo vám umožní vychutnať si scenériu pri pití čaju alebo čítanie knihy. Masívny nábytok (väčšinou pohovky) sa zvyčajne otočí späť k oknu a umiestni sa na diaľku, pretože zvyšok na ňom zahŕňa sledovanie televízie. Skladovacie systémy, regály a skrine sú inštalované po obvode miestnosti, ale nie v blízkosti steny, kde sa nachádza panoramatické okno, pretože v dôsledku takéhoto vizuálneho zaťaženia môže dôjsť k strate efektu rozšírenia priestoru.

Francúzske okná často zdobia drahé apartmány v mrakodrapoch, kde je hriechom stratiť taký nádherný výhľad, zaprášený mrakmi. V bežných mestských apartmánoch je obľúbená možnosť vstupu na lodžiu alebo balkón, kde je posedenie alebo domáci skleník. Mnohí dizajnéri sa domnievajú, že budúcnosť je mimo panoramatických okien, pretože koncepcia otvorenosti zostáva nielen populárna, ale neustále sa vyvíja, čím sa vymažú zvyšky hraníc. Unikátny dizajn je dobrý, pretože vám umožňuje byť po celý čas doma a zároveň sa cítite v harmónii s prírodou, ktorá sa neustále objavuje pred očami v celej svojej kráse.

Zanechajte Svoj Komentár