Tekuté tapety: definícia, typy, klady a zápory, farba, dizajn, kombinácia, starostlivosť

Tekutá tapeta je bežný typ bytovej dekorácie, ktorá je zaslúžená. Vonkajší povlak môže pripomínať hladko omietnutú stenu alebo mať rôzne výkresy, ktoré sú vyrobené ručne z rovnakého materiálu.

Čo je to tekuté tapety?

Typ dokončovacieho materiálu použitého na zdobenie stien a stropov. Materiál sa v podstate líši od bežných tapetových náterov a viac sa vzťahuje na dekoratívne omietky. Tekutá tapeta je zakúpená v suchej forme a pred použitím zriedená vodou.

Sú škodlivé?

Tekuté tapety bezpečný a ekologicky šetrný produkt. Sú vhodné na dokončenie detskej izby a iných obývacích izieb, pretože obsahujú prírodné zložky. Povlak nevypúšťa škodlivé látky ani pri vysokej teplote.

štruktúra

Ako je uvedené vyššie, vysoko kvalitné tekuté tapety neobsahujú kritické zložky, ktoré môžu poškodiť zdravie. Výnimkou môžu byť neštandardné výrobky od bezohľadných výrobcov.

  • Základom kvapalnej tapety je celulózové vlákno alebo bavlna, ktorá predstavuje asi 90% celkovej kompozície. Zriedkavo sa používa odpadový papier, drevo a textílie po recyklácii.
  • Aditíva na zlepšenie špecifikácií. Antiseptiká sa pridávajú na zvýšenie odolnosti proti tvorbe plesní, húb a baktérií na povrchu.
  • Záväzný základ. Ako lepidlo možno použiť bustilat, PVA, tapetovú pastu, pastu.
  • Dekoratívne prísady rôznych druhov. Aditíva výlučne pre estetický efekt a textúru: korálky, flitre, hodvábne vlákna, farbivá, kŕdle, velúr.

charakteristiky

Tekuté tapety má rad vlastností, ktoré môžu ovplyvniť výber materiálu pre konečnú úpravu.

kvalitaindikátor
horľavosťOdolné voči vyblednutiu
Životnosť6-8 rokov
Antistatické vlastnostiExistujú
Hrúbka vrstvy na povrchu1-2 mm

Typy tekutých tapiet

Tekutá tapeta môže byť rozdelená do dvoch podskupín: podľa materiálu, z ktorého sú zložené, alebo podľa vonkajšieho efektu.

Podľa materiálu

bavlna

Takmer 100 percent sú vyrobené z prírodného materiálu, obsahujú len malú časť prísad vo forme lepidla, sľudy a dekoratívnych častíc. Hotový náter je teplý a príjemný.

Celulóza (papier) t

Najviac rozpočtu typu tekuté tapety, inak nazývaný papier. Vyrobené z dreva. Materiál je vhodný na dokončovanie chladných miestností a miestností, ako je balkón.

hodváb

Predstavujú najodolnejší typ tekutých tapiet. Povlak pozostáva najmä z hodvábnych vlákien. Povlak sa „nebojí“ ultrafialového žiarenia, čo znamená, že časom nezmizne a nezmení farbu.

Hodvábna celulóza

Vzťahuje sa tiež na lacnú formu náterov, ktorá sa výrazne nelíši od papiera. Z estetických dôvodov sa do kompozície pridávajú hodvábne nite. Naopak, hodvábny materiál má kratšiu životnosť.

Faktúrou

hladký

Hladká tekutá tapeta bude vyzerať ako plochý povrch. Pozrite sa prísnejšie, zodpovedá modernému dizajnu.

reliéfne

Vyžadujú vyššie náklady pri práci. Externe podobné mäkkému plátnu. Bude úspešne vyzerať v klasickom dizajne miestnosti.

Výhody a nevýhody

Pri výbere materiálu na konečnú úpravu stojí za zváženie všetky vaše potreby. Podrobné zváženie výrobku vám umožňuje presne overiť správnosť voľby.

výhodynedostatky
Vhodné pre čiastočné opravyDlhšie po aplikácii
Bezproblémová aplikáciaNestabilný voči vlhkosti
V priebehu času nenarážajteVysoká cena
Šetrné k životnému prostrediu
Zlepšite zvukovú izoláciu v interiéri
Majú izolačné vlastnosti
Ohňovzdorné, vhodné pre použitie na sporákoch v krajine

Foto nápady v interiéri izieb

V kuchyni

V kuchyni, tekuté tapety je vhodný pre zdobenie jedálenský kút, pre varnú zónu je lepšie zvoliť materiál, ktorý je odolnejší voči vlhkosti, ako je dlaždice alebo sklenené obklady stien. Vďaka „dýchaciemu“ povrchu je minimalizovaná možnosť plesne a plesne. Tiež, tekuté tapety neabsorbuje pachy, čo je obzvlášť dôležité v kuchyni.

V hale

V obývacej izbe môžete použiť rôzne spôsoby použitia materiálu, tvoriť vzor alebo neobvyklý reliéf. Povlak je ideálny pre vytvorenie interiéru v rôznych štýloch, môže napodobniť betónovú stenu pre podkrovie, mať hladký, rovnomerný povrch pre high-tech alebo neobvyklý vzor pre moderný dizajn.

Na lodžii

Tekuté tapety vhodné pre dokončenie uzavretého balkóna alebo lodžie, pretože netolerujú kontakt s vodou, ale pri nízkych teplotách alebo slnečnom svetle nevzniknú. Veľmi praktický spôsob navrhovania priestoru.

Na kúpeľňu

Potom, čo sa rozhodol dokončiť kúpeľňu s tekutým tapety, musíte mať na pamäti, o ich neschopnosť komunikovať s vodou. Povrchová úprava by mala byť vykonaná na miestach s najmenším možným kontaktom s vlhkosťou.

Na chodbe

Tekuté tapety je jednoduché a krásne riešenie pre dokončenie chodby. Pre malú miestnosť je držať sa jasných farieb. Zrkadlá v podlahe a jasné denné svetlo tiež pomôžu napraviť situáciu. Tekutá tapeta je vhodná pre chodbu s možnosťou opravy fragmentov.

V detskej izbe

Bezpečnosť a šetrnosť k životnému prostrediu materiálu zohráva rozhodujúcu úlohu pri dokončovaní detskej izby. Tekuté tapety sú také. Mäkký a teplý povrch zdobí detskú izbu a pestrá metóda aplikácie vám umožní reprodukovať rôzne vzory alebo volumetrické obrazy, ako sú kvety alebo motýle pre dievčenskú izbu.

V spálni

Teplý, dýchací povrch vytvára útulnú atmosféru a je ideálny pre zdobenie spálne. Zloženie tekutých tapiet môže obsahovať ďalšie komponenty pre exteriérový dekor, lesk alebo sklenené perly. Tekutá tapeta môže byť kombinovaná s inými druhmi povrchových úprav, ako sú tapety alebo drevené obklady.

Na WC

Pre malé WC, tekuté tapety sú dobré, pretože sú bezšvové. Obyčajná tapeta sa nemôže "pochváliť" takou schopnosťou a je pre nich dosť zložité ozdobiť miestnosť s mnohými rohmi. Vzhľadom na možnú vysokú vlhkosť v toalete by mal byť povrch lakovaný.

Na schodoch

Tekuté tapety na schodoch budú vyzerať elegantne a stručne, čo podporí farebnú schému celkového interiéru. Okrem monochromatického povrchu môže byť stena pozdĺž schodov zdobená rôznymi vzormi alebo nezvyčajnou kombináciou dvoch farieb.

farba

biela

Biela farba vyzerá celkom striktne, zrejme tekutá biela tapeta vyzerá ako omietka. Vhodné pre kancelárske dekorácie alebo moderný dizajn v interiéri domu.

béžový

Krém alebo béžový odtieň bude dobrým riešením pre interiér v klasickom štýle. Pokrytie vyzerá neobyčajne a s chuťou, odtieň je dobre kombinovaný s mnohými farbami.

žltý

Žltá farba dodá do miestnosti jasnú farbu. Dobré riešenie pre dokončenie severnej miestnosti domu, bude žltá tekuté tapety kompenzovať nedostatok slnečného svetla.

zelená

Zelená farba má priaznivý vplyv na ľudí, pomáha relaxovať a dáva pozitívny postoj. Interiér bude zaujímavé pozrieť sa na kombináciu rôznych odtieňov zelenej, ako sú olivy a pistácie.

šedá

Šedá farba vyzerá štýlovo a striktne, vizuálne podobne ako mokrý asfalt. Odtiene môžu byť rôzne, dobre sa hodia k bielej, béžovej a fialovej. Šedá farba je vhodná na dostavbu chodby, chodby, balkóna alebo kuchyne.

čierna

Tekuté tapety v čiernej farbe budú vyzerať veľkolepé ako prvok dekorácie, a nie ako hlavná farba. V čiernej farbe môžete položiť neobvyklý vzor, ​​nakresliť jednu zo stien alebo fragment steny v tvare geometrického útvaru.

hnedý

Hnedý tón vytvára príjemnú teplú atmosféru. Káva s mliekom je najúspešnejší tón na zdobenie spálne, interiér je pokojný a výstižný.

modrý

Vzhľadom k štruktúre tekuté tapety, na modrom pozadí to bude zaujímavé vyzerať textúry, ktoré tvoria nepravidelnosti podobné povrchu vody. Farba je veľmi osviežujúca slnečná miestnosť.

fialový

Levandulové a fialové odtiene vyzerajú dobre v klasickom a provensálskom štýle, odtiene môžu byť jemné bledé alebo bohaté a bohaté.

nachový

Tmavší odtieň lila. Farba je krásna, ale jej prebytok vnútra môže viesť k depresívnemu stavu. Takže je lepšie kombinovať fialový tón s ľahším dosahom.

modrý

Hladký povrch stien bohatej modrej bude vyzerať veľkolepý v modernom dizajne a harmonicky zdobí klasiku. Povrch je možné kombinovať s bielym, béžovým a čokoládovým tónom.

oranžový

Pozitívny tieň, ktorý si často vyberajú kreatívni ľudia. Orange zvyšuje náladu, podporuje komunikáciu a robí miestnosť bez slnečného žiarenia jasnejšie.

tyrkysový

Krásny a vzrušujúci odtieň. Farba morskej vlny je fascinujúca a nevedome spojená s morskou vodou. Vyzerá to obzvlášť dobre v priestrannej svetlej miestnosti.

červená

Červená je svojou povahou dosť agresívna a odvážna. Ale jeho rôzne odtiene môžu urobiť interiér luxusným a harmonickým. Napríklad, bordó tón bude vyzerať dobre v klasickej obývacej izbe.

zlato

Pre veľkolepý vzhľad, trblietky a trblietky sú pridané do zloženia tekuté tapety, ktoré dávajú zlato lesk na svetlo. Vhodné pre klasický, viktoriánsky alebo etnický dizajn.

broskyňa

Jemná broskyňová farba môže ozdobiť každú miestnosť. Tón je pokojný, nie čalúnený, ale má svoj vlastný šarm a dodáva interiéru jemnú a útulnú atmosféru.

ružový

Ružová farba je kombinovaná s bielou, šedou, modrou a smotanovou. Môžete kombinovať rôzne materiály, vytvárať zaujímavý dizajn, napríklad s fototapety.

Kombinácie s inými farbami a povrchmi

Rôzne farby

Kombinácia dvoch alebo viacerých odtieňov je bežnou praxou v interiéri. Rôzne odtiene ho robia ťažším a objemnejším. Najčastejšie sa používajú dve farby vo výzdobe, obrovské množstvo spôsobov, ako ich skombinovať, tekuté tapety možno rozložiť vo forme vzorov, čím sa vytvorí jediný obraz na stene.

S ďalšími tapetami

Tekuté tapety je celkom "pokojný" materiál, drevo, iné typy tapiet, dlaždice budú úspešne kombinované s ním. Jeden z typov úspešnej kombinácie materiálov možno nazvať tekuté a vinylové tapety, ktoré sú prezentované v obrovskej forme, s rôznymi farbami a typmi výroby.

S dekoratívnym kameňom

Na plochom povrchu tekutej tapety sa úspešne prekrýva dekoratívny kameň, ktorý môže mať úplne inú textúru, napríklad napodobňovať tehlu alebo fragment kameňa. Kombinácia je praktická pre návrh chodby, ochranu rohov pred poškodením a oderom.

Možnosti dekorácie na stenu

Výkresy a vzory

Pomocou rôznych odtieňov na povrchu stien alebo stropu môžete rozložiť vzory alebo celé obrázky. V hotovej forme vyzerá táto práca ako jeden vzor, ​​bez švov a extra riadkov. Pre dekoráciu stien s tekutým tapety so vzorom, je lepšie uchýliť sa k pomoci majstrov, pretože práca vyžaduje presnosť a zručnosti.

flitre

Dekoratívne výplň vo forme iskier, sklenených perál alebo trblietky dodá interiéru lesk. Malé škvrny sa krásne lesknú v dennom a večernom osvetlení.

žhavý

Luminiscenčné dekoratívne výplň môže byť pridaný do zloženia tekuté tapety, svieti v tme, vytvára nádhernú atmosféru. Svietiace tekuté tapety možno použiť na výzdobu detských izieb a spální.

mramorovaný

Tekuté tapety s kremenným drvina vizuálne podobné povrchu mramoru. Rovnaká aplikačná technika môže byť s viditeľnými nepravidelnosťami, napodobňujúcimi starý kameň.

kremeň

K zmesi sa pridáva kremeň vo forme strúhanky. Výsledkom je, že náter vyzerá ako pláž posiata malými kamienkami.

perleťová

Obloženie pripomína benátsku omietku. Prepady, vytvorené vo svetle, zdôrazňujú sofistikovanosť klasického dizajnu.

Fotografie v rôznych štýloch

klasický

Hladké steny bez spojov a výkresov sú ideálne pre klasický dizajn miestnosti. Steny môžu byť zdobené maľbami a nástennými lištami alebo kombinovať povrch s iným typom tapiet, zarámovaným do bagety.

Provence

Pre originálne prevedenie v štýle Provence sa často používa jednoduchá biela omietka. Tekutý tapety štatút je vynikajúcou alternatívou. Povlak môže byť kombinovaný s drevom, tehlou alebo tapetou so vzorom.

moderný

Steny budú zdobené plochým monofónnym povrchom, geometrickými vzormi alebo kresbami, ako aj rôznorodou kombináciou s inými druhmi povrchových úprav.

Povrchová úprava neštandardných povrchov

strop

Strop je vhodný aj na konečnú úpravu tekutými tapetami. S ich pomocou sa narovnajú malé nepravidelnosti, čím sa získa plátno so zaujímavou textúrou a bez jediného švu. Strop s tekutým tapety môže byť tiež zdobené vzorom alebo dekoratívne inklúzie.

oblúk

Docela častá otázka, ako ozdobiť vchod alebo oblúk. Obyčajná tapeta sa môže rýchlo odlupovať z rohov a stratiť vzhľad, a dekoratívne dosky, ako je kameň alebo tehla, skryť priestor. Tekutá tapeta jemne zdobí oblúk a vytvára hladký otvor.

Pri dverách

Dvere môžu byť tiež "aktualizované" pomocou tekutých tapiet. Materiál je dobre aplikovaný, ale vyžaduje predbežnú prípravu, dvere musia byť natreté a vyčistené. Stojí za to pripomenúť, že povrch nebude schopný kontaktu s vodou, takže pre dvere kúpeľne a WC to nebude najlepší nápad.

Ako aplikovať tekuté tapety?

Ako pri každom nátere, tekutá tapeta vyžaduje už pripravené, vyčistené a spracované na povrch. Zloženie je lepšie miesiť vopred, pretože doba prípravy sa pohybuje od 6 do 12 hodín. Je dôležité dodržiavať pokyny, objem potrebnej tekutiny sa môže mierne líšiť. Dôležité je zmiešať celý obal bez jeho zmiešania s iným.

Kompozícia sa nanáša stierkou o hrúbke 1,5-2 mm. Je lepšie vykonávať prácu v jednom prístupe, bez prestávok na niekoľko dní, inak môžu byť prechody viditeľné. Aby ste videli výsledok, musíte včas vidieť a opraviť prípadné nezrovnalosti a použiť bočné osvetlenie. V tomto prípade pomôže rošt ponorený do vody. Po aplikácii kompozície na povrch stien trvá určitý čas, kým sa uschne, v priemere je to deň alebo dva.

Ako maľovať tekuté tapety?

Čo maľovať?

Materiál nemá širokú škálu farebných paliet a aby ste si pre seba získali dokonalý odtieň stien, môžete použiť farebnú schému, ktorá sa pridá do roztoku v štádiu miešania. Najlepšie je pridať farbivo na biely podklad tekutej tapety, v tomto prípade bude tieň presne ten, ktorý bol potrebný. Pridanie farby do kompozície farieb môže skresliť odtieň.

Pokyny krok za krokom

Farbenie kompozície nevyžaduje špeciálne zručnosti a vykonáva sa len v niekoľkých fázach.

  1. Farbivo sa rozpúšťa vo vode, ktorá sa mieša s tekutými tapetami,
  2. Kvapalná časť sa zmieša so suchou až do homogénnej hmoty.
  3. Pred nanesením roztoku na stenu skontrolujte výsledný odtieň. Malá časť sa aplikuje na čistý list alebo stenu a podľa potreby sa upraví.

Tekuté tapety majú jednu funkciu, po vysušení sa farba stáva o niečo ľahšou. Povrch môže byť tiež použitý pre maľovanie, latex, akryl a vodou riediteľné farby sú vhodné pre tento účel. Tento spôsob natierania môže skryť vonkajšie vplyvy náteru, ako sú iskry, ale robí povrch odolný voči vlhkosti.

video

Lakovanie lakom

Zakrytie povrchu tekutých tapiet lakom môže predĺžiť ich životnosť a zlepšiť výkonnosť, a to zvýšenie odolnosti voči vlhkosti. Nie všetky farby sú vhodné na použitie, najlepšou voľbou by bol akrylový lak.

Starostlivosť a čistenie

Je možné umývať?

Neexistujú žiadne umývanie tekutých tapiet ako takých, sú neschopné kontaktu s vodou, môže dôjsť k ich poškodeniu. Na zvýšenie odolnosti proti vlhkosti sa do kompozície pridáva akrylový lak, v tomto prípade sa povrch môže utrieť vlhkou handričkou. Kvapalné tapety však majú dobrý antistatický výkon, a preto nebudú priťahovať prach. Pokiaľ ide o znečistenie, môžu byť riadené bez vody.

Ako sa umyť?

Čerstvé škvrny môžu byť odstránené pomocou bežnej kancelárskej gumy, ľahko trením miesto znečistenia. Pokiaľ ide o staré tvrdohlavé nečistoty, potom sa ich môžete zbaviť a mať miestnu opravu. Aby sa to dosiahlo, požadovaná oblasť sa zvlhčí vodou a odstráni, potom sa aplikuje čerstvý roztok, na stene nebudú žiadne švy a po vysušení bude povrch tak dobrý ako nový.

Fotogaléria dizajnérskych riešení

Pokrytie harmonicky koexistuje s úplne odlišnými typmi povrchových úprav. Napríklad pridanie muriva do „spoločnosti“ na tekutú tapetu môže získať moderný, podkrovný alebo provensálsky štýl a vinylová tapeta so vzorom ozdobí klasický a neoklasicistický dizajn.

Tekuté tapety je dobrý spôsob, ako vyzdobiť obytné priestory.Steny nebudú ničiť švy ako z obyčajnej tapety, a nezvyčajný spôsob aplikácie a typy kompozícií bude schopný urobiť interiér úplne unikátnym.

Zanechajte Svoj Komentár