Anglický štýl v krajinnom dizajne

Anglický štýl v krajinnom dizajne vo svojej vlasti nahradil francúzštinu. Zahŕňa celú skupinu oblastí, v ktorých je vyzdobený palác, krajina, eklektický, zámecký park, viktoriánske záhrady. Samostatne oslavovať moderné štylistické pobočky - Záhradná chata. Umenie krajinného dizajnu v Anglicku sa vyvinulo v dvoch smeroch: aristokratické parky a vidiecke záhradníctvo. Ak v prvom prípade bola dôležitá iba estetická výzva, potom v druhej bola praktická stránka. Napríklad vodná nádrž v zámockom parku je určená výlučne na potešenie z pohľadu a v dedinskom areáli sa používala na zavlažovanie vody. Vidiecke záhrady oplývajú ovocnými stromami a korením. V palácových parkoch bol kladený dôraz na exotické rastliny, kvetinové kríky. V priebehu rokov začali Briti uprednostňovať kompaktné priestory s malými útulnými domami. Rustikálny anglický štýl v krajinnom dizajne po pridaní svetlých aristokratických prvkov sa premenil na modernú záhradu (doslova preloženú ako "domáca záhrada"). Pozrime sa na podrobný popis smeru a jeho vlastnosti.

História: tradície anglického štýlu v krajinnom dizajne

História anglického štýlu v krajinnom dizajne začala dlho predtým, ako sa prázdninové pozemky stali luxusným doplnkom mestských bytov. Pôvodne bola záhrada považovaná za mimoriadne praktický doplnok. To rástlo ovocie, ktoré by sa dalo zjesť. Prvý, kto začal prideľovať samostatné miesta pre stromy a kríky, boli mnísi. V stredoveku si len veľmi bohatí ľudia mohli dovoliť kompletnú záhradu. Najali si špeciálny personál, ktorý sa staral o výsadby, rybníky a výzdobu, čo im poskytlo pekný vzhľad. Najčastejšie bola záhrada iba časťou zámku alebo palácového komplexu. Potom protestant-hugenoti utiekli z Holandska do Anglicka, ktorí so sebou priniesli exotické lyriodendrony (tulipánové stromy), žeruchy a bobrovky ("zlatý dážď").

    

Miestne parky začali zdobiť nezvyčajné rastliny. Móda sa dostala do módy. V 17. storočí sa v Oxforde objavili prvé botanické záhrady a potom v Edinburghu. Príkladom skutočne anglického štýlu krajinotvorby bol park na Chizwick Manor, ktorý vytvoril William Kent. Záhradník a architekt formulovali základné princípy etnického smerovania. Výsledkom je takmer prirodzená (častejšie sa to nazýva krajinná) krajina, ktorá sa občas zriedi umelými prvkami. Anglická záhrada nevyzerá divoko, je esteticky krásna, ale zároveň je ušľachtilá a šľachtická. Krajina je plná trvaliek, korenia, "klasických" kríkov a stromov, ktoré sú zoradené do hustých radov pásomníc. Zároveň sa plantáže striedajú s „dutinami“ vo forme rybníkov alebo priestranných trávnikov. Exotická oblasť sa mierne riedi.

    

Štýl absorboval črty národa, ktorý ho vytvoril. Briti sú zdržanliví, mierne arogantní, prísnosť im nie je cudzia a prejav násilných emócií sa vo všeobecnosti považuje za krok. Všetky prvky anglickej záhrady sú ideálne kombinované s murovanými fasádami vidieckych domov a vzácnych skaliek. Krajina britských ostrovov je plná kopcov a krajinných záhybov, ktoré sú riedené mnohými riekami, jazerami a údoliami. Táto prírodná nádhera zostáva nedotknutá, prírodný dekor je vylepšený iba umelými prvkami. Anglická záhrada hladko do lesných húštín. Dobre upravené trávniky sú úzke cesty spojené s prírodnými výsadbami. Vďaka tejto kombinácii získate malebnú krajinu, v ktorej sa človek umelo harmonizuje s prírodou vo všetkých jej prírodných krásach.


    

Funkcie štýlu

Krajinári si všimnú množstvo funkcií, ktorých kombinácia je charakteristická len pre anglický štýl:

  • Exteriér domu je súčasťou celkového zloženia a je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Fasáda musí byť osadená tkanými rastlinami (brečtan, plamienok, hrozno). V starých anglických panstvách, steny domu nie sú vôbec viditeľné za zeleným závesom.
  • Klikaté záhradné cesty. Pri navrhovaní sa najskôr do plánu vkladajú objekty krajiny a až potom plánujú umiestnenie komunikačných liniek. Cesty okolo prekážok a "wag" okolo rybníkov, altánkov alebo zelene. Sú vyrobené z kameňa alebo sypkých materiálov: piesok, štrk, drvený kameň, kamienky, kôra stromov.
  • Prítomnosť dobre upraveného zemného trávnika Divoká maurská verzia pre prim a elegantný anglický štýl dokonale nezapadá.
  • Niekoľko veľkých trávnikov, ktoré sú prepojené záhradnými chodníkmi.
  • Prírodné rybníky. Je žiaduce, aby miesto malo prirodzené jazero alebo rybník. Ak nie je rezervoár, potom bude musieť byť vytvorený umelo, ale takým spôsobom, aby bol čo najbližšie k skutočnému.
  • Využívanie trvaliek a "plačúcich" stromov v terénnych úpravách.
  • Prítomnosť skaliek a skaliek.
  • V záhrade chaty sú nevyhnutne atribúty neopatrného života dediny.
  • Prísna geometria.

    

Napriek prirodzenosti krajiny je umiestnenie každého objektu jasne zladené. Pred realizáciou projektového projektu sa starostlivo upravilo usporiadanie nádrží, trávnikov, altánkov. Hlavná budova musí byť umiestnená v hĺbke areálu, fasáda je ukrytá pred očami pouličných chodcov koruny stromov. Pergoly sú umiestnené na križovatkách záhradných chodníkov. Svetlé, pestré kvetinové záhony zdobia len nádvorie pred domom. Sochárske kompozície sú vystavené, je žiaduce umiestniť ich v blízkosti plota. Zelené plochy sa nachádzajú po obvode lokality.

    

Klasické anglické záhrady nevyzerajú mlado, to znamená, že všetky prvky musia byť starostlivo vyzreté, takže nepolapiteľný „duch veku“ je prítomný v obraze krajiny.


    

Farebná odroda

Anglická záhrada je menej ako paleta farieb avantgardného umelca. Vyznačuje sa množstvom zelene. A jeho početné gradácie sa používajú: striebro, šalát, mäta, malachit, jar, horčica, les, olivový, viridian, chartreuse, klasický. Na dosiahnutie tohto odtieňa možno dosiahnuť rôznorodosť kombináciou rôznych stromov a kríkov. O tom, aké druhy rastlín sú zasadené v anglických záhradách, poďme hovoriť o niečo nižšie. Zelený koberec je samozrejme riedený svetlými škvrnami, ale väčšinou oživuje exteriér hlavnej budovy. Práve tu sa nachádzajú aj geometricky správne záhony. Kým kvetinové záhrady vo zvyšku stránky sú väčšinou vyrobené v pokojných, pastelových farbách: jemná ružová, mäkká broskyňa, hnedá, elegantná fialová, bledožltá, biela.


    

Dekor a dekorácie

V anglických parkoch a záhradách je malý umelý dekor. Avšak tie dekorácie, ktoré sú stále prítomné v krajine krajiny, sa automaticky stávajú prízvukovými zónami práve preto, že sú v menšine a strácajú veľkú časť zelene v číslach. Umiestnenie dôležitých dekoratívnych detailov by sa malo vopred zvážiť. Dekoratér je vyzbrojený listom papiera pre náčrtok a ceruzkou, pokropí plán lokality a potom na výkrese položí existujúce budovy. Teraz, keď je ľahšie navigovať v teréne, môžete kresliť hrubé usporiadanie dekoru. Z bohatej škály dekorácií pre krajinu by ste si mali vybrať iba typické anglické alebo starožitné detaily. Tieto sa používajú na navrhovanie určitých zákutí.


    

Dekoratívne budovy

V dizajne anglických pozemkov prevažujú dva druhy materiálu: drevo a kameň. Prvá sa používa na výrobu lavičiek, plotov, brán. Kameň lemuje spodnú časť fasád budov, z nej vztyčuje monumentálne ploty, vydláždia cesty. Plot môže byť vyrobený z hnedých tehál, ale musí byť doplnený kovanými železnými prvkami tak, aby štruktúra nevyzerala bez tváre. Pergoly, altány, lavičky, sochárske kompozície, lešenia až do výšky pol metra patria do dekoratívnych štruktúr. Úľava lokality je podčiarknutá kamennými schodmi. Ich kroky sú zdobené machom, a po stranách sú vysadené divo rastúce mixborder. Každá záhrada má spravidla vlastný kútik pre súkromie. Nachádza sa v blízkosti vodnej nádrže alebo na hranici pozemku od hlučného nádvoria.

V strede tejto plošiny, obklopenej lavičkami, je umiestnený altánok alebo socha zobrazujúca osobu alebo zviera. Ozdobte priestor zelenými plochami alebo nízkym plotom. Mimochodom, lavičky sa nachádzajú pod stromami, pozdĺž záhradných chodníkov alebo v blízkosti nádrží. Pergoly sú spravidla umiestnené priamo na ceste, to znamená, že oporné stĺpiky sú vštepené po stranách. V letných horúčavách bude táto zóna dávať tak žiaduci tieň tým, ktorí chodia po mieste. Záhradný nábytok je vyrobený z dreva s prvkami kovania. Je žiaduce, aby tieto predmety patrili do barokového, moderného alebo empírového štýlu. Zvláštnosťou anglickej krajiny je taká nezvyčajná výzdoba ako „zalesnené divadlo“. Vyrába sa v najodľahlejšej časti lokality. V centre divokých stromov vybaviť malú plochu. Je zdobená sochami, stĺpmi, fontánou, orezanými kríkmi, lavičkami. Vďaka týmto prvkom starobylého štýlu sa zdá, akoby tam býval raz plnohodnotnú budovu, z ktorej zostali len krásne zrúcaniny. Osvetlenie vyberte klasické: čierne svetlá na tenkých vysokých nohách, zdobené prelamované odtiene, ktoré vyžarujú mäkké, rozptýlené svetlo.

V záhrade chaty často priestory zdobia pavilóny alebo skleníky. Ide o kompaktné štruktúry, z ktorých väčšina je osadená oknami. Vnútri pestovať jemné exotické rastliny, miesto nábytku (stoličky, pohovka, stôl). Odpočívajú v pavilónoch, organizujú čajové obrady, pozdravujú hostí, čítajú knihy a robia remeslá.


    

skladieb

Skladby sú spravidla zdobené dvoma typmi materiálov. Tí, ktorí sú bližšie k domovu, pripravujú kameň, pretože ľudia chodia častejšie na nádvorí, a preto sa zaťaženie zvyšuje. „Pruhy“ machu, ktoré vyplnia dutiny medzi úlomkami spevneného povrchu, budú vyzerať krásne. Potom sa cesta dostane neopatrný a mierne "opustený" vzhľad. Kameň je dobre kombinovaný s malebnými, chátrajúcimi tehlovými múrmi, ktorých zlyhania sú spletené chmeľom alebo brečtanom. Cesty skryté v hĺbke miesta, posypané štrkom, sutinou, pieskom alebo drvenou kôrou. Ak ihličnany rastú v záhrade, pasáž pod nimi môže byť naplnená kužeľmi. Táto možnosť vyzerá veľmi originálne.


    

nádrže

Nádrže v anglickom štýle majú nepravidelný tvar, ktorý napodobňuje prirodzený tvar. Šikmé pobrežie je zdobené rastlinami. V strede nádrže je umiestnená malá fontána alebo socha. Vodná plocha je zdobená leknámi, ľaliami, okurkami. Ak to rozmery nádrže dovolia, potom sa cez stred vyhodí most s kovaným železným zábradlím. V blízkosti vody musí dať jednu alebo dve lavice. Čiastočne zdobím pobrežie kamennými schodmi, ktoré sa plynule menia na skalku, veľké dlažobné kocky.


    

Výber rastlín: kvety, kríky a stromy

Chmeľ, plamienok, brečtan a dievčenské hrozno bude zelené pozadie, na ktorom sa nachádzajú záhony a skalky. Tkanie rastlín doslova chradne steny nielen hlavnej budovy, ale aj priľahlých budov. Korenie sa rozvíja v anglických záhradách. Z odrody vyberte estragón, vavrín, kurkuma, šafran, bazalka, rozmarín, divý cesnak, klinčeky, koriander a petržlen. Okraj rezervoárov je ozdobený plavkami, chvostom, nechtami lekárskymi, pomněnkami, kosatcami a ostriami. Medzi stromami sa uprednostňuje gaštan, horský popol, smrekovec, breza, dub, tuja a lieska (lieska).

    

Pozdĺž obvodu sa vysadili kríky eukonymu, trávnika, chubushnika, lila, bezinky a jazmínu. Medzi rôznymi trvalkami, výber je zastavený na ruže, phloxes, spoločné paliny, obrie cibule, paprade, Badane, rebarbora, odvodnenie oblasti, hostitelia, rogers. V záhrade chaty používajú špirály, sedmokrásky, krokusy, galantus, konvalinky, elekampane, delfínia, pivonky, primula, astry. Z kvetinových záhonov sa uprednostňujú mierne chabé mixborders. Čisté samostatné postele v blízkosti domu sú umiestnené v kamenných vázach, miskách na vysokých, tenkých nohách.

Nezabudnite na skalky a skalky. Sú dôležitou súčasťou anglickej záhrady, pretože zdôrazňujú jej prirodzenú krásu.

    

záver

Záhrada v angličtine je vhodná ako pre luxusné chaty, tak pre nenáročné chatky. Hlavná vec je dodržiavať všeobecné pravidlá a cítiť "britského ducha". Anglická záhrada bude skvelou voľbou pre lenivých majiteľov, ako hovorí filozofia smeru: okolitá krása je vytvorená pre kontempláciu, nie pre otrockú prácu. Samozrejme, stále sa musíte starať o majetok, ale systematicky a „nenápadne“. Niekedy je potrebné skrátiť kríky, zalievať stromy a rastliny počas suchých období, čistiť lôžka burín. Mimochodom, Briti majú chrliace pocity pre topiary. Orezané kríky sú nevyhnutne prítomné na každom mieste. Pre klasický anglický štýl, budete potrebovať rozsah, ako paláce a hrady boli obklopené priestrannými pozemky. Pre záhradný domček je dosť, že na pozemku je pár akrov, ktoré im dodajú neopatrnú prírodnú krásu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár