Ako postaviť stodolu to urobiť sami

Prítomnosť rôznych budov na mieste umožňuje jednoduché skladovanie palivového dreva, záhradné a záhradné náradie, rôzne nástroje. Sú vhodné aj na chov hospodárskych zvierat, chov vtákov. Je celkom realistické stavať vysokokvalitné a spoľahlivé kôlne vlastnými rukami, ak sa postupne rozhodnete z akých materiálov bude vybudovaná úžitková jednotka, aké požiadavky musí spĺňať. Pomocou podrobných popisov rôznych druhov surovín, ich vlastností a výhod, môžete ľahko určiť optimálne stavebné materiály pre prácu. Tiež budete užitočné a krok za krokom pokyny, ako môžete stavať stodola dreva, penové bloky alebo kovu. Odporúčame venovať osobitnú pozornosť interiéru a vybaviť ekonomickú jednotku podľa jej účelu.

Výhody a nevýhody stodoly

Priestranný prístrešok na mieste poskytuje vhodné skladovacie podmienky pre zásoby, čím sa eliminuje výskyt korózie na nástrojoch. Umožňuje aj organizáciu zeleninovej jamy (v suteréne budovy) pre jednoduchosť zásob výrobkov až do jari. Iný prístrešok môže byť použitý na umiestnenie hospodárskych zvierat alebo vtákov, aby sa stal vynikajúcou dielňou. Preto je potreba výstavby objektu závisí na potrebách vlastníkov chaty alebo bytového domu. Ale zároveň prítomnosť stodoly môže tiež znížiť efektívnu plochu pozemku: zeleninovú záhradu, záhradu alebo dvor. Okrem toho aj ten najmenší hozblok musí vyhovovať prijatým štandardom výstavby. Pri stavbe by ste mali pamätať na špeciálnu organizáciu podlahy v objekte pre chov hospodárskych zvierat a dodržiavať pravidlá pre organizovanie prietoku vody zo strechy.


Výber miesta na stavbu

Stanovenie umiestnenia hospodárskej jednotky by malo zohľadňovať hygienické a stavebné normy. Preto, bez zohľadnenia plánu pozemku a vypracovania presného výkresu, jednoducho nestačí. Pred výstavbou stodoly zvážte nasledujúce požiadavky:

 1. Vzdialenosť od domu k domu alebo zariadenia pre hospodárske zvieratá by mala byť viac ako 12 m. Ale zároveň, ak majiteľ. budova má priľahlú (susediacu) stenu domu, vzdialenosť medzi ich vstupnými dverami musí byť najmenej 7 m.
 2. Vzdialenosť od plota k prístrešku s inventárom by mala byť viac ako 1 m, od plota k domu, chlieb - nie menej ako 4 metre.
 3. Prúd vody zo strechy by sa mal vykonávať na mieste majiteľa, a nie na susednom mieste alebo na priechode (trase) medzi priľahlými lokalitami.

Je potrebné urobiť cestu z domu do kôlne, ktorá zabezpečí ľahký pohyb. Bude to užitočné a dobré osvetlenie, bez ohľadu na vlastnosti jeho prevádzky.


Výber materiálov pre stavebníctvo

Výber materiálov na konštrukciu haly by mal byť založený na ich praktickosti, trvanlivosti, tepelnej vodivosti a nákladoch. Medzi najobľúbenejšie riešenia patria:

 • tehlový a škvarový blok;

Zaručujú spoľahlivosť a životnosť budovy, ale vyžadujú veľké finančné výdavky, vybudovanie pevného základu.

 • strom;

Drevené rámy sú jednoduché v stavebníctve, s riadnym spracovaním môže slúžiť mnoho rokov. Drevený rám je možné obaľovať nielen drevom, ale aj kovom.

 • penový blok;

Na rozdiel od tehál sa ľahko prepravuje a používa (čo výrazne znižuje náklady). Umožňuje stavať teplý hozblok, ale potrebuje kompetentnú ochranu pred vlhkosťou.

 • kovové konštrukcie.

Zaručujú rýchlu montáž haly, sú ľahko udržiavateľné, trvanlivé. Je pravda, že potrebujú ďalšie zvetrávanie.

Postavte si stodolu s dreveným rámom vlastnými rukami

Pretože najbežnejšou verziou hál sú drevené rámové konštrukcie, možno ju považovať za jednu z najlepších. Dostupnosť materiálov uľahčuje vytvorenie spoľahlivej štruktúry vlastnými rukami. Okrem toho, pod drevenou kôlňou (aj s kovovou podšívkou) nemusí naliať pevný základ. Táto funkcia vám umožní ušetriť čas aj peniaze na vytvorenie objektu. Aby bola zaručená dlhá životnosť budovy, je potrebné drevo najprv pripraviť: spracovať s antiseptikom. Okrem toho sa odporúča vykonať oheň-impregnácia. Takéto kompozície eliminujú riziko horenia dreveného rámu v situácii vyššej moci. Tiež stojí za to sa starať o správne vetranie. Tým sa zabezpečí dobrá ochrana stromu. Nižšie uvádzame všetky štádiá výstavby takejto haly na skladovanie náradia a záhradného náradia.


Požadované materiály a nástroje

Povinnými materiálmi na vytvorenie spoľahlivého základu pre každú budovu sú drvený kameň, piesok a cement. Okrem toho sa pre nadáciu používajú azbestové rúry a armatúry alebo tehly. Na konštrukciu popruhov a na výstavbu kostry bude potrebné drevo s prierezom najmenej 10x10 cm (pre pevnú konštrukciu sa odporúča zvoliť drevo s prierezom 15x15 alebo 20x20 cm). Ako podlahová krytina môže byť použitá doska alebo doska s hrúbkou asi 2-3 cm, ktorá môže byť vyrobená z profilovaného plechu alebo drevených materiálov: dosky, dosky. Môže sa tiež vykonať opláštenie. Pre prácu budete potrebovať reťazovú pílu alebo kotúčovú pílu (na montáž materiálov), skrutkovač a skrutky na drevo. Ošetrenie dreva vyžaduje antiseptické a ohňovzdorné vlastnosti.


Shed Base - Potrebujem nadáciu?

Malá rámová drevená búda je ľahká, takže ju možno postaviť bez pevného základu. Zároveň by však mala byť vzdialenosť od zeme k samotnému objektu asi 20-40 cm, čo je založené na potrebe zabrániť kontaktu stromu so zemou a predĺžiť životnosť dreva. Najvhodnejší typ základu pre rámovú halu bude stĺpcový. Jeho prvky by mali byť umiestnené v každom rohu budovy. Tiež pomocné stĺpiky sú umiestnené vo vzdialenosti 0,5 m od seba pod budúcimi stenami budovy. Môžete vytvoriť stĺpcový základ pomocou jednej z nasledujúcich technológií:

 • Z tehál.

Hĺbky jamy asi 90 cm sú vykopané, na dno je položený vankúš sutín a piesku. Vrchol tehál s použitím betónovej malty, postavené stĺpy. Ak stredná časť stĺpikov zostáva dutá (so špeciálnym pokládaním tehál), potom sa naleje do betónu.

 • Azbestové rúry.

Pod každým potrubím je vykopaná diera v hĺbke 1 m. Laid vankúš sutiny a piesku. Armatúra je inštalovaná vo vnútri potrubia, betónový roztok sa naleje. Vonkajšia časť potrubia, stúpajúca nad zem, je pokrytá tmelom alebo bitúmenom.

Kladieme protokoly a inštalujeme podlahové dosky

Konštrukcia spoľahlivého a odolného dreveného rámu začína impregnáciou všetkých drevených stavebných materiálov antiseptickými a ohňovzdornými impregnáciami. Potom, čo môžete pristúpiť k okamžitej montáži drevených podláh:

 • Základové piliere sú pokryté lepenkovou krytinou. Drevo na obvode budúcej haly je vyložené. V rohoch môžu byť prvky spojené s konzolami, skrutkami, do drážky (dodatočne upevnené klincami).
 • Lags sú inštalované vo vnútri spodného páskovania - priečne dosky umiestnené smerom nahor s okrajom. Sú pripevnené k páskovaniu a navyše upevnené klincami. Krok medzi oneskoreniami bude 20-30 cm.
 • Doska OSB alebo preglejky je pribitá nad lag (pre lesníkov, tento krok môže byť vynechaný). Úlohou pomocných materiálov je dosiahnuť maximálnu spoľahlivosť podlahy.
 • Na podlahu s „prievanom“ sa priblíži podlahová doska hrubá asi 2 cm.

Montáž rámu

Vytvorenie rámu pre každú stenu sa vykonáva samostatne, pričom sa berie do úvahy umiestnenie okien a dverí. Vertikálne podpery vo vzdialenosti 60 cm sú kolmo pribité k jednej doske (spodný lem). Na hornej strane sú vertikálne podpery vyrezané pod uhlom pre upevnenie horného obloženia pod strechou s jedným sedlom. Pre okienko zariadenia medzi susednými zvislými podperami pribitý pár vodorovných dosiek. Medzi nimi a rámom okna budú umiestnené. Po zostavení každej steny sú obrobky vystavené prísne pozdĺž okraja predtým zmontovanej podlahy a sú k nej pribité. Okrem toho sú priľahlé steny upevnené konzolami. Pre zvislé podpery a "obmedzovače" okna je možné použiť dosku o rozmeroch 10x5 cm, ale pre usporiadanie dverí je lepšie použiť pásy s rozmermi 15x5 cm.

Pokládka krokiev na strechu

Vzhľadom na prípravu vrchného obloženia v procese montáže stien bude práca na inštalácii zastrešovacej strechy jednoduchá a rýchla. Spracované stavebné materiály musia byť ošetrené antiseptikom a až potom použité. Inštalácia systému nosníkov pre strešnú halu sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy: t

 1. V hornej časti zastrihnutia rovno, inštalácia plank-kontrabridki. Môžu byť upevnené rôznymi spôsobmi: pribitím dvojicou klincov alebo bezpečným upevnením pomocou špeciálnych svoriek.
 2. Namontované prepravky podobných dosiek, ale nebudú umiestnené na konci, a strana hore. Rozstup medzi prvkami laty môže byť od 30 do 40 cm, v závislosti od typu zvolenej strešnej krytiny. Pevná prepravka s klincami alebo skrutkami na strome.
 3. V prípade potreby inštalácia pary a hydroizolácie.

Zastrešenie - výber materiálov

Pre chudé strechy stodoly nepotrebuje veľa materiálu. To je dôvod, prečo majitelia nemôžu byť obmedzené na rozpočtovú strechu. Vhodné možnosti dokončenia strechy hozbloku zahŕňajú:

 • bridlice;

Umožňuje rýchlo a ľahko vykonávať pokrývačské práce, odkazuje na najlacnejšie krytinové materiály. Je pravda, že je krátkodobá a navyše nebude schopná doplniť krásny exteriér budovy.

 • Kovové dlaždice;

Dobrá a pomerne lacná možnosť, ktorá vám umožní získať krásnu a praktickú štruktúru. Dlhá životnosť - jedna z hlavných výhod takéhoto materiálu.

 • pásový opar.

Drahý stavebný materiál s výrazným dizajnom, ideálny pre strechu kôlne. Pomôže to nielen chrániť pred zrážkami po mnoho rokov, ale tiež vylúčiť výskyt silného hluku počas dažďa (je to veľmi dôležité pre hydinárne a chlieviky). Pod šindľom však nevyhnutne treba inštalovať preglejky alebo dosky OSB.

Opláštenie budov

Spočiatku musíte určiť podmienky, v ktorých bude stodola prevádzkovaná. V oblastiach s vysokou vlhkosťou, silnými zimami je potrebné vykonať obloženie hospodárskych blokov kovovou obložkou odolnou voči opotrebeniu alebo šindľom, doskami. V teplých oblastiach, aby rustikálny dizajn pre dekoráciu (ktorá bude trvať po mnohých rokoch), bude robiť croaker (bočnice z log) alebo staré drevené podvaly. Lacné a praktické opláštenie stodoly môžu byť obyčajné dosky, ktoré v budúcnosti majitelia budú schopní maľovať podľa vašich predstáv. Bežná doska môže byť jednoducho pokrytá škvrnami a lakom. V každom prípade, v hornej časti rámu, musíte najprv vyplniť preglejky alebo OSB dosky.

Pred zakrytím drevených materiálov sa musia ošetriť antiseptickými prostriedkami. Opätovné spracovanie sa musí vykonať v priebehu 2-5 rokov.

Kapitálová výstavba penových blokov

Práca s konštrukciou stodoly z penového bloku nevyžaduje špeciálne zručnosti dodávateľa, takže každý vlastník bude schopný takýto objekt vybudovať. Výhodou hotového hozblok bude pomerne nízka tepelná vodivosť: vďaka špeciálnej štruktúre penového bloku nebude omrznúť. Prítomnosť vzduchu vo vnútri tohto stavebného materiálu zabezpečuje udržiavanie vysokých teplôt vo vnútri budovy. Penové bloky sú ideálne na chov hydiny a malých hospodárskych zvierat. Aby sa však zachovala štruktúra, je nevyhnutné dbať na spoľahlivú ochranu penových blokov pred vlhkosťou. Priamy kontakt s dažďovou vodou a snehom povedie k veľmi rýchlemu zničeniu stavebného materiálu. Aj majitelia by mali byť dobre premyslené odtok. Prítomnosť mini baldachýnu okolo stien, ako aj presmerovanie vody 0,5 alebo viac metrov od budovy zaručí jeho dlhú životnosť.


Výber typu základu a odlievanie

Napriek relatívnej ľahkosti penových blokov by mala byť pod budovou tohto stavebného materiálu spoľahlivá základňa. Najlepšia možnosť by bola pásová základňa. Správne zostavenie pomôže nášmu podrobnému návodu:

 1. Označenie miesta (umiestnenie budovy), zber výkopov s hĺbkou 50 až 100 cm (prednostne približne 70).
 2. Zásyp piesku, štrku a sutiny na dne výkopu. Celková hrúbka vankúša by mala byť asi 15 cm.
 3. Inštalácia dreveného debnenia vo vnútri výkopu.
 4. Páskovanie výstuže a jej montáž do debnenia. Vzdialenosť od vankúša, ako aj od debnenia k výstuži by mala byť aspoň jeden cm.
 5. Nalievanie betónového roztoku. Pravidelné zalievanie liateho betónu (1-2 krát denne) malým množstvom vody, aby sa zabránilo vysychaniu a praskaniu.

Pokládka penových blokov - staváme steny

Medzi vytvoreným základom a stenami budovy je potrebné položiť hydroizoláciu. Vynikajúcim riešením by bolo položenie kotúča strešnej krytiny do dvoch vrstiev. Potom môžete pristúpiť k priamej konštrukcii stien. Pokladanie penového bloku je podobné pokládke obyčajných tehál. Ale zároveň vytvoriť čo najspoľahlivejšiu konštrukciu, odporúča sa použiť špeciálnu cementovú maltu (pomer cementu k piesku je 1 až 4). Ako prísady sa pridávajú hasené vápno, plastifikačné aditívum (prísady by nemali byť väčšie ako 5% objemu cementu). Na zriedenie zmesi je tiež potrebná voda. V procese nútenia stien je potrebné dbať na dostupnosť okenných a dverných otvorov.

Montáž na strechu

Po výstavbe stien a spevnení riešenia, môžete pristúpiť k výstavbe strechy. Nad stenami vytvoríme kompetentnú hydroizolačnú vrstvu vytvorenú z vrstvy strešnej krytiny. Ďalej je vypočítaný Mauerlat - drevo, ktoré je základom budúcej zastrešenia. Pre mauerlat sa obyčajne používa tyč s prierezom 15x15 cm, pričom krok medzi susednými prvkami je asi 30 cm. Ďalšia je montáž nôh krovu. Každý pár stehenných ramien je uhol, pričom každý zmontovaný roh je upevnený na priečnej tyči. Krok medzi nohami krovu by mal byť 30 cm, hotová konštrukcia je inštalovaná na výkonovej doske. V hornej časti je hrebeňová doska dodatočne pripevnená k podpere krovu, aby sa vytvorila pevná a spoľahlivá konštrukcia. Ďalej sa vykonáva sústruženie nôh krovu a inštalácia preglejky (ako vyrovnávacia základňa pod strechou) alebo vybraného strešného materiálu.

Otepľovanie a konečná úprava budov

Zahrievanie budov z penových blokov sa vykonáva pre dodatočnú ochranu konštrukcie proti chladu. Dlhodobé vystavenie nízkym teplotám môže viesť k zničeniu materiálu. Ak chcete vytvoriť vysoko kvalitnú izoláciu haly peny, musíte zvážiť nasledujúce požiadavky:

 1. Zahrievanie by sa malo vykonávať vo vnútri aj zvonku (najlepšie pod stropom).
 2. Izolácia musí byť navyše chránená pred vlhkosťou.
 3. Izolácia by mala byť bezpečná a spoľahlivá, zabezpečovať normálnu cirkuláciu vzduchu a mala by byť priepustná pre výpary.

Najlepšou možnosťou je penová alebo polystyrénová pena, ktorá sa ľahko pripája na penový blok. Vhodné aj pre prácu a penofol (penový penový polystyrén) alebo minerálnu vlnu. Posledne uvedené je však lepšie použiť na prácu vonku. Povrchová úprava môže byť vykonaná s rôznymi materiálmi: drevené dosky, šindel, doska. Vonkajšia povrchová úprava sa najlepšie vykonáva pomocou šindľov alebo vlečky.

Vlastnosti konštrukcie stodoly profilovaného plechu

Stavba stodoly z profesionálneho hárku sa vykonáva pomerne rýchlo a zároveň umožňuje získať spoľahlivý hozblok. Stavebné práce sa vykonávajú nasledovne:

 1. Stanovenie optimálnej veľkosti stodoly, príprava lokality pre ňu. Kopanie výkopu je na každej strane o 5 cm väčšie ako veľkosť stodoly.
 2. Kopanie v rohoch jamy jamy s hĺbkou 70 cm, vyplňovanie piesku, sutiny, montáž kovových vzpier alebo štvorcových rúr.
 3. Vyplnenie rohových kusov betónom (pomer piesok k cementu 3 až 1).
 4. Naplnenie nadácie (zvyšné nezavreté miesto, ktoré bude základom aj podlahou).
 5. Montáž rámu pod jednoplášťovú strechu: vhodné rezanie pod uhlom páru regálov, zváranie s pomocnými profilmi.
 6. Upevnenie vlnité k rámu ako steny a strop + samostatné zhotovenie steny s dverami a inštalácia brány z profilovaného plechu a profilového rámu.


Pripravené haly hozbloki pre dávanie

Okrem postavených prístreškov sú k dispozícii aj mobilné modely z kovových a plastových domov. Ich výhodou je, že môžu byť použité ihneď po inštalácii. Sú však vhodné len na organizáciu skladu palivového dreva, skladovania zásob a nástrojov. Každý z týchto typov objektov má svoje vlastné charakteristiky:

 • Domy na výmenu kovov.

Zahrňte rámec z kanála a kryt z profesionálnej podlahy. Okrem toho môže byť izolovaný penou. Výhodou takýchto hál je spoľahlivosť a trvanlivosť. По желанию из подобных объектов можно соорудить двухэтажный хозблок. Минусами таких сараев является дороговизна, сложность транспортировки.

 • Пластиковые сараи.

Представляют собой сборную конструкцию, напоминающую пластиковые домики для детских площадок. Majú priemernú cenu, ale zároveň majú malú hmotnosť, čo eliminuje potrebu vyrábať základ pre nich. Je pravda, že tieto modely nemožno nazvať šetrné k životnému prostrediu. Okrem toho, v drsných oblastiach (s mrazivými zimami alebo veľmi horúcim letom) plastové kôlne nebudú môcť dlho slúžiť.


Čo je potrebné zvážiť pri stavbe prístreškov pre vtáky a zvieratá

Hlavnou požiadavkou na výstavbu haly na dobytok je správna organizácia správneho vetrania (ak je to potrebné a vykurovanie), dodržiavanie požiadaviek na veľkosť budovy. Napríklad pre jednu sliepku sa veľkosť kurníku na meter štvorcový považuje za normálnu. meter pre kačice a husi - 2 m2. m pre každého vtáka. Okrem takejto haly môžete pripojiť voliéru. V stodole, kde sa chovajú kravy, ošípané, kozy alebo kone, platia iné predpisy. Jedna krava by mala mať pridelené pero s rozmermi 6 metrov štvorcových. m, na prasa - 5 m2. m. Pre stavbu dreva sa používa, pretože zvieratá budú hrýzť priečniky. Predpokladom je prítomnosť okien, ktoré zabezpečia primeranosť prirodzeného osvetlenia a vetrania miestnosti. Podlaha je z betónu a dosiek s organizáciou špeciálnych odkvapov. S ich pomocou sa jednotlivé perá vyčistia.


záver

Môžete stavať moderné stodoly na letnej chate alebo v blízkosti obytnej chaty z rôznych materiálov. Pre prácu vhodné drevo, tehla, kov, penové bloky. V závislosti od typu zvoleného stavebného materiálu sa určí optimálny typ základu. Zabezpečí spoľahlivosť stavby a odstráni problémy so zamrznutím podlahy alebo jej postupným zničením v dôsledku kontaktu so zemou. So špeciálnym usporiadaním vnútorného priestoru môžete vytvoriť správne podmienky pre údržbu vtákov a hospodárskych zvierat. Pred zahájením priamej výstavby zariadenia sa odporúča vypracovať projekt pre lokalitu a vybrať optimálne miesto pre ekonomickú jednotku. Starostlivá príprava a výber materiálov zaručí spoľahlivosť a životnosť hotovej haly.

Pozrite si video: Exteriérové schody na chate KameňDrevo (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár