Dekoračné fontány a vodopády, aby

Každý letný rezident chce, aby jeho miesto a záhrada boli najoriginálnejšie a najkrajšie. Inštalácia malých architektonických foriem a sôch pomôže k neobvyklému dekorovaniu domu priľahlej zóny. Ale aj moderné nádvoria budú môcť zlepšiť nádvorie. Existuje mnoho modelov, ktoré sa líšia v dizajne, spôsobe inštalácie a vzhľadu. Preto sa pred inštaláciou fontány alebo vodopádu odporúča starostlivo preštudovať ich hlavné charakteristiky a pravidlá výberu najlepších možností. Môžete tiež nielen kúpiť dekoratívne fontány, ale aj sami. To vám pomôže krok za krokom návod na výrobu umelého rezervoáru šrotových materiálov. Jednoduchá montážna schéma a užitočné tipy na výber hlavného a doplnkového vybavenia vám umožnia ľahko vytvoriť krásnu fontánu a zariadiť nezvyčajnú rekreačnú oblasť pri chate.

Typy fontán

Počet vyradených vodných prúdov rozlišuje jedno- a viacprúdové modely. Súčasne môžu byť vybavené čerpadlom a môžu pracovať podľa mechanického princípu „stláčaním“ vody smerom nahor v dôsledku rozdielu tlaku medzi tromi pripojenými nádobami. Podľa typu a počtu vyrobených trysiek existujú také fontány:

vertikálneModel s vodným lúčom v strede.
kruhovýZahŕňa jednu misu, po ktorej obvode je vyrazených niekoľko prúdov vody.
kaskádaJe to model, v ktorom voda tečie z vrchnej misky na dno. Voda je odvodňovaná typom vodopádu (nie z rôznych strán, ale len z jednej strany).
viacúrovňovéVyzerá to ako kaskáda, ale transfúzia vody medzi rôznymi miskami sa vykonáva rovnomerne zo všetkých strán.
StatueobraznyeVybavená dekoratívnou sochou (džbány, zvieratá, ľudia), ktorá plní úlohu neobvyklej dýzy.
Mini fontányMajú kompaktnú veľkosť.

Dizajnom sú fontány v tvare pohára (na dne sú vybavené miskou palety, v ktorej sa akumuluje voda), otvorená (tvorí platformu, z ktorej sú vyrazené trysky) a rám (misa sa dá ľahko zložiť a rozobrať).

    

ponorné

Ponorné fontány sú pomerne jednoduché jednotky. Patrí medzi ne pontón, čerpadlo a tryska na fontánu. Pri inštalácii takýchto modelov je nutné umiestniť celú jednotku do nádrže, ktorá má byť vybavená, a pripojiť zariadenie k zdroju napájania. Doplnkovým vybavením pre ne sú svetlá a kotva, čím sa eliminuje neustály pohyb pontónu. Tiež pre maskovanie pontónu fontány môžu byť vybavené špeciálnymi tryskami, ktoré vytvárajú hmlu okolo štruktúry. Výhodou tohto typu sú nízke náklady, jednoduchá inštalácia a absencia špeciálnych požiadaviek na samotnú nádrž, v ktorej sú umiestnené. Okrem toho sú ponorné jednotky mobilné: môžu byť ľahko premiestnené do inej nádrže alebo uskladnené na zimné skladovanie.

    

Pre bezpečné pripojenie ponornej fontány je potrebné zohľadniť pravidlá izolácie vodiča.

    

stacionárne

Stacionárne fontány sú oveľa drahšie ako ponorné. Sú to kombinovaná jednotka, ktorá obsahuje čerpadlo (ktoré bude ponorené v nádrži), fontánovú trysku vyčnievajúcu nad vodu. Výška takýchto jednotiek nie je spravidla väčšia ako 40 cm, ale pre vysoko kvalitnú a dlhotrvajúcu prevádzku zariadenia v bezdotykovej fóliovej nádrži je potrebná inštalácia špeciálneho stojana (napríklad z betónu). Táto požiadavka je spôsobená vyššou silou stacionárnych modelov.


    

Okrem toho je potrebné zabezpečiť, aby boli rúry dodávané na prívod a čerpanie vody, ktorá bude položená na dne vybavenej nádrže alebo na ňu privedená. Modely môžu byť doplnené osvetlením, vybavené jednou permanentnou tryskou alebo umožňujúcou výmenu dýz. Zvyčajne sa používa na vytvorenie vertikálnej, kaskádovej alebo viacvrstvovej fontány.


    

Fontána vodopád

Vodopád typu fontány možno priradiť do samostatnej kategórie. Prívod vody sa v ňom neuskutočňuje vo forme prúdov, ale vo forme plochých prúdov prúdiacich pozdĺž viacúrovňových výčnelkov, alebo jednoducho tečúcich zo steny, sochy. Takéto objekty môžu mať veľké rozmery alebo sa môžu nachádzať vo vzdialenom rohu parku. Vďaka elegantnému dizajnu a jednoduchosti nastavenia sú ideálne pre inštaláciu na letnú chatu.

    

Dôležitou požiadavkou pre takéto modely sú špeciálne pracovné podmienky inštalovaného čerpadla: musí produkovať veľký prietok vody pod nízkym tlakom. Takýto systém je presne opačný ako vlastnosti čerpadiel vybraných na vybavenie bežných fontán. Okrem toho, v samotnej nádobe, kde prúd vody vodopádu steká dolu, môžu byť potrubia oddelene odstránené, aby sa vytvorilo niekoľko malých fontán (s výškou prúdu približne 20-30 cm) vertikálneho alebo kruhového typu.


    

Vytvorte fontánu vlastnými rukami

Ak máte čas a dostatok peňazí, zobrazenie fontánových misiek v krajine môže byť z tehál. K tomu budete musieť vykopať jamu, vytvoriť pevný základ a vybudovať tehlové steny. Okrem toho je potrebné chrániť steny pred vystavením vode. Letnú fontánu si však môžete vyrobiť vlastnými rukami a lacno za použitia dostupných materiálov. Práca sa vykonáva v tejto hlavnej triede:

 1. Priekopa sa vytiahne na veľkosť použitej nádoby.
 2. Kapacita je inštalovaná v šachte.
 3. Hydroizolácia domácej misy (môžete použiť film).
 4. Čerpadlo je nainštalované.
 5. Film je zdobený okolo nádoby (napríklad s kameňmi alebo špeciálnymi rohožami pre bazény). V prípade potreby je rybník sám zdobený: môžete urobiť osvetlenie, nainštalovať sochu alebo špeciálnu trysku na čerpadlo.

      

Výber umiestnenia

Pri výbere miesta letnej fontány je potrebné zvážiť nasledujúce kritériá:

 • odľahlosť budov: kvapky vody vyfúknuté po stenách domov alebo domov budov poškodia fasády. Preto sa odporúča umiestniť nádrž vo vzdialenosti najmenej 2 metre od budov.
 • Osvetlenie areálu počas dňa: trvalé vystavenie slnečnému žiareniu povedie k potrebe častého čistenia nádrže kvôli aktívnemu vzhľadu zelene, kvitnutiu vody.
 • Prítomnosť živých stromov a kríkov: neustály vstup listov alebo konárov do misy fontány bude znamenať jeho nevzhľadný vzhľad a potrebu trvalého odstránenia odpadu, ktorý spadol.


    

Najlepšou možnosťou by bolo umiestnenie nádrže v strede otvoreného priestoru, ktorý bude ráno a popoludní chránený tieňom pred stromami alebo domom. Fontána tak bude ľahko viditeľná z ktorejkoľvek časti nádvoria a zachová si svoju pôvodnú príťažlivosť.

Výber misy alebo nádoby

Ak nezávislá výstavba fontány umožňuje dostupnosť zakúpených predmetov, a nie len dostupných prostriedkov, potom by bolo správnym rozhodnutím nákup hotovej misy. Sú vyrobené z betónu, môžu mať rôzne tvary a veľkosti. Kapacity, ktoré sú vhodné na použitie ako rozpočtová misa, zahŕňajú:

 • hlaveň: stará plastová hlaveň môže byť rezaná a použitá ako samotná nádoba. Drevený sud s hydroizolačnou vrstvou vo vnútri sa môže stať originálnym doplnkom pre inštaláciu čerpadla a prívodu vody z neho v rovnomernom prietoku (tento dizajn sa nazýva „bezedná hlaveň“).
 • plastové umývadlá, misy: ideálne pre lacnú inštaláciu fontány, ale odporúča sa, aby boli odstránené na zimu (môžu prasknúť z chladu).
 • stará vaňa: po izolovaní odtokového / prepadového systému môžete získať spoľahlivú a trvanlivú misu (nemusíte ju vykopať na zimu).


    

Čerpadlo - výber a inštalácia

Kvalita inštalovanej fontány je priamo závislá od vlastností zvoleného čerpadla. Existujú modely týchto typov zariadení:

 1. Surface.
  Zariadenie je inštalované v maximálnej blízkosti nádrže. Od neho k nádrži opúšťa hadicu, aby sa vytvorili prúdy a prúdy. Rozlišuje ekonomickú spotrebu energie, ľahko sa udržuje (vďaka "vonkajšiemu" umiestneniu). Je pravda, že produkuje veľa hluku, a preto by mali byť namontované v zvukovo izolovanej krabici + by mali byť skryté, aby sa zachovala príťažlivosť krajinného dizajnu.
 2. Ponorné.
  Sú umiestnené priamo pod vodou. Majú vyššiu produktivitu, ale ich údržba je pomerne dlhá procedúra: pred odstránením bloku je potrebné úplné vyprázdnenie zásobníka. Má zjednodušenú inštaláciu: mala by byť umiestnená na pevnej platforme z betónu alebo plastu.

    

Čerpadlo zvolené pre fontánu musí dodávať malý objem vody pod vysokým tlakom.


    

Výška trysky (cm)Pre typ zvončeka (objem, l / h):Pre typ kaskády (výkon, l / h):Pre typ gejzír (výkon, l / h):
20--2000
30900-3000
401200-3000
503000-4000
60300010005000
80400015007000
10060002000-
150-3000-
200-5000-
250-6000-

Dekor a doplnky

Ako užitočnú pomocnú pomôcku pre fontánu v krajine je možné inštalovať filtre. Sú povinné pri usporiadaní vodopádu, pretože nečistoty vstupujúce do čerpadla budú viesť k jeho rýchlemu zlyhaniu. Pôvodné dekoratívne doplnky však zahŕňajú:

 1. Vnútorné osvetlenie: vhodné pre veľké parkové fontány s hlbokou miskou.
 2. Vonkajšie osvetlenie: okolo rybníka je inštalovaných mnoho modelov solárneho a 220V elektrického. Môžu mať vzhľad zvierat, zamaskované ako kamene alebo rastliny.
 3. Mlyny: so správnym smerom prúdenia, spúšťajú čepele a spôsobujú ich otáčanie. K dispozícii sú aj plnohodnotné mlynské fontány pre letné domy.
 4. Generátor hmly: vytvára krásny opar nad povrchom nádrže (môže byť vybavený LED osvetlením).
 5. Plávajúce a pevné plastové dekorácie: kačíc, ľalie a umelé rastliny pomôžu ozdobiť akúkoľvek fontánu originálnym spôsobom.


    

záver

Je celkom jednoduché vybaviť pôvodnú fontánu v krajine vlastnými rukami, poznať všetky nuansy montáže konštrukcie a výberu hlavného a pomocného zariadenia. V prvom rade sa odporúča študovať údaje o typoch existujúcich fontán, ich rozdieloch a charakteristikách práce. To pomôže vybrať správne prvky bez chýb pri montáži pôvodnej konštrukcie. Hotová fontána môže mať rozmery obyčajného vnútorného prvku (malé modely inštalované v domoch) alebo môže mať celkové rozmery, doplnené mnohými tryskami. Na krásne záhradkárov záhradníci môžu robiť vlastné ruky od nuly. Aby ste to mohli urobiť, budete musieť vyššie uvedené pokyny preštudovať a presne ich pri montáži sledovať. Na zvýraznenie vytvoreného vodopádu alebo fontány môžete pestovať okolo neho rôzne rastliny a kvety. Ale môžete tiež ozdobiť samotnú stavbu akýmkoľvek objektom: plávajúcou plastovou dekoráciou, sochami alebo živými vodnými rastlinami.

Zanechajte Svoj Komentár