Kukly vo vnútri kuchyne +75 fotografických príkladov

Mastné sadze sú skutočným nepriateľom čistej, dobre udržiavanej kuchyne. Spolu s všadeprítomným prachom tvorí lepkavý, čierny kvet, ktorý sa nedá tak ľahko zoškrabať. Je možné vyhnúť sa tvorbe sadzí v procese varenia, ale je možné zachrániť biele steny po oprave a povrchu skríň. Tento problém je relevantný pre štúdio apartmány, ktoré sa stali populárne, kde je kuchyňa v kombinácii so spálňou alebo obývacou izbou, a vedľajšie produkty kulinárskych experimentov rozšíril do všetkých oblastí univerzálneho domova. Jediný vetrací systém nebude stačiť na vyriešenie problému. Pomohla jednoduchému, ale účinnému stroju. „Zhromažďuje“ všetky výpary, mastnotu a pachy. Ak sa pôvodne kapota používala výlučne ako funkčná technická jednotka, dizajnéri sa z nej stali súčasťou moderného interiéru.

Ako si vybrať

Odsávač je zvolený na základe charakteristík kuchynského priestoru, intenzity jeho prevádzky, kombinácie technických vlastností zariadenia a vzhľadu. Ten zohráva dôležitú úlohu, pretože detail interiéru by nemal fungovať len efektívne, ale aj pekne a harmonicky. Pri kúpe kapoty dávajte pozor na nasledujúce aspekty:

 • energie;
 • rozmery;
 • Typ, model;
 • Typ filtra;
 • Kontrolná metóda;
 • Dizajn.


    

Pamätajte, že estetický vzhľad kuchyne a priľahlých miestností priamo závisí od účinnosti zvolenej technológie.

Zariadenia môžu byť rozdelené do dvoch typov v závislosti od princípu prevádzky:

 • prietok;
 • Obeh.

Oba typy krytov po zapnutí vytvárajú nútený ťah a v doslovnom zmysle slova „nasávajú“ vzduch. Prúd tečie von z bytu (na ulici alebo vo vetracom systéme). Nedostatok vzduchu sa bude musieť dopĺňať, ako sa hovorí, manuálne: otvorené okná a dvere. V opačnom prípade sa vzduch z okolitých miestností začne dostať do vášho bytu, čo je nepravdepodobné, že sa mu niekto bude páčiť. Filtre sa nedávno nainštalovali do digestorov tohto typu, aj keď už „vyháňajú“ celú kuchynskú výpary z miestnosti spolu s veľkými prachovými časticami. Z minusov modelov: v režime odpočinku zariadenia je vzduchový kanál zablokovaný, čo sťažuje získanie čistého vzduchu z ventilácie.

Obehové zariadenia sa považujú za vynálezy novej generácie. Princíp ich práce je uvedený v názve. Tieto kukly sú vybavené výkonnými filtrami, ktoré tvoria dvojstupňový systém čistenia. Vzduch vo vnútri prístroja sa čistí v špeciálnej nádrži a vracia sa do miestnosti, takže sa nemusíte obávať neustáleho vetrania.

Pri inštalácii cirkulačných krytov treba dbať na systematické čistenie ich filtrov, ktoré sú zodpovedné za účinnosť celého systému. Ak prístroj prietokového typu čerpá v každom prípade znečistený vzduch, potom cyklus v cirkulačnom systéme závisí od čistiacich dosiek.


    

Výkon a hluk

Keď hovoríme o výkone kapoty, hovoríme o výkone zabudovaného ventilátora. Toto je povinná časť prístroja, ktorý je zodpovedný za vznik ťahu. Ventilátor sa nachádza na ventilačnom vstupe alebo na boku. Jeho kapacita sa vypočíta z objemu vzduchu, ktorý môže potenciálne vyčistiť za jednotku času. Pracovné ventilátory z elektrickej siete. V klasickej kapucni je nainštalovaný jeden ventilátor av „moderných“ modeloch pre moderné kuchyne sa môže ich počet zvýšiť na dva. Výkonné ventilátory poskytujú vysokú účinnosť celého systému, ale majú značný nedostatok - hluk z práce. Čím vyšší je výkon kapoty, tým je hlasnejší. Systémy s dvomi ventilátormi si vážia uši majiteľov, pretože obe časti môžu pracovať pri polovičnom výkone, a pokiaľ ide o efektívnosť, nebudú mať k dispozícii kapotu s jedným ventilátorom pracujúcim „naplno“. Týmto jednoduchým, ale originálnym spôsobom sa výrobcovia rozhodli znížiť hlukovú clonu bez obetovania výkonu.

veľkosť

Dôležitú úlohu zohráva dĺžka a šírka kapoty. Rozmery by mali presahovať veľkosť varnej dosky o 10-15 cm na každej strane. Bez ohľadu na výkon, stroj bude pracovať menej efektívne, ak zóna odparovania prekročí svoju oblasť prevádzky. Preto sa pred nákupom uistite, že ste urobili potrebné merania, aby ste neboli zavádzaní a nekupovali príliš malý odsávač pár. Dbajte na vzdialenosť medzi varnou doskou a čistiacou technikou. Pre plynové kachle by mala byť aspoň 75 cm, pre elektrické náprotivky - o 10 centimetrov menej.

Posledný tip nie je vôbec jedným z bizarných pravidiel, ktoré možno zanedbávať. To sú základy požiarnej bezpečnosti. Pri plynových sporákoch plameň stúpa vyššie, zahrievanie je rýchlejšie. Ak je odsávač pár umiestnený príliš nízko, môže sa ľahko prehriať. Častice tuku, sadzí a prachu, ktoré sa hromadia na filtroch, sú veľmi horľavé, čo môže spôsobiť požiar.

Prevádzkové režimy

Existujú dva spôsoby prevádzky, ako aj typy kukly:

 • recirkulácie;
 • Výfuk.


    

V druhom prípade sa vzduch vyčistí od častíc tuku cez filter a odstráni sa z miestnosti. Režim recirkulácie odstraňuje nielen tuk, ale aj zápach. Tento účinok sa dosahuje dvojitým čistením cez prídavný uhlíkový filter. Potom sa čistý a čerstvý vzduch vráti do miestnosti systémom. Obehové zariadenia sú vybavené takým spôsobom, že ich režimy sa podľa potreby menia.

Podľa odborníkov, výfukový režim zvláda efektívnejšie so znečistením ovzdušia. Aj keď funguje len jeden filter, vzduch z „ulice“, ktorý nahrádza odstránený, je čistejší ako ten, ktorý prešiel procesom čistenia. Koniec koncov, skôr alebo neskôr majitelia, áno, zabudnúť na včasnú starostlivosť o technológie. V takýchto prípadoch úspešne „vracia“ nahromadenú nečistotu.


    

Modely filtrov

Filtre do domácnosti pre súkromné ​​použitie podľa stupňa čistenia sú rozdelené do dvoch typov:

 • Hrubé čistenie;
 • Elektrostatický.

Aj keď trh teraz ponúka filtre, ktoré je potrebné pravidelne čistiť (kovové), vymeniteľné sú vhodnejšie. Keď ich životnosť vyprší, diel sa jednoducho odstráni a namiesto toho sa nahradí nový. Náhradný systém je jednoduchý, takže ho zvládne aj priemerný človek. Prvá odstráni veľké častice: prach, prach, mastnotu. Práca druhého nepostrehnuteľná pre ľudské oko. Zachytávajú najmenšie aerosólové častice a zvyšky olejovej hmly. Filtre sa líšia podľa typu materiálu:

 • Kovové (bunkové alebo sieťové);
 • Uhlie (porézne);
 • tkanina;
 • Fiber.


    

Okrem toho v moderných digestoroch nainštalujte ďalšie komponenty čistiaceho systému, ktoré vám umožnia inštalovať špeciálnu klimatizáciu. Patrí medzi ne nastaviteľné "zachytávače".

Spôsoby práce

Odsávač pár môže pracovať buď v rovnakom režime alebo v kombinovanom režime. Modely cirkulácie môžu podporovať režim recirkulácie alebo iba jeden. Typ práce závisí od nastavení a dostupnosti prístupu do všeobecného systému vetrania alebo do ulice. Tekutý, spravidla podporuje iba výfukový režim, pretože ich dizajn neposkytuje ďalšie funkcie. Ovládacie panely pre jednotky sa dodávajú v troch typoch:

 • dotýkať;
 • tlačidlový;
 • Jazdec.


    

Tie sa postupne stávajú minulosťou. Medzi ekonomickými modelmi je na trhu stále tlačidlo. Senzorické sú považované za moderné, ale dokonca začínajú vytláčať takzvané "pseudo-senzorické" panely. Nie sú vizuálne odlišné od originálu, ale ich čipy sú spoľahlivejšie chránené.

Ďalšie možnosti

Najmodernejšie modely majú pokročilé funkcie. Obsahuje niekoľko ďalších možností:

 • Hypersenzitívny systém rozpoznávania zápachu.
 • Časovač zapnutia.
 • Prevádzka zvyškového ventilátora.


    

Systém rozpoznávania zápachu je schopný automaticky zapnúť kapotu, aj keď hosteska nie je v blízkosti. Taktiež samostatne riadi režimy prevádzky v závislosti od objemu odparovania. Časovač vám umožňuje nastaviť zaradenie zariadenia v určitom čase. Napríklad ste nastavili variť polievku na pomalom ohni, ale rozhodli sa opustiť byt na pol hodiny.

Po 10 minútach začne polievka pomaly variť, a nikto nebude môcť zapnúť kapotu. Tu užívateľ a užitočné užitočné časovač čaká. Zvyšný zdvih ventilátora poskytuje dodatočnú prácu odsávača po ukončení varenia. Pri nízkych rýchlostiach ventilátor odstráni zvyškové pary a pachy, po ktorých sa automaticky vypne.


    

V každom modernom modeli sú zabudované osvetlenia, ktoré sa líšia aj typmi osvetlenia. Dlho prestali byť zázrakom a sú štandardne inštalované. Ak chcete, aby riady v panvici vyzerali čo najprirodzenejšie, potom uprednostňujte halogénové žiarovky.

Materiál tela

Smalt sa považuje za spoločný materiál na výrobu kapoty ekonomickej triedy. Je vhodné ho umývať, je trvanlivý a odolný voči mechanickému poškodeniu. Jedným z najdrahších sú nerezové spotrebiče. Oceľ nie je nielen horšia v charakteristikách smaltovaného povrchu, ale tiež vyzerá omnoho rafinovanejšie a bohatšie. Nemenej impozantný vzhľad tónované sklo. Nanešťastie sa budú musieť pri čistení drotiť, pretože materiál sa ľahko poškriaba. Povrch jednotky je tiež zdobený drevom alebo materiálmi na báze hliníka. V prvom prípade zariadenie vyzerá harmonicky s kuchynskou súpravou podobného materiálu av druhom prípade sa stáva chameleónom a ľahko odráža farbu susedných objektov.


    

Aké sú typy

Kukly sú rozdelené do troch tried:

 • classic;
 • kupola;
 • Zapustené (ploché).

V závislosti od umiestnenia výfukových plynov sú zaradené do: t

 • Nástenné;
 • ostrov;
 • Roh.

Pozrime sa podrobnejšie na každý z týchto modelov.

Tradičné (klasické) alebo nástenné

Klasický model, hoci má hovoriace meno, sa nepovažuje za zastaraný. Plnenie tejto kapoty plne spĺňa moderné štandardy. Jeho vzhľad však vyvoláva miernu nostalgiu a perfektne zapadá do rovnomenného štýlu interiéru. K tradičným modelom patrí rohová nástenná kukla. S neštandardným usporiadaním varnej dosky (s ohybom v rohu) sa inštaluje aj ďalšie vybavenie. Rohová kapucňa nielenže vyzerá originálne, ale tiež umožňuje výrazne ušetriť miesto.

montážne

Najmodernejší model - postavený. Kuchynské súpravy sú zvyčajne vybavené špeciálnymi výklenkami pre takýto kryt. Všetko, čo zostane pre majiteľa, takže je vybrať model ochutnať a pripojiť ho. Postaviť kapotu je celkom jednoduché. Často sú inštalované "večné" filtre z odolného kovu. Nie sú odstránené a pravidelne čistené. Podľa recenzií, tieto modely dokonale zapadajú do dizajnu, ale môžu byť mierne horšie vo výkone ako ich ťažkopádnejší "príbuzní".

Komín (kopula) alebo ostrov

Krbové systémy vizuálne pripomínajú hornú časť krbu (kupole), takže dodávajú kuchyni extra pohodlie. Pre tento typ musíte mať v potrubí samostatný ventilačný kanál. Spočiatku sa v takýchto jednotkách nezabezpečila inštalácia filtrov.

Ich efektívnosť závisela od výkonu fanúšikov. Aj keď sa model na prvý pohľad javí ako zastaraný, na trhu tvorí dôstojnú konkurenciu k najmodernejším typom kukiel a je stále držaný v prvých troch. Ak varná doska nie je pod stenou, musíte si kúpiť kapotáž typu ostrovček. Bude visieť priamo nad sporákom a vytvárať ilúziu kúsku zeme odrezaného od pevniny, teda pôvodného mena. Teraz je v móde mať v strede miestnosti varnú zónu, kde slúži ako hranica medzi dvoma „svetmi“ v kombinovaných miestnostiach.

Vertikálne (naklonené)

Tento typ kapoty je obľúbený u zákazníkov a vyznačuje sa vysokou cenou. Hlavnou nevýhodou dizajnu - špeciálna starostlivosť. Jeho filtre sú v dohľade, takže budete musieť neustále dohliadať na ich čistotu, aby ste nepokazili estetický vzhľad kuchyne lepivými nečistotami. Iba v moderných modeloch sú filtračné mriežky na výfuku pokryté špeciálnymi dekoratívnymi panelmi. Šikmé kukly vyzerajú štýlovo a perfektne zapadajú do modernistického dizajnu kuchyne, ale vyznačujú sa vysokovýkonnou prácou. To nevyhnutne povedie k plytvaniu energiou.


    

Neobvyklé riešenia pre rôzne štýly.

Kukly v interiéri často používajú dizajnéri ako ďalší štýlový akcent pre kuchyňu. Ak nebudete experimentovať s materiálmi modelov, uprednostňujete sklo, chrómované povrchy a prírodné drevo, potom forma otvára priestor pre predstavivosť. V tradičných smeroch dizajnu sa uchyľujú k napodobňovaniu prvých prístrojov, ktoré mali veľké rozmery, ale v kuchyni vyzerali „veľkolepé“. Moderné štýly umožňujú slobodu: absolútne ploché kukly, trojuholníkové, guľovité, vo forme odrezaného valca alebo volumetrického krúžku s filtračnou sieťovinou na skosenom „dne“. Čierne, lesklé povrchy môžu byť kombinované so svetlými matnými farbami a dekoratívne panely, ktoré skryjú filtre, budú vyzerať ako chytľavé akcenty. Rovnako ako nábytková súprava, kapota sa stala predmetom interiéru, dodatočným dekoračným zdvihom, ktorý stelesňuje odvážne nápady na dizajn.


    

záver

Hood nie je luxus, ale prostriedok nevyhnutnosti. Ak chcete ochrániť kuchyňu pred varením vedľajších produktov, musíte si najprv kúpiť túto jednotku. Kukly inštalované v pohodlných apartmánoch a v starom Chruščove. V kuchyni bez tejto technológie vyzerá "osamelý" a nie je dobre upravený. Je nepravdepodobné, že majitelia nájdu čas na neustále všeobecné čistenie a meniace sa tapety každých niekoľko mesiacov. Je lacnejšie kúpiť kapotu, aj keď nenáročný. V apartmánoch, ktorých majitelia neuchovávajú, sa v prostredí stane originálnym interiérovým detailom.

Zanechajte Svoj Komentár