Sušič bielizne na balkón

Použitie konvenčnej alebo elektrickej sušičky v kúpeľni výrazne obmedzuje priestor miestnosti. To je dôvod, prečo mnohí majitelia preniesť tento prvok do iných častí bytu. Pohodlné a praktické, môžete umiestniť sušič vlasov na balkón s akoukoľvek oblasť. Rôzne modely s kompaktnou veľkosťou, početné prúty na závesné veci zabezpečia jednoduchosť ovládacích modelov. Pri výbere vhodnej sušičky sa odporúča venovať pozornosť materiálom, z ktorých sa vyrába, dizajnu výrobku, montážnym podmienkam. Podrobný popis všetkých typov sušičiek vám umožní ľahko nájsť tú najlepšiu možnosť pre váš balkón. Pomocou našich podrobných inštrukcií môžete tiež jednoducho vytvoriť jednoduchý prenosný a stacionárny sušič vlastnými rukami.

Výhody a nevýhody sušičky na balkóne

Prítomnosť sušičky bielizne na balkóne vám umožní ľahko sušiť veci kedykoľvek počas roka. Výhodným rozdielom takéhoto usporiadania sušičiek na rozdiel od kúpeľne je minimálna vlhkosť v pomocnej miestnosti, ako aj úspora voľného miesta v kúpeľni. Hľadanie vhodnej sušičky aj pre malý balkón nie je ťažké. Rôzne modely vám umožňujú nájsť tú najlepšiu možnosť s praktickým a kompaktným dizajnom. Nevýhody inštalácie sušičky na balkóne zahŕňajú potrebu dodatočnej prípravy miesta pre skladacie modely alebo upínacie prípravky pre stacionárne zavesené modely. Okrem toho, na nevykurovanom balkóne bude pravidelná sušička v zimnom období málo využívaná: jej oblečenie bude vyschnúť veľmi dlhú dobu a môže byť potrebné ju úplne vysušiť v miestnosti alebo kúpeľni.

Klasifikácia zamestnania

Podľa princípu činnosti sa rozlišujú dva typy sušičiek: t

 • konvenčné; Sušenie vecí na nich sa vykonáva prirodzeným spôsobom. Majú dostupnú cenu, jednoduchú inštaláciu a používanie. Nevýhodou takýchto modelov je dlhé obdobie sušenia vecí na nevykurovaných balkónoch v období jesene a zimy.
 • el. Elektrická sušička je konštrukciou, v ktorej sú umiestnené vykurovacie články. Vďaka tomu je každá polica (doska) sušiča dobre vyhrievaná a generuje dostatok tepla na rýchle sušenie vecí. Najlepšia voľba pre inštaláciu na nevykurované alebo neglazované balkóny. Jedinou nevýhodou modelov je potreba pripojiť sa k zdroju energie umiestnenému na balkóne. V prípade, že nie je k dispozícii vývod, bude potrebné v stene, ktorá vedie k miestnosti susediacej s balkónom, pripraviť otvor a oddelene ťahať drôt na pripojenie elektrickej sušičky.

Rozmanitosť výrobných materiálov

Moderné sušičky sú vyrobené z rôznych materiálov, čo poskytuje majiteľom jednoduchosť výberu správneho produktu. Pri hodnotení modelov rôznych materiálov je potrebné venovať osobitnú pozornosť nasledujúcim parametrom:

 • odolnosť voči vlhkosti: čím vyššia je odolnosť materiálu voči vlhkosti, tým dlhšie bude výrobok slúžiť vlastníkom;
 • hmotnosť (pre mobilné modely): možnosť jednoduchého prestavenia výrobku zabezpečí jednoduchosť jeho pohybu na balkóne alebo lodžii s akoukoľvek plochou;
 • nastavenie: prípustnosť regulácie polohy, výška umožňuje pohodlne konfigurovať model pre použitie vlastníkmi
 • potreba prelakovania / lakovania: s mechanickým poškodením výrobku alebo po mnohých rokoch prevádzky, môže byť potrebné prelakovanie, bez ktorého nebude možné normálne používanie sušičky.

hliník

Hliníkové modely patria medzi najdostupnejšie a najobľúbenejšie. Sú to hliníková ľahká konštrukcia, natretá trvanlivou farbou. Typicky sa tieto sušičky skladajú a zaberajú dosť miesta. Ale zároveň vám umožnia okamžite vyschnúť veľké množstvo vecí. Závesné modely patria k malým hliníkovým sušičkám (sú upevnené na ráme otvoreného balkónového okna alebo sú pripevnené priamo na stenu). Pomerne jednoduché použitie, ale majú určité obmedzenia na hmotnosti vecí, ktoré budú suché. Ak teda spodná bielizeň a pančuchový tovar na hliníkovej sušičke môžu byť umiestnené v akomkoľvek množstve, potom sa odporúča, aby sa ťažké veci (mokré džínsy, zimné svetre) nachádzali v množstve 2-3 jednotiek. Inak sa môže konštrukcia deformovať.

oceľ

Balkónové sušičky vyrobené z ocele majú najdlhšiu životnosť. Môže to byť zavesené aj podlahové modely. Používa sa na interné umiestnenie. Oceľové sušičky upevnené na stenách budú slúžiť veľmi dlho. Môžu byť vybavené lamelami na zavesenie odevu alebo rohom, medzi ktorým by mala byť napnutá šnúra na prádlo. Podlahové modely môžu byť umiestnené v ktorejkoľvek časti balkóna, ale v prípade potreby sa bude veľmi ťažké pohybovať. Takéto výrobky sú ťažké. Odporúča sa, aby boli pôvodne umiestnené v rohu vzdialenom od balkónových dverí a otváracieho okna. K dispozícii sú tiež vonkajšie nerezové modely. Sú pripojené k balkónu vonku, čo vám umožní neobsadiť svoj voľný priestor. Šnúra na bielizeň alebo nerezový drôt sa natiahne medzi jednotlivé prvky, na ktoré sa veci umiestnia. Odporúča sa zvoliť také modely pre malé balkóny.

plastický

Plastové sušiče balkónov sú skvelou voľbou pre vybavenie malej izby. Tieto modely majú často formu malého závesného rámu s 5-7 pásmi. Je to na týchto lamiel a budú umiestnené mokré veci. Vážnou nevýhodou takýchto modelov je nespoľahlivosť. Keď je sušička preťažená plastom, pravdepodobnosť jej deformácie a rovnomerného rozbitia je vysoká. Preto sa takéto závesné modely odporúčajú používať výlučne na sušenie spodného prádla, ponožiek a pančuchového tovaru. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pravidlám upevňovania výrobku. Prítomnosť háčikov uľahčuje upevnenie na ráme otvoreného balkónového okna. Rohové upevňovacie prvky však vyžadujú montáž sušiča priamo na stenu. Je to pripájacie body modelov a sú ich "slabým" miestom. Najčastejšie vznikajú trhliny v plastoch v dôsledku preťaženia v tejto časti výrobkov.


 

Plastové prenosné sušičky sú dobrým riešením pre sušenie detského oblečenia.

drevený

Ako už názov napovedá, drevené sušičky sú vyrobené z dreva. Na výrobu drahých modelov sa používa drevo takýchto druhov, ktoré sú vysoko odolné voči vlhkosti (smrekovec, céder, dub). Rozpočtové drevené sušičky zahŕňajú modely z borovice, smreku. Výrobky sú dodatočne pokryté lakom s ochrannými vlastnosťami, čo zaručuje ich dlhú životnosť. Ale napriek kvalite spracovania, lacné výrobky po 1-3 rokoch prevádzky (v závislosti od frekvencie a podmienok používania) sa môžu stať nepoužiteľnými. V najlepšom prípade budú potrebovať len opätovné ošetrenie lakom. V najhoršom prípade (toto sa často stáva pri umiestnení drevenej sušičky na nevykurovaný balkón) sa v niektorých oblastiach môžu objaviť tmavé škvrny (hniloba, pleseň). Samotné drevo sa môže stať drobkom.


kombinovaný

Existujú modely sušičiek bielizne, vyrobené z niekoľkých druhov materiálov zvažovaných naraz. Napríklad ľahké hliníkové modely môžu byť doplnené plastovými bočnými priehradkami určenými výlučne na sušenie spodného prádla, ponožiek a pančuchového tovaru.

Pohybujú sa ľahko, pretože majú ľahký dizajn. Oceľové sušičky môžu byť doplnené plastovým obložením. V tomto uskutočnení má plast skôr dekoratívnu než praktickú úlohu. Jedinými výnimkami sú modely, ktorých rám je vyrobený z ocele a police a lamely sú vyrobené z odolného plastu alebo polyméru. Kovové modely s drevenými nohami patria k štýlovému a nezvyčajnému. Táto kombinácia materiálov zaručuje zachovanie pôvodného vzhľadu a stavu výrobku po mnoho rokov.


  

Spôsoby montáže a konštrukčné typy

Pri výbere vhodného modelu sušičky je potrebné vziať do úvahy jeho rozmery a špecifickosť inštalácie. Podľa montážnych prvkov sa rozlišujú mobilné a stacionárne produkty. V prípade potreby je možné mobilnú sušičku odstrániť (napríklad na zimné obdobie). Stacionárne namontované priamo na balkóne a na ich presun si vyžadujú opätovné obstaranie upevňovacích prvkov na strope, na stenách.

Podľa konštrukčných prvkov sa tieto typy sušičiek rozlišujú:

 • skladanie: skladajú sa z niekoľkých sekcií, ktoré možno podľa potreby použiť (rozložiť), ľahko zložiť na malé rozmery a pohodlne skladovať aj na malej lodžii;
 • výsuvné: sú konštrukciou, ktorá je vytiahnutá (bokom alebo dole) na prístup k lamelám a tyčiam na sušenie vecí. Spracujte kompaktné modely;
 • liana (otočná): pripevnená k stropu a vybavená niekoľkými zostupnými tyčami na lanách, zaberá minimálny priestor, je ľahko nastaviteľná vo výške;
 • výťah: je konštrukcia, ktorá má dvojicu bočných stien, medzi ktorými sú umiestnené tyče, na rozdiel od „viniča“, tyče nie sú zavesené, ale sú upevnené na bočných stenách;
 • mriežka: model steny (umiestnený zvyčajne pod rámom balkónového okna) s rámom a mriežkou tyčí;
 • zavesené: stacionárne modely, medzi kovovými stranami, na ktorých je napnutá šnúra na prádlo, zaberajú voľný priestor pod stropom.


    

Sušičky vonkajšieho typu a ich vlastnosti

Inštalácia "street" sušička priláka mnoho majiteľov. Vďaka vonkajšiemu umiestneniu modelov zostáva priestor samotného balkóna voľný. Ale skôr, ako sa rozhodnete v prospech vonkajšej sušičky, mali by ste zvážiť tieto vlastnosti:

 1. Design. Moderné modely sú vybavené pohyblivými blokmi s bielizeňmi. Takže, aby sa veci na sušenie zavesili, stačí, ak presuniete lano, ktoré nie je obsadené vecami, a otáčajte ho na bloku. Závesné oblečenie na modeloch bez pohyblivých prvkov nie je veľmi pohodlné.
 2. Rozmery. Praktickosť vybraného modelu závisí od jeho parametrov. Pre podlhovastý balkón s niekoľkými oknami je model s malým množstvom prádelnej šnúry a značnou dĺžkou optimálne vhodný. Pre malé balkóny je lepšie vybrať výrobky s malou dĺžkou, ale s veľkým počtom lán a posuvným mechanizmom.
 3. Podmienky používania.

Vonkajšie sušičky sa odporúčajú inštalovať na balkóny s výhľadom na uzavreté nádvoria. Preto by ste si nemali vybrať vonkajšiu sušičku na balkón s výhľadom na živú cestu: cestný prach a iné znečistenie sa bude neustále usadzovať pri sušení.


 

Vnútorné sušičky

Umiestnenie sušičky bielizne na balkóne pomáha chrániť oblečenie pred prachom z ulice. Zároveň je však dôležité zohľadniť veľkosť a použiteľnosť konkrétneho modelu. Napriek významným výhodám bude veľký model blokovať prechod na balkóne (napríklad do skladu). Dôležité je tiež pamätať na rôzne pravidlá pre montáž výrobkov. Najobľúbenejšie sú sušičky namontované na stenách a stropoch. Sú atraktívne pre jednoduchý prístup, zvyčajne zaberajú málo miesta. Pri výbere skladacieho produktu budú môcť majitelia vybaviť balkón veľmi kompaktným a praktickým sušičom. Podlahové modely sú často dosť ťažkopádne. Dôvodom je potreba vytvorenia správneho prístupu vzduchu do každej zo sušených vecí.


    

Modely podlahových sušičiek

Modely stojace na podlahe obyčajne zaberajú veľa miesta, preto sa odporúča ich inštalácia na priestranných balkónoch alebo na lodžiích, ktoré vlastníci prakticky nepoužívajú na skladovanie osobných vecí. Sú dve hlavné kategórie sušičiek podlahy: vertikálne (vysoké) a horizontálne (nízke). Prvým z nich je stojan so silným rámom, ktorý má výšku asi 2 metre. Medzi bočnými časťami rámu sú horizontálne mriežky s tyčami. V moderných vertikálnych sušičkách sa jednotlivé siete môžu nastaviť na svah, pričom sa zabezpečí výber takého usporiadania, v ktorom sa veci na rôznych sieťach nedotýkajú a bude zabezpečený kompetentný prístup vzduchu ku všetkým šatám. Horizontálne (spodné) sušičky sú mriežka so sklopnými bočnými časťami (alebo bez nich) na krížovom nosiči. Ich výška zvyčajne nepresahuje 1 meter.


Modely stropných sušičiek

Montáž sušiča balkóna na strop umožňuje výrazne ušetriť voľné miesto v miestnosti, aby sa eliminovala jeho akumulácia. Existujú dva hlavné typy takýchto modelov:

 1. S oddelene nastaviteľnými tyčami. Výška jednotlivých tyčí je regulovaná samostatným lanom (upevneným na stene), ktoré umožňuje pohodlne zavesiť veci a zároveň ich riadne vysušiť.
 2. So spoločným nastavením všetkých tyčí. Dôležitým rozdielom tohto typu je absencia nastavovacích lán. Tyče sú umiestnené priamo medzi dvoma bočnými stenami, ktoré sú zasa zavesené na „harmonikách“.

Takže na zavesenie vecí, hosteska bude musieť utiahnuť (nižšie) sušičku. Po zavesení veci, môže ľahko zdvihnúť sušičku na strop, takže oblečenie nie je v rozpore s chodbou.


    

K samostatnému typu možno priradiť kompaktné stropné sušičky, vešiaky s kolíkom na prádlo. Predstavujú plastový kruh, ktorý má okolo 20 kolíkov na prádlo.

V hornej časti je plastový háčik, ktorý možno zavesiť na vopred pripravené upevňovacie prvky alebo na inú stropnú sušičku. Takéto výrobky sú najvhodnejšie na sušenie ľahkých a jemných vecí (napríklad spodná bielizeň, detské oblečenie, šatky).

Nástenné sušičky

Existuje mnoho stenových sušičiek rôznych veľkostí a rôznych konfigurácií. Vyznačujú sa kompaktnosťou. Na výber najvhodnejšej sušičky na stenu odporúčame, aby ste sa zoznámili s ich vlastnosťami týkajúcimi sa dizajnu:

 1. Zdvíhanie. Je to rám (v tvare obdĺžnika), v ktorom je rám s tyčami a bočnými podperami. Pred použitím musíte výrobok rozšíriť: zdvihnite rám s tyčami a upevnite ho na podpery v horizontálnej polohe. Atraktivita modelov v kompaktnosti a jednoduchosti obsluhy.
 2. Tyč (bez nastavenia). Vyzerajú ako dvojica rohových konzol, medzi ktorými sú početné tyče. Takéto modely zaberajú málo miesta, ale nespočítajú. Preto je vhodnejšie na inštaláciu na priestranné balkóny.
 3. Skladací. Bočné steny modelov pripomínajú harmoniku. Zahŕňajú prelínajúce sa prvky, medzi ktorými sú tyče upevnené. Na použitie výrobku bude potrebné vytiahnuť zloženú harmoniku, aby sa získal prístup k tyčiam.


Tipy pre sušičky

Pri výbere vhodnej sušičky na balkón určite zvážte nasledujúce kritériá:

 • kompaktnosť; Výrobok by nemal zaberať veľa voľného miesta použitého balkóna. Pre malé miestnosti budú najlepšou voľbou závesné modely alebo mobilné skladacie zariadenia.
 • materiál; Na nevykurované balkóny sa odporúča inštalovať hliníkové, plastové a kovové sušičky. Na vyhrievaný môžete umiestniť akýkoľvek model.

 • veľkosť pracovnej plochy; Určuje kvalitu sušenia rôznych vecí. Pri konštantnom umývaní džínsov, svetrov, svetrov (alebo tričiek) budú najlepším riešením veľké sušičky s vysokým zaťažením.
 • frekvencia a objem premývania; Ak často vykonávate veľký objem umývania, mali by ste uprednostniť zavesené stropné modely alebo vonkajšie sušičky. Pre malé množstvo umývateľných predmetov postačuje sušička podlahy alebo popol.
 • počet tyčí a ich dĺžka; Určuje možnosť súčasného sušenia veľkého množstva oblečenia. Pre rodinu 1-2 ľudí dostatok sušičiek s 5 krátkymi tyčkami. Pre veľkú rodinu s deťmi je vhodná sušiareň so 6 a veľkým počtom prútov strednej a veľkej dĺžky.
 • prítomnosť rekreačnej oblasti na balkóne. Balkón posedenie zahŕňa inštaláciu výškovo nastaviteľných stropných odsávačiek alebo inštaláciu vonkajšej sušičky.


  

Ako to urobiť sám

Najjednoduchšou možnosťou na výrobu sušičky na balkóne je inštalácia kovových rohov so 4-5 otvormi, ktoré sú predvŕtané do nich. Medzi týmito dierkami bude napnutá šnúra na bielizeň. Nasaďte rohy lepšie na hmoždinky. Môžete tiež ľahko vyrobiť celý systém sušenia vlastnými rukami pomocou bežných kovových plastových rúr a adaptérov. Práca sa vykonáva podľa nasledujúcich pokynov:

  1. Rám s optimálnymi rozmermi je zostavený z plastových rúrok (rohové kovania fungujú ako konektory).
  2. Otvory sú vyvŕtané rovnomerne rozmiestnené v rúrach na ťahanie šnúry.
  3. Vedené lano.
 1. Из труб ПВХ собирается складная крестовидная опора (закрепить их между собой следует винтами, закрученными не вплотную, а с незначительным припуском).
 2. Prípadne nie je možné zariadenie doplniť podlahovou podperou, ale zavesiť na strop pomocou akordeónu (pripevneného vopred na hotový rám) alebo pripevniť na kovové háčiky s lanami (zavesené na háčikoch).


 

záver

Voľba vhodnej sušičky pre balkón by sa mala vykonať s prihliadnutím na všetky vlastnosti modelov, rozmerov a účelu balkóna. Pre miestnosť, ktorá nie je využívaná ako sklad, ktorý nie je používaný ako sklad, je povolený akýkoľvek typ výberu (môžete jednoducho natiahnuť bielizeň medzi rohmi, použiť celkové modely podlahy). Pre balkón, ktorý sa používa ako kancelária, sklad alebo rekreačná oblasť, sa odporúča dať kompaktné skladacie modely. Môžu to byť stacionárne produkty alebo prenosné sušičky. Pri použití akéhokoľvek typu sušiča sa riaďte pokynmi výrobcu a dodržujte maximálne zaťaženie. V opačnom prípade sa model začne deformovať alebo sa na ňom začne šmýkať. Tiež, ak je to potrebné, aby sušičky a robiť to sami. Pre prácu je možné použiť kovové rohy, drevo a dokonca aj PVC rúry. Z týchto materiálov môžete ľahko vyrobiť výrobok s vysokým zaťažením a atraktívnym vzhľadom.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár